„PvdA stelt in buitenland niets voor" Nieuw overleg over gasprijs tuinbouw MINISTER VREDELING: GIRO-KAARTENPROEF VERLOOPT GUNSTIG Ford: nog geen beslissing over gratie Nixon Schoonvader van president Mexico ontvoerd CekiócGouoarit DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Vredeling is nooit een lieve jongen geweest. Niet als vakbondsbestuurder, ook niet als lid van de Tweede Kamer en evenmin als lid van het Europese Parlement. Hij is een groot deel van zijn leven parlemen tariër geweest, maar heeft altijd geweigerd alleen maar parlementaire taal te spreken. De kans is groot, dat hij daarop nu zijn politieke nek breekt. Want wat hij in een vraaggesprek voor het weekblad Vrij Nederland allemaal gezegd heeft, gaat zelfs voor harde politici veel te ver. Zijn opmerkingen lijken hier en daar op persoonlijke be ledigingen, die zelfs in de politieke wereld niet ongestraft blijven. m De minister heeft onder meer ge zegd: „de lui van Buitenlandse Zaken zijn gek. Baron van hier tot gunder, laat ze barsten. Max van der Stoel loopt er achter aan met zijn bekkie. Krijgt ie daarvoor 120.000 gulden per jaar? Teveel. Ik vind dat minis- Jesus People van walletjes in sloot AMSTERDAM Het ver kondigen van de Blijde Boodschap in de rosse buurt van Amsterdam heeft een aantal jongens en meis jes van de religieuze groep „Jesus Movement" een nat pak of kneuzingen opgele verd. Het initiatief van de jonge lui om in dit gedeelte van Amsterdam het Evangelie te prediken werd daar niet op prijs gesteld. Er ontston den dan ook een tweetal vechtpartijen, waarbij een paar jongelui in het water van de Oude Zijds Achter burgwal belandden en een ander een gebroken neus been opliep. De politie heeft een barkee per en een electricien gear resteerd wegens openlijke geweldpleging en mishande ling. Portugal moet nederlaag erkennen NAMPULA (DPA) Het Freli- mo, het bevrijdingsfront voor Mozambique, wil dat de Portu gezen erkennen dat zij in Mo zambique een militaire neder laag hebben geleden. Dit nieuws betekent een bevesti ging van de jongste verklaring van de voorzitter van het Freli- mo, Samora Machel. Machel zei dinsdag in Dar es Salaam dat de militaire en politieke bevrij- dingsstrijd voortgezet zal wor den tot de Portugezen zijn eisen aanvaarden. ters 30.000 gulden moeten krij gen, dan kan je eindelijk zien wie het echt wil zijn." Voorts: „het kabinet Den Uyl is op ma chinaties gebaseerd. Ik weet exact waar het zwaartepunt ligt. Niet in ons land, maar in de zogenaamde Bundesrepublik. De Deutsche Gewerkschafts- bund bepaalt of er loonsverho gingen kunnen komen. Niet Joop den Uyl." En: „wil je geen politiek van de happy few bedrijven, dan moet je de tus senfasen niet overslaan. Het is veel belangrijker dat je de tex tielarbeiders in Twente over de ontwikkelingssamenwerking ver telt, dan dat je in Boekarest gaat praten over de economi sche groei. Dat is mijn visie te gen Jan Pronk. Dat is een elite denker, een corpspik. Die vrese lijke elite is zogenaamd links." „Studenten? Wat zijn dat eigen lijk? Vertegenwoordigers van de happy few, op enkele uitzonde ringen na. Ik hoor ze wel, maar versta er geen moer van. Laat ze maar blaten. Al die aange leerde zogenaamde radicale wijsheden." En: „Die jongens van Nieuw Links hebben niet in de gaten dat de PvdA interna tionaal niets voorstelt. De PvdA is zo nationalistisch als de pest. Joop den Uyl is de grootste na tionalist die er bestaat. Dat heb ik hem recht in zijn smoel ge zegd, in een ministerraadsver gadering. Dan kijkt hij heel on gelukkig. Ik bedoel dat pedago gisch." „Ik heb destijds de vakbeweging verweten, dat ze niets aan een betere