NEDERLAND KAN ZONDER PSV'ERS, ZWEDEN MISTE VOORAL EDSTRÖM Ciska Janssen was klap niet te boven Magistraal Oranje bracht publiek in vervoering Cijfers van Rome Kort geding tegen Nieuwe Revu Van Praag schiet er als voorzitter Ajax geld bij in DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 De eerste van de vijf. Johan Cruyff is op onnavolgbare wijze om Cronqvist „heengewalst"Diens sliding is vergeefs. Nadien zal ook doelman Hellström door Cruyff worden omspeeld. Rob Rensenbrink heeft na een vrije trap van Cruyff tegen de lat geschoten, Neeskens miist de terugspringende bal maar Haan onzichtbaarniet. Neeskens (op-de grondheft de handen juichend op. Nederland leidt met 2—0. STOCKHOLM - Er was, na afloop van Oranje's verrukkelij ke demonstratie tegen Zweden (5-1), vrijwel geen speler van het Nederlands elftal, die niet even spottend wees op de weigering van de P.S.V.'ers om de reis naar Stock holm mee te maken. „Vanavond is toch wel gebleken, dat we die gasten helemaal niet nodig hebben", zei Johnny Rep. Wim van Hanegem: „We moeten maar met deze ploeg verder gaan, die anderen kunnen wat mij betreft wegblij ven". Johan Cruyff: „Als ik vroeger voor het Nederlands elftal bedankte, deed ik dat op eigen initiatief. Daar had ik geen verzoek van mijn trainer voor nodig. Meneer Rij vers wil tegenwoordig kennelijk de grote bink uithapgen. Van mij mag hij dat blijven doen..." De absentie van spelers van P.S.V., de club, die dit seizoen grote investeringen van de laat ste jaren zo graag met de lands titel wil bekronen, bleek duide lijk een „kick" te zijn geweest voor hen, die wel wilden. Zwe den, dat er in het jongste we reldkampioenschap als enige in was geslaagd de Nederlanders het scoren te beletten, werd voor eigen publiek compleet van de vochtige grasmat ge vaagd. De vele magistraal op gezette aanvallen brachten zelfs de fanatiekste Zweedse suppor ters in het stadion (met 34.527 toeschouwers voor tweederde LrCIlOteil gevuld), in vervoering. fijk wist, dat de Zweden er enorm George Knobel, die zich geen be- op gebrand waren in deze wed- ter debuut als bondscoach had strijd iets bijzonders te preste- kunnen wensen, sprak nader- ren. Daarom heb ik er steeds hand van „een geweldige ge waarwording", en daarmee doelde hij op het feit, dat de in West Duitsland ingezette lijn was doorgetrokken. „Als je", aldus Knobel, „dit ziet moet je foch tot de conclusie komen, dat de wereldtitel in verkeerde han den terecht is gekomen. Ik kan me niet voorstellen, dat er een ploeg is die momenteel beter voetbal speelt. Vooraf had ik de spelers erop gewezen, dat die tweede plaats in het w.k. ver plichtingen met zich mee brengt". weer op gehamerd, dat we niet mochten afgaan. In de afgelo pen dagen was ik echt niet zo gerust op een goede afloop. Het laatste jaar had ik door allerlei omstandigheden, die volgens mij buiten mijn schuld lagen, geen plezier beleefd aan het voetballen. Het resultaat van het wereldtoernooi betekende, dat mijn verantwoordelijkheid alleen maar groter was gewor den. In zo'n situatie ga je auto matisch twijfelen. Na vanavond doe ik dat niet langer". In de afgelopen dagen heb ik bij alle spelers de bereidheid ge proefd om op het stramien van het w.k. verder te gaan. In de wedstrijd is dat er helemaal uit gekomen. Ik heb genoten van het spel en voelde me meer voetballiefhebber dan coach". Knobel kon zich dat voelen omdat deze fantastisch spelende Ne derlandse ploeg geen aanwijzin gen vanaf de kant nodig had. Oranje was een lust voor het oog en maakte duidelijk, dat het w.k.