Landelijke registratie Nederlandse vervuilers Enquête over winkelsluitng bij ondernemers nmiRs HP O co 5 O Winter schilder komt weer terug STEEDS MEER STUDENTENSTOPS Moorden in middelpunt d®IENE Hasjvangst 38 kilo op Schiphol ULI DENIEUWELINIE Gegevens blijven geheim DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 LEÏDSE COURANT DEN HAAG (ANP) - Het be stuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft gisteren met zestien tegen elf stemmen beslo ten een schrftelijke enquête te laten houden bij ondernemers in de detailhandel over de winkel sluiting. In de vorige vergade ring ghouden op 26 juni j.l., staakten de stemmen nadat het voorstel van de drie in de de- tailhandel werkende bonden van »W werknemers om een peiling te houden over de winkelsluiting onder de ondernemers was be sproken. 7 De vakorganisaties stellen voor: openstelling van alle winkels van maandagmorgen negen uur tot en met zaterdag veertien uur, dagelijkse sluitingstijd om achttien uur (met uitzondering van of donderdag, of vrijdag te bepalen door de gemeente raad tot eenentwintig uur) en in personeel met een roulerende vrije dag in de eerste vijf dagen van de week en vrij op zater dagmiddag. In hun enquête onder het winkel- personeel hebben de bonden j keuzemogelijkheden aangegeven naast hun voorstel. SCHIPHOL (ANP) De douane op Schiphol heeft gisteren twee Ca nadese verpleegsters aangehouden, die in hun koffers in totaal 38 kilogram hasj vervoerden. De vrouwen waren vanuit New Delhi (India) op Schiphol aangekomen om vandaar door te vliegen naar Vancouver. De 38 kilo zat tussen dubbele bodems en dubbele deksels, die de ver pleegsters bij zich hadden. Elsevieir neemt dezie week CRM- minister Van Doorn en in het bijzonder diens omroepbeleid op de korrel. ,,Wat hij in wezen doet is de klok een decennium terugzetten. Weer het alleen recht bezweren van de politieke pluriformiteit, de indeling van cultuurwaarden in politieke moot jes. Of hij daarmee de politiek dient, is de vraag. Of hij daar mee de cultuur dient, is al geen vraag meer". Ook een in terview met mr. A. Messcharet, hoofd parket in Den Bosch, over de tragisch afgelopen ontvoe ringszaak. Eerst zag ik het bos, het vrije landschap, en •toen de plaats van het misdrijf. Ik vraag me in gemoede af wel ke informatie dit de Tv-kijker verschaft. Ik geloof dat hiermee alleen maar de sensatiezucht wordt gediend". Met dr. F. van Spanje, secretaris van de landelijke huisartsen vereniging. wordt gesproken over de structuurnota gezond- heids-4 zorg van staatssecreta ris Hendriks. In een commentaar op de moor den van de laatste tijd de vraag „Of in onze maatschappij het abnormale ndet te veel aandacht en begeleiding krijgt; en de nor male burger te weinig". Verder op zegt psychiater Musaph ,Uw kind heeft meer recht op hulp dan de pedofiel". al die onvrede is na de demon straties nog veel blijven han gen. Er is praktisch niets opge lost omdat de mensen die onze top vormen, weinig eisen heb ben gesteld die werkelijk wat veranderen aan de dagelijkse omstandigheden van de boer. Daarnaast een zeer uitvoerig por tret van mr. Jaap Boersma, omstreden figuur in het kabinet Den Uyl, „wie in dat koor mee helpt, snapt niet m welk va cuüm de 44-jarige Boersma ver keert. De door hem in 1967 voorspelde scheiding der gees ten in het confessionele kamp laat zich niet lang niet zien. In tegendeel, het CDA klontert steeds in het grijze midden aan een, reikhalzend uitziend naar een keer ter tijden". Naar aanleiding van de Firato veel kritiek in het blad op de vi deorecorder. „Het blijft nog een totale chaos. Slechts een enkel ding hebben ze met elkaar ge meen, ze geven alleen maar zwartwit beelden. Maar voor de rest kunt u het uitwisselen van banden wel vergeten'.' Simon Vinkenoog is op speurtocht gegaan in de Amsterdamse drugwereld en concludeert: „Ik heb geen enkele behoefte om mijn stem aan een onwelluidend persmuskietenoor toe te voegen. Laat het je voor gezegd zijn, dat er tegen herome geen kruid gewassen is". Vrij Nederland komt terug op Hendrikje Buker, die tien maan den lang dood in haar Haagse