Meisj vermoord in Rotterdam KLM zoekt oplossing korte lijnen Oude strips stijgen in waarde fteULt&Qowant KTHA stelt beslissing over prof. v. Luijk uit Van dader ontbreekt ieder spoor Burgerleger in Engeland aan gekondigd Friendship neergestort: 36 doden Universiteiten zijn als verwende kinderen" M MD AG 9 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Bij de sectie verricht op de vermoorde Willy Vervat zijn geen sporen gevonden die wijzen op roof of een zeden misdrijf. Omtrent het motief tast de politie volledig in het duister. Zaterdagavond is Willy, enige dochter uit een gezin van drie kin deren naar een schoolfeestje geweest in het centrum van Rotter dam. Met een van de laatste metrotreinen is zij 's nachts weer in de richting van haar huis gegaan. Zij stapte uit op het station Slin- ge en hoefde nog slechts enkele minuten te lopen om haar woning te bereiken. Een ieder die Willy Vervat heeft gezien tijdens die metrorit wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie in Rotterdam, telefoon 010-143144. Het meisje was gekleed in een rode rok, zwarte coltrui, een lange zwarte nappa-jas en tweekleurige schoenen. De politie hoopt er op deze manier achter te komen of het meisje al leen was of in gezelschap. Zij moet rond kwart voor een bij het metrostation zijn uitgestapt, in de 's nachts nogal verlaten nieuw bouwwijk. Ook zoekt de politie naar een jongeman, die rond het tijdstip van de moord getracht heeft een passerende politiewagen aan te hou den. Deze wagen was echter op weg naar een brandmelding en kon daarom niet stoppen. Toen de wagen, bij het vernemen van de moord, terugkeerde was de man verdwenen. Tevens verzoekt de Rotterdamse politie alle meisjes en vrouwen die de laatste tijd in de omgeving van Slinge en Zuiderparkweg door een man zijn lastig gevallen zich bekend te maken. Misschien dat hieruit een aanwijzing komt die kan leiden tot de aanhouding van de moordenaar. Recherche-commissaris J. A. Blaauw is niet onverdeeld optimis tisch wat betreft het vinden van de dader: ,,Wij weten alleen dat het razendsnel in zijn werk moet zijn gegaan, gezien het feit dat die twee jongens zo snel ter plaatse waren. Maar, wie het ook zij, wij moeten die man te pakken krijgen. Iemand die in staat is om zomaar zonder meer een meisje te wurgen moet zo spoedig moge lijk uit de circulatie worden gehaald". Nadere details kon de poli tie in het belang van het onderzoek niet geven. LONDEN (Reuter) - Als de con servatieven de komende verkie zingen in Engeland winnen, rich ten ze een leger van burgers op dat zei helpen bij het handhaven van het gezag in het land. Dit is zaterdag meegedeeld door de woordvoerder voor buiten landse zaken van de conserva tieve partij, Geoffrey Rippon, in een toespraak in de stad White haven. De bekendmaking is een aanwijzing dat de conservatieve partij het initiatief ten aanzien van het gezag wil overnemen van een aantal hoge legeroffi cieren, die in de laatste weken de oprichting van soortgelijke burgerkorpsen hebben aange kondigd. Rippon zei dat de organisatie en training van een burgerleger al leen tot stand gebracht konden worden oder auspiciën en met de steun van de regering. DJAKARTA (UPI) - 't Persbureau Antara meldt dat een Fokker- Friendship van de Indonesische Luchtvaartmaatschappij Garuda zaterdag op het vliegveld van Teluk Betung in Zuid-Sumatra is neergestort toen de piloot bij slecht weer poogde te landen; journalisten die op het vliegveld waren, hebben gemeld, dat 36 van de 40 mensen aan boord om het leven zijn gekomen. Hartaanval