Gemoedelijke W eense zwier met Stehgeiger Boskovsky Landelijk Pastoraal Overleg bespreekt gedrag van christen in samenleving Nederland heeft eerste' kampioen frikadel eten KERK EN WERELD Bezuiniging op komst voor geestelijke verzorging leger PAG*NA 15 De wervelende beweging van wals, polka en mazurka lijkt de weerspiegeling te zijn van een gelukkige tijd en van een stad die een flinke honderd jaar ge leden onvoorwaardelijk van het leven wilde genieten. Er is wel eens gezegd dat dit de laatste idylle in de Europese geschiede nis is geweest. De juistheid daarvan in het midden latend, kan in geen geval worden ont- kerd dat het publiek nadien tel kens in die romantiek terug vluchtte om zich te verwarmen aan de gelukzaliger zwier waar van het vuur overigens wat mil der werd en het karakter wat gemoedelijker. Een Weense avond, sinds een jaar of tien volgens de beproefde for mule met sopraan Maa-git Schramm en tenor Rudolf Schock blijft drommen mensen trekken. Het Congresgebouw had voor gisteren en vandaag zo'n avond aangekondigd maar er moest in allerijl nog een derde uitvoering op aanstaande maan dag worden geofganiseerd om aan de vraag te voldoen. En dat men genoten heeft en genie ten zal, lijdt gene enkele twij fel! Ook al is Robert Stolz wèl met zijn muziek maar van wege zijn hoge leeftijd niet meer in per soon aanwezig. Willi Boskovsky was dit keer niet alleen een waardig opvolger maar eerlijk gezegd zelfs een beter dirigent. De toeschouwer kan de muziek van zijn houding en gebaar afle zen en al blijft een oerhollands orkest a's het Utrechtse wat schraaltjes van klank en vaak wat voorzichtig, de dirigent wist het de losse zwier en het prik kelende ritme aardig bij te brengen. Bovendien behoort Boskovsky tot de weinigen die een echte Stehgeiger kan zijn zoals Lanner en vader en oom Strauss dat waren. De hymne aan Wein, Weib und Gesan^ kreeg daardoor een sterke sug gestie. Een extra pluim verdient Bos kovsky omdat hij veel meer dan gewoonlijk gebeurt, aandacht schonk aan Josef Strauss, de jongeren broer van de geniale Johann die als persoonlijkheid zo sterk dominerde dat Josef in de schaudw bleef, hoewel hij pittige en sprankelende muziek jes maakte, getuige het vijftal dat nu van hem werd gespeeld buiten de fameuze pizzicato-pol ka waarvoor beide broers sa men tekenden. En de vocale solisten? Ach, zij kennen alle kneepjes van het vak, vullen het podium en sla gen er soms in ons te doen ver geten dat zij roofbouw pleegden op hun mooie stemmen waar van menig toontje aardig kaal werd. In de akoestiek vaji de PWA-zaal forceerden zij zich soms tevergeefs maar toch lis ten zij geroutineerde vervoering op het publiek over te brengen. Zeker, van de oorspronkelijke wals Wiener Blut bleef niet zo heel veel over maar zj acteer den een charmant tafereel, en de toilletten die Magrit Schramm showde, waren tenminste onver valste operettekostuums. Ks. Kunst en Kunstenaars De Vereniging voor Kamermuziek te 's-Gravenhage organiseert jn het komende seizoen weer twee concertseries in Diligentia. In serie A treden op: het Amati Kwartet m.m.v. cellist Anner Bijlsma (10 okt), het Alban Berg Kwartet (14 nov.), het Lindsay Kwartet (12 dec.), Het Quartetto Beethoven (30 jan.), Het Bartok Kwartet (20 maart) en het Quartetto Italiano (17 apr.). In ^erie B treden op: het Allegri Kwartet (5 nov.), het Tokyo Kwartet (25 nov.), het Smetana Kwartet (7 jan.) en het Guarneri Trio (25 febr.). (Van een onzer verslaggevers) SOEST - Nederland heeeft er weer een merkwaardig kam pioen bij. Gisteravond slaagde de 17-jarige Anton Metz erin om met het eten van tien frikadel len de eerste landelijke kam pioen in deze sport te worden. Zijn mededingers moesten met wit en groen wegtrekkende ge zichten toezien hoe hij enkele meters hete en vette frikadel len naar binnen werkte. Hij bracht daarmee het eerste Ne derlandse kampioenschap frika del eten op zijn naam, dat was georganiseerd door een jubile rende winkeliersvereniging in Soest- In de voorronden, die vier uur eerder werden gehouden had de kampioen reeds acht frikadel len verorberd. Naar berekenin gen van insiders bracht hij daarmee het genuttide