Venezolaanse legermanoeuvres isoleren Bonaire fblijmaker Rebellie in Mozambique voorbij na dreiging leger Kritiek op algemeen pardon Watergate MEISJE AANGERAND EN NEERGESCHOTEN Tweede Kamer wijst voorstel autokeuring af „Mi Amigo'* denkt nog lang uit te zenden verdien 'n echte DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Lelden - Dlrecteur.hoofdredacteur F J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32,21jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent. •He JAARGANG No. 19912 WOENSDAG II SEPTEMBER 1974 Waterfront Marlon Brando op Ned. I om 20.36 uur in de speelfilm „On the waterfront". IETS WARMER. Droog en vrij zonnig. Meest ma tige wind tussen zuidoost en zuid. Min. temp. omstreeks 10 graden, maxima morgen van 20 graden op de Wadden tot 25 graden plaatselijk in het zuiden van het land. Morgen: zon 6.09 19.03. STRAM VAN De Amerikaanse marinemannen, die hier zo fier en strak in de houding staan, hebben daarmee niet zó'n moeite, want zij staan stijf van de modder. Zij behoren namelijk tot een groep militaire - onderwaterwerkers, die getraind worden in het vernietigen van obstakels onder wateroppervlak. Ifr lil l) 1^) 1~) F R Daarvoor hebben zij nodig, zegt een officiële omschrijving, „uithoudingsvermogen, agressiviteit. Lil Ifl. \J LJ LJJ_jIX. doorzettingsvermogen en bekwaaniheid". En uiteraard een stevige borstel met massa groene zeep. WILLEMSTAD (ANP) Het bene denwindse eiland Bonaire is geïsoleerd geraakt door de gecombineerde vloot- en luehtmachtoefeningen die Venezue la houdt in de nabijheid van Aruba, Curacao en Bonaire. De Antilliaanse luchtvaartmaatschappij heeft de mid- dagvlucht met de DC-9 naar Bonaire moeten laten vervallen omdat het risi co te groot was. Piloten moeten vanaf vierduizend voet op ei gen verantwoordelijkheid landen. Gister avond moesten nog drie ALM-toestellen lan den en opstijgen en een KLM-toestel even eens landen en opstijgen. De regering van de Nederlandse Antillen heeft vorige week vrijdag al contact opgeno men met de koninkrijksregering in Den Haag met het verzoek om het ministerie van buitenlandse zaken een demarche te Caracas te laten ondernemen in verband met de op handen zijnde oefeningen. Minister Van der Stoel kon gisteravond geen commentaar geven op de gebeurtenissen rond de Benedenwindse Eilanden. Van welin gelichte zijde in Den Haag wordt echter ver nomen. dat men in Den Haag nog wacht op inlichtingen van de ambassadeur in Caracas, de hoofdstad van Venezuela. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Mi Amigo" het schip vanwaar radio Caro line op de 259 meter band uit zendt, heeft een zodanige posi tie in zee gekozen, dat even tuele strandingen zoveel moge lijk voorkomen kunnen wor den. Neil McRyan van Radio Caro line gelooft, dat zijn piraten zender nog jaren kan uitzen den. Met dit doel voor ogen start Radio Caroline binnen kort met nieuwe programma's, die volgens Neil McRyan in een aantal landen beluisterd kunnen worden. Doel is om alle in Europa heersende radiomonopolies te doorbreken, aldus McRyan in antwoord op vragen, die het KVP-Tweede Kamerlid P.v.d. Sanden dezer dagen gesteld heeft over de mogelijkheden om tegen Mi Amigo in welke vorm ook te kunnen optreden. Zie hierover meer in de ru briek „Uw mening". Diefstal koeien op de Vcluive Arnhem A.N.P. Een aantal veehouders in de Gelderse Vallei heeft een particuliere nachtbe waking ingesteld, die tegen het toenemend aantal veediefstallen moet waken. In verschillende gemeenten van de Gelderse Vallei zijn al koeien spoorloos verdwenen uit vooral afgelegen weilanden. De veehou ders vinden, dat de politie