PSV WAS BETERE PLOEG EN HAD RALF EDSTRÖM FC Den Haag óf torenhoog over óf mijlen ver naast PSY'ers weer beschikbaar Feyenoord door de knieën voor de Zweed FC Den Haag boos over sluikreclame OVERWICHT OP EXCELSOIR NIET UITGEBUIT ■inwirmril Scoreverloop: PSV—Feyenoord: 15. Edström 1—0, 29. De Jong 1—1, 35. Edström 2—1, 51. De Jong 2—2, 68. Edström (strafschop 3—2. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 20.500 (uitverkocht). PSV: Van Beveren; Van Kraay; Krijgh, Nordqvist en Deijkers; Willy van de Kerkhof en Strik; René van de Kerkhof, Lubse, Edström en Van der Kuylen. Feyenoord: Treytel; Van Daele; Schneider, Ramljak en Vos (Van Hanegem); Jansen, De Jong en Olsen; Ressel, Kreuz en Kristensen (Schoenmaker). Edström verdwenen. Hij scoort al voor de derde keer, uit een verankerd op de gezichten EINDHOVEN De snelheid waarmee de Feyenoorders na afloop van de topper tegen PSV in de spelersbus verdwe nen, sprak boekdelen. De te leurstelling over de overigens verdiende nederlaag van 32 was groot. Niet alleen omdat PSV jn dit boeiende duel dui delijk de betere ploeg was ge weest, en de vele tekortkomin gen bij Feyenoord had blootge legd, maar ook omdat arbiter Cörver bij het tweede Eindho- vense doelpunt de beoordeling van een buitenspelsituatie - ge heel conform de huidige gel dende regels aan grensrech ter Matena had overgelaten. En omdat diens kijk op de off-side zaak op z'n minst dis cutabel kon worden genoemd, was de ontstemming ver klaarbaar. Deze niet sprankelende maar als kijkspel beslist spectaculai re ontmoeting kende trouwens nog meer facetten die voor het nodige vuurwerk zorgden. De grote aandacht van de pers aan het weigeren van PSV-ers zich voor Oranje beschikbaar te stellen had niet nagelaten door te werken. Kees Rijvers: "Ik heb drie dagen moeten praten om ze in te tomen. Ik heb ge- De wijze lessen van deze voet balnapoleon hadden succes. PSV beheerste zich. Toch werd spoedig duidelijk dat alle zenu wen werden bedwongen. En omdat ook Feyenoord niet be paald blakend van zelfvertrou wen op het veld kwam, ontwik kelde zich een merkwaardige wedstrijd. Ook al omdat beide defensies nogal eens mistast ten?' De meeste fouten manifes teerden zich aan Rotterdamse zijde. Ausputzer Van Daele bracht er helemaal niets van te recht. Bovendien had hij de pech in Schneider en Vos wei nig betrouwbare kameraden te vinden. Ramljak was uiteindelijk nog de mmst zwakke verdediger. De Joegoslaaf ging echter met het taktische concept de boot in. Hij moest de Zweedse spits Edström overal volgen. Om dat de organisatie bij Feyen oord echter alles te wensen overliet, lukte het overnemen van de posities ook niet best zodat doelman Treytel handen vol werk kreeg. Oorzaak Nee, de oorzaak van het Feyenoord falen zat veel die per. De enige spelers die wer kelijk een goede vorm demon streerden waren Treytel en De Jong. Voorts kwam Wim Jan sen defensief vaak tot goed werk en Het ook Van Hanegem na de hervatting zien van welke klasse hij is. Ondanks de ne derlaag en de lichte blessure die hem de eerste helft op de bank hield, was hij een van de weinigen die nog kon lachen. Met zijn gave gevoel voor hu mor zette hij tevens de niet sterke arbitrage voor schut. "Ik heb de heer Cörver tijdens de wedstrijd wat gevraagd over het toekennen van dat tweede doelpunt. Toen zei hij: Dat zie je varavond op de tele visie wel. Nou. als we daarvan afhankelijk zijn, kan ik me voorstellen dat Vervoort (een andere scheidsrechter, red.) op de internationale lijst staat". En over grensrechter Mate na: „die mag bij ons in Rot terdam in de metro komen vlaggen als de treir er aan