„Als bouwvakker keek ik in het begin wel op tegen al die geleerde mannen" Bewoners Duinweg hoeven zich geen zorgen te maken Misrekening in Noordwijk bij scholenbouw Aaltje en Neeltje zullen hun koffie met geitemelk missen Wethouder Cees van der Plas met pensioen Bloemencorso1 naar Noordwijk Noordwijkse snackbars eerder dicht DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van onze correspondent. Katwijk Toen hij naar bui ten keek, via het zorgvuldig gesoigneerde gras naar het nieuwe gedeelte van het ge meentehuis, zakte Van der Plas wat onderuit in zijn stoel en begon tevreden te glimla chen. Een „nou. wat zeg je er- van"-glimlach. Hij knikte weer met zijn hoofd in de richting van de nieuwbouw. „Mooi, hè, zei hij", en daar is nou zoveel kritiek op geweest. Het zou le lijk worden, het zou niet in de omgeving passen. Een half jaar nadat ze er vóór gestemd hadden kwamen er nog raads leden naar me toe om te zeg gen dat ze niet wisten wat er van terecht moest komen en dat ze er spijt van hadden dat ze er vór geweest waren. Nu is iedereen blij met die nieuw bouw". Cees van der Plas, de Katwijk- se wethouder, staat in het di recte aangezicht van zijn pen sioen. Nog een paar dagen. Dan zit het erop, na zestien jaar besturen. En hij is er niet eens rouwig om. „Ik ben toch een man van het oudere stem pel en mijn gezondheid is ook niet alles meer, dus wat zal je dan nog blijven zitten? Boven dien was het de laatste vier jaar toch al niet ideaal meer. Ik heb het de eerste twaalf jaar dat ik wethouder was be ter naar mijn zin gehad. Be sluiten komen de laatste jaren steeds moeilijker tot stand, de sfeer in de raad is ook anders geworden. Ik heb het idee dat er in het verleden toch meer gevoel voor democratische be ginselen was". „Toen ik pas in de raad kwam zat ik als eenvoudige jongen uit de bouwvakwereld wel een beetje aan te kijken tegen al die geleerde mannen, maar ik had al gauw in de gaten dat die belezenheid nog niet garant stond voor een zuiver bestuur lijk inzicht". eind van de jaren vijftig pas goed kon gaan combineren; bouwen en besturen. In de tijd dat hij wethouder werd, 1958, stond Katwijk aan het begin van de Grote Uitleg. De wo ningnood had zijn hoogtepunt bereikt en er werden plannen gesmeed om tot nieuwbouw op grote schaal te komen. De Hoornes en Cleyn Duin werden ontworpen. De kritiek op de manier waarop deze wijken tenslotte gebouwd zijn, is de laatste jaren ombarmhartig geweest. Ze zouden door hun dichte bebouwing onleefbaar zijn. „Ja, die kritiek. Ik kan daar kort over zijn. Zij Is volgens mij onterecht. In de toenmali ge situatie zaten we met twee vaste gegevens, een enorm te kort aan huizen en een klein grondgebied. We konden moei lijk anders dan voor hoogbouw kiezen". Wie met Cees van der Plas praat kan er moeilijk onderuit de kwestie van het Centrum plan naar voren te brengen, het levenswerk van Van der Plas, dat in de loop der jaren tot het spook van de Katwijkse samenleving is uitgegroeid. Na sinds 1974 weinig nadrukke lijk in het gemeentehuis aan wezig te zijn geweest had het Centrumplan de afgelopen zit tingsperiode aangenomen moe ten worden. De raad nam in '71 ook het principe-besluit ak koord te gaan met het ontwerp van het bureau OD 205, maar tot verbijstering van in het bij zonder Cees van der Plas, ver wierp de raad datzelfde plan in juni 1973 weer. Dat gebeur de doordat er in de raad een groep van dertien was ont staan die niets met de door Van der Plas voorgestane plannen te maken wilde hebben. Het