De Receptie vroeg werk van Lodewijk] de Boer Bedieningscomfort inde pas met razendsnelle techniek Experimentele cursus: Over de toppen van ons kunnen i y y TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE DONDERDAG RADIO VANAVOND RADIO DONDERDAG TERUGBLIK NEDERLAND 1 NOS 9.15 School t.v. AVRO 17.00 Professor Balthazar 17.10 Dierentuinen van de we reld NOS 19.00 EK atletiek in Rome 18.45 De avonturen van briga dier Dog 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Stichting Socutera 20.00 Journaal 20.21 Politieke uitzending PSP 20.31 Panoramiek 21.06 Spel zonder grenzen 22.30 Studio sport 22.55 Den Haag vandaag 23.10 Journaal NEDERLAND II KRO/RKK-IKOR 22.10 Kenmerk 22.35 Journaal Lodewijk de Boer, schrijver van het tv-spel „De Receptie' Hilversum „De Receptie", het door de AVRO en de BRT geproduceerde tv-spel dat vanavond om 20.21 uur via Ned. II wordt uitgezonden schreef Lodewijk de Boer in 1968. Het stuk dat gaat over de verhouding van twee men sen, werd toen om allerlei re denen niet uitgezonden. Lode wijk de Boer was in 1968 nog niet Nederlands toneelschrij ver en vernieuwer nummer 1. Dat kwam pas na zijn serie „De Sprakelozen" (1971), die hij vóór „The Family" schreef en waarmee hij grote succes sen oogstte. „De Sprakelozen", was oor spronkelijk een op zichzelf staand tv-spel over twee broers en een sprakeloos meis je. Het werd indertijd door de VARA uitgezonden onder re gie van John van de Rest, die ook bij „De Receptie" verant woordelijk is voor de regie. „De Sprakelozen", werd in 1971 door het Nieuw Rotter dams Toneel opgevoerd onder regie van Paul Melton. Uit het succes van de toneelvoorstel ling is de serie „The Family" ontstaan en kreeg Lodewijk de Boer de naam die hij verdien de. Hij was een met de Family en de Family was één met hem. Weinigen schenen zich te herinneren dat Lodewijk de Boer zijn eerste gepubliceerde en gespeelde stuk „De Kaal kop" al in 1963 schreef en dat ook „Borak", „De Verhuizing", „De Lijksynode" en „Darts" opzienbarende stukken waren. „De Receptie" maakte Lode wijk de Boer in opdracht van de AVRO—BRT naar aanlei ding van het succes van „De Sprakelozen". Het is een heel ander soort stuk dan „De Sprakelozen", omdat de twee broers en het meisje in „De Sprakelozen" een hechter, ge voelsmatigere eenheid vor men. Praten kunnen ze niet zo goed. Zij leven vrijmoedig zon der zich veel aan te trekken van de algemeen geldende mo raal. In „De Receptie" zijn de belangrijkste figuren een be roemd schrijfster, haar man en haar vriend. Beschaafde in tellectuele personen. Het spel begint vrij eenvoudig. Estel (Mart Gevers) probeert haar huwelijksproblemen van zich af te schrijven in haar roman „De Receptie", in de hoop, dat zij en haar man weer wat meer begrip voor elkaar krijgen en wat dichter bij elkaar komen. Het boek wordt een bestseller en wordt zelfs verfilmd. In de roman loopt het huwelijk van de hoofdpersoon stuk en wordt de man het slachtoffer van de breuk. James (Henk van Ul- sen), de echtgenoot van Estel, vecht verbeten tegen de voor spellingen van het boek. Het is echter niet duidelijk of hij het boek onbewust naspeelt, of dat hij de dingen werkelijk ervaart. Het spel eindigt even als de roman met een receptie. Regisseur John van de Rest, die ook „Borak" van Lode wijk de Boer regisseerde, zegt van „De Receptie": „We zou den het stuk als ondertitel 'dodendans van een echtpaar' kunnen geven. Het is een spel vol dubbele bodems. De wer kelijkheid dreigt voortdurend te worden ingehaald door de gebeurtenissen in de roman. Het is een spel op leven en dood." Verder treden in „De Recep tie" op Herbert FaJck (als Gi- no), Nel van den Driessche (als Jeanette), Leo den Hartoch (als Boeker), Raf Reymen (als George), Yolande Markey (als Nelly), Jan Pauwels (als inter viewer) en Carmen Jonck- heere (als vestiaire juffrouw). NOS 18.45 De avonturen van briga dier Dog 18.55 Journaal AVRO 19.05 Over de toppen vah ons kunnen 20.00 Journaal 20.21 De receptie, tv-spel 21.45 Hier Parijs, hier Jan DUITSLAND II BELGIE NEDERLANDS NEDERLAND 1 NOS 18.45 De avonturen van briga dier Dog 18.55 Journaal EO 19.05 EO-kinderkrant 19.30 Vergane glorie 20.00 Journaal 20.21 Honger onder water 21.20 NafiriTuhan 21.50 Nader bekeken 22.30 Zingen in de duinen 22.45 Peninsula Bble Church 23.15 Journaal 21.35 Accident, speelfilm NOS 23.15 Den Haag vandaag 23.30 Journaal. DUITSLAND I NEDERLAND II NOS 18.45 De avonturen van briga dier Dog 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.20 Don Kirshner's rock con cert 19.45 Popeye 20.00 Journaal 20.21 All in the family 20.45 Kinderrechter in Memp his 17.00 (K) Journaal. 