ADVIES AAN BISSCHOPPEN OVER RAAD VOOR KERK EN SAMENLEVING Spirituele vorming priesterstudenten nog een probleem Even opletten morgen! [£j Kamerlid wil één wet op openbaar vervoer SIKORSKY-ONGELUK EN SR 71-RECORD OP FARNBOROUGH Even opletten morgen!^ Even opletten morgen! (gj Pastoraal Overleg efficiënt maar taai KARDINAAL ALFRINK: Liesbeth Bakker met je spaarboekje. Massagraf gevonden Mevrouw Gommers met uw spaarboekje! Nixons hulp Haig wil aftreden Meneer Pronk met uw spaarboekje! (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Er zal een commissie worden In gesteld die de bisschoppenconferentie op korte termijn moet adviseren over opzet, samenstelling en werkwijze van een „raad voor kerk en samenleving". Het gaat hier bij om de bestudering van de grote sociale vraagstukken inkomensverdeling, beoordeling en beloning van uit de christelijke levenshouding en dit in nauwe samen werking met andere kerken. Dit is een van de resultaten van het tweede Landelijk Pastoraal Overleg in de Nederlandse kerk provincie, dat zich vrijdag en zondag uitvoerig heeft bezigge houden met de houding van de christen in de produktie-, pres tatie- en consumptiemaatschap- pij- Enkele honderden gespreksgroe pen in het hele land hadden in de afgelopen maanden stof voor het overleg geleverd, stof die was verhard tot een groot aan- Enthousiasme in Taizé groot bij jongeren- concilie TAIZE (ANP) In een on beschrijfelijk enthousias me is het jongerenconcllie te Talzé gisteren besloten met het voorlezen van een brief „aan het volk van God". Naar schatting waren in het regenachtig© en modderige Franse ge hucht 35.000 jongeren, af komstig uit 120 landen aanwezig, onder hen on geveer 8800 Nederlanders. De brief, die werd voorgele zen door een jongere uit Zaire, is een appel om de kerk van de armen op nieuw te ontdekken door met elkaar te delen zoals de eerste christenen de den. Hierna bracht broe der Roger Schutz, de prior van de oecumeni sche communauteit van Taize, een indrukwekkend eerbetoon aan paus Jo hannes. „Het is wellicht aan deze oude man te danken, dat we hier sa men zijn", aldus Schutz, die, ingaand op het ver zoek van de jongeren daarheen te gaan waar de situatie kritiek is, een bezoek zal brengen aan Chili. tal aanbevelingen uitgesplitst in vijf deelgroepen, te weten: „Waarheen zijn wij op weg?" „het gezin", „het onderwijs", „het werk" en „buitenlandse werknemers". Men had voor het overleg een nieuwe vergadertechniek ont worpen, waarbij het eigenlijke werk werd verricht in sectie- en delegatievergaderingen, die ver volgens hun uitkomsten voorleg den aan een plenaire vergade ring ter amendering en afron ding. Een werkwijze, die door de deel nemers algemeen werd gewaar deerd, vanwege de effectiviteit, die onder de leiding van de be kwame gespreksleiders dr. J. Kremer uit Wassenar en dr. G. H. Veringa uit Rijswijk alle kan sen kreeg. Doordat echter het eigenlijke werk jn de besloten sectie- en delegatievergaderingen werd gedaan en van droog amende ren, dat bovendien nog goed deels onverstaanbaar was, sloe gen er weinig vonken over en was het voor de levendigheid van het overleg de dood in de pot. Niettemin werd wel duidelijk, dat men zeer geëngageerd bezig was en dat men bij al het werk voor ogen hield, dat het niet ging om zo mooi mogelijke aan bevelingen op papier te krijgen, maar om een mentaliteitsveran dering bij ieder persoonlijk. Dat bleek bij de discussies over ge noemde raad voor kerk en sa menleving, waarbij werd ge waarschuwd, dat het geen „ka tholieke S.E.R." zou mogen worden en het bleek evenzeer bij de bespreking rond het ge zin, waarbij men zicht naar con crete handreikingen voor het dagelijkse leven. Onder meer werd gepleit voor het praten over inkomstenbesteding tussen ouders en kinderen en tussen bevriende gezinnen on derling. Bij het onderwijs werd vooral gepleit voor openheid en het loyaal meewerken aan de levensbeschouwelijke grondslag van de school. Het onderwerp „buitenlandse werknemers" bleek emotioneel sterk genoeg om door de zake lijkheid heen te breken. Een van de deelnemers sprak de vergadering aan met zijn be toog, dat buitenlandse werkne- Kardinaal Alfrink (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Het grote probleem bij de huidige priesteropleidingen is de