De Citroën CX 2000, jen verbluffende wagen Goudvink fluit volkswijsjes Volks wagen 4 procent duurder ÖNDKKDAG 29 AUGUSTUS 1974 HET BINNENHOF Het klinkt wat ongeloofwaar dig, maar het is niettemin een feit dat dr. Nicolai van het Max Planckinstituut in Seewiesen een goudvink twee volksliedjes heeft leren fluiten. Hij heeft het onlangs op een bijeenkomst gede monstreerd. Kristalhelder kon het auditorium het lied „In het groene woud. daar waar de lijster zingt", uit keel en snavel van de goud vink horen opklinken. Nico lai begon het experiment toen het dier nog pas veer tien dagen oud was en hij maakte gebruik van het doen en laten van in de vrije natuur levende jonge en ou de goudvinken. De eerste het afnemen en daarmee ook het gewicht van het menselijk lichaam. Dat is de mening van dr. Van Flan- dern, een sterrekundige die in dienst is van de Ameri kaanse marine. Dr. Van Flandern heeft berekend dat iemand van 158 kilo per jaar een miljoenste deel van een. gram lichter wondt. Volgens hem vermindert de zwaarte kracht per jaar met één deeltje op de tien miljard. Ook de gemiddelde snelheid van zowel de zon als de maan is aan het afnemen.: De maan verwijdert zich per jaar met 2.56 cm van de aarde. De aarde verwijdert zich per jaar 12 meter van Het aardige van de wetenschap worden eerst door beide ou ders en dan, na het verlaten van het nest na ongeveer veertien dagen, uitsluitend door de vader opgevoed. Ge durende deze vaderbinding leggen de jongen er zich op toe het gezang van de vader in alle details te leren. Af gaande op dit natuurlijke gegeven begon Nicolai van de derde levensweek af aan het dier twee volkswijsjes voor te fluiten. Het jonge dier accepteerde de surro gaatvader dadelijk. Nadat het de beide wijsjes zes maanden lang had aange hoord, zong het in ritme, tempo en klankkleur nauw keurig. de liedjes na. Op merkelijk was dat de vogel het eerste en het tweede lied gescheiden weet te fluiten. Het dier blijkt dus beide lie deren als zelfstandige eenhe den. resp. composities te kunnen onderscheiden. Als de goudvink ergens blijft steken dan reageert hij net als een kind door het wijsje nogmaals van voren af aan te beginnen, net zolang tot hij de draad weer opgevat heeft. Fluit „vader Nicolai" daar tussendoor, dan onder breekt de vogel het gezang om verder te gaan nadat „vader" met zijn fluiten is gestopt. De vogel zet dan het gezang voort, waar Nicolai gestopt is. De goudvinken bezitten, naar nu wordt aan genomen, het vermogen lie deren als „accousitische ge stalten" te herkennen en de ze, ingeval ze onderbroken worden, te completeren. Lichter worden de zon. De lengte van het jaar neemt ongeveer een halve seconde per eeuw toe. De lengte van een dag met ongeveer eenduizendste se conde per eeuw. Ex-riool Nog niet zo lang geleden was- de Theems, evenals de Rijn, een soort riool, waarin geen leven gedijde. Thans is deze meest bekende Britse rivier weer leefbaar voor vogels, vissen en planten. Reusach tige installaties voor de af valwaterzuivering zijn aan de oevers van de rivier ver rezen. Sedert 1963 heeft men jaarlijks de zuurstofstand van het water bepaald en bevonden dat het Theems- water steeds meer zuurstof ging bevatten. Men kan nu zeggen dat de verontreini gingsverschijnselen nage noeg verdwenen zijn en dat betekent dat het leven in de rivier is teruggekeerd of aan het terugkeren is. Eind 1972 werden al 66 vissoorten ge teld. Zelfs forellen beginnen terug te keren. Alleen de zalm blijft nog weg. De zee vogelstand is dusdanig toe genomen dat van een klein wonder gesproken kan wor den. Vroeger was er op de veertig kilometer lange strook tussen Londen en Til bury nauwelijks een eend te zien. Thans zijn er omvang rijke populaties. In totaal overwinteren nu in deze om geving meer dan 10.000 vo gels. Zeezwaluwen zijn dit jaar als geregelde trekkers aangetroffen. Een jaar of wat geleden waren het nog zeldzaamheden. Wat met do Theems mogelijk is, moet ook met de Rijn kunnen. Een röntgenopname van een versteend, op een kreeft gelijkend, zeedier uit het Devoon (meer dan 350 miljoen jaar geleden). Niet alleen in de geneeskun de zijn de röntgenstralen uitermate waardevol; ook op andere terreinen van de