Schoenen voor platvoeten, klauwvoeten, spitsvoeten, militaire voeten en hamertenen. Cor van Smoorenburg-Bunnink kan verjongd weer alles aan ZATERDAG 24 AUGUSTUS ,1974 LEIDSE COURANT Precisie, een scherpe blik en een opleiding van zo'n jaartje of vijftien zijn de voorwaarden om een orthopedische maatschoen in elkaar te kunnen knutselen. LEIDEN Een meisje. Slank, hoog op de be nen, diepe ogen, pare lende glimlach, een blouse met een belofte. En een holle klauwvoet. Jammer hoor. Ook Jacques Kerstjens kan zo'n onrecht niet corrigeren. Maar wel op een meesterlijke wijze verdoezelen. Met enge lengeduld en een krankzinnig vakmanschap maakt hij schoenen voor voeten die te lang, te kort, te klein, te groot, te dik of te hoog zijn. Of op welke bizarre wijze dan ook afwijken van het gebruikelijke type. Geen lompe stappers die overal wrede nieuwsgierigheid opwekken maar, voorzover de anatomie dat toelaat, modieu ze muiltjes. „Je moet je voor stellen wat er in zo'n meisje omgaat" zo probeert hij de liefde voor zijn ambacht uit te leggen, „wanneer ze bij mij nieuwe schoenen is wezen ha len, de volgende dag weer naar kantoor gaat en dan door haar vriendinnen wordt be groet met: „Wat nou, draag jij geen maatschoenen meer?". Kijk als zo iets gebeurt dan ben ik wel een klein beetje tevreden. Dan denk ik bij me zelf: „Jacques, je hebt je best gedaan". Zolderkamertje Zijn best doet deze klassieke ambachtsman in een piep klein maar zonnig zolderka mertje aan de Oude Singel. Met als enig gezelschap de stemmen van een popstation werkt hij daar van 's morgens half negen tot middernacht. Blindelings weet hij de weg in de geordende rotzooi van ha mers en tangen, gipsafdruk ken van klomp-, spits- en spreidvoeten, lappen leer en blauwdrukken van „hamerte nen". Rond zes uur 's avonds wipt hij er even uit om een glas bier te drinken in het café aan de overkant Hij eet, kijkt naar het journaal en arbeidt weer verder. Na gemiddeld 25 tot 30 uur heeft hij één paar schoenen af. Jong. Kerst jesn, afkomstig uit Blerik bij Venlo is 33 jaar oud en daarmee één van de jongste orthopedische schoenmakers in Nederland. Daarvan zijn er overigens niet zo heel veel. Zelfstandig gevestigd zoals de ze Leidenaar, tref je er in het gebied Leiden, Den Haag, Rot terdam niet meer aan dan een stuk of tien. Oudere baasjes allemaal, wier opvolging door een jongere garde erg twijfel achtig begint te worden. Hoe het allemaal moet wanneer zij zich over 10 jaar gaan terug trekken weet niemand. Afwijkingen. Automatische produktie van orthopedische schoenen is op dit moment nog niet denkbaar. Daarvoor loopt het scala van mogelijke afwijkingen tezeer uiteen. „Als je honderd klomp voeten naast elkaar zet" aldus Kerstjens, „dan zitten er nog geen twee tussen die dezelfde zijn. En dan is een klompvoet, waarbij dus de voetzool de grond niet meer raakte en het hele lichaamsgewicht op de buitenenkel drukt, nog maar één van de tientallen soorten vervormingen die er bestaan." Hulpstukken het vervaardigen van een gip sen afgietsel. Aan de hand daarvan maakt hij een houten en in heel moeilijke gevallen een gipsen leest Op die leest wordt het leer geschoeid voor de binnenschoen en daarom heen komt de buitenschoen. De binnenschoen is qua vorm helemaal aangepast aan de ei sen die de voet stelt Het bui tenschoeisel komt zoveel mo gelijk tegemoet aan de heer sende mode. halve een grote precisie en een scherp oog, een waar arsenaal aan technische vaardigheden nodig. Kerstjesn: „Je moet vier ambachten onder de knie hebben: leestemaker, model- lenmaker, stikker en onder- werkmaker. Daarnaast moet je een behoorlijke