ONDERGANG DREIGT VOOR EENDERDE VAN KATWIJKSE VISSERS VLOOT Verdeeldheid bij KVP-Lisse: Salman geen wethouder Rijnsburgse regisseur leert amateurs kneepjes van t vak Actie voor kerk orgel in Voorhout Twee CDA- en een VVD-wethouder in Noordwijk WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers VOORHOUT De orgelcommissie van de Nederlands Hervormde Kerk In Voorhout maakt a.s. zaterdag een begin met een aantal activiteiten onder de bevolking die uiteindelijk 25.000 gulden moeten gaan opleveren voor een nieuw orgel. Het huidige orgel van de kleine kerk aan de Herestraat-Aalberse- laan is aan haar einde en dient nodig vervangen te worden. „Al leen een erg bekwaam organist kan er nog een muziek uit ha len" aldus mevr. Van Ree, secretaresse van de orgelcommissie. De eerste aanzet tot een nieuw orgel wil men zaterdag geven. Om half elf gaan een aantal vrijwilligers, voorafgegaan door een orgel, door het diorp om «Je Voorhoutse bevolking loten te verko pen. In de loop van dit jaar en ook volgend jaar hoopt men nog een aantal acties op touw te kunnen zetten. Onder meer staan op stapel muziekavonden, een fancy-fair en een feest in het Boer- haavehuis. Augustus '75 hoopt men de 25.000 gulden voor een nieuw kerkorgel bijeen te hebben. Van onze correspondent enorme kostenstijgingen sinds de oliecrisis van eind vorig jaar en KATWIJK De wereld van de visserij staat voor sombere tijden. De het feit dat men maar een bepaalde hoeveelheid vis per jaar mag vangen, zijn de oorzaak van de problemen die er wel eens toe zou den kunnen leiden dat dertig procent van de kottervloot zal moeten verdwijnen. Dit artikel gaat over de problemen van de visserij. In lichtingen daarover kregen we van de Katwijkse reder N. Parlevllet jr., voorzitter van de Rederijvereniging „De Vuurbaak". [n de visserijsector moet onder scheid gemaakt worden tussen de zg. platvisserij, de vangst van in hoofdzaak schol en tong, en de grote visserij, die zich richt op de haringvangst. Beide soorten van visserij hebben ge deeltelijk te maken met dezelf de problemen. Wat de kosten stijgingen betreft zitten zij in het zelfde schuitje, de beperking van de vangst, die met een duUr woord quotering genoemd wordt, kan voor de haringvisse rij minder verstrekkende gevol gen hebben. Als de kottervloot zich tenminste afzijdig houdt. Maar daarover later. Eerst de kostenstijgingen. Sinds het be gin van dit jaar zijn de olieprij- Meer Schepen op de haringvangst zal gaan storten. En dat is iets wat dege nen die vanouds her in deze sector werken niet erg vreugde vol stemt. Voor de grote visserij ziet het er namelijk naar uit dat men de gevolgen Van quotering, die ook voor de haringvangst is vastgesteld, wat de Noordzee betreft wel zal kunnen dragen. De historische rechten die de haringvissers op de Noordzee hebben verzekeren hen namelijk van een redelijk toereikend quantum, als anderen zonder historische rechten, zich tenmin ste niet in de vangst gaan men- met 1972. Maar het is niet al leen veel duurder geworden om een schip te laten varen, ook de vistuigen die men gebruikt zijn in prijs gestegen omdat dat vaak spullen zijn die ondermeer uit olie gemaakt worden, de zg. afgeleide producten. stookkosten Op het moment moet men voor een liter gasolie vierentwintig cent betalen. Nog geen ander- half jaar geleden was dat nog negen cent. Voor de exploitatie van een wat grotere kotter, die gericht is op een prijs van he- gen cent. betekent dat, gere kend dat zo'n schip ongeveer een miljoen liter verbruikt, een tekort van honderdvijftigduizend gulden. De regering heeft sinds 1 augustus een garantie gege ven van vijf cent per liter gaso lie. Als de situatie somber blijft zal die garantie de gedaante aannemen van een subsid' noemde kotter betekent zo'n bij drage een steuntje in de rug van vijftigduizend gulden. Maar veel meer dan een steuntje is het niet. Wil de visserij renda bel blijven dan moeten de vang- sten en de prijzen op peil blij ven. En dat is niet het geval. )it jaar althans. In 1972 en '73 is men er wel in geslaagd tot een hogere besomming te komen. Dit jaar zijn zowel