behandeling van gastar beiders doen. Die Groenevelt geldt nu als een radicale haan. Ik moet hierover het eerste woord nog van hem horen. En daarvoor op de bres staan, dat noem ik pas radicaal. Bij de jongens van de VVDM voel ik me meer thuis dan bij de gene raals. Ik ben in de vakbeweging groot geworden, dus dat klikt altijd meer. Dat solidariteitsge voel heb ik ten opzichte van mi litairen niet. In feite ben ik vol strekt allergisch voor unifor men." En: „Luns? Die man ir riteert me zo geweldig. Als de vent nog één keer voor mijn voeten krijg, schop ik heb de goal in. Hij praat naar dat hij verstand heeft, en dat is niet veel. Hij mag. Vrijheid van me ningsuiting staat bij mij heel hoog genoteerd. Maar niet al leen voor hem." 9 ar C£ N N ar 4r- Uj UJ ■m m m ar ar PR ar m WASHINGTON (Rtr) - Ik wil mij op dit moment op geen enkele wijze uitlaten over de vraag of ik de vroegere president Richard Nixon zal vrijwaren van strafvervolging of hem gratie zal verlenen als hij in verband met de inbraak in het Watergategebouw en het verdoezelen van de ge hele affaire schuldig zal worden bevonden en ver oordeeld. Dit zei de Ameri kaanse president Gerald Ford gisteren op zijn eer ste persconferentie in het Witte Huis sinds hij op 9 augustus werd beëdigd als president. Ford wees erop dat tot op heden nog geen enkele rechtbank of „Grand Jury" stappen tegen Nixon had ondernomen. Hij voegde er aantoe dat voor zover hem bekend was de staf van het Witte Huis en de bijzondere aanklager Leon Jaworski nog geen contact hadden opgenomen met Nixon en zijn advocaten. Op de vraag of de andere men sen die bij het Watergate-schan- daal betrokken zijn geweest, verder vervolgd zullen worden zei Ford dat Jaworski verplicht is die stappen te nemen die hij in overeenstemming met zijn eed nodig vindt. De president herinnerde aan wat hij kort na zijn ambtsaanvaarding zei: „Ik hoop dat onze vroegere presi dent, die aan zoveel miljoenen vrede heeft gebracht, nu zelf ook vrede zal vinden". Hij vond dat Nixon door het Watergate- schandaal al genoeg heeft gele den. Op de vraag of de sociale en bin nenlandse programma's meer de gevolgen zullen ondervinden van de strijd van de regering tegen de inflatie van de begroting van defensie zei Ford: „De begro ting van geen enkel ministerie is heilig en dat geldt ook voor die van defensie". Wel vond hij dat de strijdkrachten over vol doende fondsen moeten beschik ken om een oorlog te voorko men en aan elke crisis het hoofd te kunnen bieden. Op de komende Firato-tentoonstel- ling die morgen in Amsterdam begint, zal een staaltje van technisch vernuft te bezichtigen zijn: een paneel met maar liefst 230 kleurentelevisie-ontvangers Daarnaast is een zuil geplaatst (foto) met 104 beeldschermen. Athene wil hulp EEG ATHENE (AFP) De Griekse regering verwacht van de lan den van de EEG hulp op grote schaal, zo wordt van betrouwba re zijde in Athene vernomen De schuld aan het buitenland bedraagt ongeveer vier miljard dollar op een bruto nationaal produkt van 15 miljard. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft minister Van der Stee van Landbouw opgedragen de aardgasprijs voor met name de glastuinbouw nog eens nader te bezien, in overleg met het be drijfsleven. De Kamer nam hiertoe een motie van de KVP- er P.v.d-Sanden aan. Slechts enkele van de negen mo- ties, die in de Tweede Kamer fctijdens het debat over het inko- ymen in de land- en tuinbouw werden ingediend, hebben giste- ren bij de stemming de eind streep gehaald. Belangrijkste daarbij was de motie-Ter Woorst (KVP), die de voorkeur "voor een sectorgewijze steun uitsprak boven een algemene steun via bt.w.