spiritue le vorming van de kandidaten. De huidige theo logische opleidingen zijn niet direct gericht op die vorming. De bisschoppen hebben voortdu rend alle aandacht voor dit probleem gehad. Dat wij niet' de beste oplossing hebben gevon den wil ik ook wel erkennen in alle nederigheid. Kardinaal Alfrink zei dit gisteren tijdens het „vragenuurtje", waarin de leden van Landelijk Pastoraal Overleg gelegenheid kregen vragen aan de bisschoppen voor te leggen. Men had daarvan in zeer ruime mate gebruik gemaakt. De bisschoppen namen elk een deel van de voor af ingediende vragen voor hun rekening. Een van de vragen had betrekking op het feit, dat kardinaal Alfrink volgend jaar vijfenzeven tig wordt en derhalve terug zal moeten treden. Mgr. Bluyssen zie hierop, dat het hier meer om een aansporing dan om een bevel gaat, „maar dat ligt in de kerk niet zover uit elkaar". Hij achtte de kardinaal „oud en wijs genoeg om zelf te beslissen, maar mocht het tot terugtre den komen, dan mag worden verwacht, dat de betrokkenen bij de opvolgingskapittel, bisschop pen en nuntius alles zullen doen om te leren uit het verleden en verwarring en onrust ta voorkomen. Naar aanleiding van geruchten over het instel len van nieuwe bisdommen, zei hij, dat er wel sprake geweest is indertijd van het formeren van een bisdom Eindhoven en een bisdom Nij megen, maar dat Rome is gevraagd daarvan af te zien. Een tegenvoorstel tot het aanstellen van extra vicarissen voor het bisdom Den Bosch is toen aanvaard. Wat de commissie „pluriformiteit" betreft zei mgr. Simonis, dat de beide werkgroepen hierin veel werk verzet hebben. Die voor de kritische gemeenten zal op 5 oktober een ontwerp-advies indienen en die voor de traditionalistische groe peringen Mgr. Simonis sprak van kritische groeperingen, „Want ook zij zijn kritisch" zal op 17 oktober een interim rapport bespre ken. Komemd najaar zal de commissie plurifor miteit een tussentijds rappoft met enkele beleids adviezen aan de bisschoppen uitbrengen. Over de wijding van gehuwde mannen zei Kar dinaal Alfrink, dat na de bisschoppensynode 1971 de mogelijkheid bestaat daarvoor in Rome verlof te vragen. „Er is echter nog geen hiërar chie. die dit heeft gedaan en ik denk niet dat wij het eerste land zijn, dat het zal aanvragen". Overigens is dat een heel andere zaak dan het laten functioneren van gehuwde priesters. In de afwijzende opvatting daarover is geen verande ring gekomen. Over de kwestie van de „vrouw in het ambt" houdt momenteel een pauselijke commissie zich bezig. „Ik zie het voorlopig ook nog niet gebeuren", aldus de kardinaal. ADVERTENTIE DEN HAAG In ons land is één wet op het openbaar vervoer nodig en één verantwoordelijk ministerie, dat van verkeer en waterstaat. Dit heeft het KVP- kamerlld P. H. van Zeil ver klaard in „politiek perspectief", tijdschrift van het wetenschap pelijk instituut van zijn partij. Hij bepleit ook een vergaande versterking van hot openbaar vervoer: meer geld en meer vrij baan voor trams en bussen. Samenleving en overheid moeten aanvaarden dat het maatschap pelijk nut van het openbaar ver voer een steeds grotere rol gaat spelen. Niet langer kan gelden dat openbaar vervoer een ero- rx r< nomische activiteit is die de kosten moet bestrijden uit de opbrengsten. Openbaar vervoer moet bij plan ning van nieuwe woonwijken en nieuwe steden voorop lopen. De bewoners worden er dan niet toe gebracht eerst in eigen ver voer te voorzien en daaraan te wennen. De kans op een over stap naar het openbaar vervoer wordt dan annzienljk kleiner. In dit licht is het juist om spoe- d'g te besl'ssen over een spoor lijn naar de nieuwe stad Almere in de Flevopolder. Daar komen eind 1975 de eerste mensen te wonen, aldus het Tweede-Ka merlid. mers geen knderen meer zijn. Wij moeten ophouden onze nor men aan hen op te leggen. We moeten het kunnen opbrengen in hen medemensen te zien. „Als we dat niet kunnen op brengen kunnen we de rest ook wel vergeten." Gepleit werd hierbij vooral voor een wederzijdse goede voorlich ting en voor ht meer inhoud geven aan het begrip christelij ke gastvrijheid. Gepleit werd voor een service-centrum. Na mens de bisschoppen kon mgr. Zwartkruis zeggen, dat zij voor stander zijn van een dergelijk centrum en dat gestreefd wordt naar het aanstellen