Internationale positie Nederland niet geschaad „We hebben niets geleerd van oliecrisis WASHINGTON ONTKENT BENOEMING HAIG NAVO BRANDWEER AL 24 UUR IN GEVECHT MET VUURZEE fieidóe&Hwmii AR WIL v. d. STOEL BIJ DEFENSIE DEBAT Staking bij Hoogovens opgeschort Premier Den Uyl over uitspraken Vredeling: AMERIKA ERKENT OOST-DEITSLAND igtoDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 LE1DSE COURANT Professor Pen: TRECHT (ANP) De Gronin- tr econooom prof. dr. J. Pen ziet donkere wolken hangen bo nze „heel aardig lopende economie." Er dreigt volgens een nieuwe oliecrisis te ontstaan. „We jagen het ener gieverbruik weer stormachtig op, we verkopen ons aan de Arabieren en doen er tijdens de onstane adempauze niets aan om een verbruiksbeperking te bereiken," zei prof. Pen gister middag in een inleiding voor de algemene vergadering van de bedrijfsvereniging voor detail handel en ambachten in Utrecht. afschuwelijk werkloosheid r de betrokkenen ook is, het valt volgens prof: Pen nogal mee. Een werkloosheidspercen tage van 3 procent is niet zorge lijk. De huidige werkloosheid is een gevolg van de slechte aan passing tussen vraag en aanbod en het feit dat de laagste lonen te laag zjn en arbeidskrachten moeten worden geimporeerd. Daarentegen meende prof. Pen dat de jeugdlonen te hoog zijn. De optrekking is op een onge lukkig moment tot stand geko men. Prof. Pen vond, dat onze econo mie zich in het als rampjaar aangekondigde 1974 wonderbaar lijk heeft hersteld. Ondanks alle geweeklaag steeg het exportvo lume weer met 10 procent en vertoont de betalingsbalans een ongekend overschot van zo'n drie miljard gulden. De heer Pen verkondigde de stelling, dat elke prijsstijging tengevolge van inflatie een inkomensstijging tot igevolg heeft. Jim Thomson, functionaris bij het Nederlandse Handelsregister in Londen ontving gisteren uit handen van de Nederlandse ambassadeur in Engeland baron W. J. G. Gevers de ere-medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De plechtigheid werd gehouden ter gelegenheid van het twintig-jarig bestaan van het Handelsregister in Londen. En zoals het bij een Nederlandse plechtigheid in het bui tenland betaamt, was er ook nu een in klederdracht gestoken Nederlands meisje aanwezig om de ge beurtenis luister bij te zetten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Om zes uur vanmor gen is het personeel van de koudbandwalserij van Hoog ovens in Velsen weer aan het werk gegaan. Dinsdagavond be gon daar een staking, omdat het personeel van mening was dat het in aanmerking kwam voor een hogere toeslag, gezien, de onderbezetting van de afde'ling en de ongunstigere werkomstan digheden. De kwestie is door het personeel in handen gegeven van de vak bonden (die niet achter de sta king staan), nadat de onderne mingsraad geconcludeerd had, dat dit een zaak was tussen di rectie en vakbonden. In de ko mende tien dagen zullen directie en bonden tot overeenstemming moeten komen. T ereclitstelling CAIRO (AP) Een Egyptische ingenieur die schuldig is bevon den aan spionage voor Israël is gisteren in Cairo opgehangen. Attia Eskander, die in 1976 in de Sinai werd gearresteerd, is in 1972 door een militaire recht bank veroordeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De internationale positie van Nederland is door het interview van minister Vredeling met het week blad Vrij Nederland niet geschaad. Ik ben daar tot op dit ogenblik geen bewijzen van tegengekomen". Dit zei mi nister-president Den Uyl gisteravond in de Tweede Kamer naar aanleiding van de interpellatie van de VVD over de uitlatingen van de minister in het weekblad. Volgens Den Uyl heeft hi? bij nie mand in het kabinet een spoor van persoonlijk verwijt aan het adres van Vredeling aangetrof fen. „Er is geen sprake van verstoring van de verstandhou ding binnen het kabinet. Het in terview handelt over de mens Vredeling, zijn impulsen over wat hem drijft en wat hem te genstaat en de politieke beteke nis ervan vervult een bijfunc tie". Met deze verklaringen trachtte de minister-president