DPR gaat speuren naar kerk-zijn in Schrift Touwtrekken om Houtrust duurt nog steeds voort Parochianen Molenhoek schrijven open brief aan bisschop Gij sen tfo: ">\G II SEPTEMBER 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 17 Radio Caroline blijft in de lucht N.a.v. een artikeltje in uw blad dd. 5/9 jl. deel ik u het volgen de mede. In de Tweede Kamer zou de heer P. v.d. Sanden aan de minister van Justitie ge vraagd hebben om onmiddellijk maatregelen te nemen tegen de zeezender Radio Caroline. Om alle daaruitvoortvloeiende mis verstanden uit de weg te rui- 1 men dient de lezer zich ervan bewust te zijn dat: I 1) Het radiozendschip MV MI j AM ICO verankerd is in intema- itionale wateren waar geen en- j kei land zijn eigen recht kan doen gelden. Hierdoor is het ons mogelijk de uitzendingen onver minderd voort te zetten, niet om kat en muis te spelen met Den Haag maar om alle in Europa heersende radiomonopolies te doorbreken. (2) Hulp aan zendschepen o.a. van uit Nederland als een misdrijf wordt betiteld, dit terwijl ook Nederland de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens onderschrijft. Artikel 19 van "vie Verklaring zegt: „EEN i^DER HEEFT RECHT OP vm-heid van mening I en meningsuiting, dit I RECHT OMVAT DE VRIJHEID ZONDER INMENGING EEN MENING TE KOESTEREN EN DOOR ALLE MIDDELEN EN ONGEACHT GRENZEN IN LICHTINGEN EN DENKBEEL DEN OP TE SPOREN, TE ONTVANGEN EN DOOR TE GEVEN". Alleen internationaal kunnen wij ons tegen verkrach ting van deze fundamentele vrijheid wapenen. Een recht zaak voor het Internationale Hof van de Rechten van de Mens te Straatsburg zou klaar heid kunnen brengen al weten zij, dat dit een langdurige ge schiedenis gaat worden. 3) Bevoorrading van het zend- schip zonder problemen ver loopt. Door nationale wetten te maken is het gemakkelijk ge noeg om deze internationaal te ontduiken. Toch vereist dit van onze zijde uiterste zorgvuldig heid en waakzaamheid en het is dan ook niet mogelijk om wat dit betreft in details te treden. Ook minister Van Doorn zou daar graag meer van willen we ten. 4) Door reorganisatie zijn er de afgelopen week over dag op Ra dio MI AMICO oude program- mabamden gedraaid onder het motto „beter iets dan niets". Binnenkort starten de nieuwe programma's en kan Europa volop genieten van een uniek ra diostation. Zolang de Md Amico op zee kan blijven liggen zal er continu uitgezonden worden en het ziet er naar uit, dat dit nog jaren zal duren. Zelfs indien het schip van haar ankers zou slaan en zou stranden kunnen wij ons beroepen op speciale maritieme wetten die optreden tegen ons schip verhinderen. Overigens hebben wij de ankerplaats zorg vuldig uitgekozen zodat er in tijd van nood ruimte genoeg is om stranding te voorkomen. Het zal altijd ons streven blijven om zonder inmenging onze me ning in muzikale klanken de 259 meter in te zenden-Loving Awa reness is our message I Groetjes, Niel Mc Ryan for Radio Caroline Wat is het nu stil om ons heen nu de piratenzenders door de wet gedwongen zijn te stoppen. Een wet die is samengesteld door onze volksvertegenwoordigers die iedere vier jaar om onze stem vechten. Als ze eenmaal de funktie van minister bekle den, horen zij onze stem niet meer als wij zeggen: „Deze pi ratenzenders moeten blijven". Moeten wij als burgers weer op deze mensen stemmen? Nee, deze mensen zijn geen volksver tegenwoordigers. Wie hielp de akbie „Open het Dorp" geleid door dr. Klapwijk en onze charmante Mies Bouw man? de Piraat „Verorrioa" die 14 maanden lang 10,000,» per maand stortte. En wat zul len we ervan denken wat voor gelden er naar andere