Het uur van de waarheid voor Vera Baresova Mgr. Simonis: vredesweek geen zaak van hobbyisten alleen Ton Lensink en Lou Landré eerste gast-acteurs Jezus Christus Superster in Openluchttheater Ned. Operastichting opent seizoen met La Traviata KERK EN WERELD KORTE METTEN Kerk in Frankrijk meegaand bij nieuwe wet op echtscheiding AMSTERDAM Het Uur van de Waarheid is zo langza merhand een bijna abstract cliché waarvan vooral sport journalisten zich graag bedienen. Maar voor Vera Bare sova ligt dat anders. De Tsjechische actrice en regiseuse kan dat dramatische uur tot op de minuut toe aangeven: Tussen acht en negen uur 's avonds op zaterdag 7 septem ber aanstaande. Dan spreekt acteur Ton Lensink op de van hem vertrouwde neuzelig-intieme toon de eerste re gels van een griezelverhaal van Edgar Allan Poe en daar mee gaat het poëtisch theatertje „Rubicon" van start in het Amsterdamse pakhuizentrio De Drie Maeghden aan de Rechtboomsloot nummer 42. Vera Baresova is met haar man Standa Bares in 1968 vanuit Praag naar Nederland gevlucht. Beiden waren acteurs in eigen land en moesten zich hier met lege handen een nieuw bestaan opbouwen. Standa Bares werd orkest-assistent bij het Neder lands Ballet Orkest en Vera mocht thuisblijven. Want spelen in een vreemde taal is een zo goed als onmogelijke zaak. Maar acteursbloed kruipt ook waar het moeilijk gaan kan en Vera Baresova bleef proberen een klein voetje aan de grond te krijgen in theaterland. Ze regis seerde met studenten „Moeder" van de Tsjechische toneelschrij ver Karei Capek en gaf enkele lessen aan de Toneelschool in Amsterdam. Maar het bleef vechten tegen een bierkaai van moeilijkheden. Marshall-hulp En opeens is daar het Amerikaan se echtpaar Marshall dat met enkele anderen drie pakhuizen bij de Nieuwmarkt in het hartje van Amsterdam verbouwd heeft tot een uniek soort restaurant in Middeleeuwse stijl. Daarin is plaats voor een klein eenmans- theatertje en Vera Baresova krijgt een kans Ze start on middellijk zonder al te veel geld het theaterbureau Rubicon en weet de acteurs Ton Lensink en Lou Landré te bewegen bij haar te komen spelen. De eerste met twee verhalen van Poe en diens befaamde gedicht De Raaf in de vertaling van Gerard den Brabander, de laatste met een programma van ballades van de Franse middeleeuwer Fan- cois Villon. Laatste kans Vera Baresova: „Ik heb het ge voel dat dit mijn laatste kans is. Dit moet lukken. En ik ben verschrikkelijk blij dat ik zulke goede acteurs heb kunnen krij gen om te beginnen De affiches hebben we zelf gemaakt en ik sta er niet op als regisseur, maar er staat dat de „arrange menten" van mij zijn. Tijd en geld om lang met de acteurs te repeteren hadden we niet. Ik heb ideeën en grote lijnen aan gegeven. Zij moeten het invul- Wit zand Wie op de smalle Rechtboomsloot omhoog kijkt naar de drie ge- zusterlijk tegen elkaar aanleu nende pakhuizen, verwacht een klein onooglijk keldertje. Maar eenmaal binnen volgt de ene verrassing op de andere. Recht boomsloot 42 tot en met 46 her bergt een unieke ruimte in mid deleeuwse stijl. Fijn wit zand op de houten vloeren, massieve ei ken tafels en banken, stoelen voor Hoge gasten voorzien van provinciewapens, hier en daar een fluwelen voorhang en overal kandelaars met vuistdikke kaar sen en een minimum aan elec- trisch licht. Er kan gedronken worden uit grote stenen bekers, de wijn kan uit grote zes-liter kannen zelf ingeschonken wor den en de maaltijd bestaat uit op grote houten schalen opge diend vlees