Proef Troef met nog meer activiteiten Cabaretier één jaar later Surrealisme in het „Praethuys" ,,De dag dat de paus werd gekidnapt" ,.|ÏOT m Behuizing grootste probleem van Leids vormingscentrum Gevestigde namen domineren niet op tentoonstelling Voorschotense Kunstkring bij U' 7ATERDAG 14 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT Lelden cultureel V^V-i - j r.f i.. ra -'3sib«®: n, ii V Wf?aravvW¥v>Ait ,U Leiden- Onder het motto"Proef Troef", start het vormingscentrum voor wer kende jongeren "Troef" op maandag zijn vijfde seizoen met twee introductiewe ken. Iedereen die eigenlijk altijd al eens een kijkje bij Troef had willen nemen, wordt indeze periode door de stafleden Elly Kerckhoffs, Sjef van Bommel en Bram Louwrier met open armen ontvan gen om kennis te maken met de wer kwijze en doelstelling van het centrum. Die doelstelling is het leveren van een positieve bijdrage aan de maatschappe lijke en culturele vorming van de wer kende jeugd (van 17 tot 25 jaar) in de breedste zin van het woord. Deze vor ming moet door het werken in project groepen en door het deelnemen aan diverse andere activiteiten tot stand komen. Aan het scala van de reeds bestaande groepen (toneel, recht-en onrecht, sosjale krea, samenspelen en film) zijn voor het komende seizoen nog een aantal nieuwe mogelijkheden toegevoegd: een handar- beidgroep, een naald-en draadgroep en een groep die een cursus algemene ont wikkeling gaat volgen. Met name over deze cursus zijn Elly en Sjef erg enthou siast. De lessen zijn samengesteld door het Instituut Voor Individueel Onderwijs en stellen de deelnemers in de gelgen- heid in het bezit te komen van een zgn. "Sleuteldiploma", dat de doorstroming naar het Mavo-peil mogelijk maakt. Les geven wordt onder meer in Nederlands, Engels, geschiedenis, maatschappijleer en rekenen. creatief In de toneelgroep kunnen de leden van Troef zowel eigen ideeën als die van anderen binnen éen spel vormgeven. De naald en draad en de handarbeidgroep zijn in het leven geroepen om „leken" met twee linkerhanden meester te maken van de bassistechnieken van het bordu ren, haken, knopen, weven, werken met klei, steen en hout, stofbedrukken en batikken. "Een soort samengaan van ge zellig en praktisch bezig zijn", vindt Ellu Kerckhoffs, die Troef vijf jaar geleden mede heeft opgericht Voor veel ingewij den zijn Troef en Elly daaarom één. Zijzelf is het daar niet zo mee eens. "Ik ben tenslotte van origine maatschappe lijk werkster en Sjef is als cultureel werker veel meer een deskundige op dat werkte rein van Troef dan ik. En vergeet vooral Bram niet Een echte vormgever; een jongen met ontzettend veel goeie ideeën." "We stellen ons van het nieuwe seizoen veel voor. Een aantal groepen heeft vorig jaar erg goed gedraaid en kunnen we nu nog uitbreiden. Vooral de recht-en on recht groep bleek een succes. De jonge ren houden zich in deze groep bezig met sociale wetten, zodat ze, indien nodig, beter op de hoogte zijn van hun rechten en plichten. Ook de "sosjale krea" heeft heel plezierig gefunctioneerd. Ze zijn nu bezig met de samenstelling van een caba ret voor bejaarden." Tijdens de introduktie proberen we het huidige aantal deelnemers uit te breiden. Iedereen kan elke avond tussen half acht en half elf (Hogewoerd 57) binnenlopen. We laten dan de resultaten zien van hetgeen vorig jaar door de verschillende projectgroepen is gedaan. Hoogtepunten in de open-huis-periode zijn zondag 22 september, wanneer een sociëteitsdag wordt georganiseerd en de slotavond op vrijdag 27 september." Een nieuw uitgangspunt bij Troef is het werken met een Speciaal, in overleg bepaald thema. Voor dit seizoen wordt dat "Werken" en het ligt in de bedoeling dat elke groep op hun manier een facet behandelt Om eens uitgebreid over hett- hema te discussiëren wordt op 2 en 3 november een weekend georganiseerd, dat tevens belangrijk is voor het