Wiegel ziet kabinet- Den Uyl aanblijven informs s deTijd m ESQ GELUIDSISOLATIE MOET BETER WORDEN Grote belangstelling voor nieuw boek van prof. Schillebeeckx KONINKRIJK SIKKIM INGELIJFD BIJ INDIA d0ENE HP si Q) Veel aandacht voor minister Vredeling Minister Vorrink: Zestig raketten gestolen uit Amerikaans depot Vijfling in Madrid Jonge kaper over meesterd DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT Harde oppositie blijft (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG Voor het eerst heeft fractieleider Wiegel van de VVD open lijk toegegeven dat hij verwacht dat het kabinet- Den Uyl tot 1977 zal blij ven zitten. In een vandaag gepubliceerd boekje „De geloofwaardigheid van een alternatief" schrijft Wie gel: „Na al hetgene wat in het afgelopen jaar is ge beurd. en met name over ziende hoe de twee confes sionele regeringspartijen zich hebben opgesteld, ge loof ik dat zeker niet uitge sloten kan worden dat het kabinet-Den Uyl de rit uit zit". Hij citeert in dit verband oud-pre mier De Jong, die gezegd heeft dat bij het kabinet-Den Uyl al les wijkt voor de afspraak om het vier jaar te laten zitten. Overigens vindt Wiegel wel dat uit de verkiezingsuitslagen van maart en mei van dit jaar blijkt dat de kans op een toekomstige meerderheid in de Tweede Ka mer van confessionelen en libe ralen duidelijk aanwezig is. De VVD-fractieleider maakt dui delijk dat hij wil voortgaan met het bedrijven van wat zijn te genstanders „een harde opposi tie" noemen. „Er is de WD verweten dat zij een harde op positie voert. Ook in de toe komst zal dat verwijt de WD gemaakt worden. Want aan de lijn die wij voor het voeren van onze oppositie tot nu toe hebben uitgestippeld, zullen wij ook de komende tijd vasthouden. Daar waar de regering een beleid wil voeren, dat in tegenspraak is met onze kijk op mens en maat schappij, zullen wij het kabinet onze kritiek niet sparen. En wij zullen bij ons afwijzen van dat beleid en bij het naar voren brengen van alternatieven er voor, dat steeds onomwonden, in duidelijke taal doen". Volgens Wiegel behoort een oppo sitiepartij de gevoelens van on behagen die bij de bevolking le ven over het kabinetsbeleid op te vangen en te trachten die parlementair te vertalen. „Dat betekent niet", voegt hij hier aan toe, „dat een oppositiepartij achter elke actie van elke groep behoort te staan". Een samenwerking tussen WD en PvdA ziet Wiegel niet zit ten. De schuld hiervoor schuift hij op de PvdA: „De kloof is zo groot, omdat de PvdA ver onachtzaamt wat socialisten en liberalen met elkaar gemeen hebben. Het is de door de PvdA in gang gezette polarisatie, het op de spits drijven van tegen stellingen, die de kloof tussen de huidige PvdA en de WD van nu zo groot maken". Wiegel schrijft te verwachten dat de PvdA haar greep op de werknemers zal gaan verliezen. In tal van PvdA-afdelingen, op gewestelijk en op landelijk ni veau, zijn de laatste jaren de meer gematigd denkenden aan de kant gezet. „De PvdA is door de politiek van het kabi net-Den Uyl en door haar hou ding ten opzichte van een be langrijk deel van haar traditio nele aanhang de laatste tijd naar links opgeschoven. Zij is", "volgens Wiegel, „de greep op 'n deel van het midden in de Ne derlandse politiek in toenemen de mate aan het verliezen". Als voorbeelden voor successen van de WD als oppositiepartij noemt Wiegel o.a. het groeiend j verzet tegen het feit dat vrijwel het gehele stijgingspercentage van het nationaal inkomen wordt gebruikt voor overheids uitgaven; de versoepeling van het prijsbeleid; het feller wor den van het verzet tegen de in komensnivellering; de toezeg ging van het kabinet om hard de hand te houden aan de uit voering van de collegegeldwet en de uiteindelijke afloop van de affaire-Dennendal. Over de verhouding tussen de VVD en de confessionele partij en schrijft