Gastvrouwen verkopen Leiden aan spelers zonder grenzen Allerlei(ds) Herden kings zegels in de verdrukking Bewoners worden vergeten bij wijkverbetering WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1974 LE1DSE o JRANT PAGINA 3 WELZIJN SRAAD Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het gemeentebestuur moet in het uitstippelen van zijn beleid duidelijk voorrang geven aan de vernieuwing van de oude stadswijken. De uitvoering van dat stadsherstel moet zijn gericht op twee doeleinden. Technische verbetering van de woningen, de woonomgeving en het niveau van sociale voorzieningen. En: het oplossen van de problemen waarmee de bewoners te ma ken krijgen doordat hun dagelijkse omgeving verandert. Om dat laatste te realiseren dient het aantal hulpverleners be hoorlijk te worden uitgebreid. Dit is de globale strekking van een beleids-advies dat de Stichting Welzijnsraad heeft uitgebracht aan b. en w. Het advies is neergelegd in een nota getiteld „Evaluatie-rap port sociale aspecten renova tie-rehabilitatie," dat is ge schreven door de drie „wel zijnswerkers" die speciaal zijn belast met de sociale be geleiding van renovatie (wo ningherstel) en rehabilitatie (wijkverbetering). Zij bena drukken in de nota dat wo ning- en wijkverbetering geen doel in zich zelf zijn maar dat het er om gaat de leefomstandigheden zo te veranderen dat de mensen het meer naar hun zin krij gen. Om die reden moet vol gens hen behalve aan bouwtechnische aspecten van de opknapbeurt ook erg veel D®_wel"Jnir.ül™'1! .n_am°h? steun te verlenen aan bewo- nersgroepen die in het leven zijn geroepen naar aanlei ding van de renovatie/reha- bilitatieproblematiek. Daar naast twee praktische hulp verleners die een handje kunnen helpen bij dergelijke zaken als de verhuizing van bejaarden en invaliden die hun huis uitmoeten als dit onder handen wordt geno men. En tenslotte ook een bouwkundig raadsman die adviezen kan geven bij de vormgeving van alternatieve plannen die de bewoners wil len indienen wanneer zij het met het officiële plan van het bouwteam niet eens zijn. Beroep aandacht worden besteed aan de sociale aspecten. Zij stellen dat dat momenteel niet gebeurt. Minimaal „Steeds gaat het weer om de woningen en de andere ge bouwen in de wijk, ein pas in de tweede plaats om de be woners. De tijd, het geld en de mankracht die worden'be steed aan de bewoner zelf dat de bewoners e en soort beroepsmogelijkheid bij de gemeenteraad moeten heb ben als zij het met het uit eindelijke schetsontwerp voor de herstelwerkzaamhe den oneens zijn. De gemeen teraad zou dan uit de twee plannen een keus moeten maken. De bouwkundig raadsman zou het ontbreken van specialistische kennis bij de bewoners moeten compen- in de technische voor bereiding, minimaal. Het de finitieve ontwerp van de te renoveren woning is nog vaak het resultaat van de in breng van technisch-financië- le argumenten. De inbreng van de bewoners klinkt te weinig door in de uiteindelij ke beslissing." De schrijvers zelf, van wie er één voor halve dagen werkt, zijn door de Welzijnsraad aangetrokken als „coördina tor sociale aspecten" en ,,so- ciaal raadsman" voor de be geleiding van de renovatie en rehabilitatie in het Noor- LniiaeilJKneid derkwartier en de Kooi. Taak van de sociaal raads- P». Wek.jnsraad betreurt het adviezen en voorlich- ring die zal worden uitge voerd in het Haagwegkwar- tier. Tuinstadwij k en de Transvaalbuurt wordt in het rapport aanbevolen hiervoor I coördinator sociale aspec ten en 1 sociaal raadsman