-compensatie. Deze motie werd, met instem ming van de minister, aan vaard, hoewel sommige Kamer kleden, met name die van de P.v.d.A., de steun liever nog duidelijker gericht hadden wil len zien, namelijk op de indivi duele in nood verkerende agra- Eec motie Tolman (CHU), die de steunmaatregelen voor een vol jaar en niet voor vijf maanden wilde laten gelden, werd ver worpen omdat de Kamer ervan overtuigd was geraakt, dat er tegen 1 februari 1975 wel nieu we regelingen uit de bus zullen zijn gekomen. De motie-Van Rossum (SGP) om het btw-ta- rief voor de sierteeltsector van 16 tot 4 pet te verlagen werd aangehouden totdat de Kamer zich over de miljoenennota heeft beraden. De algemene teneur van dit land- bouwdebat van twee dagen was, dat eigenlijk nog slechts van een voorlopig oordeel kan wor den gesproken- Als de land bouwbegroting aan de orde komt zal opnieuw de balans worden opgemaakt. Guadalajara (UPI) Vier gewa pende mannen, vermoedelijk le den van de uiterst linkse „Re volutionaire strijdkrachten van het volk", hebben gisteren de schoonvader van president Luis Echeverria van Mexico ont voerd. In een telefoongesprek hebben zij laten weten een los geld te eisen van 1,6 miljoen dollar (4,5 miljoen gulden) en de vrijlating van honderd poli tieke gevangenen. De 83-jarige Guadelupe Zuno Her nandez werd in zijn auto aange houden en gedwongen in een an dere auto over te stappen. Hij is zijn hele leven een vooraan staand regionaal politicus ge weest, was in 1923 al gouver neur van de staat Jalisco en be kleedde ook de rang van leger generaal. De stad Guadalajara is de laatste twee jaar het toneel geweest van een aanhoudende golf van geweldplegingen en ontvoerin gen. De politie in de twee mil joen inwoners tellende handels stad arresteerde vorige maand ongeveer honderd mensen, die zouden behoren tot een extre mistische organisatie, die met haar acties al tientallen mensen van het leven zou hebben be roofd. MAV1 O-oef eningen afgelast BRUSSEL (DPA) De NAVO heeft wegens de crisis om Cy prus de grote herfstoefeningen in de Middellandse Zee afgelast. Aan deze jaarlijkse manoeuvres nemen normaal ook Griekse en Turkse strijdkrachten deel. Frankrijk heft wapen embargo M.-Oosten op PARIJS (AFP) De Franse re gering heeft besloten dat de verkoop van militair materieel aan de landen van het Midden- Oosten „voortaan zou kunnen worden toegestaan na een on derzoek van geval tot geval". Het embargo werd door president De Gaulle tijdens de juni-oorlog van 1967 ingesteld door landen die rechtstreeks betrokken wa ren bij de strijd. Onlangs raakte het embargo-be- leid in moeilijkheden toen be kend werd dat Libië, dat meer dan 100 Franse mirage-ge- vechtsvliegtuigen had gekocht, een aantal daarvan, tegen de afspraak in, vorig jaar aan Egypte had overgedragen. Overigens is Frankrijk reeds ge ruime tijd bezig de uitvoer van oorlogsmaterieel aan landen van het Midden-Oosten die hun olie-inkomsten sterk zagen stij gen, uit te breiden Er werden o.m. wapencontracten gesloten met Koeweit en Aboe Dhabi. De toenmalige minister van buiten landse zaken, Michel Jobert, be zocht in het begin van het jaar Saoedi-Arabië, Koeweit, Syrië en Irak. Recht voor zijn raap; en wie staat voor aap?? WIE TEGEN MINISTER VREDELING zegt dat hij beter geen borrel kan drinken, zal (aldus zijn eigen woorden) ontdekken dat onze be windsman voor Defensie er dan drie pikt. Vóór Bibet hem het nu geruchtmakende interview in Vrij Nederland afnam, moet ze beslist gezegd hebben: „Vredeling, je krijgt geen druppel." Want de manier waarop Vredeling ditmaal geprobeerd heeft de waar heid te zeggen, doet denken