fondsen zijn gegaan? De heren volksver tegenwoordigers doen de gehan dicapten, geestelijk gestoorden, ouden van dagen, zieken etc. veel verdriet door de piraten zenders te dwingen om te stop pen. Dit is toch onze wil niet? Wie schenkt nu deze vreugde, blijdschap, luistergenoegens en geldelijke steun? De ministers? Een lachertje. Waar is de de mocratie, waar blijft de consu ment, waar blijven de grote concerns. Laten wij dat op ons zitten? Nee toch. De piraten moeten zo gauw mogelijk terug in de ether. Daar hebben wij recht op. Wie durft er namens de consu ment een proces aan te gaan om voor ons gewone mensen deze zenders terug te krijgen voor een beetje amusement voor jong en oud, zieken en ge handicapten. Waar blijft onze Top 10, 30, 40 en 100? Weg, alles weg! Nu mogen wij (of we zijn gewoon gedwongen) luisteren naar Hil versum I, II en III, waar men niet eens weet wat uitzenden voor het volk is. Wat dat aan gaat kunnen zij niet tippen aan, laat staan in de schaduw staan van, onze piratenzenders. Overi gens dank aan de kamerleden die „Voor" de piratenzenders hebben gestemd. A. de Vreugd Waarom? Geachte Vink, Zijn de berichten in de kranten juist, dat een groots plan m.b.t. Houtrust door u heren commis sarissen is afgewezen? En zo ja, waarom? Moet er wèèr een object bestuurd door de gemeente waarin onze gemeenschapsgelden zitten met verlies blijven werken? En zo ja, waarom? Is het mogelijk terug te komen op de beslissing van de raad van commissarissen om dan als nog het geheel met behulp van alle belanghebbenden te bekij ken? En zo nee, waarom niet? Wanneer de raad en directie nee blijft zeggen tegen deze zaak, trekken zij dan bij mislukking van hun beleid de consequen ties? Jan van der Heiden Jr. te Delft. Financieel Gang zaken gunstig bij Hagenieijer AMSTERDAM (ANP) Bij Hagemeyer NV zet de gunstige ontwik keling van de zaken, die zich in het bijzonder manifesteert in de overzeese bedrijven, zich voort, zo heeft het bestuur bekendge maakt. Buitengewone omstandigheden voorbehouden verwacht het bestuur, dat de winst per aandeel over het uit de agioreserve vergrote kapi taal tenminste gelijk zal zijn aan die welke over het boekjaar 1973 werd behaald. Over 1973 bedroeg de nettowinst na tantièmes 12,09 per aandeel van 20. Hogere winst Van Berkel ROTTERDAM (ANP) Maatschappij Van Berkel's Patent NV (weeg- apparatuur en snijmachines) heeft in de eerste zes maanden van 1974 een omzet geboekt van 168,64 min tegen 143,21 min In de zelfde periode van vorig jaar. Het exploitatieresultaat steeg van 16,89 min tot ƒ21,13 min. De winst voor belastingen gaf een gerin gere stijging te zien van 8,83 min tot 8,97 min. Dit is voorname lijk het gevolg van hogere financieringskosten 5,33 min tegen 2,03 min). De nettowinst van de Berkel groep steeg van ƒ4.13 tot ƒ4.5 min en de nettowinst van Maatschappij Van Berkei's Patent van 3,97 min tot 4,39 min. Per aandeel van 50 werd 8,76 winst gemaakt 8,30) en bedroeg de cash flow 22.57 21.22) zo heeft de maat schappij bekendgemaakt. Buitenlands geld Amerikaanse dollar 2.66-2.76; En gelse pond 6.18-6.48; Belgische fr. (100) 6.60-6.90; Duitse mark (100) 100.25-103.25; Ital. lire (10.000) 37.25-40 25; Portugese esc. (100) 8.05-10.00; Canadese dollar 2.69-2.79; Franse fr. (100) 54.75-58.25; Zwitserse fr. (100) 88.75-91.75; Zweedse kroon (100)58.50-61.50; Noorse kroon (100) 47.00-50.00; Deense kroon (100) 42.00-45.00; Oostenr. sch. (100) 14.3-14.6; Spaanse pes. (100) 4.60-4.90; Griekse drachme (100) 7.75-9.25; Finse mark (100) 69.50-72.50; Joegosl. dinar (100) 16.00-19.00. DEN HAAG Het touwtrekken om