Allerlei(ds) Jazz-festival: financiële strop LEI DATO Onderwijsbeleid beschimpt door topbestuurder universiteit STAND No, 86-87 Turkse en Marokkaanse kinderen krijgen les in hun landstaal Leidato verwacht 70.000 bezoekers Alpinisten oefenen op brandweertoren Krez '74 Kledingbeurs MAANDAG 9 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT Leiden aktueel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het zaterdag gehou den jazz-festival in de Burcht heleft de organisatoren vah het muziekfeest ©en strop opgele verd van enkele duizenden gul dens. Oorzaak daarvan was het slechte weier dat hen ertoe noop te het festival niet zoals aan vankelijk gepland in de arena van de Burcht te doen plaats vinden maar in één van de za len van het complex. Daardoor konden alleen de 500-jazz-lief- hebbers die een plaats hadden gereserveerd tot het festijn wor den toegelaten. De ettelijke hon derden die die inlet van tevoren een kaartje hadden gekocht, moesten worden weggestuurd. Een spijtige zaak die de organi sator van het gebeuren de jubi lerende jazz-zolder Hot House, zich natuurlijk wel zelf op de hals heeft gehaald. Dat de Burcht-zaal te klein zou blijken als alternatief voor de aan 1000 man plaats biedende arena, was Immers te voorzien. De jazz- minnenden die wel naar binnen mochten werden zeer efficiënt opeengepakt zodat men, een maal in een bepaalde houding gezeten ook gedwongen was die houding een uur lang te handha ven. Voetwippen op het ritme van de muziek was niet moge lijk zonder daarmee de lende nen van de voorbuurman te be schadigen. Maar niemand mor- d<e daarover. Want de voorbe sprekers waren natuurlijk de liefhebbers van het meest zuive re wafer en bereid alle onge makken voor lief te nemen toen zij een hele middag en een hele avond naar een zo rijk scala aan jazzgoden mochten luiste ren. George Coleman, Theo Loe- vendle, Wim Overgauw, Louis van Dijk- Rob Agerbeek en Chris Hlnze zijn tenslotte geen holle namen. Gelet op de kwali teit die zij boden leken de heren er ook zelf bepaald schik In te hebben. Voor hun wat de ver plaatsing van het gebeuren van de arena naar de zaal helemaal niet onaantrekkelijk omdat de akoestiek van de laatste ruimte erg goed was. Anders dan op de meesje muziek festivals doorgaans het geval Is, waren alle gecontracteerde mu sici ook inderdaad aanwezig en bovendien op tijd. Problemen deden zich niet voor, behalve dan tussen de Amerikaanse te norsaxofonist George Coleman en de dame van het tollet. Cole man was er niet van op de hoogte dat de Nederlandse toi letjuffrouwen In ruil voor de door hun aangeboden faciliteiten prijs stellen op een financiële te genprestatie en keurde het geld-schoteltje dan ook geen blik waardig. De ietwat corpu lente dame van het tollet nam daarmee evenwel geen genoe gen, rende Coleman achterna en greep hem in zijn kuif. Daarop ontstond een vriendelijke wor steling, waarbij het bestuur van de Jazz-zolder tussen beiden moest komen. Het kwartje is tenslotte betaald. Deze onenigheid en de problemen die het slelchte weer met zich mee heeft gebracht ten spijt, willen de organisatoren van het festival dit zeker wel als -ge slaagd" kwalificeren. Bestuurs lid Anton van Schendel van de Jazz-zolder: „De zaai droeg niet erg bij tot het creëren van een fijne sfeer. Maar niettemin is die er zeker later op de avond toch wel gekomen. Alles bij el kaar genomen is het verloop van het festijn voor ons abso luut geen reden om onze plan nen hot festival tot een jaarlijks terugkerend gebeuren te maken, nu opzij te zetten." Bulthuis