Politieke ruzie in Bondsdag om zaak- Suillaume Landbouwproblemen niet onderkend Geen reden voor lagere benzineprijs GISCARD: MOUWEN OPGESTROOPT TEGEN INFLATIE Drughandelaren kapen "jachten en vissersboten OLIECONCERNS: Over 4 dagen kunnen uw 6 kruisjes goed zijn voor een enorme geldprijs. In de nieuwe Nationale Lotto. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. U herkent ze aan dit embleem: Suriname levert rovers uit Goede kansen voor een nieuw Dennendal ENSDAG 2b AUGUSTUS 1974 LE1DSE COURANT )NN (AP) Terwijl een parlementaire commissie giste ren een begin maakte met de openbare hoorzittingen in verband met het spionage schandaal dat tot het aftreden van bondskanselier Brandt heeft geleid, hebben vertegen woordigers van de regeringspartijen en de oppositie el- taar beschuldigd van leugens en indiscretie. atssecretaris van binnenlandse aken Jürgen Schmüde is in de res gesprongen voor de rege- van kanselier Helmut chmidt en heeft gezegd dat eze zich niet schuldig heeft ge laakt aan het manipuleren met ewijsmateriaal. Schmüde heeft eloofd zijn volledige medewer- an het onderzoek te zullen erlenen. Hij ontkende dat zijn regering zich in een soort Wa- ergate avontuur zou hebben ge- tort door documenten achter te ouden. 14 leden tellende parlementai re commissie zal proberen om rast te stellen hoe het mogelijk geweest dat de Oostduitse pion Guenter Guillaume zich leeft opgewerkt tot persoonlijke nedewerker van Brandt. Guil- werd 24" april gearres- eerd. Twee weken later kondig- Ie Willy Brandt, die de verant woordelijkheid voor het schan daal op zich nam, zijn aftreden Tot de 23 getuigen die tijden s de hoorzittingen, die vier dagen zullen duren, verklaring zullen afleggen behoren de voormalige minister Horst Ehmke en Ger hard Wessel, hoofd van de Westduitse inlichtingendienst. Brandt zelf behoort niet tot de getuigen. De eerste getuige, dr. Ernst Kern, hoofd van de juridische afdeling van de kanselarij, heeft ver klaard dat zich niets ongewoons had voorgedaan rond de bevor dering van Guillaume. Guillau me had jarenlange ervaring in plaatselijke afdelingen van de SPD in de deelstaat Hessen. De huidige minister van defensie Georg Leber had Guillaume in Bonn aanbevolen. IEN HAAG (ANP) De grote oliemaatschappijen zien geen reden om de prijs van benzine in Nederland te ver lagen. Dit commentaar geeft de Shell op het feit dat in West-Duitsland de benzineprijzen wel verlaagd zijn. Vol gens een woordvoerder van de maatschappij krijgen de olieconcerns in Duitsland een groter deel van de op brengst. „Het is nu zo, dat wij in Duitsland ongeveer evenveel uit de opbrengst van een liter benzine krijgen als in Nederland". Weer lading vrachtauto gestolen LN HAAG (ANP)- Uit een Ne- lerlandse vrachtwagencombina tie in Italië, is het afgelopen weekeinde 17,5 ton koper gesto len. De diefstal is pas gister- norgen ontdekt. De waarde van le buit bedraagt 160.000,— vrachtwagen van het expedi- ebedrijf Appels uit Waalwijk tond met njotorpech op een als :ilig bekend staande parkeer- rats in het Noorditaliaanse idje Bressanone. Het is de irenvijftigste keer dat een wa- i of de lading daarvan gesto- werd. De maatschappijen zijn het nog steeds niet eens met het prijsbe leid van de regering betreffende olieprodukten. ..Bij het huidige prijspeil zien wij nog altijd geen kans om onze kosten te dek ken." Een officieel commentaar op de uitspraak van minister Lubbers, dat de benzineprijs de komende maanden niet omhoog mag, wilde men niet geven. Het dalen van de benzineprijs op de vrije markt is volgens Shell geen blijvende zaak. De prijzen zullen weer stijgen als de voor raden zijn uitgeput die men dumpt om opslagplaats vrij te maken voor o.a. huisbrandolie. Ook de oliehandel in Nederland en de organisatie daarvan ziet geen aanleiding om de benzine prijs te