Toch eigen politie voor gemeenten met 25.000 inwoners „We beplakken de oevers met kiezelstenen" Democratisch stemmen over ruilverkaveling „De pil lost lokalennood op Onderneming moet eigendom van alle werknemers zijn'' Zien we u vandaag? fgj Regering lijdt nederlaag Sonneveld-standaardwerk op elf langspeelplaten Ambtenaar bespaarde rijk al vele miljoenen: Meneer van Soest met uw spaarboekje. WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT I t PAGTNA 9 Israëlische oefeningen TEL AVIV (AP) —Israëlische troepen zijn gisteren op het be zette deel van de hoogvlakte van Golan begonnen met groot scheepse oefeningen. Er wordt met scherpe munitie geschoten en er zijn tanks, infanterie, ar tillerie en vliegtuigen ingescha keld. Volgens militaire woord voerders hebben de oefeningen niets te maken met do bestands schendingen van Syrische troe pen, maar wil Israël er alleen de doeltreffendheid van legeron derdelen in ruw terrein mee tes ten. President Arrwar Sadat van Egyp te heeft gezegd dat zijn land tot diep in Israël zal toeslaan wan neer Israël een van de steden langs het Suezkanaal zou aan vallen. Sadat liet verder door schemeren dat de heropening van het Suezkanaal niet zal af hangen van de vorderihgen die tijdens de vredesbesprekingen worden gemaakt. „Ik open het kanaal om de spanning in de wereld te verminderen en open het voor Egypte. Dit staat los van alle diplomatieke inspan ning om de crisis op te lossen", zo verklaarde Sadat tijdens een bezoek aan Port Saia. Jordanië ontkent wapen- leveranties (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kleinere gemeenten, die de grens van 25.000 inwoners overschrijden, krijgen automatisch een eigen gemeentelijk politiekorps. Dat is de consequentie van een nederlaag, die de ministers Van Agt (Justitie) en De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) gistermiddag in de Tweede Kamer hebben geleden. Ze hadden een wetsvoorstel bij de Kamer ingediend ter verlenging van het zogenaamde „stopwet je", dat bedoeld was om een rem te zetten op het automatis me, dat elke gemeente die toe vallig over de grens van 25.000 sinds januari van het vorig Jaar is afgelopen) niet nog eens wil verlengen, terwijl de regering heeft toegezegd op korte termijn te willen komen tot een algehele reorganisatie van de politie in Nederland. Inwoners heen komt, een eigen In dit verband denkt minister Van politiecorps mag oprichten. Al leen de fractie van PPR en acht leden van de KVP-fractie stemden vóór het regeringsvoor stel. Het belangrijkste bezwaar van de Kamerleden is, dat men het stopwetje (dat overigens al Agt bijvoorbeeld aan de oprich ting van provinciale politiekorp sen, nu duidelijk is dat de kop peling aan de gewesten een moeilijke zaak wordt, gerien de lange tijd die de gewestvorming nog zal vergen. Neerslag van twintig jaar cabaret van Willem Parel tot theatershows Wim Sonneveld AMSTERDAM Op 8 maart van dit jaar overleed Wim Sonneveld. Vandaag, nef een half jaar later, ontvingen Conny Smart en Toon Hermans in Son- nevelds eigen theater, het Nieuwe de la Mar in Amsterdam, de eerste exemplaren van wat je rus tig een Sonneveld-standaardwerk mag noemen: Een cassette met maar liefst 11 langspeelplaten met Sonnevelds werk. De in duizenden groeven ge perste neerslag van de laatste twintig jaar uit de carrière van de cabaretier-comedian-chanteur-pro- ducer-regisseur- taleotenontdekker-acteur-confé rencier-auteur-componiist, zoals Wim lbo hem noemde. Liedjes, shownummers en conférences vanaf het door Eli Asser geschreven optreden van orgeldraaier Willem Parel tot en met het .n het Engels gezongen liedje uit Sonnevelds laatste werk, de helaas mislukte speelfilm Op de Hollandse toer De door producer Rine Geveke samengestelde Phi lips cassette kost tot 31 januari 1975 