aantal meters vleeswaar op 3.06 kilo Het kampioenschap bracht hem behalve een kus van, uiteraard miss Frikadel, ook een brom fiets op. Naar men aanneemt gaat de kampioen de bromfiets gebruiken om in training te blij ven door van snackbar naar snackbar te rijden. Grote brand in Moskou MOSKOU (AP)- Een van de grootste paviljoens van het So- kolniki park in Moskou, waar regelmatig tentoonstellingen worden gehouden, is gisteren door brand verwoest- In het pa viljoen, waarvan de buitenmu ren uit staal en glas bestaan, zou 4 september een gecombi neerde Frans-Westduitse en Amerikaanse tentoonstelling van chemische producten worden geopend. Nadat de brand was uitgebroken moesten Franse, Amerikaanse en Westduitse zakenlieden en arbeiders zich uit de voeten ma ken door van de eerste verdie ping van het gebouw te sprin gen. Hogere omzet-winst Wyers AMSTERDAM (ANP) Wyers NV (groothandel in woninginrichting en -textiel) heeft in de eerste tien maanden van het boekjaar 1973- 1974 (tot en met eind juli) een hogere geconsolideerde winst be haald dan in dezelfde periode van 1972-73. De omzetten in Neder land en België zijn toegenomen, waardoor de relatieve positie kon worden versterkt. De kostenstijging inclusief rente konden in Nederland niet volledig worden opgevangen, zo heeft het bedrijf bekend gemaakt. PAULUS DE BOSKABOUTER - DE HELDENMOL Door JEAN DULIEU K-58 'En nou geen gepieker meer over Mol.' sprak de oude uil bars. 'Jij gaat gewoon naar je boom en pas op als ik je weer de kant van de heksehut uit zie gaan!Zuchtend wendde Paulus zich om en stapte gehoorzaam weg. Maar over Mol piekerde hij natuurlijk toch. want wat zou die nu uitspoken? Welnu. Mo> spookte weer iets zeer gevaarlijks uit. Hij was er na heel veel moeite waarach tig in geslaagd het tafelblad te bereiken en daarop verscheen hij nu. 'Goeie gena de.' fluisterde Eucalypta. die haar Ogen niet geloven kon, 'nou heb ik zeker ook nog te diep in het glaasje gekeken.' 'Hèhè.' zuchtte Mol, 'dat was een hhh-he- le klim. Wil jij een wurm?' SUSKE EN WISKE DE NARE VARAAN fw btóimn mrt tin klriniQhridir Mri\ pnjlmllrboofirs Qivuldi chmpiQm y-nrrf ll ddt dlltl LUCKY LUKE - „DE BLAUWVOETEN OP OORLOGSPAD' VAVDf woere^j heelt de medi- w z'va/ wawoêa/ vol e. a.lêrje... ONZE DAPPEREN ZIJNI MET LACMTOFFER Verlies hij IHC-Holland ROTTERDAM (ANP) IHC Holland heeft vorig jaar op de orders voor drie booreilanden in Amerika 94.8 miljoen bruto verloren. De winst na belastingen op de overige activiteiten van de groep be draagt 14,2 miljoen. Het verlies ad 80,6 miljoen is ten laste ge bracht van de voorziening latente belastingverplichting 33,5 mil joen). de algemene voorziening onderhandse werken 4 miljoen) en de algemene reserve (43,1 miljoen). Het eigen vermogen is ge daald van 115.2 miljoen op 31 december 1972 tot 79,9 miljoen op 31 december 1973. Hierbij is rekening gehouden met stockdividend 1972 en conversie van converteerbare obligaties in aandelen. Er zal geen voorstel tot dividenduitkering worden gedaan (1972: 1,80), zo heeft het bedrijf meegedeeld. Moita passeert dividend UTRECHT (ANP) Als gevolg van de wijziging In het bedrijfsbeleid heeft NV Verzekeringsbank MOIRA in 1973 een geconsolideerd vrr- liees geleden van 131,288 tegen een winst van 211,439 in 1972. Voorgesteld wordt het dividend te passeren (20 procent in 1972), zo blijkt uit het jaarverslag. Reductie lening Amrohank AMSTERDAM Op de 10,75 procent obligatielening 1974 per 1975- 1984 groot 75 miljoen ten laste van de Amrobank Is tot een zoda nig bedrag ingeschreven dat bij de toewijzing een belangrijke re ductie moet worden aangepast. Met een ook door de K.R.O.