-toernooi iets teweeg heeft gebracht. Jongbloed: „Je kunt aan de jongens merken, dat ze graag met elkaar spelen. Johan Cruyff en Johan Neeskens vin den het bijvoorbeeld gezellig in de groep te verkeren. En door het voetbal, zoals we dat hier Voldoende talent Voor George Knobel is dat onge twijfeld een geruststellende ge dachte zo kort voor het begin van de strijd om het Europees kampioenschap, waarin het Ne derlands elftal nog dit jaar Fin land (uit), Italië (thuis) en Po len (uit) zal ontmoeten. Hoewel een zwaardere groep nauwelijks mogelijk is, mag worden aange nomen, dat voor Oranje met het huidige spelerspotentieel een hoofdrol zal zijn weggelegd. De grote winst van de schitterende exhibitie in Stockholm is dat Knobel niet alleen afhankelijk is van vedetten als Cruyff, Van Hanegem - wat speelde hij voor de rust ondanks zijn knie en kuitbeenblessure formidabel - en Neeskens, er is voldoende ta lent voorhanden om ook bij een eventuele absentie van grote mannen nog een sterke ploeg op de been te kunnen brengen. Peter Ressel debuteerde, nadat Johnny Rep al in de 35ste mi nuut wegens een oude kuitbles sure moest uitvallen, alsof het spelen in Oranje voor hem de normaalste zaak van de wereld is. René Notten bleek, toen hij dertien minuten na de rust uit blinker Van Hanegem moest vervangen, nauwelijks hinder te ondervinden van het feit, dat hij bij FC Twente als gevolg van de transferperikelen vrijwel geen wedstrijdritme had kunnen opdoen. De entree van Jantje Peters was helemaal een openbaring. Elf minuten voor het einde achtte George Knobel het moment ge komen om het jonge toptalent uit Groesbeek lets van de inter landsfeer te laten proeven. Pe ters acteerde meteen alsof hij nooit anders had gedaan, met als hoogtepunt het creëren van een fantastische kans voor maestro Johan Cruyff, die op het laatste moment door doel man Ronnie Hellström van het zesde doelpunt werd afgehou den. Knobel: „Op de bank zei Jantje steeds, dat hij het spel zo snel vond. Toen de voorsprong groot genoeg was, leek het me het 'beste dat hij dan zelf maar eens moest ondervinden hoe snel het wel ging. Bovendien is het voor zo'n jongen het prettigst even in een goed draaiend elftal te mo gen meespelen. Dan is de kans op een teleurstelling minder groot". Tegenover de talrijke positieve punten stond slechts een feit, dat minder plezierig was: het centrum van de defensie fun geerde verre van vlekkeloos. Van Knobels voornemen te ex perimenteren met Dick Schnei der als vrije man en Theo de Jong als voorstopper kwam niets terecht omdat de Zweedse opstelling er anders uitzag dan de Nederlandse coach dinsdag middag, toen hij zijn formatie bekend maakte, had verwacht. Niet Jan Sjöström fungeerde als centrale spits maar Roland Sandberg en daardoor moest Wim Suurbier, die de schutter van Kaiserslautern in Dortmund tijdens de wk al vlekkeloos uitschakelde, voornamelijk in het hart van de verdediging opereren. Schneider werd belast met de be waking van linkerspits Thomas Ahlström en Theo de Jong moest het organisatorische werk voor zijn rekening nemen. Om dat de Feyenoorder dat niet be paald imponerend deed. kreeg Jan Jongbloed veel meer werk op te knappen dan normaal ge sproken nodig zou zijn geweest. Jongbloed bevond zich vrijwel steeds op de juiste plaats en groeide uit tot een van de uit blinkers in het Nederlands elf tal. Bevestigd Een elftal, dat zijn tegenstanders naarmate de strijd vorderde, en de voorsprong groeide, steeds meer frustreerde. „Ik vond Ne derland in West Duitsland al de beste ploeg ter wereld en van avond is mijn mening alleen maar bevestigd", zei de Zweed se coach Georg Ericsson, die vooral de afwezigheid van Ralf Edström een enorme handicap voor zijn formatie noemde. De lange aanvaller, in Dortmund een voortdurende bedreiging voor de defensie van Oranje, werd inderdaad node gemist door de Scandinaviers, van wie alleen doelman Hellström en middenvelder Bo Larsson op voet van gelijkheid met hun tegen standers konden duelleren. Voor de vele hoge