de man, zelf moord pleegde iisiiiriiu Verhaal van moord, fraude, spionage en nazi- schatten mm IBBBBfiBBafll mmummmmmmi ibbbbkbbbbi 'iSIBBMIlMlilBS MACABER JUBILEUM VAN !aak Schallenberg ijfentwintig jaar oud (Van een onzer verslaggevers) l Haag - Nog nooit is Nederland in beroering geraakt door een Dinele gebeurtenis als door de mocdelijke moord op Frits lUenberg. De berichtgeving in aatste weken over kindermoor- heeft minder emotier losge ld dan de dood van de voormali- Djiitser in een vijver aan de gse Groot Hertoginnelaan. Vij- wintig jaar geleden, op 14 sep- ber 1949 om acht uur 's morgens d het lijk van Frits Schallenberg tonden, oorover in het water dat plaatse maar dertig centimeter Was. „Zelfmoord" zei de Haag- wlitie enkele dagen later. Velen dat niet geloven. Dagenlang Ichenen in de kranten grote arti- Het inmiddels verdwenen kagsch agblad" leverde enig fctwerk af door de zaak Schallen- 1 uit te pluizen in vijfentwinti- leveringen als feuilleton te pu tten. Het waren verhalen over »rden,fraudes, nazi-schatten, ont- chtingen en spionage, zelfs een handenzijnde staatsgreep in Ne- lahd werd vermeld. De Haagse tie fungeerde als Kop van Jut. gedrag van het korps werd als «trouwbaar, onjuist en fraudu- bestempeld. Het onderzoek de doodsoorzaak van Frits allenberg werd na lang aandrin- heropend. Maar ook toen kwam Haagse politie niet verder dan conclusie: zelfmoord. De twijfels pas na maanden gaven de nten het op. Ook nu, na vijfen- ntig jaar, is de vraag niet beant- N. Een macaber zilveren jubi- hy Wie pleegde de „zelfmoord" Schallenberg? 5 schallenberg was zijn geboor- kna Duitsland ontvlucht tijdens de omst van Hitler. In de Haagse Heinstraat opende hij met een 'Pftgnon een sportwinkeltje en loiteerde enkele tennisbanen. In oorlog was hij bij de Feldgendar- i»"in Utrecht en had waardevol ■Berricht voor de illegaliteit. Na owrijding werd hij tipgever voor Haagse politie, omdat hij van V duistere zaken op de hoogte het lijk van Frits Schallenberg '4*eptember werd gevonden was Hjjeerste instantie nog niets aan hand. De affaire kwam aan het Ch toen de Haagse politie vier later werd opgebeld met de eling dat Frits Schallenberg ïrmoord. Het politieapparaat "b in werking en het stoffelijk riéhot van de man die verdron- Vas, werd opgegraven. De patholoog-anatoom dr. Hulst rr*htte de sectie maar constateer- dat Frits Schallenberg was ver- W»n. lwCjfel was echter gezaaid. Plot ss beseften velen, dat Frits ^Henberg zich met velerlei duis- fraktijken had beziggehouden, "ykutsiand onder de naam Frie- guur in een miljoenenhandel van door de Duitse bezetters gestolen effecten. Hij werd al spoedig in ver band gebracht met de verdwenen Mucke-miljoenen. Zowel Mucke als Schallenberg wa ren ver voor de Duitse inval naar Nederland getrokken. Mucke had tij dens de oorlog bij een Duits inkoop bureau in Utrecht gewerkt, maar verdween in 1944 naar Italië waar hij zich aansloot bij een groep parti zanen. Zijn vermogen was echter in Utrecht achtergebleven. Het kapitaal zou in handen zijn gekomen van duistere figuren, die jaren na de oorlog wilden proberen de sieraden en effecten te gelde te maken. Frits Schallenberg speelde daarbij een rol. Via een kennis uit de illegaliteit, ene „ome Ko", 'n Utrechtse garagehou der, werd hij benaderd over een grote partij zwarte effecten. Enkele effecten werden als monster aange boden. Nadat Frits Schallenberg de effecten had onderzocht nam hij contact op met de rijksrecherche. Hij was im mers tipgever. Met de rijksrecherche werd een ingenieuze val