IK BEN EEN DOEëR, GEEN PRATER' Allerlei(ds) De onbekende Plesmanlaan Scheidende wethouder Lijten: r MAANDAG 2 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN „Op 5 juni 1973 werd de Plesmanlaan voor het verkeer opengesteld. Dat gebeurde met een „feestelijk tintje". Deze nieuwe weg is nog niet tot volle ontplooiing gekomen. De verkeersinten siteit over deze weg Is na ongeveer zeven maanden betrekke- bewegwijzering hierin verandering brengen". Constatering en verwachting licht ten wij uit het onlangs versche nen jaarverslag 1973 van de Leidse politie. Het is goed, dat het verslag niet zijn verwonde ring 'spreekt over het te ge- ri" 'tiken van de Plesman- 1 it die verwondering 7 lucht gegrepen zijn. bij een deel van de voorname- gewoon van de autoweg nog lijk niet-Leidse, weggebruiker bekend. Hoe men uit de stad moet komen via de Plesman laan heeft men over het alge- steeds het geval. Leiden moet zijn, slaat meen wel door, maar als Je uit Foto's tonen het manco aan. Foto hier af en vervolgt zijn weg richting Den Haag komt, wordt door de ANWB de Plesmanlaan gewoon genegeerd. Dat is bijna 15 maanden na de ingebruik neming van de autoweg nog I: komende vanuit de richting over de Rijndijk. Den Haag ontmoet men de af- Foto II: 200 meter verder op zijn slag bij de Haagse Schouw, de weg ontmoet de bestuurder een pijl verwijst naar Leiden. Een keuze-bord, linksaf naar Leiden, enigszins onbekende automobilist rechtdoor meesten hebben dan geen zin om weer eens naar links te rij den en gaan naar de Haagweg, omdat ze dan niet door kruui- send verkeer worden opgehou den. Zuid-West, de Foto III: een paar honderd t (amper) voorbij afslag Haagse Schouw is op de rijksweg de werkelijke afrit naar Leiden. Hier begint de Plesmanlaan, maar geen verkeersbord wijst daarop. Het bord in de verte verwijst naar de afslag bij Oogstgeest. De Plesmanlaan wordt dus niet „verkocht". Al leen de ingewijde weggebruiker weet van deze royale verkeers- voorziening gebruik te maken. De „nabije toekomst" van het po- litie-jaarverslag laat nog steeds op zich wachten. Een beweg wijzering naar Leiden-zuid (bij de Haagse Schouw) en Leiden (bij de Plesmanlaan) lijkt de enig juiste oplossing voor een efficiëntere verkeersverdeling. LEIDEN Voor de laatste maal Iaat Jan Lijten als Leids wethouder verversingen aanrukken om zijn .gasten te plezieren .Hij wil er nog een sigaartje bijdoen, maar een caballero wordt meer op prijs ge steld. Hij gaat er gemakkelijk bij zitten, met zijn gezicht naar ge- meentevoorlichter Jan Lelieveld, die hem moet seconderen als er onverwachte valkuilen worden gegraven tijdens het slotinterview, een „revaluatie", mogen we in deze kringen wel zeggen. In feite kan wethouder Jan Lijten er ontspannen bijzitten, want vragen en antwoorden zijn reeds gewikt en gewogen door ter zake kundige ambtenaren. Maar je kunt nooit weten. Vandaar mr. Jan Lelieveldt, die alle heren ten stadhuize kent als zijn broekzak, hun kwaliteiten maar ook hun gvoeligheden. Voorzichtigheid en niets ondoordacht doen, in dit besef heeft de heer Lijten vier jaar als economisch wet houder zo veel mogelijk voetangels en klemmen omzeild, is hij vei lig langs klippen geraakt of heeft boten afgehouden. Hij kijkt eens delicaat naar het blauwe rookkringeltje van zijn sigaartje en zegt: „Nou, wat mij betreft kun je van wal steken". Er valt nauwelijks van wal te ste ken. Het enige wat we kunnen doen is de vragen (nog eens) te Jezen en daarna te kijken wat er van de antwoorden is terecht gekomen. De heer Lijten schijnt ze voor het eerst te zien. Hij heeft zijn eigen copie in