Bestuur van Leiden is zes „linkse" handen SPEL ZONDER GRENZEN GAAT LEIDEN VERKOPEN PvdA, D 66, PPR en PSP dwingen alle wethoudersposten af Allarlai/ilel PAGINA 3 Leiden aktueel LEIDEN - Nog een week of twee en dan spettert - op woensdag 18 -september het televisiespektakel Spel zonder Grenzen uw hulska mer binnen. U kunt natuurlijk ook proberen de sensatie ter plaatse, op de Lammermarkt, bij te wonen, maar daar geven wij u weinig kans op, gezien de 2500 plaatsen die te vergeven zijn en voor het leeuwedeel worden bezet door aanhangers van de zeven Europese gemeen ten die aan het Spel deelnemen. Blijft u gerust thuis, de beeld buis schotelt u een en ander perfect voor. T/ouwens, de Lammermarkt heeft dan zoveel te bieden, dat de kijkers daar zich af en toe zullen moeten behelpen met opgestelde moni toren om te kunnen genieten als een dol-enthousiaste deelnemer of deelneemster pardoes de plomp induikt bij een van de „natte" activiteiten. Spel zonder Grenzen, Spiel ohne Grenze. Jeux sans Frontières, Game without frontiers, of zoals wij dat in Italië zeggen, Giuoco senza Frontiere, maar op de sticker staat spel in het meer voud, dus Giuochi senza Fron tiere, ofschoon de Spelen zijn gespeld: Giochi. Maar dat mag alle twee. De twee Leidse spel- voorbereiders Hugens en Vol- mer hebben hun Engelse voor beeld in Northampton nog in het hoofd: Wild West knock out, was daar het thema. De burge meester, the Mayor, was dage lijks bezig met de entourage, lunches, uitstapjes en toosts uit brengen op Her Majesty the Queen. Northampton werd goed verkocht die dagen in augustus. Voor een miljoenenpubliek. De Valk Leiden gaat dat ook doen. Tot in Tunesië, Marokko en wellicht in Japan zullen ze weten wat en hoe Leiden is, met dat wijdar- mige symbool van onze Hol landse achtergrond: molen De Valk. Leiden wordt komende weken toch al heel aardig ver kocht. Nog nooit is zo veel aan ..promotion" gedaan. Maar Lei den werd nu eenmaal 400 jaar geleden „ontzet", en zal dat de gemeenschap behoorlijk onder de neus gewreven krijgen. De Leidato gaat dat deze week al doen. de 3 oktoberviering gooit er nog een portie extra tegen aan, maar ook de Leidse finale van het Spel zonder Grenzen zal Leiden promoveren dat het een fust is. De gemeente heeft daartqe 50.000 gulden uitgetrokken, de benarde financiële positie is een ogenblik vergeten. Men hoopt trouwens door de verkoop van plaatsbe wijzen 20.000 gulden terug te krijgen. De (oude) gemeente raad was al helemaal „in" voor het Spel, getuige het akkoord dat Van Aken namens de raad gaf. „Prettig, dat we de steun van het gemeentebestuur heb ben", vindt Fred Volmer van Voorlichting, die de representa tie van het Spel in handen heeft; „Leiden Promotion heeft nu een nunicke kans bij zo'n 150 miljoen t.v.-kijkers". Opbouw Vanavond wordt, na de laatste voorronde in Bayreuth, bekend welke gemeenten in Leiden gaan deelnemen aan de Leidse finale van het Spel zonder Gren zen op 18 september, de tiende finale van het spel, voor de eer ste keer in Nederland. Vandaag al is de opbouw op het terrein begonnen en maandag over een week ontvangt burgemeester Vis de gasten (in zeven talen) ten stadhuize en beginnen de teams zich in te werken op het spelgebied tussen De Valk. de broodfabriek, de rijbaan van de Lammermarkt, de Molenwerf en de Rijnsburgersingei. Op 10 september worden de zeven toe gevoegde gastvrouwen, de „Leidse geisha's", voorgesteld. bezig kunnen houden dat de Spel zonder Grenzen het „ver kochte" Leiden weer kunnen verlaten met een gevoel van te vredenheid. Bewaking Vermelden we (voorlopig) nog. dat het terrein permanent be waakt gaat worden met uitgele zen en gretige honden, dat Rijnsburgse bloemen de bezoe kers zullen gevallen, dat de Lammermzrkt tijdens de ..gene rale" en de uitzending (en ook de Molenwerf) zal worden afge sloten voor het verkeer en dat na de „generale" een Leidse stomerij de hele nacht zal bez;g z:jn met het reinigen van alle kostuums die tijdens het spel gebruikt zullen worden, want dat zal b j alle „tewaterla tingen" en mislukkingen wel no dig zijn. De heer Hugens weet nog te vertellen, dat