Apartheidsdrama in Zuid-Afrika ONDERZOEK NAAR ZIEKTEVERZUIM AMBTENAREN HELSINKI STAAT IN TEKEN NEDERLAND Geen baantjes voor leden Raad van State Moeder Teresa op bezoek in Nederland Elfhonderd man op conferentie over oecumene «Geheime" kleurling pleegt zelfmoord Kamerlid Franssen: Verzoek uit Kamer Onderzoek naar dood jongen (9) DRIE DODEN BIJ BANKROOF IN PARIJS PAGINA 7 (Van onze correspondent Stanley Uys) Kaapstad De zelfmoord van een twintigjari ge gekleurde jongen heeft hier een apartheidstra gedie aan het licht gebracht, die ongeëvenaard is in de Zuidafrikaanse geschiedenis. De jongen wierp zich onder een trein op een station in een voorstad van Kaapstad, toen hij ontdekt had dat zijn blanke vriendin zwanger was. Hij kon niet met haar j trouwen, omdat de wet op de gemengde huwelijken dit verbiedt. Hij liet al z'n geld (190 gulden) voor zijn vriendin na om kleren voor de baby te kopen. Hij vroeg haar in een briefje, waarin hij zijn zelfmoord aankondigde, de baby naar hem te noemen als het een jongetje zou zijn. De vader van het meisje nam het geld echter en gebruikte het voor het be talen van een abortus. In Zuid-Afrika kan men een legale abortus laten plegen als de vader een kleur ling is. Het meisje probeerde daarop zelfmoord te ple gen door haar polsen door te snijden, maar dat mis lukte. Ze was zich er niet van bewust dat haar vriend stond geclassificeerd als kleurling. Zij kwam zijn dood te weten toen hij haar niet kwam ophalen om naar de film te gaan. Het meisje, Sonja Shepherd, zei zondag: „rk wist pas dat hij kleurling was toen de politie het mij vertelde Het zou niet het minste verschil heb ben gemaakt. Als hij dat alleen maar had gewe ten, zouden we naar een ander land hebben kunnen vluchten om daar te trouwen en een normaal leven te leiden zonder apartheid". De identiteit van de jongen is niet bekend, om dat zijn familie een illegaal bestaan leidt door zich als blanken voor te doen. De blanke vader ont moette de moeder, die gekleurd is, in 1950, het jaar waarin de wet op de gemengde huwelijken werd ingevoerd. Ze leefden samen, en trotseerden daarbij de onzedelijkheidswet van 1951, die alle sexuele relaties tussen mensen van een verschil lend ras verbiedt. Ze kregen vijf kindèren, en het gezin leefde als blanken in een blanke voorstad. Ze konden de kinderen niet naar sohool sturen omdat ze op hun ge boortebewijzen stonden aangeduid als kleurlingen en him daarom de toegang tot blanke scholen ont zegd zou worden. Dit zou dan weer hebben geleid tot de uitstoting uit de blanke voorstad en het verlies van hun blanke vrienden. De moeder hield de kinderen thuis. De oudste, Sonya's vriend, was twintig, de jongste negen. Ze probeerden zelf hen te Ieren lezen en schrijven. Als er op de deur werd geklopt, verborg ze de kinde ren achter het huis voor het geval het een schoolin- specteur was. „We zijn zo bang", zei de moeder. „Elke keer dat er op de deur werd geklopt, daohten we dat ze ons kwamen arresteren. Er waren herhaaldelijk ruzies als gevolg van de spanning. De grootste ruzie kwam op de morgen toen mijn zoon stierf- In een moment van kwaadheid, dreigde hij Sonya's ouders te bellen om hun te zeg gen dat hij een kleurling was. Mijn zoon liep weg en ik heb hem nooit meer levend teruggezien. Ik voel me zo schuldig Zij probeerde ook zelfmoord te plegen, maar zonder succes De zoon liet met zijn dood nog een onoplosbaar probleem na. Omdat hij een kleurling was, kon hij niet op een blank kerkhof worden begraven. Zijn vrienden zouden gevraagd hebben waarom hij op een