de gevolgen van het interview te verkleinen. che overgekomen", aldus An- driessen. Mevr. Van Leeuwen (ARP) beschouwde het inter view als een hoogst ernstige en betreurenswaardige zaak. Vol gens de ARP kan zeker van een minister van Defensie onder alle omstandigheden een voor beeld van zelfbeheersing worden verwacht. CHU-fractieleider Kruisinga zag ook een tragische kant in het interview en de heer Jongeling van het GPV was van oordeel, dat met het vraagge sprek de verloedering van het kabinet Den Uyl is begonnen. Desondanks liet KVP-fractieleider Het interpellatiedebat leverde uit- Andriessen weten, dat in zijn kring twijfel is gerezen aan de geschiktheid van de minister van Defensie voor zijn huidige post. „Het gezag van Vredeling is door zijn taalgebruik aange- eindelijk drie moties op. De VVD'er Tuynman, die het ant woord van Den Uyl „zwaar on voldoende" noemde, diende een motie in waarin hij het ant- DS'70 fractieleider in de Tweede Kamer dr. W. Dres jr. vroeg tijdens woord van de premier afkeurde. de interpellatie over het Vreedling-interview, dat de betrokken mi- Over de moties wordt vandaag nister verontschuldigingen zou aanbieden aan zijn partij. De minis- gestemd. ter had DS'70 in verband gebracht met het fascisme. De Verenigde Staten en Oost-Duitsland hebben gisteren besloten diplo matieke betrekkingen aan te knopen en ambassadeurs uit te wisse len. Op de foto tekenen Herbert Suess (links), directeur-generaal van het Oostduitse ministerie voor Buitenlandse Zaken en Arthur Hartmann (rechts), onderminister voor Europese aangelegenheder het document. WASHINGTON (RTR) De perschef van Witte Huis, Jerald Terhorst, heeft ontkend dat president Ford van plan is de stafchef het Witte Huis, generaal Alexander Haig, te benoemen tot opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten en de Amerikaanse troepen in Europa. Terhorst zei dat Haig te kennen heeft gege ven dat hij graag naar het leger terug wil, maar dat de NAVO-functie slechts een van de mogelijkheden is die de president onder zoekt met betrekking tot de toekomst van de generaal. In kringen rond de Amerikaanse regering had men eerder laten doorschemeren dat pre sident Ford zeer waarschijnlijk Haig zou be noemen tot opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten en de Amerikaanse troepen in Europa. Het Amerikaanse persbureau UPI wist te melden dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, bezwaar zou hebben tegen de voorge nomen benoeming van Haig omdat deze lan ge tijd heeft samengewerkt met Nixon. Minister Van der Stoel die op het ogenblik met het koninklijke paar in Finland is, heeft geen commentaar willen geven op de berich ten uit Brussel dat hij gekant is tegen de be noeming van Haig. Minister Van der Stoel zei dat het hier een zaak betreft die in over leg met de bondgenoten in de NAVO gere geld moet worden. Felle, uitslaande brand in een pakhuis aan de Rotterdamse Rijnhaven. DEN HAAG (ANP) De A.R.- en C.H.U.-fracties In de Tweede Ka mer betreuren het, dat in de binnenkort te behandelen Defensienota van minister Vredeling niets gezegd wordt over het vredes- en vei ligheidsbeleid van de regering. In dit verband vraagt de A.R.-fractie de regering nog vóór de behan deling van de nota haar visie te geven op de krijgsmacht als instru ment van de buitenlandse politiek. Daarom verwacht de A.R. dat bij de behandeling van de nota ook minister V. d. Stoel en staatsse cretaris Kooijmans van Buitenlandse Zaken aanwezig zullen zijn. De socialistische Tweede Kamerfractie heeft zich verbaasd afge vraagd, waarom in de nota nauwelijks iets te vinden is over de „strategische doktrine van het defensiebeleid." Dit betreurt de frac tie temeer, ómdat deze doktrine de aard en de omvang van de Ne derlandse militaire inspanning sterk mede bepaalt." Daar komt gedonder van WE HERHALEN: voor het kabinet-Den Uyl is de uit de Arabischi oliepolitiek voortvloeiende aardgasprijsverhoging de mooiste suprist welke het zich had kunnen wensen. Het budgetaire probleem is vooi de