- radio uitgezonden toespraak zal kardinaal Alfrink morgen avond in het congrescentrum Leeuwenhorst te Noordwijker- hout het tweede Landelijk Pas toraal Overleg openen. Dan zullen dezelfde avond, alsmede zaterdag en zondag de zeven bisschoppen met de afgevaar digden van de bisdommen we derom spreken over vraagstuk ken van de kerk in deze tijd. De zes zittingen van het Pasto raal Concilie in 1968 tot 1970 meegerekend, wordt het voor de achtste maal, dat een der gelijk overleg wordt gehouden. De komende vergadering sluit aan op die van januari 1973, toen men met elkaar sprak over de rechtvaardigheid in de wereld, want nu zal men over leggen hoe dit mondiale vraag stuk concrete toepassing kan vinden in de houding van de christen in de produktie-, pres tatie- en consumptiemaat schappij. Aan dit landelijke overleg zijn maanden lang discussies voor afgegaan in de diocesane pas torale raden en in gespreks groepen. Basis daarvan was de brochure „Mens, waarheen?", een onofficieel document, uit gegeven door het secretariaat van de r.k. kerkprovincie in Utrecht en De Horstink in Amersfoort. De brochure was een uitwer king van de bisschoppelijke vastenbrief 1973, gewijd aan ..Welvaart, verantwoordelijk heid, versobering". De brochu re is in 30.000 exemplaren on der de Nederlandse katholie ken verspreid en besproken. Aan het tweede Landelijke Pastorale Overleg nemen onge- Dr. G. H. Verengd veer 160 personen deel in aller lei functies. Maar het eigenlij ke overleg wordt gevoerd door de bisschoppen, de zesenvijftig afgevaardigden uit de bisdom men en vijfentwintig deelne mers, aangewezen door het zo genoemde kiescollege. De be doeling van die toegevoegde le den is een zo evenwichtig mo gelijke vertegenwoordiging van de verschillende stromingen binnen de katholieke gemeen schap te verzekeren. Onder de deelnemers bevinden zich ook gasten, zoals de pro- nuntius in ons land, mgr. Ange- lo Felici. vorder vertegenwoor digers van het Interdiocesaan Pastoraal Beraad in Vlaande ren, van de Zwitserse synode en van de synodes in West- en Oost-Duitsland. Zoals reeds lang gebruikelijk Is zenden ook de kerken der orthodoxie en der reformatie waarnemei-s. Zo zal de Nederlandse Her vormde Kerk aanwezig zijn in de persoon van haar secreta ris-generaal, dr Albert van den Heuvel en de oud-katholieke kerk In de persoon van haar aartsbisschop mrg. M. Kok van Utrecht. Ook de Islam is vertegenwoordigd in de per soon van de heer Van Bom mel In totaal zullen dertien kerken en kerkgenootschappen aanwe zig zijn alsmede het Humnis- tisch Verbond. Voor allen treedt prof. dr. J. F. Lescrau- waet uit Tilburg als contact persoon op. Onder de deelne mers aan het Landelijk Pasto raal Overleg bevinden zich ook drie buitenlandse werknemers in ons land, een Italiaan, een Portugees en een Spanjaard alsmede een rijksgenoot uit Su riname. Basis voor de discussies zijn de aanbevelingen, die voortge komen zijn uit de discussies, welke afgelopen jaar overal In den lande zijn gevoerd. Deze aanbevelingen zijn samenge voegd en zijn onderverdeeld in vijf groepen van onderwerpen: 1. waarheen zijn wij op weg? 2. Het gezin. 3. het onderwiis. 4. het werk. 5. de buitenlandse werknemers. Voor de kwestie der buiten landse werknemers, hun pro blematiek en de houding der c*- «*enen tegenover hen, be schikken de deelnemers aan het overleg in Noordwijkerhout over een onlangs gepubliceerd rapport „De Nederlandse sa menleving en de buitenlandse werknemers". Uit dit rapport van de commissie Justitia et Pax is de aanbeveling overge nomen om te komen tot een apart vicariaat of centrum voor de pastoraal onder de buiten landers. Andere aanbevelingen dringen onder meer erop aan, dat de gelovigen hun eigen machte- loosheidsgevoel doorbreken door actief mee te werken aan acties als „X-Y" (vrijwillige belasting voor ontwikkelings werk). Gast aan Tafel, Solida- ridad, hulp aan derde wereld, Wereldwinkel. Amnesty Interna tional, Betaald Antwoord. Men sen in Nood, Vastenactie enz. Een andere aanbeveling zegt, dat de pastoraal erop gericht moet zijn de gelovigen te bege leiden tot vrijwillige versobe ring. Een belangrijke taak rust volgens de aanbevelingen bij de gezinnen. Groepen echtpa ren dienen steun te zoeken bij olkaar en liefst jongeren bij hun overleg te betrekken Een in te stellen landelijke werkgroep, bij voorkeur ver bonden aan de Raad van Ker ken, zou tot taak moeten krij gen de gezinnen te begeleiden. De Nationale Raad voor Litur gie dient In samenwerking met de diocesane liturgische com missies de geestelijke achter grond aan de gezinnen te ver schaffen door mogelijkheden aan te reiken voor concrete bezinning en gebed. In een andere