I Home Centre Haagsche Schouw vloog de toekomst tegemoet VOORHOUTSE BROEDERS WILLEN ZELF BOUWEN „DINGES" ZIET HET NIET MEER ZITTEN Sassenheim schaakt al een halve eeuw Valkenburg/Schiphol Stuntend is gisteren het gloednieuwe Home Center Haagse Schouw aan zijn bestaan begonnen. Op initiatief van drie specialisten op het gebied van woningin richting en bouwwereld is langs de Voorschoterweg een centrum verrezen, dat alles wat met wonen te maken heeft onder één dak heeft ge bracht. Tissing-Europa Meubel b.v. te Lisse, Mondileder b.v- (lederen zitmeubels) te Soes- terberg en Artischouw b.v. (schouwen, tegels en sanitair) te Barneveld hadden volgens zeggen maar twee vergaderin gen nodig om tot dit spectacu laire samengaan te beslissen. Met Dixieland-fanfare werd de grootse opzet (oppervlakte 8000 m2, gelegen nabij een kruispunt van autosnelwegen die de hele randstad binnen handbereik brengen) openge- tetterd. Burgemeester N. van 't Wout heette, met ambtske ten omhangen, de nieuwe lok kend vestiging van harte wel kom binnen zijn gemeente. Home Centre op zijn beurt schonk de opgetogen heer bur- gemeester twee bomen voor bij de kerk van Valkenburg. Vandaag gaat tussen Leiden en Katwijk het beste ingerich te huis van Nederland open!" heet het in een slagzin. Deze slaat op Opus Domus, een gro te hoek in Home Centre, ont worpen door Wim van Rooyen, waar een droomtoestand is ontstaan op het gebied van keuken, slapen, wonen, sauna, en nog een zwembadje erbij. Alles gericht op een goed ge vulde beurs, zoals trouwens het gehele bijeengebrachte as sortiment van Home Centre Haagse Schouw. Maar je krijgt dan ook wel waar voor je geld. Exclusief is hier een woord dat past. In het sanitair van de badkamer heeft het „goud" zijn intrede gedaan. Je moet er van houden, maar het oogt wel. Het Centre heeft zijn gastvrouwen gis teren al volop in actie ge zellige boetiekjes en een crè che voor de peuters. Parkeren gaat er ook aardig, alleen moet men wel het ongemak van een volledig opgebroken Voorschoterweg voor lief ne men. Wat woningzoekenden zal interesseren: er is een wooninformatiecentrum opge zet met gegevens betreffende aanbiedingen van huizen, bouw projecten, uitbreidingsplannen van gemeenten en woningruil- gegevens uit de regio. In de wolken gisteren. Persmensen en an dere genodigden kwamen op Schiphol bijeen voor een aan gename begroeting. Niet lang daarna was het hele gezel schap in de wolken. Dat wil zeggen: met een Fokker Friendship van de NLM werd een rondvlucht boven Neder land gemaakt, waarbij Home Centre werd verkocht. Toege voegd gezagvoeder was bek- kentrekkende André van Duin, die de persmeute in het toestel aangenaam moest bezighou den. Natuurlijk had André een stel moppen en vertelsels in voorraad, maar het feit dat dita llemaal in een vliegtuig afgedraaid moest worden, ging hem even te ver. Anderhalf uur zat hij met zweetdruppels op het voorhoofd z'n contract vol te maken. Inderdaad, het werd een trillen de verkenningsvlucht boven midden-Nederland, welvoor zien van goede tradities met remous en luchtzakken. Wie blij was, heelhuids na een zon nige vakantie op de thuisgrond te zijn beland, moest gisteren alle luchtverschrikkingen op nieuw doormaken. En in deze zin beschouwd is Nederland op z'n smalst toch nog wel heel erg groot. We laten Home Centre alle eer, maar boven Soesterberg (waar we het hal ve wagenpark van de Neder landse landmacht onder ons zagen liggen) bleek dat het doel (de vestiging van de lede ren meubelen van Mondileder) al gebombardeerd was vóór dat wij arriveerden. Men had namelijk op het dak van Mon