afstemmen van het Cen trumplan was het begin van een ongekende bestuurlijke malaise die op dit moment nog steeds voortduurt. „Na alles wat ik tot nu toe aan plannen gezien heb blijf ik erbij dat mijn plan. het oorspronkelijke dus, het beste is". Het toeval wil dat zijn belang rijkste tegenstander in deze kwestie, Van Raalte, hem waarschijnlijk gaat opvolgen in het college van b. en w. Van der Plas doet daar wat beden kelijk over. „Dit college", zegt hij, „zou mijn keus niet zijn. Ik begrijp niet goed hoe ie mand die vier jaar tegen vrij wel alle belangrijke voorstellen van het college was, nu ineens die voorstellen moet gaan uit werken". Na deze opmerking kijkt hij wat zuinig. „Ik kan er verder beter weinig over zeggen. Ik heb er geen zin in de nieuwe raad te gaan zitten beïnvloe den. Het is mijn verantwoorde lijkheid niet meer". Op weg naar de uitgang van het gemeentehuis zegt hij nog: „Ik denk niet dat ik veel op de publieke tribune zal zitten. Misschien als het centrumplan er door komt". ,Een betreurenswaardige zaak' Van onze correspondent NOORDWIJK Uit een nota over de scholenbouw In Boe- renburg is gebleken dat van het nieuwe scholencomplex voorlopig zes lokalen niet zullen worden gebruikt. Wat ,,De Schapendel" betreft zullen haar drie lokalen wel weer spoedig bezet zijn, maar ten aanzien van ,,De Vier- boet" wordt niet verwacht dat de school in de naaste toe komst enige groei van betekenis zal vertonen. Volgens het raadslid Bedijn (PvdA) is dit eef betreurenswaardige zaak. ,,Een betere planning, zo zei hij had een en ander* kunnen voorkomen". Zowel hij als de heer Schaafsma (WD) bepleitte deze week in de gemeenteraad een spoedig uitkomen van de toegezegde Onderwijsnota. Wet houder Van Leeuwen; „Het leegstaan van de lokalen is een vervelende geschiedenis, maar er dient rekening te wor den gehouden met de vrij zelfstandige positie van do schoolbesturen". Volgens onderwijsdeskundige De Witt (prot. chr.) is deze misrekening een gevolg van het feit, dat scholenbouw over een zeer lange termijn van soms wel tien jaar moe ten worden gepland. „Inmiddels verouderen woonwijken, de bezetting van de scholen en dergelijke". Ondank» protest raadslid Noordwijk Met de stem van KVP-er Faase tegen heeft de Noord wij kse raad besloten een subsidie van 10.000 gulden be schikbaar te stellen om volgend Jaur het st reekcorso ook naar Noordwijk te laten rijden. Een en ander echter onder de con ditie, dat het bij wijze van experiment voorlopig één jaar zal zijn. Faase voorzag weinig heil In het naar Noordwijk halen van de bloemencorso „omdat het die dag in Noordwijk toch al erg druk pleegt te zijn". Het verkeer naar Noordwijk zou hier door ernstLg geblokkeerd worden en bovendien vroeg hij zich af of een dergelijk evenement wel omzetvergrotend zou wer ken. Vogelaar (prot.chr.) daarentegen geloofde dat men met een dergelijk evenement de Noordwijkse bevolking beslist zou die nen. NOORDWIJK De bewoners van de Duinweg maken zich zorgen over de plannen voor de bouw van een tennishal naast het bow lingcentrum aan de Van Pan- huysstraat. Burgemeester mr. J. M. Bonnike zei deze week in de gemeenteraad het bezwaar schrift wat voorbarig te achten. „Het staat namelijk nog lang niet vast of dit bouwplan ooit de eindstreep zal halen. Mocht dit wel het geval zijn, dan zullen belanghebbenden ruimschoots De kermis aan de Golfbaan was bij verschillende omwonenden niet zo best gevallen. Zij lever de lawaai en overlast op en reeds bij voorbaat tekende men protest