treft kardinaal Heenan LONDEN Kardinaal John Hee nan, het hoofd van de katholie ke kerk in Groot-Brittannië is door een hartaanval getroffen. Volgens een zegsman van het ziekenhuis waar Heenan is op genomen, is zijn toestand ern stig. De 69-jarige Heenan is sinds 1963 bisschop van West minster en sinds 1965 kardinaal. E9Béé(1l Koffer gepakt De koning der dieren die zijn koffers heeft gepakt om weg te wezen? Nee, het is zomaar een tafereel dat voor kan komen in een van de Amerikaanse safariparken, waar de bagage van de bezoekers van "het park aan een nader onderzoek wordt onderworpen. Man na acht dagen dood gevonden Den Bosch (ANP) Op verzoek van omwonenden heeft de poli tie van Den Bosch dit weekein de de deur geforceerd van een huis waarin zij het stoffelijk overschot aantroffen van een 64-jarlge man die naar men aanneemt acht dagen eerder was overleden. in is waarschijnlijk onwel geworden en daardoor op de grond gevallen. De omwonenden hadden tot nu toe niets ge merkt. De man is vermoedelijk aan een maagbloeding overle den. Schoonvader Echeverria vrijgelaten GUADALAJARA (UPI-Reuter) - De 83-jarige schoonvader van president Luis Echeverra is za terdagavond veilig in zijn wo ning teruggekeerd. Jose Guada lupe Zuno werd elf dagen gele den door linkse euerrillastrijders ontvoerd. Van een onzer verslaggevers ZALTBOMMEL Enkele honderden striplief hebbers hebben zatereag in Zaltbommel de dag van het beeldverhaal gevierd. Deze jaarlijkse stripdag stond vooral in het teken van Marten Toonder en zijn belangrijkste scheppingen Tom Poes' en Ollie B. Bommel. En waar kon dat be ter gebeuren dan in het ruim 1100 jaar oude Waalstadje Bommel. De bescheiden Toonder, die met Tom Poes er Ollie B. Bommel in oude schichten" de stad binnenkwam, voelden zich vereerd, maar „zeet bedremmeld" door de hulde van het organise rende stripschap. Aan Toonder werd het eerste exemplaar aangeboden van de Bommel-biogra- vie, waarin een complete inventarisatie staat van alle Bommelverhalen van Toonder, ook de illegale. Voor het eerst werd de stripschapprijs uitge reikt en wel aan directeur P. J. Houbolt van uitgeverij Scarabee, voor het compleet heruitge ven van de strip „Kapitein Rob". Het program ma bevatte voorts een tentoonstelling van werh van Toonder, de vertoning van tekenfilms, eer poppentheater en een forum waarin o.m. gedis cussieerd werd over het al of niet elitaire ka rakter, het al of niet literatuur zijn van de Bommelverhalen. Toonder, woonachtig in Ier land, beantwoordde vragen over zijn werk, en over strips in het algemeen. Er was in Zaltbommel ook een ruilbeurs, waar in een keur van strips werd aangeboden. Voor veel oude verhalen was een koers van 20, 3C gulden, niets bijzonders. Sommige exemplaren veranderden voor 100 gulden van eigenaar. Nóg een mogelijkheid BIJZONDERE AANDACHT verdient ditrmaa! de heer P. Brussel, voor- zitter van de katholieke industriebond. J Niet omdat hij bij de loononderhandelingen voor 1975 een meer reëel j geluid heeft laten horen dan zijn collega Groenevelt van het N.V.V. niet omdat hij nogal verrassend minister Vredeling voor zijn openhartige taal in het weekblad-interview jn gebreke heeft gesteld. Wat ons frappeert, is dat Piet Brussel verkondigt, dat zijn vakbond, als binnenkort de 40-urige werkweek en enige vakantie-uitbreiding doorgevoerd zijn, niet verder moet aansturen op werktijdverkorting maar zich sterk dient te maken voor vervroeging van de pensioen gerechtigde leeftijd: te weten 60 jaar. BINNEN HET KADER VAN de werkgelegenheidspolitiek op wat lan