125,- daarna 149,50. De echte Sonneveld-fan zal het er best voor over hebben. Hij krijgt in elk geval een unie ke bundeling entertainment in handen waarin de meeste facetten van Sonnevelds onvergelijkbare ta lent aanwezig zijn, van de pure kolder tot de ge voelige lyriek waarvoor hij bij uitstek het stemtim- bre had. „Complete discografie" staat er op een label buiteif^ op de doos waarin de bult van elf platen verkocht wordt. Dat is natuurlijk niet waar. Er is meer van Sonneveld op de plaat verschenen 'i<an hier gebun deld is. Al was het alleen maar zijn optreden fci de musical zijn musical „My fair lauy". waarvan alleen 't liedje „Ik voel dat ik haar mis" is opgeno men. Erg jammer, vooral omdat twee nummert, het vrolijke „Josefien" en het poëtische „Hei dorp" twee keer zijn terug te vinden. Jummer is het bovendien dat er geen jaartallen bij de diverse opnamen in het bijbehorende tekstboek staan. Voor de echte liefhebber onmisbare informatie bij dt liedjesplaten die heen en weer springen in de tijd. Het tekstboek zelf bevat een knap en uitgebreid ar tikel over Sonneveld van Wim lbo met veel foto'» gelardeerd. De vijfde plaat van de serie telt nooit tevoren per plaat uitgebrachte nummers uit Sonne velds laatste show met Willem Nijholt en Corrle van Gorp. Weliswaar zit daar een sterk visueel nummer bij als „Een mens wil d'r wel eens geluk kig zijn", maar ook geweldige Carm ggelt verhaal tjes als het in-sombere „Welverdiende rust". Wie alle platen afgedraaid heeft, zal ontdekken dat wijlen Wim Sonneveld ondanks alle bruisende show en amusement, de geschiedenis in zal gaan als de beste chansonnier die wij ooit gehad hebben. Tien tallen liedjes bewijzen het. al was het alleen maar Louis Davids' „Het hondje van Dirkie" waarbij heel wat Nederlanders de ogen niet droog houdaa. En zij zullen met Simon Carmiggelt simpel maan welsprekend nog eens zeggen: Wat jammer dat het al afgelopen is. BERT JANSMA AMMAN (AP) —De Jordaanse premier Zald Rifai heeft giste ren ontkend dat zijn land in het geheim wapens, waaronder Britse oorlogsvliegtuigen en ra ketten, aan Rhodesië en Zuid-A- frlka zou hebben verkocht. „Jordanië heeft niets verkocht en Is ook niet van plan in de toekomst dergelijke wapens aan Zuid-Afrika en Rhodesië te ver kopen," aldus Rifai. Het Engelse dagblad The Guar dian schreef gisteren, dat Jor danië in het geheim voor 45 mil joen gulden aan Tigercat-raket- ten en 41 Centurion-tanks aan Zuid-Afrika geleverd heeft. Vol gens het blad heeft de Egypti sche president Sadat twee maanden geleden weten te voor-; komen dat Jordanië 31 Britse Hawker Hunter straaljagers aan Zuid-Afrika zou verkopen, die ook voor Rhodesië bestemd wa ren. De Britse regering is ver ontrust over deze berichten en heeft een onderzoek aangekon digd. De berichten komen juist tijdens het bezoek van de Jor- daanse€ koning Feisal aan Enge land. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De twintig jaar oude ruilverkave- lingswet wordt drastisch gedemocratiseerd. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren die democratisering onderschreven. Afgerekend zal worden met de merkwaardige regel dat bij stem mingen orer een ruilverkaveling de „thuisblijvers" als vóór-stemmers worden beschouwd, een bepa ling uit de wet van 1954 die al tot veel deining on der de boeren aanleiding heeft gegeven, zoals in 1971 in Tubbergen. De wetswijziging waarover de Tweede Kamer gis teren sprak, is uit die deining voortgekomen. In de nu nog geldende ruilverkavelingswet mogen alleen eigenaren stemmen. Velen van hen maken daar echter geen gebruik van, omdat ze niet in het be trokken gebied wonen en verder bij de ruilverkave ling geen enkel belang hebben. Voortaan kunnen dus ook pachters hun stem uitbrengen. De moge lijkheid wordt verder geschapen dat