£cicUc SouAont Rebellen geven zich niet over ijmaker Gratie voor Nixon leidt tot aftreden van Terhorst BLANK VERZET MOZAMBIQUE Aanslag ontkend op TWA-Boeing Meisje (15) gewurgd Gewelddadig weekeinde kost een man het leven Eind 1974 keuze nieuw militair vliegtuig Conducteur bedreigd Feyenoordsupporters verwoesten trein verdien'n echte DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Stille kracht Ned. II, 20.45 uur Doris Day en om 21.10 uur het ballet van Pro kofiev Romeo en Julia. ZONNIGE PERIODEN Veel bewolking met in het oosten van het land eerst nog regen. Morgen overdag zonnige perio den en hier en daar een bui. Overwegend matige westelijke wind. Min. temperaturen om streeks 11 graden, maxima on geveer 19 graden. ATHENE (Reuter-AP-UPI) De TWA heeft ontkend dat sabotage de oorzaak is van de ramp met de Boeing 707, die gisteren met twee brandende motoren in het zeege bied westelijk van Griekenland is neergestort. De 79 passagiers en negen bemanningsleden zijn, naar aangenomen wordt, allen om het leven gekomen. Een aantal doden is geborgen. De organisatie van Arabische nationalis tische jeugd voor de bevrijding van Pa lestina had de ,,eer" van de aanslag voor zich opgeëist. Volgens deze organi satie had een van haar leden zich in het vliegtuig opgeofferd door een gordel vol explosieven tot ontploffing te brengen. Het Arabische persbureau WAFA ont kent evenwel het bestaan van deze orga nisatie en zegt dat deze „denkbeeldige groep is uitgevonden door zionistischq kringen om de Palestijnse strijd in dis- crediet te brengen". Ook de PLO, de overkoepelende Palestijnse organisatie zegt eveneens dat geen enkele guerril laorganisatie bij de ramp betrokken is geweest. Het vliegtuig was op weg van Tel Aviv naar New York. Kort na de tussenlading in Athene meldde de pilool moeilijkheden met de motoren. De be manning van een Grieks verkeersvlieg tuig zag kort daarop de Boeing met twee brandende motoren dn zee duiken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de nacht van zater dag op zondag omstreeks i uur Is het le venloze lichaam aangetroffen van de 15-jarige scholiere Wil Vervat, vlakbij het Rotterdamse metrostation Slinge. Het meisje blijkt door wurging om het leven te zijn gebracht. Twee jongens, die in de buurt van het metrostation wo nen, hoorden een gil en zijn onmiddellijk de straat op gegaan, waar zij het meisje dood in de struiken aantroffen. Andere omwonenden hebben de politie gewaar schuwd, waarop meteen een grootscheep se zoekactie op touw werd gezet. Een op sporingsteam van 20 man zoekt naar de dader, waarvan tot no^ toe ieder spoor ontbreekt. (Zie verder pag. 5) 'Genoeg geleden' WASHINGTON (Rtr/AP) Het aftreden van Jerry Ter horst als perschef van het Witte Huis, uit protest tegen de algehele gratiëring van oud-president Nixon, is de eerste tegenslag voor President Ford in zijn behandeling van de nasleep van de Watergateaffaire. Terhorst, die als eerste in Fords staf werd benoemd, noemde zijn ontslag een ëe" wetenszaak, zoals ook de gratieverlening door Ford een gewetenszaak was, die door Ford in het belang van de na tie werd geacht. Terhorsts functie is tijdelijk overgeno men door John Hushen. Volgens de Washington Post, de krant die een leidende rol heeft' gespeeld in de onthullingen over Watergate, heeft Ford zijn be sluit genomen in verband met berichten dat Nixon gedepri meerd was en de onzekerheid over eventuele gratie niet langer kon verdragen. Nixons geestelij ke toestand zou zeer labiel zijn, volgens vrienden van Nixon. Ford verleende zijn voorganger volledige amnestie „voor alle strafbare feiten die hij tijdens de uitoefening van zijn ambt Arka wil meer duidelijkheid UTRECHT ANP Het hoofdbe stuur van de Ambtenarenvereni- ging Arka heeft minister Vrede ling (Defensie) in een brief ge vraagd zich duidelijk uit te spreken over zijn gezindheid ten opzichte van het overheidsperso neel in h,et algemeen en dat van defensie en buitenlandse zaken in het bijzonder. De