College-vorming was in meeste randgemeenten geen probleem NOORDWIJKERHOUT FEEST Van der Voet (CDA) verwijt WD er „ellebogenwerk" PROGRESSIEF ZOETERWOUDE Zaterdag verenigings- markt in Voorschoten Bioscopen Grof vuil PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1974 f Hobby-expositie in bibliotheken van Leidschendam LEIDSCHENDAM De Leid- schendamse openbare bibliothe ken willen tijens de blbliothee- kweek in oktober hobbyverza melingen tentoonstellen in de verse vestigingen. Wie zijn of haar verzameling of gedeelten daruit wil laten zien of daarover met anderen wil prakten kan contact opnemen met een van de bibliotheken: Damsraat 4a, Tel. 275984, Van Ruysdaellaan 41, tel. 27.50.84, Burg. Sweenslaan 6L tel. 27.64.31, Prins Frederiklaan 201, tel. 27.65.90 o fdr. v. Noortstraat 89a, Tel. 01715-1132. Priesterwijding in Leidschendam LEIDSCHENDAM In Leid- schendam wordt a.s. zondag voor het eerst een priester ge wijd. Mgr. N. Schneiders, emeritus-bis schop van Celebes, zal tijdens een plechtige hoogmis in de Pe trus en Pauluskerk aan de Sluiskant die om kwart voo: begint de missionaris Scheut-Sparrendaal Joop van Doom tot priester wijden. De in Leidschendam geboren patervan Doom, die in België zijn studie heeft voltooid, zal waarschijn- ijk begin volgend jaar worden uitgezonden naar Celebes. Tij dens een receptie 's middags in Paviljoen van Dongen zal Frans van Leeuwen, voorzitter van de parochieraad, het geschenk van de parochie aanbieden. Het uit 40 leden estaande gemeng de zangkoor van de Petrus er aPulusparochie zal onder lei ding van dirigent A. A. van Weerden 's mogens de vierstem mige mis van M. A. Charpen- tier „Messe pour le samedi de Pasques" uitvoeren. Dr. Bremer weg bij Ursula WASSENAAR De heer J. Bre mer neemt vrijdag 6 september afscheid als psycholoog bij de rsulakllnlek. Hij heeft onlangs een benoeming tot hoogleraar aanvaard aan de nieuwe medi sche faculteit In Maastricht. In Huize „Het Dok" op het ter rein van de Ursulakliniek wordt op 6september van vier tot zes uur een afscheidsreceptie ge houden. Dr. Bremer is tweeën twintig jaar verbonden geweest aan de kliniek. Time Out in geldnood WASSENAAR Sociëteit Time Out houd ttot 21 september een loterij. De opbrengst is bestemd voor de Instandhouding van de sociëteit. Die met gebrekkige fi nanciële middelen moet rondko men. De prijs per lot is één gulden De eerste prijs in de loterij is een Aristona stereo installatie, tweede prijs een Moulinex Grill Bakoven, derde prijs: een tafel tennistafel en vierde prijs: een Carmen Airbrush. Nieuwe blo- school aan Schubertlaan Van een onzer verslaggevers. LEIDEN De Stichting Korte Vlietsdiool heeft bij b. en w. het definitieve plan ingediend voor een schoolgebouw voor bui tengewoon lager onderwijs aan imbeciele kinderen dat moet ko men te staan aan de Schubert- ilaan. Deze school is momenteel nog gehuisvest in de gemeente lijke schoolgebouwen aan de Da Costastraat 104. B. en w. heb ben de raad voorgesteld voor de bouw van het nieuw onderko men een bedrag van 4,8 mil joen beschikbaar te stelden. LEIDEN In alle eensgezindheid zijn gisteren de wethouderszetels in Warmond, Zoeterwoude, Leiderdorp, Voorschoten, Wassenaar en Leidschendam vedeeld. De voorgestelde kandidaten haalden het al len „op hun sloffen". Warmond De heer G. van der Kroft (CDA) werd in Warmond met tien stemmen gekozen. Op voor dracht van het CDA, PW en VVD kwam C. v.d. Zalm (PW) op de tweede wethouderszetel met negen stemmen voor. Als belangrijkste punten uit het be- leids- en college programma noemde de heer Van der Kroft na zijn benoeming: de open baarheid en Inspraak van de burgers In commissievergade ring en de ruimtelijke ordening. Ten aanzien van het verkeer verklaarde hij „We zuilen het "ze zo moeilijk mogelijk maken. Warmond moet in de