Wiegel dat zijn partij niet wil verloochenen samen met de confessionelen jarenlang in goed onderling vertrouwen te hebben' gewerkt. De VVD wil zich niet terugtrekken in een po litiek isolement, in een opstel ling van waaruit wij alles wat door anderen wordt bepleit, af kraken. Alleen wanneer wij onze oppositie op deze wijze voeren, zijn wij in onze politiek geloofwaardig en verwijderen wij ons niet onnodig van onze vroegere coalitiepartners. Op die manier meent Wiegel de ba sisvoorwaarden te kunnen scheppen voor een koerswijzi- 1 ging bij de leiding van KVP en 1 ARP. In de Haagse Post mijmert PvdA-kamerlid Arie van der Hek over het complot der olie maatschappijen. „Het probleem van de risico's van nucleaire energie is nog lang niet opge lost, maar voor we het weten, roepen de olieconcerns straks een olietekort op omdat hun om schakelingsproces voltooid is. Dan worden we voor een vol dongen feit gesteld". Het omslag artikel gaat over Amerikanen binnen de Amsterdamse grach tengordel. Een hunner: „De nei ging van Nederlanders om het allemaal mooi te houden, dat verveelt me vreselijk. Het is als een taboe, de gezelligheid. En maar lullen over koetjes en kalfjes bla-bla-bla. Maar er zal nooit iemand plotseling bin nenkomen, die iets extreems doet en die zal roepen: godver domme dit of godverdomme dat". In Elsevier schrijft mr. H. van Riel deze week over minister Vredeling. „Degene die ir. Vre- deling als minister van defensie aan hare majesteit presenteer de, verdient de kwalificatie: ge vaarlijke goochelaar voor reke ning van de Nederlandse staat terwille van een partijbelange tje". Alarmerende reportages voorts over „Steeds meer be drijven op de fles sinds invoe ring prijsmaatregel", „Gelijk loon voor werkende vrouw kost detailhandel 400 miljoen". Ge rard Reve blijkt een nieuw boek van 250 bladzijden te hebben voltooid dat geheel uit liefdes brieven bestaat en over een maand of zes uitkomt. Het om slagartikel gaat over „the exor cist". De theoloog prof. Schille- beeckx: „Bezetenheid is een psycho-pathologische ervaring die rationeel te verklaren valt. Wat men thans doet, is zich door saternisme bezetenheid la ten aanpraten. En dan krijgt men ook de verschijnselen van die bezetenheid. Het is echter niet zo, dat er een duivel be staat, die persoonlijk bij iemand kan gaan inwonen". Over het pastoraal overleg concludeert het blad: Noordwij kerhout faalde bitter. Het was weer de typische manifestatie van een christendom, welke legitieme sociale engagement duidelijk niet de weerslag is van gemeen schapszin en gemeenschaps- beoefening binnen die Kerk zelf". Vrij Nederland schrijft over de mislukking van de Nederlandse kunstmaan. „Prompt is dan ook de verdenking gerezen dat de Amerikanen de Nederlandse kunstmaan hebben misbruikt om een nieuw raketmateriaal te testen. En er zijn meer aanwij zingen om te geloven dat de NASA niet zo serieus te werk is gegaan en dat er maar een beetje met de pet naar gegooid is". Oud-redacteuren van De Tijd zien geen heil in het nieuwe weekblad. „Wil het een kans van slagen hebben, dan moet het op zijn minst een CDA-blad worden. Wordt het geen CDA- blad, dan zijn ze in 1975 al uit gerangeerd". Een ander artikel vraagt zich af of de VARA een rode TROS moet worden. „De VARA kan zich niet permitteren alleen de omroep te zijn voor hen die men met wat verouder de socialistische romantiek nog wel eens bezingt als de verwor- penen der aarde. Voor een VARA die teveel wil beleren en indoc trineren, ziet de programma adviesraad weinig toekomst, althans niet als een grote om roepvereniging". De Tijd geeft in zijn eerste num mer als weekblad vier pagina's over duivelbezwering. De 14-ja- rige scholiere die het bezeten meisje speelt in de film „The Exorcist" waarover het alle maal gaat: „De regisseur zei me gewoon wat ik moest doen. en dat