de prijzen als de vangsten gedaald. De oorzaak van het feit dat de prijs ander daglicht komen te staan als de Nederlandse haringvloot zich op andere gebieden dan de Noordzee zou kunnen richten. Dat zit er echter niet in omdat dezelfde historische rechten waarvan men op de Noordzee profijt heeft de Nederlanders verhinderen in andere viswate ren een behoorlijk quantum toe gewezen te krijgen. Vandaar dat de deelnemers aan de grote visserij, dat zijn zo'n twaalf be drijven (waarvan er vijf in Kat wijk gevestigd zijn), bezig zijn hun gelederen te sluiten om in menging te voorkomen. En zelfs als dat lukt, blijft de toekomst zorgelijk. Het aantal schepen blijft namelijk toenemen. Om een zeker evenwicht te krijgen heeft men de regering gevraagd om een slooppremie te gaan ge ven en is men ook bezig een ontwikkelings- en sanerings fonds op te richten. Men houdt er rekening mee dat Voor een schip als de bovenge- deze bedrijfstak pas weer ren dabel zal zijn als er dertig pro cent minder schepen varen. En dat is een zaak die tot enige droefenis stemt. Een zaak ook waarvan de gevolgen voor de Katwijkse bevolking moeilijk te schatten zijn. Er zijn in Katwijk niet zoveel kotters, maar onge veer veertig. Er is daarentegen wel weer een flink aatnal Kat- wijkers dat op kotters uit ande re plaatsen vaart. Voor hen is het te hopen dat vakmanschap, dat volgens deskundigen de Kat- VOOR GOUDEN en BRILLANT Kwaliteita-Sleraden en de voordeligste prijzen Blijft uw adre9 Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. van bijvoorbeeld tong gedaald wijkse vissers nog altijd ken- is, moet onder meer gezocht merkt, beloond zal worden, worden' in de vermindering van de uitvoer naar Italië, dat de import vanwege zijn slechte eco nomische situatie beperkt heeft. Een wat minder zwaarwegende oorzaak is dat de consumptie drang in de voedingsmiddelen sector in het algemeen wat ta nende is. Maar er is vorig jaar ook minder gevangen, waar schijnlijk tengevolge van de overbevissing. Het aantal kot ters is namelijk de laatste jaren enorm toegenomen. Vooral in plaatsen als Urk en Goedereede en Den Helder. Under vis n dat is het punt waar de quote ring in het spel kamt. in Euro pees verbana heeft meo besla ten dat er maar eens wat min der vis gevangen moet worden, zodat de visstand z.ch weer kan hersteden. Een maatregel die op lange term-jn alleen maar .teilzaam kan werken, maar d;e in de meest naoije toeaomst de nodige prooiamen geett. Voi- gena jaar mag er bijvoorbeeld maar twééewiegent.g ftonaera ton tong gevangen v. or oen. JJai is met veei a.s men beoenkt dat er .n de eers.e neut van au jaar al 700V ton van deze vis soort aan de wal gebraent is. Een kiap dus: m e«--n xiap d.e hard kan gaan aankomen omdat de invesier.ngen s.erK gestegen zijn onder invioed van ae goede resuuaten van de laatste juren. Te vrezen vait dan ook oat de grootste moeuijkneuen dre.gen voor de mensen (Le net een schip in de vaart georacht heb ben of b.nnemtort van pian zijn oat te gaan doen. Itt eigen ecqnom.sch u.thoud.ngs- vermogen an de ceiement.e van de kreoifc^evers speten m de zen eer loors.aggevenae rot. Men vreest aas uoe oeze rot OoK vertoitti zat woidett, voor dertig procent van oe viooc ae sirija te zwaar zat z.jn. He, zoe ken naar u.twcgen t.gt oan ook voor de hand. ivt.sscn.en oat er een spoor van burgerlijke onge hoorzaamheid zal zijn, geba seerd op de bekende theorie van „als ik dan toch hangen moet, dan doe ik dat liever aan de laatste galg". Maar er is ook een kans dat de kottervloot zich De nieuwe Voorhoutse gemeenteraad. Voorhouts raadslid voelt sich bedrogen VOORHOUT Joop Warmenhoven, de fractievoorzitter van de Voor houtse politieke groepering Gemeentebelangen, was er gisteravond niet bij toen de oude en nieuwe raad na afloop van de korte raads- bijeenkomst, toasten op de komende vier jaar. Witheet van woede had hij kort tevoren de deur van de raadzaal aebter zich dichtge trokken terwijl hij hardop mompelde: „Ik wil wel een borreltje drinken maar dan alleen met eerlijke mensen". Joop Warmenhoven voelde Ich bedrogen, want de wethoudersverkie zingen