aanbeveling wordt erop aangedrongen bij de bisschoppenconferentie zo spoedig mogelijk een „Raad voor Kerk en Samenleving" in het leven te roepen. Hierover werd ook reeds gesproken in de eerste bijeenkomst van het Landelijk Pastoraal Overleg in januari 1973. De idee ervoor werd geopperd door het be- Dr. J. Kremers drijfsapostolaat. De raad zou een adviescollege moeten worden voor de bis schoppenconferentie en daar naast de geloofsgemeenschap actief betrekken bij maat schappelijke vraagstukken. Een derde taak voor deze raad zou zijn de bestudering van on der meer de werkelijke beteke nis voor de mensen van de ka pitalistische en socialistische produktiesystemen, van de in ternationale verdeling van ka pitaal en arbeid, van de chris telijke ethiek van de inkomens verdeling en dergelijke. Aan de oprichting van deze „Raad voor Kerk en Samenle ving" wordt in de aanbevelin gen de hoogste prioriteit toege kend. Met dit laatste voorstel volgen de aanbevelingen het voorstel van de synode, die In Oostenrijk gehouden Is. De Oostenrijkse synode nam in derdaad het besluit een derge lijke raad in te stellen cn leg de het ann de bisschoppen voor. De Oostenrijkse bis schoppen hebben het voorstel echter niet overgenomen onder de motivering, dat zij bij der gelijke vraagstukken van maatschappelijk-politieke aard reeds deskundigen raadplegen. De eerst? intentie van het Lan delijk Pastoraal Overleg is echter niet besluiten te nemen, maar om het bewustmoklngs- proces onder de Nederlandse katholieken verder op gang te helpen. Het overleg is bedoeld als een adviserende steun aan de bisschoppen. Omdat do bis schoppen echter aan de discus sies deelnemen kan het over leg ook beleidsvormend ge noemd worden. De bisschoppen leiden de dis cussies niet. Dit laten zij over aan twee gespreksleiders, te weten prof. dr. J. Kremers. voorzitter van de Wetenschap pelijke Raad voor het Rege ringsbeleid, voorzitter van het stichtingsbestuur van de katho lieke universiteit van Nijme gen en hoogleraar In de psy chologie, alsmede dr. G. Verin- ga. oud-minister van Onder wijs en voorzitter van de cen trale beleidscommissies voor de katholieke instellingen van wetenschappelijk theologisch onderwijs. Op de laatste dag vap het Lan delijk Pastoraal Overleg is als iets nieuws een vragenuurtje aan de bisschoppen Ing'-last. En'ge voorwaarde Is. dat de vragen van belang z'jn voor de hele kerkprovincie. Zij moeten tevoren worden ingeleverd. De geestelijke verzorging In de krijgsmacht zal zich niet geheel kunnen onttrekken aan de bezuinigingen die op defensie zullen worden doorgevoerd. Dit heeft brigade-generaal C. v. d. Kun, sous chef 1 van de dienst opperofficier persoheel koninklijke landmacht, in het militair vormingscentrum De Vlasakkers in Amersfoort verklaard op een bijeenkomst voor aalmoezeniers, personeelsfunctionarissen van bisdommen en provinciaals van or den en congregaties naar aanleiding van het 60-jarig bestaan van de geestelijke verzorging in de Koninklijke Landmacht. Aanhakend bij hetgeen in de jongste defensienota hierover wordt gesteld zei hij een reorganisatie nan de top van de geestelijke verzorging In de krijgsmacht onontkoombaar te achten. Hij acht te waakzuamheid gewenst. De secretaris-generaal van de r.k.kerkprovincie, dr. P. Vriens, lanceerde in Amersfoort het plan om. ter betere uitwisseling tus sen parochii-le en ,.krijgsmncht"-ziclzorg, de aalmoezeniers in prmrjpc vijf Jaar in de krijgsmacht te laten werken. Dit plan ontlokte tijdens de discussie de vraag of men wel voldoende priesters voor deze taak zal kunnen krijgen en of geen pastorale werkers ingeschakeld kunnen worden. Generaal v. d. Kun achtte de positie cn het gezicht van de pastorale werker in de kerk nog te onduidelijk om tot zo'n inschakeling over te kunnen gaan. Dr. O. ter Reegen. secretaris van de werkgroep professioneel pastoraat en z.jn samenwerkingsverbanden van de Nederlandse kerkprovincie, deelde mee dat eind van dit jaar meer duidelijk heid over de juridische status van de pastorale werker zal ont staan, waarna defensie haar houding opnieuw zal kunnen bezien.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15