dileder rookpotten ontstoken om de plaats te markeren. Niet lang daarna werden wie belende reclamevliegtuigjes als langzame vliegen overvlo gen door onze Friendship. Op de slepen stonden heilwensen voor het Home Centre. Een paar minuten later snelden we voort over Barneveld, het rijk van hoenders en Artischouw, waarvan de directie wordt ge voerd door de heer Hoen. Van daar. En André van Duin maar trans pireren tussen de vertelde moppen door. Boven Dieren liet hij een pet circuleren met plastic bloemetjes boven de klep: dat was een voorbeeld van „hydrocultuur", zoals op Home Centre wordt getoond: planten groeien daar zonder aarde. Vanzelf. Burgemeester Van 't Wout zat kennelijk sterk aan zijn Valkenburg te denken, toen wij bij Doetin- chem (waar eveneens rookpot ten de plaats aangaven waar over twee weken een tweede Home Centre wordt geopend) een ogenblik vaart minderden. Je kunt in de lucht van alles meemaken. Als je dan vraagt, waarom het vliegtuig zo bib bert, krijg je van Van Duin te horen, dat de captain die mor gen vergeten had z'n hoest- drankje te schudden. De vestiging van Tissing te Lis- se bleef onbespeurd. want de mist werd steeds dikker. We mochten van een of andere verkeerstoren niet meer boven Lisse vliegen. Maar Home Centre was gered. Het was een boeiende middag. We landden op een stevig bewaak te marinebasis Valkenburg, waar de bus met krantemen sen vriendelijk maar beslist achter een rijdend „follow me" de uitgang werd gewe- zen. D"66 Leiderdor Vijftig jaar geleden leerde Katwijker Arie van der Plas als leerling schilder bij schildersbedrijf Kruyt in de Badstraat nog wat onwen nig hoe hij niet kwast en verf moest omgaan. Arie leerde daar het vak op zijn duimpje kennen. Bleef er twintig jaar, bleef er veertig jaar en nu is hij er al weer vijftig jaar. Zonder moeite heeft het schildersvak hem een halve eeuw kunnen boeien. Duizenden blikken verf smeerde hij in Katwijk uit en steeds goedgehumeurd, want zo kennen de Katwijkers Arie van der Plas. "Er is al zoveel narigheid in de wereld. Een beetje vrolijkheid kan helemaal geen kwaad", zo is zijn schildersdevies. Vandaag heeft Arie, die ook al heel wat iaartjes zijn mannetje staat bij de Chr. Muziekveren g.ng UNI en de Katwijkse vrijwillige brandweer, het een dagje rustig aan gedaan. Vandaag was het feesten geblazen. In hotel Noordzee óp de hoek Boulevard-Voorstraat heeft de jubilaris tijdens een gezellige receptie heel wat handen moeten drukken. VOORHOUT/WARMOND Nu Gedeputeerde Staten kortgele den heeft laten weten dat de bouw van een bejaardencen trum, met daarbij voorzieningen voor de Voorhoutse broeders, op het BNS-terrein langs de Leid- sevaart niet mag doorgaan, heeft de broedercongregatie Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten besloten een eigen voorziening op het BNS terrein te gaan neerzetten. Het Ult- hoornse architectenbureau J. G. de Groot heeft de eerste schet sen voor een groot broederhuis al gereed. Hoewel de tekeningen angstvallig achter gesloten deuren worden gehouden is het zo goed als ze ker dat het broederhuis een streekfunctie zal gaan vervul len. Naast de bijna dertig Voor houtse broeders, zullen waar schijnlijk ook 25 Warmondse broeders, die al zo'n 15 jaar wo nen in het broederhuis Gerto aan de Warmondse Oranje-Nas- saulaan, naar Voorhout verhui zen. De congregatie heeft tot nu toe de Warmondse broeders nog niets van de plannen laten we ten. „Voor ons is dit volkomen nieuw" zo vertelde men ons gis teren. De plannen voor de bouw van een nieuw broederhuls op het ter rein van de Bisschoppelijke Nij- verheldschool verkeren