Voorzitter Wiersma moet kiezen of delen RAAK EN PUNCH WELLES-NIETES VOOR RECHTER l Skiffeur Harald Punt bij twaalf van de dertien Gouden rentrio op Duindigt WCS in opspraak na vonnis Notten Coup van roeicoach zonder effect Roeistrijd in cijfers DUIMDbKDAtj 5 bin HEMBEK ly/l LEI USE COURANT i Karei Jansen: „Ze maken een DEN HAAG Diverse be stuursleden van de V.V.C.S. - de vakbond voor profvoetballers - zijn van mening dat hun voorzitter Roel Wiersma nu maar moet kiezen of delen. Aan leiding tot een dergelijke opmerkelijke uitspraak is het door velen gekritiseer de optreden van Wiersma als „rechter" in de arbitra gecommissie van de K.N.V.B., die de zaak René Notten onlangs heeft be handeld. Door de objectivi teit waarmede Roel Wiers ma zijn taak als „rechter" vervulde en zijn VVCS-pet verruilde voor die van de wetgever, is de V.V.C.S. - overigens zeer ten onrechte - in een wat minder prettig daglicht gekomen en heb ben enkele profvoetballers uiting gegeven aan hun on genoegen. Exponent hier van is Arie Haan die on langs voor het lidmaat schap van de V.V.C.S. be dankte. Dat spijt Kare! Jansen, secretaris van de V.V.C.S. bijzonder. ,,Haan, en vele anderen, maken een enorme denkfout," zegt hij- „Zij nemen allemaal wel kennis van arbitrage, maar ze weten niet hoe het eigenlijk in elkaar zit Zij denken dat iemand die in de arbitragecommissie zi. als verdediger van een speler optreedt, ook helemaal achter de speler zou staan. Dat is niet zo. Men moet weten dat de ar bitragecommissie een alterna tief is voor de kantonrechter en dat degenen die in die commis sie zitten onafhankelijke en ob jectieve personen zijn. Dat mag men niet vergeten. Wiersma is als rechter door de K.N.V.B. aangesteld en door Notten geko zen, omdat deze er kennelijk van uitging dat Wiersma zijn kant zou kiezen. Maar dat kan je van een rechter nooit eisen. Een rechter moet nu eenmaal de wet in acht nemen. Bedrogen René Notten, kwam dus bedrogen uit. De arbitragecommissie deed uitspraak: Notten mocht niet naar Ajax. Een onherroepe lijk besluit. h'*i zijn er spelers, en heel veel mensen, die vinden dat de kan sen van Notten niet voldoende zijn verdedigd door de man die dat bij uitstek had kunnen doen, de voorzitter van de Vereniging Van Contract Spelers, Roel Wiersma. „Hier begint de denkfout" aldus Karei Jansen, die duidelijk met het dualistische optreden van zijn voorzitter in de maag zit. „Zo'n arbitragecommissie be staat uit een voorzitter, die al tijd een jurist is, en twee rech ters. van wie de namen op twee verschillende door de KNVB sa mengestelde lijsten staan Een staat aan de kant van de clubs, en meestal een clubofficial is, de andere staat aan de kant van de speler, en. is altijd een oud-speler- De meeste mensen denken dan dat die oud-speler dan ook helemaal achter de spe ler gaat staan, maar dat is een misvatting. Toevallig was die man van de spelers de voorzit ter van de V.V.C.S., maar de V.V.C.S. als zodanig heeft er niets mee te maken. Sterker nog, wij zijn het met het vonnis in de zaak Notten helemaal niet eens." Bij die dubbele functie van zijn voorzitter heeft de V V-C.S. nog nooit eerder moeilijkheden ge had, maar nu het zover is moet Wiersma toch kiezen of delen. Want de naam van de V.V.C.S. komt er toch mee in een kwa lijk daglicht te staan. „En dat moeten we helemaal niet heb ben", zegt Karei Jarisen, „want we blijven vechten voor de be langen van onze leden, dus ook van Arie Haan en ook van René Notten. Met Haan zal ik per