exclusieve interieurs Van een onzer verslaggevers Leiden Het beleid dat de over heid de afgelopen tien jaar heeft gevoerd met betrekking tot het tertiair onderwijs ken merkt zich „door onmacht en onwil om tot keuzes te komen". Over dat stuk beleid „kan niet anders dan een vernietigend oordeel worden uitgesproken". Dit zei mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit in een toespraak die hij vanmiddag hield bij de opening van het nieuwe academisch jaar. Daar bij duidde hij met name op het ontbreken van een duidelijke overheidskeuze in het vraagstuk of research de belangrijkste taak van de universiteit dient te zijn dan wel onderwijs. De overheid heeft stilzwijgend een situatie laten ontstaan, zo meent de voorzitter van het college van bestuur, waarbij de over dracht van kennis aan steeds meer studenten- de belangrijkste taak van de universiteit is ge worden. Maar het rijk heeft uit de veranderde situatie niet de consequentie getrokken om de inrichting en de capaciteit van het onderwijs daaraan ook aan te passen. Bovendien heeft de overheid de verantwoordelijk heid voor het oplossen van de problemen die daardoor ontston den afgeschoven op de universi teiten zelf. Die laatste werden, aldus mr. Cath, ,,in een volstrekt immo- rel keuzeprobleem gemanoeu vreerd. Zij moesten immers kie zen tussen het laten overstro- i men van bepaalde studierichtin gen met een niet behoorlijk op te vangen aantal studenten en het tenietdoen van bij de leer lingen van het VWO gewekte verwachtingen". De bestuursvoorzitter drong er in zijn rede aan op het ontwikke len van een beleidsvisie op de toename van wat hij noemde de „academische lifters". Hij doel de daarmee op die categorie studenten die gaan studeren zonder voor ogen te hebben welk beroep zij later wiillen uit oefenen. Dde zich bij de univer siteiten laten inschrijven om hun beroepskeuze „onder rede lijk aantrekkelijke voorwaarden uit te stellen en gelijkertijd ken nis en eigen persoonlijkheid ge durende enkele jaren te verdie pen". En die „zich in de uitein delijke keuze van hun bestem ming mede laten bepalen door de vervoers (studie) mogelijk heden aan de universiteit". Meer in het algemeen hield mr. Cath. een pleidooi voor een dui delijker beleid van de overheid met betrekking op het tertiaire onderwijs. „Wij krijgen de in druk dat er in de laatste tijd binnenkamers beleidsombuigin gen plaats vinden, waarmede de instelling ad hoe worden gecon fronteerd". Hij constateerde tenslotte dat de universiteit de goodwill van de maatschappij in de afgelopen jaren voor een groot deel heeft verloren. Vol gens hem is het „slechte imago de laatste jaren versterkt door de cni-edelijkheid en het narcis me van bepaalde acties en ge beurtenissen in de universitaire wereld". „Grote groepen van de bevolking hebben de indruk gekregen" zo voegde hij daaraan toe, „dat de universiteiten en hun bevolking in de na-oorlogse periode in een uitzonderlijk bevoorrechte posi tie zijn geraakt. Dat de univer siteiten zich maatschappelijk gesproken wat ad te veel heb ben laten venvennen en zich nu als verwende kinderen zijn gaan gedragen". Zaterdagmiddag is in zwembad De Vliet de traditionele, door de Zijl/LGB georganiseerde, zwem- prestatietocht gehouden. De deelnemers die individueel de 400 of 750 m zwemmend aflegden ont vingen na afloop een fraaie herinnering; degenendie zich groepsgewijs aan deze prestatietocht waagden, kwamen tevens in aanmerking voor een groepsprijs. Van de schohn die zich in de loop van de middag meldden kwam de Montessorisc hooi (foto) uit Oegstgeest, gecoacht door de heer Schalke, als winnaar uit de bus. Op de tweede plaats eindigde de Hooglandse Kerkgr,school terwijl de St. Josefschool de derde plaats behaalde. Bij de verenigingen was het een ploeg van organisator de Zijl/LGB die winnaar werd. De ploeg van zwembad De Vliet, jarenlang winnaar van deze tocht, kwam nu in aanmerking voor de tweede plaats en een ploeg van zwemvereniging D.K.D. uit Lei derdorp eindigde als derde. Ruim 200 deelnemer s zwommen de 400 of 750 meter, wat gezien de weersomstandigheden niet slecht genoemd kan worden. De jeugdploeg van de ZIJL/LGB is eerste geworden in het waterpolotoemooi van Brandenburg te Bilthoven. Bij de herenafdeling legde LZ'86 beslag op de derde plaats achter Neptunus Arnhem en de Rijn. Uniek project aan Leidse 3-Octoberschool Leiden Aan de 3 oktober school in Leiden wordt binnenkort be gonnen met een landelijk uniek project waarbij 24 Turkse en 20 Marokkaanse kinderen In de leerplichtige een dag per week op deze school in hun eigen taal en over hun eigen cultuur zullen worden onderwezen. In het kader van dit project is het verder de bedoeling om in sa menwerking met het Rijksmu seum voor Volkenkunde in Lei den de Nederlandse leerlingen van de 3-october school iets bij te brengen over Turkije en Ma rokko. Dit zal gebeuren dooi middel van regelmatig terugke rende projecten waarbij onder meer excursies zullen worden gemaakt naar het museum Hier zal hun een scala aan ma teriaal zoals films en dia's ter beschikking staan waarmee de cultuur en de leefwijze in beide landen aanschouwelijk kunnen worden gemaakt. Op kosten van het rijk zullen ook twee nieuwe leerkrachten wor den aangetrokken die de kinde ren van de buitenlandse werk nemers op de school waar ze nu zitten zullen onderwijzen. Volgen drs. J. J. van Riesen, ge meentelijk onderwijsinspecteur in Leiden, moeten deze Neder landse leerkrachten zich uitein delijk overbodig maken door de kinderen van buitenlandse werk nemers „rijp" te maken voor het Nederlandse onderwijs. De buitenlandse kinderen zullen op de dag dat ze in de 3-october school worden onderwezen uit alle delen van Leiden per auto bus worden aangevoerd. Aan het project ligt volgens drs. Van Riesen de gedachte ten grondslag om tot een beschei den vorm van integratie te ko men van Nederlandse en buiten landse kinderen in het onder wijs. Hij noemt het „een be scheiden initiatief dat misschien een opening biedt om dit in de toekomst op grotere schaal te gaan doen" Het initiatief is ove rigens afkomstig van de in Lei den functionerende schoolad viesdienst. Van een onzer verslaggever LEIDEN - Het ziet er naar uit dat ook de 13e Leidato meer be zoekers zal trekken dan de daaraan voorafgaande huishoud beurs. Alleen al het afgelopen weekeinde werden er in de Groenoordhal 20.000 toegangs kaartjes verkocht. Dat is aan merkelijk meer dan er in de eerste drie dagen van de 12e Leidato over de toonbank gin gen. Toch lag het aantal uren dat de beurs toegankelijk was, dit jaar in de eerste drie dagen lagerdan in 1973. Op grond hiervan verwacht ipen in krin gen van het Leidato-comité dat het Leidse huishoud-festijn dit jaar in totaal door 70.000 men sen zal worden bezocht; dat be tekent 10.000 bezoekers meer dan vorig jaar. I-Iet 20.000 e kaartje werd gister avond verkocht aan de 17-jarige typiste Corry Juffermans uit de Javastraat in Oogstgeesl. Zij j bezoohit de Groenoordhal samen met haar vriend Arie Ciere, een 18-jarige verkoper van de Oude Rijn, om het een en ander uit te zoeken voor de