schatkist daardoor aanzienlijk verkleind en daarmee ook d< noodzaak om een voor velen onaangename fiscale politiek door ti zetten. Toch moet premier Den Uyl, met al zijn ervaring, denken net als di stuurman bij heldere hemel, maar met een depressie ergens ver ic ontwikkeling: „Daar komt gedonder van. Want de kosten die uit de aardgasprijsverhoging voor bedrijfsleven er partikulier voortvloeien, zijn niet misselijk. Ook al schermt ministei Lubbers in zijn antwoord op Kamervragen eind-augustus met „na tionaal-energie-politieke overwegingen" en doet hij alsof de laster voor veel bedrijven zullen meevallen, we vrezen dat het niet bij 1 procent kostenverhoging voor het levensonderhoud blijven zal. VAN WERKGEVERSKANT Wordt al druk beschermd met het standpunt dat er van prijscom pensatie in de lonen voor duurder aardgas geen sprake kan zijn. Het duurder maken van het aardgas leggen de werkgevers uit al? een soort fiscale maatregelen, daar minister Lubbers zelf aanvoeri dat nu volgend jaar de belastingdruk niet verzwaard behoeft t« worden. Volgens de Sociaal-Economische Raad behoren gevolgen van fiscale maatregelen niet voor compensatie in de lonen in aanmerking te komen. Wel nuMaar premier Den Uyl daarentegen heefl begin augustus al laten doorschemeren zich niet te kunnen indenken dat de vakbeweging over compensatie voor de gevolgen van hel duurdere aardgas zwijgen zal. Er zal eerst precies uitgezocht moeten worden, of waar Is dat de kleinste inkomentrekkers met een gering aardgasverbruik van d« prijsverhoging geen last zullen hebben. Vervolgens waar de zwaar ste last precies zal komen te liggen. Dure energie kan grote gevol gen hebben: zie de KLM. GELET OP DE FACTOR „nationaal-energie-politieke" overwegingen begeert de regering ook een zuiniger aardgasverbruik. Maar zou iedereen in 1975 zeer zuinig worden, dan is ook het kabinet met zijn rijksbegroting voor 1975 het haasje. En laten de Arabische oliesjeiks het niet in hun hoofs halen binnenkort de olieprijs fors te laten zakken. Dan helpen ze Nederland in zijn nationale energiepoli- tiek, maar lopen ze wel in de wielen in de wielen van de minister van Financiën. Dit zal dan wel met een accijnsverhoging op de proppen moeten ko« Te laag gemikt IN HAAR GROEIENDE BEHOEFTE om met standaardbegrippen te werken heeft de onderwisstatistiek de cohortanalyse ingevoerd. Wat Kamervoorzitter Vondeling en K.V.P.-taalcriticus Vrouwenfkelder hiervan zullen denken, laten we maar even in het midden. Mis schien is straks „cohortanalyse' een gangbaar gespreksonderwerp bij de borrel en de tramhalte. Onder cohort wordt verstaan (we citeren het Centraal Bureau voor de Statistiek): Een groep studenten die in een bepaald jaar voor de eerste maal tot het eerste studiejaar van een schoolsoort toege laten wordt. Aaangezien de cohortanalyse welke wij dezer dagen onder ogen kregen ook betrekking had op sociale academies, is bij het kiezen van de term „cohort" wel te laag gemikt. Een cohort was bij de Romeinen immers een tiende deel van een le gioen dat in de tijd van de bekendste schrijvers gewoonlijk zes duizend man telde. Per cohort dus 600. Wie nu weet welke drom men studie-bciusten zich tegenwoordig aan de poort van de sociale academies melden en de overbezetting van de academies erbij in aanmerking neemt, mag de vraag stellen: is voortaan de term „logioenanalyse" niet meer op zijn plaats? En wanneer verrijkt het C.B.S. onze taal met de termen: manipel analyse, of centurie-analyse? De laatste term dan voor uitstervende beroepen, zoals de zilversmedenschool en de opleiding voor type- grafen. Weeroverzicht DE BILT Het front dat van daag op de meeste plaatsen in ons lund geruime tijd regen bracht, vormt de scheiding tus sen zeer vochtige lucht van sub tropische oorsprong en koudere lucht uit noordelijker breedten. Het eiet er naar uit. dat de zachte lucht in deze omgeving Voor morgen wordt daarom een het veld zal moeten ruimen, buiig weertype verwacht, waar bij echter ook de zon meer kan sen krijgt. Het eerder genoemde veelheden zijn