toekomst niet meer als doorgaande ver binding worden gebruikt". Zoeterwoude Na zijn installatie heeft de nieuwe raad van Zoeterwoude de CDA- er P. de Jong en de WD-er W. Maan tot wethouder gekozen. De laatste maakt mèt de WD zijn debuut in de raad. De heer Maan is 41 jaar. Hij heeft vier zoons en woont aan de Oranje laan. De nieuwe wethouder is statisticus in dienst van de ge meente Leiden. De nieuwe raad van Zoeterwoude is ingrijpend veranderd. Na de installatie merkte burgemeester Detmers op dat er geen enkele geboren Zoeterwoudenaar bij was. Bovendien is niemand werkzaam in het agrarisch be drijf. De rondvraag werd benut voor het afleggen van enkele verkla ringen. De heer Duindam bracht dank aan het grote aan tal kiezers dat hem met voor keurstemmen in de raad heeft teruggebracht. „Ik heb in de af gelopen weken er over gedacht mijn benoeming als lid van de raad niet te aanvaarden. Ik heb het uiteindelijk niet gedaan om de voorkeurstemmers niet te leur te stellen." De heer C. Straver zei dat Progressief Zou- terwoude zich de komende vier jaar objectief zal opstellen en loyaal zal bijdragen aan het be sturen van de gemeente. Leiderdorp De nieuwe raad van Leiderdorp was nog niet geheel voltallig. Voor de bezetting van de zeven tiende zetel loopt momenteel nog een beroepsprocedure bij de Kroon. Voor deze zetel zijn de heer De Jong (PCG) en de heer Nievaart (lijst Nlevaart) kandi daat. Voor de nieuwe zittingsperiode koos de Leiderdorpse raad drs E. Drenth (PvdA), mr. J. Reu- gebrink (PCG) en mevrouw D. Tichler-Moerman (WD) tot wethouder. Nadat zij haar func tie als wethouder had aanvaard, kondigde mevrouw Tichler aan dat op korte termijn de raad een voorstel van b en W voor een nieuw raadhuis tegemoet kan zien. In de eerstvolgende raadsvergadering zal de raad, zich buigen over het voorste van PvdA en PPR/D'66 de stemmachines af te schaffen. Voorschoten Tot wethouder in Voorschoten werden de heren N. Oosterbaan (WD), en A. Eveleens (PPV) en mevrouw N. de Ruiter geko zen. De heer Eveleens moet zijn benoeming in beraad houden omdat hij als hoofdambtenaar bij binnenlandse zaken wel toe stemming van de minister heeft, maar nog geen handteke ning van H.M. de Koningin. Voorlopig zullen van de vier wet houderszetels er drie bemand worden. Wanneer blijkt dat dit te weinig is zal een vierde wet houder alsnog benoemd worden. Hoewel formeel de taakverdeling binnen het college nog niet be kend is, staat vrijwel vast dat mevrouw De Ruiter loco-burge meester wordt en de portefeuille van onderwijs krijgt; de heer Eveleens open-bare werken en de heer Oosterbaan financiën. Wassenaar Ook in Wassenaar besloot de raad de komende raadsperiode in te gaan met drie in plaats van met vier wethouders. De drie wethouders zijn de heer A. van der Klaauw (CCP), drs. A. Ca- ron (WD) en mr. G. van Dijk (WD). De heer Van der KlaauW houdt zijn benoeming nog in beraad omdat hij als rijksambtenaar de machtiging van de Kroon nodig heeft. Fractie leider Van Vuure van de WD verklaarde nog dat er ern stig gestreefd is naar een colle ge op bredere basis tot samen werking mogelijk was gebleken. Leidschendam De vier zittende wethouders, H. Bunnik (CDA), J. Kranenburg (CDA), H. van Dongen (VVD) en P. Boone (Progressief Leid schendam) zijn gisteren in de Leidschendamse raad met alge mene stemmen herkozen. De Leidschendamse WD heeft oorspronkelijk gestreefd naar twee wethouderszetels maar toen dit niet lukte is er volgens de heer Bengeren, de fractie voorzitter, geredeneerd dat er meer wegen naar Rome leiden. Het resultaat is een extra zwaar pakket portefeuilles voor 'lijst aanvoerder H. van Dongen. Bovendien heeft de WD een sterkere bezetting in de belang rijkste commissies. NOORDWIJKERHOUT Ruim tweeduizend kinderen van alle peuter-, kleuter- en basisscho len