Opbouwsnelheid Leidato slaat Jan Wolfslag met verbazing Allerlei(ds) Agrarische school ziet uit naar verhuizing Nieuwbouw 4 Leidse scholen komt op gang LEIDATO Morgen arriveren de po iy JDONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 PAGINA 3 Leiden aktueel Leiden Rond de jaarisseling hoopt de gemeenschap van de Agrarische school aan de Bhoerhaavelaan nog niet zolang geleden heetten deze onderwijsinstellingen Land- en Tuin bouwscholen haar intrek te hebben genomen in de nieuwe en royale behuizing te Oegstgeest- Er kan dan worden begon nen met een nieuwe bladzijde in de geschiedenis van deze school, die op het ogenblik dik en breed uit haar jasje is ge groeid. Het gaat de Agrarische school te Leiden naar den vle ze. In 1962 werd het gebouw geopend, twaalf jaar later is het nog niet oud maar wel veel te klein. De heer A. G. Klumpers, sinds I960 leraar praktijvakken en in 1968 directeur geworden, vindt het eigenlijk wel grap pig: „menselijkerwijs ge sproken zouden we hier aan de Bhoerhaavelaan nog enke le tientallen jaren door moe ten brengen, maar de ruim tenood speelt ons te zeer parten. Een jaar of vier, vijf geleden hadden we te maken met een achteruitgang, maar we zijn' daar doorheen ge worsteld. In '68 waren er 60 leerlingen (waaronder twee meisjes), maar dit aantal is van lieverlee gegroeid tot de' 211 jongens en 14 meisjes die we nu op school hebben". Sterke groei Dat is geen kleinigheid bij een onderwijssector die uit de gratie scheen te zijn. Al in '71 moest er naar een nieuw onderdak uitgekeken worden. ,nVan de gemeente Leiden kregen we positieve steun, maar Leiden kon ons met geen mogelijkheid helpen aan de hectare grond die we nodig hadden", vertelt de heer Klumpers, ..althans niet binnen een redelijke termijn. We zijn toen op zoek gegaan bij de buurgemeenten. Oegst geest had tenslotte de grond, die door de Hollandse Maat schappij van Landbouw- de werkgeeefster van direc teur Klimpers en zijn staf voor een aannemelijke prijs overgenomen kon worden. In principe was deze zaak in '73 rond. In mei '74 zijn we gaan bouwen tegenover het zwembad Poelmeer. Het loopt nu snel. De hoogbouw is al voltooid. Eind novem ber zou het karwei geklaard zijo, maar dat zal nog wel een paar weken aanlopen, rekenen we maar". „We werken nu met een de pendance aan e Berlage- straat. Daar staan'drie loka len. Een onmogelijk situatie werkelijk. Hier aan de Boer. haavelaan beschikken we over vijf lokalen, in Oegst geest krijg ik er in totaal veertien. Daarbij zijn o a. een vakvaardigheidslokaal. waar de jongens met „rol lend" materieel leren om gaan, en een handvaardig heidslokaal waar de jongelui gewoon wat leren timmeren b.v., want een zekere hand vaardigheid blijft in het boe renvak ook noodzakelijk. Verder krijgen we een prachtig gymnastiekcomplex met douches en andere ac commodatie en een groot overblijflokaal met open keu ken. Daar beo ik erg geluk kig mee, als je ziet met wel ke ruimte we ons aan de Boerhaavelaan moeten behel pen", aldus directeur Klum pers, een Drentenaar die he lemaal enthousiast voor zijn „Leidse", straks „Oegst- geestse", school is. Overblijven Zo'n overblijflokaal is bijzon der nuttig en belangrijk. „Er zijn jongens, die eigen! jk voor het eerst met mes en vork leren eten. Wij als lera ren zitten tussen de scholie ren in, zoiets bevordert de hele sfeer. Over een paar maanden hoeven de knapen tussen de middag geen siga retje meer te roken onder het afdak van de fietsenstal ling. We zetten wat neer in dat nieuwe overblijflokaal: een sjoelbak, tafeltennisspul- len, ze kunnen wat kaarten, dammen of schaken. De WÊÊÊUÊÊÊm nieuwe school krijgt verder een lerarenkamer. direc teurskamer, kamers voor concierge en administratie, een opbergruimte enz." De heer Klumpers en de zijnen gaan beschikken over een „complete" school waar de positieve dingen van het on derwijs helemaal tot hun recht kunnen komen. Boven dien kan er worden uitge breid als het leerlingenaantal dit noodzakelijk maakt. Op de hectare grond is ook een flinke kas geprojecteerd, „niet op de eerste plaats ge richt op de zuivere