17.10 (K) Neues von Huck Finn, Tom und Becky, jeugdserie. 17.40 <K) Ak- tualiteiten en muziek. 18.25 Der Herr Kott- nik. tv-serie. 19.00 <K) Journaal. 19.30 <K> Arnusementsspel. ^0.50 (K) Balans. 21.00 ma. 22.00 (K) Religieuze uitzending. 22.30 <K) Journaal, AMSTERDAM Het beste televisietoestel is nog altijd de radio. Daar heb je geen beeld nodig om het te begrij pen. Een denkertje£ Aardig bedacht, natuurlijk door een radioman, en het zal geluids fanaten zeker aanspreken. Maar het is natuurlijk on waar, omdat het om duidelijk verschillende media gaat, die als ze goede programma's brengen dan ook programma's bieden die de ander eenvou digweg niet kin brengen. Maar daar ontbreekt het he laas nog al eens aan. Wat niet wegneemt dat deze „definitie" wel de vinger legt op de ge wonde plek bij de TV: de geluidskwaliteit. De televisie fabrikanten blijken het geluid nog maar bijzaak te vinden. En waarom hebben we nog geen stereogeluid bij televi- sieuitzcndingen? HiFi dan na tuurlijk Nou ja, we mogen toch eigen lijk niet mopperen. De tech niek gaat sneller dan wij het kunnen bijhouden. Hoe lang is het nu helemaal geleden, dat we onze auto moesten aanslin geren, in plaats van alleen maar het contactsleuteltje om draaien? Maar, als met zoveel dingen, gemak went snel. Dat geldt ook voor elektroni sche apparatuur. Neem bij voorbeeld de televisie: in de beginjaren moest men „machi nist" zijn om een toestel te kunnen bedienen. Zo waren er allerlei knoppen om „rollende beelden weer stil te zetten en „scheve" beelden rechtop. Aan de achterzijde bevonden zich nog een of twee knoppen om van „eitjes" weer cirkels te maken en om de beeldhoogte in te stellen. Al deze en nog veel meer handelingen ver richt het apparaat nu hele maal automatisch. En dan te bedenken, dat we toen twaalf honderd gulden neertelden voor een kleinbeeldtoestel, ter wijl we nu voor ongeveer de helft een groot beeldtoestel kunnen aanschaffen met een 61 cm. rechthoekig beeld scherm en maximaal bedie- ningstjpmfort. Vroeger moest men. om een ander programma in te scha kelen, een grote knop ver draaien1 en steeds 'het beeld „op scherp" afregelen. Dat vief niet altijd mee, maar het aan tal ontvangstmogelijkheden was ook nog zeer gering, zodat omschakelen nog weinig voor kwam. De volgende stap wa ren de mechanische program- matoetsen, ware staaltjes van mechanische techniek, maar na verloop van tijd was de afstemming toch ook al niet zuiver meer. Vervolgens kwa men de toetsschakelaars. Dat was een hele verbetering, want nu hoefde met het elektrisch contact alleen nog maar een gelijkspanning te worden om geschakeld om een ander pro gramma te kiezen. De te ont vangen zenders behoefden slechts eenmaal te worden in gesteld, waarna een druk op de toets voldoende was om een ander programma in te scha kelen. Er zijn nog heel wat modellen in de handel die volgens dit systeem werken, maar er is een aantal redenen om aan te nemen dat deze ook hun lang ste tijd gehad hebben. In de eerste plaats blijft een toets aan slijtage onderhevig en is de bedrijfszekerheid gemid deld genomen kleiner dan van een elektronische schakeling. In de tweede plaats komt er een punt dat het goedkoper is een elektronische schakeling toe te passen in plaats van een schakelaar. De meeste moderne televisie ontvangers en soms ook ande re apparaten zoals tuners en platenspelers, hebben nu zoge naamde sensor-vlakjes om een programma of een andere functie in- of om te schakelen. Deze sensor-vlakjes, ook