in Noordwijkerhout hebben gisteren uitbundig de spits af gebeten van het drie dagen durende Oranjefestijn. Op de speelplaatsen werd er volop zakgelopen, blokjes geraapt en ringgestoken op de fiets. Eve nementen, die vooral veel be langstelling van de ouders trokken. Gisteravond kwamen de wat ou deren aan hun trekken in de zgn. fakkelloop. Een sportief evenement waar 130 lopers zich voor hadden laten in schrijven, waaronder 80 wed strijdlopers. Deze groep liep 8 km. Winnaar werd de Noord- wijker T. Waning. Theo Ver beek uit Sohagen werd tweede, P. v. Alphen uit Amsterdam derde en Wim van Gerwen uit Noordwijk vierde. De overige deelnemers liepen de 4 km. De Noordwijkerhoutse midden stand deelde gisteravond ook in de feestvreugde in de door de Oranjevereniging georgani seerde etalagewedstrijd. Het ging er daarbij om dat negen groepen winkeliers (in totaal 50) hun etalage zo mooi moge lijk opmaakten. De negen pou lewinnaars werden: Cor Berg Smit, Poelier v.d. Burg, Foto- handel Bemelman, Vink, v. Emmerik, Kapsalon De Duif, Josef Broekhof, Gebra en Klerks Tuincentrum. Van onze correspondent Voorschoten In Voorschoten staat het verenigingsleven te kijk er te keur op de Verenlitgiüngsmarkt. Zaterdag 7 september komt een einde aan ruim een jaar voorbereiding. Die dag krijgt iedereen de gelegenheid om op een aparte wijze kennis te maken met de grote keuze in de vrijetijdsbezigheden. Op de Voorstraat staan marktkra men, ze worden bemand door de verenigingen, verenigingen, die zich louter ontspannend bezighouden of verenigingen, die meer doen zoals de gezamenlijke kruisverenigingen. Van 9 uur tot 24.00 uur za) in het dorpcentrum de algemene kreet zijn: Voorschotenaren uit alle rangen, standen of wijken, verenigt u, er is een keuze uit een zestigtal mogelijkheden. Op de Voorstraat en omgeving worden de bezoekers „aange praat", in en om ,',De Lindehoe ve" en in de sporthal treden de verenigingen op. In de Sporthal is de gehele dag en avond sport te zien: de binnensporten in alle variëteiten zoals deze in Voor schoten beoefend worden. In „De Lindehoeve" is 's avonds het podium bij toerbeurt voor Baha'i-vocaigroup; toneelgroep Voorschoten; Cabaret Lam straal, terwijl buiten de stilte op aangename wijze verstoord zal worden door Benvenuto New Formation; Jazz-concert en de Raad van Elf van de Forse Ca ters. Wanneer er bezoekers zijn, die snelheid zoeken dan is er nog de Vlietloop, die door het cen trum gaat en start om 17 uur. Verenigingsmarkt wil een totale presentatie zijn van het vereni gingswerk. De opzet komt uit het samenwerkingsverband tus sen diverse verenigingen. Men rekent ook op kijkers van bui ten Voorschoten, omdat door de massale deelname van dames verenigingen, herensociëteiten, sportverenigingen, jeugdclubs, milieu- en gezondheidsverenigin gen het normale „werkzame Voorschoten" in de vrije tijd vrijwel dan alleen tijd zou heb ben om bij elkaar te kijken. Zaterdag 7 september is voor Voorschoten allerminst een rust dag, het verenigingsleven mikt op een massale extra feestdag en ziet als ideaal een meer be trokken geraken bij het dorpse leven van de forenzen. Samen gaan de verenigingen de spor tieve strijd aan tegen die bur gers, die van Voorschoten een slaapgemeente willen maken. Installatie Stompwijkse Dorpsraad STOMPWIJK Burgemeester E. J. M. Kolfschoten zal dins dag 24 september in het Dorpshuis aan de dr. van Noortstraat de onlangs geko zen Dorpsraad (voor Stomp wijk) installeren. De burege- meester zal in die bijeenkomst het probleem van de voorzit terskeuze bespreken en daar van aan de wethouders ver slag uitbrengen. In Leidschen dam prefereert men, vooral ompraictische redenen een wethouder als voorzitter, ter wijl Stompwijk verdeeld is over de vraag of de raad zelf een voorzitter moet kiezen of ziCh bij het