verlagen. Volgens hen zijn de wensen van de grote maatschappijen gerechtvaar digd. PAGINA 9 S3— -• "T J1» Verplaatsing van moeilijkheden MINISTER LUBBERS HOUDT zich liever nog een beetje in het vage over de omvang van de gasprijsverhoging die 1 januari zal ingaan. Maar ook hij ontkent niet dat het een verhoging gaat worden welke zoden aan de dijk zet. De kosten van het levensonderhoud zullen in 1975 alleen al als gevolg hiervan met één procent stijgen. Voor de gasprijsverhoging kan het kabinet een aantal proo-argumenten aanvoeren: de koppeling met de olieprijs is niet onlogisch en bo vendien opent zich voor onze regering de mogelijkheid om als grootste profiteur van de verhoging de komende miljardennota met een kleiner nadelig saldo af te sluiten. Maar het komt wel neer op een verplaatsing van de moeilijkheden. WANT ELK PROCENT dat de kosten van het levensonderhoud vol gend jaar omhoog gaan, zal via de daaruit voortvloeiende loonsverhoging welke ten koste van het bedrijfsleven komt, weer vor een deel in de prijzen worden doorberekend. En dan draaien we weer lustig rond in het kringetje van de inflatie. Of gelooft iemand, dat de vakbeweging deze gasprijsmaatrege! ten koste wil laten gaan van de ruimte van de door haar begeerde reële loonsverbetering? Een zelfde taktiek zou ook wel eens toegepast kunnen worden om de eisen van de agrariërs verder tegemoet te komen dan de regering nu voornemens is. De suikerprijs gaat al fors omhoog en wij sluiten iet uit, dat hetzelfde komende maanden gebeuren zal met andere produkten van landbouw en veeteelt. HAAR EIGEN BUDGET ontziet de overheid liefst zo veel mogelijk; de kosten komen primair op de burger zelf te drukken, waarbij de economischzwaksten dan weer extra geholpen moeten worden. Duidelijk is, dat het kabinet zijn ambitieuze plannen onverkort pro beert door te drukken. Inclusief de punten waarvan men zich in re delijkheid mag afvragen, of ze wel zo urgent zijn. Weeroverzicht De spandoeken van de toch niet zo massaal opgekomen boeren en tuinders, spraken gisteren op het Binnenhof duidelijke taal. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De regering heeft onvoldoende oog voor de noodsituatie in de land en tuinbouw. Het is jam mer dat de regering nog helemaal niet is ingegaan op de minimumeisen van de landbouworganisaties. Dit zei de Friese boerenlei der en Kamerlid Tolman (CHU) gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de maatregelen voor land- en tuinbouw. t Tolman noemde het pijnlijk, dat de regering aanvankelijk de noodsituatie in de landbouw ge bagatelliseerd heeft. Hij noemde het zorgelijk voor de democra tie, dat de regering veel gevoe liger blijkt voor ronkende trac toren dan voor overleg met georganiseerde groepen- Vol gens Tolman komen de maatre gelen van minister Van der Stee te laat en zijn ze onvoldoende. „In dit Kamerdebat gaat het niet om een eng boeren- of tuin- dersbelang, maar om een zaak van algemene strekking. Met een toeslag van drie of vier gul den per dag red je geen boeren gezin". De heer Waalkens (VVD) zei: „Je gaat ernstig twijfelen of de minister en dus ook de rege ring als geheel zelfs bij bena dering doorheeft wat er in de agrarische wereld aan de gang is"- In Aalsmeer werd gisteren de al gemene vergadering van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond CBTB gehouden. On danks verwijten aan het adres van voorzitter R. Zijlstra en het bestuur over laksheid, kreeg het bondsbestuur toch het vertrou wen van de vergadering. Toen de heer Zijlstra vroeg of men het eens was met de beleidslijn van het bestuur, werd daar met applaus op gereageerd. ROME (DPA) Prins Junio Va- lerio Borghese, de vroegere lei der van de Italiaanse neo-fascis- ten is in de Spaanse stad Ca diz overleden. Familieleden van de prins zijn gisteren in Rome van het overlijden