wel aangeduid met tiptronic, sen- somatic of andere namen be hoeft men slechts aan te raken in plaats van in te drukken. Elk mechanisme ontbreekt hier, zodat verhoging van het bedieningscomfort gepaard gaat met een grotere bedrijfs zekerheid en bovendien een lagere of gelijkblijvende eind- prijs. Deze ontwikkelingen zijn mogelijk geworden door de ontwikkeling van nieuwe en goedkope halfgeleiders, in het bijzonder van de geïntegreer de schakelingen (IC's). Een IC ter grootte van een postzegel dp,cl 1sflpi£.,h(^Myy£rk waar an ders tientallen .of honderden afzonderlijke transistors en weerstanden voor nodig wa rren.- j De itqepassipg., van de zoge- naamde schuifregelaars - of HILVERSUM I HILVERSUM II kalen. VARA: 18.30 1 NOS: 18.02 Joo; HILVERSUM I Fred Oster, die met Jan Brusse het programma ovar w'.jn. kaas en stokbrood maakte in „Hier Parijs, hier Jan Brusse" schuifpotentiometers - in plaats van draaiknoppen, moet meer tot de modesnufjes worden gerekend. Het doet wat professioneler aan, en het enige voordeel is, dat men een bepaalde instelling gemakke lijker kan overzien en onthou den. Een andere ontwikkeling die pas goed mogelijk is geworden door de halfgeleidertechniek is de draadloze, meestal ultraso ne afstandsbediening. Vooral bij kleurenontvangers is dat een voordeel, omdat de instel ling eigenlijk alleen vanaf een afstand goed' kan worden beoordeeld. Behalve instelling van geluids volume, contrast, helderheid en kleurverzadiging kunnen ook de programma's op af stand worden omgeschakeld omschakelmogelijkheid v tot 12 programma's is tegen woordig al heel normaal. Ook de bediening bij platen spelers is belangrijk verbe terd. Bij het opzetten met de hand is de hydraulische arm- lift gewoon een noodzaak, om plaat en naald niet te bescha digen. Want hoewel diamant zeer hard is, is het tegelijk ook tameüjK Droos. Ais er een mi nuscuul splintertje af zou bre ken, houdt men een ideale bei tel over, die de platenverzame ling in de kortste- keren ruï neert. Er zijn ook platenspe lers waarbij de arm aan het eind van de plaat automatisch terugkeert en de arm bij het begin ook automatisch op de plaat wordt gezet. Het gevaar van beschadiging is hier hele maal tot een minimum terug gebracht. Een zeer belangrijk stukje be dieningscomfort bij tuners is de zogenaamde midden-af- stemmeter naast de meter die alleen maar de sterkte van het ontvangen signaal aangeeft. Deze laatste is te onnauwkeu rig om exact af te stemmen op een zender op de FM-band en eigenlijk alleen maar geschikt om grof af te stemmen of de FM-antenne uit te richten. De midden-afstemmeter is een ui terst gevoelig en nauwkeurig meetinstrument waarmee men niet op maximale signaalsterk te van de zender afstemt, maar op de exacte zenderfre quentie: De kans op vervor ming bij FM-ontvangst is hier door nihil. Een mens moet lichamelijk en emotioneel over zijn ogen schijnlijke grenzen geplaatst worden om zichzelf te ontdek ken, aldus de filisofie van de Outward Bound School; een opleidingsinstituut dat, zoals bekend is, jonge mensen een harde lichamelijke en geeste-. lijke training biedt. Eén van die trainingsobjecten is berg beklimmen in een ruig na tuurgebied. Hoe zo'n trai- ningstocht verloopt, is te zien in de documentaire die de AVRO vanavond uitzendt. „Over de toppen van hun kun nen" is een aflevering uit een serie films van de Amerikaan se „National Geographic So ciety", gemaakt door David L. Wolper. Een groep jonge men sen tussen de 16 en 18 jaar heeft opdracht gekregen de bijna 7000 meter hoge bergtop Santa Rosa in het Andesge- bergte te' beklimmen. Ter voorbereiding gaan zij drie weken naar een trainings kamp in Colorado en daar be gint hun opleiding volgens de beste tradities van de Outward Bound School. De jongen die blanken haat, de hippie, het luie meisje, de kleurling; met elkaar moeten zij gaan probe ren zichzelf te ontdekken en daardoor vertrouwen in ande re mensen te krijgen. Ned. II, 19.05 uur. Gewest tot gewest In het programma „Van Ge west tot Gewest" wordt aan dacht besteed aan de zgn. Bra bantse