soonlijk de zaak nog eens door spreken en hem proberen tot andere gedachten te brengen. \IerkwaArclig Nu is de merkwaardige situatie geschapen dat de V.V.C.S. - waarvan Roei Wiersma dus voorzitter is - het niet eens is met het vonnis van de arbitra ge-commissie, waarin Wiersma rechter was. En wat Notten betreft is er een mogelijkheid dat de zaak in ho ger beroep wordt behandeld. Als belangenorganisatie zijn wij het niet met het vonnis eens, want er zijn tal van tegenstrij digheden in en staat tegenover de affaire Neeskens. Mr. Jansen van Raaij, de raadsman van Notten - die bij werd gestaan door drs. Martin Snoek van de V.V.C.S - heeft ook al diverse tegenstrijdigheden gezien De mogelijkheid is dus helemaal niet uitgesloten dat de affaire Notten een juridisch vervolg gaat krijgen. De WCS zal in tern ook nog de nodige aan dacht aan de zaak gaan schen ken, al zijn de belangen waar het om gaat duidelijk anders. Hoewel niemand binnen de WCS aan de integriteit van Wiersma twijfelt, hij is nu eenmaal in staat om zich los te maken van alle vooroordelen, zal deze toch een keuze moeten gaan maken, óf de WCS óf de arbitragecom missie. Beide functies zijn re cent onverenigbaar gebleken. BART HOOGDUIN. UTRECHT, De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V.J.A. van Dijk, zal volgende week donderdag beslissen of de frisdrankenfabtiek Raak voorlopig moet door gaan met maandelijkse be talingen aan de Delftse basketbalvereniging Punch De raadsman van Punch, mr.B. Hamburger, vroeg de president gisteren middag in een ruim drei uur durend kort geding, Raak te verplichten, door te gaan met het betalen van maandelijkse voorschotten tot de resultaten van het bodemge ding (dehoofdzaak zijn- Raak heeft de sponsorovereen komst per 8 september opge zegd. Volgens mr.Hamburger zijn de redenen die het bedrijf daarvoor aanvoert onwaar en bovendien gezocht, Raak stelt daar tegenover, dat Punch in strijd mer de overeenkomst al lerlei verplichtingen is aange- Winst voor FC Den Haag Oostende FC Den Haag heeft gisteravond in een vriendschap pelijke wedstrijd in Oostende de gelijknamige Belgische ploeg met 31 verslagen. Met de rust leidden de Belgen nog met 10. Russen beheersten moderne vijf kamp MOSKOU De Rus Pavel Led- nev is gisteren in Moskou we reldkampioen moderne vijfkamp geworden. Hij behaalde een to taal van 5302 punten. Zijn land genoten Vladimir Tsjmelev en Boris Onitsjenko werden resp. tweede en derde met 5209 en 5150 punten. Het landenploegen klassement werd ook een over winning voor Rusland met 15.763 punten, waarmee het Hongarije (15.188) ruim voor bleef. gaan en afspralen heeft ge maakt buiten de sponsor om. Het zit Raak bijvoorbeeld erg dwars, dat Punch Hero ('onze grootste concurrent') reclame borden naast het speelveld heeft aangeboden zonder dat Raak daar van wist. Dat Punch bo vendien znder overleg met de sponsor bezig is gewwest met het aantrekken van een derde Amerikaanse speler, heeft voor Raak de deur dichtgedaan zoal de raadsman mr. J.Hee- res, zei. Mr. Hamburger betoogde, dat vol gens Punch de werkelijke reden voor het opzeggen van con tractu is, dat Raak van haar Amerikaanse moedermaatschap pij het concigne heeft gekregen zich meer op de profsport te gaan richten. In Nederland zou een basketblteam moeten wor den gevormd dat hoofdzakelijk in de Europese competite zou moeten uitkomen. Punch zou uit Amerikanen bestaat en dat voor dat team ten hoogste twee Nvederlanse spelers en de trai ner-coach mogen leveren. Verschillen