WETHOUDERSVERKIEZING WERD EEN NACHTMERRIE VOOR LISSER JAN SALMAN 0 Katwijk tevreden over toeristenmarkt Politie laat broer van Ter Aar se moordenaar weer vrij Bejaardenwoningen Spoorlaan deze maand opgeleverd „Ik denk dat ik er maar mee stop"5 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 LEIDDE COURANI PAGINA 5 ls LISSE Jan Salman, twee dagen geleden nog kandidaat voor het wethouderschap tin Lisse, denkt er hard over na uit de KVP te stap pen. Hij is woedend. Enkele van zijn eigen fractiegenoten hebben hem bedrogen. Ze zeiden hun stem op hem uit te zullen brengen, maar toen er gekozen moest worden gaven ze hun stem aan een an der. „Een schande", noemt Jan Salman het. In zijnn etste pak was hij deze week nog zelfbewust de raadszaal bin nengestapt. Het wethouderschap, de bekroning van acht jaar noeste raadsarbeid, lag binnen handbereik. Er zou alleen nog maar ge stemd moeten worden. Een formaliteit, dacht hij. Immers, de PPR had hem een paar uur van te voren nog laten weten dat hij ook op hun stem kon rekenen en dat bracht het totaal aantal, inclusief de stemmen van de KVP en PvdA op negen, juist voldoende voor de wethouderszetel. Noor cl wij kse middenstand slachtoffer inbrekers Van onze correspondent NOORDWIJK In tal van win kels in Noordwijk is de afgelo pen dagen ingebroken. Aan de Hoofdstraat braclnen in brekers na forcering var een bovenlicht, een bezoek aan een drogisterij. Men doorzocht kan toor en winkel en nam een vrij belangrijk bedrag aan geld. als mede parfumerieën en horloges mee. In een melkzaak aan diezelfde straat verschaften zij zich toe gang door vernielng van een k- ruit. Zij braken een geldkist ?rlj open en ontvreemdden het zich c- daarin bevindende geld. Blijk- ■n baar dachten de daders „met melk meer mans" te ziio. want Iter plaatse werd ook nog een fles melk leeggedronken. Bij twee andere winkelbedrijven j aan de Hoofdstraat bleef het bij een poging om binnen te ko- I men. Meer succes hadden de I dieven bij café „De We's" aan ii de Abr. van Royenstraat. Hier bestond de buit eveneens uit e' geld. Aan het Rederijkersplein s- ontdekte een der omwonenden Pjl 's nachts omstreeks drie uur. dat inbrekers zich na vernieling van een ruit van de winkeldeur toegang hadden vers .'haft tol I een daar gevestigde drogisterij j annex fotohandel. Hij waar- schuwde de politie, maar toen een patrouille ter plaatse kwam bleken de daders reeds verdwe nen met medeneming van enke le filmcamera's en fototoestel len, alsmede van eer, hoeveel heid sigaretten. p een bouwerij aan da Duinweg verdween tijden het schafthalf- uur een radio uit een materia- lenloods. De aandacht viel op een straatmaker, die in de buurt aan het werk was. Toen een politiepatrouille op de mel ding de auto van de Leidenaar doorzocht, werd het toestel in teruggevonden. Maar het pakte allemaal anders uit. Want toen er gestemd ging worden kwam de naam van Jan Salman slechts op zes van de ingeleverde briefjes voor en dat waren er drie teweinig. Drie van zijn eigen fractieleden had den hem in de kou laten staan. Hadden een Judas-roi gespeeld. Jan Salman was er even kapot van. Na de stemming stak hij een sigaret op, liet zich onderuit zakken en deed een puur uur lang zijn mond iet meer open. Na afloop van de raadsvergade ring repte hij zich snel naar huis. Tegen iemand zei hij nog »en woord. De verkiezing van de wethouders heeft een flinke barst in de KVP tot gevolg gehad. Of die nog gelijmd kan worden is da vraag. Zeker is dat op de eerst- T komende fractievergaderina ]an SaIman rekende deze week harde woorden gaan vallen. F.r is verraad gepleegd. Hoe heeft dat nu kunnen gebeuren? Geard v.d. Berg, fractievoorzitter van de KVP, wil open kaart spelen. In deze krant wil hij kwijt wat voor spel er is gespeeld en hoe het zover