de han den. Hij geeft een vuurtje. Al eerder heeft hij tegen ons ge zegd: „Ik ben meer een aoeër, geen prater". Daar heeft hij zich nooit voor geschaamd. De raad kon lachen wat ie-wilde, als Jan Lijten stond te gooche len met spiekbriefjes tijdens een vergadering, hij blééf onver stoorbaar en keek hooguit wan trouwend op naar de perstribu- Welnu, onze eerste vraag, die je kon verwachten is: Is uw wet- houderlijke loopbaan geworden wat u zich ervan had voorge steld? Zoniet, waarom niet? Zo ja, waarom dan wel? (in be stuurlijke kringen voegt men daaraan nog gaarne toe: zo ja, waarom dan nee?) „Iedereen kon voorspellen, dat het voor b. en w. moeilijke ja ren zouden worden. We wisten, dat we te maken kregen met een niet alleen numeriek maar ook kwalitatief sterke oppositie. Als ik nu de afgelopen vier jaar de revue laat passeren kan ik niet anders zeggen dan dat er veel is bereikt. Eigenlijk was het zo, dat we elkaar flink aan het werk hebben gezet. Dit is volgens mij toch zeker een groot pluspunt van de voorbije periode. Er is echt niet meer gepraat dan gedaan, er zijn wel Top ambtenaren in Leiden stappen op Van een onzer verslaggevers LEIDEN Nu de links partijen het gemeentebestuur van Leiden in handen gaan nemen, stappen enkele top-ambtenaren op. Deze maand is o.m. de benoeming te verwachten van de directeur van de dienst financiën, de heer H. A. Visser (48), tot gemeen te-secretaris van Zaanstad De tweede man van financiën in Leiden, de heer D de Loor (34). is benoemd tot hoofd van de af deling financiën in Zwolle. flaar verluidt zijn nog enkele top-ambteiaren van de sereta- rie druk aan het solliciteren. degelijk belangrijke zaken tot stand gekomen". Wat vindt u zelfs uw grootste be haalde succes? „Wel, als ik mijn eigen portefeuil le neem, denk ik vooral aan de instelling van de koopavond. Ik zeg het nou wel zo onnozel, maar daar is hard aan getrok ken in goed samenspel met de Kamer van Koophandel. Dan is er ook de overname van de Rot terdamse veemarkt. Beide zijn, natuurlijk heus niet alleen dank zij mij, gewoon een succes ge worden. Wat mij bijzonder ver heugt is dat de minister van binnenlandse zaken heeft be richt. dat hij bereid is de ko ninklijke goedkeuring te bevor deren van de veemarktbeslui ten, dus ook van de schapen- imarkt op dinsdag". Slachthuis „De Purmerendse srhapenmarkt wordt er echt niet door afgebro ken. Verder ben ik blij met de keer ten goede in het slachthuis, o.a. met de nieuwe „kalveren- lijn", zo'n beetje de kurk waarop de zaak drijft. Dat ik bij het doden van de kalveren met gesloten ogen op de foto's stond kwam omdat de fotograaf mè steeds net op een bepaald ogenblik heeft genomen. Dat zegt verder niets. Enfin, het economisch gebeuren in de stad ging mij ook zeer ter harte. Ik heb in deze 4 jaar een groot aantal bedrijven bezocht. He laas is de uitgifte van industrie- gronden in De Waard nog niet goed op gang gékomen. Hier voor zijn verschillende factoren aan te wijzen. Wat wel goed is gegaan is de uitgifte van gron den in het industrieschap De Grote Polder. Overigens mag ik misschien even wijzen op mijn laatste „wapenfeit". Over een maand komt in de nieuwe com missies een voorstel om een krediet van 23.000 gulden be schikbaar te stellen voor het doen van een onderzoek onder te Leiden en in de Rijn- en Bol lenstreek gevestigde bedrijven naar de kwantitatieve en kwali tatieve behoefte aan bedrijfster reinen en bedrijfsruimten. Zo wel de Grote Polder als de ge meente zelf beschikken nog maar in zeer beperkte mate over gronden met industriële bestemming. Het wordt een on derzoek in