en gebraden gevo gelte. Middeleeuws Eigenaresse Jenny Marshall weet zo'n beetje alles van oude pan den in Amsterdam. Ze heeft een modellenbureau en deed voor een aantal Nederlandse films het locatie-werk. d.w. z. de pro- duktieleider vroeg „waar vinden we een huis dat er zo en zo uit ziet" en zij kwam er mee op de proppen. Een deel van „Naakt over de schutting" is in haar ei gen huis opgenomen. „We heb ben ons laatste geld in dit pand gestoken. Erg veel verbouwd hebben we niet. Als er weer geld is gaan we de keuken uit breiden. Maar we waren weg van dit pand en we vonden het zo jammer dat je van de sfeer uit de vijftiende, zestiende eeuw niets meer terugvindt in heel Amsteram De Drie Maeghden is het enige restaurant in die stijl". Pas op de zevende sep tember gaat het open, al had voor die tijd bijvoorbeeld het Hilton hotel de weg naar de Rechtboomsloot al gevonden voor enkele groepsbanketten. Sfeer i de Middeleeuwse omgeving van haar theatertje Rubicon Residentie orkest speelt in drie Haagse zalen Den Haag Het Residentie kest, dat op vrijdag 6 septe ber het seizoen opent met „kussenconcert" voor de jei in de Scheveningse Kurz geeft deze maand ook nog certen in het HOT en in het derlands Congresgebouw. Onze jonge landgenoot Lucas leidt op vrijdag 13 septembei het HOT een programma voornamelijk eigentijdse ziek: Guézec, Schreker. W< en Berio, van wie de lucht - Folksongs worden uitgevo met Lucia Kerstens als praan-soliste. Componist Hi Wood zal het concert bij won Het eerste Promenadeconcert op zaterdag 21 september in Congresgebouw. Roberto Bt leidt een programma met tendeels zeer bekende klan van Chabrier, Massenet,- E en Offenbach. Soliste is de roemde sopraan Jane Rhod echtgenote van Beozi, die fr menten zal zingen uit Carn en uit verschillende opere van Offenbach. In het Gemeentelijke Informa centrum aan de Groenmarkt Den Haag is van 12 t/m 28 tember een expositie te zien grafiches van Haagse kun: naars. Het is een overzicht alle tot nu toe als' affiche uit voerde werken van Haagse k stenaars. Hiervoor kregen opdracht van de Jacob Ma stichting en de gemeenteli Commissie voor Beeldende K sten. genoeg mensen zijn die vijftien gulden entree willen betalen, en daarvoor krijgen ze deze sfeer en kunnen ze de hele avond blij ven zitten-, springen we er net uit. Maar als het goed gaat, heb ik nog veel meer plannen. Ik wil van „Rubicon" een klein poëzie-theater maken. Ik heb ideeën voor een programma rond Shakespeare en straks met het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam een avond rond een Nederlandse dichter uit de late Middeleeuwen of de zestiende eeuw. Met de vertalin gen van Villon' van Ernst van Altena zijn we erg blij. We mo gen ze gebruiken tegen een mi nimum aan auteursrecht. We waren altijd voral trots op onze Tsjechische vertaling, maar nu we de Nederlandse er woord voor woord mee vergeleken hebben, blijken die veel beter, veel levendiger en bruisender". Op 7 september zal Vera Bareso- va's Rubicon-theatertje van start gaan. Genoemd naar het riviertje in Noord-Itallë, waar j Julius Caesar gezegd moet heb- ben „de teerling is geworpen". Na veel en moeizaam proberen kan ook Vera Baresova de dob belstenen van het toneel weer laten rollen. Ze kan er niet bui ten. En je ziet haar hopen dat er ditmaal een aantal azen op de tafel zullen rollen. BERT JANSMAI „De Delftsche Nicolaes Muzi kantjes" geven zondagavond 8 september in het Open luchttheater Zuiderpark te Den Haag een opvoering van de musical „Jezus