LEGO- LAND GROEIEND VRAAG NAAR PACEMAKERS HARTAFWIJKINGEN T j |l STRESS LEIDT TOT 11 Met electrische autootjes rijden kinderen door de verkeerstuin van Lego- land, tussen de Deense vakwerkhuisjes door. Een stukje Amsterdam in Legoland: grachtenhuizen in de bekende nopjes stenen. "1 DEENS PRETPARK MET NOPJES, TIENDUIZENDEN NOPJES BILLUND - Na een dag wan delen rijden en vliegen en schommelen door Legoland be ginnen zij een beetje voor je ogen te dansen. Al die Legonop pen. De ontwerpers van het park hebben geen moment ver geten, dat het om een project ging van de miniatuursteengi gant. Een arm op de leuning van het treintje laat in het vel een afdruk van een nop achter, met de merknaam in spiegel beeld. Een blik hemelwaarts tijdens het diner in het restau rant leert, dat het plafond is samengesteld uit noppen, dui zenden noppen. De Dam-fotograaf, toch wel wat ge wend, keek even vreemd op toen hij. dit gezelschap in zijn zoeker ontwaarde. Alsof de komplete bezetting van een nieuwe jeugd TV-serie zich op Neder lands bekendste plein liet vereeuwigen. Wij zullen u meteen maar uit de droom helpen. Het Koninklijk Paleis op de achtergrond staat in Madurodam, dat op 1 april - echt waar - zijn poorten opent. Het wonderlijke gezelschap vormt de nieuwste aanvulling op het Lego assortiment: speciale elementen waarmee de menselijke figuur zijn intre de doet in dit oneindig veelzijdige speelgoed. Nee, de Christiansens hebben niet verzuimd te zorgen de sleu tel van het Legosucces op elke vierkante meter pretzand aan te brengen. Maar eerlijk is eerlijk, was het Legoconcem een open n.v. geweest, dan had het Lego land nooit bestaan. Dan hadden gretige aandeelhouders wel ge zorgd dat de winsten van het speelgoedstaatje in hun zakken vloeiden. Juist omdat het bedrijf nog steeds in de vernuftige handen is van de familie Christiansen, is de wereld verrijkt met dit lollandje, waar het hele gezin een dag kan vertoeven. Legoland draait niet met winst; directeur Holger Henriksen: „Het streven is om precies quit te te draaien. Maar dat valt niet mee. Wehebben veel personeel in dienst en het park is maar vijf maanden per jaar open. De voortdurende investeringen ko men er vaak niet uit. Ook niet door de bijna 1 miljoen bezoe kers, die we per jaar hebben." Een aardigheidje dus van de goedaardige economische reu zen Christiansen. Al schonk hij de wereld Lego land, de inwoners van Billund mogen ook niet mopperen. Ten eerste vinden de meesten hun boterham in de fabricage van de bouwsteentjes, daarnaast wil de directeur (er is al een 'straat naar de Legofamilie genoemd) de knip nog wel eens opentrek ken. Zo staat vlak bij Legoland en de Legofabrieken een cultu reel centrum van een paar mil joen, geschonken door....juist! Het idee voor Legoland werd een jaar of acht terug geboren. Bezoekers van de fabriek ston den altijd het langst stil bij de modellenafdeling, waar alle mo gelijkheden van de steentjes verderop worden uitgeprobeerd. "Waar- tjes. „Maak om geen permanente expositie van die huizen, vliegtuigen, en boten," dachten de Jutlanders.- Het idee sloeg aan. Maar men had snel in de gaten, dat het miniatuurstaatje meer te bieden moest hebben dan kijkgenot, wilde men de mensen met hon derdduizenden naar Billund ha len. Dus kwam er een safari park, en verkeersschool, een....