De gemeente legt nog liever toe op Houtrust dan risicoloos te verdienen Amerikaanse sportpromotors onverrichterzake naar huis ONVOLDOENDE WAARBORGEN Den Haag mist kans een bruisende sportstad te worden „REDDEN WAT ER TE REDDEN VALF MAANDAG 9 SEPTEMBER 1974 PAGINA 11—21 Den Haag De joviale Stanley Franklin vertrok vorige week don derdag met een somber gezicht van Schiphol af naar Los Angeles. De wat stillere John Pilkington stapte een dag later in het vlieg tuig. Hij had nog vierentwintig uur gewacht in de hoop dat de gemeen te Den Haag eindelijk een beslis sing zou nemen over het verhuren van Houtrust voor een langdurige periode aan de Amerikaanse sport- (en andere evenementen) promo tors. Hun plan om het gehele com plex te kopen, was al getorpe deerd. Dan maar huren, dachten de Amerikanen. Ze zouden ook daarmee dik tevreden zijn ge weest. Maar John Pilkingfon moest ook onverrichterzake vertrekken. Eindeloze besprekingen en onderhande lingen Franklin was drie weken te voren ook al in Nederland en ging met lege handen weg waren op niets uit gelopen. Den Haag had en unieke kans gemist om eindelijk eens een sportstad te worden, om eindelijk uit de slaap verwekkende tred van het alledaagse te treden. De Amerikaanse zakenlieden hadden van Den Haag de bruisendste sportstad van het land willen maken. Met profbasketball, met (volgend sei zoen) profijshockey, met een zesdaagse en andere wielerevenementen, met prof- en amateurboksen, met het organiseren van ook andere evenementen (o.m. Si natra, Shirley Bassey, Paul Anka, Elvis Presley), kortom mét de dode stad tot leven te wekken. De businessmen kon den geen zaken doen met lieden, die van een typisch Hollandse kruideniers mentaliteit zijn bezeten. Houtrust' zal hetzelfde dode element in de Haagse samenleving blijven als het al jaren is. Er wordt niets georganiseerd dan de vaste programmapunten als daar zijn de Passar Malam en de Damesbeurs. Het buiten-tennispark zal in de winter niet gebruikt worden. De Amerikanen waren van plan het te overkappen. Kortzichtigheid FC Den Haag kan fluiten naar de halve ton, die de Amerikanen hadden toege zegd en de pitcher van de Los Angeles Dodgers, die volgend jaar april voor Storks beschikbaar zou komen, blijft ook in Amerika. Kortzichtigheid, gebrek aan durf hoewel er in feite niets te durven was een manco aan visie en eindeloos treuzelen waren de oorzaken dat Den Haag een kans miste, die nooit meer terugkomt. Er is slechts één excuus aan te voeren: met het profschaatsen zijn onaange name ervaringen opgedaan. Terecht wilde men honderd procent zekerheid hebben, ook al in de kwestie-Uithof. De gemeente eiste toen een som op de bank. Welnu, er kwam prompt achttien duizend dollar. De Uithof, een peperdure accommodatie waar ook vrijwel niets gebeurt, ging niet door. De Amerikanen waren bij hun eerste bezoek drie weken geleden enthousiast over de ijshal, „maar er zijn slechts 3700 plaat sen en dat is voor onze' exploitatie te weinig, men kan de hal per openbaar vervoer alleen bereiken als er een flink stuk wordt gelopen, er is geen parkeer ruimte, het restaurant stelt niets voor, er is niet eens een garderobe om in de winter de overkleding kwijt te künnen raken en waarom heeft men in hemels naam niet een directe weg naar de hal gemaaikt in plaats van een omweg". wordt dan wel goed gemaakt door de bijbehorende accommodaties". Daarom bouwen de Amerikanen in Noord Neva da vijfduizend huizen, die ongeveer een halve ton kosten, een prijs die in ons land nauwelijks een flat oplevert. Maar dat kleine stadje bij Lake Tahoe her bergt wel winkels e.d. waar de bewo ners hun inkopen doen. Zo doen Ameri kanen zaken, snel en effectief. Natuur lijk wilden ze niet naar Den Haag komen omdat ze zich Sinterklaas voe len. Er moet verdiend worden, maar dat hoeft niet bereikt te worden met extreme