eigenaren een deel van de verkavelingskosten op de pachters kunnen verhalen. Namens de drie christen-democratische partijen noemde de KVP-er De Bekker de toekenning van stemrecht aan de pachters het belangrijkste onder deel van de wetswijziging. Met het pachtersstem recht is de ruilverkaveling echt gedemocratiseerd. Hij drong er op aan de voorbereidingen en uitvoe ring van ruilverkavelingen te bekorten. Nu gaat er soms in totaal 25 jaar mee heen. Een aantal Kamerleden zag de nieuwe ruilverkave lingswet ais een tussenstation op weg naar de land inrichtingswet, die een totaalplan moet bieden voor de inrichting van het land al naar de bestem ming voor landbouw, recreatie of andere doelein den. I (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG „Het .probleem van het lokalentekort in het voortgezet onderwijs zal niet door ons, maar door de pil wor- den opgelost". Deze opmerking plaatste staatssecretaris dr. Veerman van Onderwijs giste ren bij de presentatie van zijn scholenbouwnota. Het be eid dat hierin voor de komende tien iaar is uitgestippeld, gaat uit van 'n sterk afnemende groei van het leerlingenaantal tegen 1980. Het IokaJentekort zal zich volgens de bewindsman vooral de eerst komende jaren nog sterk doen gevoelen. Hij toonde zich echter Staatssecretaris 5>J> waarin de groei een piek be reikt alle leerlingeh een dak boven het hoofd zullen hebben, optimistisch over de opvang van Als eerste taak heeft dr. Veerman de leerlingen en gaf de garan- zich gesteld de „krepeergeval- tie, dat in 1975 het jaar len" op te lossen. Hiervoor is een reeks kleine projekten op stapel gezet, die op korte ter mijn zijn te realiseren. Voorts zullen in het kader van de werkloosheidsbestrijding lokalen worden gebouwd. Over de om vang hiervan wilde de staatsse cretaris zich nog niet uitlaten: de werkgelegenheidsnota van minister Boersma die op Prins jesdag verschijnt, zal hierover meer onthullen. Voor het geval de operatie om de urgente nood op te lossen onvol doende succes oplevert, heeft staatssecretaris Veerman een aantal noodmaatregelen achter de hand. Ann de scholen zal dan gevraagd worden hun ruim te Intensiever te benutten door bijvoorbeeld het uitsmeren van de lesroosters. In het uiterste geval zal worden overgegaan tot verdere versobering bij de bouw van nieuwe scholen. De bewindsman Het echter blij ken, dat hij er niet op rekent dat dergelijke maatregelen be hoeven te worden getroffen. f* Zgf. Op het IJsselmeer voer gisteren een heuse Romeinse galjoen. Het schip is gebouwd op een werf in Muiden en dienen voor opnamen van de aflevering „Periander" in de serie Herodotus-verhalen, die de VPRO op het tv-scherm gaat brengen. Studie Wiardi Beekman Stichting DEN HAAG „Uit een oogpunt van gelijkheid en gelijkwaardig heid is het onverdedigbaar, dat louter vermogensbezit tot het uitoefenen van macht over men sen leiden kan. Ondernemingen dienen collectief bezit te zijn en dus eigendom van de gemeen schap als geheel te zijn. Zij moeten in beheer worden gege ven aan hen, die erin werken. Voor het gebruik van de pro- duktiemiddelen dient door de werkers een vergoeding te wor den gegeven aan de overheid." Dit is het doel, waarnaar volgens de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk instituut van de Partij van de Arbeid, moet worden gestreefd. Een speciale commissie heeft deze doelstelling neergelegd in een studie „Op weg naar arbeiders- zelfbestuur", die vandaag bij Kluwer, Deventer, is versche nen. De aanduiding ,,op weg" in de titel geeft reeds aan, dat ook de commissie de verandering niet in één klap ziet gebeuren: „Men doet er goed aan, de ont wikkeling naar arbeiderszelfbe stuur niet te laten frustreren door het achterblijven van de politieke invloed op het econo mische leven. Arbeiderszelfbe stuur kan een