'Begeerte kan niet onder de olmen' meer overtuigen Nadezda Vainer een klasse apart op vocalisten-concours «SI O'Neills theater blijft larmoyant ondanks inzet en keien van rollen tocAvxwïcle£i^e\! PAGINA 6 LEIDSE COURANT MAANDAG 9 SEPTEMBER 19741 La Verne Williams (US.A.) vonden we zeker niet zo groot, temeer waneer we bedenken, dat volgens onze opvatting haar artistiek gedrag niet geheel vrij was van lichtelijk irriterende ui terlijkheden. (Van onze muziekredactie) Wij vertelden u reeds over de diepe indruk, die de Russi sche alt-mezzo Nadezda Vainer tijdens de demi-finale in het 21ste internationale vocalistenconcours op ons maak te. Met haar interpretatie van Moussorgskl's „Liederen en dansen des doods" vormde ze bepaald een klasse apart. In de eindronde handhaafde zij haar reputatie, met Bij deze sopranen bleek het overi- het zeer gelukkige gevolg, dat haar niet slechts de eerste 8ens een gedrang: misschien prijs in de categorie alten-mezzo's werd toegediend, doch bovendien de prijs der stad 's-Hertogenbosch, alleen te veroveren door de vocalist, „die over dusdanige kwalitei ten beschikt, dat een bijzondere onderscheiding gerecht vaardigd is". men. Waar aan toe te schrij ven? Aan de minder gunstige zaal-accommodatie, omdat men, waar de casino-schouwburg niet Van een concours als in Brabant's kregen de indruk dat de jury zulks ook heeft gedaan. Hoe stond het met de overige prestaties in dit jaar? We kun nen het eens zijn met de jury voorzitter, dr. John Daniskas, die gewaagde van een „goed concours". Ook kunnen we diens mening delen, dat in kwa litatief opzicht de vrouwen de mannen overtroffen, al vonden we de scheidslijnen in prijzen uitgedrukt, toch wel wat scherp Zijn prestaties in Dowlands „Lady of you so spite me" al leen reeds hadden best hoger gewaardeerd mogen worden. En ook bij de bassen-baritons, waar evenmin een primarius uit de bus kwam, hadden we met de Engelsman Andrew Knight, die eveneens met een tweede prijs genoegen moest nemen, hoger gewaardeerd. getrokken. Zo viel het ons te- De afstand in artistiek en tech- gen, dat de Westduitser Ber- nlsch opzicht tussen dit zeer te thold Possemeijer slechts een waarderen tweetal en de eerste tweede prijs werd toegekend. was dit mede de oorzaak dat de heraadslagingen van de jury voor de vele wachtende belang stellenden onbehoorlijk lang uit liepen. Nog twee gegadigden voor tweede prijzen waren er in deze catego rie: de Russische Ruzanna Lis- sitzian en de Bulgaarse Valerie Popova; en had het ons zijn toe gestaan: we zouden overwogen hebben de Russische sopraan, geconstateerd haar weergave van „Glinka" en „Granados" voor een eerste prijs in aanmer king te laten komen. Doch wat haar Bulgaarse collega aan gaat: gehoord haar voordracht van Bach en Verdi heeft het ons verwonderd, dat ze zelfs een prijs kreeg- meer beschikbaar was, voor de demi-finales van de aula van het Jeroen-Bosch huls en voor de eindrondes van het Provin ciehuis moest gebruik maken met alle nare accoustische con sequenties vandien? Laten we het daar maar op houden: we hoofdstad gaan niet alleen de officiële prijswinnaars gelukkig heen, gezien de vele daarnaast bestaande loffelijke erkennin gen. Zo vielen veel deelnemers net voorrecht ten deel voor een VARA-matine uitgenodigd te worden: Ruzanna Lissitzian, Nadezda Vainer, Adelheid Most en Anna Haenen. Zo werden er niet minder dan vier prijzen door de Stichting Nederlandse Muziekbelangen uitgereikt, t.w. aan Berthold Possemeyer, Laszlo Polgar, de Nederlander Alexander Offen- berg en de Nederlandse Anna Haenen. Zo werd de Nederland se tenor Hein Meens verblijd met de toonkunstprijs en Alexander Offenberg voornoemd met een prijs van de vrienden van het lied, bestaande uit een uitnodiging voor het geven van een aantal recitals, door deze instantie te organiseren. Ons slotwoord geldt de twee vaste pianisten: Gerard van Blerk en Rudolf Jansen. Ze waren weder om voortreffelijk. Te voortreffe lijk schreven we bijna: bezorg den ze hun vocalisten niet een zekerheid van optreden, een make-up die ze nog wel eens zouden kunnen missen in hun toekomstig artiestenbestaan? Drs. H. J. Wilzen voorzitter van de Kurt Thomas- stichting >e Kurt Thomasstichting die reeds gedurende tien jaar de jaarlijkse 14-daagse cursus voor koordirigenten in Den Haag or ganiseert, stond onder voorzit terschap van Drs. A.B.M. Brans die ook als muziekrecensent aan ons blad verbonden is. In ver band met zijn leeftijd heeft de heer Brans meegedeeld na de 10de cursus die thans afgelopen is, zijn voorzitterschap te willen beëindigen. In zijn plaats werd drs. H. J. Wilzen, voormalig wethouder van Onderwijs en Kunstzaken der gemeente 's Gravenhage, bereid gevonden in het vervolg als voorzitter van de stichting op te treden. Del heer Brans zal nog wel als be stuurslid werkzaam blijven. I Het Surinaamse mannenkoor Ma- ranatha komt naar Nederland' om een