op de hoogte gesteld. Van onze correspondent Lucas Kleijn PARIJS Een Parijse krant van gister morgen liet op de voorpagina president Gis- card d'Estaing met opgestroopte mouwen zien. In die geest heeft de president zich dinsdagavond aan de Fransen op de televi sie vertoond. Tevreden over de afgelopen drie maanden en vol vertrouwen wat de toe komst betreft. Er zijn in deze wereld, zei hij, revolutionairen en reformisten. Eerstgenoemden menen dat vooruit gang alleen maar plotseling kan gebeuren en vaak met geweld. Hij, Giscard, wil langs de ge leidelijke weg van Frankrijk de avant-garde van Euroha maken. De jeugd heeft stemrecht en meerderjarigheid gekregen op 18-jarige leeftijd, de censuur is afgeschaft, er zijn geen verborgen microfoons meer, het staatshoofd kan worden aangevallen zonder vrees voor een proces, radio en televisie zijn gereorganiseerd, de rechten de oppositie worden erkend en de vrouwen heb ben hun plaats in de maatschappij veroverd .Er zitten vrouwen in de regering en de anticonceptie is vrij. Om die nieuwe maatschappij te verwezenlijken is in de eerste plaats nodig strijd tegen de inflatie. De maatregelen d ede regering zal nemen zullen hard aankomen, want grote gevaren kunnen n et met kleine middellen worden bestreden. In die strijd doet de regering een beroep op de arbei ders om geen looneisen te stellen die boven de prijsstijgingen uitgaan, een beroep op de boeren wier belangen geregeld zullen worden binnen het verband van de gemeenschappelijke markt en tenslotte een beroep op het kader, op de leiders van de ondernemingen. Wat het buitenland betreft, zal Frankrijk binnen kort voorstellen doen tot verwezenlijking van de politieke unie van Europa. Want de ervaring ook zo pas in Amerika heeft geleerd, dat Europa op zittozelf moet rekenen. f ADVERTENTIE) dfASHINGTON (AFP) - Handelaren in verdovende middelen zouden zich de fcfgelopen jaren in het zuid oosten van de Atlantische Oceaan, de Golf van Mexi co en langs de kusten van de Stille Oceaan en Hawaii Imeester hebben gemaakt van honderden vissersbo ten en pleziervaartuigen die mét hun bemanningen zijn verdwenen. •Jtin Murphy, democratisch af- levaardigde voor de staat New >rk heeft gezegd dat, volgens de Tlitie, de meeste opvarenden van deze informatie hebben gekregen deze inkormatie hebben gekregen in zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie voor de kust wacht van het Huis van Afgevaar digden. De slachtoffers precies twee honderd waarvan de Ameri kaanse afgevaardigde spreekt, zijn allen Amerikanen Onder hen zijn twee zusters en drie mannen die vorige maand aan de kust van Florida doodgeschoten werden omdat zij getuigen waren van het overbrengen van verdovende mid delen op zee aan boord van een zeilboot. In januari zou de zoon van een rijke, niet nader met name ge noemde, New Yorkse familie zijn vermoord. Zijn moordenaars zou den twee bekenden van de Franse justitie zijn en zich in Pointe a Pitre in arrest bevinden. Zij wer den in deze haven in Guadeloupe aan boord van het jacht „Ima- mou", dat eigendom van de jonge mans was aangehouden. Blijkens het onderzoek was de .Imamou" uit New York via Co lumbia op weg naar het Panama kanaal. D<? twee Fransen waren in Columbia als bemanning aan gekomen. maar het schip is nooit in Panama aangekomen. De „Imamou" was Pointe a P'<re binnengelopen waar het tweetal vertelde dat eigenaar en andere bemanningsleden overboord wa ren geslagen. PARAMARIBO (ANP) De drie Franse bankrovers, die het we reldnieuws haalden door bij hun aanhouding in Suriname te ver klaren 200.000.000 francs te heb ben geroofd van de bank in St. Laurent in Frans Guyana, zul len door de Surinaamse autori teiten worden uitgeleverd aan de Franse politie. In verband met de aanhouding van de bank rovers arriveerden maandag vier Franse politiemannen in