opdracht van de K. van K." Heeft u misschien ook iets van de grond willen brengen, dat even wel niet is gelukt? Waaraan is dit dan te wijten, meneer Lij ten? „Heel graag had ik gezien, dat ik mijn wethouderschap had kun nen beëindigen met het in wer king treden van het streekener- giebedrijf Rijnland, waarin 22 gemeenten samenwerken. He laas hebben G.S. nog steeds geen goedkeuring gehecht aan de gemeenschappelijke regeling. Ook is er nog geen hal voor 1500 runderen en een nieuw Groenoordhalrestaurant. Wel ver wacht ik in oktober in de raad een kredietvoorstel. Ik moet zeggen, dat 4 jaren erg kort zijn om dingen in een gemeente he lemaal af te ronden. En dat is dan weer een gevolg van het feit dat je in een democratisch bestel werkt. In het bedrijfsle ven komen beslissingen nu een maal sneller tot stand". U was de enige wethouder die volledig door het PAK werd geaccepteerd, althans de wet houder die de minste kritiek kreeg. Hoe zou dat gekomen zijn? Voelt u zich enigszins met „links" verwant, of voelde u zich, zoals in de pers wei is ge suggereerd, helemaal door „links" inge-PAKt? Zo nee, kunt u dan aantonen, dat u niet bent „inge-PAKt"? „Als u vraagt hoe het komt dat ik van het PAK de minste kritiek kreeg zou ik willen zeggen, dat u dit beter aan het PAK zelf kunt vragen. In elk geval is het niet zo, dat ik ben ingepakt. Als ik eenmaal vond, dat een voor stel aan de raad die of die rich ting moest uitgaan, zette ik door, ook al wist ik dat het PAK of een deel ervan er an ders over dacht". „Wel was het zo, dat ik daarvóór in de commissies alle gelegen heid gaf voor een intensieve ge- dachtenwisseling. Ook de amb tenaren betrok ik steeds erbij. Dat ik met ben ingepakt kan ik o.a. aantonen met het besluit over de Rotterdamse veemarkt, waar het PAK niet meeging. Verder vond ik het bepleiten van tariefsverhogingen een erg nare zaak. Ook de slachthuis- problematiek ging niet altijd van een leien dakje. Nou ja, ik beschouw mezelf nog steeds als Op het stadhuis is het algemeen bekend, dat Van Aken tot voor kort van vroeg tot laat op uw kamer zat. Bent u 4 jaar bezig geweest met het Inwerken van Van Aken. Een vraag waarop ongetwijfeld „nee" zal volgen, maar wat was dan de aard van deze frequente bijeenkomsten? „Dit is sterk en sterk overdreven. Ik ken Van Aken a| sinds 1960 toen ik in de raad kwam. Ook tussen '60 en '70 had ik al veel contact met hem als raadslid. Het is bepaald geen kwestie van „inwerken" maar ik vond het nou eenmaal prettig en nuttig vaak overleg met hem te plegen over zaken betreffende mijn portefeuille. Hij is daarenboven een goede kennis van me, ook Erg graag een (summier, doch In zicht gevend) overzicht van uw levensloop en carrière tot aan het wethouderschap. „Nou, ik ben nu 60 jaar. geboren Brabander, in Den Haag ge woond, waar i'k o n voorzitter was van de Katholieke Actie, zo van dat Rijke Roomse Leven. Van huis uit ben ik industrieel met steeds maatschappelijke be langstelling. Ik ben en was be stuurslid van veel plaatselijke en landelijke organisaties. Mijn speciale belangstelling in de raad ging uit naar onderwijs, economisch beleid en industria lisatie. Ik ben nooit een onder nemer pur sang geweest, ik moest er altijd wat bij doen. Al tijd ondernemer spelen is wat aan d$ zware kant". „Het" brandpunt van Economi sche Zaken: de Groenoordhal en het beleid daaromtrent. Hoe is het mogelijk, dat de directeur 8 maanden is geschorst en dat nog steeds niet uit de doeken is gedaan wat er precies Is ge* beurd? Er was beloofd, dat het resultaat van het onderzoek be kend zou worden gemaakt. „U weet, dat