woning lag. „De gemeente Den Haag zal aan lysol allleen niet voldoende hebben om de na sleep va ndie tragedie weg te spuiten". Opmerkelijke uitspraken ook in een interview met defensiemi nister Vredeling. „Joop den Uyl is de grootste nationalist die er bestaat. Dat heb ik hem ook recht in zijn smoel gezegd". En: „Ik zou het liefst bij de Unilver willen werken als arbei derscommissaris,- en dan de grootste staking in Europa or ganiseren". Felle kritiek In het blad op de verslaggevers die de Brabantse ontvoeringszaak hebben gedaan. „Als den Uyl met dit soort lie den een gedragscode overeen wil komen, dan zal hij (jit soort lieden er eerst van moeten overtuigen, dat nieuws meer is dan handelswaar. Twee uiterst boeiende pagina's tenslotte over Senator Kennedy en het schandaal waardoor hij moolt president zal kunnen wor den, plus een amusante pagina Ard Schenk. De Nieuwe Linie onthult „Een be drieglijke energienota" ofwel „hoe ambtenaren Nederland drie kerncentrales proberen te verkopen". Geen root portret in het blad van landbouwminister Van der Stee. Een vriend: „Ach, hij Is eigen lijk nooit zo agrarisch bewogen geweest; hij heeft het hooguit van huis uit meegekregen. In een reportage over bedrijfson gevallen dit navrante detail. „In Nederland zijn zelfs 60 percent meer buitenlanders dan Neder landers het slachtoffer van be- drijfsongelukken. Buitenlanders hebben geen keus. Al het werk dat hen wordt opgedragen, voe ren ze uit, omdat ze weten, dat hun rechten beperkt zijn. Een interview tenslotte met Johan van der Keuken, van wie de VPRO drie films gaat uitzen den. De groene Amsterdammer heeft een interview met de Surinaam se welzijnswerker Maatrijk. „Dat ze veel kinderen hebben, is nog geen reden dat ze in de sneeuw moeten blijven staan? Wat de woningbouwverenigin gen, wat de Hollanders moeten begrijpen, is hoe ze aan die grote hoeveelheid kinderen komen: gebrek aan voorlichting en ar moede. Ook een beschouwing over het verdwijnen van de Tijd. „De Tijd van na de oorlog had eerst te vroeg gelijk, besefte, toen hij tot een andere opstelling was gebracht, te laat zijn ongelijk, en kon tenslotte met een mid denkoers niet meer op tegen ontwikkelingen die boven zijn macht gingen". Een gesprek tenslotte met de makers van de gekkenkrant. „Ik geloof dat de definitie van: hij bent zelf gek, en je hebt het zelf gedaan, en het is je eigen schuld, dat die in bedroevende mate gedeeld wordt door de patiënten zelf. Accent signaleert dat de penoze het wijkorgnan van Katendrecht verdrijft. „Het voortdurend age ren tegen de prostitutie zoals het wijkorgaan stelselmatig en agressief heeft gedaan; werkt moeilijheden in de hand. Die moeilijkheden zijn gekomen. Dat is niet in het belang van de bewoners en evenmin het be lang van de sexindustrie ter plaatse en haar clientele. Prof. A. Heertje blijkt na onenigheid teruggekeerd te zijn bij het blad „De nieuwe overeenkomst die ik met de uitgever van Ac cent heb gesloten, houdt in dat door de hoofdredactie van dit weekblad geen enkele Invloed op de inhoud van mijn artikelen zal worden uitgeoefend. Voorts een reportage over de vraag hoe een politieman zijn kinderen waarschuwt tegen lok kers. („Ik krijg wel eens de in druk dat je over de hele wereld inrichtingen moet bouwen, waar je alle kinderen vanaf de ge boorte instopt, en dat je de pe dofielen moet laten rondlopen") en een groot artikel over het heengaan van Veronica. Een inwoner van Houston heeft een oude pantserwagen uit de Tweede Wereldoorlog op de kop getikt en het vehikel weer in orde gebracht. Een van zijn gro te genoegens is met deze wagen te gaan winkelen. Met groot ont zag ontwijken de overige weg gebruikers het voertuig uit de Tweede Wereldoorlog. Politie Goes gaat 15-jarigen brommen leren GOES (ANP) De politie van Goes gaat jongelui die bijna 16 jaar zijn In een paar lessen pro beren bij te brengen hoe zij zich met de bromfiets, waar zij bij na aan toe zijn, in het verkeer moeten gedragen. Allereerst zal de kennis van de verkeersregels van de jongelui worden opge frist. De jongelui zijn deze ver keersregels in de vier