huwelijks-uitzet. Voorzitter Jan Wolfslag van het Leidato comité deed het paar een waardebon van 100 ca deau en een van de standhou ders gaf de echtelieden in spe 'ti zogenaamde zit-zak. Verder werd het tweetal verrast met een groot aantal kleinere ge schenken, zoals bloemstukken een bierpul, een flessen-opener en een zak spaghetti. De Leida to hardloop-wedstrijd, waaraan honderden atleten hebben deell- gnomen, is gistermiddag bij de heren gewonnen door B. Smit. Van de dames legde mevrouw L. van der Hoven het ongeveer 5 kilometer lange parcours het snelst af. In de categorie „Jon gens" won G. de Bont en "bij de meisjes was M. Weeda de snel ste. Start en1 finish van deze wedstrijd hadden plaats op hete Leidato-terrein. Alle winnaars kregen een waardebon, evenals de oudste en de jongste deelne mers. Nestor bij de heren was i de 53-jarige J. H. van der Reij- den en de oudste dame was me- vrouw E. M. Leemans-Taverne (66). De jongste deelnemertjes waren Ronnie Elfrink en Moni ca Anker, beil'n 4 jaar oud. Leiden In het hartje van Lelden wordt sinds kort berg ge klommen. De Leidse „berg" is een 22 meter hoge stenen to ren op het terrein van de Leidse brandweer, reeds jaren In gebruik als droogplaats voor de brandweerslagen maar nu ook oefcngelegcnheld voor alpinisten van de Leidse afdeling van de Nederlandse Bergsportvereniging en zomaar gelegen heidski immers. Onder deskundige begeleiding (enkele topalpinisten van Eu ropa) kan in Leiden de basis worden gelegd voor het wat gecompliceerder klimwerk later In het buitenland. Het klimmen tegen de Leidse Imitatleberg kan worden ver geleken met de klauterparllj- en tegen besneeuwde rotsfor maties alleen zijn de omstan digheden hier een stuk gun stiger. Toch vinden de mooiweerklim- mers op hun weg nuar de to rentop legio moeilijkheden op hun weg dank zij enkele uitgekiende purcoursen met ingebouwde moeilijkheidfac toren. Er zijn drie routes omhoog. Een voor de begin ners, een voor de gevorder den en tenslotte een voor de meest bedreven klauteraars. Gaan de beginners nog slechts met valhelm en gymschoe nen omhoog, de ware „klet- teraars" kan men in Leiden meter voor meter zien vor deren in volledige uitrusting met bergschoenen, pikhaak (veiligheidstouw om de borst) en muskettonhaken. Heeft men de Leidse toren een maal goed onder de knie dan ligt de weg open naar het grotere klimwerk in het bui tenland. Dan kan men bij voorbeeld deelnemen uun truningsweekeinden in Duitsland of, als men nog meer in de mars heeft aan tochten in het hooggebergte' Is klimmen tegen de Leidse berg een riskante aangele genheid? Ruud Stam. be stuurslid van de Leidse afde ling van de Ned. Bergsport vereniging: ..De klimtoren in Leiden is de beste van Ne derland. Er kan natuurlijk altijd iets misgaan maar meer dan vier meter vullen kun je nooit. De klimmers zitten met touwen aan elkaar vast. De Leidse toren is erg veilig" Wie in Leiden wil klimmen kan zich aunmelden bij Ruud Stam, Mariënpoelstraat 15a in Lelden. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 In de maanden oktober en novem ber worden in de provincie Zuid-Holland een aantal cursus sen gehouden op het gebied van creatief bezig-zijn, de zoge naamde KREZ-kursus. Deze cursus is in de eerste plaats be doeld voor leiders en leidsters van jeugd- en jongerenclubs, die daardoor gemakkelijker de creatieve bezigheden in de ei gen groep kunnen stimuleren. Zoals ook in de voorgaande jaren woude, Vlaardingen en Pijnac- ker; B-cursus: Creatief spel op basis van beweging, te Leiden, Den Haag, Delft, Spijkenisse, Rotter