portie ana tomie in je kop hebben. Ie mand die dat binnen de vijf tien jaar leert, is een snelle leerling. Als je op je pak weg 32e, volledig bevoegd orthope disch schoenmaker bent dan ben je erg jong." Opleiding In zijn éénmanswerkplaatsje twee hoog boven staan slechts enkele machinale hulpstuk ken. Een elektrische draai bank bijvoorbeeld, waaraan de houten leesten worden ge schaafd en geveild. Bijna alles is handwerk. Dat begint met ,het opmeten van een voet en Het eind-product: in één paar schoenen zit gemiddeld 25 a 30 uur zweet en concentratie. Zijn opleiding heeft de hoge- school-schoenpik genoten bij zijn vader, op een leerinstituut in Waalwijk en bij patroons in Oostenrijk en Duitsland. Voor al van onze Oosterburen stak hij veel op. „Aan die twee wereldoorlogen, hebben ze daar een hoop kneusjes over gehouden. Dat heeft de ont wikkeling van het vak erg ge stimuleerd." De verdiensten in de orthopedische schoenmake rij liggen gezien de duur van de daarvoor vereiste studie, betrekkelijk laag: „Ik klaag niet, ik kan er goed van ko men, maar als ik voor piloot had geleerd dan was ik veel eerder klaar geweest en had ik vijf keer zoveel verdiend." Wat Kerstjens op de gemiddel de hedendaagse piloot vóór „Elke klomp voet heeft zijn eigen ka rakter", lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll heeft is het extra inkomen dat hij in natura pleegt te ontvan gen. Want een vliegreisje naar Amerika mag dein fijn zijn, moeiteloos op je eigen hamer tenen naar de kruidenier tip pelen, is nog veel plezieriger. Dat schept een band met de ingenieuze knutselaar die je stappertjes in elkaar heeft get overd. Een band die waard is te wor den bekrachtigd. Met een fles jenever of cognac, een taart, bonbons, bloemen of een plant Dat hoeft dan natuurlijk' niet allemaal, maar wordt toch wel met veel plezier en een kwinkslag aanvaard. Probleem. Met één probleem loopt Kerst jens, al sinds zijn vestiging aan de Oude Singel, verschrik kelijk te tobben: hij beschikt niet over een ruimte op de parterre. Dat dat juist in zijn vak een enorme handicap vormt, is duidelijk. Dikwijls zijn zijn cliënten niet in staat zelfstandig de trap op te klau teren en moeten ze naar boven worden gedragen. Hij is in on derhandeling met de gemeente over een pandje waarin hij zijn werkplaats gelijkvloers kan inrichten, maar een voor hem succesvolle afloop van deze besprekingen staat nog in het geheel niet vast Mochten de onderhandelingen inder daad afstuiten dan ware het te wensen dat de gemeente deze unieke ambachtsman bijstaat een andere parterre-ruimte te vinden. Willem Scheer .Weight Watchers deden hun werk in Zevenhoven. Zevenhoven/Langeraar „Zoudt u meneer hier eens willen vertellen van uw erva ringen?", vraagt de apostel hoopvol aan de discipel. Me- uw C(or) M. van Smooren burg-Bunnink zet zich op haar stoel in het postuur van „nou, vooruit dan maar". „Vroeger heb ik al eens wat geprobeerd wat aan te doen. Toen had ik een voorschrijvende dok ter, die, omdat ik zowat niets meer at, me pillen gaf tegen de honger. Dat was vóór de Weight Watchers. Het is heel erg geweest. Ik kon zo'n bee tje geen kleren meer krijgen de stad. Maar wat is dat allemaal veranderd in ander half jaar. Ik kwam van maat 54 op 46. Ik kan me nu veel vlotter kleden, hipper ook, ik kan weer nieuwe kleren ko pen. Ik ben nu veel makkelij ker, fiets makkelijker, werk makkelijker. Je voelt je eigen veel plezieriger. Tegen m'n jongste zoon op school zeggen niet meer: je moeder is zo dik. Er zijn nu weer andere dikke moeders. Ze zeggen ook niet meer tegen me: mamma, dat mag je niet doen, of: dat is veel