opgezet voor de bezitters van de effecten. De afspraak was gemaakt voor dinsdag morgen 14 september. Ome Ko, de garagehouder met een zeer dubieuze reputatie, zou Schallenberg op de voorafgaande avond bellen of de transactie door zou gaan. Schallen berg wachtte die avond op het tele foontje. Het kwam niet. Tegen half een ging hij naar bed. Om kwart voor één stond hij echter weer op. Zijn huisgenoten hoorden hem de straat opgaan. Vanuit zijn woning wandelde Schallenberg naar de Zoutmanstraat. Daar kwam hij bij de Van Speykstraat twee meisjes tegen van de tennisbaan. „Jullie zijn nog laat aan de boemel", heeft hij opgewekt gezegd. Het waren zijn laatste woorden. De politie kwam met het onderzoek niet verder dan deze gegevens. Men concludeerde zelfmoord, zonder meer. De journalisten gingen echter door. Via de affaire Mucke kwam men op de proppen met het ontslag van de Haagse burgemeester Visser vlak na de oorlog. De burgemeester zou met Mucke bevriend zijn ge weest. Alle geruchtmakende zaken van de bevrijdingsdagen passeerden de revue. De NSB-rechercheurs Leemhuis en Viëtor, de Velser affai re. de zaak Menten, het England- spiel. Veel verder kwamen de kran ten ook niet De politie hield de mond dicht. Op 5 oktober kwam echter een vreemd verzoek van de Haagse procureur-generaal mr. J. Versteeg. Hij vroeg hangende het onderzoek geen publicaties meer aan de zaak Schallenberg te wijden. Met veel tegenzin werd aan dit verzoek voldaan. Drie maanden later, op 5 januari, werd het stilzwijgen verbroken. Schallenberg zou zich met de effec ten iets wijs hebben laten maken en hij had zelfmoord gepleegd. Redenen die de politie daarvoor aanvoerde, De vijver aan de Groot Herto- ginnelaan in Den Haag. Aan de oever bij de bosjes werd het lijk van Frits Schallenberg gevon den. waren: de man zou levensmoe zijn geweest, hij zou snelwerkend ver gif hebben gevraagd en hij kampte met financiële en gezinsmoeilijkhe den. De journalisten waren met de verklaring niet tevreden. De avond voor zijn dood had Frits Schallen berg nog een nieuwe band om zijn fiets gelegd. Hij had afspraken voor de volgende dag gemaakt En dan was er nog het feit dat de journalis ten niet wilden geloven dat een be hoorlijk corpulent persoon zich in dertig centimeter water kon verdrin ken. De kranten begonnen zelf met gede gen onderzoekingen. Nadat de pogin gen om via „achtergronden" aan de daders te komen mislukten, ging men over tot rechtstreeks spoorzoe ken. Drie kranten vonden drie spo ren en onafhankelijk van elkaar leidden die drie sporen naar hetzelf-' de punt: meneer X, bewoner van een pand aan de Groot Hertoginnelaan dichtbij de vijver. Een man die één van de kopstukken was van een spionage-organisatie opgezet door ui terst rechtse illegalen. Het Haagsch Dagblad vond zo'n spoor. Men werd gebeld door een kleermaker met de informatie dat Schallenberg door iemand uit Ut recht was opgebeld op 13 september. Hij verbrak het gesprek door te zeg gen dat hij naar een afspraak moest. Een afspraak met...meneer X. Het Haagsch Dagblad maakte een 'interview met meneer X en deze zei op de dag van de dood van Schallen berg in het ziekenhuis te hebben gelegen. De krant informeerde later bij het ziekenhuis en ontdekte dat meneer X had gelogen. Letterlijk werd meneer X met naam en toe naam in de krant genoemd. Nooit heeft hij daarop gereageerd of zijn beklag gedaan. De Volkskrant lichtte de doopceel van de Belg Pierre Sweerts. Deze figuur was in België ter dood veroor deeld wegens voor de Duitsers ge pleegde spionage. Tijdens het uit