Suriname. Zij zullen ook de buit, die geen tweehonderd mil joen maar „slechts" 481.655 francs bedroeg mee kunnen ne men. zcmg F= met 10 temperatiren luchttvk in mifcaren opklaringen hagel ■*-*■ warmtetront H hoge-drukgetoied ^g»bewolgnQ sneeuw -r-r kou-front L toge-drukgeöed regen onweer windrichting verplaatsinganchting DE BILT Vannacht bevond ons land zich dicht in de nabijheid van de as van een rug van hoge luchtdruk. De windstilte en de heldere hemel, die hierdoor kon den optreden, maakten dot de temperaturen in de polaire luchtmassa's, waarin we ons op dat ogenblik bevonden, tenge volge van de sterke uitstraling tot lage waarden konden dalen. In het binnenland werden op twee meter hoogte minima van vijf graden genoteerd, terwijl nabij het aardoppervlak het kwik op sommige plaatsen zelfs tot 2 graden zakte. De rug van hoge luchtdruk trekt maor lang zaam verder naar het oosten, zodat een oceaanfront, dot zich vanmorgen voor de Ierse kust bevond, boven de Britseellan- den n agenoeg stationnair zal worden. Er mag voor morgen dan ook nog op vrij zonnig weer gerekend worden. Wel zal het front zijn aanwezigheid kenbaar maken aan wolkensluiers in de hogere niveau's. Vooruitzichten voor vrijdag: Zon nig en vrij warm, maar later kans op een bui. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: l-IO; Min. temp.: omstreeks 12 gr.; Max. temp.: omstreeks 23 gr.; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Vuilniswagen ontploft ANTWERPEN (AFP) In het centrum van Antwerpen is dins dag een vuilniswagen tot ontplof fing gekomen waardoor in een wijde omgeving alle ramen van de hulzen worden ingedrukt. Twee vuilnismannen die achter de wa gen liepen raakten ernstig ge wond. WEERRAPPORTEN EcUJc0 Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Zd,-Limburg mi%i Aberdeen miit Barcelona geh bew. Berlijn onhcw Bordeaux 1, bcw. Lissabon Locarno Londen Luxemburg LosPnlmai New York THAvlv Ook voor de vernieuwde Sporttoto bentuhier aan het goede adres. Leveropiijdin! (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Zirkenhuiscommissie heeft staatssecretaris Hen driks positief geadviseerd over de aanvraag van de stichting Leef- en werkgemeenschap Nieuw Dennendal om een experimentele zwakzinnigeninrichting te bouwen onder de naam Nieuw Dennendal. Ook de hoofdinspectie voor, de geestelijke volksgezondheid is het hiermee eens. De staatssecretaris kan nu „medewerking in begin sel" toezeggen. Uit het oogpunt vti s*>r"'z?u volgens de Ziekenhuiscommissie de nieuwe inrich'T? l.i u -> mesland of Noord-Holland moeten komen. Nieuw j::.--. '."eft een vergunning aangevraagd voor uiteindelijk 300 ,>r; ~Mar de commissie raadt aan dit aantal voorlopig tot 36 te bepeiKn Dr. W. Bless s.j. (auteur Nieuwe Kateoliismus) overleden NIJMEGEN (ANP) - In Nllme- gen is dc jezuïet dr. W. Blcss op 67-jarige leeftijd overleden. Onder zijn leiding stelde het Ho ger Katechctisch Instituut te Nlimegen In opdracht van de Nederlandse bisschoppen „de Nieuwe Katcchismus" samen, die in 1966 versóheen. Van deze geloofsverkondiging voor volwassenen zijn in Neder land 400.000 exemplaren ver kocht. Het boek werd in tiental len talen vertaald. De publikntie was aanleiding tot langdurige moeilijkheden met Rome, dat eiste dat er wijzigingen in de katechismus werden opgeno men. Dr. Bless was van 1945 tot 1968 hnofdredakteur van het kafeche- tisch tijdschrift Verbum" en van 1946 tot 1968 tevens van „School en godsdienst", wnnr- van hij de oprrhter is. Van 1954 tot 1968 was hij de eerste direc teur van het hoger katechetisch instituut, opgericht door de Ne derlandse bisschoppen en de provinciale oversten van de priesterorden en - congregaties in ons land. Sinds 1969 was hl uitsluitend werkzaam op 't ter rein van de volwasseokatechese.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9