reeks concerten te ge ven. Op 29 september zal dit uitl 45 man bestaande koor optreden in het Congresgebouw te Den Haag. Het programma vermeldt negro-spirituals en volksliedjet uit Suriname, Korea, India en Brazilië. Het koor bestaat al 25 Plastics Werkplaats Nederland in Delft is in het eerste jaar van zijn bestaan druk bezocht: 170 kunstenaars volgden er de cur sussen en er zijn al van projec ten uitgevoerd. De werkplaats is een zelfstandige inrichting die onderdak vindt bij het Kunstof- fen- en Rubber-Instituut van de TNO. prijswlnnares bij de sopranen Dat 2e ln Verdi's „La Traviata" vals zong, nemen we daarbij nog maar op de koop toe. Daar zijn we in deze dagen echt mede vertrouwd geraakt, zo zeer zelfs, dat we dit vocalisten- concours 1974 het concours der valse noten zouden willen noe- PAULUS DE BOSKABOUTER - DE HELDENMOL K67 „Kop op, Paulus", riep Oehoeboeroe. „Ook mollen plegen wel eens verraad." „Ik kan het niet geloven," kreunde de boskabouter. „Ik wel," beweerde Oehoe boeroe. „Ik heb die zwarte wurmenvreter eerlijk gezegd heiendal nooit vertrouwd. Als jij met niet steeds had tegengehou den..." „Dat doe ik nog," fluisterde Pau- lus. „....dan had ik hem allang opgege ten, met huid en haar, nogal wel zo ta melijk." „Als je het maar uit je hoofd laat," zei Paulus mat, „ik wil het niet, hoor. Eerst moet ik het allemaal zeker weten." „Zie dan maar dat je er gauvt achter komt," riep Oehoeboeroe, „ik heb best trek in zo'n mol." LUCKY LUKE - „DE BLAUWVOETEN OP OORLOGSPAD" - DE NARE VARAAN De Haagse Comedie had za terdagavond het nieuwe Nederlandse toneelseizoen wel wat gelukkiger kunnen openen dan met Eugene O'Neills „Begeerte onder deolinen". Onder regie van Wim van Rooij werden de fel op laaiende hartstochten in het drama van de Ameri kaanse toneelschrijver we liswaar zo waarachtig en direct mogelijk neergezet, overtuigend werd het n:et. Daarvoor doet het stuk anno 1974 te „gemaakt" aan, met een aantal loze plekken tussen de opeen stapeling van dramatische effecten die zelfs door de beste acteurs niet op te vullen zijn. Vandaar ook dat er ondanks enkele keien van rollen hier en daar in de volle zaal nog wel eens gelachen werd. Eugene Gladstone O'Neills werk uit 1924 is een naturalistisch volksstuk een drama rond een huis: De boerederij van de meer dan 70-jarige Ephraim Ca bot is in de allereerste plaats de inzet. Hij regeert er als een God en zou het liefste zien dat de boerderij mét hem zou ster ven. Hij komt van een uitstapje echter getrouwd terug met een cynische jonge vrouw, die ein delijk denkt haar huis, toekomst en leven gevonden te hebben. Ephraims jongste zoon Eben ziet haar als een .bedreiging want hij claimt de grootste rechten op de boerderij die eens van zijn overleden moeder was. De botsende materiële begeertes van Eben en zijn jonge stief moeder Abbie veranderen ech ter in een hartstocht voor el kaar. Het drama breekt in volle kracht los. Abbie krijgt een kind van haar stiefzoon, vertelt Aphraim dat het zijn kind is, di verse misverstanden leiden tot een uitbarsting waarin Abbie haar kind doodt, Eben haar aangeeft bij de sheriff en ont- redding alom heerst. Regisseur Wim van Rooij heeft hier en daar schrapwerk in de tekst aangewend om een zo sterk mogelijk speels-karkas te krijgen. In een sfeervol, helder decor van Harry Wich, waarin de hele boerderij met twee speelplans boven elkaar te zien is, komt een brok van het volk se naturalisme vermengd met wat poëtische voetnoten vooral in het begin goed over. Van Rooij heeft niet geprobeerd iets van het drama te verdoeze len en laat de acteurs het volle pond geven om over de al te zwakke plekken heen te spelen. Ko van Dijk mag dan ook een ouderwets brok theater wegge ven en komt een knap eind, met zijn Ephraim. Maar het is voor de toeschouwer steeds aarzelen tussen zich mee laten slepen en een geïrriteerd onderuit zakken wanneer het al te larmoyant wordt. Ook Anne-Wil Blankers straalt een stevig brok emotie uit in haar hels moeilijke rol als Abbie. De jonge Belgische ac teur Eddy Brugman kon niet helemaal los komen, maar liet knappe dingen zien als Eben. Het bleef echter veel emotie en weinig wol. Daarvoor zijn de fi- 1 guren te schematisch van opzet, lijken ze teveel op elkaar in hun reageren volgens de „natuur wetten" die O'Neill zo graag voorschreef. BERT JANSMA De pianist Ludwig Olshansky con certeert op 25 september in het Huygensmuseum Hofwijck te Voorburg- Hij speelt dan wer ken van Schumann, Schubert en Copland. Speelgroep Funhouse Classics uit Amsterdam geeft van 24 tm. 28 september enkele voorstellingen in Diligentia te Den Haag. 100% Polyester bonded overgooier in praktisch doorknoopmodel. 43-55 SUSKE EN WISKE Hmirklddr,Sijikf,clit wordt irQtrfonm ^rt^rinjxrlsls! I 100% Polyester bonded japon met geruite mouwen en kraag. Aparte vetergarnering. 44-52

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6