aan iemand die gelooft in het spreek woord dat alleen kleine kinderen en dronken mannen de waarheid zeggen. ARME JOOP DEN UYL: het ging helemaal zo lekker tegen Prinsjes dag in zijtn tweede regeringsjaar en nu zet zijn eigen partijgenoot minister „recht voor zijn raap" de premier, diens hele kabinet en in niet mindere mate de partij die om een „Keerpunt" draait, voor aap. Den Uyl, v.d. Stoel en Pronk moeten Vredelings bloed na zo'n Inter view wel kunnen drinken. Valt er voor hen een andere conclusie te trekken dan dat hun partijgenoot, die tegen heug en meug op De fensie terecht kwam, met voorbedachte rade een stunt ondernomen heeft, die tot zijn ontslag moet leiden. Eufemistisch zegt partijvoorzitter Var; der Louw, die aan zijn kans om in Rotterdam burgemeester te worden moet denken, dat deze beurt van Vredeling niet zo best is. Als De Gaay Fortman of Van Agt de helft gezegd zouden hebben van wat Vredeling heeft laten opschrijven, bleef het zwaarste geschut geen moment langer buiten gebruik. Nu moeten aldus de socialistische partij- en fractievoor zitters de ministers de ongebruikelijke aantijgingen maar onder ling uitpraten. WAT TOT NOG TOE hoogstens de leider van de Boerenpartij of een communistische spreker in een overmoedige bui over Den Uyl open lijk durfden zeggen, gooit nu een P.v.d.A-minister in de arena: het kabinet-Den Uyl berust op machinaties en de premier zelf is een ras-nationalist. Als er nu gelijmd moet worden, is er nog een grotere tube nodig dan die waarmee dr. Beel en prof. De Quay hun fameuze reparatie-ar beid plachten te verrichten. Andi Noordwijkerhout op tweesprong MET DE DISCUSSIES WELKE dit weekend het Landelijk Pastoraal Overleg in Noordwijkerhout gaat houden, staat het hoogste advies orgaan van priesters en leken waarover het episcopaat in Neder land beschikt, op een tweesprong. Na de eerste opzienbarende vergaderingen In Noordwijkerhout vnn een orgaan dat toen nog een nationale afspiegeling van het Vati caans Concilie scheen te worden, is de structuur van het huidige Landelijk Pastoraal Overleg bepaald; wat minder ambitieus mis schien dan menigeen eerst dacht, maar daarom niet minder belang rijk. In 1973 ging het Overleg in zijn nieuwe structuur van start; de onder werpen waren gewichtig en de discussies fel, soms bewogen. Maar orgn" uorisch rammelde het aan alle kanten en daarom zou wel eer- '<laarbaar kunnen zijn dat de resultaten van dat Noordwij- k< genvielen. aar later komt men weer bijeen, nadat er zwaar aan de ve .echnlek gedokterd is, terwijl - naar we hopen - wat scher pe kuiuen van de polarisatie welke de Kerkgemeenschap in Neder land teistert, afgeslepen zijn. Kiest het Overleg op de tweesprong nu de goede weg? HET ONDERWERP DAT IN NOORDWIJKERHOUT aan de orde is, moet dit mogelijk maken; „De houding van de christen in onze pro- duktieprestatie- en consumptiemaatschappij" is een probleem waar over wat de aard en oplossingen betreft iedereen het van meet af aan eens zal zijn. Maar - ingeleid als het is door een kwaliteitsvol bisschoppelijk schrij ven- moet het mogelijk zijn de discussies over dit onderwerp te ont doen van de overheersende controverses welke vorige malen in en na Noordwijkerhout het polarisatievuur in katholiek Nederland aan gewakkerd hebben. Mensen die anders denken over het celibaat, de verhouding Rome-episcopaat, de vormgebing van de liturgie, de exegese van bepaalde theologische kwesties moeten elkaar wel kun nen vinden op de houding en standpuntbepaling van de doorsnee christen in de grote maatschappelijke vraagstukken van onze tijd. Er moet minstens een gemeenschappelijk fundament te leggen