Een mededeling voor Mirjam Baars die op een spaarboekje spaart. „Ga direct naar de Amro Bank, daar krijg je 2% méér/' De kunst van de camera RAPPORT THEOLOGEN OVER KERKELIJK AMBT TELEURSTELLENDE ZAAK 's Morgens om 9 uur gaan wij open. Duits hoogleraar: KERK EN WERELD Bisschoppen: aandacht geven aan zieken Pater Van Dam toch weg uit de Molenhoek Litiubil LuüKAiNl DUlVLf&KLlAU O bL.i'lrUVlDC.K Ijjl 1 De fotografen Logeman en Burcksen tonen hun jong ste opnamen in de grote leszaal van het Haags Cul tureel Trefpunt. Dit is een goede, rustige gelegenheid om beeldende kunsten en fotografie te bekijken. Wat de technische kant aangaat, hebben deze hei de kunstenaars veel ge meen, hun artistieke visie en opvattingen zijn van- zelfsprend heel ver-schil- schillend. Zo heeft Jos Burcksen wel iets van de oude atelierfotografen die na lang wikken en wegen hun modellen in pose zetten: Dames geleund tegen deurstij. len of bordkartonnen hekken. Bij Burcksen is de entourage echt maar ze zijn op hun voor- Jos Burcksen en Giovanni Logeman in de HCT-zaal deligst genomen, zijn dames. Eén is er bij die met haar smachtende blik sterk doet denken aan het fin de siècle toen men toch ook al scherp- sprekende opplaten kon ma ken. Dit houdt in dat hij een eigen charme heeft. Giovanni Logeman is „moder ner" van instelling en prefe reert de directe impressie. Hij heeft prachtige koppen ge maakt en speciaal zijn land schappen zitten vol sfeer en in timiteit die niet zo gemakkelijk fotografisch is vast te grijpen. Vooral zijn eenzame visser en de roeibootjes bij het wilgene.l- land zijn subliem. Het werk van deze beide be kende Haagse fotografen blijft tot eind oktober in het HCT te bezichtigen. ASGER JORIS Een jonge Utrechtse schilder, Lucassen, heeft in een bulletin van het Centraal Museum en kele dagboekfragmenten gepu bliceerd waarin hij de moder ne kunsten kritische aanvalt. Deze jonge artiest gelooft in een kunst die weer gebaseert zal zijn op klassieke beginse len. Maar er zijn ook andere tekenen dat het getij keert en men b.v. de Dada-stijl met zijn directe navolgers toch niet meer zo interessant vindt als Jorn, de Deen die zo nauw be trokken was in bij Cobra (tm 1 oktober in de Pander-zaal) kan men dan ook het beste be schouwen als illustratie van 'n twintig jaar geleden,. De tentoonstelling van Asger een nabije periode toen de avantgarde een reeks enthou siaste belangstellenden achter zich aan kreeg die de vrijheid der vormen en de spontaniëteit van het koolriet hevig toejuich ten. Deze factoren zijn ook in het werk van Jorn aanwezig, overdadig zelfs Maar als je vijf van zijn grote kleurenli tho's gezien hebt of enkele van zijn houtsneden en meer nog zijn vele kleine etsen, dan wordt deze chaotische wirwar nogal eentonig. Er is een serie „Occupations" bij, kostelijke uitgegeven bij Rive Gauche te Parijs, blijkbaar voor verza melaars. Een kritische bezoek ster vond het ..zonde van dit dure papier". Bij een kort ge sprek bleek dat zij het Utrechtse bulletin niet gelezen had J. V. Ofwel 7Va op het nieuwe Spaar- Plus-Boekje. En dat is wel iets om even bij stil te staan Mirjam. En jij niet alleen. De meeste mensen sparen op een gewoon spaarboekje. Omdat het gemakkelijk is. Omdat je er direct geld af kan halen als je het nodig hebt. Aileen zal dat minder vaak gebeuren dan je wel denkt. En per keer toch niet meer dan pak weg 200 gulden. Daarom bent u beter uit met het nieuwe Spaar-Plus-Boekje van de Amro Bank. Want daarop krijg je 2% méér rente. Terwijl je toch op elk moment over je geld kan beschikken. Als je geld opneemt, brengt de Amro Bank bij deze hoge rente 1 in rekening over het opgenomen bedrag. Maar als je een serieuze spaarder bent, zal dat bijna nooit gebeuren. Bovendien gaat de hoge rente van 7Vi gewoon door over het bedrag dat blijft staan, i En dan bent u met een Spaar-Plus- Boekje altijd voordeliger uit. De Heldelbergse hoogleraar dr. Edmund Schlink heeft zijn te