er naar aanleiding van de schorsing van de heer Daey Ouwens een onderzoek aan de gang is. Nou, en de commissie die hiermee is belast is nog niet klaar. Er is dus hierover nog niets te zeggen". Mej. Kappeijne v.d. Coppello heeft nadrukkelijk aan het college ge vraagd (enkele maanden gele den), dat b. en w., voordat ze zouden opstappen, zouden ko men met een verantwoording inzake het gevoerde Groenoord- hal-beleid. Die verantwoording is niet gekomen. Waarom niet? „Deze kwestie is besproken in een besloten vergadering van de commissie voor de bedrijven op 15 juli, waarbij mej. Kappeijne aanwezig was. De verantwoor ding van mijn beleid zal wel goed zijn geweest, ik heb er tenminste niks meer over ge hoord. Mej. Kappeijne was toen content". Hoe zijn de besprekingen verlopen tussen b. en w. en veiling Flora te Rijnsburg over de vestiging van Flora in het Vietpark? „Hier is mij niets van bekend. Misschien kunt u mij daar meer van vertellen. Er zijn geen be sprekingen geweest, ik heb daar vanmorgen b. en w. nog naar gevraagd. Is er geen grond bij Heineken? Ik weet het niet, maar het zou niet zo gek zijn, vlak bij de grote rijksweg „Wat gaat u na uw afscheid uit het gemeentebestuur doen? U bent nog lang niet aan uw pen sioen toe. Kan het maatschap pelijk leven in Leiden nog van uw ervaringen en activiteiten blijven profiteren? „Ho ho, ik ben al 60. Als mijn ge zondheid het toelaat hoop ik mij echter weer meer te kunnen gaan wijden aan bestuursfunc ties in het maatschappelijk vlak. Zoals op zovele terreinen het geval is, zijn ook hier aller lei ontwikkelingen aan de gang. Ik ben daar zeer in geïnteres seerd. Ook ga ik weer wat meer aan mijn koffie en thee doen,k. Heeft u liefhebberijen? „Liefhebberijen? Nee. Geen hob by's. Het werk was mijn hobby. Ik speel geen tennis, niets nee. Ik ben altijd druk bezet geweest met m'n werk en wat er om heen zat. 's Zondags ga ik nog wel eens naar een of andere Leidse voetbalwedstrijd, een paar uur in de frisse lucht. Ik zou geen geduld hebben, ik ben onrustig, niet de hele dag op m'n bureau. Ik loop veel af. Dat zitten zou een straf voor me zijn, verschrikkelijk, bij wijze van spreken dan natuurlijk. Le zen? Och ja, Louis Pau| Boon, of een enkele keer een detecti ve. Ik ben een nachtmens. Van nacht was het weer half 3, 3 uur. Ik ben een gezelligheid*- Beleid De laatste vraag was niet opge schreven ingediend. De heer Lijten improviseert het ant woord. Hij zit op z'n gemak. „Ik zou wel duidelijk en krachtig naar voren willen zien komen, in dit gesprek, dat ik als koop man de afgelopen vier jaar mijn eigen beleid heb bepaald". Zijn kamer op het stadhuis, de dure „zesde wethouderskamer" heeft de entourage van de zake lijkheid die de koopman om geeft: stual, leer, glas, recht toe, recht an. Geen wanorde, al les „straight". Aan de muur een paar „modernen", de spaarzame planten zijn een toe gift. Als sloddervos van een journalist merk je hier nauwe lijks, dat er ook gewerkt werd. Maar dat is schijn. Jan Lijten doet z'n laatste dossiers dicht. Het is welletjes. Maar hij heeft geen spijt. Zfgt hij, van die Ja ren. Jan Lelieveld kan zijn „on dersteunende wapens" inpak ken. We krassen op. Het was gezellig. tekst Ton Pieters (ADVERTENTIE) HORLOGES De beste wereldmerken hebben wij voor u. Seiko. Eterna. Certina. Prisma, Junghans, Citizen, EWE-Ancre. Voor 39,50 heeft u bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts 79,50. Eigen ateliers, dus le klas UW HORLOGER v. d. Water Haarlemmerstraat 81 onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Indio-koffie Tijdens de vredesweek die duurt