heeft kunnen komen. Een verhaal met trieste afloop. Voor v.d. Berg aan het woord komt in het kort de aanloop tot de explosi« in de Lissese KVP- gelederen. op een welhouderszetel. Maar dat liep Voorspel Jan Salman, gezien zijn lange raadservaring, mogelijk voor het wethouderschap in aanmer king zou kunnen komen. Frac tie-voorzitter Gerard v.d. Berg zei toen die zaak te gaan aan kaarten bij de overige politieke partijen, echter met de aanteke- Concurrentie ning dat hij toch wel iets volede -.1— Inmiddels zat de concurrentie ook niet stil. Thomas van de WD ging praten met de PPR en had succes. Afgelopen maandag liet ze weten de kandidatuur van Salman te zullen steunen. Ze was overstag gegaan. De KVP zat gebakken. voor een VVD-wethouder, gezien het feit dat de politieke partijen in Lisse voorstander zijn van een afspiegelingscollege waarbii de grootste partijen, waaronder de VVD, in aanmerking zouden komen voor een wethoudersze- Zes augustus jl. startte de KVP, die al een wethouder in het col lege heeft zitten (Mesman), ia - eigen kring met de bespreking over wie in de Lissese raad in lc'" de komende vier jaar de opvol- t< ger zou moeten worden van de Toezeggingen naar de^Veluwe^ vertrekkende in de daarop volgende vergade- .uriuuui.. \r r-ng va^ fractievoorzitters PvdA-wethouder Van Leeuwen. Het was duidelijk dat de VVD, gezien de verkiezingsuitslag (goed voor drie zetels) een van hun mensen als wethouder naar voren zou schuiven. De KVP vond dat niet zo'n gewel dige gedachte omdat de VVD met drie totaal nieuwe mensen in de raad kwam, zonder enige raadservaring. En om een van hem dan al direct als wethouder te installeren vond men wat al polste V. d. Berg de andere po litieke partijen over de kandida tuur van Jan Salman. De Prot. Ghr. vonden dat de VVD een kans moest krijgen en dat vond ook de PPR. De PvdA, twee te- De Munck belde Van den Berg en tels, zag het wel zitten met Jan vertelde hem over het telefoon- belde op zijn beurt het nieuwe KVP-raadslid De Munck en traohtte hem over te halen zijn stem uit e brengen op de VVD- kandidate mevr. Meulemans- Seelen. Thomas zei tegen De Munck dat hun kandidate heel wat beter was dan Salman. De KVP-er mocht dan een lange raadservaring hebben; mevr. Meulenmans-Seelen beschikte over intellect. Ze zou zonder, meer kans zien in korte tijd het spel in de raad oner de knie ta krijgen", zo liethij de Munck weten. Salman en zegden hun stemmen toe. Met de zes van de KVP bracht dat het totaal op acht, juist één te kort voor het wet houderschap. te bar. Raadslid Harry Mens De stem waarom alles draaide «telde toen tijdens die KVP-ver- was die van mevr Van Ruite„ gadering voor, na te gaan of van de PPR. Van den Berg gesprek. Hij zei dat hij zich niet zou laten ompraten; Salman kon op zijn stem rekenen. V. d. Berg kreeg ook een telefoontje van PvdA-er Rosdorf. Deze wist dinsdagmorgen, twaalf uur voor de verkiezing, te vertellen dat er geruchten gingen dat er in de KVP-fractie mensen waren die op Meulemans zouden stem men. Onmogelijk, zei V. d. Berg, ze hebben me allemaal verzekerd op Salmen te zullen stemmen. Dinsdagavond, vijf voor acht. De raadsleden druppelen binnen. Het spel kan zo dadelijk begin nen. Van den Berg vertelt ver der; „Ik liep nog even langs alle fractieleden om ze op het hart te drukken Salman te stemmen. Een minuut voor acht kwamook De Munck binnen. Hij gaf me een hand en ging zitten. Alsof het intuïtie was liep ik naar hem toe en zei hem dat hii zich aan zijn belofte moest hou den. Toen zei De Munck „Ik stem niet op Salman. Ik stem op Meulenmans". Voor schut „Het was alsof ik een enorme klap in mijn gezicht kreeg. Ik ging zitten en de burgemeester kondigde aan dat er gestemd moest gaan worden. Gelijk vroeg ik schorsing van de ver gadering aan. Buiten