het wel dan niet voor lange termijn verhuren van het Hout- rustcomplex door de HMR/Ge- meente aan de groep Ameri kaanse zakenlieden blijft door gaan. Gisteren ontving interme diair Hans Kortekaas van de hand van wethouder P. Vink, in i zijn functie als fungerend voor zitter van de Raad van Com missarissen van de HMR, een brief waarin Stan Franklin, de Amerikaanse onderhandelaar, van gemeentewege bepaalde te genvoorstellen werden gedaan. De Raad is bereid het complex voor respectievelijk zestig, veer tig of twintig avonden te verhu ren. Deie periode, 15 oktober 1974—15 maart 1975, zou dan moeten dienen als een over gangsfase waarin nader over legd kan worden over de voor waarden voor een meerjarig contract. Namens Stan Franklin werd door Hans Kortekaas nog gisteren een antwoord aan de heer Vink teruggezonden. In dit schrijven wordt gesteld dat het huidige voorstel, huur van zestig, veer tig c.q. twintig avonden, niet ac ceptabel kan zijn zonder een aantal garanties van de zijde van HMR/Gemeentewege. Geci teerd: „Welke zijn de garantiei voor Franklin c.s, dat achter stallig onderhoud inderdaad wordt uitgevoerd, zodat straks tijdens een bokswedstrijd de re gen niet op het publiek/de bok sers neerdaalt, omdat het dak niet gerepareerd werd?" En verder: „Noodzakelijk is even eens een garantie dat de Ge- meente/HMR gedurende huur c.q. onderhandelingsperiode geen verbintenissen aangaan met andere „promotors", die In Houtrust iets willen organise ren, dan wel met personen, die na eerst met Franklin te heb ben samengewerkt daarna rechtstreeks met HMR zaken willen doen". Teven6 wordt ge vraagd welke garantie men heeft dat de onderhandelingen succesvol kunnen worden afge sloten. Momenteel liggen de standpunten van beide partijen wel zeer ver uiteen. Of, zoals Hans Kortekaas schrijft; „Fran klin zou in een situatie kunnen komen te verkeren dat hij al leen een seizoen (zwaar) ver liesgevend basketball zou kun nen spelen en daarna gedwon gen wordt naar een andere stad in Nederland of daarbuiten uit te wijken", Gistermorgen werd eveneens een gesprek gehouden tussen Hans Kortekaas, Wim du Chatinler en P. Ressenaar, fractieleider van de VVD. De heer Du Chatinler onderzocht of hij bij zijn collega steun kon vinden voor zijn plan nen omtrent een eventuele In terpellatie in de gemeenteraad. PAULUS DE BOSKABOUTER - DE HELDENMOL K—€9 „Ik ben alleen", zei Paulus, „maar ik wil met jou niet praten." „Waarom niet?" vroeg Krakras verongelijkt, „ik wil je nog wel helpen." „Ca weg", riep Paulus, „ik neem geen hulp aan van een heksehulpje." „Dat ben ik niet meer", jammerde Krakras potenwringend. „Eu- calypta heeft een ander hulpje aangesteld en nou heeft ze mij niet meer nodig. Die zwarte kluitenwroeter heeft me mijr baantje afgepikt en om me te wreken wil ik in jouw dienst komen. Toe nou, Pau lus, neem me alsjeblieft aan." Maar Pau lus wendde zich af en stapte weg met d( neus in de lucht, zonder Krakras een ant woord waardig te keuren. SUSKE EN WISKE - DE NARE VARAAN Wdl drntt di7mi LUCKY LUKE - „DE BLAUWVOETEN OP OORLOGSPAD" De Diocesane Pastorale Raad Delft gaat in oktober „de Schrift openleggen" om te speuren naar en zich te bezin nen op modellen van kerk-zijn, die daar te vinden zijn en ze te vergelijken met de huidige werkelijkheid. Op 14 december zal dan tijdens het jaarlijkse „dagberaad", dat mede ten doel heeft de persoonlijke rela ties te versterken, dieper op de zaak worden ingegaan. Een en ander is het resultaat van de bespreking van de nota „Geloofsleven buiten de kerk", die tijdens de vergadering van maandg op de agenda stond. Voor