Zilveren medaille van roeisters telde voor goud Sensationeel bep rZwemduel der in lanten" Gele en rode kaarten bij EK in Rome PIKEUR SEGERS WEER GEVAAR OP DE SULKY HENRI BUITENZORG BENUTTE GUNSTIGE UITGANGSPOSITIE Cuba bevestigde boksreputatie DDR zelfs achter bij dames MAANDAG 2 SEPTEMBER 1974 A 5 LUZERN Het zilver telde voor goud. Geen moment had de NereusAegircomfoimatie ook maar de minste hoop ge had OostDuitsland op de eerste wereldkampioenschap pen voor dames in de vier met stuurvrouw te kunnen ver slaan. Zeker, een jaar geleden ontnam vrijwel dezelfde Nederlandse equipe de Oostduitse dames die ook op een plaats gewijzigd zijn, bij de Europese kampioenschappen in Moskou de zege. Dat tafje voorsprong dankte de Ne derlandse ploeg toen mede aan de wat gunstige omstan digheden waaronder zij roeiden. Ingrid Dusseldorf, die Hette Borrias heeft vervangen, veegde nadat de dui zend slopende meters waren afgelegd de opwellende tra nen uit de ogen. Mirjan Steenman"Ik heb nu een gou den, zilveren en een bronzen medaille'snikte het uit. Het doel was bereikt. Dat ditmaal OostDuitsland onge naakbaar zou zijn, was immers voor het Nederlandse kwartet een vast gegeven. Toen Mirjan Steenman dan ook op vragende toon op het botenterrein werd toege voegd: "Jullie lagen toch zeker wel duidelijk op Oost— Duitsland achter' reageerde de 24jarige lerares simpel met: "Dat zal wel'. moenemssen weg. Een voortreffelijke start bracht de Nederlandse vier op de wind stille Rotsee van Luzern even op de eerste plaats. Snel nam echter OostDuitsland die posi tie over. Ook Roemenië en Frankrijk passeerden de Euro pese kampioen. Het baantempo van 36 slagen ging tweehonderd meter voor de finish omhoog tot 38,5. Toen dat dat niet voldoen de bleek om de tweede plaats van Roemenië over te nemen volgde op honderd meter van de finish een tweede tempoversnel ling tot bijna veertig slagen. Dat was genoeg om Roemenië te bedwingen en zelfs met driekwart lengte voorsprong over de streep te gaan. Het was de enige medaille voor de Ne derlandse afvaardiging, die een jaar eerder met goud en zilver naar het vaderland terugkeerde en in 1972 zelfs voor goud, zil ver en brons zorgde. Een ver rassing was dat gezien de ver richtingen van de laatste dagen allerminst. Zaterdag ging een ongeïnspireerde Ans Gravesteijn in de halve finales, grotendeels onder een langdurige tropisch aandoende regenbui gevaren, kansloos ten onder. Een zesde en laatste plaats viel de Utrechtse ten deel. Ook de dub- belvier van DDS, vrijwel con stant varend in vierde positie, heeft de derde plaats die recht gaf op deelneming aan de finale eigenlijk geen moment binnen bereik gehad. De sterke tegen wind was stellig een handicap voor de zwaardere Delftse equi pe die gisteren in de classifica tiewedstrijd voor de zevende tot an met twaalfde plaats zich enigszins revancheerde door tweede te worden. Problemen Dat voor de Gij asOrca dubbel- twee geen eremetaal zou zijn 1 was in Luzern ook al enkele dagen duidelijk. Mar griet Dubbelboer an Hette Bor rias bleken een weinig harmo- nierend duo. De problemoln be reikten zaterdagavond een cli max. Coach Van der Kamp heeft lange makenlat hefto^FstóreTzÓu 0mhanSm met 'iIvers" medclUes btuzm de Nederlmrfse c starten. Een situatie die aller minst meehelpt om een toppres tatie te bereiken. En waarvan de vijfde plaats van de Neder landse kampioenen een logisch gevolg is. De combinatie acht, ijlings ge vormd na de 'nationale' van be gin augustus, deed wat er van de ploeg verwacht