Henk Burgwal: „Natuurlijk slaan ze elkaar wel eens om de oren'' Bres vervangt Martien Jol bij Den Haag Tuchtcommissie gul met schorsingen KNVB wil strafrecht in eigen hand houden Nog geen winnaar in lotto Salomonsoordeel zaak Raak-Punch Rudi Lubbers weer voor eigen publiek 21k extra rente met het Snaar-Premie-Boekje van de Rabobank. En de Rabobank noemt niet alleen de voordelen! Rabobank S Met het Spaar -Premie -Boekje maakt de Rabobank wéér wat ze belooft DEN HAAG Het circulerende bericht dat minister Van Agt overweegt in te grijpen tegen de, zoals dat wordt ge noemd, excessen op de voetbalvelden als de KNVB er zelf niet in zou slagen afdoende maatregelen te vinden die deze „mensonterende" overtredingen moeten voorkomen, heeft het ritme van de polsslag van Henk Burgwal, de se cretaris-penningmeester van de KNVB, niet kunnen ver storen. De justitiële bewindsman speelt met het idee, voetballers mits zij zich schuldig hebben gemaakt aan zware overtredingen te laten veroordelen door de bur gerrechter, in plaats van door de strafcommissie van de KNVB. „Hij heeft daartoe altijd al het recht gehad, dus is het eigenlijk geen nieuws" zegt de sonore bas van de SP. Bij het realiseren van dergelijke voorgenomen maatregelen zou het wezen van de voetbalsport en de autonomie van de recht spraak van de KNVB worden aangetast. Dat zoiets gaat ge beuren ziet Henk Burgwal nog niet zitten: „Wij hebben vol gend jaar vermoedelijk één mil joen leden. Per jaar worden door die leden zo'n 400.000 wed strijden gespeeld, waarvoor per wedstrijd gemiddeld 25 mensen in actie komen, dat is dus per voetbalseizoen tien miljoen man-éénheden. Kijk en in ver gelijking daarmee is het aantal strafzaken een te verwaarlozen promillage. Wij hebben een zeer goed en uit stekend functionerend geregle menteerde tuchtrechtspraak. Dat ze elkaar desondanks toch wel eens om de oren slaan, is iets dat je toch niet kan voorko men. Dat gebeurt ook bulten de velden, en wel in ruimere mate. Natuurlijk houden we de zaken nauwlettend in het oog. Ook wij vinden het nu eenmaal verve lend als je in een jaarverslag een cijfer achter het aantal strafzaken moet zetten dat ho ger is dan het cijfer van een jaar ervoor Maar aan de ande re kant moet natuurlijk wel in gecalculeerd worden dat het aantal leden van de KNVB als mede het aantal wedstrijden steeds maar uitbreidt." De SP, zoals hij in de wandelgan gen wordt genoemd, gaat even verzitten en zegt dan met wat meer nadruk: ,,En dan praat ik nog niet eens over de opvang van de jeugd. Over de goodwill die wij als KNVB kweken. De jeugd die voetbalt doet er later in de maatschappij zijn voor deel mee, want ze leren incasse ren en verliezen en bovendien werken in teamverband". Streng Henk Burgwal strekt even de be nen, neemt een trek aan zijn fil tersigaret en zegt dan: „Naar mijn oordeel wordt er wel dege lijk streng gestraft en wat het belangrijkste Is, in het betaalde voetbal met name, direct. Een speler weet in de week volgend op het weekend waarin hij een strafbaar feit heeft gepleegd wat zijn straf is. Bij de ama teurs duurt dit door allerlei fac toren en procedures die gevolgd moeten worden, enkele weken langer." Een van de oorzaken die de pu blieke opinie en vooral die van de tegenstanders van voet bal negatief beïnvloedt, is het uitzenden van een wedstrijd door de televisie- Henk Burgwal daarover: ,,Op de televisie zien we af en toe overtredingen die zevenmaal in slowmotion her haald worden. Dat er daarna Henk Burgwal speelde een belangrijke rol in het organisatie-comité rond het Nederlands elftal tijdens het wereldkampioenschap West-Duitsland. Hier ontvangt hij Cruyff en Michels op Schiphol. door velen wordt geroepen; dat KNVB dus, vinden dat we het heeft niets met voetbal te ma- gewoon beter kunnen. Trouwens ken, is logisch." Even heeft hij het is ook wel gebleken dat wij een blik in de (achter brillegla- het goed