er uit Frankrijk heel mooie Spel zon der Grenzen-dassen rullen ko men („Als ze maar op tijd zijn") en dat de NCRV een col lectie T-shirts op de markt brengt. Via het Le ds City Cen trum worden de winkeliers ver zocht, „iets leuks'" aan hun eta lages te doen om het Spel zon der Grenzen in de belangstelling te brengen. Lelden Links Leiden heeft gisteravond zijn verkiezingsbelofte ge stand gedaan en de gemeenteraad een college van B er. W afge dwongen dat bestaat uit louter linkse wethouders. Met telkens 20 stemmen voor werden in het dagelijks bestuur gekozen de heren Van Aken, Van Dam, Oosterman, Tesselaar, Verboom en Waal. Die stemmen kunnen worden toegeschreven aan de PvdA, Lijst Vier (PPR, PSP en D'66) en de éénmansfractie van de communist Hoe ven. Immers, PvdA bezet in de nieuwe raad 15 zetels en de fractie van Lijst Vier bestaat uit 4 man. De confessionelen en liberalen de den zoals was te verwachten hun laatste poging om een colle ge te vormen waarin alle grote partijen zouden zijn vertegen woordigd. Zij zeiden geen be- zwaar te hebben tegen de kandi datuur van de socialisten Van Aken, Tesselaar en Waal en kandideerden zelf de confession nelen Driessen en Ham en de VVD-er Wessels. Driessen en Wessels kregen 16 stemmen (in beide gevallen werd één blanco stem uitgebracht) en de ex-wet houder Ham 17 stemmen. De liberaal Elzenga verwoordde heel kort waarom de socialisten Verboom en Van Dam evenals de D'66-er Oosterman, de enige vertegenwoordiger van Lijst Vier in het nieuwe college: voor - zijn fractie onaanvaardbaar wa ren: „Het is duidelijk dat Ver boom nooit kan waarmaken, wat hij in de verkiezingstijd heeft beloofd: Van Dam heeft te vaak bewezen dat hij niet de persoonlijkheid bezit het wethouderschap vereist is; en Oosterman is een zwevende figuur zonder achterban of par tij-apparaat" PvdA en Lijst Vier hebben al vóór de verkiezingen aangekon digd een links college van B en W te zullen kiezen indien zij in de gemeenteraad de meerder heid zouden behalen. Zij beloofden de kiezers dat dat college een van te voren vastge steld globaal programma zou uitvoeren en noemden het daar om een program-college. Het CDA, de SGP en de VVD, die samen 17 zetels bezetten hebben zich daartegen steeds heftig verzet. Zij vinden het ondemo cratisch om bijna de helft van de gemeenteraad niet toe te la ten tot het dagelijks bestuur. De CPN heeft steeds een nogal vaag tussen-standpunt ingeno men. De communisten waren niet bereid tot de combinatie van links Leiden toe te treden maar hebben wel voorwaardelij ke steun sche aangelegenheden en bedrij ven. Burgemeester Vis krijgt in het nieuwe college alleen die taken die de wet aan een burgemees ter voorschrijft: openbare orde en veiligheid en algemene za ken. Links Leiden acht het niet juist dat de burgemeester zijn activiteiten ook op andere ge bieden ontplooit, omdat hij lid is van de VVD. Zo zal bijvoor beeld de portefeuille „voorlich ting" hem door de nieuwe wet houders worden ontnomen. Dat de heer Vis binnen het nieuwe college in een weinig benijdens waardige positie komt te verke ren werd gisteravond nog eens onderstreept door CDA-woord- voerder Driessen. In een speech die hij hield voordat de feitelij ke verkiezing plaats had zei hij: „De burgemeester komt in een vergelijkbare positie waarin vandaag een grote minderheid van de raad dreigt te geraken Portefeuille» Hedenmorgen wordt in de eerste vergadering van B en W de ver deling van de portefeuilles over de nieuwe wethouders aan de orde gesteld. PvdA en Lijst Vier hebben besloten drie kop pels van twee man te formeren die respectievelijk de sectoren „wonen", „welzijn" en „be stuur" voor hun rekening zullen nemen. Het koppel „wonen" wordt be mand door de heren Cees Waal en Arie Verboom, Waal gaat zich buigen over onroerend goed-aangelegenheden, verkeer, ruimtelijke ordening en openba re werken. Verboom krijgt tot taak huisvesting, woningverbe tering en wijkverbetering. De sector „welzijn" komt onder be heer van Bert Oosterman en Dick Tesselaar. Tesselaar neemt onderwijs.