middelen. En zo'n middel ge bruikte Den Haag wel. Mogelijkheden Vorige week woensdag werd onderhan deld ten gemeentehuize. Wethouder Vink zat de „dagvergadering" voor. Er heerste een optimistische stemming toen hij aankondigde: „Vanavond om half tien gaan we verder". Er waren wellicht nog mogelijkheden. Maar er was niet één commissaris aan wezig van de N.V. Haagse Maatschap pij voor Recreatieve Voorzieningen wat doet die eigenlijk? die de exploi- tante van de Houtrusthallen is. In de avonduren zaten om de tafel de heren De Haan (directeur Houtrust), Lind- hout (hoofd sportzaken en vertegen woordiger van de raad van commis sarissen), Rijnveld (Jeugd, Sport en Recreatie), Vernooy (secretaris raad van commissarissen), Franklin, Pilking ton en Kortekaas, die als intermediair fungeert tussen de Amerikanen en de Toen alles nog koek en ei leek. Hans Kortekaas (linhs') liep voor het hotel Bel Air met de Amerikanen Franklin en Pilkington weg naar nieuwe besprekingen, die naar nu schijnt op niets zijn uitgelopen. N.V. Haagsa Maatschappij voor recreatieve vi •xpioiu.uva.de HOUTRUSTHALLEN •ank Schmnlngoi poatgko bank J0M80 nk. iw. aopfi»™ 1 Tv.a. t^V^tb*l/heV:wd»trlJdtB. 15.3.'7S (2Z aekaa) «75 Vunn.n i.T.1. afbraak ljabi 30 «pril '75 gaan laat* tribun. Mal, waarin 5 lataniagao Tallai rant* blijven daaalfd*. Vat da aaalbuur batraft data atallan «IJ l.V.i. da b! andar* arananantan op f. 1750— par kaar. Ma 4 jaar ral* uit opga ga ran huurprlja lmraat*rlngak< Badragan raap. t. 1240—, f. 620—, f. 310—. Ma 10 ▼arwarnlng, badragan f. 360—,' f. 100—, f. 90—. Vooropgaatald uiteraard dat nlat onalddallljk daarna joropgaatald i intoat aan f. ua. afaohr. ▼laar annklok a opnieuw aoat worden >et*netijgingen wullan huurwljalglogan ln da toakoaat ultaraard opgawa ar wan uitgagaan, dat da thana Aoht 0 uitbreiding gawanat dan slin woor Uw rekening. aag tot welke afdraoh» wan da reatauraatopbrengat alj bereid la tot aan afdraobt wan 5* wan da netta-opbrangat te wlllaa wijn, dalen wij U gaan. Batto-opbrangat la bruto-opbreagat alma b. sommetje van 4700,- plus 750,- licht kost. Ter vergelijking, de gloednieuwe Uithof kost 1750,- (inclusief licht) plus 10% opbrengst restaurant, ongeveer een derde van de huurprijs voor de oude en nauwelijks geaccommodeerde Houtrust- hal. Waarom zo duur? J-Iet antwoord kwam van de heer De Haan: „Wij moeten twee ton huur aan de gemeente be talen per jaar, een bedrag dat op de begroting-1974 noch op die van 1975 voorkomt. Begrotingen, die overigens sluiten met een verlies van resp. 119.000 guldien en 160.000 gulden. Dat past de gemeente dan bij. Zeer gemak kelijk want het gaat van gemeenschaps geld en dan kan men rustig in het potje graaien. Is er te weinig, dan gaan diverse belastingen omhoog. Maar waar ter wereld wordt een zaak ge dreven, die bij voorbaat verlies op levert terwijl er niets aan wordt ge daan om dat verlies weg te werken. FrarWin werd totaal moedeloos toen werd opgemerkt dat over enige Jaren de vermakelijkheidsbelasting zal wor den opgeheven ,,en wat hij dacht daar voor als compensatie vast te stellen". Als dat straks gebeurt, wordt nergens compensatie gevraagd, niet bij sport clubs. niet bij het kunstleven. Is het te verwonderen dat Franklin en Pilkington langzaam aan in de mening gingen ver keren dat men hen wilde plukken? Garant Hun toezegging dat Morris Shcnker en Stanley Franklin persoonlijk garant staan voor de financiële kant van de Snel denken De brief, waaruit de huursom voor een avondje Houtrust blijkt. De Amerikanen, zo kan worden opge merkt, hadden dus nogal wat noten op hun zang. Zij zijn echter gewend zaken in het groot te doen en eerst te denken en dan te handelen. Snel denken en snel handelen, niet eindeloos treuzelen en zeuren. Ze verbaasden zich er terecht over dat een sporthal voor 3700 toeschouwers (De Uithof) een restaurant