totnu- toe nog weinig resultaat bereikt heeft met haar controle. Daar om nemen ze de bewakjng in ei gen hand. LOURENCO MARQUES (AP) De acties van de Beweging voor Vrij Mozambique zijn gis teren vastgelopen nadat de blanke rebellen het radiosta tion van Lourenco Manques aan de Portugese politie had den overgedragen. De leiders van de Beweging voor vrij Mo zambique die het radiostation zaterdag bezetten verklaarden te zijn gecapituleerd vanwege Volgens legerleiders stonden gisteren troepen en 2500 leden van het bevrijdingsleger Freli- mo gereed het radiostation binnen te vallen. De rebellen deden via de radio toen zelf al een beroep op de Portugese strijdkrachten om mee te hel pen de orde in de zwarte slop penwijken te herstellen. De overdracht van het radios-t ation aan de legerleiding ge schiedde zonder bloedvergieten en na overleg bissen de leger leiding en de rebellenleiders. De autoriteiten lijken de situa tie in Lourenco Marques weer onder controle te hebben. Gis teravond werd in enkele delen van de stad nog sporadisch ge vuurd. De incidenten hebben meer dan honderd doden geëist. In de tweede stad van Mozam bique, Beira, is de rust nog niet teruggekeerd. Voor de derde achtereenvolgende dag bezetten demonstranten het voornaamste plein in het cen trum van deze stad. In de straten wordt door Portugese militairen gepatroilleerd. Blanke opstandelingen van de Beweging voor die sinds zaterdag het grootste radiostation hoofdstad Lourenco Marques bezet hielden, hebben zich gisteren overgegeven. Voor hun overgave onderhandelden de rebellen met het hoofd van de Portugese Veiligheidspolitie in Mozambique, kolo nel Tavares. Tips stromen binnen bij Rotterdamse rechercheteam ROTTERDAM (ANP) Nor steeds stromen bij de Rotter damse politie tips binnen naar aanleiding van de moord op de 15-jarige schollerster WH Vervat. Gisteravond, zeventig uur na de misdaad, bedroeg het aantal tips al 380. De meeste tipgevers wo nen in de bosrijke buurten Zuid- wijk en Pendrecht. Zondag al had de politie verklaard geïnte resseerd te zijn in inlichtingen van mensen die ooit in wijde omgeving van de plek, waar Wil Vervat om het leven werd ge bracht, zijn lastig gevallen. Het speciale rechercheteam van 26 man is volop bezig alle meldin gen na te gaan. Halve Kever Als blikvanger voor zijn auto handel heeft een garagehou- Amerikaanse stad Kansas een halve Volkswagen verticaal opge steld. Hierdoor lijkt het alsof de auto halver wege in een kuil is ver dwenen EPSE (ANP) Een 18-Ja- rige meisje uit het Gelderse Epse (gem. Gorsel) is van nacht in Brum men neerge schoten door een man die haar eerst had aangerand. Het meisje is zwar gewond in het ziekenhuis opgeno men. Gisteravond was zij met de laat ste bus vamiit Deventer naar Epse gegaan. Toen zij daar uit de bus stapte werd zij aange sproken door een automobilist, die vroeg naar een niet bestaan de weg. Toen het meisje hem dat vertelde, dwong hij haar on der bedreiging van een vuurwa pen in te stappen. Hij randde haar aan en reed naar Brum men. Daar zette hij haar uit de auto en schoot haar neer. Vanmorgen vond een auto mobilist haar zwaar gewond en waarschuwde de politie. De poli tie zoekt naar een ongeveer 25- j&rige man die ook in de bug naar Epse zat. Verder waren er geen passagiers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer is tegen het voorstel van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat om de in de toekomst verplichte periodieke autokeuringen uitsluitend toe te vertrouwen aan nieuw op te richten technostations van de ANWB. De exploitatie van deze stations zou volgens het voorstel In handen