- sport, recrea tie. samenlevingsopbouw en bin nengemeentelijke decentralisatie voor zijn rekening en Ooster man: sociale zorg en maat schappelijk werk, cultuur, volks gezondheid en milieubeheer. Hans van Dam en Trius Van Aken vervullen de portefeui'les die te maken hebben met be stuurlijke zaken. Van Dam krijgt de portefeuilles financiële aangelegenheden, informatieza ken en organisatie en plann.rg. Van Aken zal zich buigen over personeelszaken, intergemeente lijke samenwerking, economi en die wellicht vier jaar zal voortduren. Wij wensen hem toe dat hij voldoende energie en oo- timisme zal behouden om zijn verantwoordelijkheid om voor het gemeentebelang te waken, te doen gelden" Tweed eranigs De positie die de liberale en con fessionele gemeenteraadsleden in de nieuwe raad innemen noemde Driessen de positie van „tweederangsraadsleden die worden gediscrimineerd bij de uitoefening van het zwaarste recht dat raadsleden hebben, namelijk invloed uit te oefenen op de samenstelling van het da gelijks bestuur" De CDA-woordvoerder zette gis teravond nogmaals uiteen waar om volgens hem en zijn politie ke medestanders dit recht zo zwaar moet wegen. „De vorming van een program college" aldus Driessen „mis kent het karakter van het colle ge van B en W, de taken die de gemeentelijke overheid heeft en elementaire regels die voor ee>n behoorlijke en regelmatige ver vulling van deze taken gelden" Hij ondersteunde dit door onder meer het volgende naar voren te brengen: de wet gaat ervan uit dat een college van B en W steeds geza menlijk optreedt en als team het vertrouwen geniet van de raad. Die vertrouwensrelatie maakt het mogelijk dat wethou ders ook zelfstandig beslissingen nemen, zonder voor-overleg met hun collega's Als een grote min derheid van de raad niet in het college is vertegenwoordigt ont neemt dat de grondslag aan een dergelijke werkwijze. volgens de wet moet het colle ge van B en W ingrijpen als de gemeenteraad in gebreke blijft. Grote delen van de raad komen m dergelijke gevallen buiten spel te staan. vorige gemeenteraden hebben aan afspiegelingscolleges van B en W bevoegdheden gedelegeerd d:e nu in hinden komen van een louter links college. - O confess'onelen en liberalen zul len de komende vier jaar niet gauw bere'd z:jn om uit overwe gineen van effic ëncy eigen wet telijke taken aan B en W over te dragen. de brede basis die nod:g is In handen van deze ligt de komende vier jaar het dagelijks bestuur van Leiden. Uiterst links Cees Waal, 30 jaar oud en van beroep uni versitair medewerken. Hij gaat zich bezig houden mei „wonen" In Leiden, daarbij geassisteerd door de kalende administrateur Verboom (54) in het midden van de foto Tweede en derde van links, staande achter de bestuurs tafel, Bert Oosterman (54) en Dick Tesselaar (34), die de verantwoordelijkheid op zich nemen voor het „welzijn" in Leiden. Tesselaar is aan de Leidse universiteit verbonden als vormingswerker en Oos terman drijft een antiekwin kel. Uiterst rechts de 28-ja- rige Hans van Dam. plan- ningsmedeewerker aan de R.U. Leiden en daarnaast Tinus van Aken (48) tot voor gisteren full-time raadslid. Van Dam en Van Aken ne men de „bestuurNike proble men" voor hun rekening. Tus sen Waal en Van Aken In burgemeester Vis en gemeen tesecretaris Van de Poe/ die in de nieuwe situatie kenne lijk minder schik hebben dan de overige heren. r een succesvolle reorganisa tie van het gemeentebestuur ontbreekt. Welke waarborgen bestaan er tegen politieke be noemingen door dit college? En wat de beginselen van reorgani satie en spreiding betreft: parti cipatie en spreiding van macht blijkt voor het zwaarste politie ke orgaan van de gemeente niet langer gewenst te zijn. door de keuze van wethouders te beperken tot 19 raadsleden is de kwaliteit van het dagelijks bestuur onvoldoende geworden. de nietvertegemwoordig yg van middelgrote partijen in net col lege en de daaruitvoortvloeiende grote behoefte aan informatie leidt tot zowel overbelasting van het ambtenaren-apparaat als van de raadsleden zelf. ,Een raad" zo vatte Driessen sa men „die Is gebaseerd op pola risatie met enerzijds een coali tie binnen B en W en daartegen over