advies van b. en w. moet aansluiten. Commissaris Vrolijk naar Leidschendam LEIDSCHENDAM t, De Com- m ssars der Koningin m-, M. Vrorjk heeft meegede?'d maandag 9 decem-V Leid- saherMlam te zullen bezoeken. Burgemeester Kolfschoten d e ditt gisteravond in.de raad ver telde voegde er aan toe dat het.bezoek voornamelijk in het téken van S:ompw jk zal staan. Vertegenwoordigers van de pas gekozen Dorpsraad zul len bij de ontvangst tegen woordig zijn. Wat Stompwijk betreft zal de aandacht van mr. Vrolijk worden gevestigd op het in de maak zijn de be stemmingsplan, het landelijk gebied, het woon- en leefmi lieu en het sluipverkeer. De gemeenteraad krijgt in b'jzondere vergadering avonds om 8 uur gelegenheid verschillende problemen aan de heer Vrolijk voor te leggen. Leidschendam se begroting weer sluitend LEIDSCHENDAM Burge- meester Kolfschoten heeft gis teravond, nog voor wethouder P. C. Boone opnieuw tot wet houder van financiën was be noemd, meegedeeld dat de be- grot ng voor 1975 weer slui tend zal z'jn. De burgemeester ze: het moei lijk te achten n de begro! ng eenplan vdor v er jaar cp te zetlcn, we! meende h j da- ge streefd meet worden naar meerjf:-en-begrotingen. De be- grplltls zal waarsch'jn! jk nog deze m'.-.nd versch jnen, het gfdelingsonderzoek is vastge steld op 15 oktober, <j° monde- linge behandeling op 25 no vember en 2 december. OEGSTGEEST De heer N. van der Voet, lid van het CDA heeft zich gisteravond in de Oegst- geaster raad op felle wijze uit gelaten over het overleg dat door de fractievoorzitters Is ge voerd met betrekking tot de kandidaatstelling van de wet houders. De PPR/PvdA had de heer Van Belle als kandidaat wethouder naar voren gescho ven. Door het CDA en de VVD word de heer Van Belle echter nl-at geaccepteerd. De heer Van der Voot verweet de heer Gme- lich Meylingh (VVD) „ellebo genwerk" te hebben verricht om zelf wethouder te worden. De CDA-er zei in het geheel geen behoefte te hebhen aan een dergelijke wethouder. Voor deze felle uitval was de heer Van Veen. (CDA) al uitvoerig ingegaan op het vooroverleg tussen de drie groeperingen (CDA, WD, PPR/PvdA) over de wethouderszetels. Hij bena drukte dat tot het uiterste „f*ir play" was gespeeld en dat CDA andere kandidaat dan de heer ven van de heer Van Belle. Van Belle naar voren zou schui- De heer Van der Voet stelde voor ven. De heer Beckers los van het overleg te stemmen. (PPR/PvdA) verweet het CDA De heren J. Temminck en J. en de VVD te zijn ingegaan op Thorn werden met algemene dorpsroddels over het privéle- stemmen tot wethouder geko zen. Daarna werd de VVD-er had „verkocht" aan de WD. Gmelich Meylingh als derde Ondanks het felle betoog van de kandidaat voorgesteld naast de heer Van der Voet kreeg de heer O. van Belle. De heer Van heer Gmelich Meylingh elf der Voet zei dat het CDA geen stemmen voor, vier tegen en ruggegraat had en dat zij zich twee stemmen blanco. Met grote verwondering heeft men in kringen van Progressief Zoeterwoude kennis genomen van recente perspublikaties, waarin gezegd wordt, dat Pro gressief Zoeterwoude tijdens het vooroverleg over de verdeling der wethoudersposten niet in staat zou zijn geweest een wet houder te leveren, voor het he denavond door de nieuwe raad te kiezen college. Zoals tijdens de openbare verga- een akkoord kwam, heeft de dering van 12 juni j.l. werd be- VVD de tweede zetel ingeno- sloten, zou Progressief Zoeter- men. woude, mits men tot duidelijke afspraken over een rogressieve Men is bij Progrsesief Zoeterwou- inbreng zou komen, wel egelijk de van mning, dat uitspraken, staat en bereid zijn een wet- zoals die zijn gedaan op een houderszetel te bezetten, (zie onder meer Leidse Crurant 13 juni 1974,pag. 4) Omdat het niet tot die afspraken gekomen is cn het CDA met de WD wel tot VYD-bijeenkomst, de duidelijk heid geen goed zal doen en de in de laatste ken gepro"1''e vertrouwensbasis zal ondermij nen. 0.00 U ig 41 Openbai Koophandel: aanvang 20. DONDERDAG Morsweg 10Vergadering de binnenstad: aren-markt 16Officiële heropeninj van Party Shop; aanvang 20.00 uur innensitad Koopavond; aanvanj ,,Het bloed van Jen: 14.30, 19 en 21.15 i voorst. 