Tijdens de behandeling van het geding waren er twee punten waarop parijen zeer duidelijk van mening verschilden. Het eerste was de vraag, of de be paling in de sponsor-overeen komst, dat tussentijdse opzeg ging (binnen drie jaar) van het contract alleen mogelijk is met toestemming van de Nederland se Basketbal Bond NBR! of via arbitrage, nu van toepassing Punch meent van wel, Raak be strijdt dat Volgens mr Heers geldt de bepaling niet ingeval van wanprestatie (waarvan Raak Punch beschauldigt en te ze alleen gemaakt om te voorkomen dat een club die in de competite in delift zit. wordt overgenomen door een sponsor die meer betaalt. Een bijna babylonische spraak verwarring ontstond over de vraag, of Raak in februari al de begroting 1974-1975 van de club heeft goedgejeurd- Raak .subsi dieerde' Punch met een bedra dat gelijk in aan de kosten m nus de recttes en andera inkon sten. Bovendien stonden de tw« Amerikaanse spelers bij op de loonlijst. Raak intkent, da de begrotinj voor het komned seizoen is aan vaard. Op de desbetreffende bi eenkomst in februarie is maar er zijn volgens mr.Heerj geen bindende toezeggingen ga daan. Daartoe had de vertegen woordiger van Raak hbij da gesprek ook geen bevoegdheid Punch heeft enkele getuigenve klaringen onder ede laten afne men, die echter althans voor zover er tijdens het kort gedint uit werd geciteerd- niet vee duidelijkheid brachten. Net afgetreden Mr. Heeres was nogal veront- waardigd over de medeling van nr. Hamburger, dat hetallee^ enkele leden van Punch zijn gewwest die buiten Raak orrj cintact met het bedrijfsleven hebben gezocht over reclame; mogeliukheden, met Hero bij voorbeeld Mr. Heeres: Hei aanbieden van reclameboreen ii gebeurd op briefpapier van d( club en de leden wier namen - erop stonden, waren bestuursle]1 den, die pas bij het getuigenverj hoor door de rechter-commissa] ria in DenHaag vertelden dal waze ,net' waren afgetreden". Verder was Raak volgens mr. Heeres niet van plan voor hel komende seizoen Amerikane irf diense te nemen. Punch heefj zelf Rogers en Sheridan (trail ner-coach) gecontracteerd kosten plm 70-000 —in strijd met de afspraak dat Amerika nen formeel als werknemers van Raak zouden worden be schouwd en door Raak zouden worden aangesteld Een an-j der,pijnpunt' is de inschrijving van Punch voor de Europa CupJ Raak zou dat volgens mr- Heer- se vanwege de kosten nooit heb ben goedgekeurd. Mr. Hamburger onderstreepte het sneedeisende karakter van deze zaak met de opmerking, dali Punch in een noodsituatiete- recht komt als Raak de maan- delijke betalingen na 8 septem-, ber staakt. LUZERN Iedereen had het ver wacht, maar toch hadden de Neder landse supporters in Luzern in stilte gehoopt dat hun verwachtingen ten aanzien van de verrichtingen van de Nederlandse ploegen op de eerste dag van de wereldkampioenschappen roeien voor heren te pessimistisch zou den zijn geweest. Het was niet zo. Alle vier elite-ploegen werden door neder lagen verwezen naar de herkansingen. Slechts Harold Punt plaatste zich rechtstreeks voor de halve finales. In het lichte skifnummer, waarin de Ha genaar uitkomt, worden overigens se ries en één herkansing geroeid om te bepalen welke twaalf van de dertien deelnemende scullers in de halve eind strijden mogen uitkomen. De 4 met stuurman van Dudok van Heel en skiffeur Ronald Vervoort brachten 't zelfs niet 'verder dan een 4e plaats, waardoor beiden Jninder gunstig zijn ingedeeld in de herkan singen. Een eervolle prestatie