ballen, die hoog voor het Nederlandse doel wer den gebracht, was er door de ontstentenis van Edström nim mer emplooi. Conclusie derhalve: Nederland kan wel zonder de PSV-ers tot een topprestatie komen, Zweden niet. want behalve Edström bleek ook het ontbreken van de geroutineerde Björn Nordqvist in de verdediging een duidelijke verzwakking te zijn. TON VAN DALEN ROME De klap, die Ciska Janssen dinsdagavond in de fi nale van het verspringen kreeg door drie keer ongeldig te springen, bleek een dag later, toen zij aantrad voor de vijfkamp, toch harder aangekomen te zijn dan aanvanke- Kracht lijk was gedacht. De Amsterdamse eindigde op dit num mer, waarop zij zo graag het nationale record van Mieke van Wissen (4440 punten) had willen verbeteren, met een totaal van 4151 punten als veertiende. haar totaal nog niet eens aan de kwalificatie-eis voor Rome. die 4200 punten was. Niet alleen als laatste van zestien deelneemsters (er vielen er twee uit), maar zij bleef ook Okker eruit Forest Hills Tom Okker heeft ln de vierde ronde (achtste fina les) van het toernooi om de open Amerikaanse tenniskam pioenschappen in Forest Hills verloren van de Rus Metrevell met 6—1, 6—3, 7—6. Verdere uitslagen vierde ronde: Smith (VS)—Ball (Austr) 6—2. 6—3, 6—7, 6—3; Connors (VS) Kodes (Tsjech) 75, 63, 5 7. 6—2; Tanner (VS)—Ep Shafei (Egypte) 63, 67, 75, 67, 7—6" Kwartfinales dames: Evert (VS) —Hunt (Austr) 76, 63; Gool- agong (Austr)Melville (Austr) 6—4. 7—5: King (VS)—Casals (VS) 6—1, 7—6; Heldman (VS) Gunter (VS) 7—5, 7—6. Loting EC tweede ronde SERN De (Europese Voetbalunie) heeft gisteren tijdens een vergadering in Bern besloten de loting voor de tweede ronde van de drie Europese beker toernooien op 4 oktober in Genève te verrichten. De twee wedstrijden voor die ronde zullen worden ge speeld op 23 oktober en 6 j november ver verwijderd van haar per soonlijke record van 4306 pun ten. De mislukte finale-versprin gen plus het feit dat zij voor de derde achtereenvolgende dag in actie moest komen, zijn de oor zaken van het falen op de vijf kamp. Toch was Ciska Janssen met 14.69 seconden op de 100 meter horden niet slecht begon nen. Het kogelstoten werd met 11.95 meter echter een bittere tegenvaller- „Vooral na de 13-76 meter, die ik twee weken gele den in Utrecht stootte, was dit natuurlijk erg matig," vertelde ze later. De kansen op iets goeds waren toen wel verkeken. Ciska Janssen sloot de ochtend af met een hoogtesprong van 1.68 meter. In de avonduren boekte zij op het verspringen (5.94 meter) en de 200 meter (25.03 seconden) prestaties, die voor haar zonder meer matig zijn. Ciska Jansseh voldeed met Wereldrecordhoudster Burglinde Pollak, die nog nooit een inter nationale titel heeft veroverd, moest evenals in Helsinki drie jaar geleden, genoegen nemen met zilver. Het goud was met 4776 punten Pollak bleef pre- cies 100 punten achter voor Nadesjda Tkatsjenko, die daar mee de vijfde Russische kam pioene werd in de acht keer dat dit nummer op de Europese kampioenschappen wordt gehou den. Hoe groot de kracht van Rusland weer is geworden, wordt onderstreept door de drie Russinnen die eindigden bij de eerste vier. Voor Nederland kwamen gisteren nog twee deelneemsters in ac tie. Wilma van Gooi en Ray mond Heerenveen op de 200 me ter dames en heren. Beiden drongen door tot de halve eind strijd, die voor vrijdag op het programma staat. Door de rust dag (vandaag) heeft het tweetal even tijd om op adem te ko men. Dat het enig effect zal hebben, lijkt bij voorbaat uitge- sloten. Wilma van Gooi werd in de vier de serie in 23.84 seconden twee de achter de Oostduitse Doris Maletzki- Sparen Raymond Heerenveen, die was uitgezonden op een handtijd van 20 9 seconden, voelde zich in Rome als een vis in het water. De Antilliaan had zich geen idealere