16.45 uur. st. 16.15. 9, tel. 21239 r" 18 jr. dag. jr. Kindern i maakt het beest en za 14.30 en mr. Nachtvoorst.: REX: Haarlemmerstre dag. 19.00 en 21.15 i ,,Blue Movie" 18 Jr. )e bewoners van de volgende Leidse straten kunnen hun grof vuil buiten zetten: Havenpleir., Haarlemmer straat (van Haven tot Mare). Don- kersteeg, Hooglandskerksteeg, Peil; kaanstraat, Koestraat, Lege Werf- straat, Bouweilouwensteeg, Duizend-, draadsteeg, v.d. werfstraat, Meer- manshof, Druckerstraat, Maredorp- sediwairsstraat, Grevenstraat, Vol dersgracht, Noord, en Zuid Riunder- steegV Janvossensteeg, Koddesteeg, Oude Singel (van Hout- arkt siraai v umiNnengractit, Oostdiwars- eracht, Koolstraat, Bmmastraat, Baatstraat en in de Haarlemmer straat van Turfmarkt tot Mare, Stil le Rijn, Apothekersdljk, Schapen- steeg, Goegerrltsteeg, Prinsesseka- de, Turfmarkt, Steenstraat Beesten markt, Nwe. Beestenmarkt Kort Galgewater, Morsstraat, Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, le en ze Binnenvestgracht, St. Aagtenstraat. Lammermartk, Marktsteeg, Lange Schelstraat, Nieuwe Mare, Oude Sin ce! (van Mare tot Turfmarkt), Fok- kestraat, Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare). Lange Mare, Vrouwen kerkhof, Vrouwenkerkkoorsteeg, Doh huisstee' Caecllia^.—, - bethsteeg, Lange - - straat, 9pljkerboorsteeg, Vestwa ie Binnenvestgracht, Relneveststeeg, Langegracht, Vredehof, Houtmarkt, Noorderstraat, Hendrikstraat^ Gasleidingen vernieuwd; ontploffingen dreigden LEIDEN De Stedelijke Fabrle- .ken van Gas en Electriciteit hebben de afgelopen maanden een aantal gasleidingen in Lei- den-Noord hersteld of vervan gen omdat ze in een zo slechte staat verkeerden dat de kans op ontploffingen niet denkbeeldig was. De leidingen waren aange tast door de hoge grondwater Een onderzoek naar de kwaliteit van de buizen is ingesteld nadat het gemeenteraadslid H. Ampt- meijer (PSP) om informatie' had gevraagd over d« toestand waarin ze verkeerden. Dit naai aanleiding van explosies van lekkend gas die zich enige tijd geleden hebben voorgedaan bij gasbuizen in Amstelveen die eveneens door de hoge water stand waren aangetast. Vervangen zijn nu de gasbuizen in de Gabriel Metsustraat en de Lucas van Leydenstraat. In de Frans v. Mierisstr. en de Jan Lievenstraat werd bij de dienst leidingen lichte aantasting ge constateerd. Omdat bij deze bui zen nog loodaansluitstukken in gebruik waren, werden deze en tegelijk daarmee ook de leiding- delen vervangen. De gasleidin gen in een aantal andere stra ten in Leiden Noord bleken bij controle volkomen gaaf. Naai de nog niet gecontroleerde lei dingen in dit gebied zal nog een onderzoek worden ingesteld. Leidse raad geïnstalleerd Van onze raadsverslaggever LEIDEN Burgemeester Vis heeft gisteravond de nieuwe Leidse gemeenteraad geïnstal leerd, Naar gelang hun levens beschouwing legden de raads leden een eed of belofte van zui- vering en een eed of belote van trouw af. Direct daarna teken de zich de nieuwe blokvorming af. toen twee technische kwes' ties aan dc orde kwamen. Daar bij ging het om het al dan niet onmiddellijk aanstellen van een gemeerteraadsoemmissie vool algemene en bestuurlijke aange legenheden en om hel al dan niet aanwijzen van nieuw! raadsleden in andere openbar! lichamen. In het ene geval leg' de oppositie het tegen de college partijen af met 18 tegen 19 stemi men en in het andere geval mei 17 tegen 20 stemmen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4