aan te stellen. Twee andere functionarissen met dezelfde taken zouden dan moeten worden aangetrokken voor de renovatie/rehabilitatie in de Waard, de Rijndijkbuurt, de Maredijk en Levendaal Oost. ting te geven aan individuele bewoners die met een pro- blegm zitten dat met deze projecten te maken heeft. De coördinator sociale aspec ten heeft als opdracht lijn te brengen in de werkgroepen en commissies die in ver band met de herstelwerk zaamheden op touw worden gezet. Daarnaast wordt van hem verwacht dat hij onder zoek op gang brengt naar bijvoorbeeld de omstandighe den waaronder -de bewoners momenteel verkeren en de wensen die zij koesteren in verband met de herstelwerk zaamheden. Nog meer Volgens het rapport dat de Welzijnsraad aan b. en w. heeft uitgebracht eist een voldoende mate van sociale begeleiding evenwel nog tal van andere activiteiten. In de praktijk is bijvoorbeeld dat een structuurplan voor stadsherstel zoals dat bij voorbeeld is opgesteld in Groningen, in Leiden ont breekt. Volgens de raad is het om die reden des te m®er noodzakelijk dat het gemeentebestuur duidelijk uitspreekt voorrang te willen verlenen aan renovatie/reha bilitatie in de oude wijken. Als een dergelijke beleids uitspraak er zou komen, zou dat voor de oude wijken ver schillende belangrijke conse quenties hebben. Bijvoor beeld zou duidelijk komen vast te staan dat beslissin gen over het wegenbeloop in principe steeds ondergeschikt moeten zijn aan de eisen die de wijkverbetering stelt. Verder zou zo'n uitspraak er toe stimuleren om „boven- wijkse en „bovengemeentelij- ke" voorzieningen als bijvoor beeld scholen juist >n deze wijken te plaatsen om die zo doende een extra stimulans te geven. gebleken dat de renovatie- Een laatste belangrijk beleids- en rehabilitatie-projecten bij advies dat de welzijnsraad veel mensen problemen los- heeft uitgebracht, betreft het maken die met de projecten huisvestingsbeleid, zelf nog maar zijdelings iets of zelfs helemaal niets te ma- ken hebben. Doorgaans klop- Wl8Serwoningf*n pen zij toch bij de sociaal „.a™.,, advies. 0m ütagnafe m de projecten te voorkomen, zo wordt raadsman aan om advies. De „coördinator sociale as pecten" voelde zich in vee' gevallen gedwongen om de verschillende werkgroepen en overleg-clubs niet alleen te coördineren maar ze ook actief te begeleiden door er zelf zitting in te nemen. Overbelast Een en ander heeft tot gevolg gehad dat de drie welzijns werkers die momenteel in de Kooi en Noord werkzaam zijn, overbelast zijn geraakt. De welzijnsraad stelt b. en w. dan ook voor de neventa ken van de drie te laten ver vullen door andere krachten. Volgens het rapport zouden er in de komende twee jaar in Leiden twee z.g. opbouw werkers moeten worden aan gesteld om begeleiding en het rapport onderstreept is het nodig steeds voldoende wisselwoningen beschikbaar te houden. Daarnaast dient de gemeente te zorgen voor een voldoende aantal lege bejaardenflats omdat veel 65-plussers geen zin meer hebben in alle ongemakken die de renovatie met zich meebrengt en liever een comfortabel flatje betrekken. Tenslotte wordt gesignaleerd dat bevoegdheden om over de woningdistributie en -toe wijzing te beslissen in het kader van renovatie nog on duidelijk en versnipperrd zijn. Voorgesteld wordt die bevoegdheden te concentre ren in één hand, bijvoorbeeld in de reeds bestaande werk groep „Huisvesting ten be hoeve van renovatie". Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidato-huishoud- show glimlacht: het gaat goed. De bezoekers blijven in hoogst bevredigenden getale toestro men. Standhouders noteren, het geld blijft rollen, de aandacht is gewekt. We namen gisteren even een kijkje bij de stand van de 3 October Vereeniging. Ook daar een glimach van de dames die de twee balies bemannen, met op de achtergrond het pronkstuk van de Vereeniging: de rood-gouden koets. De glim lach was echter ten dele gemo tiveerd. Hier worden de Leiden Ontzet-herdenkingszegels te koop aangeboden, maar de be langstelling is maar mondjes maat. ,Het kon beter" zei een van de dames, die na 5 uur de kas Ook bij „bij-artikelen", het beeld stond op te maken", de series je van Cornelis Joppensz. me zegels met eerste dagstempeling de hutspot en de Geuzenpen taten ronduit „slecht". „We ma ken er liever duizend of zo Laat de mensen maar komen we hebben nog genoeg zegels" lopen nog wel. We slijten ook wel wat stickers. Maar om nou een hele dag te zitten voor 200 gulden per balie, dat is nou niet nm naar huis te schrijven. De mensen, vooral de verzamelaars (en die zijn er toch nog wel wat) weten niet wat ze missen"- De tweede dame vond de resul- ning. zouden een ruimer publiel kunnen hebben. Het zijn typl sche Leidato-artikelen, die in de Leidato-stand zelf wel beter vat de hand gaan". Dat heb je noi met die gouden koets als blik vanger: „ze kijken meer nua die blinkende tierelantijnen dan naar onze zegels". i LEIDEN De hostesses, die de volgende week en trouwens al het komende weekeinde de zeven Europese teams gaan begeleiden als in Leiden het NCRVtelevisiespel zonder Grenzen op het asfalt en de keien van de Lammermarkt gezet gaat worden, hebben gisteren voor het eerst blijk gegeven van hun aanwezigheid. De teams van Vilvoorde (België), Rosenheim (Duitsland), Nancy (Frankrijk), Farnham (Engeland), Zandvoort, Muothatal (Zwitserland) en Ma- rostica (Italië) komen onder de zorgzame hoede van Liesbeth van Dam, Liezelot Monté, Yvonne Boonk, Margriet Maurenbrechter (alle uit Leiden), Joke de la Court en Mary Kürten uit Zandvoort en Lydia Ringers uit Leiden. Nicky Baarveld uit Amsterdam is de speciale overkoepelende gastvrouw voor Leiden. j De meisjes, die de talen van „hun" teams beheersen, werden verworven via de Leidse univer siteit. Ze popelen om met hun verzorgende activiteiten te gaan beginnen. Zaterdag komen de eerste gast vrouwen al in het geweer als de eerste teams arriveren. Zondag volgen de andere. Het is vol gens de organisatoren de bedoe ling, dat zij de teams „order de duim houden en toch soepel al les laten verlopen" bij het bege leiden van de buiten- en binnen landse gasten langs de verschil lende Leidse evenementen. Lei den zal optimaal „verkocht" moeten worden, niet alleen op de beeldbu s op de 18e als de fi nale van het Spel zonder Gren zen plaatsvindt, maar ook aan de deelnemers zelf. Er is in de Sleutelstad nu eenmaal veel te zien. Gistermiddag begonnen de acht dames in een bus al hun arbeidsveld te verkennen. Ze kregen overal mee te maken, met hofjes, musea en andere Leidse bezienswaardigheden. Elke dag zal er volgende week een rondvaart door grachten en andere waterwegen zijn en er moeten door de gasten bijvoor beeld ook poffertjes gegeten worden. Lydia werkt bij een modebedrijf in Den Haag, het Italiaans vloeit haar straks van de lip pen, Margriet studeert Engels in Leiden, Yvonne Frans, Lieze lot Duits en Liesbeth Frans. Joke is huisvrouw en moeder van twee kinderen; 's avonds studeert zij mavo. de Zand- voortse Mary is ook huisvrouw en begeleidde al eerder het Zandvoortse