onder linge contact tussen de deelnemers. Een belangrijk probleem waar we nu nog steeds mee worstelen is het vinden van een betere behuizing. Er zijn al voorstel len geweest om Troef te verplaatsen naar het gebouw van het V.W.J. (vereni ging Werkende jongeren), aan de Haver- straat. Zij gaan binnenkort verhuizen naar de Cronesteinpolder. Een ander alternatief is het gebouw van de Sociaal Medische Dienst aan het Noordeinde. In beide gevallen is de hoge huur spelbre ker. We betalen voor het pand waar we nu in zitten drie duizend gulden per jaar en ons maximum is zeven duizend. Zo wel het gebouw van de V.W.J. als dat van de S.M.D. moeten twintig duizend per jaar opbrengen. Dat is voor ons niet haalbaar. De enige hoop die we hebben is dat de gemeente (de eigenaar van de panden) de huur voor ons wil verlagen. In dit gebouw kunnen we niet lang meer blijven. Het is zo vervallen. Alleen de beneden etage is nog bruikbaar", aldus Sjef. Voorschoten - De Voorschotense Kunstkring heeft de jaarlijk se tentoonstelling van werk zijner leden weer ingericht in het Ambachtshuis. Die kring bestaat nu reeds een tiental jaren en is opgericht na een initiatief van enkele bekende Voorschotense kunstenaars. Thans maken echter ook niet Voorschotenaars deel uit van de kring. Het is altijd een vrij hachelijke onderneming om een groep stentoonstelling van het werk van mensen met geheel ver schillende werkwijzen maar ook niet verschillend talent te beoordelen. Het gevaar van zulk een groepstentoonstelling kan ook daarin liggen dat het werk van „gerenomeerden"de boventoon gaatvoeren, waardoor een zekere eenzijdigheid kan ontstaan. Gelukkig is dat op deze tentoonstelling niet het geval. Gevestigde namen als die van Paul Citroen, Sierk Schroder en ook de Leidse Lucia Steinbach domineren zeker niet in aantal. Toch gaat de belangstellende en vooral de deskundige kijker al spoedig vergelijken. Daar is op zich natuurlijk niets op tegen, maar met dat vergelijken komt men dan wel tot de bevinding dat op zo'n groepsexpositie de mindere goden soms al te kritisch worden bekeken en ook dat de artistieke verschillen zo nadrukkelijk tegen elkaar worden gesteld. Bovendien toont zo'n tentoostelling een veelheid van stijlen en opvattingen, die de kijker al spoedig tegen elkaar gaat afwegen uit hoofde van persoonlijke interesse en voorkeur. Is zo'n tentoonstelling daarom te verwerpen? Zeker niet, want ze geeft wel een goede doorsnee van wat er in een gemeen schap of kring aan kunstzinnigs leeft en van de differente creatieve mogelijkheden en resultaten van zovelen. En uit dien hoofde wil ik mezelf ontslaan van dat afwegen en wijzen op bepaalde inzendingen, Wel mocht ik constate ren, dat de tentoonstelling een goede doorsnee is van de kunstzinnigheid in Voorschoten en naaste omgeving en dat te kunnen vaststellen is als een bewijs van de belangrijkheid dezer artistieke mentaliteit Belangstellenden kunnen zich daarvan nog tot en met zondag overtuigen. Leiden In de 2e krant van 27 oktober 1973 werden de lezers geattendeerd op een jonge en nog onbekende cabaretier, Robert Kreis, die een paar dagen later samen met zijn vaste begeleider Peter Stoops in Het LAK-theater zou optreden. Zijn programma „polichinelle" berustte voorna melijk op imitaties (o.a. van Mary Dresselhuys en Heintje Davids) en liedjes uit de jaren twintig, een periode die duidelijk de grote belangstelling van Kreis heeft. „..Sommige teksten waren natuurlijk minder sterk dan andere, maar over het algeheel waren de nummers, voor het merendeel ontstaan uit de samenwerking met vaste begeleider Peter Stoops, van hoog gehalte en er was een uitste kende afwisseling van luisterteksten en „uitsmij ters". Het zwakste punt vormden nog de confe rences, maar dit is zuiver een kwestie van tijd' en routine." Dat de optimistische toon van de voorbespreking niet overdreven was, merkten we bij de uitvoe