tot vijf jaar die liggen tussen het ver- keersexamen op de lagere school en de eerste bromfiets vergeten, terwijl het weggedrag er in het algemeen niet op voor uit is gegaan, aldus de politie. Tijdens de lessen wil men niet al leen de kneepjes van het wegge drag bijbrengen, maar tevens een waarschuwing laten horen tegen de aanschaf van brom mers met technische manke menten. Op die manier hoopt men de jongelui zowel een fi nanciële als een lichamelijke strop te besparen: de lessen be ginnen op 24 september en zijn gratis. Grote NAVO- oefening DEN HAAG (ANP) De NAVO zal van 9 tot en met 27 septem ber a.s. een grootscheepse, vooral maritieme oefening hou den. Deze zal plaats vinden op de Noordzee, de Noorse Zee, het Kanaal, een deel van de Atlanti sche Oceaan en aangrenzende iandzones. Aan de oefening „Northern Merger", gedoopt— zullen land-, zee- en luchtmachteenheden deelnemen uit België, Canada, DenemTken, West-Duitsland, Noor ".en, Portugal, het Ver enig Koninkrijk en de Ver enigde Staten. RIJSWIJK Ook deze winter zullen weer kortingen worden gegeven op het laten verrich ten van binnenschilderwerk. Evenals de voorgaande jaren bedraagt de premie 20,- per man per dag. De periode waarin men echter tegen deze lagere prijzen schilderwerk kan laten verrichten is ver lengd met twee weken en deze periode loopt nu van 18 novem ber 1974 tot en met 7 maart 1975. Vooorwaarde voor deze korting is dat het werk min stens drie dagen in beslag moet nemen, tegen vijf in het vorige winterseizoen. De premieregeling is ingesteld ter bestrijding van de werk loosheid onder schilders gedu rende de winter en de kosten hiervan worden geschat op 14 miljoen gulden. Hiervan neemt het ministerie van Sociale Za ken een en een kwart miljoen gulden voor zijn rekening, de rest wordt gefinancieerd uit het reservefonds van het Be drijfschap Schildersbedrijf. Dit seizoen zullen ook de verf- fabrikanten voor het eerst aan de reclamecampagne meedoen. Zij zullen zich voor het meren deel richten op de meer pro fessionele opdrachtgevers zoals woningbouwcoöperaties, het ziekenhuiswezen en de horeca- sector, terwijl het Bedrijf schap zich in eerste instantie zal blijven richten op de parti culiere opdrachtgevers. Een nieuw aspect is ook dat de schilders zich niet uitsluitend zullen beperken tot verfwerk- zaamheden, maar zich daar naast hebben toegelegd op het geven van adviezen ten aan zien van de gehele inrichting van de woning. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In het Haags- Provinciehuis is gistermid dag het startsein gegeven voor een grootscheepse in ventarisatie van de lucht verontreiniging door be drijven, verkeer, tuinbouw en huisverwarming in Ne derland. Provinciegewijs worden alle bronnen van verontreiniging geregi streerd in samenwerking op vrijwillige basis met het bedrijfsleven. Doel van de inventarisatie is het verkrijgen van gegevens om de milieuverontreini ging in ons land terug te dringen. De resultaten blijven geheim. De gege vens worden opgeslagen in een rijkscomputer en zijn alleen toegankelijk voor enkele topambtenaren. Commissaris van de Koningin voor Zuid-Holland mr. M. Vro lijk gaf gistermiddag het start sein voor de registratie in Zuid- Holland, de provincie die na een proef in Limburg het eerst wordt doorgelicht. „Het is van eminent belang de oorzaken van de huidige milieusituatie bloot te leggen", aldus mr. Vrolijk. Aan de hand van de resultaten van de registratie van vervui- j lingsbronnen kan het beleid dui- delijk worden. „Het resultaat zal hopelijk ook zijn, dat de dis cussies tussen de verschillende betrokkenen zich verheffen uit I de wat verwarde sfeer, die zich j nu nog zo vaak voordoet", aldus i mr. Vrolijk die het betreurde, dat de resultaten niet openbaar j zullen zijn. „Op grond van onze j bestuurlijke verantwoordelijk heid hebben wij enige moeite met de afspraken die gemaakt zijn over de provinciale regi stratie. De openbaarheid mag niet verder gaan dan publicatie van de aanwezige verontreini ging in gebieden van ongeveer tien vierkante kilometer, omdat de bedrijven groot nadeel vrezen bij