heeft voor hon- ilerd mensen, die dan nog moeten drin gen. Ze verbaasden zich er terecht over lat FC Den Haag een stadion heeft foor zo'n 25.000 mensen, maar een publiek de accommodaties gemakkelijk moet kunnen bereiken als men wat wil ferdienen. Publiek is geen bijzaak, zo- lls in ons land maar al te vaak het teval is, maar hoofdzaak. Daarom leeft de groep Amerikanen, met aan let hoofd Morris Shenker, die goed is roor driehonderd miljoen dollar, in hun luxueuze hotel in Las Vegas kamers ran 22 tot 29 dollar. Franklin: „Als je teen gasten hebt. kun je met je enter- Binment, je golflink, je tennisbanen Jn je zwembad ook niets doen. Als je Ie kamers te duur maakt, komt men Het, dus redelijke prijzen en de rest gemeente. Geen commissaris van Hout rust aanwezig. Op die late avond en deel van de nacht werd de joviale Stanley Franklin kwaad en de stille John Pilkington woedend. Op het moment dat men dacht tot over eenstemming te komen, lanceerde de heer De Haan deze woorden: „Er is drie ton achterstallig eigenaarsonder- houd en de reparaties moeten onmiddel lijk gebeuren". Of de Amerikanen dat ook maar even voor him rekening wil den nemen. Er moest 160.000 gulden aan het wrakke dak vertimmerd wor den, er was 40.000 gulden nodig voor elektrische bedrading, 100.000 gulden voor niet nader gespecificeerde andere onderhoudswerkzaamheden. Daarover was tevoren in het geheel niet gespro ken. Wei had Franklin toegezegd, dat hij voor beter licht zou zorgen, voor nieuwe tribunes, voor schilderen en nor maal onderhoud, voor een elektronische tijdwaarneming, voor overkapping van de buiten-tennisbanen. Daarvoor stelde hij in een tijdoerk van enige jaren niet minder dan 350.000 dollar beschikbaar. Voorts wilde hij het Houtrustcomp'ex huren vcor 10.000 dollar per jaar plus 1 procent van de bruto-omzet, inclusief restaurant, dat natuurlijk ook een ge heel ander aanzien zou krijgen dan het schaars verlichte hok, dat de naam res taurant niet verdient. Die tienduizend dollar zouden jaarlijks met vijfduizend worden verhoogd tot een bedrag van 40.000 dollar was bereikt. Houtrust en de gemeente, die alle aandelen bezit, wilden niet In de mening verkerend dat de koe met de gouden horens was binnengehaald, vroeg men 30.000 dollar en drie procent van de bruto-omzet voor de eerste twee jaar. Daarna zou de gemeente wel zeg gen wat zou worden gevraagd. Over zaken doen gesproken. Franklin was stom verbaasd over zoveel naïviteit. Hij zou na twee jaar aan de gemeente zijn overgeleverd. Franklin: „Ik ben niet gewend op een dergelijke wijze zaken te doen. Verhuur me het com plex dan voor vijf jaar met een optie voor de volgende vijf jaar en niet voor dertig jaar". Tenslotte riep hij uit, het gebrekkige onderhandelen beu: „Ver huur me dan de hal voor twintig week- avonden zodat we er profbasketball in kunnen spelen". De heer De Haan kwam in actie. Uit de hierbij afgedrukte brief kan men zelf lezen dat een avond huur het lieve DEN HAAG De Haagse MaaN schappij voor Recreatieve Voor- zieningen heeft zaterdag tijdens j een vergadering van de raad van commissarissen besloten het huurvoorstel van een Amerikaan- se groep voor prof- en showeve- nementen niet te aanvaarden- j De raad van commissarissen kwam met de grootst mogelijke i meerderheid tot de slotsom het j door de Amerikanen geformu- J leerde huurvoorstel niet aan-1 va-rdbaar kan worden geacht, de redenen hiervoor zijn: a. onvoldoende waarborgen voor 't personeel van Houtrust t>. de te lage huurprijs c de te lange huurtermijn De raad van commissarissen heeft j inmiddels via het publiciteits bureau Kortekaas (die gister-1 avond overigens nog van niets wist) een nader voorstel aan de Amerikanen gedaan dat ten doel I heeft te komen tot een begin van I Houtrust in het komende seizoen Amerikaanse activiteiten in en wel op twintig, veertig en zes tig evenementsavonden. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de nieuw op te zetten prof- basketballcompetitie. zaak achtte men niet voldoende. Waar op Franklin de toezegging deed een In ternationale bankgarantie te geven van 25.000 dollar, zijnde twee maansalaris- sen en onkosten, indien hl] niet op de vastgestelde tijd aan zijn verplichtingen zou voldoen. Uiteraard zou dan het complex, Inclusief de reeds aangebrachte vernieuwingen en verbeteringen zonder meer aan de ge meente vervallen, wat trouwens ook het geval zou zijn als het contract om welke reden ook niet zou worden verlengd na vijf jaar. Onverrichterzake keerden Franklin en Pilkington huiswaarts. De gemeente werkt liever met tonnen verlies op Houtrust de begroting is geflatteerd en niet compleet, o.a. ten aanzien van restaurant dat minder zal opbrengen en het ontbreken van de huurprijs van twee ton per jaar, achterstallig onder houd. uitbreiding roerende inventaris dan een overeenkomst aan te gaan waar bij de gemeente geen enkel risico loopt, geen verlies meer lijdt maar wel een vast bedrag plus procenten van de om zet kan innen. Zonder er iets aan te doen of voor te doen want alle kosten zouden voor rekening van de „sportpro motors" komen. Iedereen was enthou siast: de boksbond, de basketballbond, Peter Post die graag Den Haag o.m. een zesdaagse zou schenken er is al jaren een wielerbaan beloofd maar hij komt niet en Franklin zou er een in Engeland huren via Post maar de gemeente in wier bezit alle aandelen van Houtrust zijn. lijdt liever verlies en onthoudt de inwoners van Den Haag en verre omge ving een explosie van evenementen die een impuls zullen zijn voor het gehele sportleven in de stad. Stanley Franklin deed nog een laatste voorstel: een con tract voor vijfentwintig jaar, verdeeld in vijfmaal vijf jaar: hij verdubbelde de huurprijs tot 20.000 dollar en ver dubbelde het ene procent tot twee van de bruto-omzet; hij gaf de schriftelijke garantie dat de door hem te organiseren evenementen van hoge kwaliteit zullen zijn; hij gaf zekerheid voor het perso neel van Houtrust met dien verstande dat hijzelf of zijn vertegenwoordigers de supervisie zullen hebben en tien procent (twee man) vervangen mag worden in dien daartoe aanleiding bestaat; in de eerstvolgende vijf jaren zullen beter licht, tribunes, schilderwerk, algemene voorzieningen, een zaalvoetbal- en bas- ketballvloer. een elektronische tijdwaar neming worden aangebracht of bijge houden en tenslotte mag de gemeente kiezen of het buiten-tennis complex wordt overdekt of dat een derde hal wordt gebouwd. Shenker en Franklin zouden hun banken opdragen epn bewijs van hun solvabili teit te zenden. Het hoeft allemaal niet meer. Ambtelijke aanpak Franklin: „Nadrukkelijk zonder ik hiervan mr. Lindhout uit" geen notie van zaken doen op niveau, het gemak om uit de grote pot te putten, het negeren van de belangen van de inwoners wie een sportcomplex met evenementen van al lure wondt onthouden en persoon lijke belangetjes en hobbies hebben voorkomen dat Den Haag eindelijk eens een brok leven zou worden ingeblazen. Franklin: De mensen moeten zonder meer naar Houtrust kunnen waar elk" avond wat te doen is". De mensen krn nen het a'lemaal vergeten. Na de 'fusie' ADOHolland Sport, die geen succes is geworden tot nu toe. na ..De Uithof" d nrl'oenen uit de hand l'ep en waar vn'- wel niets in gebeurt, de derde blende ln luttele jaren. HERMAN VAN BERGF.M. Wim du (hatinler! DEN HAAG Wim du Chntinier, tegenstemmer ln dc raad van commissarissen die zaterdag het „Amerikaafisc huurvoorstel" for- pedeerde, legt zich niet neer bij de afwijzing. „Ik weet nog nlcf, hoe ik het precies doen moet, maar ik overweeg een interpel latie. Ik wil proberen te redden wat er te redden valt. Eigenlijk hnd in zo'n belangrijke zaak de Haagse gemeenteraad moeten