temperatuur kunnen, wensen. Hij eindigde in zijn se- rie als derde in 21.24 seconden. I „Dit is mijn beste race, met die van Aarhuus, waar ik die 20.9 liep. Ik kon op het laatste stuk goed bij blijven en dat alleen al was voor mij een geweldige vol doening." Ook Heerenveen zal het vrijdag bij de halve finales moeten laten. Wie hij echter zeker niet tegen het lijf zal lopen, is de Russi sche Europese kampioen 100 m. Valeri Bortsov, die in Rome niet tot een „dubbel" zal komen zoals drie jaar geleden in Hel sinki. De krachtige Rus liet het' voor de series 200 meter afwe ten om zich te sparen voor de' estafette. FInule 400 meter dame»: I. Rllta Sa- lin (Fin) 50 14 (wereldrec. elektr. ll)dwaarnemlnB). 2. Ellen Streldi (ODL) 50,69, 3. Rita Wi den (WDL) 50 88 4. Nadesjda IlJIna (Rus!)! 51 22, 5. Aneellka Handt (ODL) SusanJ (Joeg) 1.44.1; 2. Steven Ovell (GB) 1.45.8; 3. Markko Taskl- nen (Fin) 1.45.9; 4. Vladimir Pono- marev (Rusl) 1.46.0; 5. Gerhard Stolle (ODL) 1 46.2. :lnale hoogspringen heren: 1 lesper Istvan (Hong) 2.19; 5 Jacek Wszola 2 Finale 400 meter hert Kar: Honz (WDL) 45.04 2. Jenk'.ns GB) 45.67. 3 Bei mann (WDL) 45.76. 4 Ma koaho (Fin) 45.84 5 Ossl Ko (Fin) 45.87. :lnale verspringen heren. Podloezjni (Rus!) 8 12.; Stekic (Joeg) 8.05; 3. Jevj.. Kahma (Fin 51.24. Vljfkum jenko (Tsjech) 62.76; 3 Richard h (Zwc) 62 00 4 Siegfried Pa- (ODL) 61.20; 5. Veljko Veiev 1. Nadesjda Tkf 4776 punten (13. .07. 1 74. G 36 cn 24,20) 2 Burglln- de Pollak (ODL) 4676 3.36. 1580. 1.71. 6.19. 24 46). 3 Zoja Spassovska- Ja (Rus!) 4550 <13.27. 14 48. 1 65. 6.37. 24.96), 4 Ljoedmllla Popovska- (Rus!) 4548 5. Sles i GB) 48.82 2. Je: S 94; 3. JevgenJ. Ga< (ODL) 4547; (Ned) 4151. Vla de series 20 14. Ciska Jans: meter dames: 1 Lillana (Bul) 158!; 2. Gunhlld ;r (ODL) 1.53.8; 3. Marla- (Roem) 1.59.8. 4 Marie- Dubois (Fra) 1.59.9; 5. elfde tijd van de v AMSTERDAM De president van de recht bank in Amsterdam, mr. W.J. Borgerhoff Mul der, zal op 11 september uitspraak doen in het door Jaap van Praag en Ajax aangespannen kort geding tepen de „Nieuwe Revu" over de inhoud van een door de journalist Henri Rem mers geschreven artikel onder de kop „Hoe be trouwbaar Is Jaap van Praag". Van- Praag en het bestuur van Aiax voelen zich gegriefd door suggesties als zou Van Praag zich ten koste van de vereniging hebben verrijkt. Zij hebben de president gevraagd „Nieuwe Revu" te verbieden nog verder te suggereren dat bij Aiax door Van Praag verduisteringen zijn ge pleegd. Ook willen zij rectificatie in het week blad tegen een dwangsom van f 25.000. Het kort geding, waarvoor grote belangstelling bestond, diende gistermiddag. Namens Van Praag en Ajax (vertegenwoordigd verder door de bestuursleden Westrik, Timman en Kraan) stelde mr. H.M. Voetelink onder meer dat de „naakte werkelijkheid" is dat Van Praag er in zijn functie als voorzitter geld bij inschiet en dat juist Aiax zich verriikt ten koste van Van Praag. Henri Remmers, die samen met hoofdredacteur J.N. Velt en de geïllustreerde Pers b.v. was ge dagvaard, had onder het artikel op 16 augustus de namen genoemd van degenen, van wie hij zijn inlichtingen zou hebben rerkregen. Daarbij waren ook de oud-tralners Knobel, Kovacs en Michels. Knobel en Michels hadden schriftelijk laten weten dat zij nooit contact met Remmers hebben gehad, Kovacs had nooit van de geruch ten gehoord. Voorts zei zij dat Nieuwe Revu spontaan aan biedt de indruk als zou geld van Ajax in de zak van Van Praag terecht zijn gekomen, te rectifi- Mr. Tonkens zei tenslotte dat haar cliënten wel bereid zijn niet verder over deze zaak te schrij ven maar dat zij een voorbehoud willen maken voor het geval nieuwe feiten te voorschijn zou den komen. De eis tot rectificatie wees zij af. „Wij menen niet over de schreef te zijn gegaan. Het was net op zijn kantje". Van minuut tot minuut 5. Tapper, die later de zwakste speler van Zweden zou blijken, verschijnt na een pass van Grahn alleen voor Jan Jong bloed. Ten koste van een hands bal redt de Nederlandse doel man buiten 't strafschopgebied. 