publicatie van hun gegevens. Mr. Vrolijk stelde daartegen over, dat geen van de bedrijven in het Rijnmondgebied nadeel heeft ondervonden na publicaties over hun vervuiling. Dr. N. J. A. Groen, hoofdinspec teur van het ministerie van Volksgezondheid, vertelde dat gegevens slechts zeer beperkt openbaar mogen zijn om enige indicatie over de vervuilers on mogelijk te maken. De gege vens uit de landelijke registratie worden in geen geval openbaar gemaakt. Zij worden opgebor gen in een rijkscomputer, die slechts door enkele topambtena ren toegankelijk is". De registratie van de bronnen van verontreiniging valt uiteen in twee scktoren. De provincie zorgt voor een grove inventari satie met behulp van ambtena ren ln de diverse gemeenten. Een onderzoekteam van TNO wordt ingeschakeld bij de „moeilijke" bedrijven, in sa menwerking met de ambtenaren die thans in de diverse gemeen ten toezicht op de milieuhygiëne moeten houden. De gehele registratie gebeurt op basis van vrijwilligheid. Volgens dr. Groen de enige mogelijkheid om snel aan de slag te kunnen gaan. Het onderzoek in geheel Nederland moet over vier jaar voltooid zijn. Namens de bedrij ven in Zuid-Holland zegde mr. A. J. Fokkema Andrie. voorzit ter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, alle medewer king toe, mits de overheid maar vasthield aan de toegezegde maatregelen ten aanzien van geheimhouding van de gege vens. Wasmiddelen duurder ROTTERDAM Wasmiddelen zijn de laatste tijd in prijs ge stegen: de winkelbedrijven brengen de hogere inkoopprijzen aan de consumenten in reke ning. Wasmiddelen stijgen thans per jaar ongeveer even sterk als de inflatie, aldus een woord voerder van Levers zeep maat schappij, een van de grote fa brikanten. De fabrieksprijzen zijn In 1974 sterk gestegen, maar de consu ment heeft dit tot dusver niet sterk gemerkt als gevolg van de aanmeldingsplicht van prijsver hogingen en wachttijden die de fabrikanten in acht moeten ne men bij prijsverhogingen Door de ..sterke concurrentie" in wasmiddelen in de detailhan del zijn prijsverhogingen tot dusver ook vaak u'tgebleven. al dus Levers zeep maatschappij. De wasmiddelenfabrikanten kre gen toestemming tot prijsverho gingen in verband met de stij ging van de prijzen van de grondstoffen. Ook verpakkings materiaal is duurder geworden. Gisteren hebben 'Vrienden van Blijdorp' de Rotterdamse dierentuin twee jonge gorilla's aangeboden. Het zijn het wijfje Salome (links) en het mannetje Shamsan. Men hoopt dat het paar een echtpaar zal worden en voor kleintjes zal zorgen. AMSTERDAM (ANP) —Met gr<>- Het LOG wijst de bewindslieden studenten meer kunnen stude» De Turkse senator I nan, voorzitter van de Turkse parlementaire commissie voor de EEG is gisteren naar Den Haag gekomen om de Turkse inzichten over de laatste internationale ontwikkelingen uit- j I een te zetten. Tijdens zijn korte bezoek werd de heer Inan door minister van buitenlandse zaken Van der Stoel op diens ministerie ontvangen. afschuw zien we steeds meer gebeuren waar we zo voor ge waarschuwd hebben, namelijk het In ctec-ds meer sektoren van het onderwijs en op steeds gro tere schaal vo,rkomen van stu dentenstops. schrijft de secreta ris onderwijs van het Landelijk Overleg Studenten Grondraden (LOG) in een open brief aan de ministers van Kcmenade, Dul- senberg en staatssecretaris Klein. op het recht op onderwijs vorming voor iedereen en vraagt wat er gedaan wordt met honderd formatieplaatsen, ondergebrncht in „de pot voor noodgevullen" in de begroting dit jaar. „Nu hebben wij de Het LOG heeft een ruilbeurs op» gezet voor studenten die hun! inziens een verkeerde unlversi» teit, hogeschool of studierichting hebben toegewezen gekregen. eerste 250 formatieplaatsen mo- Ook houden de studcntrnradei gen bewonderen en gebruiken. Maar wat is er met de laatste 100 aan de hand? Voor de dui delijkheid: 100 formatieplaatsen betekent bijvoorbeeld dat er 500 zich bezig met het organiserei van inlautacties voor uitgelote nen in de studierichtingen ge schiedcni8, Nederlands en biolo

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7