onzekerheid die hierover is ontstaan door de uitlatingen van minister Vrede- ling over het overheidspersoneel view in Vrij Nederland is niet In zijn geruchtmakende inter- weggenomen door het kamerde bat over het interview, aldus de ambtenarenvereniging in een schrijven aan de b'ewirtdsm'an van defensie. heeft gepleegd of zou kunnen hebben gepleegd". Nixon zou volgens Ford genoeg hebben ge leden. Ford nam zijn besluit toen de geruchten sterker wer den dat aanklager Jaworski van plan was Nixon in staat van be schuldiging te stellen voor zijn aandeel in de Watergate-affaire. Ford was tot de conclusie geko men dat er vele maanden misschien wel jaren zouden heb ben moeten verstrijken voor aleer Nixon had mogen hopen op een eerlijk proces door een niet-bevooroordeelde jury. Nixon heeft de gratie geaccep teerd met een verklaring waarin hij zijn spijt uitte over de zor gen waarin de natie en het pre sidentschap door zijn fouten wa ren gestort. Hij erkende dat zijn fouten de mening van veel Ame rikanen versterkten dat zijn handelwijze in de Watergate-af faire bedoeld was om zijn eigen belangen te dienen. Het besluit van Ford heeft de Amerikanen verrast. Senator Goldwater noemde de beslissing „fatsoenlijk en voorzichtig", Muskie sprak van een gevaar lijk precedent" en Mansfield, leider van de democraten in de Senaat zei: ,-,De president moet Nixons schuld hebben aangeno men, anders zou hij geen am nestie hebben verleend." De ar chieven van Nixon blijven voor drie jaar in het Witte Huis. BIBllllllllllllillik "illllll; 'Bll!'|iii:i ..111111111 (Van een onzer verslaggevers.) Den Haag - Minister Vredeling van Defensie heeft vanmorgen ontkend, dat de Verenigde Sta ten via eventuele landingsrech ten van de K.L.M. druk uitoefe nen op de Nederlandse regering in verband met de vervanging van de Starfighter. De minister zei hierover vanmor gen: „Ik lees bijna elke dag met verbazing in de kranten onder welke druk ik nu weer sta". In politieke kringen in Den Haag was eind vorige week verband gelegd tussen de landingsrech ten van de K L.M. in Amerika en de keuze van het nieuwe Ne derlandse gevechtsvliegtuig. Ir. Vredeling hééft gisteren in Pa rijs - waar hij met de Franse minister van Defensie een ge sprek had - gezegd, dat Neder land pas tegen het einde van het jaar een keuze zou maken uit het internationaal aanbod van nieuwe militaire vliegtuig- typen. (iimiiiiniiiiiiiniiPiPiiiiiiiiiRiiiwiiiiiiiiiiiiiiwiii Leiden - Een groepje van 5 rijks genoten heeft zaterdagavond enige moeilijkheden veroorzaakt dn de trein van Utrecht naar Leiden. Zij waren niet in het be zit van een plaatsbewijs. Toen de conducteur hierover enige aanmerkingen maakte namen zij een dreigende houding aan. Op station Leiden riep de con ducteur de assistentie in van de Leidse politie. Deze heeft de jongelui uit het stationsgebouw weten te krijgen. Procesverbaal is niet opgemaakt. Paard gedood door botsing met trein UTRECHT (ANP) —Een reizi gerstrein die op weg was van Den Bosch naar Arnhem is gisteravond bij Oss gebotst op enkele paarden die losgebro ken waren en op de spoorbaan Eén paard werd gedood. De trein werd zodanig beschadigd dat hij uit de dienst moest worden genomen. Ten gevolge van het ongeluk moesten de Spoorwegen op het enkelspori- ge baanvak drie treinen laten uitvallen, andere treinen kre gen vertraging van ongeveer on half uur. LONDEN (Rtr) De Por tugese blanke kolonisten die de voornaamste radiostudio in de Mozambikaanse hoofdstad Lourenco Mar ques bezet houden, hebben vanmorgen verklaard dat ze zich zullen verzetten als het Portugese leger tot ac tie tegen hen zou overgaan. De regering in Lissabon heeft bekend gemaakt dat troepen in het noorden van Mozambique naar Lourenco Marques worden overge bracht om de beweging voor een vrij Mozambiaue Je kop in te drukken. De opstandelingen bezetten de radiozender zaterdag uit protest tegen de totstandkoming in Loe- saka, Zambia, van een verdrag tuqsen Portugal en het Frelimo dat voorziet