deed ik dan gewoon. Wat mij betreft had het net zo goed kunnen gaan over 'n meisje dat met een lolly rondloopt". Ook een interview met Haya van So- meren-Downer, die lid wordt van de Eerste Kamer: „Ik ben rustiger geworden, ja. Mensen boven de veertig veranderen nu eenmaal. Maar concludeer hier uit niet, dat ik straks in de Eer ste Kamer niet scherp uit de hoek zal komen als ik bepaalde dingen in het regeringsbeleid zie «die ik fout vind". Over het pastoraal overleg schrijft het blad: „Wegblijver mgr. Gijsen had ongelijk", maar het beraad is rustig verder gegaan „zonder aandacht te schenken aan die ene lege stoel aan de bisschops tafel. Maar dat neemt niet weg, dat het een tragisch feit De Groene Amsterdammer noemt minister Gruijters een luchtkas teelheer en zegt over zijn huur beleid: „De overheid speelt een erg gevaarlijk spel. Aan de ene kant draagt ze zelf de risico's, met de mogelijkheid van plotse linge verstoringen in het over heidsbudget. Aan de andere kant de niet denkbeeldige kans dat de financiering van de wo ningbouw zeker de goedkopere woningbouw, langzaam op droogt. En dat terwijl de bouw- animo toch al zienderogen af neemt als gevolg van hoge ren testand en versnelde inflatie". t hervormd nededond Ook Hervormd Nederland be steedt aandacht aan het pasto raal overleg. „Zo was de Lim burgse delegatie in Noordwij- kerhout aanwezig zonder bis schop, in katholieke ogen een eigenlijk onmogelijke situatie, ook al had de bisschop geen po ging gedaan deze Limburgers thuis te houden". Voorts een In terview met de Haarlemse huis arts Moolenburgh: „Ik heb vol slagen atheïsten op heldhaftige en waardige wijze zien sterven, en echte gelovigen zien twijfe len en worstelen. Als gelovige zal ik natuurlijk graag willen zeggen, dat de gelovige gemak kelijker ziek is en sterft dan de ongelovige, maar het is helaas niet mijn ervaring". In een arti kel over het kindergebed zegt dr. J. Klink: „God lijkt in ge dachten van mensen soms wel een soort christelijke sinter klaas. Wat een verhalen doen de ronde over gebedsverhorin gen. Men bad tijdens een bom bardement om gespaard te mo gen blijven, en zie, het gebed werd verhoord, maar er viel wel een bom op het huis van de buren. Soms overvalt je dan de gedachte: maar wat een onchristelijke god". Accent heeft een nieuwe mede werker aangetrokken en wel niemand minder dun Willem Duys. Hij gaat schrijven over muziek, radio en televisie. Jaap Burger wist volgens het blad het aftreden van Vredeling uit te stellen. „Hij, Burger, profe teerde dat de toegebrachte schade uiterst miniem zou zijn, mits er op taktische wijze zou wordn gehandeld". Over gelijk loon voor vrouwen deze ver zuchting: „De vreugde over een belangrijke, maatschappelijke "verbetering sluit daarom niet onze hoop uit, dat de vrouwen in 1975 met meer wijsheid voor hun rechten zullen opkomen dan de mannen in alle jaren daar- Op de tweede dag van hun bezoek aan Finland, gisteren, hebben koningin Juliana en prins Bern- hard zich, in bijkans tropische temperaturen, opgehouden in Helsinki. Er werden bezoeken ge bracht aan 'het parlement, het Finlandiahuis en Kaunaliaziekenhuis waar koningin Juliana een kleurentelevisie aanbood. Voorts werd een manifestatie bijgewoond van 300 Finse schoolkinderen, die in tekening of in opstel een idee moestengeven hoe zij zich het leven in het jaar 2000 voor stelden. Er werd voorts een bezoek gebracht aan de markt van Helsinki. Koningin Juliana bezich tigde nog de Taivailahtikerk en prins Bernhard de militaire academie in Santahamina. Tenslotte opende de koningin nog een tentoonstelling van Nederlandse schilderijen die in Fins bezit zijn. Vandaag bevinden koningin en prins zich in Lapland. Op de foto: koningin Juliana bij een koffie- stalletje op de markt van Helsinki.. (Van c«cn onzer verslaggevers) DEN BOSCH - Een boek, dat