deze bespreking hadden de vier secties van de raad zoals gebruikelijk voorberei dend werk verricht. Resultaat hiervan was onder meer het aandragen van deelonderwer pen om In de komende bijeen komsten van het seizoen té be handelen, zoals gezins- en jon- gerenkatechese, de vraag „wat doet de kerk aan mensen, die in de knel zitten?", de liturgie en het gebed. Naarmate de besprekingen vorderden kreeg het voorstel van de sectie Delft om te spre ken over de kerk, zoals zij uit de Schrift tot ons komt en om na te gaan hoe dit kerkbeeld te vertalen naar de kerk van vandaag, steeds meer aan dacht. Weliswaar werd de vrees uitgesproken, dat het hier ging om een elitair onder werp, dat het gevaar van te veel praten inhield en werd de wens geuit kennis te maken met succesvolle werkmethode uit de praktijk, maar het ver langen naar bezinning kreeg toch de overhand. Het ontbre ken van een goed uintgangs- punt zou al het andere vaag maken. Bovendien, zo werd gesteld, la gen Schrift en praktijk in el- kaars verlengde. Of zoals vica ris dr. C. Braun het uitdrukte: „Als je de Schrift opendoet, is 't verzamelen geblazen". Over de vormgeving van een derge lijke bezinning zou het bestuur zich beraden. Duidelijk voel baar werd hier overigens het ontbreken van een studiesecre tariaat. Over het aanstellen van een functionaris hiervoor wordt nog overlegd. In de aanvang van de vergade ring was nog melding gemaakt van het binnenkomen van en kele kritische reacties op de nota „oecumene", die was op gesteld naar aanleiding van uitspraken van mgr. Simonis over het begrip kerk. Op voorstel van de voorzitter werd besloten, dat de leden van de raad er Individueel kennis van zouden nemen, om dat openbare behandeling het werk van de raad zou lamleg- gen. Bovendien leek het beter eerst de reactie van de bis schop op de nota af te wach ten. Deze nota blijkt bijna klaar te zijn. Er is nog overleg over de wijze van presenteren. Vicaris dr. W van Paassen sprak nog zijn waardering uit voor de bijdrage van de Rot terdamse delegatie aan het Landelijk Pastoraal Overleg. Hij deelde mee, dat de bis schop zich beraadt over de wij ze waarop de aanbevelingen van dit L.P.O. in het bisdom Rotterdam kunnen worden ver- de rgebracht. Begrip gevraagd voor vastende buitenlanders De werkgevers in Gelderland die buitenlanders in dienst hebben, hebben van de stich ting Bijstand Buitenlandse Werknemers een voorlichtlngs- brief ontvangen over de Rama- dan, de jaarlijkse vasten maand voor Marokkanen, Tur ken en andere islamitische bui tenlanders. In die maand mogen zij van zonsopgang tot zonsondergang niets eten, drinken of roken. De Nederlandse werkgevers, die islamitische buitenlanders in dienst hebben, wordt ge vraagd begrip te hebben voor de misschien geringere arbeids prestatie in die vastenmaand. Ook wordt gevraagd buiten- de Ramadan niet veel kunnen komen, aldus de stichting. Ook wordt gevraag d buiten landers geen sigaretten of drank aan te bieden tijdens de vastenmaand. Het zou boven dien aardig zijn de buitenlan ders na de Ramadan geluk te wensen, zoals Nederlanders dat gewend zijn bij kerst en nieuwjaar. De Ramadan begint voor de Turken dit jaar op 18 september en voor de Marok kanen op 17 september. Het slotfeest „suikerfeest" is respectievelijk op 17 en 16 ok tober. Gouden Memisa gaat postzegels verzamelen Bij gelegenheid van haar vijf tigjarig bestaan volgend jaar zal de Medische Missie Actie diverse acties ondernemen on der het motto „Memisa 50". Een daarvan zal zijn het orga niseren van een pnstzegelvei- ling op 24, 25 en 26 februari. De Memisa voert deze actie