£eidóc0oma/nt Werkloosheid stijgt in bouw tot 50.000 BEL 00 Joy-rider maakt dodenrit door Haarlemmer- straat Eén piraat handhaaft uitzendingen Zomer '74 koud en nat 'ONAANVAARDBAAR HOOG CIJFER' MOORD OP 2 CHINEZEN Orkaan bedreigt kust Mexico Kleding van onbekende jongen gevonden Uw horloge loopt gelijk, nietwaar? £/voordezekertijd. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19904 TV-SELECTIE Emmink Herman Emmink presenteert op uw verzoek, op Ned. I om 20.50 uur Televizier brengt om 21.50 uur Firato-rechtstreeks. Op Ned. II om 20.21 uur het twee de deel van Hamlet. Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; Jaar 125,25 - Losse - MAANDAG 2 SEPTEMBER 1974 WISSELVALLIG WEER. Vannacht zwaar bewolkt met te gen. morgen overdag wisselend bewolkt met enkele buien. Min. temp. rond 13 gr., max. temp. omstreeks 18 gr. Krachtige, tijdelijk harde tot stormachtige wind. ruimend naar zuidwest tot west. Morgen: zon 5.541?.24. Schev.: hoogw. 3.56 en 16.16, laagw. 12.01. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Deze winter zullen zeker 50.000 bouwvakarbeiders werkloos zijn. Dit is volgens de heer A. Buys een naoorlogs diepte punt, dat onaanvaardbaar is. „Men kan niet langer meer tolere ren, dat vijf jaren achtereen 7 tot 10 procent van de bouwvakarbei ders zonder werk zit. De grens van het aanvaardbare is thans be reikt, zei de voorzitter van de Bouwbond N.V.V. vanmorgen tij dens een vergadering in Utrecht van zijn bond. Het fonds voor uitkeringen bij werkloos heid in de bouw is als gevolg van het sterk groeiend aantal werklozen bijna uitgeput. De overheid zal thans aldus de heer Buys met doeltreffende maatrege len moeten komen om aan deze situatie een einde te maken. De voorzitter van de Bouwbond N.V.V. uitte vanmorgen stevige kritiek op de bouwnota van minister Gruijters, die hij zeer vrijblijvend noemde vol met ge meenplaatsen. „De werkgelegenheidssi tuatie is veel ernstiger, dan uit deze nota blijkt. De vraag of er soms blij vend enkele tienduizenden bouwvakar beiders niet meer in de bouw aan de slag zullen komen, wordt door de minis ter niet geheel ontweken, maar feitelijk ontkennend beantwoord. Hij staaft dat echter niet met feiten.", aldus de heer Buys. Hij wees erop, dat de omscholing tot bouwvakarbeider stopgezet moet wor den. „Alleen zij, die reeds in de bouw werken, zullen nog in de gelegenheid ge steld moeten worden via omscholing hun positie op de arbeidsmarkt te ver beteren", stelde hij hierbij vast. De ravage die een 17-jarige joyrider in Leiden aanrichtte. ■■NHBi Politie bewaakt Van Doorn Van een onzer verslaggever» LEIDEN De 68-jarlge weduwe J. van der Mey - de Graal en haar 33-jarlge bij haar Inwonen de zoon Karei uit Leiden zijn gisteravond het slachtoffer ge worden van een afschuwelijk geval van joy-rlding in Lelden. Ze werden op de Haarlemmer straat ter hoogte van fotozaak Lindhout verpletterd door een Volvo. Deze werd bestuurd door de 17-jarlge J. van V. uit l ei den, die achtervolgd werd door surveillance-wagens van de Leldse politie. Hij reed daarbij meer dan honderd kilometer per uur. Na de aanrijding wa ren de slachtoffers onherken baar verminkt. •tilstand. De slachtoffer» moe ten op slag dood lijn geweest. De bestuurder van de Volvo liep zware verwondingen op. Met on der meer ernstig hersenletsel werd hij opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis. Vannacht was zijn toestand kritiek. De politie zoekt nog naar oogge tuigen van het ongeval. Tot nu toe kwam zij In contact met twee getuigen die het ongeval gehoord hadden. Arrestant uit Ter Aar op vrije voeten TF.R AAR/NIEUWVEEN - De rijksrecherche, die zich bezig houdt met de inmiddels opgelos te moord op de 44-)arige dl- ntrictsverpleegster Aaltje v. d. Plaat uit Gorinchem, heeft een van de twee nieuwe arrestanten vrijgelaten. Deze man, de 27-ja- rlge G. C. H. A.. werd met zijn vriend H. v. E. (34) donderdag j.l. gearresteerd naar aanleiding van de bekentenissen van W. v. E., die zoals bekend, zowel de moord op mej. v. d. Plaat als op de 15-jarlge Cora Mantel heeft toegegeven. Beide arres tanten die woonachtig zijn In Ter Aar hebben niets met de twee moorden te maken gehad. Zij werden gearresteerd omdat W. v. E. had bekend met hen verscheidene diefstallen te heb ben gepleegd in de buurt van Amsterdam en Rotterdam. H. v. E. zal voor nader onderzoek nog worden vastgehouden. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De etherpi raat Mi Amigo is de enige, pira tenzender die de uitzendingen zaterdag niet heeft gestopt. Het zendschip is donderdag wegge varen van de Scheveningse kust, de nieuwe ligplaats is niet be kend. Op de middengolf op 259 meter zendt de piraat, die zich vooral richt op luisteraars in Bel gië en zuidelijk Nederland, nog steeds programma's uit gelar deerd met reclameboodschap pen, ook van Nederlandse be drijven. Het ministerie van Justitie be raadt zich momenteel op de te nemen maatregelen. De man achter de schermen van Mi Amigo, die 's avonds uitzendt onder de naam Radio Caroline, is de Belg Sylvain Tak. Hij zou met de uitzendingen willen trachten een proefproces in Ne derland uit te lokken. De Volvo, waarmee Van V zijn dodenrit uitvoerde, had hij gis teren rond het middaguur gesto len van het parkeerterrein bij het diaconessenhuis. In de loop van de middag miste dr. IJ. H Roos, de eigenaar van de Volvo, zijn wagen en deed aangifte bij de politie. J Even over zes uur werd de wagen gesignaleerd op de Willem de Zwijgerlaan. Per mobilofoon werd hulp ingeroepen van het hoofdbureau, die direct andere wagens naar de op de vlucht geslagen Van V. dirigeerde. Met een vaartje van honderd tot honderddertig kilometer per uur ging het richting station. Zónder vaurt te minderen „dook" Van v. via Steenstraat en Blauw- poortsbrug de Haarlemmer straat in, waar hij diverse ge parkeerde auto's ramde. Hier door begon de wagen te slinge ren en werden de weduwe en haur licht debiele zoon ter hoog te van schoenenmagazijn De Bata gegrepen. Ze weiden mee gesleurd tot de foto-zaak van Lindhout. Tegen de gevel van de zaak kwam de wagen tot Minister H. W. van Doorn, de verantwoordelijke man voor het zwijgen van de zeezenders, wordt thar.s beschermd door de justitie. De Baarnse politie be waakt sinds zaterdagmiddag de woning van de ministei De bewaking zal nog enige tijd duren en in overleg met de minister worden geregeld. Mi nister Van Doorn was zaterdag overigens niet thuis. Hij bracht het weekeinde door op zijn jacht „De IJzeren Vrijer" op de Friese meren. Tijdens af wezigheid van de minister werd het schip donderdagmorgen ge kaapt door onbekenden. Korte tijd later vond de politie het jacht terug in de omgeving van Koudum. Het afscheid van de piratenzen ders is overigens gepaard ge gaan met bommeldingen bij de NOS-studio's, het ministerie van CRM in Rijswijk, een verzeke ringsmaatschappij in Utracht en Zaterdagmiddag, vijf over zes. Radio Veronica 538 is voorgoed uit de lucht. Een triest moment en radiotechnicus Hans de politie in Amsterdam. UTRECHT De Utrechtse ge meentepolitie speurt naar de herkomst van kleding van een vermoedelijk 15 tot 16 jaar oude jongen. De kleding, een broek, windjack, schoenen en sokken, werden gistermorgen om half twaalf door een bewoner In de Utrechtse wijk Oog en AI in zijn tuintje gevonden. Aanvankelijk dacht de politie dat er sprake was van een grap, maar aangezien na een paar uur de eigenaar van de kleding zich nog niet had gemeld, is men er nu voor 80 procent ze ker van dat er sprake is van een misdrijf. Een legertje van circa 25 politie mannen heeft de buurt uitge kamd maar tot nu toe is men niets wijzer geworden. De poli tie verzoekt ieder die inlichtin gen kan verschaffen zich in ver binding te stellen met het hoofd bureau van politie in