de raads zaal heb ik de zaak nog probe ren te lijmen, maar.De Munck bleef op zijn standpunt. De KVP ging glad voor schut. Vooral toen bleek dat er nog meer op de VVD-kandidate hadden ge stemd. Daar zaten we dan. Een verbrokkelde KVP. We gingen af als een gieter. Ik neem het De Munck en die anderen erg kwalijk dat ze me ervan te vo ren niets over hebben gezegd. Dit is gewoon te gek". Welke andere KVP-raadsleden hun stem hebben uitgebracht op mevr. Meulemans is niet zeker. De stemming gebeurt per brief je. Zo blijft voorlopig de onze kerheid bestaan wie de boot voor Salman hebben laten zin ken. Van De Munck weet men het maar wie zijn de andere twee? Mens en Mesman? Van de Berg wil daarover, howel hij zijn bedenkingen wel heeft, geen uitspraak doen. „De sfeer is nu nog te geladen. We moe ten deze uiterst pijnlijke kwestie eerst laten bezinken voordat we rond d« tafel gaan zitten", zegt hij. Of Jan Salman er bij de volgende fractievergadering van de KVP bij zal zijn is de vraag. Voor hem hoeft het op het ogenblik niet meer. Hij zegt: „Ik heb naar dit wethouderschap toege werkt. Overal heb ik mijn licht daarover opgestoken. Ik stond klaar om in de boot te stappen. Maar nu doen je eigen fractiele den je de das om. Daar gaat me kans om me helemaal waar te maken. Ik voel er vee! voor om er maar een punt achter t zetten". (Van een onzer verslaggevers) TER AAR Uit een recherche-onderzoek van de rijkspolitie in Ter Aar is gebleken dat de twee inwoners van Ter Aar, die vorige week donderdag werden gearresteerd op verdenking van inbraak, niets ten laste kan worden gelegd. Belde mannen, do 27-jarige G.C.H.A. en de 34-jarige H.v.E., werden aangehouden na uitlatingen van de 33-jarige W.v.E., de Ter Aarse hooibergbouwer die verantwoordelijk is voor de moord op het Uithoornse meisje Cora Mantel en de Gor- kumse districtsverpleegster Aaltje van der Plaat. W.v.E. beweerde met beide man- Mevr. M.A.F. Le- jeber-Rotleveel onthult hier een serie wandversie ringen in de hal van de zgn. integratieschool in de Lisser Poelpolder. De school werd daarmee officieel geopend, tien gebeuren overigens, dat o.a. werd bijgewoond door wethouder mevr. drs. Meule mans, oud-wet houder P. van Leeuwen. Zij werden verwelkomd door de heer H. C. J, van der Linden, voorzitter van de Katholieke Scholenstichting welke de nieuwe school beheert. LENTEKLOKJES OP DE PLAAT SASSENHEIM Onder de titel „Alle kinderen mogen komen" is door de „Lenteklokjes" van Sassenheim en Katwijk een grammofoonplaat uitgekomen van liedjes met bijpassende ge luiden voor zondagscholen, Bij belclubs en kinderkampen. De plaat kost 14,90, voor de koor leden 14 en is verkrijgbaar bij de bestuursleden mevr. Vink. Beatrixstraat 26 en mevr. Per- fors, Molenstraat 45. De repetitief' van de „Lenteklok jes" zijn overigens weer begon nen vrijdagmiddag in het Jeugdhuis Voor de A-groep (6-8 jr) om 4.15 u; voor de B-groep (9-II jr) 5.00 uur; voor de C- groep (12 jr en ouder) om kwart voor 6. Ook Jongens van genoemde leeftijd zijn welkom. Dirigent is Dirk van Vliet. Blote man valt verpleegster lastig NOORDWIJK Op het Vinken- laantje achter de Dr. Mr. Wil lem van den Berghstichting viel een tot nog toe onbekend geble ven man een verpleegster las tig, toen zij gistermorgen om streeks zeven uur naar haar werk ging. De man plaatste zijn auto haaks op de rijweg en liep gedeeltelijk ontkleed op de jon ge vrouw toe. Deze slaagde er in aan de blootloper te ontko men en weg te fietsen naar de stichting. Na de melding zocht een politie patrouille de omgeving af, maar I VOORHOUT In het nieuwbou-.v- kreeg een proces-verbaal, terw'ijl het apparaat weer ter beschikking van de Noordwijkse eigenaar werd gesteld. Volksdansen in Ha/zerswoude HAZERSWOUDE De Hazers- woudse afdeling landse Bond van