moeten worden gelegd van de Stichting Periodieke Veiligheidskeu ringen Motorvoertuigen (P.V.M.), waarvan mr. Pieter van Vollenho ven, echtgenoot van prinses Margriet direkteur is. Het verzet van de Tweede Kamer blijkt uit schriftelijke reacties van leden van de commissies van Verkeer en Waterstaat op het wets voorstel van de minister. Men vindt dat ook de erkende garagebe drijven dit soort keuringen moeten kunnen verrichten. Eén van de argumenten om dit te doen ligt in de moeilijke werkgelegenheid-si- tuatie bij vele garagebedrijven. De Partij van de Arbeid is bovendien van oordeel dat niet voor alle auto's een verplichte keuring behoeft te gelden. Auto's die bij een erkend garagebedrijf in onderhoud zijn zouden automatisch een keu ringsvignet ipoeten kunnen krijgen, aldus de socialisten. Snoepreisje van KLM afgewezen PARAMARIBO (ANP) De Su rinaamse regering en de NPK- fractle in de Staten (parlement) hebben besloten niet in te gaan op een uitnodiging van de KLM om een feestelijke openings- vlucht op 22 september mee te maken. Deze inauguratievlucht heeft plaats in verband met het inzet ten van de DC-10 vliegtuigen op de lijn Amsterdam-Paramaribo. De KLM had de Surinaamse re gering alsmede het parlement een aantal retourreisjes Para maribo-Amsterdam aangeboden. Het Surinaamse statenlid F. Der by argumenteerde het besluit van de NPK-fractie met te stel len: „Gezien de achtergrond van de strijd die gevoerd wordt tussen de Surinaamse minister mr. Eddy Bruma en de KLM over de verhoging van de KLM-tarieven, kunnen wij on mogelijk ingaan op deze uitnodi ging"- Bijzonder praktisch Is deze handige mini-letterlang. In een oogwenk kunt u voorraadbussen, mappen e.d. voorzien van keurige, zelfkle vende naamstrookjes. Slechts de kleine moeite van het maken van een nieuw kwartaal- abonnee is genoeg om in het bezit te komen varl dit apparaatje. WASHINGTON (Rtr/AP) Het voornemen van president Ford om een generaal pardon aan alle betrokkenen in de Watergate-affaire te schenken, dreigt hem in grote moeilijk heden te brengen met het con gres. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Carl Albert heeft dit al mis bruik van de presidentiële macht genoemd. „Waar zou hij ophouden", vroeg Albert. „Zou het betekenen dat alle politici in moeilijkheden gratie zal worden verleend?" Volgens Albert was ook de reac tie op de gratie voor Nixon In het Congres zeer afkeurend geweest. Een groot aantal mensen vreest nu dat de waarheid nooit achterhaald zal worden. Albert verklaarde nooit gewild te hebben dat Nixon de gevangenis in zou gaan, maar dat het beter was geweest als Ford minstens ge wacht had tot de beschuldigin gen nauwkeurig waren gefor muleerd. Senator Ervin verklaarde: „Ik kan me niet voorstellen dat Ford zo de spot zou kunnen drijven met het beginsel dat de rechtspraak voor allen het- zelfde dient te zijn, door deze mannen gratie te verlenen die het Amerikaanse volk zijn recht op vrije verkiezingen wilden ontnemen." In het Congres is gevraagd om een politiek debat over Nixons ro| dn Watergate. De gratie voor Nixon betekent overigens niet dat hij gevrijwaard is te gen vervolging in de staat Ca- lifornië. Hij zou er beschuldigd kunnen worden in verband met de inbraak bij de psychia ter van Daniel Ellsburg. Gou verneur Reagan zou hem in dat geval geen gratie kunnen verlenen. Noteer m.l.v. DffeU alt nieuw kwartaal-abonnee: DUN Stuur deze bon in open envelop, Naam: zonder postzegel, naar. Adres antwoordnummer 349. .Leiden Woonplaats: Stuur de mini-letterlang naar: Naam LEIDSE Woorplaats: COURANT Nament:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1