Bondsofficials dansten van plezier na „wondertje" van Christel Justen Waterpoloteam genoot uitbundig van eerste zege Doorbraak Enith Brigitha op de rugslag bleef uit: brons Oostduitse hegemonie eindelijk doorbroken slopen? Cijferlijst van Wenen Sportwereld LEIDSE COURANT PAGINA 9 WENEN Sport Is hard. Renate Vogel kan dat na gisteren beamen. De provi sorisch ingerichte inter viewruimte achter het sta- dionbad, door de Oostduit se zwemleiders zelf als de verzamelplaats voor hun schier eindeloze rij kam pioenen aangwezen, bleef leeg. Triest leeg voor ve- j len. Renate Vogel, een dag eerder in de series van de i honderd meter schoolslag nog Oostduitslands trefze- J kere recordhoudster (met 1.12.91) huilde ergens an ders, waarschijnlijk alleen haar verdriet weg. Wat de grootste onmogelijkheid leek voor wie heeft gezien welke onbegrijpelijke overmacht van de Oostduitse „zwemcompu- ters" uitstraalde op deze door hen volledig beheerste Europese kampioenschappen, kwam giste ren toch dn het programma voor Oost—Duitsland leed bij het dameszwemmen een neder laag, uniek voor de ontwikke ling van de zwemsport in de laatste jaren. Christel Justen, een tamelijk onbekend West- I duits meisje, dat nota bene in het Zuid-Limburgse Vaals woont, zorgde voor deze surpri se. De betekenis van wat zich in het blauwe water afspeelde voelden de toeschouwers in het stadion- bad haarfijn aan. Toen Christel Justen nog misschien twintig meter moest zwemmen en het uitzicht op het haast onmogelij ke naderbij kwam, sprong het enthousiaste publiek als één man op de stoelen men juichte deze ontwikkeling wapperend met programmabladen toe. De dolle blijdschap vierde hoogtij. Christel Justen kon niet meer verliezen, elke krachtige slag die zij deed, demoraliseerde Vo gel nog meer. Later, toen het VAN ONZE SPECIALE VERSLAGGEVER HANS DE BRUYN scorebord haar overwinning nog sensationeler maakte (wereldre cord met 1.12.55) werd het sta dion haast afgebroken. Bondsof- ficals dansten van plezier, trai ner Vanderhirtz werd onmiddel lijk bestormd door de meest verbijsterende sportjournalisten van de wereld en Christel Jus ten zelf sloeg met haar vuisten in het water van spontaan ge luk. Wenen beleefde, om kort te zijn, dit wondertje als een ver ademing na alle steeds hardnek kiger wordende berichten over het gebruik van hormonen en zelfs doping door Oost—Duits land. Hoewel Christel Justen (16 jaar al) in Wenen tamelijk onver wacht het goud veroverde - zij stond zevende op de internatio nale ranglijst met 1.16.11 - heeft zij een leerzame stage van en kele jaren achter de rug. Ander half jaar lang heeft haar trainer Een verwoed duel in de polowedstrijd, die voor Nederland zo gunstig verliep. Van links naar rechts: Stofjges en Weeke (WestDuitsland) en Stroboer. tVENEN - Coach Ivo Trumbic kuste zijn spelers op beide wangen. Van de overkant van het bad klonk gescandeerd „Ivo, Ivo". Het Nederlandse waterpologezelschap genoot gisteren uitbundig van de eerste triomf bij het Europees kampioenschap na twee nederlagen en twee gelijke spelen: 7—5 tegen West-Dultsland, een ploeg met de meest miserabele opvatting over hoe polo gespeeld moet worden. Scheidsrechter Dirnweber kreeg het scheldwoord „maffia" naar het hoofd geslingerd vanuit de Nederlandse hoek, toen hij een doelpunt van de Duitsers