begraafplaats voor kleurlingen was begraven en zo zou het familegeheim bekend worden. Daar om werd hij gecremeerd en werd zijn as in een urn geplaatst, (copyright The Guardian) HELSINKI (ANP) In een bijna zomers Helsinki hebben koningin Juliana en prins Bernhard gisteren de eerste dag van hun vier dagen durende staatsbezoek aan Fin- land afgewerkt. De enthousiaste ontvangst van de konin gin en de prins had alles te maken met de enorme voor- publlciteit die de Finse dagbladen, de radio en de televi sie zich hebben getroost. Koningin Juliana, prins Bernhard en president Kekkonen van Finland op het balkon van het presiden tiële paleis in Helsinki tijdens enthousiaste toejuichingen van de Finse bevolking. In het midden mevrouw Kekkonen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De leden van de Raad van State mogen er geen bijbaantjes op na houden, zoals goed betaalde commissariaten van ondernemingen, of andere veel tijd vragende nevenfunc ties. Dat heeft het tweede ka merlid drs. H. Franssen (PvdA) gistermiddag in de Tweede Ka mer gezegd bij het debat over de wijziging van de wet op de Raad van State en het plan van de regering om de Raad van State uit te breiden met een af deling rechtspraak, waarbij bur gers in beroep kunnen komen tegen beschikkingen van de overheid (rijk, provincie en ge meenten)- Deze afdeling rechtspraak zal in de toekomst als onafhanke lijk rechterlijk college uitspraak gaan doen over door de burgers betwiste overheidsbeschikkin gen. Dit college zal echter, al leen mogen oordelen over de rechtmatigheid van dergelijke beschikkingen en niet over de juistheid van het door de over heid gevolgde beleid- Dat bliift voorbehouden aan de Kroon. Uitbreiding van de Raad van State met een afdeling recht spraak brengt met zich mee dat dit hoge college van staat moet worden aangevuld met vier nieuwe raadsheren. Het aantal raadsheren bedraagt nu twintig. De Tweede Kamer ging gister middag in grote meerderheid akkoord met het voorstel tot uit breiding van de Raad van State met vier raadsheren en instel ling van een afdeling recht spraak. Overheveling "an de be voegdheid van de Kroon om uit spraken te doen over bestuurs- geschillen tussen overheid en burgers naar een speciale onaf hankelijke administratieve rech ter is van het grootste belang voor een betere rechtsbescher ming van de burgers tegen de overheid, zo oordeelde de Ka mer. (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Er is veel lichamelijk lijden en vee! honger In de wereld maar er is nog grotere honger, namelijk die naar liefde en genegenheid. Wat die allerarmsten vooral willen ls gekend en gewaardeerd te worden. Niet kleding en voedsel zijn daarom hei belangrijkste, maar de daaruit sprekende waardering voor hen als persoon, geïllustreerd door wat een stervende mij zei: „Ik heb in de straten als een dier geleefd, maar ik sterf als een engel" •Mother Teresa (64) de allengs het Islamitische Jemen. over de gehele wereld bekend Een andere sterk groeiend onder- deel van het werk is het nationale genootschap van me dewerkers, die het werk naar geest en in geld steunen- De reis; die moeder Teresa nu maakt langs enkele Europese r landen —daartoe in staat ge steld door een gratis ticket van Air India is dan ook bedoeld om deze medewerkers te ontmoe ten. In Nederland richt zich de hulp vooral op het financieel mogelijk maken van de opvoe ding van de kinderen in tehui zen- Er zijn in Nederland nu on geveer 1200 „stiefouders" of groepen van mensen, die de op voeding van een kind financieel voor hun rekening