gere termijn geloven wij dat om in diverse bedrijfssectoren struc turele werkloosheid te voorkomen inderdaad gekozen zal moeten worden tussen een kortere werkweek en vroegere pensionering. Het zou best kunnen dat in een sector als de industrie het vervroegde pensioen de betere oplossing is. Verdere werktijdverkorting zou overal uitbreiding van het ploegenstelsel noodzakelijk maken. Wil de vakbeweging op grote schaal en met kans van slagen binnen niet al te lange tijd eerdere pensioennering realiseren, dan dient nog een mogelijkheid in overweging te worden genomen. De mogelijk heid om waar een marge voor reële loonsverhoging aanwezig is, ook een betekenisvol deel daarvan voor verruiming van de pen- sioen9mogelijkheden te gebruiken. EXTRA VOORDEEL ZOU ZIJN, dat op die manier van de ruimte niet alleen enkele rijken beter worden, maar de werknemers geza menlijk. Verder zijn de investeringen er bij gebaat en krijgt de In flatie geen nieuwe brandstof om op te vlammen. Zo worden wellicht meer vliegen in één klap geslagen. Naar het sterfbed van D'66 GAAT DE ALGEMENE LEDENVERGADERING met twee derde van de stemmen akkoord, dan zal op 21 september in da Amster damse Marcanti-zaal D'66 overlijden. Sommige daarvoor ingediende moties willen de bijl onmiddellijk laten vallen; andere (waaronder die van de meerderheid van het hoofd bestuur) gaan niet verder dan het voorstel om in geen geval mee» aan Kamerverkiezingen deel te nemen. Intussen zou dan doorge gaan moeten worden met het zoeken naar andere middelen om de Nederlandse burgers politiek te hergroeperen, terwijl D'66 ln kabi- net en de Kamer aanwezig blijft. De 15-jange Willy Vervat, die in de nacht van zaterdag op zondag i voorlopig blijft ook dan alles onzeker; voorlopig staat dan ook vast. j dat D-66 voor het SUcces van het Progressief Akkoord als donor te veel bloed gegeven heeft. Uit de stukken voor de komende algemene ledenvergadering, die dus I wel eens het vóórcongres van de liquidatie zou kunnen worden 1 krijgt men de indruk dat donor D'66 nu na haar overlijden het stof felijk overschot ter beschikking van de medisch-politieke weten schap wil stellen. 1 Links, rechts en in het midden zitten de anatoom-pathologen al ge- I reed. in Rotterdam werd gewurgd Van een onzer verslaggevers. Schiphol In het kader van de maatregelen die de KLM overweegt om uit de rode cijfers te komen, ligt een plan ter tafel om enkele zeer korte Europese trajecten, die bovendien een betrekkelijk dunne vervoersstroom opleveren (Brussel, Bremen, DUsseldorf, Mamburg) te gaan bedienen op dezelfde wijze als de NLM het Nederlandse luchtnet bedient. De voordelen zouden zijn: een eigenschappen hebben (bijv. de meer economische exploitatie Fellowship, eveneens een Fok- en aanzienlijk minder organisa- kerprodukt). tiekosten. De DC 9 zou op deze Het is echter ook denkbaar, dat Leidse hoogleraar bij start academisch jaar: W LEIDEN „De Nederlandse be volking vindt, dat de universi teiten en hun bevolking zich zijn gaan gedragen als verwende kinderen. Grote groepen hebben de indruk gekregen, dat de uni versiteiten in oen uitzonderlijk bevoorrechte positie zijn ge raakt, zich wat teveel hebben laten verwennen". Dit zei mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit vanmiddag bij de opening van het acade misch jaar over het verminder de imago van het hoger onder wijs. De tweede ronde i de opening keuzes te komen in het over heidsbeleid ten aanzien van het gehele hogere onderwijs op de rug van de universiteiten is af gewenteld". De Rotterdamse rec tor