neg in een erg pril stadium. Zelfs de Voorhoutse raad is nog niet op Warmond, dat mogelijk over de hoogte. Binnen het college van B W zal eerst bekeken gaan worden in hoeverre het broederhuis op het terrein van de BNS een haalbare kaart is l.v.m. dan noodzakelijke be stemmingswijzigingen van gron den daar. Het is noodzakelijk dat nog voor dat de raad zich met het broe derhuis gaat bemoeien ook con tact wordt opgenomen met de provinciale planologische dienst, die uiteindelijk haar fiat zal moeten geven aan de bouw van een broederhuis daar. worden is in eigendom van de congregatie. Bij het uitzoeken van het juiste bouwtype zal er rekening mee worden gehouden dat op den lange duur het aan tal broeders in Voorhout sterk zal teruglopen („er komen er niet bij, maar er vallen er wel af") en dat het gebouw dan een heel andere bestemming zal krijgen. Het broederhuis zal dan ook beslist niet op een klooster gaan lijken. Wat de broeders betreft mag men zo snel mogelijk aan de slag gaan met dei nieuwbouw. Het De grond waarop gebouwd gaat gebouw waarin ze nu zitten zal met de tijd worden afgebroken. De onderhoudskosten ervan zijn de laatste jaren enorm gestegen en bovendien staat al een groot deel van het gebouw, sinds het niet meer fungeert als internaat voor jongens, leeg of wordt een paar maal per week gebruikt door de Voorhoutse Volksuniver- sitelt. Het verdwijnen van de oude BNS komt de gemeente Voorhout op een groot probleem te staan; hoe dan het verenigingsleven aan voldoende ruimte te hel pen? Burgemeester Stolwijk ziet het voorlopig niet zo somber in voor de Voorhoutse Volksuniversiteit. Hij zegt: „Weliswaar is er nog geen alternatief maar we kun nen ons voorlopig troosten met de gedachte dat het echt nog wel lange tijd zal duren voordat de oude BNS wordt afge broken. De bouw van een broederhuls kan plaats hebben terwijl het oude gebouw in takt blijft. Het gebruik kan dan ge woon doorgaan. Zodra er ge sloopt moet gaan worden heb- hen we echt wel voor een oplos sing weten te zorgen. De Volks universiteit hoeft zich daar echt geen zorgen over te ma ken." De Sassenheimse schaakelite. Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM - Het is volgende maand alweer vijftig jaar geleden dat in "Het Bruine Paard" de Sassenheimse Schaakclub werd opgericht. Een in de beginfase nogal elite groep met als oprich ters P. Koning, J. de Jong, W. H. Thiis en J. v. Leeuwen. Nieuwe leden die zich destijds bij de schaakclub aanmeldden hoorden pas veertien dagen later of ze werden toegelaten. Niet ieder een was zomaar welkom. Er mocht niets aan je mankeren. 'ie eerste jaren werd uitsluitend in clubverband r gespeeld. Tot na de oorlog duurde het eer aan sluiting werd gezocht bij de Leidsche Schaak bond. Het aantal leden was in de beginjaren niet erg groot. De grote toeloop kwam pas in 1937 toen Nederlander Max Euwe wereldkampioen werd. De club groeide toen van twaalf tot ruim veertig leden. In de oorlog kon men tot 1942 blijven spelen maar toen moest de club zich aan sluiten bij de zgn. Kultuurkamer van Goede- waagen. Daar voelde men uiteraard niets voor. Al gelijk, thuis werd er des te meer geschaakt. Di rect na de bevrijding was de Sassenheimse Schaakclub weer op haar post in Het Bruine Paard. Rond 1950 kreeg de club weer een flinke impuls wat vooral te danken is geweest aan de inzet van de toenmalige voorzitter Venema en penningmeester kapper Koster. Financieel ging het de club bepaald niet voor de wind. Door geldgebrek moest men vijftien jaar geleden noodgedwongen van het stamlokaal in Het Bruine Paard verhuizen naar Rohns