komt!" Nochtans was ook Wim van Hanegem reëel genoeg om te erkennen dat PSV zeker in aanvallend opzicht sterk had gespeeld. Hevig geëmotioneerd door alle publiciteit werd di rect het initiatief genomen. Ge jaagd werd de aanval gezocht. Wellicht had de strijd een an der aanzien gekregen wanneer Kristensen een fout van de niet indrukwekkende Nordquist had afgestraft of Ramljak een een-twee met Kreuz had kun nen bekronen. Goed weg PSV kwam echter goed weg in die situatie. Feyenoord mocht daarover trouwens allesbehal ve klagen. Doelman Treytel moest nl. verschillende keren gestrekt naar de hoek om onheil te voorkomen. Toen Vos zich in de zestiende minuut op een pass van Nordquist ver (van 1 sportredactie) Rotterdam Op de Neder landse voetbalvelden valt een nieuwe vorm van sluikreclame waar te nemen. Excelsior, de club van bondsbestuurder Henk Zon, introduceerde een verkapte shirtreclame door als embleem op shirt en broek een A in te voeren. Deze overal langs het veld terug te vinden letter staat in relatie tot AKAI, een firmanaam voor electronic sche benodigdheden. Schamper lacht Excelsior de waarde van deze A weg door op te mer ken: „Het staat helemaal niet in relatie tot shirtreclame. De A is gewoon een afkorting van ons A-elftal". Deze kwestie riep gisteren vraagtekens op bij FC Den Haag, tegenstander van Excel sior. Deze club pleitte vier jaar geleden al voor het invoe ren van shirtreclame, tot op de jongste vergadering betaald voetbal toe. Het sectiebestuur rammelde echter met de porte feuillekwestie toen FC Den Haag, gesteund door de FBO (werkgeversfederatie), bleef aandringen. Manager Eddie Hartman: „Eén van de bondsbestuursleden, die des tijds wilde opstappen, Henk Zon, laat bij zijn club deze sluikreclame toe. Dat is een onverteerbare kwestie". FC Den Haag wil niet in de voet sporen treden van Excelsior, die niet alleen opereert want Volendam schijnt deze vorm van sluikreclame ook al toe te passen. Hartmann: „Wij zullen 't onze sponsor niet voorstellen. Op een open en eerlijke wijze pro beren we ons voorstel er door heen te krijgen. Persoonlijk geloof ik dat FC Den Haag een volgende keer niet meer opzij zal gaan voor de portefeuille kwestie van het sectiebe stuur". De FBO wil de shirtre clame weer als agendapunt op de volgende vergadering op voeren. ROTTERDAM Tenslotte was het door die rare, harde draaiwinden een kwestie van geluk hebben, ja of neen. Het veel sterkere FC Den Haag beukte alsmaar, drie kwart van de wedstrijd bijna, op het goed verdedigde doel van Eddy van der Roer. Alsmaar tevergeefs. Steeds kwam niettemin het bewonderenswaardige elan terug voor die nieuwe aanval. Steeds ook bleef de spanning bestaan of misschien nu wel gescoord zou kunnen wor den. Het lukte echter niet. De talrijke kansen leverden niets meer op dan de pijnlijke herinnering dat alle bal len óf torenhoog over óf mijlen ver naast waren gevlo gen, min of meer beïnvloed door de harde draaiwind. Het was om moedeloos van te worden. FC Den Haag domi neerde op alle fronten, had een gemakkelijke start, bouwde een sterk overwicht op en leek alsmaar eenvoudiger te gaan voetballen. Het kon haast niet anders of het zielig uitge telde Excelsior zou tenminste één keer het hoofd moeten buigen. Waarschijnlijk voldoen de voor FC Den Haag, dat defensief zeer sterk in elkaar zat met als grote uitblinker linksback Peter Landers, een debutant in deze competitie, die Sjaak Roggeveen totaal uit schakelde. Raadsel Achteraf bezien mag het daarom een compleet ra'adsel heten hoe Excelsior erin slaagde de „nul" te handhaven. Het belangrijkste aandeel had zonder twijfel Ri- nus Israel. Hij