- Nou ja, van alles en nog wat om pa, en moe en de kinderen de hele dag te laten hobbelen, vlie gen, draaien en lachen. Door de lucht met Lego-copters op tijgerjacht in beknopte jeeps, kijken naar de uit de bekende Lego-steentjes opgetrokken mi niaturen van huizen, vliegvelden en havens. Legoland is een uit vinding van de verlichte speel goed-despoot Godtfred Chris tiansen. Opgezet als een Deens Madurodam-met-noppen is het uitgegroeid tot een van Europa's grootste plezierparken. Bij de ingang struikelt men eerst over de Legomodellen. Daar ligt bij voorbeeld Cape Canaveral voor dwergen. Een Saturnusraket staat lanceer- klaar. En die Deense haven, waarin geen detail is overgesla gen. Kranen, overslagplaatsen voor kolen, een scheepswerf, passagiersschepen, alles is er. Hoofdmoot van het minilandje vormen de gebouwen uit Dene marken en andere Europese landen. Het Deense koninklijke paleis bij voorbeeld is een enorme trekpleister. Of dat stukje Hol land, waarvoor de modelbou wers speciaal zijn afgereisd naar ons waterlandje, om alles tot in de pietepeuterigste onder delen te kunnen nabouwen. He renhuizen uit Amsterdam, de Magere Brug, een stukje Hol lands polderlandschap met slui zen (er is zelfs gedacht aan het verschil in waterniveau), koeien en natuurlijk handelmerk num- mero één: molens. Vooral de modellen, verzekert Holger Hen riksen wel drie keer, is gebruik gemaakt van de normale Lego steentjes. De fabriek heeft voor de expositie geen één afwijkend maatje gegoten. Na 20 minuten wandelen door het heuvelachtige Madurodam met noppen, worden de kinde ren ongeduldig. Dus gaat het de wildwaterboo- ;n Rijnreis", ver meldt de folder schreeuwerig. De vergelijking is wel wat boud, maar feit blijft dat de scheepjes door het snelstromende water worden voortgestuwd. Vaders zeggen dat het te gevaarlijk is voor hun zoontje van vijf om alleen in zo'n bootje te zitten, zij zullen wel even meegaan. Een smoes, want pappa wil zelf eens varen. Kleine Olav krijgt de kans niet eens om het stuurrad vast te pakken, dat houdt pa zelf vast. De Legocopters, sissende wen telwieken, die een flinke misse- Een stukje wildwest is er ook, met een imitatie van de beroemde presidentenrots in Dakota. Uit duizenden steentjes gapen Washington, Lincoln, Jefferson en Roosevelt je aan. lijkheid veroorzaken, zijn in trek bij de dames. Ook hier wordt weer als alibi een kind mee de lucht ingetrokken. De verkeersschool is dan echt helemaal voor de kinderen. Met kleine electrische autootjes, ver grote modellen van de in de speelgoedwinkels voorradige miniaturen, leren de kinderen hoe zich in het verkeer te gedra gen. Stoplichten, verkeersbor den en de gebiedende stem van; een politieman vanuit een ver keerstoren houden de kinderen op het rechte pas en leiden hen na 20 minuten naar een heus Legoland-rijbewijs, dat door de hele familie bekeken móet wor-- den. Dan de hoek om, om het wild west-stadje Legoredo op te zoe-, ken. Gelukkig zijn Godfrid Christiansen en de zijnen zo slim geweest om hier het ge bruik van het bouwsteentje ach terwege te laten. Alleen de to tempalen in het indianenkamp zijn van plastic, voor de rest is alles authentiek en enorm goed" nagemaakt. Een verroeste kraan aan de muur van het Hotel lekt, dat soort belangrijke details. -. Bij een beroemd vervoersbe drijf uit het Wilde Westen kun je een ponyritje maken door de groene Deense prairie, in het kantoor van de stadskrant is het mogelijk om vriend en vijand af te laten drukken op een „ge zocht, dood of levend". Echt gezellig wordt het in de saloon, waar rondborstige Kate, je een pittige Deense „gammel- dans" serveert aan de ruwhou ten tap. De kinderen zijn onder tussen bevangen door de goud koorts. Legoredo heeft namelijk een heuse goudmijn. Een witte kratermolen voert zand, water en goudkorrels door een trog heen. Kinderen zeven de „goud korrels" eruit. De grote truc komt, als zij die korrels bij Cowboy Sven inleveren. Die gooit ze in een of andere antieke, machine, die er een gouden' munt van slaat. Tenminste, dat geloven de kinderen* heilig. Glimmend van blijdschap ne men zij hun eigen munt in ont-':. vangst, verbaasd over het won- der.