produk- tietuinbouw, maar duidelijk een stuk leerruimte voor al lerlei facetten van de tuin bouw. Ook een aan het leer proces aangepaste tuin is niet vergeten. Op het ogen blik zijn we nog aangewezen op wat er in de parken staat en wat er in de omgeving van de school groeit. We ma ken ook een dankbaar ge bruik van het nabij gelegen Heempark en de plantsoe nen. Daarbij hebben we steeds de welwillende mede werking van de Leidse Plantsoenendienst. Die voor zieningen gaan we missen, maar we vullen die gaten zelf op straks. We kunnen een beter stuk onderwijs ge ven, doordat we veel meer in eigen beheer hebben", meent de heer Klumpers. Onderwijs met toekomst 'aarom groeit deze school en een ander niet? De directeur vindt dit een moeilijk te beantwoorden vraag. Heeft dit soort onderwijs nog toe komst? „Ja. uiteindelijk wel", zegt hij beslist: „als je ziet wat er aan plantsoenen, tuincentra, winkelcentra met groen en wat er aan hove niers bijkomt. We hebben re den tot een zeker optimisme. Daarbij komt, dat de discus sie rond het milieu en derge lijke zaken nog toeneemt. Je kunt de jongens van hieruit wel degelijk een plaats in de maatschappij bieden. Ook de steeds duidelijker wordende functie van boom en heester in het milieu vormt een on derwerp van „wetenschaps studie" die nog lang niet is voltooid. Wij leren de jon gens hierover meedenken". De heer Klumpers wijst ook op het toenemend research- werk: „het agrarisch vak heeft zo veel kanten, dat er een ruime keuze voor de geïnteresseerde jeugd is. Het is niet alleen „land- en tuin bouw" meer. Je leidt geen „anjerskwekers" meer op, om maar wat te noemen; die kun je nauwelijks meer plaatsen. Vroeger washet de tuinderszoon en de boeren jongen die deze tak van on derwijs zochten om voor „thuis" te worden klaarge maakt. Thans zijn het leer lingen uit alle lagen der be volking die een functie willen hebben in de, wat men noemt, dienstverlenende sec tor van de tuinbouw. Niet uit traditie, maar uit inspiratie. Soms komt „de vonk" ?r ook bij de stadsjeugd", aldus de heer Klumpers; „we zijn een aantrekkelijke kant van het beroepsonderwijs geworden". LEIDEN Volgende week don derdag zal op het terrein Cro- nesteijn, gelegen tussen Kanaal- weg en Lammenschansweg te Leiden, de eerste paal worden geslagen voor de bouw van het „scholencomplex Cronesteijn". Voor vier onderwijs-instellingen betekent dit een nieuw onzet van Leiden, omdat de slechte huisvestingssituatie waarin zij tot nu toe nog verkeren, dan eindelijk wordt doorbroken. De eerste paal zal worden geheid door de heer F. de Nie van de Direktie Bouwzaken onderwijs van het ministerie van onder wijs en wetenschappen. De eerste paalslag betekent ook. dat meteen wordt begonnen met de bouw van het vormingscen trum voor werkende jongeren. Dit vormingscentrum heeft steeds een zwervend bestaan geleid. Via accommodaties in de Jan Vossensteeg, Hogewoerd, 2e Haverstraat, Apollolaan en Noordeinde. zal men eindelijk thuis zijn op Cronesteijn. Bulthuis exclusieve interieurs STAND No. 86-87 Als de bouw van het vormings centrum eenmaal goed op gang is gekomen, wordt begonnen met de werkzaamheden aan de M.E.A.O.-school. Deze onder- wijs-instelling is momenteel nog gehuisvest in een schamel on derkomen in de Leidse binnen stad. De derde school die aan de beurt komt, is de Christelijke Middel baar-Technische School. In eer ste instantie worden de praktijk lokalen gebouwd, daarna een „toren" van theorielokalen, vijf verdiepingen hoog. Ook de christelijke M.T.S. komt met die nieuwbouw op Cronesteijn uit de huisvestingsperikelen, die men nu nog dagelijks ondervindt. Daarna bouwt de L.A.V.O.- L.E.A.O.