in een wapenstil stand en vorming van een door het Frelimo overheerst over gangsbewind ter voorbereiding van de onafhankelijkheid in juni 1975. „Wij leggen ons bij het verdrag neer voorzover de wapenstil stand aangaat", zeiden de rebel len, „maar niet wat betreft de overdracht van de soevereiniteit aan maar één partij". De Portugese regering heeft de Een auto, die behoorde tot het pro-Frelimo gerichte dagblad Noticias, is omvergeworpen door de samen gestroomde menigte. Ook de tweede auto op de foto, behorend aan de directeur van de krant, moest het later ontgelden. rebellen betiteld als „reactionai re extremisten". De rebellen zeiden dat hun be weging niet wordt beheerst door een rechtse groep. Wij zijn blan ken en zwarten die het verdrag van Loesaka niet in zijn geheel accepteren. Het Frelimo moet een coalitieregering of verkiezin gen tot de volledige onafhanke lijkheid aanvaard, aldus de opstandelingen. De zwarten in de groep worden geleid door de onlangs gevorm de Nationale Coalitie Partij van Frelimo-overloper Uria Siman- UTRECHT Supporters van Feyenoord hebben op de terugreis uit Eindhoven, waar de wedstrijd tegen PSV met 3-2 werd verlo ren, Ihun teleurstelling afgereageerd op het interieur van een intercitytrein. Zij hebben de bekledirng van de baraken aan flarLen ge sneden, TL-buizen kapot geslagen en klap stoeltjes totaal vernield. De voetbalfans lie ten voorts hun visitekaartje achter door met rode verf in de trein Feyenoord-Ajax1' en enkele schuttingwoorden neer te kalken. Toen de ravage ontdekt werd waren de «schuldigen al gevlogen. Verder in Sporttribune: De inzet van lotto en toto is weer hoger •Edström ongrijpbaar voor Feyenoord Brokamp trekpleister voor Ajax •Gemeente miste kans inzake Houtrust •Arbiter en tegenstander intimideren RVC •Gouden tijd voor De Salamanders Voor Leiden: Klinkhamer maakt „doelpunt van het jaar". •Molestatie scheidsrechter bij VNA Mislukte lancering De Amerikaanse stuntman Evel Knievel heeft een mislukte poging gedaan om met raketaandrijving over het ravijn van de rivier de Snake in Idaho te springen. Hij slaagde er niet in met zijn sprong de anderhalve kilometer verder gelegen overkant te bereiken, omdat de parachute, waarmee hij nu in de rivier zakte, zich te vroeg open- de. Hij kon ternauwernood worden gered, maar verdiende met zijn stunt minstens zes' miljoen dollar van betalende toeschouwers en tv-1 rechten. Van bovenaf: de lancering, de te vroege landing en een uiterst tevreden Knievel na afloop. DEN HAAG Gistermiddag is tot tweemaal toe geschoten op een Haagse automonteur in de Schilderswijk. De man was in gezelschap van zijn meisje en drie vrienden. Er raakte nie mand gewond. Het betrof een wraakaktie; de monteur had de dag tevoren een geestelijk gehandicapte jongen uit de handen van een stel jongens gered, die bezig waren hem te slaan. Gis teren hebben die jongens de monteur beschoten. In Zuidhorn is vrijdag de 53-jarige Iwe Sikkema door zijn schoonzoon, die een oude rusie kwam beslechten, doodgestoken, De schoonzoon is geaaresteer^l. In Amsterdam werd in de nacht van zaterdag op zondag een man in de schouder geschoten toen hij tussenbeide wilde komen bij een vechtpartij tussen twee vrienden. Eveneens in Amsterdam werd een Chinees door rondvliegende glasscherven gewond toen in een Chinese winkel een schietpar tij ontstond om een prosituée. In Utrecht zijn twee bereoepsmilitairen zaterdag door de politie aangehouden omdat zij „zomaar" een prostituée met een revol ver hebben bedreigd. In Rotterdam raakte een Turkse gastarbeider levensgevaarlijk gewond toen hij werd betrokken bij een schietpartij in een Turk 6 café. Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf ot een an der ermee. Noteer m.l.vDflAI als nieuw kwartaal-abonnee: DUII Stuur deze bon In open envelop, ^®am; zonder postzegel, naar: "dres: antwoordnummer 349, Lelden. Woonplaats: Stuur oen boeket bloemen naar: Naam: LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1