Christus Superster" in de Nederland se vertolking van T. Buitin- ga, die ook de instudering der liederen verzorgde en met Ignaac de Jong de muzi kale leiding voert. De mees te hoofdrollen worden door jongeren (11-15 jaar) gezon gen. De instrumentale bege leiding wordt verzorgd door het Michaelcombo uit De Bilt o.l.v Ignaac de Jong. Mevrouw De Vreede voert de toneelregie. Met deze op voering heeft het gezelschap in Delft al veel succes geoogst. Op de foto: Pilatus (15 jaar) wast zijn handen in onschuld. Amsterdam Het nieuwe seizoen van de Nederlandse Opera stichting wordt geopend met een nieuwe enscenering van Ver di's ,La Traviata' De eerste voorstelling is op 13 september in de Amsterdamse stadsschouwburg. De dirigent is Edo de Waart. Deze produktle wordt t/m 1 3oktober nog acht maal in Amsterdam herhaald. Verder komt de voorstelling naar Rotterdam (23 september) en Scheveningen (2 en 11 oktober). Aan de voorstellingen in de regie van de Argentijn Tito Ca- pobianco, die in het Holland Festival '73 eveneens samen met José Varoma (decors en cosbuums) „Rodelinda" ensceneerde wordt meegewerkt door een solistengroep bestaande uit Sonja Poot (Violetta), Anke Brokstra (Flora), Marianne Die- leman (Annina), Vittorio Terranova (Alfredo), Jan Derksen (Cjbrgio Germont), Henk Kooymans (Gaston), Willem Laak- man (Douphol). Richard Barret (Marquis d'Obigny), Tom Haenen (dokter Grewvi) en verder Paul Boeken. Wim den Engh en Fons van Zijl in kleine partijen. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Nederlands Operakoor comple teren de bezetting. In december volgt nog een aantal voor stellingen van La Traviata'. Al het spreken over de vrede van de laatste jaren heeft meer bereikt, dan menigeen zich bewust is. Al mag het waar zijn, dat nog een heel aantal mensen meent, dat vredeswerk alleen voor hobbyisten is, steeds meer wint de gedachte veld, dat het stichten van vrede tot de alle reerste opdrachten van een christen behoort. Dit schrijft de bisschop van Rotterdam, mbr. dr. A. Si monis In zijn maandelijkse brief aan de diocesanen. De brief is ditmaal gewijd aan „Vrede: gave en opgave", mede met het oog op de vredesweek, die deze maand wordt gehouden. Vrede, zo stelt mgr. Simonis onder meer, is meer dan een gezapige rust. Het is een gave, maar ook opgave. Zou men de vrede alleen maar zien als gave Gods, dan zou het een alibi kunnen worden om niets te doen, om kansen en moge lijkheden tot meer vrede onge bruikt te laten. Waar mensen zich getroost en geborgen voelen, daar is vre de, aldus mgr. Simords. Ge troost en geborgen voelt een mens zich eerst dan, wanneer hij geteld wordt, wanneer hij waardering ondervindt en hij zijn mogelijkheden en talenten kan tonen. Al te dikwijls gun nen we elkaar echter niet meer dan een troostprijs, waarmee niemand zich gebor gen voelt. Het gaat om vrede in het klein en in het groot. Het is onmogelijk om de verschillen de niveaus tegen elkaar uit te spelen. Ons eigen hart, aldus mgr. Simonis kan onmogelijk in vrede zijn, wanneer wij zou den leven ten koste van ande ren. Wanneer vele mensen in noze tijd bijzonder gevoelig zijn voor de bestrijding van de vele vormen van onvrede, zoals rassenhaat en discrimi natie, geweld en uitbuiting, dan kunnen we ons daarover alleen maar verheugen. Waar het echter op aankomt is. dat we waarlijk en consequent dur ven zijn. We zouden moeten le ren inzien dat vele tekorten in de maatschappij ook onze ei gen tekorten zijn en andersom. Wie vrede wil helpen stichten