zijn waarop iedereen, naar eer en geweten en vanuit de overtuiging dat hij Christus trouw is, zijn bijdrage aan de geloofsgemeenschap op aarde construeren kan. KARDINAAL ALFRINK HEEFT het, sprekend bij zijn gouden pries terjubileum, wel zeer duidelijk gezegd: de christen kón niet alleen, maar móet deze bijdrage leveren. Dit ligt opgesloten in zijn ver klaringen „Iedere gelovige moet stelling nemen „en" de Kerk kan niet op een eiland leven". Die uitspraken van de kardinaal moet men dan durven verbinden met zijn conclusie dat er een legitieme pluriformiteit bestaat. Ook die zal komende dagen in Noordwijkerhout vermoedelijk weer een rol gaan spelen. Maar we dachten dat ze, gelet op het belang en de strekking van het onderwerp dat daar nu aan de orde gesteld wordt, niet behoeft te verhinderen dat aan het Nederlands episcopaat vanuit het Landelijk Pastoraal Overleg duidelijke adviezen worden gegeven. Hot is dan weer het recht en de plicht van kurdinaal Alfrink en zijn medebisschoppen om ze op te nemen in hun beleid. fig/Wng/mnÊmggÊBRÈÊÊÊUÊÊIÊÊÊHtl Helmenimporteur opent aanval op Consumentenbond Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De Amstcl- veense valhelmimporteur Rons heeft vandaag met paginagrote advertenties in de dagbladen de aanval geopend op het gerucht- De Corsicaanse landbouwschaps leider Guy Degos, is van de week door protesterende boeren ge dwongen om in zijn ondergoed over straat te lopen. De boeren die hogere prijzen voor hun pro- dukten verlangen, drongen het kantoor van de direkteur bin nen. bonden zijn handen vast en trokken zijn broek uit. Ze lieten hem daarna door de straten van Ajaccio lopen met een jutezak over het hoofd. Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN De proef waar mee men bij de Alphense postkantoren op ver toon van de blauwe girokaart contant geld kan krijgen, verloopt erg gunstig. Alphen a/d Rijn is begin augustus aangewezen als representatieve gemeente voor het land om te experimenteren met deze blauwe girokaarten. gewisseld worden. Het gemiddeld aantal men sen dat per dag voor deze handelswijze naar het postkantoor komt bedraagt 30. Reden voor de heer Edens om nu alvast te concluderen dat er een grote behoefte aan is. De proef zal nog tot het einde van het jaar du ren. Daarna zullen er enquête-formulieren naar de deelnemende personen gezonden worden. Daarop kunnen eventuele wensen neergeschre ven worden en kan men kenbaar maken hoe de proef bevallen ls. makende onderzoek van de ANWB en Consumentenbond. In de advertentie vraagt de impor teur, zo spoedig mogelijk met een standarlsatie van kcurings- melhoden te komen. „Keur alle valhelmen zo streng als moge lijk is, maar keur zc op een en dezelfde manier", aldus do ad vertentie. Directeur H. van der Kooy van Rons over het onderzoek, waar- in door ANWB en Consumenten bond de deugdelijkheid van de helmen in twijfel werd getrok ken: „Men beoogde helderheid in de kwaliteit van de helmen t« verkrijgen, het tegendeel is het resultaat". Directeur Van der Kooy zet de nodige vraagtekens bij het onderzoek: „Bij een mi nimaal verschil in de testappa ratuur, bijvoorbeeld doordot het apparuat niet trilllngvrij zou zijn opgesteld, treden al grote veranderingen in de resultaten op. De grote verschillen met eerdere onderzoekingen wijzen in die richting". Volgens de Haarlemse importeur zijn de in Nederland verkochte helmen niet onveilig. „De meer derheid van de helmen voldoet aan alle Europeso normen; dit geldt ook voor de helmen die als onveilig zijn gebrandmerkt door het onderzoek", aldus do heer Van der Kooy.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9