Gereed- schappenfabriek aan de Industriekade, waar men nog steeds gastvrijheid geniet. In 1963 werd de Sassenheimse Schaakclub voor de eerste maal kampioen van de tweede klasse. In de jaren daarna wisselde men regelmatig stui vertje van eerste naar tweede klasse en anders om. De club bestaat thans uit 47 leden. De jubi leumviering vindt plaats op zaterdag 28 septem- ber van 16.30 tot 18.00 uur. De leden doen het daama op 1 oktober nog eens dunnetjes over in de kantine van Rohn. Op 18 en 19 oktober wor- j den de jubileumfestiviteiten afgesloten met een Van een onzer verslaggevers. LEIDEN Nog een paar maanden en „Dinges" is niet meer. Uiterlijk 1 januari wor den de pot'Jebakkerij en het daarbij behorende winkeltje aan de Vrouwensteeg in Lei den gesloten. Gerard Hekker (28) en Rob den Tonkelaar (38), eigenaars van het be drijf' zijn tot deze beslissing gekomen, omdat het steeds moeilijker werd, op een ver antwoorde wijze te werken". „Het belangrijkste probleem is altijd geweest, dat werkelijk goed handwerk tegenwoordig niet meer te betalen is. Er is een onvermijdelijke strijd tus sen wat het publiek vraagt en betaalbaar acht en hetgeen wij eigenlijk leuk vinden om te doen. Alles gebeurt hier nog ambachtelijk. Tot het maken van glazuur toe. Als je je wilt blijven handhaven, moet je te veel concessies gaan doen aan de kwaliteit en aan je eigen opvattingen. Het publiek stelt nu eenmaal meestal andere ei sen dan wijzelf. Het werken voor de winkel vond ik nog wel leuk, maar dat leverde geen winst op. We moesten elk jaar minstens één massa-op dracht van industrie of groot- handel hebben om alles goed te laten lopen en een beetje plezierig te kunnen leven. Tot nu toe isdat redelijk gelukt, maar de toekomst zagen we steeds somberder tegemoet Het afgelopen jaar hadden w» opdracht om 25 duizend rook verdrijvers te maken; dat doen we dan met de hand. Daar word je zot van; op het laatst ben je een machine" vertelt Rob, die het bedriif drie jaar geleden opzette. Gerard is ondanks alles toch nog van plan opnieuw te be ginnen en achter zijn huisje in katwijk een pottenbakkerij en een klein winkeltje op te zet ten, echter wel op kleinere schaal dan in Leiden. „Zeker is het nog niet, maar ik wil Vijfentwintigduizend rookverdrijvers maken Is echt niet om vol te houden". het wel graag. Voor me zelf kan eigenlijk alleen maar pot- werken en dan hopen dat de ten bakken", aldus Gerard, mensen het leuk vinden en het Rob heeft inmiddels werk gevon- willen kopen. den als docent aan de avond Je moet er wel veel kunstacademie Ars Aemula doorzettingsvermogen voor Naturae en gaat bovendien op hebben en ik weet niet of ik enkele plaatselijke afdelingen dat nou wel heb. Maar wat van K O een cursus potten- moet ik anders gaan doen? Ik bakken geven. In zijn vrije het schaken in clubverband niet meer mo- invitatie-vierkamptoernooi in "De Ontmoeting". tijd blijft ook hij door werken, maar alleen voor zich zelf. Hoogstens af en toe eens een expositie. „Hopelijk vind ik dan weer wat meer bevredi ging in mijn werk, want vijf entwintigduizend rookverdrijver» maken is echt niet om vol te houden". VOORHOUT - Honderden kin deren begonnen gisteravond met een grote lampionnenoptocht de Voorhoutse Oranjefeesten. Op weg naar het feestterrein, lo pend achter muziekkorpsen en drumbands, stopte de jeugd even bij de bejaardenwoningen In de Vermeerstraat en gaven de korpsen een muzikale show weg, een voorproefje van de grote show die later plaatsvond voor huize Agnes. De Voorhoutse harmon e St. Cecilia kreeg assis- tie van de Wilhert Drummeis uit Oegstgeest, het Trompetterkorps