- 'I Wat biedt Legoland dan ïiogn meer? Een poppentheater, datJ de hele dag voorstellingen geeft, en een expositie van, prachtige, ouderwetse poppen. Legoland geeft de ger veel. Een hele er onder de pannen, van de ontwerpers, i sen er actief kunnen recreëren, is wel wat overdreven. De mees te Legolandzaken beleef je pas sief, laat je gewoon over je heengaan.' Het is een bezoek echter beslist waard. Alleen de kans is niet gering, dat na een dag in het speel- en pretpark de nachtelijke droom verandert in een nachtmerrie door het ver schijnen van noppen, duizenden en duizenden noppen, GERRIT MOLLEMA Witte jas en stofkap zijn verplicht bij Cordis Europa in Roden, waar een pacemaker pas de fabriek verlaat, als hij tenminste negenmaal is gecontro leerd op mogelijke fabricagefouten. In 1968 werd Cordis Europa opgericht en het kwam in 1970 naar Roden. Een jaar later w-as het bedrijf in productie zij het dat het aantal werknemers bescheiden was. Op dit ogenblik werken er zo'n 250 mensen en de bedoeling van de Amerikaanse hoofddirectie is dit aantal binnen enkele jaren dit te laten groeien tot 400 en de fabriek in die tussentijd te vergroten. (Met dit laatste is dien reeds bezig). In Miami is er echter bij gezegd dat de per soneelsuitbreiding wel afhanke lijk is van de Nederlandse ar beidsomstandigheden en -ver houdingen. Uit de groei van de afgelopen jaren en de toekomstplannen daarover blijkt hoezeer de vraag naar pacemakers en Kunstnieren is toegenomen. Bij Cordis wordt er van uitgegaan dat in Westerse geciviliseerde landen elk jaar 50 tot 60 mensen per miljoen inwoners een hart- stimulator krijgen. En wat de markt voor kunstnieren betreft: statistici hebben becijferd dat er in West-Europa een miljoen behandelingen per jaar plaats hebben, waarbij in het oog moet worden gehouden de omstandig heid dat een patiënt wekelijks twee keer behandeld moet wor den. Bij Cordis Europa is opgemerkt dat naar mate de welvaartscur ve van een land stijgt, het aantal potentiële patiënten voor, zeg maar een pacemaker, eveneens toeneemt. Dat houdt niet zozeer verband met de veronderstelling dat in zo'n geval meer mensen dagelijks onder een grotere spanning zouden komen te ver keren, als wel met de omstan digheid dat in dat geval de ge zondheidszorg intensiever wordt en er meer adequate „oplossin gen" voorhanden komen. In ar me landstreken is een pacema ker, in kosten variërend van 1.500 tot 4.000, een onbetaal bare luxe. In Nederland is een dergelijk apparaatje in het zie kenfondspakket opgenomen. En hetzelfde is het geval bij de kunstnieren (de door Cordis Corporation samen met Dow Chemical ontwikkelde kunstnier kost all-in ongeveer 80,- en is geschikt voor eenmalig gebruik. Iemand, die moet leven met een kunstnier „gebruikt" er weke lijks twee). Een andere omstandigheid is de sterktekansconcurrentie, een mooi woord voor het feit dat mensen niet meer overlijden aan ziekten, die vroeger als „do delijk" bekend stonden, met an dere woorden, de kans dat men sen een hartafwijking krijgen wordt groter met als gevolg dat de industrie, die apparatuur vervaardigt, die bij deze afwijk ingen gebruikt wordt, een steeds grotere afzetmarkt voor zich ziet opdoemen. Vandaar dat Cordis Corporation op een gege ven ogenblik zocht naar een produktiemogelijkheid op het Europese vasteland, die met na me de EEG-markt zou kunnen bedienen. Het werd uiteindelijk Roden in Drenthe. Verzekeringen De vestiging van Cordis Europa in Nederland was