te veel voor je. Ik zie niet meer tegen de schoon maak op. Mamma, je ziet er een stuk jonger uit, hoor je nu. Destijds, in dé stad, als ik voor een etalageruit stond en ik zag me eigen in die spiegel: tjesus, mens, altijd had ik die dikke benen..." Een maand geleden stond .in deze krant een roerend en on verbloemd verhaal over de „Weight Watchers", uit te spre ken als „weet wotsjers" en door kinderen wel vertaald met „breed borstjes". Dat was een story over de Haagse tak de Amerikaanse geluk- brengers, de verantwoorde slankmakers, vurige aanhan gers vooral aanhangsters een geloof, dat wellicht geen bergen kan verzetten r dan toch maar in staat is kilo's lichaamsgewicht naar de hel der vetzucht te zenden en een hemel van lichtvoetig heid en herademing achter te laten. Ongetwijfeld zal er een Amerikaanse zakenman ach ter zitten maar als eerste redster uit de zwaarlijvigheid zien de Weight Watchers hun stichteres, „founder" Jean Ni- detch, eens een enorm dik mens. thans een afgeslankte gratie, zichzelf bekronend met een hagelwitte „smile" op haar gelaat. ernst. De zending begon, de weight gospel, het evangelie van het gewicht in de gaten houden, werd naar Europa overgedragen. Zoals weleer de Pilgrim Fathers in omgekeer de richting He Amerikaanse oostkust onder de voet liepen, zo kwam ongeveer een jaar geleden de blijde gewichts- boodschap op een westerbries de oceaan over en drong door tot het ontvankelijk gemoed van vele dames en enkele he ren. Op het geheven banier stond de juiste eetwijzer, klaargemaakt door artsen en diëtistes. Andere eetregule- ringssekten erkenden al gauw de Weight Watchers als het ware geloof en sloten zich aan. De zegetocht is niet meer te stuiten. Niet alleen in de ste den komt men via weegscha len en cursussen op het streef- gewicht, ook ten plattelande, waar het leven nog goed en vaak (te) vet is, heeft de red ding zich geworteld. Streef gewicht Daarom zitten we nu in een Zuidhollandse uithoek, langs de Amstel en tegenover het Stichtse, over rijke weilanden uit te kijken, de grond van veehouder Van Smoorenburg, waar Zevenhoven, Noorden en Wilnis elkaar de hand geven. We kijken ook naar mevrouw Cor van Smoorenburg, aan wie het heil is voltrokken. Nog vijf kilootjes en ze is op haar streefgewicht Dat moet dan 85 kg. zijn. Op 26 maart '73 woog ze exact 132 kilo en 600 gram. Ze heeft zich in geen twee weken meer gewogen, maar het gewicht zal nu rond de 90 kilo liggen. Het wordt even stil in de huiskamer. Goe- dedag, ga daar maar eens aan staan. Eigenlijk is het nog maar niks. Weight Watchers apostel mevrouw Corinne Da- men-Elia uit Langeraar (tel. 01722-2563) zegt: „We wachten in onze afdeling Alphen op een mevrouw uit De Meije, die 60 kilo moet afvallen om op streefgewicht te komen. Ik wacht in spanning, mag ik wel zeggen." Mevrouw Corinne Damen heeft de vreugde van het af vallen aan den charmanten lij ve ondervonden. De resultaten maakten haar dermate ent housiast, dat zij andere vrou wen in deze vreugde wilde la ten delen. Ze begon als cursus leidster in februari '73. geeft nu vijf cursussen in Alphen, één in Ter Aar en begint in september, in het Gezond heidscentrum. met een cursus in Nieuwkoop. In de afgelopen anderhalf jaar heeft zij. staan de naast de onverbiddelijke weegschaal, zeker 400 volgelin gen op streefgewicht zien ko men. Ook in de Rijn- en Veen- "streek gedijde het Watchers- genootschap naarmate de per soonlijke omvang der leden, minderde. Eetwijzer Zegetocht Dikke vriendinnen werden' haar apostelen. Samen gingen zij hun weight watchen. „let op uw zaak" werd hun heilige Cursusleidster Corinne Damen