magnificus prof. dr. P. W. Klein zei over het imago van de universiteiten: „De publieke opinie beschouwt de universitei ten en hogescholen zo langza merhand als navelstarende holle- bolle gijzen". Hij vond het te betreuren, dat het universitaire zelfmedelijden groter is dan de zelfkritiek. Maar het komt er ei genlijk op neer, volgens de Rot terdamse hoogleraar, dat de universiteiten meer werk moe ten doen met minder geld. van het academisch jaar aan de De rector magnificus prof. dr. A. Nederlandse universiteiten hogescholen geven een beeld van de interne problemen en de moeilijke houding van „Den Haag" tegenover de universitei ten. Vorige week maandag hiel den de universiteiten en hoge scholen in Amsterdam, Nijme gen, Tilburg en Delft deze plechtigheid. Ir. Cath zei in zijn openingsrede, dat „onmacht en wil om tot Wattel uit Groningen noemde de universiteit voor de bezitters van het diploma middelbare school ..een loterij met veel nie ten". Zonder uitbreiding van de financiële mogelijkheden om de groei van het hoger onderwijs op te vangen- zal volgens de Groningse hoogleraar geen en kele verandering van het be staande systeem tot een aan vaardbare oplossing leiden. lijnen vervangen kunnen worden door de goedkopere Friendship. Bijkomend pluspunt: aan vlie gers die op de Friendship vlie gen, hoeft minder salaris te wor den betaald, dan aan vliegers op de meer ingewikkelde DC 9. Dit laatste is de reden, dat het plan momenteel onderwerp van overleg vormt met de Neder landse Vereniging van Ver keersvliegers. In tijdsduur maakt de wisseling van vliegtuigtypes voor de pas sagiers nauwelijks enkele minu ten per vlucht uit. In comfort is er wed verschil. De Friendship heeft 44 stoelen, de DC 9 be schikt over 80 tot 108 zitplaat sen. Mochten de plannen door gaan, dan zal de maatschappij zijn huidige vloot van vijf Friendships uit moeten breiden met 2 tot 3 vliegtuigen die gelij ke of vergelijkbaar economische Politie doodt amokmaker MELBOURNE (Reuter) De Australische politie heeft zater dag een 21-jarige student in de medicijnen, Martin Parkinson, doodgeschoten nadat de man dertien mensen had gewond met een tuinhark, een schop en een auto in negentig minuten amok. Parkinson razernij was begonnen met een aanval op een verple ger, een verpleegster en een pa tiënte in het St. Francis Xavier Cabrini-ziekenhuis in Malvern, een tuinstad van Melbourne. de drie z.g. korte DC-9's van de KLM, die inmiddels hun econo mische levensduur bijna achter de rug hebben en rijp zijn voor de verkoop, worden ingezet bij de verwezenlijking van een eventuele reorganisatie. Mgr. Gij sen eist terug trekking prof. v. Laarhoven Roermond (ANP)-BisschopGljsen van Roermond en zijn staf heb ben geweigerd deel te nemen aan de herdenking van de stich ting van de Munsterabdij te Roermond, 750 jaren geleden, als de kerkhistoricus prof. dr. J. van Laarhoven uit Nijmegen de feestrede zou uitspreken. De bisschop is tot dit besluit ge komen omdat prof. Van Laarho ven, die als ex-priester, nu ge trouwd is, blijft doceren aan do universiteit van Nijmegen. In onderling overleg heeft prof. Van Laarhoven zich - omdat hij het comité en zijn voorzitter deken Van de Baar geen moei lijkheden wilde bereiden - „vrij willig en zonder wrok" terugge trokken. De herdenkingszitting Is verzet van 7 september naar 26 oktober. In plaats van prof. Van Laarhoven zal nu dr. Bre- deroo spreken. Weeroverzicht lorrig met 19 temperaturen mo lucMdnic n mAbaren .