toe kende, nadat hijzelf nota bene had afgefloten. Een terechte kwalificatie, maar wel een beet je sneu voor een man, die voortdurend bezig was zijn ei gen fouten te compense ren. Dirnweber floot en floot. Deelde strafworpen uit zonder dat duidelijk werd waarom en drukte op die manier een per- unsiaRen groep a soonlijk stempel op de wedstrijd. ""Jfund-HoeminH s-s Van de in totaal twaalf doelpun- n—o. 3— i. 2. i—2). Nederland- ten werden er tien gemaakt bij WesMDulisland 7—5 (2—1, 1—1, 3—0 numerieke meerderheid of ui» strafworpen. Daarnaast buitte Do®1,15>"",egr v^ze Nederland eenmaal een man J!eèrd f8S a" 6 geven. In sneltreinvaart werd het 6-4. Toen Stroboer bovendien het water moest verlaten, leek de zoveelste teleurstelling dicht bij. Maar de Duitsers verpruts ten hetzelf. Vossen schoot over. Kilian werd eruit gestuurd en Hermsen profiteerde (7-4). Dat Vossen daarna van de afwezig heid van Mart Bras gebruik maakte, was alleen nog maar van belang voor de bepaling van het eindresultaat (7-5). Nee, met 2.- slütten1 Heus. 't helpt Giro 884212 j J. Dellemijn pr. J 't Loo. We res taureren zelf. Veel dank cn alle goeds Trirruiratnn'l jslavl -Italië (0—0. i_|. 2 'at laatste was overigens beslis send. Zonder dat zou het on ervaren Oranjeteam er waar schijnlijk nog in geslaagd zijn in de vierde periode een voor sprong van 6-2 uit handen te i groep A: I Hongarije 5 wedstrijden Rusland 5-8 (35—27) Vie 5—6 (31—29), LONDEN - Dankzij het voortreffe lijke batten van Zaheer Abbas,' die in ruim negen uur tot 240 I runs kwam, heeft Pakistan op de tweede dag van de derde1 testwedstrijd in Londen tegen Engeland een voorsprong van 600 voor 7. VALENCIA - Eredivisieclub PSV is in Valencia niet verder geko men dan een gelijkspel van 0-0 tegen het Hongaarse Aba Vasas Eto. Het duel werd gespeeld in het kader van een internatio naal toernooi om de „Trofeo Naranja". Vanderhirtz een complete studie van Renate Vogel gemaakt. Overal in de wereld waar zij zwom verscheen hij met filmca mera en al. Haar specifieke sla genritme werd te uit en te na bekeken, of beter, bestudeerd. Na Christels triomf meende de in Aken wonende zwemtrainer, die op slag beroemd was: „Re nate Vogel zwemt te gehaast. Zo snel als zij ook al in de se ries ging, kon onmogelijk wor- Vechtpartij na protest WENEN Spelers, offi cials, toeschouwers en po litie raakten gisteravond betrokken bij een hevige vechtpartij na afloop van de waterpolowedstrijd- tussen Rusland en Roe menië (55). Roemenië maakte precies op het moment dat het eindsignaal klonk een doelpunt dat de stand op 6—5 zou hebben gebracht. De scheidsrechter, belast met de tijdmeting bij het gigantisch elektronische scorebord, annuleerde het doelpunt. De official met de stopwatch aan de rand van het bassin had echter nog een seconde speeltijd s.taan. Roemenië diende onmiddellijk een protest in, waarna vechtpartijen ontstonden. Tim Shaw nog sneller CONCORD Tim Shaw heeft tijdens de Ameri kaanse zwemkampioen- schappen zijn eigen we reldrecord op de 400 me ter vrije slag heren ver beterd. In de series had hij al een wereldrecord gevestigd met 3.56.96, maar in de finale kwam hij tot 3.54.69. Shirley Babashoff vestigde een wereldrecord op de 400 meter vrije slag da mes. Zij kwam tot een tijd van 4.15.77. Het oude record stond op naam van