onderhevig aan een drie. criteria: Er heerst hier een stabiel politiek- en ar beidsklimaat; ons land staat zo wel in medisch als in medisch- wetensehappelijk opzicht als „solide" te boek en Cordis Cor poration kon voor zijn Europese vestiging in het Noorden des lands belangrijke investerings subsidies verwerven. Tot nu toe heeft de Rodense vestiging aan de verwachtingen van de Amerikanen beant woord. De resultaten zijn niet mis: vanaf de oprichting in 1968 is de omzet vertienvoudigd. De verwachtingen voor de naaste toekomst zijn eveneens hoog ge spannen, mede door voorgeno men uitbreiding in de produk- tieprogramma's. Uiteraard houdt men er rekening mee dat voor verschillende produkten in sommige afzetgebieden een ze kere stabilisatie zal intreden, Een pacemaker. Er bestaan verscheidene uitvoeringen. Het prototype, dat een vast aantal slagen produceert wordt nog maar in tien pet. van de gevallen ingeplant. Er zijn nu ook pacemakers die veel gedifferentieerder zijn wat betreft hun stimulatiemogelijkheden. Soms fungeren enkel ze enkel als „hulpje". omdat men er bijvoorbeeld te gen die tijd in is geslaagd de levensduur van een pacemaker (thans variërend van 24 tot 40 maanden) belangrijk te verlen gen. Want met name uit de me dische wereld wordt sterk aan gedrongen op pacemakers, die langer meegaan, omdat het im planteren voor de patiënt toch altijd weer een zeer emotionele zaak is. Het gezegde „je loopt met je leven in de hand" is niet voor ruets zo bekend. Verder richt het research-werk zich op hartsti mulatoren, waarvan de functie „geprogrammeerd" kan worden al naar gelang de veran derde behoeften van de patiënt vaker dan strikt noodzakelijk in Zonder snoertje en elec trode is het fraai gemo delleerd, onschuldig uit ziend doosje, dat zwaar der is dan je op het eerste gezicht vermoedt: 140 gram. Nader bekeken blijkt het een instrument te zijn waar veel mensen hun leven aan danken. Het is een pacemaker (hartstimulator), die, ver bonden met de hartspier, het hart bijstand verleent wanneer dat nodig is. In Nederland bevinden zich drie fabrieken, die pacemakers maken. Een er. van is Cordis Europa n.v. in het Drentse Roden, een dochteronderneming van Cordis Corporation in Miami (Florida) waar 1400 man werken. Er wor den in Roden NIET AL LEEN pacemakers ge maakt maar ook kunst- nieren en hartcatheders, waarmee in ziekenhuizen afwijkingen in de bloed vaten worden opge spoord. Een onzer redac teuren nam een kijkje in het Rodense bedrijf. een ziekenhuis behoeft te wor den opgenomen, omdat de intra murale gezondheidszorg wat be treft het kostenaspect verhou dingsgewijs zeer zwaar op het totaal drukt Om bij een patiënt met een kunstnier te blijven: een dergelijke patiënt kost een ziekenfonds of een particuliere ziektekostenverzekering jaar lijks 40.000,-- waarbij het be drag dat aan kunstnieren be taald rfioet worden rond de 10.000,-- schommelt. De rest is ziekenhuiskosten. Vandaar het streven een kunstnierpatiënt self-supporting te maken, zodat hij de vereiste handelingen thuis kan verrichten, waardoor de kosten gedrukt worden. Stress Bij Cordis Europa gelooft men dat op korte termijn de vraag naar hartstimulatoren en kunst nieren zal blijven stijgen, niet alleen omdat de stress waaron der steeds meer mensen in de moderne samenleving moeten werken wellicht nog zal toene men, maar ook omdat de diag nostiek verruimd wordt. Daar naast zijn er tal van landen die - aldus een woordvoerder van het bedrijf - „nog op de markt moeten komen", omdat zij ver geleken met de westerse gezond heidszorg nog een geweldige achterstand moeten inlopen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11