werd. In een sterk gevaren herkansing schaarde de Nederlandse acht zich zaterdag juist bij de laatste zes. De nieuwe coalitie, die het moet hebben van de kracht van de halen omdat bij een tempo van boven de 36 de coördinatie ten dele verloren gaat, liet in die eindstrijd de meer ervaren Polen achter zich. Ook nu hebben de Nederlandse daimes, op de finaledag gade geslagen door onder meer NOC —voorzitter Cees Kerdel en Bram Leeuwenhoek, de chef de mission van de Nederlandse equipe voor de Spelen van Mon treal, met West—Duitsland zich tenminste enigermate kunnen meten met de Oost—Europese landen. Dat dankt de Oranjefor matie echter voornamelijk aan roeisters wier sportloopbaan niet lang na de Olympische Spe len van 1976 zal zijn beëindigd. Opvolgsters van deze gerouti neerde krachten zijn helaas in Nederland maar uiterst schaars aanwezig. Oost—Duitsland, vorig jaar plotse ling minder succesvol dan de 'MÊ van de vier met stuurvrouw hun ver- Russen voor eigen publiek, was bij deze Fisa—wedstrijden weer oppermachtig. Met gouden me dailles bij de achten, de dubbel- vier, de skifs en de vier met stuurvrouw. Voorts ging het zil ver van de ongestuurde twee en het brons van de dubbeltwee naar OostDuitsland. Als enig land veroverde Oost—Duitsland in alle finales eremetaal. De Russinnen waren met een gou den, twee zilveren en twee bron zen medailles juist tweede in de strijd om de prijzen, voor de Roemenen (eenmaal goud, een maal zilver, tweemaal brons). Deze eerste wereldkampioen schappen voor dames zijn overi gens zonder meer een Europese aangelegenheid geworden. Van de dertien nietEuropese ploe gen in een veld van 76 boten heeft slechts de twee zonder stuurvrouw van Amerikade Verenigde Staten waren op alle zes nummers vertegenwoordigd de eindstrijd bereikt. En daarin eindigden Carol Brown en Janet Youngholm dan nog als voorlaatste, met amper waar neembare voorsprong op het Westduitse tweetje. CONCORD - Amerika's nieuwste zwemgeneratie heeft onder aan voering van Shirley Babashoff, John Hencken en John Naber in het .gigantenduel' van de Ver enigde Staten tegen Oost Duits land een forse voorsprong geno men. Na de eerste dag van de wedstrijden in Concord, waar het ,Aus ruinen entstanden' voor het eerst op Amerikaanse bodem klonk, is de stand 96 - 67. De Amerikaanse heren lel den - min of meer verwacht - met 54 - 28. Bij de dames - en dat is weinig minder dan een sensatie - heeft Amerika even eens een voorsprong: 42—39. De ontmoeting werd opgeluisterd door drie wereldrecords alle van Amerikaanse makelij. Jo Harsberger - op de 800 meter vrije slag - en John Hencken - op de 100 meter schoolslag - verbeterden hun eigen wereldre cords en de Amerikaanse vrij- eslag-estafette nam met een tijd van 3.51.99 het wereldrecord over van het Oostduitse kwar tet. Dit laatste was één van de groot ste tegenvallers voor Oostduits- land. De verkouden Kornelia Ender kon als startzwemster Kathy Heddy niet houden. Deze vestigde met 57.99 een nieuw Amerikaans record. In haar spoor volgden Ann Marshall (58.07), Kim Peyton (56.93) en Shirley Babashoff (59.00). Oost Duitsland, een week geleden bij de Europese titelstrijd in Wenen nog goed voor veertien wereldrecords - heeft met het accepteren van deze tweede krachtproef binnen acht dagen - hoogstwaarschijnlijk teveel van de eigen krachten geëist. De lange vliegreis en het niet ge heel overwonnen tijdsverschil maken althans een deel van de tegenvallers begrijpelijk. Voorts werkte de nederlaag, die de viervoudige