-school Noordeinde. Het verhaal wordt eentonig, maar ook deze onderwijs-instelling zit met grote huisvestingsproble men; vooral ook omdat nu nog in vier verschillende gebouwen les moet worden gegeven. De vijfde school op het terrein Cronesteijn wordt een streek school voor Beroepsbegeleidend onderwijs en is bestemd voor leerlingen die al werken en die als zodanig een beroepsoplei ding volgen in het kader van het leerlingwezen. Deze beroeps opleidingen zijn nu nog onder gebracht in zogenaamde part time-scholen in de regio. Als de streekschool Leiden is gereali seerd. kunnen al die beroepsop leidingen in dit ene gebouw worden gecentraliseerd. Het is bovendien de bedoeling daar op is ook het streven gericht van het ministerie van onder wijs en wetenschappen dat het vormingscentrum voor wer kende jongeren én de streek school voor beroepsbegeleidend onderwijs, in de nabije toe komst zullen uitgroeien tot een streekcentrum: een centrum voor vorming en opleiding van werkende jongeren. Anders ge zegd: vormingswerk en beroeps begeleidend onderwijs zullen dan zijn geïntegreerd tot een geheel nieuwe werkvorm, spe ciaal gericht op de jongens en meisjes die géén volledig dagon- derwijs meer volgen. Bouwteam De plannen voor de bouw van het scholencomplex Cronesteijn, zijn voorbereid en uitgewerkt binnen een overkoepelend bouwteam, waarin alle participerende on derwijs-instellingen vertegen woordigd zijn. Bovendien heeft in dit bouwteam zitting, een ambtenaar van de direktie bouwzaken onderwijs van het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Ook een vertegen woordiger van de gemeentelijke afdeling van onderwijs woont de besprekingen bij. En last but not least: vertegenwoordigers van de MeBo-groep, aan wie de uitvoering van dit gigantische bouwprojekt is opgedragen. Deze MeBo-groep is samengesteld uit: het Architektenbureau van Vliet - van Vliet H.B.O. en Her- pertz te Leidschendam; het Ingenieursbureau Ir, A. E. Christiaanse te Heemstede; het Aannemingsbedrijf Pana- gro b.v. te Warmond. Speciaal voor de bouw van scho len en dergelijke heeft de MeBo-groep een bouwmethode ontwikkeld, met als belangrijk ste karakteristieken: permanente draagstruktuur in beton; een optimale flexibiliteit van indelings-mogelijkheden; zeer korte bouwtijd. Het bouwschema ziet er als volgt uit: Oplevering van het Vormingscen trum eind april 1975; de MEAO-school eind junj 1975; praktijklokalen Chr. MTS eind oktober 1975; theorielokalen Chr. MTS eind >«nuari 1976; de I.AVO-LEAO-school eind juni 1976; de Streekschool eind no vember 1976. Als het totale complex Cronesteijn is voltooid, zullen er op 5.3 hec tare beschikbare grond, vijf on derwijs-instellingen zijn verre zen, die plaats bieden aan in to taal zo'n drieduizend leerlingen en ruim tweehonderd leerkrach ten LEIDEN „Dat maak ik nou elk jaar opnieuw mee, maar toch sta ik altijd weer met open mond te kijken". Aldus Jan Wolfslag, voor zitter van het Leidatocomité. Hij doelt daarmee op de geweldige snelheid waarmee de Leidato-shows van niets tot alles groeien, de rapheid waarmee honderden stands worden gebouwd. Gistermorgen gingen de standbouwers aan de slag, gistermiddag zei Jan Wolfslag in opperste verbazing: „Ongelooflijk, wat er al staat. Dinsdag loei den er nog de stieren en koeien. Het lijkt of de verkorting dit jaar van de beschikbare opbouwtijd suggestief heeft gewerkt op bereid willigheid en tempo. Geen ruzie, geen moeilijkheden, niets. Vrijdag avond om zeven uur, als de kassa's opengaan, staat de Leidato '7-1 er in al zijn glorie bij". Ook André de Jong, waarnemend directeur van de Leidato-(par- don) Groenoordhal, snapte er niets van, volgens zeggen van Wolfslag. Men stond notabene woensdagmiddag al hier en daar te arrangeren en op te smukken. „Kale plekken hou je tot het laatste moment", vertelt de Leidatovoorzitter: „we heb ben onder de deelnemers vaste beursmensen, mensen die van beurs tot beurs trekken, een soort kermisklanten, mag je bij na zeggen, de potsenmakers van het hele geval. Die komen vrijdagmorgen, zetten hun zaak jes neer, timmeren wat hier en schilderen daar een paar likken en in twee uur hebben ze hun stand picobello voor elkaar". lan Wolfslag begint nu al trots te raken op de dertiende, inspan ning van comité en medewer kers. „De echte verkoopstands van stad en omgeving, daar is me een stel heel mooie bij. Ik heb ze al kunnen bewonderen. Het loopt fantastisch. Waar we wel kolossaal werk aan hebben is het assisteren van de vereni gingen die we als gasten ont vangen. Die hebben niet dat verkoopkarakter. Ze hebben veel hulp