wetenschap worden rönt genstralen steeds meer toegepast. Zoals bijvoorbeeld in de paleontologie. (Foto Siemens Nederland). Alfetta GT nieuweling van Alfa Romeo AMSTERDAM Alfa" Romeo heeft op 20 augustus j.l. de nieuwe Alfu Romeo Alfetta Gt in Nederland geïntroduceerd. De basisconstructie van de Al fetta Gt is hetzelfde als die van de 4-deurs Alfetta, maar de car rosserie is van een geheel nieuw ontwerp. De wagen heeft een elipsvormige bouw. die vol gens Alfa Romeo haar aërody namische kwaliteiten ten goede komt. De Alfetta GT is een uitbreiding van de coupé-serie, die nu be staat uit GT Junior 1.3, GT Junior 16, 2000 GT Veloee en Alfetta GT. De prijs van de Alfetta GT be- draagt ongeveer 19.9900,- en men mag vernachten dat de eerste wagens na 15 september geleverd kunnen worden. ^LLIVARE CX 2000, le nieuwe Citroën, zal >p de in oktober te hou- len autotentoonstelling :e Parijs zonder enige ;wijfel een van de grote ;rekpleisters zijn. Mis schien wel de belang- ■ijk «te, want het is nog le vraag of andere fa- jrieken er in zullen sla gen een creatie "op de weg" te brengen, die qua schoonheid en doel- natigheid kan wedijve- en met de CX van Ci- roën. De auto is vóór anuari 1975 niet te ver dachten en de prijs van et goedkoopste model zal waarschijnlijk rond de 18.000 gulden liggen. CX vult het gat tussen de GS- n DS-modellen. Het is de be- oeling dat de DS—serie blijft, enzij de CX zo goed gaat lo- dat de DS uit de roulatie ralt. De CX 2000 zal niet die pwinding veroorzaken die in- lertijd werd opgewekt toen de president Auriol het loek wegtrok van de eerste 2 IV (Lelijke Eend). Zeven, acht later, in 1955 zorgde Ci- roën opnieuw voor beroering le ID19 te lanceren, een uto die opviel door zijn vorm- eving en zijn hydro—pneuma- ische vering. De CX 2000 ver- lergt echter voldoende verras ingen zoals onder andere de amensmelting van koetswerk chassis. De zelfdragende osserie is door middel van 'silent-blocks" verbonden met en frame, bestaande uit een en een achterunit, die veer verbonden zijn door twee angsliggers. roën gebruikte voor de CX 1000/2200 als krachtbron een 'erbeterde versie van de motor lie zijn deugdelijkheid reeds in le 'ID/DS bewees. Het is een ^cilinder motor in lijn met een nhoud van 1985 cc, compressie- 'erhouding 9:1, hetgeen het stoken" van superbenzine loodzakelijk maakt. Voor de 985 cc versie ligt het maximaal rermogen bij 5500 toeren per ninuut op 102 din-pk, voor de IX 2200 is dat bij eenzelfde oerental 112 din-pk. Een zuini- versie van de 1985-cc heeft en iets andere versnellingsbak n daardoor een lager benzine verbruik. De maximumsnelheid •an de 1985 cc ligt rond de 174 m/uur, die van de 2175 cc ffachtbron bij 179 km/uur. De zuinige" versie komt tdt een op van 167 km/uur. Het ver- •ruik ligt zo rond de 1:10 tot 11. Wij kwamen uit tot 1:10.97. rij-eigenschappen van de CX 000 zijn verbluffend. Voor wie aandrijving, soepel aangrijpen- le motor, uitstekende stoelen, rote koersvastheid en bijzon or plezierige besturing zijn aarvoor de belangrijkste com- •onenten. Wat wegligging en omfort betreft heeft Citroën n de loop der jaren een eer grote faam verworven. De 'agen ligt als een trein op de keg. Ook bij hoge snelheden is Ie stabiliteit enorm en er kon 1 Lapland, waar wij de auto nochten testen, flink hard wor- en gereden. Opvallend was het leutrale stuurkarakter waarbij 'og iets anders naar voren twam. De CX 2200 heeft stuur- lekrachtiging, de CX 2000 niet. oaar die stuurde wel prettiger, lydxovenng en remmen (Ci- roën kan op deze twee punten «gen op een ervaring van leer dan 20 jaar) waren af. I enorme glasoppervlak, 293 ierkante decimeter, en de raaie lijn geven de CX een part, voornaam en gedisting- erd aanzien. Opmerkelijk op Ie voorruit van gelaagd glas. is. maar één ruitenwisser is, net twee snelheden. Deze op- ossing is voor een serie-auto Het interieur van de CX 2000; het instrumentenpaneel is in een moderne vorm gegoten en bevindt zich vlak achter het eenspakige stuurwiel. geheel nieuw en ontleend aan de racerij. Het vele raamwerk geeft bestuurder en inzittenden' een ruime blik naar alle kanten. De lange wielbasis en de korte overhang van de achterzijde maken de CX qua buitenafme