doen." zen verscholen) ogen alsof hij naar een slechte film heeft zit- ten kijken. Dan weer op joviale toon: „Nu speelt de overheid „Het openbaar ministerie en de wel met de gedachte om in te officier van justitie hebben ten grijpen, maar wij, dat is de alle tijde het recht om in te De verhouding binnen de lijnen is dikwijls mede bepalend voor de stemming er buiten. Het is vaak een wisselwerking die niet nalaat de toeschouwers soms tot enorme agressie op te laden. „Ja" zegt de SP gelaten „dat gebeurt, maar op het publiek hebben wij natuurlijk geen en kele invloed- Als dat over de schreef gaat moet de politie of Justitie ingrijpen. Als enkele in woners van Rotterdam na de wedstrijd PSV-Feyenoord een trein vernielen is dat niet de zaak van de KNVB". Na deze voetbalwedstrijd was er HENK BURGWAL enige gekrakeel rond scheids rechter, Charles Corver en Wim van Hanegem, waarbij de scheidsrechter, op een vraag of een doelpunt van PSV al dan niet buitenspel zou zijn geweest, antwoordde in de geest van: „Dat zie je vanavond wel op de televisie". De vraag is of dat wel conform de richtlijnen van de door de KNVB gegeven in structies is. 4dvies Burgwal: „De Nederlandse scheidsrechters weten dat zij slechts commentaar mogen ge ven op vragen van persmedia. En dat is ons advies, niet direct na de wedstrijd omdat ledereen dan nog te vaak emotioneel en niet rationeel reageert". „Ik heb tijdens de wereldkam pioenschappen in MUnchen veel scheidsrechters kunnen beoorde len en ik heb er pas in Barcelo na nog vier aan het werk ge zien. Toen heb ik bij mezelf ge zegd: mensen wat zijn we in Nederland toch gezegend met onze scheidsrechterscorps De Nederlandse scheidsrechters be horen tot de besten in de we reld. maar we mogen niet ver geten dat zelfs de beste scheids rechter weieens de mist kan in gaan. Hij moet niet fluiten als een robot maar menselijk naar de geest van de wedstrijd, en die kan hij wel eens verkeerd taxeren. Daarom hoeft er nog niet direct gezegd te worden dat de man er niets van kan of dat het voetbal in Nederland achter uit gaat, want laten we even niet vergeten, dat voor elk land, behalve Duitsland dan, Neder land de echte wereldkampioen „Dat wil de KNVB ook zo hoyden en daarom is een ingrijpen in ons bestel van buitenaf, dacht Ik, niet op zijn plaats." BART HOOGDUIN DEN HAAG Ook in de tweede lotto heeft geen deelnemer een formulier met zes Juiste getal len ingezonden. Van de eerste prijs van bijna 350-000 gulden gaat vier-vljfde naar de prijzen van deze week, een-vijfde gaat naar de jackpot van de volgen de week. Het aantal winnaars van de vijfde prijs (drie goed plus reservege tal) is kleiner dan dat van de vierde prijs (vier goed). Om te voorkomen dat de winnaars van de vijfde prijs mer ontvangen dan die van de vierde prijs, worden volgens reglement de twee potten samengevoegd en gelijkelijk verdeeld onder de winnaars De cijfers van lotto 2 zijn: prij- zenbedrag 922.069 bij een in leg van 1.857.935 en een aan tal deelnemers van 577.459. Tweede prijs: 3 winnaars, bruto pér winnaar 52.682,-, Derde prijs: 185 winnaars, bruto per winnaar f 1.092,80, vierde prijs: 6216 winnaars en vijfde prijs, 4626 winnaars, per kolom 45.40. In de toto waren meer dan 100 winnaars van de hoofdprijs, waardoor „dertien goed" be loond wordt met iets meer dan 1400 gulden bruto. De cijfers van toto 2 zijn: prijzenbedrag 365.999, bij elkaar gebracht door 305.104 deelnemers die voor een inleg zorgden van 770.525 gulden- Eerste prijs: 101 winnaars, bruto per kolom 1.449,50, Tweede prijs. 