organiseerde de defensie van Excelsior alsof hij er al jaren in speelde en gaf jonge spelers als Wickel en Van der Berg vertrouwen om overeind te blijven in de slijta geslag, die tenslotte ontbrandde. Dat FC Den Haag zich deson danks talrijke kansen schiep mag illustratief zijn voor de wijze waarop gestreden werd. Zelfs van achteren uit sloten Kila, Landers en vooral voor stopper Ko re vaar („Ik ga de mogelijkheden van deze plaats beter inzien ©n daarom bevalt me deze rol momenteel best") goed aan bij de vooral door Ling weer beheerste aanval. Toen ook het middenvel van FC Den Haag (Perazic, Jol en Van Vliet) zich steeds beter in haar element ging voelen, ontstond een bijzonder grote overmacht, waarvan terecht de verwachting werd gekoesterd dat deze beslis send zou zijn. (Van c sportredactie) ROTTERDAM Hart- ■i zag het later som- oor Jol in. De over treding, die de Hagenaar I al vroeg in de wedstrijd tegen Roggeveen maakte met geel werd be- I straft, omschreef scheids- WeUinga met: op ruwe I u ijzeten val brengen van tegenstander. „Dat I ziet er niet best uit", zei FC Den Haags manager tenslotte. Om te winnen moet nog altijd ge doelpunt worden. Dat besef klonk steeds doordringer tot de spelers door, die nog gehaas- ter gingen schieten dan zij daarvoor al hadden gedaan. Het werd zodoende een kwestie van geluk,' niet meer van overleg. Dat ondervond met name Leen Swanenburg, toen hij Bres kwam vervangen. Hij had am per zijn trainingspak uitgetrok ken of Rinus Israel maakte zijn eerste en enige fout. Hij zag „Swaantje" over het hoofd en ontdekte tot zijn geluk dat doel man Van der Roer de inzet nog net kon aanraken. Weer leek Swanenburg dichtbij een treffer, toen de daaruit voortgekomen hoekschop werd genomen. Nu kon zelfs de overblufte Van der Roer geen hand meer uitsteken. Maar toch, Swaantje miste weer. Gouden punt Hij was heus niet de enige, die deze middag zijn handen voor het hoofd sloeg. Ook Van Vliet, Jol en Van Leeuwen misten her haaldelijk voor open doel. „We hebben", zei de gedepri meerde trainer Boskov later, „dan ook een gouden punt bij Excelsior laten liggen. De enige manier om FC Den Haag in deze wedstrijd aan een doelpunt te helpen was waarschijnlijk het vergroten van het doel tot twin tig meter". Tja en dan dacht Boskov gemakshalve nog niet eens aan wat FC Den Haag bij na nog boven het hoofd had ge hangen. Kort voor het einde kwam Roggeveen, als enige keer, van Landers los en was net voor de uitgelopen Thie bij de bal. Tergend langzaam rolde de bal op het verlaten doel af. „Het zal je toch gebeuren dat die bal erin gaat", merkte Kila. die op de doellijn redding had gebracht, op. „Dan was de el lende helemaal niet meer te geweest..." keek was het voor Rene van de Kerkhof echter niet moei lijk om Edström in positie te brengen: 1—0. Feyenoord dat eigenlijk alleen maar via wat vrije trappen voor onheil kon zorgen kwam in de 29ste minuut terug. Nord quist ging weer in de fout en moest Kreuz onreglementair afstoppen. Kristensen wipte de bal naar De Jong die met een magnifieke dreun voor een 1—1 zorgde. PSV bleef echter komen, hetgeen in de 36ste mi nuut 2—1 betekende. Bij een door Van der Kuylen (een agressieve en lastige spits) ge nomen vrije trap rende heel Feyenoord naar voren om de zaak buitenspel te zetten. Via de schoen van Lubse ketste de bal echter door waarna Rene van de Kerkhof opnieuw Ed ström kon vinden. Centrum Na de hervatting had Cörver Steen Olsen naar de rechter vleugel-verdedigersplaats gedi rigeerd en Schneider op links gezet. Ramljak kwam nu In het centrum terecht terwijl van Hanegem als vervanger van Vos bezit nam van