leverde alleen de stuurmanloze Aegir/Phocas-combinatie die na felle strijd juist 0,2 seconde te kort kwam om de race winnend af te sluiten en de halve finales te bereiken. Ook voor de on gestuurde twee van Laga, Grothuis-Van Wou denberg, was er een tweede plaats. Het ver schil met de Roemeense Europese kampioe nen Ilie Oanta en Dumitru Grumezescu be droeg echter na de tweeduizend meter een vijftal lengten. De 4 van Aegir/Phocas heeft zich vanaf de eerste meters constant in het gevecht ge mengd. Met Australië en de Verenigde Sta ten scheidde de Nederlandse coalitie zich snel af van de overige boten. Australië ging tegen het moordende tempo, dat de Neder landers al op 1300 meter opvoerden tot 40 slagen, ten onder. De Amerikaanse vier niet. Het kwartet kwam zelfs nog tot een eind sprint die het zo belangrijke halve tafje winst opleverde. De „coup" van coach Rik van der Want bij de vier met stuurman van Dudok leverde vooralsnog geen effect op. Direct na de na tionale karppioenschappen toen slag Maarten van Vianen geblesseerd bleek, werd de La- ga-roeier Adri Klem als reserve aan de equipe toegevoegd. Toen al werd er van de zij de van de roeibond druk uitgeoefend om de cadettenformatie te versterken door de ver vanging van een van de roeiers. Inmiddels werd Van Vianen hersteld verklaard. Daarop besloot de coach daags voor de voorwedstrij den Klem alsnog de plaats van De Jonge te laten innemen. Het heeft niet mogen baten. De gehele race heeft de ploeg van Dudok van Heel-Laga in vierde positie gevaren. Bij na elf seconden bedroeg aan de finish het verschil met de Oostduitse winnende forma tie Einheit Dresden. Bijzander ontevreden over zichzelf waren Grothuis en Van Woudenberg. De Delftse boot stond te licht afgesteld en dat was zon der twijfel bij de hinderlijke winddraaiingen een nadeel. De roeiers voerden het amper als excuus aan. Dat ze van de Roemeense Europese kampioenen zouden verliezen, stond bij voorbaat vast. Beslist echter niet dat het verschil moeilijk nog in lengten kon worden uitgedrukt. „Als we in de herkansing ook zo varen, ziet het er slecht voor ons uit", aldus een ontgoochelde Grothuis. i de roeier, kunnen i In 4. Zwitserland 7.32.03. 5. halve finales): Eerste serie: 1. Hoe- 7.36.23: Tweede niR. (ODld) 8.02.13, 2. Dehomhr (Belg) 8.12.14, 3. Petelin (Au: 7.04.45. 2. Oost 2.Dovgan Rusl) 7.26.76, 3. Karplnen nov (Buig) (Finland) 7.32.S 7.06.07, 3. Tsjechoslowaklje 7.06.32, 4. Ver. Staten 7.13.47, 5. Frankrijk 7.18.10; Derde serie: 1 Italic 718.90, 2 Bulgarije 7.21.23, 3. België 7.26.14, (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het was gis termiddag een uitstekende dag voor het rentrio trai ner Delbrassinne eige naar Lauf jockey Frans Vandeuren. Twee van de drie rennen werden op Duindigt door dit gouden trio gewonnen. Frans Vandeuren moest het in de ren doen, maar de kleine Belg Frans Delbrassinne heeft de paarden toch maar weer in vorm gekregen. In de Juweel Jinksprijs ging Vandeuren met Qucilio als outsider van start. De uit België overgekomen top- jockey Muyldermans was met favoriet Heros lang in de voor hoede achter de stalgangmaker en tempo-opvoerder Sam's Pet. maar moest tenslotte genoegen nemen met een vierde plaats. Qucilio won fraai voor Lady Wiepke en Matilde. In de andere ren om de derde af deling van de Juweel Jinks-prijs zegevierde Vandeuren met Mettlesome Maid voor de fel strijdende Offspring en Lady Bella. De derde ren van de middag, de eerste van het programma, le verde de eerste echte overwin ning op voor Nederlands derde vrouwelijke leerlingjockey, Cla ra Meltzer. Zij reed onder het lichte gewicht van 46 kilo Dar ling Carline zeer fraai van start tot finish naar de overwinning, voor Honey's Rocket, de favo riet met Frans Vandeuren. Bij de dravers viel in de hoofd klasse de uitstekende koers Gerard van Eykelenborg op met Kees Verkerk die na een rust periode weer voor het eerst uit kwam. .inslagen: Star Performerprljs (2040 m: I. Luc ky Surprise A (A Suykerbuvk) 2.49- 1.22 8. 