een oppositie, is gedoemd de gemeentelijke organisatie te verzieken en het vertrouwen in de gemeentelijke democratie verder uit te hollen. De opvat ting die Lijst Vier en de PvdA van de democratie hebben is elitair en staat dichtbij aristo cratie" De PvdA-fractievoorzitter Leo Meijer stelde daar in zijn mai denspeech het bekende argu ment tegenover dat door de vor ming van een program-college de situatie voor de kiezer duide lijker is geworden. Na de ver kiezingen hoefden immers gem wat Meijer noemt „onduidelijke compromissen" te worden ge sloten tussen de veschillende partijen die het college vormen. Dat het nu gekozen college on democratisch zou zijn, bestreed hij verder door erop te wijzen dat de wet de gevolgde gedrags lijn niet verbiedt. De vrees dat het nieuwe college in zijn functioneren evenzeer zal worden gehandicapt door het ontbreken van VVD- en CDA- wethouders als het vorige colle ge door de afwezigheid van PvdA-wethouders wees hij van de hand. Daarbij voerde hij aan dat het nu gevormde college van wethouders in tegenstelling tot het vorige op de vaste steun van een meerderheid in de raad kan rekenen. Volgens hem zal het nu gevormde college van B en W juist beter werken dan het vorige omdat de wethouders van toen ..slechts werden bijeengehouden door een negatieve keuze tegen een link se meerderheid binnen B «n W. „Wij presenteren een college dat uitgaat van een duidelijke posi tieve wilsovereenstemming tus sen een aantal partijen dat vastbesloten is een gemeen schappelijk program ma ten uit voer te brengen". Verder bracht hij als voordelen nuur voren dat het huidige college niet het resultaat is van politiek touwtrekken „maar van een zo passend mogelijke taakverde ling over de beschikbare kandi daten" En tenslotte: „De wethouders van de linkse partijen zullen ten vol le deel blijven uitmaken van hun fracties. onder redactie van r. Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Duivels Directeur Van de rAkker van de Luxor acht het niet nodig veel extra maatregelen te treffen ter gelegenheid van de vertoning van de film The Exorcist, die vanaf donderdag in dit Leidse bios cooptheater draait. „De Neder landers zijn nu eenmaal nuch terder dan de Amerikanen of de Engelsen", zo motieveert hij. Van der Akker is wel van plan emmers, glaasjes water en eventueel vlugzout klaar te zet ten voor bioscoopbezoekers, die van deze „duivelse" film over hun nek gaan of flauw vallen. Zoals bekend roept de vertcnirg van The Exorcist, een film d.c handelt over de duiveluitdrij ving bij sen meisje, in het bu- tenlan dbij vele kijkers heftige reacties op. Hier in Nederland krijgen de bios coopbezoekers van tevoren een foldertje, waarin wat achter grondinformatie over duiveluit drijving staat en een vijftal te lefoonnummers. Wanneer ie mand na de film geestelijke bij stand nodig heeft, kan hij een van deze nummers bellen. Hij tof zij wordt verwezen naar een bereidwillige helper in de buurt. Voorts worden er stickers met ..Ik heb The Exorcist door staan" uitgedeeld aan degenen die de film hebben gezien. Naald- en draadwinkel Het dienstencentrum in de Drift straat start morgen een naald en draadwinkel. Alle ouderen in de wijk. invaliden of alleen staanden kunnen hier terecht wanneer zij iets te verstellen hebben aan hun kleding. De naald- en draadwinkel is elke donderdagmorgen geopend van negen tot twaalf uur. De kosten bedragen vijftig cent per kar weitje. Voor opgave en Inlichtingen kan men terecht bij de leiding van het dienstencentrum, Driftstraat 49a. telefoon 49726. Volkshuis la een opknapbeurt van enkele maanden gaan de deuren van het Leidse Volkshuis morgen weer open voor de winteractivi teiten. De „koffiesjop" aan de Haarlemmerstraat is al op 2 september opengegaan. Het winterseizoen in het Volkshuis wordt geopend met een „disco- avond". Iedere vrijdagavond is er discotheek voor 12- tot 15-ja- rigen. Tevens kunnen er handen arbeid of spelletjes gedaan worden. Dinsdagsavond is even eens de discotheek open. Op deze avond kunnen er ta feltennis. biljart. dam- en schaakcompetities georgani seerd worden. Op woensdag tus