ten voeten uit; een paar jaar geleden zou ze voor deze foto bedankt hebben „Onze eetwijzer (niet eetwijze, T.P.) is toonaangevend. Wij werken samen met de afdeling Humane Voeding van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, omdat onze eetwijzer is aangepast aan de Neder landse voedingsnormen, want die normen verschillen nogal over de gehele wereld", aldus Corinne Damen, die verkon digt, dat afvallen geen pro bleem is: „verantwoord afval- Zij volgde een vuistregel: regelmaat, variatie en vooral beheersing (en dan toch normaal eten) len tot het streefgewicht, dót is pas wat, en op dat gewicht blijven'-. Daarom doen de Weight Watchers wat zij doen. „Zijn wij eenmaal op ons streefgewicht (dat bepaald wordt door leeftijd en li chaamsbouw), dan gaan wij mensen leven. Wij kennen geen diëet. Het is de eetwijzer die het 'm doet. Regelmatig Bij mevrouw Van Smooren burg zijn de pondjes langzaam maar zeker verdwenen. Heel regelmatig, „anders hou je het niet uit". „Ja zeker", beaamt Corinne Damen, haar mentrix, ,.,je moetmoet er echt wat voor over hebben om tenslotte weer zeven dagen van de week le gaal te kunnen eten". Me vrouw Cor van Smoorenburg doet als vrouw van een vee houder zwaar werk. Iedere dag maakt zij een paar kazen, behalve 's zondags, „want ik wil ook een vrije dag hebben". Ze vertelt eerlijk wat zij eet: ..'s morgens ene boterham met kaas of ene vrucht erbij. Daar heb je geen last van, ook al heb je zwaar werk. Je hebt geen honger, anders neem je een stukje komkommer, appel, je kunt de hele dag blijven eten.." Gezellig Deze ontboezeming is me- Trouw Corinne Damen te veel. tVe konden het beter maar niet opschrijven. anders denkt ie dere lezer dat-ie hetzelfde kan doen om zalig te worden: „Noem nou maar geen artike len. het is gewoon de combina tie van een en ander". Wellicht wil zij ook niet, dat wij de Weight Watchers in de baan brekende eetwijzer rijden. „Ik zëg altijd maar: je moet als trouwe herdershond regelma tig op cursus komen. Wijk je dharvan af. is het foute boel, dan komt de slof erin". „Dat is zeker waar", valt mevrouw Van Smoorenburg - bij wie de eetwijzer beslist zoden aan de dijk heeft gezet - haar bij: „het is hartstikke gezellig ook. Je wordt enorm geholpen door de bijvoorbeeld niet zo erg goed gegaan een week), dan weet iemand wel een oplossing. Vroeger vond ik vis verschrik kelijk. Nu eet ik vis vijf dagen in de week. Lof? Vreselijk vond ik dat. Ik leerde lof lek ker klaarmaken." Corinne Da men: „Het is discipline..."..Cor van Smoorenburg: „Zondigen doe je allemaal weieens. Ik geef niets meer om een koekje, hooguit pik ik op visite stie kem wel eens een gebakje." Dat had ze niét mogen vertel len van haar cursusleidster. „Nieuwe" vrouw Toch lukt het prima bij me vrouw Van Smoorenburg. Ook haar gezin eet verstandiger, „vooral de meiden. Er komt al niet veel koek meer in huis, ook geen vet eten. Maar je kunt je man en de jongens, die 's morgens om half 5 hun bed uit moeten, niet alles ontne men. Veel fruit eten ze tegen woordig. Van lieverlee veran deren de eetgewoontes. Mijn man is zwaarachtig, niet zo best meer ter been; ik smeer zijn boterham zo dun mogelijk met boter. Hij vindt het ook wel leuk eigenlijk met zo'n „nieuwe" vrouw. Hij zou wil len dat ie zelf ook een zootje afviel. Maar ja, hij drinkt graag volle melk. zie je. Het zou goed wezen als-ie wat af viel, maar dat kan je niet for- seren bij zulke mannen". Vanzelfsprekend kun je rond het thema afvallen grapjes bij ie vleet maken. „Mag van mij best," zegt mevrouw Corinne Damen, „maar u moet wel goed begrijpen, dat je de men sen die baat hopen te vinden bij dat afvallen, er niet mee helpt. Waarom zou je vertellen, wat mevrouw X 's morgens ;et. Dat is puur belachelijk en het wekt verwarring. Dan gaan de mensen dingen probe ren en er gebeurt niets. Het gaat niet om wdt ze eten, maar )m de methode. Dat eten van dingen is voor iedereen ver schillend. Ik vergelijk het al tijd maar met autorijden. Na tuurlijk denk je. dat je na drie lessen kunt rijden, maar gega randeerd dat je brokken maakt.