zal realist moeten zijn. Behal ve doortastendheid is geduld en liefde nodig en evenzeer be reidheid tot veranderingen. So ciaal-economische veranderin gen op wereldschaal vragen zonder meer dat wij op be scheidener voet durven gaan leven. Zij vragen ook om ver andering van structuren. Zij zullen pas veranderen wanneer wij mensen zelf veranderen, dat wil zeggen wanneer wij ons bekeren tot gerechtigheid en vrede die uit God zijn. Sprekend over de vrede binnen de kerk, zegt mgr. Simonis dat deze ook daar geen vanzelf sprekendheid is, maar steeds meer gemaakt of hersteld moet worden. Er zijn nogal wat mensen die menen, dat al leen de liefde in staat is de te genstellingen te overbruggen, aldus mgr. Simonis. De kerk is echter niet alleen liefdesge meenschap, maar ook gemeen schap in geloof en geloven. De waarheid mag nooit zonder liefde bestaan, maar de liefde kan niet buiten de waarheid. Waar er verdeeldheid van in zicht bestaat op gebieden die niet direct met de geopenbaar- ie geloofswaarheid te maken hebben, zullen wij onze eigen nening moeten durven relati veren. Verschillende visies op een en dezelfde zaak kunnen elkaar ook dikwijls corrigeren of aanvullen. Het leergezag der kerk verkon digt ons de openbaring in Chris tus en bepaalt daarmee de grenzen van ieders eigen ge lijk. Allen die met dat leerge zag of ook met het kerkelijk recht moeite hebben zouden moeten bedenken, dat zij hun bestaansrecht mede hierin vin den, de onderlinge eenheid en vrede te dienen, te bezwaren en te versterken. Aldus mgr. Simonis, die ten slotte stelt, dat een oproep tot persoonlijke inzet voor de vre de een gevoel van machteloos heid kan oproepen. Maar men sen als Helder Camara, Martin Luther King, Solsienitsin en zoveel anderen hebben moed gevat en zich vanuit het evan gelie ingezet voor vrede en recht. De echo van hun stem werd wereldwijd. Een pauselijke delegatie van twee man is naar Cyprus vertrokken voor de coördinatie van de hulpverlening via de katholieke kerk. Het zijn de Amerikaanse mgr. J. Harnett, namens de pauselijke raad „Cor Unum", waarmee de ka tholieke hulpverlenende organi saties samenwerken en mgr. F. Fortino, deskundige voor de oosterse kerken in het secreta riaat voor de eenheid. Ds. J. Hessels Muller heeft afscheid genomen als universi teitspastor van de Vrije Uni versiteit van Amsterdam. Ds. Hessels Mulder (67) is voorzit ter van het deputaatschap voor de zaken van de Belgische ker ken en was tot voor kort voor zitter van het deputaatschap „Reformatie-Rome". Het eerste nummer van de nieuwe jaargang van het tijd schrift Ecclesia heeft „Naar een nieuwe levensstijl". Het ligt in de lijn van de vasten brief 1973, de brochure „Mens waarheen?" en de besprekin gen van het Landelijk Pasto raal Overleg. De brochure wil stimuleren tot de voortzetting van dit gesprek over de hou ding van de christen in de hui dige samenleving en bijdragen tot een antwoord op de vraag hoe een nieuwe mentaliteit ook in een nieuwe levensstijl tot ui ting kan komen. De prijs is een rijksdaalder en de brochu re is te verkrijgen bij De Hor- stink te Amersfoort. De katholieke stichting Mensen in Nood heeft een dringende oproep van haar zusterorganisaties in Bangla desh ontvangen om hulp voor een bedrag tot ruim twee mil joen gulden. Gevraagd wordt om onmiddellijke toezending van medicijnen en om grote hoeveelheden zaai- en poot- goed. Als in september niet kan worden gezaaid zal hon gersnood volgen. Het gironum mer 2560 ten name van de In terkerkelijke