waren helemaal niet verlopen zoals hij en zijn fractieleden zich die hadden gedacht. De avond tevoren, tijdens de laatste bij eenkomst van het seniorenconvent (alle fractievoorzitters) was er een duidelijke afspraak gemaakt, aldus Warmenhoven, dat geen van de politieke partijen in Voorhout twee kandidaten uit een en de zelfde partij naar voren zou schuiven. De CCP deed dat gisteravond echter wel: J. Huigsloot en drs. D. J. IJdo. Beide kandidaten voor het wethouderschap werden gekozen. Ze kregen elk zeven stemmen. Gemeentebelangen en de PPR waren duidelijk niet blij met deze keuze. Wel wat betreft de herverkiezing van Huigsloot imaar voor IJdo hadden ze graag een van hun eigen mensen gezien. De PPR kwam, „omwille van de politieke verscheidenheid", met mevr. Wijling op de proppen. Ze kreeg drie stemmen. Een even groot aantal als Joop Warmenhoven, die waarschijnlijk op steun van de WD had gerekend, maar deze echter niet kreeg. LISSE De helft van de KVP-fractle heeft gisteravond tijdens de vergadering van de raad In nieuwe samenstelling haar kandidaat voor het wethouderschap, de heer J. Salman, in de kou laten staan. Op het allerlaatste moment kreeg de kandidaatwethouder van zijn eigen partij maar drie stemmen. Hierdoor zal de derde wethouders zetel de komende vier jaar bezet worden door mevrouw drs. Meule- mans-Seelen. Pas vlak voor de raadsvergadering werd duidelijk dat er in KVP- kring geen eenstemmigheid was over hun kandidaatwethouder. Voor de stemming over de bezetting van de wethouderszetels vroeg frac tievoorzitter Van der Berg een schorsing aan, die evenwel n.et kor verhinderen dat de heer Salman de meerderheid kreeg. De heren A. Mesman en A. de Kort zagen zich herkozen als wet houder. Van Kaalte nieuweling en w in b van Katwijk KATWIJK Burgemeester Vermeulen installeerde gis teravond de nieuwe gemeen teraad van Katwijk. Daarna werden er vier wethouders gekozen: A. Haasnoot (PvdA), voor onderwijs, cul tuur, jeugd en sportzaken: J. Bergman (CHU) voor volks gezondheid, financiën en energiebedrijven: J. van Dijk (SGP) voor grondbe drijf, markt en midden standszaken en als enige nieuweling in dit college drs. A. J. van Raalte (CCP), die wordt belast met openbare werken, bouw- en woningtoe zicht en sociale zaken. Commissies in Rijnsburg openbaar Van onze correspondente. RIJNSBURG Een krappe meerderheid van de nieuwe Rijnsburgse raad heeft gisten avond gestemd voor openbaar maken van de commissieverga deringen gedurende een jaar. Over de benoemingen van de wethouders waren de nieuwe raadsleden het evenwel roerend eens. Wethouder J. de Mooy werd op nieuw gekozen met 14 stemmen voor en een tegen. Ook wethou der W. van der Gugte neemt de komende vier jaar weer zitting in het college. Het oudste raadslid de heer P. Paauw (AR), nam in verband met het overlijden van burge meester Koomans, de eed van de nieuwe raadsleden af. Daar toe moest hij eerst voor zichzelf de zuiveringseed afleggen. PTT gaat het kalmer aan doen NOORDWIJK Met Ingang van 16 september zal in Noordwijk, Noordwijkerhout en Voorhout nog maar één mnal per dag de post worden bezorgd. De inwoners van deze drie plaat sen zullen op korte termijn via een PTT-folder over deze wijzi ging in de postbestelling op de hoogte worden gebracht. Met ingang van 16 september ook zullen de postkantoren Noord wijkerhout en Voorhout tot het postgebied van Noordwijk beho ren. NOORDWIJK De Noordwljkse raad heeft gisteravond de heren J. van Leeuwen, C. van Duyn (beiden CDA) en T. Jansen (VVD) met 136 stemmen tot wethouder gekozen. Na alles wat de laatste tijd door CDA en de WD over het toekomsti ge college bekend was gemaakt, leverde deze verkiezing geen enke le verrassing op. PPR en PvdA gaven hun stem aan de door hen voorgedragen kandidaat J. Bedijn (PvdA). In dee portefeuille-bezetting komt geen wijziging. Burgemeester mr. J. M. Bonnike attendeerde op een aanmerkelijke verjonging van de raad. Was in de vorige raad de gemiddelde leeftijd 48-52 jaar, in de nieuwe raad is dit 44 jaar. Mej. Van Dam is niet alleen de enige vrouw, maar ook het jongste raadslid. Bij een discussie over de openbaarheid van de rnadscommlssies bleek er verschil van mening te bestaan tussen links en de rest van de raad over de vraag of de commissie voor openbare werken en de commissie voor de nutsbedrijven al dan niet openbaar dienden te zijn. De raad besloot met de stemmen van de PvdA en de PPR te gen ook aan deze beide commissie een besloten karakter te geven.