Plattelands- vrouwen start het winterseizoen op dinsdag 24 september in het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw met onder meer volksdansen. Ook zal dan het vorig seizoen door de leden gemaakt hand werk worden geëxposeerd. Op 29 oktober wordt aandacht be steed aan voeding, gewicht en gezondheid en een maand later, op 26 november, staat het on derwerp „Luisteren naar mu ziek" op het programma. Na de fondue-avond in Benthuizen op 17 december wordt op 31 janua ri het 25j-arig bestaan van de afdeling gevierd. Op 25 februari staat de geschiedenis van Ha- zerswoude; door Cees Kroon, centraal. Ds. A. R. Brussaard 2it Den Haag houdt op 25 maart „•en lezing over homofilie, ter wijl de rol van de vrouw in e schijnwerpers wordt geplaatst op 29 april. Op het programma staan voorts nog de cursussen wandkleden maken, volksdan sen, potten bakken en beter be wegen. Van Hoef en Vis wethouders van Valkenburg Van onze correspondent, /alkenburg De heren J. v. Hoef (AR) en G. Vis (CHU) zijn de nieuwe wethouders van Valkenburg. Zij werden deze week met algemene sternen door de raad gekozen. plan Spoorlaan wordt deze maand een begin gemaakt met de oplevering van de twintig be jaardenwoningen. Van de wo ningwetwoningen is een groep van zesendertig huizen reeds bewoond. Zij liggen allen aan de Beukenrode, waar ook de be jaardenflats aan liggen, de Neder- De gevelbreedte van de reeds op geleverde groep woningwetwo ningen is zes meter. De volgen de groep heeft een gevelbreedte van 4.80 meter. In het nieuw- bouwplan zullen vo >rts nog twintig vrije sector woningen worden gebouwd. Aan de „Goudkust", dat is een benaming die betrekking heeft op de bijzonder hoge grondprij zen. worden een aantal vrije koopwoningen gebouwd. Plan nen hiervoor zijn reeds ir. ont wikkeling. Komende vanaf de Boekenburglaan, ligt aan de rechterkant nog een braak stuk grond. Hiervoor zijn nog geer concrete plannen gemaakt. nen een paar maal op het inbre- 1 zonder resultaat, kerspad te zijn geweest. Het De recherche zoekt naar de da- duo is gisteren, bij gebrek bewijs, weer op vrije voeten ge steld. H.v.E.de oudere broer van de Ter Aarse moordenaar, is door de politie nóg wel aan de tand gevoeld over de geheimzinnige dood vorig jaar van een bejaar de man, die, zoals nu is geble ken,- bij H.v.E. i-n de kost lag. De man werd destijds levenloos aangetroffen in een sloot langs de Korteraarseweg in Ter Aar, niet ver van de plaats waar H.v.E. woonde. Uit een onderzoek destijds heeft de politie nooit een antwoord kunnen vinden op de vraag hoe de bejaarde man nu precies aan zijn einde is gekomen Op hel li chaam werden toen geen sporen van geweldpleging aangetroffen, maar er waren ook geen duide lijke aanwijzingen dat de man een natuurlijke dood was ge storven. Volgens de Ter Aarse politie kan H.v.E. in deze nog openstaande zaak niets ten laste worden ge legd. „De geruchten doen wel de ronde in het dorp. maar het onderzoek heeft niets opgele verd. De insinuaties aan het adres van Van E. zijn dus vol komen ten onrechte. Hij gaat in deze zaak geheel vrijuit, aldus een woordvoerder van de Ter Aarse politie. KATWIJK De toeristenmarkt die dit jaar voor het eerst in Katwijk gehouden is, is een suc ces geworden. Dat mag althans geconcludeerd worden uit de reacties van de betrokken par tijen. Zowel de vertegenwoordi gers van de handel als van het toerisme geven te kennen dat zij de proef voor herhaling'vat baar achten. Koos den Hollander, de voorzitter van het comité Princestraat Ac tief. zegt dat de markt zijn ver wachtingen overtroffen heeft. „Er is over het algemeen spra ke geweest van een goede om zet. bij de een meer dan bij de ander maar dat hou je toch. De belangstelling is goed tot zeer goed geweest, dus ligt de con clusie voor de hand dat de