spreken van het doodvonnis zat Sweerts in de Amsterdamse gevan genis omdat de politie in zijn woning 68 valse paspoorten had gevonden. Die paspoorten waren gedrukt bij een Haagse drukkerij. De directeur daarvan was in particuliere dienst van... meneer X. De Vlam, een weekblad, ging ook op pad en onthulde het bestaan van een Haagse groep samenzweerders met de naam „De Landsknechten". Deze extremistische groep wilde een staatsgreep plegen vanwege het slap pe regeringsbeleid in Indonesië. Het sein daartoe was het doodschieten van P.v.d.A.-voorzitter Koos Vor- rink. Het spoor van De Vlam leidde via de groep extremisten naar het pand aan de Groot Hertoginnelaan, weer naar meneer X. De politie deed niets met al deze aanwijzingen. Meneer X werd nim mer gehoord. Procureur-generaal Versteeg zei: De pers kan mij niet dwingen bepaalde mensen te horen." Meneer X woonde nog enkele jaren in Den Haag en verhuisde toen naar een villadorp. De Belg Pierre Sweerts werd aan de Belgische justi tie uitgeleverd, die nog altijd een doodvonnis had klaarliggen. De spio nagedienst van meneer X werd over igens in 1952 opgerold, maar hijzelf bleef daarbij buiten schot. In dat jaar kwam de hele zaak Schallen berg in behandeling in de vaste com missie voor privaat- en strafrecht van de Tweede Kamer. Men conclu deerde toen dat een onderzoek geen zin meer had omdat alle sporen al waren uitgewist. In 1970 kwam de affaire Frits Schal lenberg opnieuw in het nieuws. Er' werd onthuld, dat een poging was gedaan de Nederlandse staat veertig miljoen door de neus te boren. Met „besmette effecten" was getracht or ders te betalen bij Nederlandse scheepswerven. De aangeboden aan delen waren afkomstig van aan jo den en andere Nederlanders in de oorlogsjaren ontnomen bezittingen. De effecten waren echter waarde loos. Na de oorlog werd in Neder land een bureau Effectenregistratie opgericht waar alle effecten moesten worden aangeboden. De staat onder-, zocht of de aanbieders ook de eige naren waren. In 1952 slootdie effec tenregistratie. Tijdens een interpellatie in de Twee de Kamer verklaarde de toenmalige minister Witteveen naar aanleiding van de openbaring van de pogingn bij scheepswerven, dat er nog voor ongeveer 200 miljoen aan vooroor logse effecten in omloop was. De zaak Schallenberg zou een onder deel van het gerommel in die effec ten geweest zijn. Nieuwe gezichts punten kwamen ook in 1970 niet boven water. De zaak Schallenberjf is gesloten, definitief. Wie de Haagse •Politie thans belt hierover, krijgt te- horen: „De zaak is gesloten en ver jaard." Andere personen die vijfen twintig jaar geleden een relatie met Schallenberg onderhielden bewaren een diep stilzwijgen of zijn inmiddels, overleden. Buurtbewoners van Schallenberg: .Mevrouw Schallenberg heeft nog vele jaren hier gewoond, met haar dochter en zoon. De zoon is in een inrichting gegaan, de dochter woont nog ergens in Den Haag. Mevrouw Schallenberg wilde nooit over de dood van haar man praten. Wel viel ons op, dat zij nimmer in financiële moeilijkheden is geraakt. Het sport winkeltje liep uiterst slecht Wij heb ben het idee, dat zij van de groep die haar man vermoordde zwijggeld heeft gekregen. Namen van de buurtbewoners mogen niet in de krant. De buurt zegt: „Nee. dat niet, misschien wordt er gedacht dat ik er meer van weet Dat is veel te gevaarlijk. Ook nu nog, na vijfen twintig jaar". WIM BUIJTEWEG Foto's: Simon Smit Het pand waar het gezin Schallenberg woonde; het winkeltje staat thans leeg.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15