- Openbaar zijn de commissies voor culturele zaken, voor sport en Jeugdzaken, voor middenstand en 'toerisme en die voor de week markt. Bij de rondvraag verzocht Benschop (CDA) om de bevolking enig res pijt te geven wat het gebruik van andere dan de gemeentelijk vuil niszakken betreft. Wethouder Van Duyn zegde toe nog een publica tie te zullen overwegen. Jan van Nieuwkoop regisseert Rijnsburgse amateurs. (Van onze correspondent) RIJNSBURG Nederland telt honderden amateur-toneelverenigingen en evenveel amateur-regisseurs. Mensen dikwijls, zon der professionele opleiding maar die met niet minder vuur hun acteurs van een fris se dosis inspiratie voorzien. Met beperkt materiaal doen ze hun uiterste best om een blijspel in drie bedrijven of een drama goed op de planken te brengen. Op wat voor onverwachte problemen ze daarbij stuiten en wat er allemaal aan een opvoe ring vooraf gaat, vertelt Rijnsburger Jan van Nieuwkoop, die sedert 1971 regisseur is van de Rijnsburgse toneelvereniging „Het Centrum". Hij heeft al heel wat kas stukken onder banden genomen waaronder gehelde successen als „Het vrolijke tank station", „Drie is teveel", „De lokroep van het leven" en „SU de strandjutter". Hoe het regisseurschap op hem is afgekomen vertelt hieronder Jan van Nieuwkoop zelf. „Regisseren is niet altijd een pretje. Soms voel je je een beetje teveel meester. Ik vijd het niet leuk als je je boven je spe lers moet opstellen. Maar het moet ge woon. In het begin stuitte dat wel eens op tegenstand. Dan zei er soms een acteur, adtoter miijn rug om dat hij baalde van aJn van Nieuwkoop. Maar diezelfde speler is er nog steeds bij. Nu is hij een van de bes ten". „Als er een nieuw stuk gespeeld moet gaan worden gaan we met een groot aantal le den van de vereniging rond de tafel zitten. We lezen een stuk en dan mag ieder zeg gen welke rol in het toneelstuk hij het lief ste zou spelen. „Het is dikwijls moeilijk een geschikt spel te vinden. De laatste keer hebben we zeker vijftig boekjes door- gezelen maar er zat niets voor ons bij. We hebben nu weer een komisch stuk maar het is de vraag of het Rijnsburgse publiek er zich slap om zal lachen". „Kortgeleden zijn we lid geworden van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel in Maarseveen. Deze vereniging geeft ad vies over de verschillende toneelstukken. Ze verkopen er ook decors en geluidsban den. Die banden zijn normaal erg duur maar daar kan je ze tege.i een redelijke vergoeding huren". „De Lokroep van het Loven" bijvoorbeeld is een stuk waar we oorlogsgcluiden bij moesten hebben, li) Rotterdam hebben ze toen in een studio een hele band voor ons klaargemaakt. Dat kostte erg veel. Nu hebben we iemand In Rijnsburg van de amateurfilmclub, die ook voor onze gelui den zorgt. Over toneeimeubilalr hoeven we ook nooit in te zitten want ook daar zorgt een Rijnsburgse firma voor". „Ja en dan de dag van de uitvoering. Dan ben ik erg nerveus. Op de avond van de uitvoering gun ik me nauwelijks de tijd te eten. Ik bon altijd het eerste in de zaal. Dan zorg ik ervoor dat alles piekfijn in orde is. Vooral bij een ernstig stuk moet alles op zijn plaats staan. Bij een komisch 6tuk komt dat er niet zo op aan. De men sen lachen dan veel en hebben dan toch niet in de gaten dat iets niet klopt". „Soms als het misgaat tijdens een uitvoering dan mopper ik wel eens en dan zeg ik dal ik er mee stop. Maar d»n zeggen ze tegen me: „Jan dat kun je toch niet maken. Als jij vertrekt d&n liggen we straks op "ééfl' oor. Kijk ,dat doet je góed. Dan ga jé ge- woon door. Id Sassenheim};, Mazee en Westerbeek herkozen (Van een onzer verslaggevers) SASSENHEIM - Geheel volgens de verwachtingen zijn glstern- vond door de Sassenhcimse raad de heren