leurstelling uitgesproken over het rapport, dat de pauselijke theo logencommissie heeft gemaakt over de leer van de ononderbro ken keten van wijdingen sedert de apostelen. Prof. dr. Edmund Schlink was de officiële waarnemer van de Evangelische kerk van West-Duitsland bij het tweede Vatlkaanse concilie. Hiermee heeft de commissie wederom de erkenning van het ambt in de kerken der reformatie onmogelijk gemaakt, aldus de Heldelberg se hoogleraar in een beschouwing over het theologenrapport voor de Suedwestfunk van West-Duitsland. Het onderwerp van het theo- het ambt op grond van een be- logenrapport, de apostoliciteit der kerk en de apostolische op volging noemt dr. Schlink van grote oecumenische betekenis. Want zo zegt hij alle christelijke kerken stemmen erin overeen, dat het behoud vestiging door ambtsdragers wordt uitgeoefend, maar dat naar rooms-katholieke opvat ting alleen de bisschoppen het recht hebben in de apostoli sche opvolging te wijden. Op deze grond heeft de r.k. kerk de apostolische leer voor steeds bestreden, dat de Evan- de kerk van beslissende bete- gelische kerk geldige ambten kenis is en dat in de opvolging heeft en dat in de avondmaals- der apostelen de kerkelijke ambten hierbij een bijzonder* verantwoordelijkheidp dragen. viering het lichaam en bloed van Christus wordt uitgedeeld en ontvangen. Volgens De confessionele verschillen bericht van radio Vaticana beginnen pas bij de vaststel ling van het „hoe" der aposto lische opvolging. In de kerken der Reformatie ligt het zwaar tepunt sterker op het doorge ven van de oorspronkelijke leer, in de rooms-kath' bek* kerk meer op een ononderbro- ken opeenvolging van w:id n- gen sedert de apostelen tot nu toe. Dr. Schlink wijst er verder t heeft de pauselijke theologen commissie de leer van de on onderbroken keten van wijdin gen vanaf de apostelen door de bisschoppen onderstreept en erkenning van de ambten der kerken van De reformatie we derom afgewezen. Dit bericht aldus prof. dr. Schlink is te leurstellend. juist in verhand met de verwachtingen, die In de kerken waren gegroeid, dat In de evangelische kerk Dr. Schlink wijst er dan op, dat in talrijke gemengde com missies van katholieke en pro testante theologen een duidelij ke tendens is waar te nemen om. wederzijds de ambten te erkennen. Zo heeft een interna tionale commissie van de Lu therse Wereldbond en van het Romeinse secretariaat voor de eenheid een correctie in de op vatting der apostolische suc cessie voor mogelijk ver klaard. De katholieke theolo gen van deze commissie heb ben bovendien de kerkelijke autoriteiten dringend verzocht de erkenning van het ambt in de Lutherse kerk zorgvuldig te onderzoeken. Een verzoek tot erkenning van het Lutherse ambt is bij het Vatikaan inge diend door de Amerikaanse bisschoppelijke commissie en door de Lutherse autoriteiten in de Ver. Staten. Ook de evangelische en katholieke oe cumenische universiteitsinstitu ten In de BondsreDubliek zijn tot de conclusie gekomen, dat een wederzijdse ambtserken ning niets beslissends meer in de weg staat. Volgens Radio Vaticana heeft de pnuse'i'ke th""leRencomm:seie deze con clusies der di%*erse cnrrm's-'es afgewezen. In de werkzaam heden der commissies, die de ambtserkenning hebben aanbe volen, spelen talrijke histori sche feiten een belangrijke rol. Deze feiten zijn de laatste de cennia ook door katholieke on derzoekers aan het daglicht gebracht. Daardoor wordt de ononderbroken lijn van wijdin gen sinds de apostelen in hoge mate onzeker. Dr. Schlink wijst in dit ver band op een recente uitspraak van de katholieke theoloog dr. Karl Rahner, die historisch he lemaal niet zeker is van die ononderbroken lijn, en boven dien de vraag stelt of een der gelijke fys!eke opvatting van de voorwaarden voor de gel digheid van het ambt God wel waardig is. De pauselijke theologencom missie heeft met de jongste historische resultaten echter geen rekening gehouden, aldus