team, dat donder dag 18 september hoge ogen tij dens het spel hoopt te gooien. Wijkorganen verdiepen Nicky tenslotte is gids te Am sterdam en is bovendien b jzon- der van de tongriem gesneden in alle moderne talen. Kortom: jonge vrouwen om jaloers op te zijn. Hun kleding is eensluidend zonder uniform te zijn: Rood en blauw in ribfluweel met een vleugje wit er tussendoor. Functionele kleuren, vaderlands en Leids. Gistermiddag verkenden ze ook al het speelveld, dat in volle op bouw is. De decorstukken ver- rijzen en de tenten met allerlei bestemmingen staan er al. Een bordje waarschuwt aan het om heinde hek: de bewaking ge schiedt met speciale honden. Het natte bassin staat er ook al; geen Spel zonder Grenzen zonder een ongelukkige val in de vijver. Andere attributen la ten alles te raden over, een paar loodzware enorme antieke kanonnen zullen wel weer zorgen voor het nodige buiten adem ge raken van de teams die elk be staan uit 12 deelnemers, een captain en een vrouwelijke coach. De charmante en opgeru mde gastvrouwen zijn vast van plan de hun toevertrouwde teams een aangename week te bezorgen. Ze zijn pas zonder zorgen als volgende week donderdag de laatste gasten zijn vertrokken. Een hoogtepunt in de entourage van het Spel belooft dinsdag de Molentocht over de meren te worden. Dan gaan de landenteams ongetwijfeld de jacht openen op allerlei Hol- het bleek nog te weinig te zijn. landse souvenirs. De NCRV een „overloop" gaat naar het heeft Holiday Inn met alles er motel Sassenheim. op en eraan gehuurd: 183 ka- Natuurlijk wordt „Leiden 400 jaar mers, zalen en het zwembad ontzet" bij het spel niet over staan de logees ter beschikking. het hoofd gezien. Spelonderdelen zich i in staan helemaal in het teken van dit gedenkwaardige gebeuren. De 3 oktober Vereeniging zorg de voor een groot aantal figu ranten In de verantwoorde kle dij anno 1574, De Lammermarkt met de alles overheersende len De Valk (die de gastvrou wen ook al In hun programma hebben opgenomen) zal nog lang bij zeer velen In de herinne ring blijven. buitengewoon onderwijs LEIDEN Het „Overleg wijkor gancn" gaat een onderzoek in stellen naar de plaats van he buitengewoon onderwijs in Lel den. Met name de accommoda ties voor deze vorm van onder wijs zullen onder de loep wor den genomen. Tijdens een giste ren door het „Overleg Wijkor ganen" gehouden vorgaderini zegden de meeste wljkcomlté* spontaan hun medewerking tot uan dit initiatief dat door wijk comité „Plan Noord" genomer is. Het bestuur van het „Over leg" kreeg de opdracht het plar op korte termijn In concreto uil te werken. Wijkcomité „Plan Noord" muakti van de gelegenheid gebruik hel comité van de „Slaaghwijk" t« danken voor de opvang van dt negentien gezinnen die in de laatste wijk een onderkomen hebben gevonden, nu hun hui» in het Noorderkwartier wordl gerenoveerd. Besloten werd op de uitnodiging van de nieuwe gemeente voor een nadere ken nismaking in te gaan. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Bejaarden Lezingen De afdeling Leiden van de R.K. bond voor bejaarden en gepen sioneerden start het nieuwe sei zoen met een drietal bezinnings dagen, die op 17, 18 en 19 sep tember in de Hartebrugkerk worden gehouden. Op 17 en 18 september wordt 's ochtends be gonnen met een eucharistievie ring om half tien, gecelebreerd door rector Vreeburg. Op 19 september is er een heilige nis om tien uur, waaraan het be- faardenkoor o.l.v. de heer Go- dim medewerking verleend. Na af'.oop wordt in het Antor iis clubhuis gezamenl