ring. In de recensie in de krant van 5 november was te lezen: „Robert Kreis „maakte" het bij zijn eerste optreden in Leiden helemaal. Zijn gemis aan routine, duidelijk merkbaar aan een enkele mislukte timing en een gebrek aan slag vaardigheid, en het nadeel van een niet al te beste geluidsinstallatie vielen volledig in het niet bij de spontaniteit en het enthousiasme, waar mee hij zijn over het algemeen bijzonder origine le programma over het voetlicht wist te bren gen." Dinsdag 17 september, bijna elf maanden na zijn eerst optieden in Leiden, zal Robert Kreis weer in het LAK-theater te zien zijn, wederom met zijn programma „Polichinelle". Waarschijnlijk zullen er wel enige wijzigingen in zijn aange bracht, maar het meest interessante van deze avond zal ongetwijfeld zijn, dat we nu kunnen zien hoe Kreis zich in een jaar heeft ontwikkeld. De kans is namelijk erg groot dat hij een van onze grote cabaretiers van de toekomst gaat worden. Paul Korenhof Robert Kreis Waar naar toe? ZATERDAG 14 september Leiden-Lak theater 20.15. UUR: De Sissies met nostal gische hoerenliederen van Brecht Alphen-Rijnstreek zal 20.15 uur koorfestival met 600 deelnemers. ZONDAG 15 september Lei derdorp-De Houtkamp 14.30 uur: openluchtconcert door het tambourscorps van Zoe- terwoude DINSDAG 17 september Alp hen-Nabij 20.00 uur: "Het grote gebeuren" van belcam- po gespeeld door Nel Oost., Leiden-Lak theater 20.15 uur: cabaret "Polichinelle" van Robert Kreis. DONDERDAG 19 september Alphen-nabij: 20.15 uur: filmvoorstelling "Help de, dokter verzuipt". VRIJDAG 20 september Alp hen-De Bron 20.00 uur: film voorstelling "Modern Ti mes". Leiden-Imperium 20.15 uurf toneelvoorstelling "Kruimels uit Rotterdam. Volgende week zaterdag in het Rijnlands Lyceum: Leiden De toneelmarkt wordt de afgelopen jaren over stroomd met vrije producties. Het merendeel hiervan bestaat uit blijspelen, de één nog kluchtiger dan de ander, en het publiek blijft met volle zalen toestromen op zoek naar amu sement en verstrooiing. Er Is echter verschil tussen het ene blijspel en het andere, en dit blijkt weer eens duidelijk uit de inhoud van het stuk dat volgende week zaterdag in het Rijnlands Lyceum te zien zal zijn. Dat het nu eens niet om het normale lach-of-ik-schiet-werk gaat, waar we bij vrije produc ties meestal mee geconfron teerd worden, blijkt al uit de titel: „De dag dat de paus ge kidnapt werd". De angst, die nu bij sommigen zal opkomen, dat hier de rooms-katholieke kerk eventjes goed belachelijk zal worden gemaakt, is ook volledig ten onrechte. Dit zou absoluut niet stroken met de intenties van de schrijver die het stuk heeft opgedragen aan de nagedachtenis van niemand minder dan Paus Johannes XXIII. Het thema van dit blijspel is niets meer of minder dan de wereld vrede. Een joodse taxi-chauf feur, Sam Leibowitz, kidnapt j de paus (die in zijn optreden e manier van doen verbazend I veel op Johannes XXIII lijkt) I en eist voor zijn gevangene een L_f bijzonder hoog losgeld: één vol- Lex Goudsmit le dag wereldvrede! Dat de dag wereldvrede er komt, is natuur lijk wel duidelijk, maar de ver wikkelingen die hieraan vooraf gaan, bezitten ondanks het ko mische effect toch een beetje een wrange ondertoon, zeker als we bedenken dat na die ene dag alle oorlogshandelingen weer lustig verdergaan. De be ste scènes van het stuk zijn echter die, waarin we de paus, een eenvoudige man van boere nafkomst, zien in zijn „gevan genschap" in het gezin van onze taxi-chauffeur. Zelden zal ie mand zo graag aan zijn kidnap ping hebben meegewerkt, maar zelden zal iemand het ook zo jammer hebben gevonden dat hij bevrijd werd. Voor de bezetting van de hoof drollen is zwaar toneelgeschut in het geweer gebracht. Dat regisseur Karl Guttman voor de rol van de paus een beroep heeft gedaan op Lo van Hens- bergen, zal niemand verwonde ren, evenmin als het feit dat Enny de Leeuwe (bij