tingen compact en qua inte rieur erg ruim. Voorin twee werkelijk uitstekende stoelen, achterin een bank met midden- steun waarop bij opgeklapte steun plaats is voor drie vol wassenen. Nergens uitstekende delen, alles is verzonken tot zelfs de handels in de deurpa nelen toe. De zit achter het eenspakige stuurwiel met daar achter het fraaie dashboard is uitstekend. Aan weerskanten van het stuur wiel zitten op vingerhoogte di verse knoppen voor richting aanwijzer, licht, signaal enz., naar funktie logisch gegroe peerd. De positie van deze knoppen is zodanig dat men tijdens het rijden met twee han den aan het stuur alles kan bedienen. Controle op het doen en laten van de wagen kan worden uitgeoefend via het achter het stuur horizontaal op gestelde paneel. De CX wordt geschakeld met een kort, soepel pookje. In een middenconsole is ruimte voor radio en luidspre ker. asbakje en bedieningshan dels voor verwarming en venti latie. De voorste portierruiten worden elektrisch bediend,'een accessoire dat naar onze me ning achterwege had kunnen blijven. De bagageruimte is groot, bijna 500 liter en functio neert op dezelfde wijze als bij de GS het geval is. De presta ties van de CX zijn alleszins acceptabel. Van 0—100 km/uur duurt slechts 11,7 seconden. De tankinhoud is 86 liter. Van huis uit staat de CX op radiaalban- den. Welke mogelijkheden zijn er straks voor een dergelijke toch vrij prijzige auto op de Neder landse markt? Er was de laat ste jaren een tendens dat het publiek meer belangstelling kreeg voor de wat duurdere auto. Het eerste ontwerp van de i CX verscheen zo'n drie jaar geleden op (teken)papier. De omstandigheden zijn sindsdien wel enigszins gewijzigd maar gezien uitrusting, afwerking, model, wegligging en comfort lijkt het ons toe dat er voor de CX wel mogelijkheden zijn in de prijsklasse 18.000-22.000 gul den, ondanks de hevige concur rentie. De CX 2000 is in iedere "staalvezel" een Citroën met zeer veel kwaliteiten. Technische gegevens: Motor: dwars geplaatst, voorin. 4 cilinders in lijn. Inhoud 1985 en 2175 cc. Boring x slag 8ö85,5 en 90—85,5. Compressieverhouding 9:1. Ver mogen 102 din pk bij 500 x 5500 t/m en 112 din pk. Maten en gewicht: lengte 463 cm. Schijfremmen voor en achter, breedte 173 cm, hoogte 136 cm. Dubbel, bekrachtigd circuit. Wielbasis 283 cm. Leeg gewicht Geen doorsmeerpunten. Motor- 1265 kg, waarvan 845 kg op de olie verwisselen iedere 5000 km, vooras en 420 kg op de achter- versnellingsbak iedere 30.000 as. Aanhangergewicht 1500 kg. km. LEUSDEN - De 75-modellen van Volkswagen die op de Neder landse markt verkrijgbaar zijn, hebben een prijsverhoging - al naar gelang het type - onder gaan van gemiddeld 4 procent, zo heeft de VW-importeur in Leusden meegedeeld. De prijs wijziging bestaat enerzijds uit een reële prijsverhoging en an derzijds is het een gevolg van de aangebrachte verbeteringen voor het komende modeljaar. De VW 1200 kost nu ƒ7.499,-, de Passat 11,994,-. de Scirocco 12.887,- en de K 70 komt op 14.871,-. De onlangs geïntrodu-1 ceerde Golf is niet duurder ge- j worden. Prijsverhoging bij Citroën AMSTERDAM Citroën Neder land B.V. heeft bekend ge maakt, dat de prijzen van de auto's met ingang van 26 augus tus 1974 zijn verhoogd. De prijsverhoging, die een gevolg is van kostenstijgingen en de gewijzigde uitvoeringen, va rieert van 1.6% tot 5%. Nieuwe prijzen: 2 CV 4 5.995,-; 2 CV 6 ƒ6.395, Dvane 4 ƒ6 550,-; Dyane 6 6.975,-; Ami 8 7.795,- Ami Super 8.555,-; GS Spe cial ƒ9.960,-; GS Club 11.525,-; D Special Confort 18.250,-; D Super (5 versn.) 20.300,-. Twee wieier- beurs in Keulen AMSTERDAM Van 21 tot 25 spetember wordt in Keulen een internationale tentoonstelling van tweewielers gehouden, de IFMA Ml974. Er zullen 24 lan den met ruim 400 ondernemin gen vertegenwoordigd zijn. Ita lië, Frankrijk. Engeland, Japan en Nederland behoren tot de grootste buitenlandse deelne mers. In de afgelopen tien jaar is het bezoekersaantal aan deze internationale tweewielersten- toonstelling verdrievoudigd. D,e Alfetta GT van Alfa Rorpep, met een nieuw ontworpen carrosserie. De fraaie CX 2000 van Citroen heeft een opvallende vormgeving.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13