Allerlei(ds) Waar zijn de kleren van verdachte Van der E.? T-SHIRT GRENZELOOS VERTROUWEN IN LEIDENS SPEL ZONDER GRENZEN UiülLs Vorderingen in Nieuwveens moordzaak Discussie over nieuwbouw gemeentehuis uitgesteld POR Grof vuil ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Nog een beetje bui ten adem na vijf dagen scouting zitten de heren C. J. J. Hugens en Fred Volmer achter hun pannekoek met grote diameter. Ze zijn net terug uit Engeland, waar beiden op uitnodiging van de NCRV in de 100.000 inwoners tellende stad Northampton in hoge mate de sfeer hebben ge proefd van het Spel zonder Grenzen dat daar een ronde verder kwam. Leiden krijgt op 18 september de finale te ver werken, op de Lammermarkt, in de schaduw van de wiekende molen De Valk. Hugens en Vol mer hebben de Engelse organi satie van dichtbij meegemaakt. Zij moeten de affaire straks in Leiden zien te klaren onder het oog van om en nabij 150 mil joen t.v.-kijkers over de halve wereld. „We voelen ons eigenlijk twee handelsreizigers, we hadden materiaal meegenomen om Lei den alvast een beetje onder de internationale t.v.-commenta- toren -die hier in september ook zullen zijn - te verkopen", ver telt secretarie-ambtenaar Hu gens. speciaal belast met bij zondere opdrachten en coördina tor tussen de gemeentelijke diensten en b.v. de 3 October Vereeniging De Tweede man van het Buro Voorlichting van Leiden, Fred Volmer, zet zich schrap: „Vanaf nu gaan we er vrijwel full time tegenaan. De belangrijkste voorzieningen heb ben we al getroffen. We gaan nu de organisatie en coördinatie wat bijvijlen". Volmer heeft daarbij de representatieve kant van de grenzeloze zaak, Hugens de technische. In Northampton zagen ze het spel op een typisch Engels gazon van zo'n paar vierkante kilome ter met 7000 toeschouwers: „Op de Lammermarkt, waar 2500 mensen een plaats kunnen vin den, liggen de mogelijkheden anders, evenals de problemen", aldus Fred Volmer, die over een paar weken zijn gasten, on der wie zeven burgemeesters en hun vrouwen, een paar aange name dagen moet bezorgen. De heren hebben in elk geval een goede studiereis achter de rug. Volmer: „We zijn in een per fecte organisatie gevallen met een optimale Engelse afwer king. We gaan niet imiteren, we blijven onszelf. Bij onze kleine re lokatie hebben we het voor deel/ dat het publiek alles beter kan overzien, in Engeland za gen we bijna alles via monito ren". Fred Volmer vertelt van het grote plaatselijke medeleven in Northampton, in de etalages, er waren tassen, T-shirts .bier viltjes over het Spel, dat dagen lang in de kranten werd bege leid. In de Sleutelstad zijn al ze ven Leidse hostesses gevonden die aan het buitenlandse teams zullen worden toegevoegd, de dames beheersen de betrokken talen. Hugens en Volmer zijn vol enthousiasme voor het Spel. dat in Leiden in het teken van 3 oktober zal staan. „Het is heel belangrijk, dat we in het kringe tje van de NCRV-ploeg terecht zijn gekomen. Samen zullen we het moeten gaan maken. Ons vertrouwen is grenzeloos", ge tuigt Fred Volmer/ die een van de grootste hoogtepunten van deze bijzondere 3 oktoberviering belooft. uimmin1- "aiiirMiiiniii^.iiniiüiia jt? Inschrijving en gelijk aanvang DANSLESSEN voor jongelui (beginners). WOERDEN, heden zaterdag avond 7.00 uur en 8.30 uur in Hotel-Café-Rest. „De Eenhoorn" Utrechtsestraatweg, vlakbij het station. BERKEL/RODENRIJS - i zondagmiddag 4.00 in gebouw „Willem Huygens". LANGERAAR a.s. dinsdag avond 7.30 uur in het Parochiehuis BODEGRAVEN - a.s. woens dagavond 7.30 uur in het Parochiehuis (Oud-Bodegraven) Grootse deelname op de plaatsen