ik een koffie tafel gebruikt. Inlichtingen ever de bezinningsdagen kunnen wor den ingewonnen bij de heer La Rivière, Maredijk 39a, telefoon 20091. In rking met clubhuis ,,de Vrolijke Aarde" wordt de komende maanden weer een aantal lezingen gehouden in het gebouw van de vergadering van Gelovigen aan de Langebrug 63. De lezingen beginnen alle om acht uur 's avonds en zijn toe gankelijk voor iedere gelovige. De heer D. Bruijn uit Wassenaar spreekt op vrijdag 20 september over „Heeft de Bijbel een woord voor vandaag". De spreekbeurt van de heer E. Ouueneel uit Arnhem heeft op 11 oktober als thema: „De gemeente van de levende God toen" en op 25 ok tober „De Gemeente van de le vende God nu". De heer J. Fijnvandraat uit Sneek spreekt op 8 november over „het God delijke gezag in de Bijbel" en Nachttocht Roeivereniging Asopos <!e Vliet organiseert op vrijdag 13 sep tember een nachttocht naar de Kaag. Aan het einde van deze tocht, die om 22.30 uur begint, wordt een groot kampvuur aan gelegd eaarna de deelnemers zich tegoed kunnen doen aan lekkere hapjes en drankjes Be- langs ellenden kunnen zich op geven bij Asopos de I et. Dwarsweteringkade 11, Leider* dorp De kosten bedrage-- m- «treeks vijf gulden per nersnnn do", die deze maand 25 jaar be staat. rondt het komend week einde de feestelijkheden naar aanleiding van het jubileum af met een korfbalwedstrijd tussen oud-leden en een feestavond. Zaterdagavond heeft voor de aanvang van het feest eerst een receptie plaats, die tussen half drie en half vijf in het ontmoe tingscentrum aan de Vijf Mei laan wordt gehouden. Zondag middag is op het terrein aan de Brahms laan de oud-leden wed strijd en daarna wordt de feest- vr-wde met een reünie in de kantine aan de Boshuizerlaan voortgezet, Oud-leden die nog geen uitnodiging hebben ontvan gen worden hij deze uitgenodigd bif hel feest c ezig te r<in. Crescendo Leefmilieu In de vestiging van de openbare De korfbalvereniging ..Crescen- bibliotheek aan de Steenschuur wordt tot begin oktober een ex positie gehouden, die bedoeld is om belangstelling op te wekken voor de zorg van het leefmilieu en voor aktiegroepen en instan ties die zich daarmee bezighou den. De tentoonstelling biedt te vens een overzicht van de be schikbare literatuur over dit on derwerp. Bij het samenstellen is onder meer gebruik gemaakt van materiaal dat door de ANWB. Staatsbosbeheer, Stich ting Rekreatie, Vereniging Mi lieudefensie en de Vereniging tot behoud van de Waddenree beschikbaar werd gesteld. De toegang tot de tentoonstell ng is gratis openingstijden: dagelijks van 10 tot 12.'O uur met uit. on der ing van maandag, van 14 tot 17 uur met uitzondering nn donderdag, en op dinsdag-, don derdag- en vn/dagavond van 18.30 tot 20.30 uur. Op zaterdag morgen van 9.30 tot 12.00 uur). Hengelsport Afgelopen zaterdag hield viwen eniging Forel" haar traditione le jeugdvlswedntrijd in samen werking met de soeeltumverenl ging ..Rondom de Maredijk". Gevist werd bij slecht weer. is de Haarlemmertrekvaart en hei resultaat was een matigt vangst. De prijzen weides 's middags in het clubhuis van de speeltuin uitgereikt. Win naars waren: Ronny van B-abel (wisselheher en plak), Mariot Helvensteifn wis-elbeker en plaken verder Wander Knol, Riet Werk, Nico Pardon, John van Vliet. Wander Knol, Dick Slingerland, Angelika Tas. Car ry Pijnaakker, Marga Mark, l.enie Le Ma.r, Len e Mark. Jo lien Hoeven, Theo Hoeven, Ham van Bent, Miranda Spruit e1 Rob van Vliet.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3