actie Bangladesh te Den Bosch staat open voor giften. De ondertekening van wet door president Ford, die voorziet in een subsidie van vijfentwintig miljoen dollar aan particuliere scholen in de V.S. Is door de katholieke be trokkenen met vreugde be groet. Men noemt Fords beslis sing „buitengewoon". Tot nu toe was er voor ouders die hun kinderen naar een katholieke school wilden sturen sprake van een dubbele last. Via de belasting steunden zij de open bare scholen en bovendien moesten zij ook nog het eigen onderwijs financieel overeind houden. De nieuwe wet bete kent een duidelijke verlichting. Volgend voorjaar, zo schrijft onze Parijse correspondent, komt in het Franse parlement de huwelijkswetgeving op de helling. Dat is hard nodig, want de bestaande wetten da teren van een eeuw geleden. Vooral de echtscheiding zal vereenvoudigd worden. Er bestaat weliswaar in Frankrijk echtscheiding maar vóór man en vouw uit elkaar en het probleem van de kinde ren is geregeld, moet zoveel hypocrisie worden gepleegd; dat de moraal er alles behalve mee gediend is. Zogenaamd moet overspel wor den gepleegd, men moet el kaar met behulp van deur waarders op heterdaad betrap pen, man en vrouw komen voor de rechter niet meer aan het woord. De advocaten doen hun routinewerk, blazen de conflicten, de scheldpartijen en de wederzijdse geestelijke martelingen zo hoog mogeliik op en de rechter hoort dat al les aan. wetende dat hij voor aap wordt gehouden. Vaak krijgen man en vrouw drie maanden de tijd om er nog eens rustig over na te denken, maar in negenennegentig pro cent vam die gevallen loopt dat op niets uit. Het aantal scheidingen neemt in Frankrijk sterk toe. Drie kwart eeuw geleden kwam er op vijftig huwelijken maar één scheiding voor. Thans is die verhouding één echtscheiding op acht huwelijken. De moderne maatschappij werkt de echtscheidingen sterk in de hand: emancipatie van de vrouw, die niet meer ge hoorzaamt aan de wet van de drie k's: keuken, kerk en kraambed, kleine behuizing, vermoeidheid en geprikkeld heid door werken buitenshu's Waar ook de vrouw werkt is het aantal echtscheidingen viermaal zo groot als bij niet buitenshuis werkende echtpa ren. Scheidingen komen voor onder alle lagen van de bevol king. De eerste tien jaar van het huwelijk zijn b^s'issend. De tegenwoordige m miste-- van justitie Lecanuet wil de huwe lijkswetgeving zo vergemakke lijken, dat man en vrouw voor taan met onderling goedvinden uit elkaar kunnen gaan. Geen kermis en geen huichelarij meer heeft de minister gezegd. En zijn vrouwelijke collego Francoise Giroud, zelf geschei den, is hem openlijk bijgeval len. Interessant is de vraag wat de kerk in Frankrijk daarvan denkt. Volgens een vraagge sprek voor radio Luxemb"rg met een woordvorder van het episcopaat zal de ke~k mee gaand zijn. In elk geval, zo heeft deze woordvoerder ge zegd, kan de kerk er alleen maar blij om zijn, dat aan veel bedrog een eind wordt ge maakt. Weliswaar blijft de kerk op het standpunt staan, dat de mens niet zal scheiden wat God verenigd heeft, maar dan behoort de liefde oprecht te zijn. Niet alleen maar liefde voor de wet. maar ook gepas sioneerde liefde als afschadu wing van de liefde van God tot de mensheid. Als dat niet langer mogelijk is zal de kerk zich bij voldongen feiten moe ten neerleggen. Ook al in het bel-ng van d-» kinderen. De kerk zou in zulke gevallen kun nen helpen door het blijven toedienen van de sacramenten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10