uit Alkmaar en het tamboer- en pijperkorpe Duindorp uit Sche veningen. wil raadsperiode uitdienen (Van onze correspondent) LEIDERDOR P-De afdellnj derdorp van D'66 stree naar de fractie van PPR zeker gedurenden de huld:- tingsperiode van de raad te steunen. De afdeling zn halve voorlopig niet wordr geheven. Dit werd beslor dens de algemene ledenvc ring van deze partij in F dorp die gisteravond wen' houden. D'66 wil wel dat de steun ar fractie, samen met die w PPR beter dan tot dusver coördineerd wordt. De afdeling Leiderdorp w1' bleek op de vergadering, t' het a.s. zaterdag te houdc: deiijk congres van D'66 besloten de partij tot aan d mende kamerverkiezingen ten bestaan. De Tweede Kr fractie verdient, naar han ning, steun van een vol n partij-apparaat. Alleen r tenschappelijke stichtinp door de Leiderdorps? onvoldoende geacht. In lang van het voorbesta» het kabinet Den Uy! map gens haar in geen geval 1- heffing van de partij op dit ment worden besloten. De zou bij de eerstvolgende kr verkiezingen moeten word' geheven, aldus de Leiderd Behendigheids-- wedstrijd voor auto's in Noord-wijk NOORDWIJK- Morgen or sert de RAC 's-Gravenho. het parkeerterrein aan dc baan behendigheidswedstr voor auto's. Bij dit evenement gaat het om de snelheid, maar er een zgn. hard parcours gor van zo'n 300 A 400 meter richtingsveranderingen, vc zaakt door op het parcours gebrachte hindernissen. Er kan in drie groepen wr deelgenomen, namelijk daard, opgevoerd en GT cials automobielen. Elk deze groepen zijn weer in sen onderverdeeld naar het tal cc. Bij deze behendigheidswedstr vroeger slalom genoemd - v gebruik gemaakt van electj sche tijdwaarneming. Aan de deelnemers worden schillende eisen gesteld. Ook worden de wn; voor de start op verschill onderdelen gekeurd. Gere wordt volgens het regler van de KNAC'74. De wedv begint omstreeks 11 uur er tot plm. 17 uur duren. Nu inlichtingen kan men bekf bij de heer A. J. Duymaer Twist te Delft, tel. 015-560611 Borstonderzoek in Leiderdorp (Van onze correspondent) LEIDERDORP - Vandaag If Leiderdorp het periodiek bo onderzoek gestart. Dit one' zoek, dat eenmaal In de t. jaarwordt gehouden, is voor i mannen en vrouwen van de jaar en ouder. Zij kregen In afgelopen dagen een oproepln kaart thuis In de bus. Deelname aan het onderzoek I drie gulden per persoon. Leic' dorpers jonger don dertig J. kunnen, indien zij dat wen< ook worden doorgelicht, moeten zich dan melden In van de onderzoeklokalen. verwachting zijnde vrouwen nen zich in de eerste drie nu den van hun zwangerschap voorkeur te onthouden van onderzoek. In leder geval is toch deelnemen vooraf adv van de huisarts gewenst. Het onderzoek vindt plaats In Dorpshuis op vrijdag 13 septr ber (14.00 - 16.15 en 17.30 - 1" uur), maandug 16 septeml van 14.00 tot 16.45 uur en d dag 17 september van 17.30 19.45 uur Donderdag 19 septc ber vindt van 09.30 uur tot II uur het onderzoek plaats In Dillenburg. In de Meijegac •chool wordt het onderzoek houden op vrijdag 20 septeml: (14.00 - 16.45 uur), maandag september (09.00 11.45 uur 14.00 - 16 45 uur) en dinsdag september van 14.00 tot 16 uur en van 17.30 tot 19.45 uur. Nieuwe bank in de Poelpolder Van onze correspondent LISSE Burgemeester drs. B- rends heeft gisteren de officii opening verricht van een fllla van de Amro-bank In het w keicentrum De Poelmarkt. IV directie van de bank werd do' hem gefeliciteerd met de moor ligging van het gebouw. M- vrouw C. C. Geherels-van d«- Poel. de beheerster van he nieuwe filiaal, betrad ais eerste de kantoorruimte.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5