er ook gevallen langdurige regenval. Grote hoe front bracht niet alleen bij ons viel er in de afgelopen nacht in Zuld-Engeland. Plaatselijk bijna veertig millimeter regen. Vooruitzichten voor zaterdag: Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 7, Min. temp.: omstreeks 12 graden, Max. temp.: om streeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 i uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt rogen regen regen Jwj7 /WI7 Frankfort Geneve Helsinki Now York TcIAvlv ROTTERDAM Vanmorgen was de Rotterdamse brandweer nog steeds in gevecht met een hardnekkige brand in een havenpakhuis in de Rijnhaven te Rotterdam, die gistermorgen rond elf uur ont staan was. De brand heeft reeds voor vele m.:;oenen guldens schade veroorzaakt aan goederen koffie, ihee, tabak en dergelijke en aan het grote pand. In de loop van de nacht zijn de brandweerploe gen verschillende keren afgelost. Het vuur in het 75 jaar oude rond 11 uur vermoedelijk in een ping. Door het ontbreken van een automatische sproei-instal- lutie en door het veie hout in het pakhuis breidde het vuur zich zeer snel uit over verschil lende verdiepingen. Rond het te-redden waren. Ondanks aller lei bestrijdingsmiddelen bleef het vuur hardnekkg voortgaan. Zeventien blusvoertuigen en vier blusboten konden daar aan niets veranderen. Nieuwe opmars van Turken NICOSIA Turkse troepen heb ben vannacht de Turks-Cypri sche enclave Liminitis aan de westkust van het eiland bezet. het Turks-Cyprische plaatsje K ikkina. De twee dorpen, waar in respectievelijk 1.500 en 2.500 mensen wonen, lagen tot dusver als een enclave in gebied dat door de Grieks-Cyprische autori- wA—tt roW-rl Gevangenen in Chili ernstig gemarteld GENEVE (Rtr) De Internatio nale commissie van justitie heeft de politie en militairen in Chili verweten gevangenen tij dens de verhoren te martelen. De gevangenen worden afgeran seld of lange tijd alleen In cel len opgesloten. Ze krijgen elek- trischc-stroomstoten en moeten langdurig rechtop staan. Ook worden zij ondergedompeld in water en moeten zij aanwezig zijn bij de marteling van mede gevangenen. De commissie zegt in een rapport dat verscheidene gevangenen onder de marteLingen zijn be zweken en dat andere voor hun leven psychisch gestoord zijn. In het verslag, opgesteld na een bezoek aan Chili in april van een missie van drie man, wordt gezegd dat zich eind maart in Chili tussen de 9.000 en 10.000 mensen in hechtenis bevonden en dat er daarna weer vele ar restaties zijn verricht, vaak zonder bevel daartoe. Het Chileense staatshoofd gene raal Augusto Pinochet heeft gis teren gezegd dat de militaire regering zonodig 20 of 25 jaar aan de macht zal blijven voor de uitvoering van haar maat schappelijke en economische plannen. Zijn bewind is geen overgangsregering, want zo'n naam houdt in dat het land weer zou worden overgelaten aan chaos en straatgevechten, rM Pinochet. Uitbreiding Raad v. State Van onzo parlementaire redactie DEN HAAG Minister de Gaay Fortman vindt dat de leden van de Raad van State uiterste te rughoudendheid moeten betrach ten bij het vervullen van blj- Kamer van de wetsvoorstellen om de Raad van Stnte uit tc breiden met 4 staatsraden tot 2-1 staatsraden en om de Raad uit te rusten met een afdeling rechtspraak, die alleen de admi nistratieve geschillen tussen overheid en burgers moet gaan beslissen. De Tweede Kamer had geen moeite met de uitbreiding met een afdeling rechtspraak, did als onafhankelijk rechter moei oordelen over de rechtmatigheid van geschillen tussen burgert en overheid. Voorts vond hel voorstel om de raad in verban! met deze bezigheden uit tc brei' den van 20 tot 24 ruadslede! geen tegenstand. Minister van Agt van Justitif vond het onjuist om door wljzi) gingen van het regeringsvoon stel de mogelijkheid te opener\ dat bepaalde getroffen belan gengroeperingen ook beroej kunnen aantekenen tegen afge wezen subsidie-aanvragen Daarvoor is overleg nodig mei andere departementen, aldus d minister.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13