op voorhand al door vele deskundi gen als uitermate belangrijk wordt gekwalificeerd en tot ve lerlei discussie aanleiding zal geven is vandaag in Den Bosch officieel gepresenteerd. Het gaat om het boek „Jezus, het ver haal van een levende" van do theoloog prof. dr. E. Schille beeckx. Prof. Schillebeeckx heeft drie jaar aan dit omvangrijke boek (623 pagina's) gewerkt. Van de 4250 exemplaren die de eer ste oplage telt, zijn er al drie duizend verkocht voordat het verschenen was, ondanks de 67,5 gulden die men ervoor neer moet tellen. Voor vertalingen in Spanje, Italië, de Verenigde Staten en Engeland zijn de con tracten al klaar en met Duits land en Frankrijk is men in on derhandeling. De presentatie geschiedde door de St.-Willibrord Vereniging, die mede om de grote oecumeni sche betekenis van het boek een geheel nummer van haar maandblad Kosmos en Oecume ne eraan heeft gewijd. Prof. Schillebeeckx ziet het boek als „een poging om in het reine te komen met je eigen geloof in deze tijd". Of, zoals hij in het voorwoord schrijft: „De breuk tussen academische theologie en de concrete nood der gelovigen heb ik trachten te overbruggen. Dit vroeg niettemin een stuk wetenschappelijk werk en een theologische bezinning waarbij zowel de eisen van 't geloof als die van het kritisch denken zeer ernstig werden genomen". Prof. dr. H. van der Linde bena drukte tijdens de presentatie de oecumenische betekenis van het j werk. De tegenstelling rechtzin-1 nig-vrijzinnig wordt er in over-1 - stegen en overwonnen, zei hij, Er is een theologische-methode gevolgd- waarin ieder zich zal kunnen vinden. Gevraagd naar de moeilijkheids graad van het boek, zei prof. Schillebeeckx, die het boek vooral uit pastorale bedoelingen heeft geschreven; „Ik verwacht wel, dat niet-theologen, die het boek in zijn geheel lezen er niet alles van begrijpen, maar toch zuller. zeggen: Dit is mijn beste retrace". Het boek is uitgege ven c.c.0»- uitg:/erij N. Nelissen te Blocmcndaal. Lubbers in Oost-Duitsland Minister van Economische zaken Lubbers bevindt zich momenteel in Leipzig (DDR) voor een bezoek aan de najaarsbeurs. Op het vlieg veld van Leipzig werd hij afgehaald door de Ooslduitse minister van buitenlandse handel Horst Sölle. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De geluidsiso latie van woningen dient aanzienlijk te worden ver beterd. Daartoe zullen on dermeer wettelijke normen voor de geluidsisolatie van muren worden vastgesteld. Ook moet de controle op de isolatie, die nu nog nauwe lijks plaatsvindt worden geregeld. Minister Vorrink (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) zei dit van morgen in Vught bij de opening van een cursus voor ambtenaren over ge luidsbewaking. „Geluidshinder is een taai pro bleem". zei de minister. „Het lawaai in onze samenleving komt in vele vormen op ons af. Je schiet er maar weinig mee op door maar één stukje van het probleem aan te pakken". Om het probleem van de geluids hinder totaal aan te pakken zal voor het einde van het jaar een wetsontwerp inzake geluidshinder bil de Tweede Kamer worden ingediend. Deze wet gaat uit van de bestrijding van het la waai aan de bron, beperking van de geluidsoverdracht en be scherming van de ontvanger. Voor elk van deze elementen zullen regelingen in de wet wor den opgenomen. Zo zullen nor men worden gegeven voor appa raten en toestellen die lawaai veroorzaken. Ter aanvulling van de centrale normen krijgen provincies en gemeenten meer bevoegdheden om geluidbeperkende regels voor apparaten op te stellen. Ondermeer zal centraal worden aangegeven welk geluidsniveau bijvoorbeeld 's nachts in woon wijken toelaatbaar is. De nieuwe wettelijke normen zul len mede bepalend zijn voor planologische ontwerpen en bouwplannen. Speciale aandacht zal worden besteed aan de bouw in de directe omgeving van au