het oudere publiek beter bekend als Enny Mols-de Leeuwe) werd aange zocht voor de rol van de vrouw van de taxi-chauffeur. De rol van de joodse Sam Leibowitz zal echter worden vertolkt door Lex Goudsmit, en het zal iede reen duidelijk zijn dat het moei lijk is om ergens in Europa een acteur te vinden, die hiervoor meer in aanmerking zou ko men. Paul Korenhof Promenade concerten uitverkocht Leiden-De serie promenade- concerten, die het Residen tie-Orkest op 20 september, 15 november en 7 februari in de Leidse Stadsgehoor zaal geeft, is op dit moment al uit-verkocht. Voor de con certen, die op de vrijdag- en de zaterdagavonden afwisse lend door het Residentie- en het Concertgebouwordest worden gegeven zijn nog wel abonnementen te verkrijgen. Leiden - Jan Rotteveel toont in het „Prae- thuys" aan de Vrouwenkerkkoorstraat de ze maand een aantal opmerkelijke litho's en schilderijen. Hij doet zich daarin ken nen als surrealist maar - naar hij zelf zegt - je moet er niet direct al te diepzinnige filosofieën achter zoeken. Het zit er soms wel een beetje in, maar dat is niet altijd onder woorden te brengen. Ik teken of schilder wat onder de stift of het penseel vandaan komt." Het is dus ondoenlijk om aan dit werk diepzinnige beschouwingen te wijden, ie dere kijker moet zelf maar zien wat hij er eventueel in meent te zien en voor de rest kan hij zich vergasten aan het tech nisch opmerkelijke werk van deze nog vrij jonge kunstenaar. Vooral de litho's tonen een grote kunstvaar digheid en -zinnigheid. Zo zijn er twee opmerkelijke bladen met twee kindervoe ten stappend door een bloembed. Dit mo tief heeft dan wel iets te maken met het milieu doch ook wel met „hoe ouderen het kind opserveren", getuige de drie volwas- sennen, die uit een hoekje toekijken. Het surrealistische karakter van het werk komt m.i. het sprekendst tot uiting in een fraaie prent, waarop een hand met als tegenpool een dorre boom, waarvan de takken eveneens een hand vormen als tegenwicht tegen „lichamelijke", „lichame lijk". Tussen die twee handen staat een lessenaar met een varkentje er achter. Rotteveel noemt dit zelf een min of meer politieke prent, gericht tegen de bureaucratie. Daarentegen noemt hij zelf een prent met een gigantisch spinneweb, een wesp en een vogelkop, alsmede zwevende bollen waarin een oog én wat bloeiende planten zuivere fantasie zonder filosofische bijbe doeling. Die moet de kijker dan zelf maar formuleren als hij daar behoefte aan voelt Die prent, aldus Rotteveel, is uitsluitend gemaakt vanuit het plezier van het teke nen. Naast deze en andere litho's hangen er ook enkele kleine schilderijtjes, mooi van kleur en ritme. Het intrigerendst voor mij was een heel mooi werkje met als hoofd motief een vrouwentors in een woestijn. Een werkje, subliem van kleur en beeldrit- A1 met al: de kijker hoeft zich niet te laten afschrikken door de geheimzinnigheid van de motieven maar op de eerste plaats dient hij wel te letten op de toch wel opmerkelijkeartistieke vormgeving en uit werking. Aan de andere kant kan echter ook de vraag rijzen: „Waarom dat surrea lisme. als de maker daar geen uitgespro ken of aanwijsbare bedoeling mee heeft." Tot 30 september, dagelijks vanaf twee uur, kan men het werk in het „Praethuys" gaan zien. WILLEM PRINS Een werk van Jan Rotteveel: surrealisme zonder diepzinnigheid. Souldansen het LAK Leiden Afgelopen donder dag heeftde teneelsectie van het Leids Academisch Kunstcentrum, eNVe Dra ma, de cursus souldansen hervat De lessen worden ie dere donderdag van vier tot half vijf( beginners) en van zes tot half acht door de Amerikaan Felix White ge geven op de achterzolder van het Lak gebouw aan het levendaal. Do kosten voor deelname bedragen zes gul den per les en moeten voor het begin van elke les wor den betaalt. De curcus is voor iedereen toegankelijk.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11