het middenveld. Heel even leek succes moge lijk. Zeker toen Slimme Willem van Hanegem met een uitge kiende vrije trap Theo de Jong bereikte. De beste Feyenoor- der zette Van Kraay op het verkeerde been en scoorde simpel: 2—2. Luter bleek dat dit doelpunt niet voldoende zou zijn. PSV bleef overeind en dicteerde het spel. Olsen kon het niet bijbenen en kreeg na zijn vijfde forse overtreding de gele kaart. Ook Van Hanegem en Van der Kuylen werd het heel even "geel" voor de ogen. In de 23ste minuut tenslotte werd de ondergang van Feyen oord een feit. Van Daele en Schneider liepen elkaar in de weg waarna Rene van de Kerkhof als een tweede "jojo" Buitenzorg kon doorbreken. Op het beslissende moment werd ie echter nog onreglementair gestuit waarna Edström nu vanaf de 11-meterstip voor de derde keer kon raak- schletec. PETER VAN PUTTEN HANS DE BRUYN (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - De PSV-spelers stellen zich weer beschikbaar voor de volgende interland, die Oranje moet spelen. Ook als er bijvoorbeeld drie dagen eerder tegen AJAX voor de competitie zou moeten worden gespeeld. Officieel zijn alle moeilijkheden tussen KNVB en de PSV-ers opgeruimd, mede omdat de club is uitgenodigd voor een op 16 september in Zeist te houden bijeen komst, waarvoor overigens ook de andere "leveranciers" van Oranje zijn geïnviteerd. Blijft overigens de vraag of de voor de .volgende interland te se lecteren PSV-ers ook een kans krijgen om werkelijk te spelen. Want daar gaat het om! René van der Kerkhof verklaarde na af loop van PSV—Feyenoord: "Ik heb in Duitsland drie waken op de bank gezeten. In Stockholm zou dat ook gebeuren. Daar paste ik voor". Toch was het ook niet de hoofdreden waarom de PSV-ers collec tief voor de Oranje-eer hebben bedankt. In Eindhoven werd dui delijk dat zich rond de uitverkiezing enkele vreemde zaken heb ben afgespeeld. Zo zou volgens trainer Kees Rijvers Adrie van Kraay niet benaderd zijn voor de positie van vrije man in Oranje, maar voor de functie van voorstopper. Dat heeft vele problemen gegeven, ook al omdat Van Kraay zich heeft laten adviseren door een manager (Cees Rijvers: "Iedere speler heeft er tegen woordig wel een"). Nog groter werden de moeilijkheden toen bekend werd, dat doel man Van Beveren niet was geselecteerd. Kees Rijvers: "Jan had eerst geweigerd, maar later had Knobel - die trouwens van ons de vrijheid had gekregen drie uur met zeven spelers te mogen praten - laten weten hem er toch bij te willen hebben. Hij zou Van Beveren alsnog bellen, maar dat gebeurde niet." Voeg hierbij het feit, dat René van der Kerkhof niet veel in het reserve-zijn zag, dan is het snel duidelijk, dat de collectief door de spelersraad te nemen beslissing voor de hand lag. Met name Adrie van Kraay en Rene van der Kerkhof moesten een moeilij ke beslissing nemen. Zij stemden erin toe, voorlopig hun kans te laten liggen. Kees Rijvers: "Ja, het was voor de Jongens inderdaad een moei lijk besluit. Maar zij zijn nu weer bereid om mee te doen. Nu zal wel worden bewezen, wie er in het Nederlands elftal blijft, en wie er in komt. Maar het moet op een goede basis gaan. Niet omdat bijvoorbeeld Rijsbergen is verhinderd. Om gekozen te worden moet je iets presteren. Dat moet in de eerste plaats in de club gebeuren." Ongenoegen dus bij PSV. Er werd niet geschroomd, het beleid van de nieuwe bondstrainer George Knobel fel aan te valle.n. Een bondstrainer. die zich niet kon verdedigen. Hij vond de top per PSV—Feijenoord niet belangrijk genoeg om bij te wonen. Knobel gaf de voorkeur aan NACAJAX....

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13