nodig en geven veel zorgen. Maar ook met hun ko men we er wel uit. Zou de Lei dato vandaag, donderdag, al be ginnen, dan waren we klaar. Zonder meer". Een attractieve trekpleister, voor al voor de bezoekende moeders en dochters, beloven de dage lijks modeshows van P C te worden. Twee keer per middag en twee keer 's avonds, in de restaurant-tent. die het „Am- steLpaviljoen" wordt genoemd. De decors worden daar ge vormd door een aantal schilde ringen die schijnbaar Beieren als inspiratie hadden. „Een gei nige tent", vindt Jan Wolfslag. Trouwens, u moet het zelf maar gaan zien. Het is ook mogelijk, dat de dames net zo'n mode show missen, want op hun weg ernaar toe zullen zc* ongetwij feld bi jven „hangen" bij een van de vele demonstraties die er worden gegeven. We noemen enkele daarvan; verwerking van macaroni, spaghetti en ver micelli, hobbvmesjes. naaima chines. toverklei. ballonpasta, bedrukken van t-^hirts, handwe verij. de grijpknijper, bloemen van stru s kalkoen- en hoen derveren. schilderkussens, krea- ti'T speelgoed, antiek en curio sa. kunst-nijverheid en geknoop te lapijten. een heuse linnegiete- rij, het zelf maken van schilde rijen, mineralen en sieraden, mnssage-uppurntuur en water ontharders. Ga er maar oan- s'aan en dat i* nog lang niet al les. Enf n. men zal het zelf er varen. Morgenavond is de Lei dato (u weet het: élke 10 minu ten gratis busvervoer van sta tion naar huishoudshow) ge opend van 7 uur tot half II. dc andere dagen van 1 uur tot 5 en van 7 tot half II 's avonds. Zon dag zijn de tijden van 1 tot 6 onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Spel We hebben er gisteren in de krant goed naastgezeten, toen we j in een vooruitlopen op de ge beurtenis rond het komende te levisie-Spel zonder Grenzen schreven dat u maar beter thuis kon blijven om het spektakel op de beeldbuis te gaan zien. Te recht heeft een der mede-orga nisatoren. Fred Volmer van Buro Voorlichting, ons op deze euvele oproep gewezen. ..Het is onjuist te menen, dat thuis op de teevee het snel heter over komt dan op het veld. Integen deel. het wordt een spektakel stuk met zo veel sfeer en activi- I teiten. die alleen ter plaatse in j de hele entourage het best tot hun recht komen. Om die sfeer te kunnen proeven, moet je het allemaal ..echt" kunnen zien. j De televisie geeft een perfecte I samenvatting van wat er alle maal te doen is. maar de aan wezigen op de Lammermarkt zijn de enigen die er volkomen in opgen'mm kunnen worden." ..Daarbij b< ml aldus Fred Vol mer, ..dat er genoeg plaatsen zullen zijn voor het Leidse pu bliek, zeker op de avond van de generale repetitie 17 september. j Die ..generale" is volledig iden- i tiek met de finale van 18 sep tember. We verwachten natuur lijk een flink aantal supporters uit de zes overige deelnemende gemeenten, maar die komen ui teraard pas op de werkelijke fi nale in groten getale. De Leide- naars zullen dus zeker op de 17e op de Lammermarkt van het Spel zonder Grenzen kunnen ge nieten." Die aanmoediging van ons „blijft u gerust thuis" trek ken w'j hierbij dus haastig in. Ook dat behelpen met opge stelde monitoren" valt best mee. Het is alleen zo. dat de mensen aan. bijvoorbeeld, de kant van de Nieuwe Beesten markt niet precies bunnen zien wat er allemaal aan de andere zijde van het terrein gebeurt. In zo'n geval kunnen de monitoren een prima hulpmiddel zijn. Daarom: kom naar de Lammer markt. Beide avonden begint het Spel om 21.05 uur. Vooraf is er een grote show. die o.m. wordt verzorgd door Leidens be kende hand K en G. U moet zelfs snel zijn met kaarten ko pen. De verkoop is al aan de gang. De kaarten kunnen wor den gekocht bij VVV-Leidcn. Stationsplein 3. en ook besteld: telefoon (01710) 46846. Voor zo ver beschikbaar zijn de kaarten de avonden zelf ook verkrijg baar hij de loketten op het speelterrein. Een kaart voor de ..generale" kost f 3 op de fina le-avond 6. Nieuwe heren Df wijkvereniging Aktief hoeft in haar jongste orgaan haar licht laten schijnen over de verande ringen in politiek Leiden. Enke le opmerkelijke citaten in het blad over het vorige college: „Wij hebben