nemen. Het contactadres hiervoor is T. van den Boogaard, Waalstraat 87 II, Amsterdam-zuid. geworden zuster door haar werk onder de allerarmsten, zei dit gisteren tijdens haar bezoek aan de Raad van Kerken Ne derland. die haar en haar werk benutten als inspiratie voor het onderdeel „bevrijding tot ge rechtigheid" van de Kerkconfe- rentie. te houden in de komende maanden. Moeder Teresa, klein, breekbaar en bescheiden heeft haar werk, dat ze in 1948 in haar dooie een tje begon onder verlaten en stervenden in Calcutta, zien uit groeien tot een werk waarin nu zevenhonderd zusters en hon derd broeders betrokken zijn. Ze werken nu in alle grote ste den van India, in Venezuela, Tanzania, Australië, New York, diverse Europese landen en in Moeder Theresia, hoofd van een door haar gestichte congregatie in Calcutta, df.e zich in het bijzonder ontfermt over kinderen, in gesprek met prof. dr. H. A. M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland. In het midden moeder Theresia's rechterhand, zuster Audrey. Vracht voor Rhodesië terug afzender ROTTERDAM (ANP) —Een par- tij van 50 ton herbiciden die in de Rotterdamse haven lag te wachten op verscheping naar Rhodesië gaat terug naar de af zender: een Zwitsers exportbe drijf. Uit een onderzoek dat de econo mische controledienst (ECD) heeft ingesteld is gebleken dat de partij inderdaad RHODESIë ALS BEST3MMING HAD TER WIJL, zoals bekend, Nederland een exportverbod naar Rhodesië heeft ingesteld. De Zwitserse af zender heeft besloten de goede ren terug te nemen, aldus een woordvoerder van de ECD. De woordvoerder weigerde naam van het Zwitserse bedrijf te noemen. De Rotterdamse of ficier van justitie, mr. E. Bos, zei dat men thans onderzoekt inhoeverre de Nederlandse be trokkenen bij deze zaak (scheepsbevrachter agent etc) strafbaar zijn. Nieuwe partij van Andreas i Papandreoe ^THENE (DPA) De Griekse politicus Andreas Papandreoe 4 heeft in Athene de oprichting van een „Panhellenistische So cialistische Beweging" bekend- gemaakt. In het bijzin van veel prominente verzetslieden tegen het militaire regiem zette hij het doel van deze partij uiteen: nationale onafhankelijkheid- souvereiniteit van het volk, so ciale bevrijding en democratie. •Hij eiste tevens dat Griekenland ook uit het politieke bondgenoot- schap van de NAVO zou treden, het bilaterale verdrag over oor- logsbases met de V.S. zou op zeggen, dat Griekenland zich van buitenlands toezicht en in menging zal bevrijden en zijn economie losmaken van de in vloed en de controle van de multinationale ondernemingen van de V.S. en het westen. ROERMOND (ANP) De officier van justitie in Roermond, mr. A. Bartels, is een onderzoek be gonnen naar de doodsoorzaak van de 9-jarige Tonnie van der L. uit Maarheze. Het jongetje werd vrijdag 30 au gustus dood naast zijn bedje aangetroffen. Hij was een dag tevoren opgenomen in het St.- Jansziekenhuis in Weert met een beenbreuk. De medische staf van het Weerter ziekenhuis heeft zelf om een justitieel on derzoek naar de doodsoorzaak gevraagd. Maandag is er sectie verricht op het stoffelijk over schot. Deze sectie heeft uitgewe zen dat de meest waarschijnlij ke verklaring voor de dood van het kind is: „dat hij cp de fata le morgen door bloedverlies en pijn in zulk een slechte conditie verkeerde, dat hij de val uit zijn bed niet meer kon doorstaan". Ook is gebleken dat het kind over een groot oppervlak van buik en borst vele verwondingen had. Deze waren op zich niet ernstig maar zorgden samen met de beenbreuk voor een „ui terst ernstige verwonding". „Of