Altior vestigt hoop op trainer Cees Zoetemelk 40 JAAR NICOLAAS BOYS: EEN VERENIGING WAARIN HET GAAT OM HET SPEL LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 AUGUSTUS NIEUWVEEN „Een vereniging, waar van de leden voetballen om het spel en niet om de knikkers. Het interesseert de spelers weinig of ze in het eerste elftal lopen of in het vijfde". Kenmerkend zijn deze woorden van voorzitter A. W. Kol len voor het karakter en de instellingvan de voetballers van „zijn" hereniging „Ni- colaas Boys". Jubilerend „Nicolaas Boys" beter gezegd, want deze Nieuw- veense vereniging bestaat thans 40 lange jaren. Zilver met een goud randje, om er maar wat edele metrien tegenaan te gooien. „Ik vind het een beetje vreemd", zegt de heer Kollen, waarbij hij doelt op de gezapigheid bij de Boys, „het lijkt mij dat winnen een essentieel onderdeel in de sport is. Ik weet niet of het Nieuwveen eigen is. Met een klein beetje meer inzet, zo heb ik altijd gevoeld, kunnen er betere resultaten behaald worden". Het heeft er alle schijn van dat niet veel voetballers zich de afgelopen en komende dagenhierover druk zullen maken; de receptie, die het bestuur vorige week zaterdagmiddag gaf, werd slechts door een handjevol leden bezocht Wel gaven- veel notabelen acte de presence, zoals burgemeester H. L. Breen en zijn wethou ders, officials van de KNVB afdeling Gouda, vertegenwoordigers vanzusterver enigingen. De voetbalwedstrijd zater dagsavond werd iets beterbezocht. Deze ontmoeting tussen een streekelftal en het Nederlands Amateurelftal werd met 0-1 verloren. Het feest voor de leden zal verder op verschillende wijzen worden gevierd. De aspiranten en junioren gaan naar de bioscoop of de bosbaan, terwijl de A-junioren een gezellige avond organi seren. De senior-leden worden op 13 sép- tember verwacht in Huize Ursula voor een grandioze feestavond. „Nicolaas Boys" is van origine op kath olieke leest geschoeid, zo blijkt in het clubblad Het Raakvlak uit een jubileum artikel van secretaris de heer H. W. Herr. Voordat op 15 juli 1934 „Nicolaas Boys" werd opgericht, bestond er reeds een plaatselijke sportvereniging genaamd „Voetbalvereniging Nieuwveen" (WN). Deze speelde achter „Sassenoord", thans Huize Ursula, op het terrein waar nu de. kapel staat Maar doo het feit dat deze vereniging neutraal was, werd er door katholiek Nieuwveen en Zevenhoven ge zocht naar een alternatief, hetgeen ui teindelijk resulteerde in de oprichting van de nu jubilerende vereniging. De grond, waarop de bal werd getrapt,, be hoorde tot de parochie van de Heilige Nicolaas, zodat de naam geen onoverko melijke moeilijkheden opwierp. De oprichters, of althans de mensen van het eerste uur, waren D. P. Akerboom, W. de Boer, J. Bakker, J. v. Tol, H. Ran, Th. Vink, meester C. Haakman, C. de Groot, kapelaan Verheem, de familie Schoorl en nog enkele anderen. De oude re inwoners van Nieuwveen zullen zich deze „voetbalpioniers" ongetwijfeld nog herinneren. Zeshonderd gulden, de op brengt van een grote bazar, besteedden deze mensen aan een kleedlokaal (het groene keetje), een groot hekwerk langs de W. P. Speelmanweg en de hoge dijk, een burg en een kaartkiosk. In september '34 werd het leer voor de eerste maal aan het rollen gebracht Het eerste elftal kreeg een plaatsje in de N.K.S. afd. D.H.V.B. en speelde in de 4e klasse. Het eerste lustrum in 1939vierde Nicolaas Boys met een gekostumeerde voetbalwedstrijd, opgeluisterd door mu ziekvereniging DSS uit Aarlanderveen. Vanaf de oprichting tot en met het jaar 1956 werd er jaarlijks in de wintermaan den een avond gegeven voor leden en donateurs met een verloting ten bate van de kas. In 1939/40 fuseerden de NKS en de KNVB en de Boys kwamen in de Leidse Bond terecht. In 1949 schreef men over naar de afdeling Gouda, waarin destijds ook WN speelde. In de oorlogsjaren '43/'44 gebruikten de Duitsers het veld alsmanege en men kan zich gemakkelojk voorstellen hoe de grasmat er toen uitzag. Het 25-jarige bestaan in juli '59 beteken de een hoogtepunt in de geschiedenis van' Nicolaas Boys. Het programmaboekje vermeldde toen voetbalwedstrijden, uite raard, een gezamenlijk ontbijt van alle leden, een receptie die klonk als een klok en een rijtoer onder muzikale begeleiding vanaf de Kattebrug. Seizoen 63/64 kon men de KNVB betre den, het kampioenschap werd behaald met een 2-1 overwinnig op Moerkapelle. Twee jaar later volgde reeds de degrada tie. In het seizoen 66/67 werd de reeds lang gekoesterde verlangens verwezenlijkt en begon men met de bouw van de huidige kantine. Gelijktijdig werd het vlaggetien- tal voor de tweede maal kampioen,dit keer ongeslagen. Het ongeslagen record liep zelfs door in de vier eerste wedstrij den in de 4e klasse en stond Nicolaas Boys I zowaar bovenaan. Maar daarna ging het snel bergafwaarts en moest de KNVB worden verlaten. In 1970 maakte de vereniging een begin met de aanleg van een half verhard- oefenveld met daarnaast een grote par keerruimte. Door de leden