dr. Schlink nog opmerkt dat de mededeling via Radio Vaticana dezelfde oecumenische terug houdendheid vertoont te" aan zien van nieuwe oecumenische Stappan als al jaren lang ka rakteristiek is voor het Vati kaan. Dit geldt niet voor oecumeni sche praktiik. aKus dr. Schlink. waar de wederzijdse ambtserkenning prakt:sch ge sproken vanzelfsprekend ge worden is. De r.k. bisschoppen van Nederland hebben de pastores In ons land verzocht in het weekeinde van 7 en 8 september bijzondere aandacht te willen geven aan de wereld van de zieken. In dezelfde brief spreken de bisschoppen hun waardering uit voor het werk voor de zieken, dat de r.k. nationale vereniging „De Zonnebloem" dit jaar vijfentwintig jaar heeft gedaan. Het speciaal op de zieken gerichte apostolaat begon in 1949, toen de KRO-medewerker Alex van Wayenburg zijn radio-ziekenbe zoek begon. Dit ziekenbezoek via de radio heeft in de loop der jaren aanleiding gegeven tot reeks van andere activiteiten. De r.k. nationale vereniging „De Zonnebloem" telt thans bijna dui zend afdelingen in Nederland, vanwaaruit zieken worden bezocht en geholpen. In 1973 organiseerde ..De Zonnebloem" onder meer 230 boottochten, waaraan 34.000 zieken deelnamen, en 24 vakan ties voor 480 zwaar zieken. Om de aandacht voor de zieke mens nog groter te maken heeft de vereniging „De Zonnebloem" ter gelegenheid van haar zilve ren jubileum het initiatief genomen eenmaal per paar een dag bijzonder te wijden aan het ziek of gehandicapt zijn, dit onder het thema „aandacht voor zieken is gezond". NA BESLUIT MGR, GIJSEN: Pater A. van Dam is vandaag uit de Molenhoek bij Nij megen vertrokken nu mgr. Gijsen heeft besloten hem niet te benoemen tot rector van het rectoraat Onze Lie ve Vrouw van Zeven Smarten. Hiermee is een episode afgesloten van een kwestie die loopt sinds eind vorig jaar, toen de bisschop weigerde pater Van Dam tt oe- noemen, die zowel was aanbevolen door het kerk&r.siuur van Molenhoek als door pater drs. C. Spruit, provin ciaal van de congregatie van de Passionisten» waartoe pater Van Dam behoort. Vrijdag heeft vicaris-generaal A. Castermans het kerkbestuur schriftelijk in kennis gesteld van het besluit van de bis schop. dat na rijp beraad en overleg en na kontakt met pa ter Spruit genomen zou zijn. In een aan de parochianen verstrekte verklaring stelt het kerkbestuur, dat de bisschop geen overleg heeft gehad met Pater Spruit, ondanks het una nieme verzoek daartoe vanuit de commissie Molenhoek, die bestond uit vertegenwoordigers van bisdom en kerkbestuur en uit de deken en de pastoor van Mook Mgr. Castermans heeft zich beperkt tot twee „zeer eenzijdige telefoontjes" met pater Spruit Als argumenten om Van Dam niet te benoemen herhaalde de vicaris-generaal toen de beken de argumenten: de druk van de publikaties, de belemme ring van de bisschop in zijn vrije keuze ei de belHdsVjn van mgr. Gijsen om noo't een assistent of kap 'ran tot pas toor te benoemen in de paro chie waar hij tot dan toe werk zaam was. Hoewel pater Spruit nog steeds geen enkel motief ziet waar om hij pater Van Dam zou te rugtrekken uit de zielzorg op de Molenhoek, heeft hij nu het bisdom laten weten dat pater Van Dam na deze tweede bis schoppelijke afwijzing het niet langer zinvol vindt om in de Molenhoek te werken en ont slag neemt. Pater Van Dam gaat een korte vakantie hou den en zal dan met zijn pro vinciaal overleggen over een ander functie in de basisziel zorg. In een telegram aan bet Lan delijk Pastoraal Overleg spreekt het kerkbestuur van een „eenmansbeslissing", die funest is voor een deel van de katholieke gemeenschap. Voor directe bijstand van een pries ter verwijst het kerkbestuur, dat geen ontslag neemt maar aanblijft om de kwestie Van Dam af te wikkelen, naar de pastoor van Mook. Reeds eer der heeft pa:er Spruit laten weten geen lid van zijn con gregatie voor de Molenhoek beschikbaar te hebben.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14