heel eind tot ont wikkeling komen voordat men stuit op de noodzaak bijvoor beeld de eigendomsstructuur via politieke besluitvorming te wij zigen." de studie is getracht het arbei derszelfbestuur uit de sfeer van de abstracte kreten te halen en in de Nederlandse politieke rea liteit te plaatsen. De filosofie van de commissie is, dat in de produktie teveel het primaat van het kapitaairendement overheerst. De arbeidende mens wordt daaraan ondergeschikt gemaakt. De verschillen in zeg genschap moeten verminderen en daarmee de machtsverschil-i len, omdat de minder machtige thans fungeert als een gebruiks voorwerp, als een instrument in plaats van een persoon. Mense lijke waairden als vrijheid, li chamelijke en geestelijke ont plooiing worden erdoor ver- onadhtzaamd. Socialistische pa tijen en vakbonden hebben a' tijd de emancipatie van de ar beider in het vaandel gevoer maar slechts ten dele tot stand kunnen brengen, zo constateert de W.B.S. wrang. Er rijn welis waar wetten, die de pretentie hebben de werkers meer in vloed te geven, maar de W.B.S. I noemt ze inikapselingswetten. De medezeggenschapswetgeving grijpt niet wezènlijk in de besluitvorm ingsprocessen van de onderneming in. Ieder lid van de onderneming moet Drin- cipiële gelijke rechten hebben om deel te nemen in de doel stellingsformulering en de uit-, werking daarvan. Het is niet zo, dat ieder voor zich permanent i met al deze zaken bezig moet I zijn. Er zal gedelegeerd moeten I worden, maar de gedelegeerden hebben zeer bepaald een verant woordingsplicht. En alle wer kenden samen dragen de ver antwoordelijkheid, wat tevens inhoudt dat zij meedelen in de resultaten, ten goede èn ten kwade. Om die verantwoorde lijkheid te kunnen dragen zal er veel aan opleiding moeten wor den gedaan. Voorlopig moet de ondernemingsraad in de eerste plaats veranderd worden. Er moet een personeelsvertegen woordiging komen, zo vindt men, die wordt onttrokken aan de invloed van de bedrijfslei ding. En een personeelsverte genwoordiging, die werkelijk wat te zeggen, mee te beslissen krijgt. (ADVERTENTIE) BIJ de Amro Bank krijgt u 2% méér op 't nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND Miljoe nen heeft het rijk bespaard door een uitvinding van hoofdwater- bouwkundige J. A. Kant uit het Zuid-Hollandse Hoek van Hol land massaal toe te passen. Voor een derde van de traditio nele kostprijs wist de slimme waterbouwkundige een nieuw soort oeverbedekking te vinden. Geen massale constructies van natuursteen of beton, maar een simpele korrelige laag kiezels, aan de bovenkant aan elkaar geplakt met betonmortel. Dat is het idee van de 59-jarige ambte naar. Voor de vinding ontvangt hij morgen een geldprijs van 50.000 gulden uit handen van minister Westerterp, maar hij heeft op deze blijk van waarde- f ring wel twaalf jaar mogen wachten. Waterbouwkundige Kant, over drie jaar veertig jaar in over heidsdienst kreeg het goede idee toen hij een oeverbedekking moest vervaardigen voor het Hartelkanaal. Dit kanaal is de achterwaartse verbinding van de Europoort, een soort achter deur waardoor de binnenvaart tot dicht bij de grote zeehavens van Rotterdam kan komen. De oeverbedekking van het kanaal kon op de traditionele en kost bare wijze aangepakt worden. Kolossale natuurstenen blokken of imposante betonplaten kon J. A. Kant gaan gebruiken. Maar hij kreeg de opdracht te zoeken naar de goedkoopst mo gelijke oplossing. Het idee daarvoor haalde hij van de rivieroevers jn Limburg en Duitsland: gewoon kiezels. Het enige probleem daarbij was, dat langs een steile oever waar langs grote schepen met een fikse frequentie varen, de kie zels snel zouden worden wegge slagen. Om die kiezels vast te houden moest dan ook een laag lijm aangebracht worden, In de vorm van beton of asfaltmortel. Langs