Mazee en Westerbeek tot wethouder gekozen. Een pro longatie want ook in d0 afgelo pen vier Jaar zat dit duo in het college van B en W. De verkie zing van beide wethouders, om- heeft een deel van politiek Sas- senheim toch nog wel een wat bittere smaak ln de mond gege ven. Rotteveel (VVD) zei in zijn politie ke verklaring, voorafgaande aan de stemming, dat door deze verkiezing nu niet bepaald ge sproken kan worden van een af spiegelingscollege maar meer van een programcollege. ..We zijn sterk van plan om flink in de oppositie te gaan waar wij dat nodig achten", zo liet hij. met een dikke sigaar tussen do lippen, de raad weten. Van Montfoort zei dat Progressief Sassenheim nogal wat moeite heeft gehad met de herverkie zing van beide wtehouders, om dat met een AR-burgemeester de confessionelen nu wel erg sterk vertegenwoordigd zijn in het college van B en W. „Als burgemeester Kret zich zou ont wikkelen als een man die boven de partijen staat dan deze verkiezing voor ons to verteren zijn maar of dat inderdaad ge beurt zullen we moeten afwach ten". Om toch een vinger m de pap te houden bij het gemeentebeleid eiste Progressief Sassenheim don ook een sterke vertegen woordiging van deze partij in de diverse raadscommssies. die een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de besluitvorming van het college van Ben W. -götl Geen naakt- explosie in Noordwijk Van onze correspondent NOORDWIJK De laatste dagen doen geruchten de ronde alsof op het strand tussen Noordwijk en Zandvoort zich een massale naaktloperij zou voordoen. Aan deze geruchten blijkt elke grond te ontbreken. Bij controle door de Noordwijkse strandpolltle werden beslist niet meer naakt lopers of -liggers aangetroffen dan In het verleden. In het alge meen zoeken deze hun toevlucht op het zgn. stille strand. Hoofd zakelijk zijn het leden van het mannelijk geslacht, die zich daar van top tot teen bruin wil len laten roosteren. Slechts bij uitzondering zijn het domes, die zich in letterlijke zin bloot ge ven. Het zich geheel ontkleed op het strand bevinden is in Noord wijk strafbaar gesteld In de Alg. Politieverordening. Er wordt streng toegezien op de naleving van deze bepaling, maar In totaal levende dc con trole slechts enkele tientallen processen-verbaal op. Korenniolenbrug jereed verslaggevers °P tijd Van een WARMOND „Dc werkzaamhe den nan de Korenmolenbrug gaan precies volgens schema. A.s. vrijdag hopen we het kar wei gekluard te hebben. Het verkeer door Warmond richting Sassenheim kan dan weer nor maal doorgang vinden". Dat Is het antwoord van de gemeente Warmond op de geruchten, die de laatste dagen de kop op heb ben gestoken, als zouden de werkzaamheden aan de Koren molenbrug ernstig zijn ver traagd door moeilijkheden met do brugconstructie. Volgens gemeentesecretaris Zoete melk betreffen de problemen met de Korenmolenbrug niet de werkzaamheden maar de kosten van de nieuwe brugconstructie. „Een aantnl onderdelen van de brug waarvan wij aanvankelijk dachten dat die nog te gebrui ken zouden zijn, hebben we moeten afschrijven en vervan gen door nieuwe onderdelen. Daardoor is dit project aanzien lijk meer gaan kosten. Maar dat heeft het karwei niet langer opgehouden dan was gepland. Binnen de tijd die ervoor is uit getrokken, wordt de brug weer opengesteld voor het v.erkecr". Heemskerk en Koelewijn wethouders N'wijkerhout (Van onze correspondent) NOORDWIJKERHOUT - In de nieuwe raad werden gisteravond geïnstalleerd: C.P.G.: N. A. H. Sluis, C. M. van der Kloauw, R. M. W. van dcT Geest-Lucaasen, C. W. van Duin, P. Laros en L. J. W. Koelewijn; E.Z.P.: L. G. van Schle, H. M G Arts en A. J. van Kampen; VVD J. W. van Leeuwen, Mr. J. C. P. Knapp. S. W. Ruigrok en P. C. Heemskerk: PPNZ: Mr. J. P. van den BoftV en E -P**-Wi.- ker. Met een volkomen eenstemmig heid werdm de heren P. C. Heemskerk en L. J. W. Koele wijn tot wothouders gekozen. De heer Koelewijn nam gisteravond voor het eerst in de raad .zit ting. Ook over de bezetting der plaat sen jn de commissies werden evenmin veel woorden vuilge maakt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5