waar we reeds begonnen zijn. DANSLESSEN VOOR GEHUWDE EN VERLOOFDE PAREN. KAMERIK donderdag 26 september HARMELEN maandag 30 september BOSKOOP be£in oktober op vele plaatsen in de Rijn- en Gouwestreek STUWSTRAAT 5 - LEIDEN 'S 01710-61249 Vervolg van pag. I. NIEUWVEEN Pas na langduri ge verhoren heeft de vrijgezel Van der E., die woont in een ark niet ver van de plaats van het misdrijf, toegegeven dat de door de getuigen gesignaleerde kleding wel degelijk in zijn bezit is geweest. Waarschijnlijk om dat hij zich ging realiseren dat het halve dorp hem wel eens in die kleren heeft gezien. De hooi bergbouwer is namelijk een fre quent café-bezoeker. En hij heeft geen vaste stamkroeg. „De man liet zich in vele gelegen heden zien", zo weet ook ma joor Jvan den Ban, die het on- Uit de getuigenverklaring heeft de politie opgemaakt dat de moorde- derzoek van de rijkspolitie leidt. Toen Van der E. tenslotte zijn ontkenningen terugnam raakte hij in moeilijkheden doordat hij moest verklaren waar zijn kle ren dan wel waren. Het onder zoek had namelijk geleerd dat ze niet in zijn eigen klerenkast lagen en evenmin bij zijn ou ders thuis. „Weggegooid" bleef hem toen nog als enige verkla ring over. De khaki broek en de schoenen zou hij hebben wegge- daan omdat ze versleten waren. Wat wel piausibel kIinke in Van naar van zuster Aaltje van der Plaat dit type schoenen heeft gedra gen bij het begaan van zijn onvatbare daad. Dat heeft de politie al thans geconcludeerd uit de getuigenverklaringen. Wie de schoenen herkent en mogelijk bruikbare aanwijzingen kan geven voor het recherche-onderzoek wordt verzocht met de politie contact op te ne men. Die is bereikbaar onder netnummer 01722, abonneenummer 2230 of 2233. conclusie van Van den Ban. raadselen vermenigvuldigen „Op de plaats die de man heeft zich". aangegeven is helemaal geen poging tot inbraak gedaan". Motief En het blauwe jack omdat hij de dag na de moord „uit inbre ken" zou zijn gegaan. „Er was vuil en verf aangekomen van een schuting", zo heeft hij ma joor Van den Ban laten weten, „en nou ja, de politie is zo han dig, die bewijst dan meteen dat ik dat heb gedan. Inbraak der E.'s verklaring is de passa ge waarin hij meldt dat het jack op de bodem van het Aar kanaal ligt. Alle dreggingen in dit water ten spijt. Want het is uitgesloten dat kleren van de dader bij zijn krankzinnige ac- Over het motief van de moord deed de politie ook gisteren geen uitlatingen. Officieel spreekt men nog steeds niet van een zeden-delict of lustmoord. „Natuurlijk heeft het wel wat met zeden te maken" zo luidt het cryptisch commentaar. tie onbezoedeld zijn gebleven. Vast staat wel dat het slachtoffer LEIDERDORP - K. en O. orga niseert morgenmiddag een In de nacht van maandag op dins- openluchtconcert in het Leider- dorpse park De Houtkamp. Hetj concert (van dè drumband en i hoornblazers /.St.-Laurentius" uit Voorschoten) begint om half] drie. dag heeft de verdachte het tex tiel naar zijn zeggen in het Aar anaal geworpen nadat hij het pakje had verzwaard met een steen. „Welnu, dat verhaal is lariekoek", aldus de bondige (ADVERTENTIE) Leidse Courant Door het overmaken van zes gulden op girorekening 103003 t.n.v. de Leidse Courant kunt u in het bezit komen van dit exclusieve T-shirt De shirts, in zonnig oranje, zijn ook verkrijgbaar aan de balie van de L.C.