van een bis schoppelijk gedelegeerde voor dit werk. „Noem het geen vica ris, want die brengt weer bis schoppen mee", zei hij onder hi lariteit. Speciaal werd gepleit voor een meer gerichte zorg voor de wassende stroom rijks genoten. Bij de evaluatie aan het slot bleek iedereen waardering te hebben voor de manier waarop was ge werkt en blij te zijn met de be reikte resultaten, die nu verder moeten worden gebracht door de verschillende delegaties. Algemeen ook vond men, dat het overleg diende te worden voort gezet. Hiervoor, aldus kardinaal Alfrink, was intern beraad van de bisschoppen nodig, maar hij nam wel aan dat het antwoord positief zou zijn. ANKARA (AP) Griekse Cy prioten hebben in het dorp Mu- rataga, 10 km van Famagusta, 88 Turkse burgers afgeslacht, aldus heeft de Turkse staatsra dio gisteren omgeroepen. Veer tig lijken werden geborgen uit een massagraf bij het dorp. Dit gebeurde in aanwezigheid van soldaten der V.N.-Vredesmacht en buitenlandse corresponden ten. Het graf werd ontdekt door een Turkse schaapherder, die een hand boven de grond zag uitste ken. Hij maakte bij het Turkse opperbevel in de streek gewag van zijn ontdekking. De meeste slachtoffers van deze massaslachting waren vrouwen kinderen en bejaarden. In de lijken zaten kogelgaten en som- nv'ge waren verminkt. De slachtoffers zouden op 14 augus tus zijn vermoord. Nievn - zeelandse premier Kirk overleden WELLINGTON (AP) - De Nleuvzeelandse premier Nor man E. Kirk is zaterdag in een ziekenhuis in Wellington overle den. Hij is vijft!g Jaar gewor den. Kirk werd donderdag in het r kenhuis opgenomen met b- griep. Hij was echter al enk ie maanden lang minder gezond. Hij had pleuritis gekregen na een operatie. FARNBOROUGH Met een dramatisch vlieg ongeluk waarbij één dode en één zwaargewon de vielen, is gisteren op het vliegveld van Farn- borough bij Londen de luchtvaarttentoonstelling „Farnborough international 1974" van start ge gaan. Tijdens een demonstratievlucht stortte '•en Amerikaanse helikopter van het type Si korsky S-67 Black Hawk neer. Een van de Amerikaanse fabrieksvliegers van het toestel kwam in de vuurzee om, terwijl de an'ere piloot met ernstige brandwonden is op genomen in een ziekenhuis. Volgens ooggetuigen w I :e de piloot het toestel in een loop dranien, maar daarbij gleed het af. De rotorbladen bra ken af en de romp boorde zich in de grond. On middellijk daarop was het wrak één laaiende vuurzee. i voor het neerstorten oo Farn- Overigens ging de vliegshow normaal door. Op het ogenblik dat de Sikorsky naar beneden stortte, vlogen de Fokker Fellowship, de Fokker Friendship en de VFW-614 in formatie over het terrein. De ramp met de Sikorsky helikopter overschaduwde het „nieuws van de dag" op Farnborough. namelijk het verbeteren van het wereldsnelheidsrecord, door de Lockheed S.R.-71 het meest geavanceerde en waarschijnlijk ook meest geheime vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht dat voor het eerst in Europa te zien is. Dit toestel is gisteren in één uur en 55 minu ten van New York naar Londen gevlogen. Het ouae record tu on New Y rk en Londen stond op naam van een F-4 K Phantom straaljager van de Engelse luchtmacht, die er vier uur en 46 minuten voor nodig had, een gemiddelde van bijna 3000 km per uur. NEW YORK (UPI) - De stafchef van het Witte Huls, de gepensio neerde generaal Alexander Haig, heeft besloten af te tre den, ondanks het verzoek van president Ford om aan te blij ven. Dit weet het Amerikaanse tijdschrift Newsweek te melden. Haig zou al over enige weken het Witte Huis verlaten om zijn mi litaire loopbaan voort te zetten. Vanuit het Congres is kritiek geuit op de rol die Haig onder het presidentschap van Richard Nixon in het Watergate-schan- daal zou hebben gespeeld. De speciale aanklager in het Wa- tergate-schandaal, Leon Jawor- ski overweegt Richard Nixon te vervolgen wegens pogingen het schandaal in de doofpot te stop pen. Hij zou dan de voormalige president afzonderlijk terecht willen laten staan. Volgens Newsweek is Jaworski verbolgen op zowel het Congres als op president Ford, omdat zij hem opschepen met de beslis sing over het al dan niet vervol gen van Nixon, zonder hem daarvoor politieke richtlijnen te geven.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6