was al veel gedaan in de vorm van plaatsing van de lichtmasten. Het grote moment brak aan in mei '72: de gemeente hielp de Boys aan twee goed bespeelbare velden. De opening en ingebruikneming van de nieu we kleedaccommodatie vond precies een jaar later plaats. Een zeer ruchtmakende geschiedenis heeft Nicolaas Boys niet geschreven, de ongeveer 250 leden tellende vereniging is daarvoor misschien te gezellig te weinig pretentieus, de prof-mentaliteit is hier (gelukkig) nog niet doorgedrongen. Mis schien verandert dat tijdens de volgende 40 jaren. LANGËRAAR De verwachtingen bij de Langeraarse voetbalvereniging Altior zijn voor het komende seizoen hoog ge spannen door de „komst" van trainer Cees Zoetemelk. De heer Zoetemelk, die het afgelopen jaar zijn sporen ruim schoots verdiende doordat hij als jeugd trainer de A-junioren in de regionale klasse stootte, wordt algemeen gezien als een man, die een gunstig stempel op een elftal weet te drukken. Iemand met over wicht, met inzicht en tact. Altior I, nog net uitkomend in de vierde klasse KNSB, heeft dergelijke eigenschappen jaren moeten ontberen. „De stap van A-junioren naar de senio ren vereist uiteraard wel enige aanpas sing van mijn kant", zegt de in Rijpweu- ring woonachtige 37-jarige trainer, „maar ik denk wel dat het zal lukken. De jon gens doen hun uiterste best en de sfeer is goed. Het elftal is enkel wat onrustig. Dat moet ik zien op te vangen door iets oudere, rustigere man op de laatste plaats te zetten. Ook zit niet die lijn in het spel zoals ik het graag zou wili. zien. Maar ja, wensen blijven er altijd". Kees Zoetemelk kent de vierde klasse KNVB „als zijn broekzak". Van zijn 17e tot en met zijn 35e jaar heeft hij gevoet bald bij Rijpwetering. „En al die tijd in het eerste", zegt hij niet zonder trots. Altior is dus een oude tegenstander van hem. „Ik geloof niet dat de spelers zich daaraan zullen storen", ruimt hij ieder vooroordeel uit de weg. „Je moet je mening niet ophangen aan twee wedstrij den in het jaar". Het klappen van de (trainers)zweep heeft de heer Zoetemelk leren kennen bij de Leidse voetbalvereniging Roodenburg; onder Pim van der Meent trainde hij daar de jeugd en kon hij terloops afkij ken hoe het er bij de „grote jongens" aan toe ging. Trainen staat hoog hoof op het lijstje van de sverse oefenmeester: „Als je in de s speelt, behoor je te trainen, an- n je er niet Als er knapen zijn i wel kunnen maar niet willen dan v. ze eruit". Minstens vier nieuwe gezichten zijn er dit seizoen te zien bij de oranje-zwarten: doelman Korver van Floreant tussen de palen. Han de Rijk van Kickers en als ..eigen kweek", de A-junioren Ben Droog en René Hogervorst. Dirk v.d. Lek en ('hiel Kampman vertrokken respectieve lijk naar Nieuwkoop en Koudekerk. Volgens Cees Zoetemelk een duidelijke versterking zodat de hoop gerechtvaar digd is, dit seizoen verder uit de buurt van de beruchte rode lantaarn te blijven. Arnold Hendriksen HOOGMADE De voetbalvereniging MMO (Met Moeite Opgericht) gaat sei zoen 1974/75 in met vrijwel hetzelfde concept als in de afgelopen periode. De Hoogmadenaren, uitkomend in de eerste klasse van de Leidse bond, draaiden bijzonder aardig; een tijd lang stonden zijn aan kop. Een kleine inzinking bracht hen tenslotte op de 4e plaats „Er zijn dit jaar geen speciale opdrachten gegeven, noch aan de spelers, noch aan de trainer", zegt voorzitter W. Doeven. „Het voetbal is ook bij ons in eerste instantie een liefhebberij. Je moet reke nen, MMO heeft slechts de beschikking over een heel klein deel van de gemeent. Hoogmade telt ongeveer 1400 inwoners en wij hebben 14 elftallen. Dat is een elftal per 100 inwoners. Veel keus voor de selectie hebben we dus niet". De heer Doeven wil hier evenwel niet mee zeggen, dat er geen feest wordt gevierd wanneer MMO het kampioenschap mocht behalen: „Het zou wel leuk zijn indien we iedereen achter ons konden laten. MMO levert dan het bewijs dat een kleine vereniging het ook kan". De samenstelling van de selectie sluit ook iedere revolutie uit bij MMO: slechts drie nieuwe gezichten. Kees Borst en Doris Borst hebben besloten hun voetbalschoe nen aan de wilgen te hangen, terwijl Hans van Gooszen „verdwijnt" naar 2e. Hun plaatsen worden ingenomen door- de A-junioren Leo Gooszen, Paul Wolvers en Henk Bank. vorig seizoen spelend in het tweede. Overigens krijgen de A-junio ren, aldus voorzitter Doeven, betrekkelijk weinig kans om in de selectie te komen. „Als de jongens goed draaien, blijven z hangen in het eerste. Voor de trainer de heer Kruit en de aanvoerder, die de samenstelling bepalen - wij hebben geen elftal-commissie - is er dan weinig aanlei ding om wijzigingen aan te brengen". De groen-witten zien wat betreft de ko mende competitie in Alphense Boys de gevaarlijkste tegenstander, terwijl ook degradant Warmunda, die zich zal trach ten te rehabiliteren, in de gaten moet worden gehouden. Arnold Hendriksen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12