beslissen'. Du Chatinier. Haags gemeente raadslid, wil uit protest ontslag nemen uit de commissie van de Haagse maatschappij voor Re creatieve Voorzieningen. „Dit ls onverantwoord spelen met ge meenschapsgeld- Ik begrijp het dan ook nog niet. Men is huive rig voor die Amerikanen, net als toen met de ISSL. Deze zaken mensen maken echter een veel beter in druk. Bovendien vind ik, dat als de financitHe garantie wordt gegeven, je wel enig risico mag nemen- Bij Houtrust was sprake van een behoorlijk ver- Hes. Al het verlies, dat je kunt voorkomen, moet je voorkomen". (ADVERTENTIE) Koop een occasion dan toch ook bij de V W-dealer! 3 zekerheden ^garantie - ANWB-keuring- @-servke paspoort Bevredigend De kleine atletiekafvaardi- ging naar Rome heeft zich bevredigend gemanifes teerd. Nederland greep fi naleplaatsen door Jos Her mens, Haico Scharn, An- nemieke Bouma, Ciska Janssen en de estafette ploeg 4 x 400 meter en dat steekt gunstig af tegen de prestaties van drie jöar geleden in Helsinki, bo vendien werden vier !Ne- derlandse records geves tigd (Janssen, Hermens, Van de Goolberg en de es tafette-equipe) en dat moet ook zonder meer verdienstelijk worden ge noemd. Naast deze succes volle daden liet een aantal leden van de nationale for matie het echter ook da nig afweten. Vooral het fa len van de speerwerpsters werpt een schaduw over de totaalindruk. Elly van Beuzekom presenteerde zich wel erg slecht door tweemaal ongeldig te gooien en de laatste po ging te laten mislukken. Het is de vraag of de da mes Van Beuzekom en Kuys ooit nog eens voor uitzending naar een groot evenement in aanmerking komen. Tenzij zij zich in landenwedstrijden en der gelijke ook eens aandie nen als atletes die zich door de zenuwen niet vol ledig van slag laten bren gen. Achteraf zou Eitje Schutter bijvoorbeeld een beter representant ge weest kunnen zijn op de tienkamp waarop hij nog steeds vooruitgang boekt. De KNAU heeft echter lof verdiend voor zijn gevolg de selectieprocedure. Voorzichtigheid blijft te allen tijde geboden. Vreemd Het sectiebestuur betaald voetbal is nauwelijks te volgen. Onlangs, toen het voorstel tot invoering van shirtreclame op de laatste vergadering van de KNVB dreigde te worden aange nomen, schreeuwde het sectiebestuur moord en brand en tenslotte liep de zaak zo hoog op dat een portefeuille-kwestie ont stond. FC Den Haag, al jaren een groot voorstan der van shirtreclame, be zweek voor de dreigemen ten "omdat de KNVB an ders in conflict kwam met de NOS-bepalingen". Het komt daarom bijzonder vreemd over als Henk Zon - nota bene een bondsbe- stuurder en tevens voorzit ter van Excelsior - zijn club toestemming geeft een vorm van sluikrecla me in te voeren. Welke be tekenis moet aan het des tijds door de KNVB ge hanteerde dreigement ge hecht worden? Er is nie mand die er iets van be grijpt. Nog vreemder is bovendien dat het sectie bestuur betaald voetbal momenteel in alle toonaar den zwijgt. Primeur Corbulo beleefde een pri meur. De Voorburgse vol leybalvereniging kan voor het eerst in haar bestaan beschikken over een spon sor. Minder passend was de wijze, waarop de ge boorte van SV Gaggènau- overigens een onmogel jke naam - werd gevierd. De chaotische bijeenkomst in De Vliegermolen had veel weg van een familiere ünie. Spelers, speelsters, trainer, kortom alles wat met volleybal te maken had, was met aanverwan te familie- en toevallig passerende voorbijgan gers-aanwezig. Een goed recht van de vereniging, maar de bijeenkomst moet dan niet worden aan gekondigd als persconfe rentie. In de menigte "verdronken" nu de jour nalisten voor wie de bij eenkomst was gearran geerd. De fout in de orga- o 1 'Ci i .issc cn worden toegeschreven aan de nieuwe situaties voor Corbulo. Wat dat betreft moet de vereniging nog veel leren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11