haar landgenote Hea ther Greenwood met 4.17.33. Op de eerste dag van de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen werden ook nog nationale records gebroken. Op de 200 meter rugslag dames kwam de Canade se Wendy Cook tot de ge weldige tijd van 2.18.81, hetgeen een Canadees re cord betekende. Het we reldrecord staat met 2.18.41 op naam van Ulri- ke Richter. Op de 200 meter rugslag he ren zegevierde John Na- ber. Hij verbeterde het nationale record en bracht het op 2.03.53. Het oude record was 2.03.55. Op de 100 meter schools'ag benaderde John Hencken zijn wereldrecord, dat staat op 1.04.02. Hencken kwam echter net iets te kort. Hij finishte in 1.04.38 Op dezelfde af stand bij de dames won Marcia Morey in de tijd van 1.15.09. wêÊCï Eindelijk werd de Oostduits'e hege monie doorbroken. Christel Jus ten (rechts) kan het haast niet geloven. Renate Vogel (links) kan niets anders doen dan felici teren. den volgehouden. Daar gokte ik in deze finale dan ook helemaal op". Toch verrastte ook hem de tijd zonder meer. ;,Dat Christel dicht bij de overwinning zou ko men, verwachtte ik ongeveer. maar deze prestatie hield ik voor haar toch nog niet voor mogelijk". Van zo'n uitschieter, die eerder van Enith Brigitta werd ver- j wacht, moest Wenen het heb-1 ben. Toch was het ogenschijn-1 lijk te perfecte systeem van 1 Oost—Duitsland niet perfect ge- noeg geweest om de totale zege bij het dameszwemmen binnen te halen. Trainer Vanderhirtz legde uit, dat het succes van Christel haar niet in de schoot was geworpen. „Zij heeft er het hele jaar door keihard voor ge traind. Vooral aan de kracht training is ontzettend veel aan dacht besteed. Twee dagen voor het begin van het toernooi is de voorbereiding pas stopgezet. Dat heeft goed gewerkt". De eerste internationale erken ning voor Christel Justen kwam j nu pas tot stand omdat zij als schoolslagzwemster voor de 1 Olympische Spelen in MUnchen eigenlijk nog te jong was en het vorig jaar tijdens de wereld- kampioenschappen in Belgrado geblesseerd moest achterblij ven. Maar in Wenen had de 16- jarige Westduitse, die niet op- ziet tegen het dagelijks heen en j weer reizen van Vaals naar Aken, waar zij op het gymna sium zit (het is maar een kwar tiertje te voet) zich geen geluk kiger klimaat kunnen wensen om het ereplatform te betreden. Iedereen was op haar hand. Men gunde haar als geen ander de moeizame felicitaties van de beteuterd kijkende Renate Vo gel. de enige Oostduitse zwem ster die tot nog toe in Wenen werd verslagen. Finale 100 meter rugxlag dames: 1. Ulrike Richter (O.Did.) 1.03.30 (we. reldreeord)2 Ulrike Tauber (O- Dld) 105.07. 3. Itnlth Brigitha (Ned) 1.05.94; 4 Sylvia le Noacta j (Fra) 1.07,17; 5. Sylvl Charrler (Fra) 1.07.75 6. Angeilka Grieser i (WDld) 1.07.81; 7 Nadja Stawko (Rus) 1.07.81; 8. Paula van Eijk (Ned) 1.07.95. Finale 100 meter schoolslag dames: 1. Christel Jasten (WDld) 1.12.55 (we reldrecord); 2. Renate Vogel (ODtd) 1.13.69; 3. Agnes Kaczareder (Hon) 1.14,95; 4 Anne-Kathrln Schott (Ook!) 1.15.1Q; 5. Lluba Rusanova (Rus) 1.15,37; 6. Jeenette Pettersson (Zwc) 1.15,57; 7. Dagmar Rehak (WDld) 1.15,67; 8. Sandra Dickie (Eng) 1.15,86. Finale 200 meter schoolslag heren: 1, Davld Wltkle (Eng) 2.20,42; 2. Ni kolai Pankln (Rus) 2.22,84; 3. Davld Lolgh (Eng) 2.23,79; 4. Mlchall Krjukln (Rus) 2.24,73; 5. Walter Kusch (WDld) 2.25,52 6. Giorgio LaHIe (Ita) 2.25,94 7. Steffen Krlechbaum (Oos) 2.27,37 8. Ove WIStoff (Zwe) 2.27,57. rugslag her Santiago Esteva (Spai 2.08.87 6. Thomas Luckau (ODid) 2 f:9.12; 7. Karlm Ressang (Ned) 2.11,22; 8. Igor Potjakln (Rus) 2.11,84. Schoonspringduo stelde teleur WENEN De Zweedse Ulrike Knape heeft in Wenen bij de Europese kampioenschappen de beide schoonspringtitels gewon nen. Nadat ze al eerder zege vierde op de toren, werd zij gis teravond ais kampioene gehul digd op de drie meterplank voor de Russische sprlngsters Kallni- na en Safonova. Het Nederlandse duo Mirjam Hof- fer en Lia Molenaar reikte niet verder dan de dertiende ep veertiende plaats in de eindrang schikking. Lia Molenaar miste de voorlaat ste sprong volledig. Coach Har ry Meelhuizen toonde zich na afloop ontevreden met het resul taat. Voor beide meisjes had volgens hem een plaats bij de eerste tien ingezeten. 465,5/ I. Uirllce Knape (Zwe) 4 2. trina Katln'.na 3 Tamara Safonova (1 5. Christa Köhlcr iO-E 13. Mirjam Hoffer 14. ex aequo Lia Muler I Stand landenklasaement: dames (Bre- dlusbeker); 1 Oost-Duitsland 200 I punten2 Rusland 46,5; 3. Zweden MANILLA - De Nederlandse jeugdschaker Roy Dieks heeft j het toernooi om het wereldkam- i pioenschap voor spelers tot 20 jaar in Manilla afgesloten met een remise tegen de nieuwe kampioen, de 19-jarige Engels- man Anthony Miles. Dieks be- hield daardoor de gedeelde I tweede plaats. WARSCHAU - Robert Gadocha zal in de toekomst toch beschikbaar j blijven voor het Poolse nationa- le voetbalelftal. Aanvankelijk wilde de speler van Legia War schau wegens gezondheidsrede nen niet meer voor Polen spelen j en naar het buitenland vertrek ken. Gadocha zal op 1 septem ber met Polen tegen Finland uitkomen. HAVANNA - Adri Huussen is uit geschakeld in het toernooi om het wereldkampioenschap bok- sen voor amateurs, dat wordt gehouden in Havanna. De Ne derlandse zwaarwelter verloor in de achtste finales van Natha-1 niel Jones uit Trinidad-Tobago, i DEN HAAG - De kernploegrijd ster Truus de Koning-Dijkstra heeft besloten met het wed strijd schaatsen te stoppen. De op 24 februari 1951 geboren echtgenote van Sjaak de Koning kan het niet meer opbrengen de zware conditietraining te vol- gen. CHESTNUTHILL - Tom Okker heeft zich gisteren geplaatst voor de vierde ronde van het Amerikaanse toernooi om het Amerikaanse kampioenschap voor professionals. Okker ver- sloeg de Amerikaan Charles Pa- sarcll met 7-6, 6-3. ROERMOND - De firma Tim-Oil «topt per 1 oktober met de spon soring van zijn profwielerploeg. Als redenen voor het besluit van Tim Oil gaf woordvoerder Timmermans gisteren tijdens een persconferentie in Roer mond op dat de ploeg onder an dere niet de publiciteit heeft gekregen die de firma er van had verwacht. Enith Brigitha op de voor haar gebruikelijke plaats: het ereplat form, Nu als derde Europese zwemster op de 100 meter rug slag. Het schouderklopje en de handdruk zijn voor winnares Ulrike Richter. WENEN Toch weer een zij het ditmaal bron zen medaille voor Enith Brigitha, de ondanks alles, enige zwemster van de Nederlandse ploeg, die in We nen successen boekt. Zij trof gisteren de 100-metcr rugslag als mogelijkheid om de ketting van eremetaal te verlengen. De verwachtingen waren hoog gespan