2. Leanne Fortuna. 3. Lucky Esther H. Toto. wlnn. 10,20, pi. 3.10 3,20 2,90, koppel' 5.-, trio (J. m) 1. Lare Dooyev ;rd) 2 08 2. Jei Abaka. Tot winn. 2... pl. 1,40, 5.10, 1,90. Koppel 6,10, trio 516,60. iweel Jinksprijs (eerste afdeling ren 2150 m): 1. Daring Carolini C. Mc qnpiWMii 2. H<I Rocket. 3. Sans Cesse Tot, i 13,10. pl. 4,70. 2,10, koppel 11,20. Germanoprlis (2120 m): 1 Lantoni H (P. Zandt) 2 59.5 1.24.7, 2. Kaballus. 3 Lou Hagheweyde. Toto. wlnn. 6.60. pl. 2.70. 6,10. 2,10. Koppel 8.60. trio 945,10. KNH en RV-prlfs (2100 m): 1. Kees Verkerk (G. van Eykelenborg) 2 52 8 1.22.3, 2. Ideal Prise, 3. Ike Hollan- dia. Toto wlnn. 2,40, pl. 1,50 2,60, koppel 10,30. Juweel Jinksprijs (tweede afdeling ren, 2150 m)- 1. Qucilio (F. van Deuren) 2.22.2, 2 Lady Wiepke. 3. Matilde. Toto. winn. 4,40. pl. 1,50 2.70. koppel 9.80, trio 309. 7,20. Juweel Jinksprijs (derde afdeling ren, 2150 m): 1. Mettlesome Maid (F. van Deuren) 2.25.6. 2. Offspring, 3. Lady Bella. Toto. wlnn. 6,80, pl. 1,60 1.7» 1.40, koppel 10,70, trio 143.60. Pepitone Hanoverprljs (leerlingen, 2040 m): 1. Lee Rodney (A. Nleu- wenhuizen) 2 52 4 1.24 5. 2. Llnda Hollandia. 3. Marinus Carlos. Toto. winn. 10,40, pl. 2,-. 1,90 1,90, koppel Totalis- t 262 960,-. 2. Drea (lerl) Vlei Lichte Skiff (nummers een. twee en drie naar halve finales): Eerste se rie: 1. Groot Brittannlë 8.17.99, 2. België 8.21.94, 3. Japan 8.25,73, 4. Zweden 8.43.12, 5. Finland 8 52.14; Tweede serie: 1. Ver. Staten 8.09.07, 2 Nederland (Harald Punt) 8.13.20. 3. Zwitserland 8.16.45, 4. Duitsland halve finales): Eer Duitsland 7 19.71 7.36.67, 5. Denemarken 7.50.23; le serie: 1. Roemenië 7.18.74. 2. urland (Laga) 7.28 35. 3. Bra Irect In halve finales): terste serie: 1. Oost Duitsland 6.22.73, 2. Rusland 6.34.79, 3. Frank rijk 6.36 02. 4 Tsjecho Slowakije 6.37.28, 5. Noarwegen 6.37.53, 6. Zwitserland 6.43.19.; Tweede serie: 1. Ver. Staten 6.39.03, 2. Nederland 6,39.23, 3. Spanje 6.47.86, 4, Australië 6.48.67, 5 Groot Brittannlë 6.51.03, 6. Hongarije 6.51.31; Derde serie: I. West Duitsland 6.29.35, 2. Nieuwe Zeeland 6.32.87, 3. Canada 6.35.90. 4. Oostenrijk 6.47.17. 5. Finland 6.48.23. 6. Argentinië 6.53.37. Dubbel vieren: (w serie. Tsleeho-SIc Oost Duitsland 6.10 49 plaat 7.15,47, 5. Polen 7.23.96, 6 Zwitser land 7.32.20: Tweede serie: 1. Oost Duitsland 6.52.12, 2. Tsjechoslowa klje 6.56.88. 3 Groot Brittannlë 6.57.32. 4. Nederland (Dudok van Heel) 7.03.20. 5. Ierland 7.16.04. geplaatst voor de halve finale: cho Slowakije 7.35.05, Oost Dul 7.43 21. Roemenië 7.36.55. Unie 7.34.34. wjet Nieuw Zeeland 6.04.3c De achten z'.jn net gestart. Van beneden naar boven de ploegen van de Vere> gde Sutc., G^st-Duitslaijd, Groot-Brittannië en Australië. halve finales): Eerste a Brittannlë 7.12.65, 3. ZWeden 7.24.07. 6.06.82; Derde série: 1. Ver. Staten 5 54.17 2 Oost Duitsland 5.54.94. 3. Groot Brittannlë 5.57.10. i Voor Frans Vandeuren was het

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16