Olympische kam pion Roland Matthes moest in casseren tegen John Naber de primerend op het team. Matthes verwerkte de nederlaag op de 200 meter rugslag, de eerste die hij leed in ruim zeven jaar als een man. ,,Ik behoef me niet te verontschuldigen", aldus de we- John Hencken was een van de sensaties in de zweminterland van de reldrecordhouder. „Ik wist dat eeuw, zoals Amerika—Oost Duitsland wordt genoemd. Naber de enige zwemmer is, die van mij kon winnen. Na 150 me ter stond het voor mij vast, dat ik geen kans die met 2.01 beste prestatie aller tijden op zijn naam schreef, verklaarde zelfbewust: „Ik voelde al voor de start, dat het zou lukken. Het is alleen maar jammer voor Roland en mij dat het geen nieuw wereldrecord is ge worden". Dat laatste is met 2.01.87 nog steeds in handen van Matthes. Vier Van de 16 nummers op de eerste dag, gingen er slechts vier naar Oost Duitsland: Rosemarie Ko ther op de 200 meter vlinder slag, Karla Linke op de 200 me ter schoolslag, Ulrike Richter op de 200 meter rugslag en Ulri ke Tauber op de 400 meter wis selslag. Tegenover de drie Amerikaanse wereldrecords stond slechts één Europees record voor de DDR. Roger Pyttel, die op ruime af stand van Mike Bottom als tweede eindigde, nam met een tijd van 55.58 het Europese vlin- I derslagrecord op de 100 meter over van Roland Matthes. De sterren waren ditmaal van Amerikaanse origine. John Hencken bracht zijn eigen we reldrecord op de 100 meter schoolslag terug van 1.04.02 naar 1.03.88. Jo Harsberger deed hetzelfde op de 800 meter vrije slag: Van 8.47.66 naar 8.47.59. had". Naber, De ontmoeting begon al uiterst de op één na voorspoedig voor de Verenigde Staten, toen Shirley Babashoff op het openingsnummer: de 200 meter vrije slag, met 2.20.94 haar eigen wereldrecord even aarde. Daarnaast kwamen Tom Hickcox op de 100 meter vrije slag en Mike Bottom op de 100 meter vlinderslag dichter dan wie ook bij de nu alweer bijna legendarische wereldrecords van Spitz. Hickcox bleef er met 51.59 slechts 0.37 seconden van verwijderd, terwijl de afstand tussen Bottom (54.87) en het wereldrecord 0.60 seconden be droeg. HAVANNA Cuba heeft zijn reputatie als 's wereld eerste boksnatie bevestigd bij het eerste amateur wereldkampioenschap, dat in Ha vanna eindigde. Bij deze titelstrijd veroverden de Cubpnen vijf gou den medailles, één zilveren en twee bronzen op een totaal van elf gewichtscategorieën. Deze imponerende score was boven de wildste Cubaanse verwachtingen. Ten aanschouwe van 14.000 toe schouwers onder wie premier Fidel Castro zetten de formi dabele Cubaanse boksers het eens zo machtige Rusland terug naar de tweede plaats. Er de den zich twee verrassingen voor: de Amerikaanse vederge wicht Howard Davis zegevierde op punten over de Russische Olympische kampioen Boris Koeznetsov. De beslissing was met 32 in zijn voordeel, on danks het feit dat Davis een waarschuwing had gekegen, omdat hij zijn hoofd te laag hield. Verder zegevierde de Cu baanse vlieggewicht Douglas Rodriquez, bronzen medaille winnaar in München, met 4—1 over Alfredo Perez (Venezue la). Perez huilde toen hij tot verliezer werd verklaard. Overige uitslagen: minl-vGieggewicht: Jorge Hernandez (Cuba) w.o.p. van Mushoki (Kenia); Bantamgewicht: Wllfredo Gomes (Porto Rlco) wint door Interventie van Jorge-Luis Ro mero (Cuba); Lichtgewicht: Vasslll Solomln (Rusl.) wint door Interven tie van Simoin Cutov (Bml®); Su per-lichtgewicht: Ayub Kakule (Oe ganda) w.o.p. van Vladimir Kolev (Buig); llchtweltergewicht: Emlllo (Cuba) wint door Interventie kson (VS); Zwaar- Rolando Garbey Clinton (Cuba) w.o.p. van Alfredo Lemus (Ven); Middengewicht: Rufat Ris- kiev (Rusl) w.o.p. van Alec Nastase (Roem.); HalfzwaargewichtMate Parlov (Joeg) wint door interventie van Oleg Karataev (Rusl); Zwaar gewicht; Teofllo Stevenson (Cuba) w.o.p. van Marvin Stinson (VS). ROME De Italiaanse president Leone heeft zondag avond voor 40.000 toeschouwers in het Olympisch stadion van Rome de elfde Europese atletiekkampioenschappen geopend. Veertig jaar geleden vond de titelstrijd ook plaats in Italië. Ditmaal nemen ongeveer 500 atleten en atletes uit 28 landen deel. i Bij deze Europese kampioenschappen zal voor de eerste keer een systeem van gele en rode kaarten worden ingevoerd. Deelnemers, die zich op enigerlei wijze het ongenoegen van officials op de hals halen, kunnen een kaart tegen zich geheven zien. Ook het coachen van buiten de arena kan de atleten duur te staan komen. In dit geval betekent een gele kaart een waarschuwing, een rode dis kwalificatie. In Rome zal de controle op bandages, omwikkelingen van de pols stok, de handschoenen van kogelslingeraars, de inhoud van tassen, die door atleten op ihet middenterrein worden meegenomen, wor den verscherpt. Tevens is nog besloten dat de marathonlopers, die na dertig kilometer meer dan 35 minuten op de leider achter liggen, uit de strijd worden genomen. Maanden geleden kondigde de Europese Atletiek Associatie (EAA) aan bij de kampioenschappen in Rome streng te gaan controleren op het gebruik van anabole sterolden. Nog voordat de titelstrijd is begonnen, heeft EAA zijn onmacht in deze moeten bekennen. De in Engeland ontwikkelde en bij de Spelen van het Britse Ge menebest in januari voor het eerst toegepaste methode, is welis waar toereikend gebleken doch vergt eenvoudig te veel tijd. De openingsceremonie van de EK atletiek in Rome werd maar gade geslagen door een gering aantal bezoekers, zoals op de foto te zien (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Drie kwartier later dan was voorzien werd zaterdagmiddag op Duindigt de uitslag bekend van de zevende draverij. In de Groetprijs was de eerste start vals, de tweede start was goed, maar even later moest de draverij worden afg %eld, nadat pikeur Gerard van Eykelenburg door de lucht zweefde en het paard Komtesse zonder rijder was. Eigenaar-rijder Piet Segers, al vele jaren een gevaar op de sulky, was met het paard Kitty G de oorzaak. Hij reed de combinatie Komtesse D en Gerard van Eykelenburg finaal uit de koers. Het duurde bijna een half uur voordat de paarden terugkwamen. De pikeurs wilden niet meer starten met Piet Segers. Gelukkig liep alles door tussenkomst van de NDR goed af. Om zes uur kwamen de combinaties dan toch aan de start. Piet Segers bleef met zijn paard helemaal achter aan het veld op geruime afstand. Alleen Komtesse D kwam wegens kreupelheid niet meer aan de start. Duindigttrainer Wim van der Pijl won tenslotte heel fraai met Jimmy Boy voor Jozina Du Bois en Lissy. Eigenaar-rijder Piet Segers is door het draverijcomité voor de tijd van acht dagen te voet gesteld en voor verdere bestraffing voorgedragen aan het hoofdbestuur van de NDR. Ook wil men een startverbod voor het paard Kitty G. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Op het drukke Duindigt stonden gistermiddag twee uitstekende koer sen op het programma die borg stonden voor aantrekkelijke wedstrijden. Met uitstekende sport die elke paardesportaanbidder meer dan goed heeft gedaan. Bij de dravers werd gestreden om het kampioenschap van Neder land dat door Jan Wagenaar met Henri Bui tenzorg erg makkelijk werd gewonnen. De kampioensjockey van Nederland Henk van der Kraats had het wellicht in de Wasse- naarse Pauw moeiliker maar met de sterke Bold Amber kwam hij zijn favorletenrol ook Henri Buitenzorg had in het kampioenschap van Nederland op papier de beste kansen. De positie achter de startauto was ideaal. Jojo moest in het tweede gelid (over 2600 meter) starten en was bovendien nog slecht weg ook. Daarnaast verloor Jojo Buitenzorg nog een ijzer onderweg en Jan van Dooye- weerd kwam met zijn paard dan ook niet verder dan een vijfde plaats. Abner M, lang in de buurt van Henri Buitenzorg en zelfs nog geruime tijd aan de leiding, verspeelde in de laatste 500 meter zijn kansen. De vos- Jan Wagenaar zit weggedoken voor de wind op zijn sulky, maar moe- hen8s* sprong in de fout. Op dat moment be- digt Henri Buitenzorg op de laatste meters fel aaih son Jojo net zijn opmars maar ook dit paard sprong weg. Henn Buitenzorg liep een gewonnen koers. Florissant leek nog even een gevaar maar eindigde toch nog op leng ten afstand op de tweede plaats voor de trouwe „prijzenloper" Treize F (gisteren outsider) de import die het al vele jaren in Nederland verdienstelijk doet. De burgemeester van Wassenaar kwam ook In actie. Hij reikte in de Wlnnaarsring de Wassenaarse Pauw uit aan de eigenaar van de driejarige Bold Amber, de Schiedammer Van der Ploeg, die veel paarden in Engeland heeft lopen. Bold Amber is een beste driejarige, maar natuurlijk niet sterk genoeg voor het renmek- ka Engeland. Daarom laat Van der Ploeg het paardje op Nederlandse bodem lopen en niet zonder succes. Het bruine hengstje niet 'root maar erg sterk heeft op Duindigt log niet verloren. Trainer Bertus Riem ken de de kracht niet van Bold Amber en de Wassenaarse Pauw, een zware ren over 2500 meter moest in feite de krachttest worden. Het is wel duidelijk geworden dat Bold Am ber een eerste viool kan spelen. Onder zware belasting van bijna zestig kilo mocht het paard zelfs van jockey Henk van der Kraats het tempo bepalen en veel kopwerk doen. Hij won tenslotte erg makkelijk voor de vijf kilo lichtere Ebeltoft em Darius Honey met 62 kilo. Maar had John Webb beter overweg gekund met de nieuwe import van trainer Bakx Townsman, dan had dit paard meer in de buurt gekomen van Bold Amber. Nu moest' hij genoegen nemen met een vierde plaats. Favorieten als Hopeful Fouture S en Tudor Roussi S speelden geen rol en voor de kleine merrie Coven Cat bleek dit werk echt te zwaar. Coven Cat is nu eenmaal geen Bold Amber en al haal je als eigenaar een Engel se kopjockey in de vorm van McKay naar Nederland met een paardje met geringe klasse kan men geen vuist maken. Trainer Cees van der Harst koos voor de lichtge wicht (46 kilo), de enig mogelijke taktiek: aan kop gaan. Op het laatste rechte stuk moest Coven Cat de leiding afstaan en be landde tenslotte op de achtste plaats. Pallie ter raakte aan zijn been geblesseerd en zal wellicht niet meer op Duindigt terugkeren. Bij de dravers won Kameraad makkelijk en bij de volbloeds zegevierde de erg zwaar be lasten Rock Aldis van trainer Cees van der Harst in handen van Henk van der Kraats zeer fraai. Eerder op de middag won de lichtgewicht Jamberdeen erg gemakkelijk. In cfe laatste bocht lag het paard met John Webb nog laatste, maar kwam toen als een vuurpijl over de eindstreep.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12