dag, die jaarlijks wordt gehouden in het plaatsje Hee- Voorts bevat „Van Gewest tot Gewest" een reportage over de opening van de E 8 in Overijs sel en over een buurtspoor in Haaksbergen. Tenslotte wordt een reportage uitgezonden over het legerkamp De Hars kamp, dat 75 jaar bestaat. Ned. I 19.05 uur. Zonder grenzen Vanvond wordt de zevende rechtstreekse Eurovisie-uitzen ding van de serie „Spel zonder grenzen" uitgezonden. Deze keer vanuit Bayreuth in Duits land. Ongetwijfeld nat en glad komen tegen elkaar uit: Mar- chienne au Pont (België), Bay reuth (Duitsland), Senlis (Frankrijk), Ripon (Groot-Brit- tanië), Marcostica (Italië) Gen- dringen (Nederland) en Carou- ge (Zwitserland). Ned. I, 21.06 uur. Voetbal AVRO: 7.00 Niei 7.11 Ochtendgymnas- net een plaatje. (8.00 lurnaal.) 8.50 Morgen- 0-.). 9.35 0.00 (S) mo) Ar- kplaten- (11.00 Nieuws. 11.03-11.05 Ra- 11.30 (S) Rondom Twaalf: rogramma. (11.55 Beursberich- t: programmaoverzicht. 8,00 Te Deum Lau- damus: gewijde muziek. 8.24 Op de man af: een evangelisch commentaar bij de vrouw. 9.20 (S) Onder de hoogtezon. 10.00 (S) Klassieke orkestmuziek (gr). 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Omroeporkest: klassieke muziek. 11.30 (NOS) Finland, klankbeeld 11.40 Hier en Nu-Extra. 11.55 MededeLin- gen. 12.00 Zingen met Cecilia: volksmuziek. 12.15 (S) Meisjeskoor. 12.26 Mededelingen 1 (S) Hier en nu. 12.53 (S) Hervc dagpauzedienst. 13.13 (S) Draai 15.00 (S) Pianorecital, klassieki 15.30 Nieuws. 15.33 (S) Alt en r HILVERSUM III chijf TROS: 7.02 Drie op je HILVERSUM II van de vriendschappelijke N9^V: 700 vnpthalwerlstriiH 7.uiprlnn Mo. 5 14.03 Pop-Kon- voetbalwedstrijd Zweden - Ne derland. Voorts bevat het pro gramma beelden van de Euro- pese kampioenschappen atle tiek in Rome. Ned. I, 22.30 uur. Jan Brusse Jan Brusse brengt in zijn pro gramma „Hier Parijs, hier Jan Brusse" een compilatie van voorgaande uitzendingen over wijn, kaas en stokbrood. Voor de wijn gaat Brusse naar een wijngaard in Parijs, de kaas komt van een Nederlands ca- membert-maker in Normandië en voor het stokbrood wordt Nederlandse bloem gebruikt, die niet anders blijkt te zijn dan de Franse. Ned. II, 21.45 uur. s. 7.02 Het levende Woord. 7.55 Aangestip- W K R Voor de laatste keer was er dit jaar sprake van concurrentie tussen „Zomaar een zomer avond" en „Achter het Nieuws" gisteravond. Zulks wat betreft het bieden van nieuwsachter- gronden. We vonden weer dat de Zomaar-aanpak de beste Zo'n onderwerp als geweld-op- het-voetbalveld werd benaderd met een voortreffelijkheid die bij Achter het Nieuws niet geë venaard kan worden. AhN zeur de wat door over min of meer actuele onderwerpen. De rubriek had in tegenstel ling met het „Zomaar-team" niet de beste woordvoerders. Er was geen KLM-directie-lid en ook geen bouwminister. Er was wel een staatssecretaris, maar die verscheen eigenlijk alleen om een VAR A-radio-program ma te propageren. Overigens: de KRO heeft op de dinsdagavond een geweldige pu bliekstrekker met de Marlon Brando-cyclus. Ideaal-altema- tief lijkt een barok-concert of een documentaire over pre-Co- lumbiaanse kunst. Maar de VA RA vecht terug. Met „Colditz" en dat is een kapitale Britse serie. Zo kapitaal dat je hem moeilijk kan laten schieten om. een film die je óók in de biscoop De VARA zette gisteren een nieuwe serie van „De Stratema- keropzeeshow'in. Als alterna tief op „Peppi en Kokkie" op het andere net en derhalve de kijkmogelijkheden van in-pyja- ma-kijkers halverend. Levert de „Straat" een echt kin derprogramma? We geloven van niet, Er worden kinder-menin- gen geregistreerd die eigenlijk alleen volwassenen kunnen boeien. En er wordt de draak gestoken met conventies op een wijze die wellicht tot huiselijke conflicten Kuiinen leiden. Daar worden kinderen niet wij zer van. Belangrijker: daar worden kinderen, blijkens onze eigen waarneming, niet door geïnteresseerd. Het past de VA RA om modieus „alternatief" te doen, maar als het om kleine kijkers gaat moet het wel leuk blijven. Vg.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2