het kind zonder de val in leven had kunnen blijven, is niet meer vast te stellen. Een val uit bed op zich zal nagenoeg nooit een dodelijk gevolg heb ben", aldus de verklaring. DEN HAAG —Het Tweede Ka merlid Fievez (KVP) wil dat er een onderzoek wordt ingesteld naar het ziekteverzuim bij alle departementen. Zo'n onderzoek moet uitwijzen waarom bij het ene ministerie méér ziektever zuim voorkomt dan bij het an dere, in welke rangen het ver zuim het grootst is, en wat de oorzaken er van zijn. De heer Fievez heeft hierover aan minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) en staats secretaris Van Lent (defensie) schriftelijke vragen gesteld. Hij wil onder meer een antwoord op de volgende vragen. Is de belastbaarheid van de amb tenaren in de lagere loonschalen het grootst? Wordt bij bepaalde beleidsafdelin gen van dive se departementen roofb uw op de mensen ge pleegd? Houdt het ziekte\erzuim onder het burgerpersoreel van defensie verband met onvoldoende car rièremogelijkheden, voortduren de reorganisaties, onvoldoende bevrediging in het werk en het te weinig geven van verant woordelijkheid? Uit cijfers over het ziekteverzuim en bij de ministeries van ver keer en waterstaat en van de fensie is gebleken, dat het ziek teverzuim groter is dan bij en kele andere ambtelijke diensten. Het landelijke percentage ziek teverzuim voor werknemers was vorig jaar 8V2 pet. Bij de fensie bedroeg dat cijfer in 1972 aJ 8,4 pet. Uit een onderzoek zou zijn gebleken dat met name onder het lagere burgerperso neel bij defensie het ziektever zuim belangrijk is toegenomen. Lage cijfers geven het ministe rie van Verkeer en Waterstaat met 5.27 pet en de centrale di rectie PTT met 5.9 pet. Het cij fer voor Verkeer en Waterstaat wordt echter gedrukt omdat alle ambtenaren over het gehele land die onder dat departement vallen, daaronder zijn gerekend. De rijkwaterstaat met vele bui tendienstmensen en de dienst IJsselmeerpolders drukken het percentage sterk. Voor de Haagse ambtenaren van het de partement ligt het percentage ziekteverzuim veel ongunstiger. Uit ambtelijke rapporten blijkt verder, dat er in de lage rangen meer verzuim Is dan in de ho gere. Vrouwen zijn meer ziek dan mannen. Boven de 50 jaar neemt het ziekteverzuim voor ongehuwde vrouwen sterk toe. Op grond daarvan wordt er wel voor gepleit, de pensioengerech tigde leeftijd voor ongehuwde vrouwen met vijf jaar te verla gen. In het algemene onderzoek voor alle departementen zou volgens de heer Fievez bekeken moeten worden, welke welzljns-belem- merende factoren er in het werk meespelen. Dat het ziektever zuim bij lagere ambtenaren maken kunnen hebben met on groter is dan bij hogere, zou te voldoende bevrediging in het werk en te weinig ontplooiings kansen. Zo bracht Helsinki's grootste krant gisteren liefst zeven pagi na's Nederland. „De koningin heeft zestig kilo gram medailles meegenomen uit Nederland om de Finnen die met het bezoek te maken heb ben te onderscheiden", schreef een andere krant op de voorpa gina. „Lange schepen en lange haren" zo luidde in weer een andere krant (Finland heeft bij na 100 dagbladen) het onder schrift bij een foto van enkele naar Fins oordeel modern ge kapte Nederlandse marineman nen. De kruiser „Zeven Provin ciën" en de fregatten ,.Van Speijk" en „Van Galen" bren gen met 1300 ..jannen" aan boord een bezoek aan Helsinki. Veel bijgedragen tot de enthou siaste ontvangst van de konin gin en de prins hebben ook de twee jonge Nederlandse vrouwe lijke agenten, die tijdens het staatsbezoek in de Finse hoofd stad