sen half vier en tien uur kunnen allerlei vormen van creativiteit beoefend worden, zoals handen arbeid, hout bewerken, beat/pop-dansen en „krejatief- 8nel". Iedere donderdagavond is het Leidse Volkshuis geopend voor de zogenaamde ..Promena de soos", die duurt van zeven tot Namens de gezamenl jke Leidse voetbalverenigingen hebben de heren Breedeveld en Ravensberg gisteravond f 2600 overgedragen aan ver tegenwoordigers van het tehuis voor gehandicapte kinderen Walnoot en een sociëteit voor gehandicapte werkende jongeren. Beide instel lingen kregen elk f 1300. De gift is het resultaat van de collecte die de voetbalverenigingen jaarlijks onder hun leden houden. Oe over dracht had plaats in de bestuurskamer van de vereniging Lugdunum. Van links naar rechts mevrouw Waverijn namens de „Walnoot", de heer Boekholt namens de sociëteit en de voetbalbestuurders Ravens berg en Breedeveld. tien uur. Dagelijks is het Volks huis open van half elf tot zes uur voor de koffiesjop(ook op donderdagavond). Tussen twaal fuur en half twee wordt er een lunsjklubgehouden voor jongeren die in de binnen stad op school zitten. Bij voldoende deelname zal er in het centrum eveneens gestart worden met een volksdanscur- sus. De kosten van de cursus die gepland is op d'nsdagnv'1- dag bedragen tweeënhalve gul den per maand. Vernielingen De pol t e heeft gisternacht een 27-jarige Leidenaar aangehou den. In dronken staat had hij van twee auto de antennes en de spiegels vernield. Diefstal n -es telefooncellen hebben rnhe- kenden in het afgelopen week- e nde de toestellen opengebro ken. Uit de geldladen is in to taal ongeveer f 400,- ontvreemd. De telefooncellen staan aan de Zoeterwoudsesingel, de Bloem fonteinstraat, het Valkenpad. de Condorhorst. de Musschen- broeckstraat, en op de hoek IJs- selkade-Meerhrugkade. Bi/ een bouwwerk aan het Utrechtse Jaagpad is In het weekeinde een hydraulische pij- penbuig machine ter waarde van f 1000,- gestolen. Bedevaart J. Creython. Agaallaan 329. tel. 65128 in Leiden kan men zich aanmelden voor een tweedaagse bedevaart naar Banneux. Maria's genade-oord in de Belgische Ardennen. De bedevaart heeft plaats op zoter dag 21 en zondag 22 september. De kosten voor deelname aan deze reis bedragen f54 per per soon. Inclusief verzorging. Het vertrek Is op zaterdagmiddag. Op de heenreis wonen de pel grims een eucharistieviering bij. Er wordt overnacht te Val kenburg (Limburg). Zondag morgen heeft dan het vertrek plaats naar Banneux. waar 's middags de Pelgrimsmis wordt bi/gewoond op de Explande. Deze H. Mis wordt opgedragen door alle in Banneux aanwezige priesters in concelebratie. In de namiddag is er een plechtige ziekenzegening en bfd-weg naar de Bron. f eestelijk leider van deze bedevaart is mgr. B. G Henning voorzitter ven het dio cesan bc'.uu i -cc h-' f- erator1 co' lé*'gcvpsf'gd in Noot dorp, Meeuwenheemd 1. Teekens De heer E. Teekens heeft deze week zijn functie van directeur van Teekens' Slagerijen B V. neergelegd. Hif is ah zodanig opgevolgd door de heer C. J. J. van Egmond. Een en ander is volgens de heer Teekens een vervolg van „de voortgaande groei en nieuwe activiteiten In onze onderneming". De heer Teekens gaat voortaan als gede legeerd commissaris van hel bedrijf optreden. Herop Morgenochtend wordt de geheel verbouwde en uitgebreide Party Shop aan de Garenmarkt feeste lijk heropend. Morgenavond zai du bovrenhapel „de Burcht Knotsers" voor een vrolijkt noot zorgen en zaterdag a.s. rijdt de gehele dag een heust stoomtrein fluitend en blazend rond op het parkeerterrein. Levendaal/Korevaarstraat. Kind ren tot en met acht jaar mogen gratis meerijden. André va* Duin komt dezelfde dag om streehs 2 uur zifn opwachting maken bij de Party Shop. waar in men gratis mag proeven voi sausen en salades van maitrl de cuisine Jan Hoogeveen. Jubileum De beer A. v. d. Veldén was dez( weck 25 jaar in dienst hif he Leidse constructiebedrijf A. C van der Voet en Zji. B.V. Dor* directie en personeel is hij thui g"h'ilcfigd. I ranrhij hem blot men en geschenken werden oan gebeden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3