-"O; ock lamoen -&• ■w-w vwuTTitetront H hoge-dnJcgcbied -fbewokina sneeuw -r-r kou-front L lage-driAgebicd m Tjl onweer b windrichting verplaatsrgsnchting DE BILT Een gebid van hoge voor woensdag: luchtdruk, dat zich vanochtend Aantal uren zon: 0 tot 6 ten westen van de golf van Bis- Min. temp.: omstreeks 12 gradei kaye bvond, verplaatst zich ax. temp.:vp omstreeks 19 gradi oostwaarts en zal morgen voor Kans op een droge periode vai beter weer zorgen. Het regenge- minstens 12 uur: 70 procent bied, dat zich vanochtend vroeg Kans op een geheel drog etmaall over ons land uitbreidde, zal 40 procent, dan naar het noordoosten zijn weggetrokken. Deze regenzone WEERRAPPORTEN hing samen met een golvormige storing in een koufront boven Frankrijk. Ten zuiden van het front bereiken de temperaturen *m„?1r,(lnm „.Do Bilt licht bow. m de middag waareden van 20 Doelen licht how. tot 25 graden, ten noorden yan Eelde Jicht bow. he, (ren, komt het kwik nauwe- ®»nahH0tv,ed"„ iï^Zw. lijks tot 17 graden. Bij meer Luchth. Rtd. half buw. zonneschijn en door de nabij- Jy"5"10 tcmn- «lag kan de temperatuur in Neder- Aberdeen land morgen weer hier en daar g^cefona tot 20 graden komen- Berlijn Bordeaux Vooruitzichten voor owensdag: Brussel Eerst overwegend droog, later enkele buien. Helsinki Temperaturen overdag omstreeks Innsbruck 1' 8"«den. £3™"" Weersvooruitzichten in cijfers Locarno Londen Luxemburg AMSTERDAM (ANP) Het curatorium van de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam heeft nog niet willen beslissen of prof. dr. H. van Luijk, die priester is en binnenkort gaat trouwer moet worden ontslagen. De bisschop van Rotter dam, mgr. Simonis, had op dit ontslag aange drongen met als uiterlijke datum 15 september. Het curatorium, onder leiding van dr. W. de Graal wil eerst een gesprek hebben met de Nederland se bisschoppen. In een vorig gesprek met enkele bisschoppen bleek, dat de bisschoppenconferentie geen beslissing wil nemen, zolang de besprekin gen in Rome over de priesteropleiding niet zijn afgerond. Mondeling hebben zij echter al later weten geen mogelijkheden te zien om prof. Vat Luijk te handhaven. Miss Texas. Shirley Cothran, is gekozen tot Miss Amerika. De ver- I Het curatorium van de KTHA probeert binnen kiezing vond zaterdagnacht plaats ia,Atlantic City veertien dagen tot een beslissing te komen. Bij Mnlm huif bew. ïlchtnbcw. regenbui zwaar bcw licht bew. hn?f°nbew! huif bcw. half bcw. huif bew. licht bcw. fflPb... Miss Amerika •en eventuele bespreking met het episcopaat zul len overigens niet alle bisschoppen aanwezig kun nen zijn. De kardinaal en mgr. Gijsen zijn name lijk met vakantie. Gevraagd of hij vasthoudt aan zijn eis tot ontslag I van prof. Van Luijk per 15 september, heeft mgr I Simonis destijds geantwoord: ,,Ik ben altijd voor j gerechtvaardigde argumenten in verband met d( datum gezwicht. Als er nu een gerechtvaardigd argument is. doe ik dat ook". Prof. dr. P. van Hooydonk, voorzitter van de hoge- schoolraad heeft erop gewezen, dat ook op ande re hogescholen velen op een of andere manier j met een kerkelijk beleid worden geconfronteerd j Daarom zou hij ook wensen, dat het komend ge- j sprek met de bisschoppen zich niet beperkt tol j één geval, maar zich uitstrekt over het totale be leid ten aanzien van de hogescholen. Kinderen omgekomen in zandgroeve WARSCHAU (AP) ZeZs kind< ren in de leeftijd van vier t zes jaar zijn omgekomen tol een zandgroeve waarin i speelden, instortte en de kind ren werden bedolven. Het on luk deed zich voor in het do Kurytow op 50 kilometer ti westen van Warschau

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5