met als slagzin „Red een heel leven met een deel van uw hobby". Gehoopt wordt dat vele postzegelverzamelaars losse zegels of series voor deze veiling willen afstaan. Zelfs zijn er wellicht mensen die een verzameling, waarmee verder niets gebeurt, ter beschikking willen stellen. Wie iets voor deze postzegel veiling wil afstaan kan dit toe zenden aan Memisa Postze gels, Eendrachtsweg 49, Rot- terdam-3002. (Tel. 010-144888, giro 1400). De opbrengst zal in haar geheel worden besteed aan de hulp voor de zieken in de derde wereld. „De meesten van ons weten wel met hun diepste geloof, dat de kerk uit meer bestaat dan een bisdom, waarvan de leider, die een teken van een heid en liefde moest zijn, ver warring en verbittering zaait. Maar we zijn nodeloos gekweld bij de gedachte, dat het onze eigen bisschop is, die tegen alle meningen in, niet toevallig in deze ene zaak, maar stelsel matig en op alle terreinen van kerkelijk leven, het werk af breekt, dat door velen in vele jaren moeizaam is opgebouwd, zonder daarbij ooit echt naar anderen geluisterd te hebben en zonder zich in ons geval meer moeite te nemen voor een verklaring dan een paar grove clichés, overgebracht door een van de ondergeschik ten. Aldus schrijven een vierhon derd parochianen en wijkbewo ners van de Molenhoek bij Nij megen aan bisschop Gijsen van Roermond. Aanleiding tot hun open brief is de weigering van mgr. Gij sen pastor Van Dam, een pa ter passionist, tot dusver assis tent van het rectoraat O. L. Vrouw van Zeven Smarten, ook wel de Molenhoek ge noemd, tot rector te benoemen. De motivering van de bisschop is, dat hij nimmer een kape laan of assistent tot pastoor of rector benoemt oj de plaats, waar hij als kapelaan of assis tent heeft gewerkt. Nu de pas- sionisten geen andere priester voor de kerk van de Molen hoek beschikbaar hebben, is de kerk gesloten. De Molenhoekers verwijten nu de bisschop dat hij zijn kudde in de Molenhoek onbeheerd achter laat. Zij verwijten hem ook, dat hij tegen alle adviezen is ingegaan, afkomstig van de benoemingscommissie en van de overgrote meerderheid van de parochianen. „U bent op vakantie gegaan en de paro chie Molenhoek zit zonder her- der". In hun open brief, die in de vorm van een pagina grote da- vertentie in „De Gelderlander" is gepubliceerd, verwijten de parochianen de bisschop ver der, dat hij zelfs niet de moei te heeft genomen om zij het maar voor tijdelijk voor een priester te zorgen. Die zorg aldus de open brief hebt u overgelaten aan lager ge plaatsten, van wie sommigen uit angst, anderen uit gemak zucht en weer anderen in ge wetensvol protest niet meer tot handelen in deze zaak be kwaam zijn. De parochianen schrijven ver volgens: „De parochie Molen hoek gaat ten gronde, de kud de is door uw optreden uit el kaar gejaagd en verstrooid. Onze parochie was tot nu toe een redelijk bloeiende gemeen schap, in opbouw en ontwikke ling in een snel groeiende wijk. Als parochie Is het met onze gemeenschap ge- Paus bezoekt geboortestad van Thomas Per helicopter en per auto zal paus Paulus zaterdagmiddag een bezoek brengen aan enkelo plaatsen in Italië, waar Tho mas van Aquino geboren is en zijn jeugd heeft doorgebrucht. Aanleiding tot dit bezoek is de zevenhonderdste sterfdag van Thomas van Aquino die met de H. Bonaventura tot de geeste lijke reuzen van de middeleeu wen moet worden gerekend. Paus Paulus is de tweede paus, die een reis naar Aquino onderneemt. Zijn voorganger Benedictus XIII maakte die reis in 1727, maar had er toen per koets een hele dag voor nodig.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17