in de afgelopen ja ren nogal wat gecorrespondeerd met ..het stadhuis" en we willen in alle eerlijkheid vaststellen dat wij als wijkvereniging Ak tief beslist prettige ervaringen hebben gehad met het college van b en w (een enkele uitzon dering daargelaten)..." Over het nieuwe college: „Als we ook met de nieuwe heren goed „overweg" bunnen zoals met de jongens die nu naar huis ri/n. dan zal het allemaal wel mee vallen. Een hint aan de nieuwe gemeenteraad: als u er m slaagt de Nederlandse taal te gebruiken bij alles wat u doet. staat „het volk" wél d'chter hij u. Sterkte in de komende vier jaar. Slotfeest Op het terrein van de Prinses Beatrixspeeltuin in zuid-west wordt zaterdag een feest ter af sluiting van de zomeractivitei- ten gegeven. Om half drie treedt het kindercircus ..Atlan ta" uit Warmond op. Daarna is er voor de kinderen gelegenheid tot onbeperkt pannekoeken eten. Het Oudhollands baksel wordt door de ouders op het terrein gemaakt. Zieke ambtenaar De Leidse doorstromingsambte naar De Droog zal vanavond geen spreekuur houden op het stadhuis. Hij is ziek, zo werd ons door afdeling voorlichting van de secretarie meegedeeld. De heer Quint uit Den Haag houdt op woensdag 18 septem ber in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 in Leiden een lezing over „Het eiland Korfu". De lezing, die om 20 uur begint, wordt gehouden op uitnodiging van de afdeling Lei den en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Zaterdag aanstaan de organiseert deze afdeling een excursie naar het „verdronken land van Saaftinge". Men kan zich hiervoor opgeven hij de heer Sormani. tel. 22305. Zater dag 21 september is er een ex cursie naar kwekerij Oud Clin- gendaal in Wassenaar: aanvang 10 uur. Vertrek uit Leiden om vijf voor half tien per NZH bus, bus lijn 43. Wijnproeven De stichting Cofravin organiseert op 26 september regionale selec tiewedstrijden voor de nationale wedstrijd „Kennis van Franse wijnen". De wedstrijden worden gehouden in het motel Holiday Inn aan de Haagse Schouwburg. Aan de wedstrijden zal worden deelgenomen door importeurs, Nederlandse slijters en journa listen. De winnaar krijgt een •eek hc' Franse wijngebied Roussillon aangeboden voor twee personen. De tweede en derde prijs ri/n een geheel verzorgde weekend- Promoties Aan de Leidse Universiteit is de heer L. J. Th. van der Kamp gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op een proefschrift, getiteld „Studies in reliability". Promotor was prof. dr. J. V. van de Geer. De heer J. L. Mijnheer is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op ren proefschrift, getiteld „Sample path properties of stable proces set". Promotors waren prof. dr. Van Zwet en prof. dr F. Fa- hius. H. Mis in aula aVnaf zondag aanstaande wordt er 's zondagsmorgens weer een Mis opgedragen in de aula van de Alphons Ariénschool aan de Timorstraat in De Kooi. De II. Mis. die om hall elf begint, wordt zondag opgeluisterd door de muziekgroep De Sleutels. Er zal afscheid worden genomer van pater Van der Berg, dii medio september weer vertrek naar Kramat in Indonesië. Afscheid De Evangelisch Lutherse Kerl aan de Hooglandse Kerkgrach 28 neemt 29 september a.s. af scheid van Ann ie Blankenslein- Offenberg. die na 14 jaar haai junctie als organiste van dez> gemeente neerlegt Na' afloo| van die dienst, die om 10.15 uu begint, is er een receptie in d> consistoriekamer. Als af scheids cadeau wordt aangeboden eei langspeelplaat met het spel vai Anoe, haar man Ad' aan Blan kenstein, de voormalig organit van de Pieterskerk en de hee .1 asperse. Deze plaat is ver krijgbaar door f 12 over te ma ken op girorekening 1339680 tei name van ds. J. Ilappee te Lei den onder vermelding van „a| scheid mevr Blankenslein". Fout We moeten het helaas toegeven deze krant wordt vrij vaak ont sierd door zetfouten In de hof hoven het artikel over de wel houdersverkiezing in de bran van gisteren stond wel een ze» grote fout. Er stond: Bestuu Leiden is zes „linkse" handei Er harl natuurlijk moete staan: Pestuur Leiden in ze linksehanden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3