het Hartelkanaal mocht de waterbouwkundige zijn idee uitproberen. En het had resul taat. De oplossing was veel goedkoper dan de traditionele oeverbedekkingen en bood vele voordelen. Een van die voorde len is de poreuze gesteldheid van het materiaal, zodat het water achter de dijk zonder pro blemen in het kanaal kan stro- Hoofdwaterbouwkundxge J. A. Kant In de haven van Hoek van Holland. Het koste overigens veel moeite om de bruikbaarheid van het goedkope procédé aan te tonen. „Wij waterbouwers houden van degelijkheid. Zou een laag beton van een halve meter misschien niet voor de volle honderd pro cent betrouwbaar zijn, dan plakken we er gewoon een hal ve meter tegenaan. Dat kost wel veel, maar de waterbouw moet goed zijn. Vandaar ook dat Nederland zo'n goede naam in de wereld heeft opgebouwd", zegt ambtenaar Kant. Het ligt dan ook voor de hand, dat de waterbouwkundigen van Rijkswaterstaat verschrikt op keken toen zomaar een water bouwkundige uit het kleine Hoek van Holland met een idee kwam om de zaak ogenschijn lijk niet zo degelijk te maken. En dan nog wel voor een derde van de traditionele kostprijs. Over de moeilijkheden om zijn toetsen wil de heer Kant niet idee aan de praktijk te kunnen veel zeggen, maar hij kijkt nog wel zorgelijk als hij aan de be ginjaren van zijn „experiment" terugdenkt. Thans wordt het door hem be dachte procédé op grote schaal toegepast. Het Hartelkanaal heeft een „Kant-oeverbedek- king", maar ook de Rljn-Schei- deverbinding ie er van voorzien, evenals de oever- en bodemcon structies bij vele sluizen. Rijks waterstaat heeft op de vinding van de heer Kant snel octrooi aangevraagd en gekregen. „Mijn manier van werken kan in de hele wereld worden toege past, en overal op een andere manier. Ik gebruikte kiezels en betonmortel, beide Nederlandse producten met een lage kost prijs. In het buitenland kan men dezelfde constructie maken met kleine stukjes natuursteen, metaalslakken of schroot. Als plakmiddel kan behalve beton ook asfaltmortel gebruikt wor den. Mits de bedekking maar poreus is en blijft zitten". Hoofdwaterbouwkundige Kant kwam op zijn Idee In 1962. Pas twaalf jaar later ontvangt hij er thans officieel de waardering voor. Een bedrag van vijftigdui zend gulden, de hoogste prijs die door Rijkswaterstaat ooit voor een goed idee is uitge keerd. „Eigenlijk is het maar niets. Van die vijftigduizend gulden kan ik de helft direct naar de belasting brengen en er zullen ook wel een hoop mensen zijn die het me niet gunnen. Per slot van rekening ben ik ook maar een van de weinigen die met een simpele HTS-opleiding hoofdwa terbouwkundige is geworden". De vinding op zich vindt de heer Kant niet zo opzienbarend. „Het was een onderdeel van mijn da gelijks werk. Er zijn belangrij ker zaken verricht. Het' werk na de watersnoodramp in 1953 bij voorbeeld. Ik had de leiding van de droogmaling van het eiland Tholen. Met vijftienhonderd be woners hebben we toen de dij ken gedicht. Simpelweg met zakken zand, klei en stenen. Dag en nacht waren we toen in touw. Op zo'n moment voel j« Je pas waterbouwkundige In een gevecht tegen het water. Vowr dat werk kreeg ik een onder scheiding. Een ridderorde van de Noorse koning die Tholen had geadopteerd. Iets ln de orde van Koning Olaf. Meer blijken van waardering niet". Ontevreden Is ambtenaar Kant echter niet met de waardering voor het baanbrekende idee van hem om rivier en kanaaloevers te beplakken met kiezels. Ach ter zijn pogingen om de prijs- uitre.king te bagatelliseren, is hij trots. En de prijs kan hij goed gebruiken. „Over een dikke vijf jaar word ik gepensioneerd. Nu woon Ik in een dienstwoning aan het strand, maar bij m'n pensionering moet ik daaruit. Dan komt dat geld goed Van pas".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9