- Wij leren de mensen matig en vooral verstandig te ïten en dan mogen ze best aardappels, boerekool of ande re „verboden" spullen veror- oeren. Wie vertelt, dat dit niet mag, verkondigt louter larie- - De nodige kilo^s zijn eraf: verjonging vóór de boerderij. <oek. Uiteindelijk kun je niet ouiten een club als de Wpight Watchers en buiten die elkaar lelpende mensen. En kijk uit met grapjes: dik zijn is voor leel veel mensen een intens :eer iets. 'sMorgens opstaan ils een slanke blonde den is /oor veel vrouwen een droom beeld. dat ze vasthouden.^" 2en feit is, dat kinderen op weg zijn naar een „dikke'"volwas senheid, de hart- en vaatziek ten en de hartinfarkten van de welvaartstaat. Er komen steeds meer dikke mensen. Te vet, te rijk eten kost de mens in ons rijk van de anackbar zijn gezondheid en vaak het leven. Mensen zoals de dames Van Smoorenburg en Damen leven dan liever volgens de vuistregel van de Weight Wat chers: regelmaat en variatie en vooral beheersing en toch een week lang normaal eten. Corinne Damen: „Ik mag alles weer eten. Maar je moet dan wel weten hóe je het moet eten. Het is de regelmaat: drie keer per dag. ook tijdens het weekeinde. Niet 's zondags laat ontbijten en 's middags je kinderen op een zakje patat uitsturen. Ook geen „brunch", ontbijt en lunch in één. Dat verstoort het ritme. We willen bij de moeders beginnen, om dat we ook de kinderen willen leren. Je hebt ouders die zo ontzettend gemakkelijk zijn en de kinderen nemen het zó over, ouders die gauw zeggen: ze moeten er nog van groeien. Maar een wolk van een kind hoeft nog geen gezond kind te zijn..." Idealisme Het heeft misschien iets weg van een kruistocht, die activi teit van de Weight Watchers, maar er steekt een stuk idea lisme achter, zoals bij me vrouw Damen. „Het liefst zou den we het gratis doen, maar cursuswerk met assistenten, materiaal en leidst trs. die er niet voor de nop willen zitten, kost nu eenmaal geld" Me vrouw Van Smoorenburg heeft geen aansporing meer nodig. Duizenden anderen wél. Op 2 september houdt me vrouw Damen „Open house" in het Alphense gebouw Nabij, 's avonds cm half acht. Iedere belangstellende mag dan ken nis komen maken met de Weight Watchers, hun hoe en wat. Andere leidsters in de streek weten er ook alles van. Dat zijn voor Leiden mevrouw 'C. van Wijk, Koraalstraat 18, tel. 01710-61798, voor Noord- wijk. Oegstgeest, Leiderdorp en Sassenheim mevrouw H.G.- C.M. Nagel, Rembrandtweg 3, Noord wijk/Zee, tel. 01719-3088 b.g.g. 070-655810. en voor Roe- lofarendsvcen mevrouw Th- M.M. Smolders, Westcinde 81, tel. 01713-2323. De artsen zijn volgens Corinne Damen „wild enthousiast" over de Weight Watchers: „60 pet. van onze cursisten krijgen we via de dokters". Mevrouw Van Smoorenburg, aan de vooravond van haar streefge wicht, is tevreden. Ze redt het best. „Twee zussen van me. in Boskoop en Aarlanderveen, zijn ook op streefgewicht ge komen. Dat scheelde ook zo'n 40, 50 pond met hun oude gewicht Van die Weight Wat- chers-cursus heb ik niks geen spijt. Mens hou op, ik zou het verschrikkelijk vinden als het er weer allemaal aan zat..." ïon Pieters

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5