towegen en industrieterreinen. Voorwaarden kunnen worden gesteld ten aanzien van het aan brengen van geluidwerende voorzieningen op basis van akoestisch onderzoek. De nieuwe wet zal een financie ringssysteem inhouden voor maatregelen ter verbetering van het leefklimaat in de be staande bebouwing Meting van de hinder, controle en toezicht zullen beter worden geregeld. De geluidsmetingen, aldus minis ter Vorrink, zullen van toene mend belang zijn voor de recht spraak en voor het beleid van provinciale en gemeentelijke be sturen. Voor de naleving van de nieuwe normen, het toezicht en de controle Is een nauw sa menspel tussen de verschillende overheidsdiensten nodig. Minis ter Vorrink acht het niet uitge sloten dat regionale klachten- centra worden ingesteld. KAISERSLAUTERN Onbekenden hebben zestig tankbestrij- dlngsraketten gestolen uit een van de grootste Amerikaanse munitiedepots in Europa. Het depot ligt bij de Westdultse stad Kalserslautem. De Westduitse Justitie maakte gisteren bekend dat de diefstal eind vorige maand is ontdekt bij een routine-inspectie. De daders hadden het slot van een betonnen bunker op het ter rein verbroken en zijn er vermoedelijk in een vrachtauto met de raketten vandoor gegaan. Do eerste aanwijzingen over hel verdwijnen van de raketten kwamen van de Amerikaanse Journalist Jack Anderson uit Washington. Op het ongeveer 2,5 hectare grote opslagterrein werken circa 1400 Amerikaanse militairen en burgers. Onder protest van China New Delhi (AP) Voorbijgaand aan felle kritiek uit China heeft het Indiase parlement gisteren zijn goedkeuring ge hecht aan het voorstel van de regering om van het grens- koninkrijk Sikkim een „verbonden staat" te maken. Het Lagerhuis stemde met 320-9 drukkelijke wens van de Sik voor een amendement op de kimse nationale vergadering", grondwet waarmee het vorsten- Deze uitlatingen van Singh zijn in dommetje in de Himalaja opge nomen wordt in de Indiase fede ratie. Sikkim zal twee zetels krijgen in het Indiase Darle- ment. Sikkim, met een grondgebied van ruim 600 km2, is thans een pro tectoraat van India en krijgt krachtens het amendement een status die overeenkomt met die van de andere Indiase staten. De Chinese volksrepubliek heeft Indië er van beschuldigd Sikkim te willen reduceren tot een kolo nie. China laat zich zoveel aan Sikkims status gelegen liggen vanwege de strategische positie van het vorstendommetje in de Himalaja tussen India- Nepal en het door China bestuurde Tibet. Bij wijze van weerwoord op soort gelijke beschuldigingen in ui terst linkse parlementaire krin gen verklaarde minister van buitenlandse zaken Swaran Singh dat India handelt „op uit- MADRID (AFP) In een zieken huis in Madrid is gisteren een vijfling geboren. De kinderen, een Jongen en vier meisjes, wo gen bij hun geboorte niet meer dan 600 gram. De toestand van de moeder. Julia Gomez Solis, en de vijfling werd goed ge noemd. tegenspraak met de mening van de Sikkimsekoning die India ervan beschuldigt de „eige» identiteit van zijn land uit te wissen en Sikkim in te lijven". BOST"N (AP) - F.cn Jonge ne ger die 10.000 dollar had geëist voor de armen Is gisteren gear resteerd na de piloot van een verkeersvliegtuig nan boord vun het toestel uls gijzelaar te heb ben vastgehouden op het vlieg veld van Boston. De piloot werd gewond bij de ar restatie van de jongeman. Deze was gewapend met een mes. Hij bedreigde de piloot hiermee toen het toestel in Boston land de. Nadat de jonge neger alle passa' giers en de overige bemannings» leden uit het vliegtuig had laterl vertrekken, bleef hij alleen mei de piloot in het toestel achter, Volgens een woordvoerder vat) het vliegveld zou hij toen ecf losgeld van 10.000 dollar voor d< armen hebben geëist. Drie uur later werd de man gear resteerd-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7