aan voor het geval, dat volgend jaar weer een dergelijk evenement op het parkeerter rein zou worden gehouden. De Witt (prot. chr.) had begrip voor de moeilijkheden. Hij be trok in zijn betoog ook de thans aan de gang zijnde kermis in Noordwijk-Binnen, die in de on middellijke nabijheid plaatsvindt van het bejaardencentrum St. Jeroen. Hij meende dat men de bezwaren van de bewoners niet moest bagatelliseren. Volksfeesten moet men nu een maal in het centrum van het dorp vieren, meende de voorzit ter. Hij zag voor de kermis in Noordwijk-Binnen niet direct een alternatief. Wat de kermis op de Golfbaan betreft», waren er ook stemmen uit het bejaar dencentrum Groot Hoogwaak, die de aanwezigheid van het feest wel leuk vonden. Volgend jaar zal het college bekijken of de kermis op een andere plaats als de Golfbaan kan worden ge houden. Mochten de bewoners van Sint Jeroen bezwaren heb ben, dan dienen zij tijdig het gemeentebestuur op de hoogte te brengen. RAAD STELT ALS EIS: Huizen in Vreewijk alleen voor Noord wijkers" Noordwijk - Het ontwerp bebou- wingspian voor het saneringsge- bied "Vreewijk" is deze week in de Noordwijkse raad op fel ver zet gestuit van de PvdA en de PPR. De mogelijkheid dat als nog zeven premiekoopwoningen in de vrije sector zouden verda gen, wilden zij beslist uitsluiten. Andere raadsleden namen een iets ruimer standpunt in, doch stelden wel de conditie, dat alle woningen, vrije sector of niet, uoor Noordwijkers zouden moe ten worden betrokken. Volgens B. en W. van Noordwijk gaat dat de gemeente vrij veel geld kosten. De Geus (prot.chr) zag dit als geen onoverkomelijk bezwaar. "Bij uitbreidingsplan nen moet de exploitatie sluitend zijn, maar nu het een sanerimgs- gebied betreft, is het mogelijk uit de reservefondsen bij te pas sen", zo zei hij. lurgemeester Bonnike en wethou der Van Duyn maakten duide lijk dat in verband met de grondprijs naar een zo dicht mogelijke bebouwing moest worden gestreefd. "Dit is de enige mogelijkheid om in het j sanermgsg'bied sociale woning-1 bouw te realiseren". DE ZILK - De organisatoren van de Volksspelen in De Zilk hadden het deze dagen niet beter kunnen treffen. De zon schijnt, de sfeer is voortreffelijk en wat wil je dan nog meer. Een grandioos feest waar \>ooral de jeugd met volle teugen van geniet zoals deze foto van het straattekenen duidelijk laat zien. Maar aan alles komt een eind. Vanavond worden de spelen weer afgesloten. „Puyckendam" moet plaats maken voor nieuwbouw Noordwijk De raad van Noord wijk heeft deze week besloten de Algemene Politieverordening zodanig te wijzigen, dat de snackbars voortaan op hetzelfde tijdstip moeten sluiten ais de bar-dancings. Met ingang van 15 september a.s. zullen de snackbars dus om 24.00 uur dicht moeten zijn. KVP-er Faase sputterde tegen en» voerde aan dat het besluit te veel in het zakenleven zou in grijpen. Bovendien zou er nog een rapport uitkomen van de hoofdinspecteur van politie over deze aangelegenheid. Burgemeester Bonnike zei, dat dit rapport betrekking heeft op de sluitingst:jden in het algemeen, maar niet over een afzonderlij ke sluiting van de snackbars.- Lisse Het Dienstcentrum aan de Eikenlaan organiseert een grote klaverjascompetitie op Woensdagmiddag in de zaal van het centrum. Hiervoor kan men zich aanmelden bij de heer W.P. van Dijk, die daar elke woensdagmiddag aanwezig is. Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT - Het ziet er dan toch naar uit dat op zeer korte termijn het bekende koets huls "Puyckendam" plaats gaat maken voor een aantal vrije vcstingwoningen. Belde Blok oude bewoners, de dames Aal tje en Neeltje Meljland, gaan eind september over naar de bejaardenflat Pulk en Dam en dan kan er gesloopt gaan wor den. "Doodzonde" vindt de Historische Kring "Noortich in den Hou- the", want niet alleen is Puyc kendam van grote historische waarde, maar bovendien zou met de uit rond 1680 daterende gebouwen nog best Iets leuks kunnen worden gedaan voor de Noordwijkerhoutse jeugd. Voorzitter van de Historische Kring P. Warmerdam zegt: "We snappen de gemeente niet. In Noordwijkerhout zitten we te springen om ruimte voor de jeugd. Het Jeugdcentrum De Mast is al overbezet en de jeugd van veertien tot zestien jaar heeft helemaal bar weinig. En dan praten we nog niet eens over de noodvertrekken waar momenteel de verkenners en de padvinders zijn ondergebracht" Re gemeente Noordwijkerhout is echter resoluut in haar voorne- Aaltje en Neeltje hadden het pulk.- men het stukje grond, waarop de boerderij staat, te benutten voor de woningbouw, al zal ver moedelijk het overgrote deel van de woningen gaan worden bezet door niet-Noordwijkerhou- ters. Alle pogingen om het koetshuis voor Noordwijkerhout te bewa ren, zijn op een mislukking uit- de zin. Maar die tijd is nu voorbij. Als ze nu uit het raam kijken zien ze slechts bull-do- zers- nieuwbouwhuizen en hijs kranen. Het woningbouwproject Victor sluit hen steeds meer in totdat ook voor hen de dag aan breekt, waarop drie eeuwen Noordwijkerhoutse historie met de grond wordt gelijk gemaakt, gelopen. In de reed heelt des- Tm„ deill|d, het p,„d d; tijds D'66-er heer Maarseveen, zonder succes overigens, felle aanvallen gedaan op het koet- siersbeleid. Burgemeester Bos nia zei het toen helemaal niet bezwaarlijk te vinden als hij "de slopersburgemester" zou worden genoemd. Puyckendam moest en zou tegen de grond. Meer dan vijfenzeventig Jaar heb ben Aaltje en Neeltje Meijland hun dagen gesleten In het ro buuste maar toch erg knusse koetshuis. Jarenlang leefden ze j .1, God In Fronkrllk. Een oigon',SSE G pr| moestuin met een peer geiten., b|| lwhn|„.he dienst een oud-Hollandse huiskamerj van het Lab v00r Bloembn1>n- waarin een olielamp in de don- onderzoek te Lisse. zal op don kere uurtjes voor verlichting derdag 5 september a.s. pehul- moest zorgen, koffie met geite- digd worden in de filmzaal van melk, geen stromend water, geen I het Lab., omdat hij 25 jaar bij electriciteit, geen gas. d t bedrijf Ln dienst is. gemeente verkochten stond in de koopovereenkomst dat Aaltje en Neeltje net zolang in de boerderij mochten blijven wo nen als ze wiien. Die afspraak Is nog steeds geldig, maar do dames Meijland lijken het nu wel voor gezien te hebben. De rust is weg. Nog even en dan drinken ze hun koffie met nor male koffiemelk. Noordlokalen voor onderwijs in Poel polder LISSE Op een terrein nabij het Esso-benzinesto*'«n ta de Llsser Peolpolder worden momenteel de noodlokalen voor een tweede Openbare Basisschool opgetrok ken. De montage van de lokalen zal ongeveer een week in beslag nemen, waarna de omgeving aan de school aangepast wordt. Binnen enkele weken hoopt men alles in gereedheid te brengen, opdat inde loop van de maand september de opening vnn de tweede O.L.S. zal kunnen plaats vinden. Tot hoofd van deze school is benoemd de heer Kes- seling, die met twee onderwijze ressen aan de drie laagste klas sen van deze nieuwe school on- fierwijs zal geven.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5