1513 win naars. per kolom 60,40. IV ^e prijs: 11.069 winnaars, per lom 11,50 Uitslagen basketbal DEN HAAG In de eredivisie basketbal bij de heren werden gisteravond drie wedstrijden ge speeld. De uitslrgen zijn: Typsoos Lions Delta Lloyd 96- 79 Gerard de LangeBC—Levi's Fla mingos 98-109 Sperry Remington ASVU 109- 64. Bij de dames werd in de eredivi sie een duel afgewerkt. Gerard de Lange BC verpletterde HOC met 150-32. Van onze sportredactie UTRECHT De frisdrankenindus trie Raak Nederland bv, die het kort geding tegen de Delftse basketbalclub Punch verloren heeft, zal waarschijnlijk niet in hoger beroep gaan. Hoewel de Utrechtse rechter Punch in het gelijk stelde, blijkt een soort sa lomonsoordeel geveld te zijn, waarvan het effect niet ver af ligt van een eerder door Raak gedaan compromisvoorstel. Publiciteitsmanager Hans Korte- kaas: „Raak had Punch dit sei zoen, met de Europa Cup mee gerekend, ongeveer drie ton ge kost. Door de uitspraak van de rechter zijn we verplicht twaalf maanden lang twaalfduizend -gulden te betalen. Dat is onge veer de helft van wat het ons anders had gekost. De ook in het vonnis genoemde en te beta len geldsom van 48.000 gulden mogen verrekend worden met reeds verstrekte voorschotten". Jim Mullen, directeur-Europa van Raak, kon geen commentaar op deze ontwikkeling geven. Hij verblijft momenteel in Parijs. Maar het ziet er naar uit, dat geen grote bezwaren van zijn kant tegen dit vonnis zullen rij zen. Hans Kortekaas weer: „Het laatste voorstel van Raak aan Punch bedroeg ongeveer tachtig mille om van het cfi- tract af te komen en daarbij werd de toezegging gedaegi dat Punch zonder de naam Raak mocht opereren. Nu is het be drag weliswaar iets hoger, maar Punch moet ook de naam Raak blijven aanhouden. Ik ben daarom eigenlijk maar een beetje teleurgesteld in deze uit- (Van onze sportredactie) Rotterdam Rudi Lubbers maakt op maandag 23 sept. voor het eerst sinds zijn veelbesproken gevecht tegen Muhammed Ali in Djakarta zijn opwachting voor eigen publiek. Lubbers bokst de hoofdpartij van de avond tegen de Amerikaan Hal Caroll in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy. Als U spaart op een Spaar- Premie-Boekje krijgt U een basis rente van 7V« Daar staat tegen over dat U 1% aan de bank .betaalt over geld dat U tussentijds van Uw spaarrekening afhaalt. Het zou daarom niet eerlijk zijn te verzwijgen dat het Spaar-Premie- Boekje voor een zeer wisselvallige spaarder best eens niet zo inte ressant zou kunnen zijn. Bent U wel een „trouwe" spaarder, dan is het Spaar-Premie-Boekje zonder meer alleen maar voordelig voor U. 't Is maar dat U weet waar II aan toe b«nt. Rudi Lubbers heeft zin in het ge vecht. De 29-jarige Amsterdam mer, die voor zijn vijfentwin tigste profgevecht staat sinds zijn debuut op 24 februari 1970, maakt daar geen geheim van. „Ik wil graag weer in de ring", vertelde hij gisteren. „Ik ben van plan het publiek iets te -la ten zien dat men zich nog lang zal herinneren". Rudi Lubbers heeft sinds zijn confrontatie met Ali slechts één partij gebokst. Dat was op 27 april tegen de Belg Koopmans, een gevecht dat hij op punten over tien ron den won. Van de golf van publi citeit die het duel Lubbers-Ali omgaf, heeft de Amsterdammer dus maar zeer ten dele gebruik gemaakt. „Ik heb het op mijn eigen manier gedaan", stelt Lubbers simpelweg vast. „Ande ren prefereren misschien veel publiciteit op radio, tv en in de kranten, maar houden er dan uiteindelijk niets van over. Ik ben tevreden over de manier waarop ik het gedaan heb." Hoewel Rudi Lubbers tegen Ca roll in het zwaargewicht zal uit komen ligt het in zijn èn zijn promotor Rühllngs bedoeling de Nederlander te pousseren in het halfzwaargewicht. „Daar liggen Rudi's kansen", meent Henk RUhling. „Er zijn in Europa maar heel weinig bok sers die het tegen Rudi Lubbers in goede vorm kunnen opnemen. Misschien dat er dan nog 'n Euro pese titel voor hem ligt wegge legd. „Rudi Lubbers, die in de partij tegen Ali 98 kilo woog, zal dan zo rond de tachtig kilo moeten gaan wegen. „Dat is geen bezwaar", meent hij. „Als je in de zomer serieus leeft, kun je dat gewicht makkelijk ha len." Het overige programma wordt ge vormd door nog drie zwaarge wichtpartijen (Thoonen-Kristof- cak(Oos); Verstappen-Prick (WDL) en Jan Lubbers-Beri Nikkelen Kuyper en het vijfde profgevecht van James Vrij, die de Belg Meganck ontmoet. van Rudi Lubbers. Onderstal coach UW UTRECHT Wim Onderstal zal met ingang van 1 november trainer-coach worden bij de Utrechtse honkbal eersteklasser OLA-UVV. Onderstal heeft de laatste negen jaar als trainer coach bij Feyenoord gewerkt Van onze sportredactie Den Haag Ajax speelt weer een belangrijke rol in de competitie. Ook PSV trekt aandacht, terwijl Feyenoord kampt met allerlei moeilijkheden die zich rond trainer Wiel Coerver afspelen. Morgen avond speel Sparta In het Kasteel tegen PSV (20 uur) en ontmoet Ajax Wagenlngen (20.15 uur). Zondag gaat Feyenoord naar Go Ahead Eagles, FC Den Haag komt uit tegen NAC, aanvang twee Het voorhoedeprobleem kwelt trainer/coach Vujadin Boskov nog in hoge mate. want ook Henk van Leeuwen moet blijkbaar nog acclima tiseren. Daarbij komt dat Rob Ouwehand voorlopig is afgevallen wegens een menisoperatie er dat Tscheu-la Ling en Leen Swanen- burg nog niet uit de verf komen, ofschoon Ling vaak grandioze din gen kan doen. Het wekt dan ook geen verwondering dat de Zuider park-equipe nog doelpuntloos is, maar ook Ton Thie werd nog niet gepasseerd. NAAC verloor zijn twee competitiewedstrijden en produ ceerde één doelpunt, terwijl Jan de Jong vijfmaal wwerd gepas seerd. Aangenomen mag worden dat de zbredanaars een heel moei lijk seizoen zullen krijgen. In het team van FC Den Haag moest de geschorste Martin Jol wor den vervangen. Hans Bres werd aangewezen als middenvelder. Vu jadin Boskov prefereert aanvallend voetbal, vandaar die voorkeur van Hans Bres. De formatie komt als volgt binnen de afrastering: Doel: Thle; achter: Kila, Mansveld, Korevaar en Landers; mid den: Van Vliet, Perazic en Bres; vóór: Ling, Van Leeuwen en Swa- nenburg. Als wisselspelers werden geselecteerd: Louwerens, Storm, de Caluwé en Lichtenbergh. De twee laatsten spelen bovendien mee in het betaalde jeugdelftal dat morgen uit speelt tegen de jeugd van NAC. U kunt op vele manieren sparen bij de Rabobank. Met renten tot l' Van Hanegem één, v. d. Kuylen twee duels DEN HAAG De tuchtcommissie van het betaalde voetbal heeft elf spelers uit de eredivisie geschorst naar aanleiding van de gebeurte nissen op de tweede competiiiezondag. Tien van hen kregen een schorsing voor een wedstrijd plus boete, alleen Willy van der Kuy. len, die revanche nam na een grove overtreding van Wim van Ha negem (een wedstrijd) moet twee duels langs de kant blijven „Topscorer" echter is de Groninger Timmermans, die zijn kopstoot uit het duel met NEC, bestraft zag met een uitsluiting voor vijl wedstrijden. De complete lljit va betaalde voetbal ten uit het Utrecht: M. van D!]k: 1 wedstrijd als volgt 1 voorwaardelijk. Den Haag: M Jol: I wedstrijd Ajax- J. Dusbaba: I voorwaardelijk 300. F Groningen: R Timmermans: 5 wedstrijden -f 100,. H Hag<-nnuw: I wedstrijd 1 voorwaardelijk 75. kx: 3 wedstrijden. Eindhoven: J. Visser: 3 wedstrijden. FC Den Bosch: J. Konlngsstcln wedstrijd 75 recht op ver weer., J. Heymans: 1 wedstrijd f voorwaardelijk., E. van Dam en L Donkers: 1 Istrljd echt lo'ende zetten In een onvoorwaardelijke. Telstar: F. Andre: I wedstrijd -f J 150 recht op verweer., A. Fens: I wedstrijd - 150. Haarlem A. Marljt 1 wedstrijd -*- 150., H van der Aar: 2 wedstrij den -f 75. De Graafschap R. Zaaljer: 1 wed strijd ISO. recht op verweer. Go Ahead Eagles: G. van Loon: 1 wedstrijd 150 recht op ver weer.. A. Broeckx: 1 wedstrijd 1 voorwaardelijk. PSV: W. van der Kuylen: 2 wedstrij den 300 Feyenoord J Olsen: I wedstrijd 4- mondeling worden behandeld. I Sport: G. van Melis I wed- Excelslor: A. Kittlnama I wedstrijd •- 75 recht op verweer. MW: F. Hollander1 wedstrijd 1 voorwaardelijk t vv»:; pj^sssa-ass: w'lly v*n der kuylen zet In een onvoorwaardelijke straf. twee duels

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13