zijn „gedetacheerd" bij de politie in Helsinki. Al enkele da gen regelen zij op belangrijke verkeersknooppunten in de stad het verkeer en zij doen dat, vooral in de ogen van de Finse mannen, zeer charmant. De re dactie van de Engelstalige tele fonische nieuwsdienst in Helsin ki sprak de verwachting uit dat de Finse automobilisten de ko mende dagen in de rij zullen staan om zich door de Neder landse agentes te laten bekeu ren. De eerste dag van het staatsbe zoek Is gisteravond besloten met een galadiner, dat presi dent Kekkonen zijn Nederlandse gasten in het paleis aanbood. Daarvoor bezocht de prins met de president een receptie in het riante huis van de Finse Indu strieel Rydm'an. Deze Fin is lid van de door prins Bernhard op gerichte World Wild Life Club, waarvan 1001 welgestelden lid zijn tegen een contributie van 10.000 dollar. Die contributie wordt door het World Wil'd Life Fund, waarvan de prins voorzit ter is. gebruikt voor 't financie ren van projecten die tot doel hebben uitstervende diersoorten overal in de wereld te bescher- Vandaag, tijdens de tweede dag van hun staatsbezoek, zijn de koningin en de prins in of in de omgeving van de Finse hoofd stad gebleven. (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Elfhonderd mensen in totaal zullen op do zaterdagen 21 en 28 september en 5 oktober deelnemen aan dc Kerkenconferentie 1974 te houden ln het Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Onderwerp zal zijn de zaak van de oecumene in Nedcr- Naar ds. J. Monteban, de voorzit ter van het organisatiecomité tijdens ee*i persconferentie mee deelde. gaat het om een zaak, die op het ogenblik in Neder land moeizaam verloopt en speelt in de kleine kring van de plaatselijke ontmoetingen. De kerkenconferentie, belegd door de Raad van Kerken ih Neder land zal zich tijdens de bijeen komsten onder meer bezinnen op de gezamenlijke kern van Ihet belijden en het bespreken van de vraag naar het wezen van de Raad van Kerken en de koers van de Nederlandse oecu- Het gaat mede om de bemoedi ging van de plaatselijke oecu mene, waarover men ook weer niet te pessimistisch moet doen, want aldus ds. Monteban, „deze beweging is niet meer te stui ten". Men moet alleen kiezen voor „het spoor van de lange weg". De conferentie zal ook tot taak hebben punten vast te stellen voor de uansluitonde beleidscon- ferentle, die in november in Lunteren wordt gehouden door officiële delegaties van de aan gesloten kerken. Hierin zal het beleid aan de orde komen voor de nabije toekomst. Het stoffelijk overschot van een van dc gedode bankrovers in Po- is. Twee bankrovers en een politieman verloren het leven bil eer lukte bankroof ln Parijs. MOSKOU Reuter) De 58-jari- ge schrijver Anatolie Levitin, vechter voor de mensenrechten m de Sovjet-Unie, mag emigre ren. Hij heeft een visum voor Israël gekregen en zal op 12 september vertrekken, aldus zijn vrienden. PARUS —Tijdens een overval gistermiddag bij de boulevard Barbes in Parijs zijn twee gang sters dood geschoten. Een agent van politie kreeg een kogel door het hoofd en was op slag dood en een tweede agent I r. :g schoten in de buik. Drie bankbe- midde'lijk twee gijzelaars ge vangen en verwezen de overige bedienden naar de toiletten. De directeur van het bankfiliaal w.st raar buiten te komen en kon de politie waarschuwen. Tijdens hun vlucht schoten de g. ngsters in het wilde weg door alle ramen. Twee van hen wer den gedood, de derde nam de vlucht met zijn bestelwagen maar kon worden achterhaald

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7