dam, Papendrecht, Gouda, Alphen a/d Rijn; creatief bezig-zijn, de zoge- C-curus: creatief spel met de ver werking van een thema en ver schillende vormen van Hande narbeid, Te Rijnsburg, Scheve- ningen, Maassluis, Mijnsheren- land, Rotterdam, Gorinchem, Capelle a/d IJssel en Woerden. het geval is geweest, wordt de KREZ-georganiseerd door de gezamenlijke jeugdwerkorgani- gaties, onder auspiciën van de Provinciale Jeugdraad Zuid-Hol land. diëring van de KRÉZ door rijk Voor aanmelding en inlichtingen h„hh„„ ,r r n. provincie i, de bi/dra^ van ban m.n zich w„nd.n tot: Ed van Doornalen, Jan van saustrat 7Den Haag tel. 244488. De cursus neemt zes avond beslag, terwijl een „terugkom- avond" begin volgend jaar wordt gehouden. Dan kan men de effekten van de KREZ-.kur- sus nagaan. Dankzij de subsi- LEIDEN Get de deelnemers slechts f 25, per persoon, waarbij het ge bruik van materiaal, indien no dig, is inbegrepen. Men kan uit drie verschillende cursuspakket ten kiezen, die in 25 plaatsen verspreid over de provincie wor den gegeven. Hier volgt een over zicht: A-cursus: creatieve handvaardig heid. in Wassenaar, Zoeter- meer, Naaldwijk, Middelharnis, Schiedam, Leerdam, Hazers- Protesttoclit Ook vanuit Leiden wordt zaterdag 28 september meegedaan aan de internationale protesttocht naar het Westduitse plaatsje Kalkar, waar een snelle kweekreactor wordt gebouwd. Het vertrek drank- en delicatessenzaak Partyshop" aan de Garenmarkt om daar aan talloze vooral jonge fans handtekeningen uit te delen. Dat gebeurde ter gelegenheid van de heropening van deze detailhandel die een forse verbouwing heeft ondergaan. Kooplustigen lokte men bovendien door hun hinderen in de gelegenheid te stellen op het parkeerterrein Levendaal/Korevaarstraat een ritje te maken in een Jan Plezier. heeft die dag om 8.30 uur plaats vanaf het Schuttersveld. De kos ten bedragen 10 per persoon, kinderen f 5. Buskaarten, affi ches, informatiestencils, handte keningen- en steunlifst zjn ver krijgbaar hij K. Marchel, Bach- straat 474, K. de Vink, Topaas laan 124, D. Hoeven, Maredwijk 83, J. Brands, Borneostraat 38, Mw. de praaf, Anfelierstraat )a, D. Tesselaar Joh. de Wltt- straat 15, P. de Groot. Mors- straat 20 en Mw. dur Gardi/n, Colenbranderstraat I. Het Anki-kalkar-comitè slaat za terdag en volgende week zater dag met een stand op de brug Hooglandse Kerkgracht-Oude Rijn en op de Haarlemmer straat, alwaar buskaarten en di verse informatie over Kalkar te verkrijgen zijn. Woensdag 17 en donderdag 18 sep tember a.s. organiseren de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een kinder- en da- meswlnlerkledingbuer8 in de Zoele. «eb. grote zaal van ..De Burcht" (in- J23W0Ja% gang Burgsteeg). Ever». Inleveren van goederen 17 sep tember van 1012 en van 2—4 (vlgnrs vanaf 9.30 en 1.30 uur). Avondverkoop 17 september van 7—9 uur vlgnrs 6.30 uur). Ochtendverkoop 18 september van 10—14 uur (vlgnrs 9.J0 uur Er zijn In totaal 50 medewerk sters in touw om ook deze beurs weer zo vlot mogelijk en oc plezierig mogelijk te laten vi lopen. Inl. teo. 31052. 31335 01718—13349. Burgtrlijke Stand Mlchool Wille- M.VV l.amiblnon; Murlon. Ruymond Hendrlcu*. *n v. Ober en J.S.M. Huxemun; Alldu MJdlu, dr v A, vun B L D. Sip; Blancu Beatrijs dr v. ,1a van der Zeeuw la Rle; Renske Ellne. dr v drlnga en G M. Kuiper. Overleden; A.C A. Hertel, neb 1801echtgenote van J W, ker, N. Hollevoort, «eb 1894, echtgenoot van Klink. neb. 17 mei I! 28 mol Bik; C E ichtgenoot Gehuwd: F, Ouwerkerk c

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3