nen, temeer omdat zij zich een dag eerder in de series had gespaard in verband met de nog die avond te zwemmen finale 200 meter vrije slag en toch aantikte in de veelbelovende tijd van 1.07.18. „Misschien", meende bondscoach Bert Sitters optimistisch, „komt nu eindelijk de grote doorbraak op dit nummer. We zitten er echt op le wachten". Enith Brigitha is echter niet te peilen. Zij komt. wanneer nie mand het verwacht. Dat bleek gisteren ook weer. Haar tijd (1.05.94) betekende een evenaring van haar eigen Nederlandse record maar die voor Oost-Duitsland kenmerkende top op dit evenement haalde zij niet. Ulrike Richter, die het wereldrecord in de series al had teruggebracht tot 1.04.09. nam weer het ze kere voor het onzekere en dook opnieuw onder haar beste tijd. Nu met nog meer gemak: 1.03.30. De andere Oostduitse Ulrike Tauber werd tweede met 1.05.07. „Hoewel ik tevreden moet zijn, valt deze tijd me eigenlijk enigszins tegen", zei Bert Sitters later. „Enith heelt vlak voor de Olympische Spelen in Munchen een enorme .sprong op dit nummer gemaakt en is daarna blijven hangen. Ik had daarom zie stille hoop, dat zij daar een einde aan zou maken. Ze moet nu ongeveer veel sneller kunnen. Verder is ze in deze race iets te langzaam (eerste 50 meter in 31.7) vertrokken. Eenendertig seconden rond zou beter zijn ge weest." Paula van Eyk, die zich ook al voor deze finale had geplaatst, speelde geen grote rol. Zij bleef met haar 1.07.05 onder huur serletijd en uun ben je in dit Europese gezelschap nergens meer: zij werd achtste. Voor Karin Ressang, doorgedrongen tot de finale 200 meter rugsiag heren gold hetzelfde. Hoewel hij, in tegenstelling tot oe series (2.11.22) ditmaal sneller vertrok om eens te zien tot hoe lang hij het kon volhouden, was zijn terugval op de lautste honderd meter ontstellend groot. In precies dezelfde tijd tikte hij tenslotte aan. Ben bitters: „het was een interessant probeersel, maar het heeft niet veel geholpen". Deee eindstrijd eindigde overigens toch nog in een triomf voor Roland Matthes. Het nu al jarenlung meedraaiende Oost duitse rugslagfenomeen moest zich ieegzwemmen om de uls eerste in de series geëindigde Hongaar Vernaszlo te ver slaan, Maar nog een keer redde Matthes het: 2.04.64, een tijd die ver van zijn eigen wereldrecord (2.01.87) verwijderd bieef. Ook geen wereJdrecoiü leverde de 200 meter schoolslag heren op. De Brit Wilkie maakte wel geschiedenis door de fameuze Rus Pankin te verslaan. Eerder op de dag had Jose Damen laten zien dat haar tegen vallende prestaties op dit evenement wellicht toch worden afgesloten met een .opkikker". De speciale voorbereiding op de 800 meter vrije slag wierp in de series in zoverre vrucht af. dat de tijii van 9.10.08 perspectief op een medaille achter liet. Achter Doerr, Oost-Duitsiand (0.09.54) bezet zij een vierde postüe in de vanavond te houden finale. Ada Pors deed nauwelijks voor Jose'onder, want haar eveneens goede pres tatie (913.96) verschafte haar ook een vrijbrief voor de eind strijd. Bert Sitters tenslotte: „Jammer nog dat zij niet beter kan keren. Zij verliest er fracties vun een seconde op". Haens lie Bruyn Na de tegenvallende prestaties heeft José Damen vooruitzichten op medaillekansen op de 800 meter vrije slag.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9