van 22 tot 29 september wordt er op de St. Agnesscholenge- meenschap een actie gehouden voor de Indio-koffie uit Guate- mala. Om de actie kracht bij te zetten vragen de organisatoren, medewerking van andere groe pen oj scholen. Het ligt in de bedoeling om dui zend gulden bijeen te brengen voor de Stichting Ontwikkelings Samenwerking. Deze stichting investeert het geld in een coöpe ratie van kleine koffieplanters in Guatemala. Met het op deze manier steunen van de kleine koffieplanters, wordt de tussen handel. waar vooral de grotere koffieplantages van gebruik ma ken uitgeschakeld. Hierdoor komt de winst van de koffie ge heel ten goede aan de produ cent. De St-.chting ntwikkelings- Samenwerking, die haar depen dance in Leiden in het gebouw Verbum Dei aan de Plantage 16 heeft, wil op korte termijn de beschikking hebben over een miljoen gulden om een grote hoeveelheid Indio-koffie te kunnen importeren. Tot nu toe heeft zij al vijfhonderdduizend gulden. ..We willen een beroep doen op de jongerenkoren in Leiden om te gaan collecteren voor de SS, maar ook op de scholen in Leiden om eenzelfde project als wij op touw te zetten", aldus de heer Boone. leraar van de Agnesscho- lengemeenschap. In het bijzon der de derde klas van de Havo is belast met het bijeenbrengen van de duizend gulden door het ophalen van oud papier. Tevens zal er tijdens de vredesweek een fancy fair worden georgani seerd voor hetzelfde doel. De binding van de Indio-koffie met de Agnesscholengemeen- schap dateert al vanaf vorig jaar toen er tijdens de Vredes week pakken koffie verkocht werden. Dit heeft zich de rest van het jaar voortgezet op elke vrijdagmiddag. Personen die de actie willen steunen met het weggeven van oud papier kun nen zich wenden tot mej. Mei jer. tel. 53164. daarna zal het oud papier door de HAVleerlingen worden opgehaald. Groepen die belangstelling hebben in het profeet kunnen terecht in het gebouw Verbum Dei. waar alle mogelijke informatie over Gua- tamala en haar bewoners is te krijgen. Vanaf 13 september worden daar tevens door pater Hutspotten Tijdens de opnamen in de Leidse binnenstad voor de nieuwe Ne derlandse speelfilm ..Keetje Tippel" -onder regie van Paul Verhoeven - zijn in het afgelo pen weekeinde Leidse figuran ten in groten getale in het beeld verschenen. Ze dedn ruim 60 leden van de Leidse carnavals vereniging De Hutspotten op uitnodiging) mee aan deze nachtelijke honger-optocht hij de Hooglandse kerk.(zie loto). Zaalvoetbal Door een 7overwinning op De Nie is 3M Nederland winnaar geworden van het zaalvoetbal toernooi voor Leidse bedrijfs- steams. De finale werd afgelo pen vrifdag in de Groenoordhal verspeeld. 3M Nederland kwam in het bezit van de kampioenstitel dank zij doelpunten van Rik Hins (ASf'l, Peter Brughouwt (Docos). Jan Vooys en Leo Brughouwt. Hans Braat scoorde voor De Nie. De strijd om de derde en vierde plaats werd gewonnen door Oostvliet Dnorhet openscheuren vn een pa pieren scherm opende mevrr.i w Vis zaterdag de uitbreiding van het volkatuirwncnmpe.x .Oost- vliet aan de Leidse Vlietweg. De nieuwe uitbreiding bi dt plaats aan honderdvlffendertig Ikstuinders. In zijn dunaan de ■emeente zei de heer Cambier, orzitter van de tulnvereni- ging, Dat de tuinders vereni ging na gaat werken aan d4 verenigingsgebouw op het he rein Koningin Hare Majesteit De Koningin zd op 10 oktober naar Leiden ka men Zij woont de ochtendzll ting hi van de herdenk mg vat het 125-jarige bestaan van d. k runhlijke Nederlandse mot I schappij ter vevordering van ei geneeskunst.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3