9. Johan Cruyff creëert, geholpen door een fout van Tapper, een kans voor Rob Rensenbrink, die via de paal naast schiet. 10. Wim van Hanegem lanceert Jo han Cruyff die eerst Cronqvist en vervolgens de uitlopende Hellström op onnavolgbare wij ze omspeelt: 0-1. 19 Doelpunt Rob Rensenbrink af gekeurd. omdat scheidsrechter Rudi Glöckner bij een hoekschop een overtreding van Cruyff te gen de gelijktijdig opspringende Hellström heet geconstateerd. 23. Jongbloed houdt de alleen voor hem staande Ahlström van de gelijkmaker af. 25 Johnny Rep besluit een schitte rende Nederlandse aanval met een doeltreffende kopbal maar Glöckner heeft terecht buiten spel geconstateerd. 34. In een doelworsteling, ont staan na een door Cruyff geno men vrije trap (overtreding Tapper tegen Van Hanegem), knalt Rensenbrink de bal tegen de onderkant van de lat. Johan Neeskens mist in de rebound, Arie Haan niet 0-2. 37 Peter Ressel vervangt Rep. Magnusson scoort, maar Glöck ner annuleert de treffer omdat Ahlström de bal van achter de doellijn heeft voorgezet. 46. Björn Andersson werkt Peter Ressel tegen de grond. Nees kens benut de toegekende straf schop: 0-3. 55. Sandberg lijkt op weg naar een doelpunt maar Suurbier haalt hem onderuit. Glöckner geeft een strafschop waaruit Larsson scoort 1-3. 58. René Notten vervangt Van Hanegem. 70. Gele kaart voor Ruud Krol na overtreding tegen Sandberg. - 73. Fantastische reactie van Jong bloed op verwoestend schot van Sandberg 75. Notten lanceert vanaf de links buitenplaats de opkomende Neeskens die keihard Inschiet. Hellström laat de bal van zijn borst springen en de attent doorgelopen Neeskens scoort: 1-4. 79. Jan Peters vervangt Haan. 83. Schitterende aanval waarbij, op Jongbloed na, alle spelers als tussenstations fungeren wordt door Rensenbrink beslo ten met een fantastisch schot. Het fraaiste doelpunt van de wedstrijd: 1-5. 89. Peters besluit een knappe solo met een pass naar Cruyff die op de uitlopende doelman Hell ström strandt. E.K.-voetbal Kreuz redde Oostenrijk AMSTERDAM —De Feyenoorder Wllly Kreuz heeft gisteren dank zij zijn gelijkmaker de basis ge legd voor de minimale winst van 2-1 van het Oostenrijkse na tionale elftal op Wales voor de eerste wedstrijd die belde lan den In Wenen speelden voor kwalificatiegroep twee van het toernooi om het Europees kam pioenschap. Kreuz bracht met zijn treffer in de 63e minuut Oostenrijk weer op gelijke voet met Wales dat in de 34e minuut door Griffiths de leiding had genomen. Een kwartier voor tijd bracht Krankl Oostenrijk de winst. Er waren 25.000 toeschouwers. Noorwegen won In groep drie met 2-1 van Noord-Ierlnnd. Ook In Oslo namen de gasten de lei ding. Tom Finnev was al na 120 seconden de maker van het doelpunt. Noorwegen kwam ech ter voor 7200 toeschouwers ver rassend terug door toedoen van Tom Lund die in de 50e en 74e minuut doelpuntte. Oost-Duitsland verrast, West stelt teleur Bazel Zonder Mueller. Overath Grabowsk! (bedankt voor nntio- nunl elftal) en Breifnert bij Real Madrid) heeft West Duits land In Baz.el een teleurstellend resultaat geboekt door In een vriendschnppelllke wedsfrljd te gen Zwitserland met slechts 2-1 te vinnen. Cullmann (6e minuut), de Zwitser Karl Mueller (23e) en Geye (27e) scoorden. Oost-Duitsland daarentegen ver raste. door in Warschau met 3-1 te winnen van Polen, ook in een v riendschapppeliike wedstrijd. Lsto ^af de Polen wel de •inj maar Kurbjuweit, Vogel en Lvt rr.yr brachten de Oostduit» 3-1.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15