Utrecht, tel. 030-321321. DE BILT (ANP) Het afgelo pen tijdvak, dat de drie zo mermaanden juni, juli en au gustus beslaat, heeft veel koude dagen gebracht. Ge middeld waren van Iedere drie dagen er twee aan de koude kant. De temperatuur was gemiddeld dan ook bijna 3,3 graden onder de normale waarde, maar de zomer van 1972 was toch nog iets kou der, evenals die van 1965. Het aantal zomerse dagen bedroeg slechts zeven tegen achttien normaal, aldus het KNMI. Van de zeven zomerse dagen vielen er vijf in augustus die dan ook de warmste maand was van de drie J De temperatuur is in De Bilt niet hoger gweest dan 26'A graad: nog nooit in de 125- jarige reeks metingen was het voorgekomen dat het zo merseizoen tot 1 september niet een hogere temperatuur bracht. De zon scheen in De Büt 609 uur. dit is maar twee uur meer dan normaal: het ver schil met de zomer van het vorige jaar, die 698 uur zon bracht, is dus groot. De hoeveelheid regen wa» on geveer normaal al zijn er plaatselijk tijdens flinke buien wel eens zeer grote hoeveelheden gevallen. Het was een heel stuk natter dan in de vorige zomer die ge middeld slechts 158 mm bracht, terwijl in de afgelo pen drie maanden op de ruim 300 regenstations in ons land gemiddeld ongeveer 210 mm water is gemeten. MIAMI (UPI) Een orkaan met de codenaam Carmen be dreigt het Mxicaanse schierei land Yucatan. Volgèns het Amerikaanse nationale orkaan centrum in Miami gaat het om een uiterst gevaarlijke storm met windstoten van 280 km per Deskundigen in Miami vrezen dat de orkaan, die zich met een snelheid van 25 tot 30 km per uur verplaatst, over Yuca tan zal razen en dan via de Golf van Campèche opnieuw de Mexicaanse kust zal tref fen. Carmen wordt vergeleken met de orkaan Hattie uit 1961 die destijds in Belize, de hoofdstad van Brits Honduras, aan 262 mensen het leven kostte en een chade van ruim 160 miljeon julden veroorzaakte. Terwijl In west- Carmen uit de Caribische zee komt opzetten, is de s terkte van de orkaan nog toegeno men. Weerkundigen verwach ten dat er vloedgolven tot vijf meter hoog zullen ontstaan. Als de orkaan zijn huidige westelijke koers aanhoudt, treft hij bij Belize de kust van Brits Honduras, precies als de Hattie in 1961. midden Japan heeft een wervelstorm met de codenaam Polly een spoort van vernieling getrokken. Als ge volg van overstromingen en grondverschuivingen kwamen tenminste vier personen om het leven, terwijl er 41 werden gewond. Verder worden nog vijf mensen vermist. Het pas seren van de wervelstorm ging gepaard met zware regenval. Over een groot gebied viel een halve meter neer«lag. In Amsterdam en Den Haag: ADVERTENTIE DANSLES? jongelui ouderen gehuwden EVERT CASTELEIN Zie kleine advertenties Van een onzer verslaggevers DEN HAAG AMSTERDAM In het weekeinde heeft de politie een moord op een Chinese vrouw in Den Haag zonder veel moeite kunnen oplossen, terwijl de hoofdstedelijke recherche nog geen enkel resultaat heeft geboekt bij het onderzoek naar de moord op een Chinees, die In Amsterdam bij het Centraal Station In het water Is aange troffen. In Den Haag heeft de echtgenoot van de vermoorde vrouw, die zaterdagmorgen zelf de politie had gewaarschuwd, na enkele uren toegegeven, dat hij de vrouw door wurging en messte ken om het leven had gebracht. Aanvankelijk wilde hij de politie doen geloven, dat het om een zelfmoordpoging ging, waartoe de 37-jarige Chinese restaurateur na zijn duad een ontsmettings middel in de keel van zijn 34-Ja- rige vrouw had gegoten. In Amsterdam Is de moordbriga de van de Amsterdamse recher che naspeuringen begonnen in de Chinese wijk, nadat het li chaam van een 26-Jarige tim merman, afkomstig uit Malei sië, met kogelwonden in het hoofd en borst in het water was aangetroffen. De recherche is niet erg optimistisch over de mogelijkheid de moord te kun nen oplossen. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1