zaak volgend jaar weer opgezet moet worden. Het is te hopen dat dan ook de vertegenwoordigers van de ambulante handel meer dan nu het geval was in kleder dracht zullen verschijnen. Dat h-bben ze dit jaar nogal eens r. gelaten. Begrijpelijk hoor, wont zo'n klederdracht kost wel Het lijdt weinig twijfel dat die sa- een paar centen, ik denk een kleine achthonderd gulden en die ga je niet zomaar uitgeven, vooral niet als je niet weet hoe zo'n markt uit zal pakkan. Ove rigens moet ik zeggen dat een van de meest opvallende kanten aan deze markt de goede sa menwerking tussen middenstan ders en ambulante handelaren was. Daarmee is de basis ge legd voor een vruchtbare sa menwerking in de komende ja menwerking in de toekomst ge. handhaafd zal kunnen blijven. Weliswaar moet de gemeente zich daar nog over beraden maar ook zii is van mening dat de toeristische markt de moeite waard geweest »s. Eenn van de belangrijkste organisatoren, voorlichtingsambtenaar Visser, liet zich tenminste in deze geest uit. „Wij zijn tevreden. De par tijen die gebaat waren bij de commerciële kant van df' zaak zijn aan hun trekken gekomen, er zijn omzetstijgingen gemeld van 25 tot 50 procent en ook het toeristische aspect is voldoende benadrukt. Dat wil zeggen, de toeristen hebben in deze marki een onderwerp van vermaak ge zien. Dat blijkt ook wel uit het feit dat bij de diverse loterijen er een groot aantal winnaars uit Chr. Verplancke van de VV ten- de categorie toerisfn was, bo- slotte was ook al een en al te vendien was de publieke belang- vredenheid. „De markt is zonder nadrukken. Het assortiment van evenementen zal bijvoorbeeld uitgebreid moeten worden ter wijl ook het aantal kramen gro ter moet worden." stellng dermate groot en schillend van samenstelling dat zij echt niet alleen gevormd kan zijn uit d<- Katwijkse bevolking. Ik geloof echter dat wij de toe ristische kant van de zaak vol gend jaar nog meer moeten be- meer positief uitgevallen. Als er volgend jaar nog wot meer oude ambachten b;j betrokken wor den dan wordt dit ren evene ment dat Katwijk u toeristisch oogpunt bezien oijzonüer goed kan gebruiken." der, een ongeveer 28-jurige man met lichtblond krullend haar. rijdend in een rood-zwarte per sonenauto. vermoedelijk een Ford-Cortina. Volgend jaur feest hij BSC UIJNSBURG - De RlJnihurjie schaakclub viert volgend jaar haar 50-jarig bestaan. Het een en ander za| gevierd worden met het duizendjarig bestaan van Rijnsburg. De clubavonden van de schaak vereniging beginnen op 9 sep tember in de openbare basis school. Nieuwe leden kunnen zich hier opgeven. Het jeugd- schaak zal een week later be ginnen. Hiervoor kunnen jon gens en meisjes tot en met 13 jaar zich opgeven. De speeltijd voor hen is van /.even tot acht uur. Jeugdschakers vanaf 14 Jaur worden vanaf acht uur ver wacht. Half januari 1975 zal worden bekeken wie van hen mee zullen doen aan de onder linge wedstrijd om het jeugd kampioenschap. Lustrumviering peuterspeelzaal in Sassenlieirri SASSENHEIM - Op Ij «pltm- ber a.s. viert de stichting „Peu terspeelzaal Sassenheim" haar eerste lustrum. Bescheiden be- gonnen in het Veldhuys aan de Parklaan (ongeveer 60 peuters» werd de animo voor de peuter speelzaal de laatste jaren steeds groter zodat men op nog enkele plaatsen een peuterspeelzaal van de grond heeft laten ko men. In november '73 werd er een geopend in het clubhuis van de speeltuinvereniging „Bea trix" en ook in het buurtschap „De Engel", in huize Ter Beek. is afgelopen voorjaar een peu terspeelzaal van start gegaan. VALKENBURG „Valken HR" hoüdt morgenavond een leden vergadering In het nieuwe club gebouw in het Duyfrak, Verho ging van de contributie komt o m ter sprake. Verder is er een bestuursverkiezing.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5