-shop aan het Kort Rapenburg, geopend dagelijks van 7.45 tot 17.15 uur. Zaterdags gesloten. Bi| uw giro-overschrijving s v p. vermelden: ..T-shirt". en welke maat u wenst- extra small, small of medium. U krijgt het shirt zonder verdere kosten thuisbezorgd. Die heeft hij hoogstwaarschijn lijk wel ergens geloosd. Het stoffelijk overschot van zuster Aaltje was geheel ontbloot en overdekt met messteken die het hadden vervormd tot een bloe derige massa. Geruchten willen dat de dader delen van het lijk zelfs heeft afgesneden. De poli tie reageert hierop desgevraagd ontkennend noch bevestigend. De rouwdienst voor de wijkver pleegster is donderdagmiddag gehouden in de tjokvolle Her vormde kerk van Nieuwveen. Hier woont de zwager van de overledene met wie zij nauwe contacten onderhield. „Het zij dat wij leven hetzij dat wij ster ven, wij doen het in de Here", waren de eerste woorden zowel als het thema van de dienst die werd voorgegaan door ds. C. van den Bosch uit Gorinchem. Met hem was de zeer gods vruchtige ongetrouwde verpleeg ster eveneens zeer bevriend. De gevoelens van velen vertolkte de dominee toen hij sprak: „De hand die wil helpen balt zich zo gemakkelijk tot een vuist. De en Van der E. elkaar niet heb ben gekend. „Hooguit heeft Van der E. de vrouw wel eens langs eien lopen", aldus Van den Ban. „Maar details willen we op dit moment nog niet kwijt. De motieven en bijzonderheden we ten alleen wij en de dader. En dat moet voorlopig zo blijven, want als de dader erachter waarvan wij allemaal op de hoogte zijn, kan dat het onder zoek ernstig bemoeilijken. Bo vendien zou dan het gevaar ont staan dat er allerlei vreemde mannetjes naar ons toekomen die zeggen: „Meneer, ik heb het gedaan". Dan gaan we de boot Majoor Van den Ban hoopt dit weekeinde een aantal nieuwe getuigenverklaringen te krijgen van kampeerders op de nabijge legen camping. Dezen verblij ven hier praktisch zonder uit zondering, alleen op zaterdag en zondag. Daarnaast verzoekt de politie uiteraard ook anderen die op het tijdstip van de moord een man met de genoemde kle ding hebben waargenomen in Ter Aar/Nieuwveen of die we ten waar de kleren nu liggen contact met haar op te nemen. Het jack is van lichtblauw ka toen en wordt door de recherche aangeduid als een „wind- of zo merjack". De broek is lang en van bruin khaki. De schoenen zijn eveneens bruin en van het merk calidad, maat 42. De poli tie is te bereiken onder nummer 01722—2230 en 01722—2233. Dit is Lambertus Oppelaar, de meest markante figuur van Koudekerk. Lambertus (65) heeft gisteren op het gemeentehuis afscheid geno men als brugwachter. Hij heeft de Koudekerkse brug 9 jaar bediend. Daarbij had hij altijd een knuppel (zie foto) klaar staan, die naar zijn zeggen ook echt wel eens dienst heeft moeten doen. Wethouder V. C. Groenendijk (47) van Warmond is gisteren tijdens de raadsvergadering gehuldigd. Uit handen van de burgemeester ont ving hij een erepenning van de gemeente Warmond. Bovendien nam hij een fraai sierbord van aardewerk in ontvangst. De heer Groenendijk heeft zestien jaar deel uitgemaakt van de raad. De laatste acht jaar als wethouder. In verband met zijn drukke werkzaamheden als advocaat moet hij zijn functie neerleggen. Behalve van de heer Groenendijk werd afscheid genomen van de he ren Breedilk (Prof. Clrr.), Van Huys (PvdA), Bakker (Prot. Chr.) en Van Moorscl (KVP). Allen ontvingen zij een tegeltje als aanden ken aan hun zitting in de raad. Van onze correspondent zegd, in de vergadering LEIDERDORP Een discussie augustus a.s. mondeling deze over al dan niet nieuwbouw van agenda-wijzigingen toelichten, het Leiderdorpse gemeentehuis Door met name de behandeling zal niet in de komende raads- van het beleidsplan 1975-1979 nu vergadering worden gevoerd: te beperken tot de goedkeuring der Nave zal. zo is toege- B. en W. zullen de raad voorstel- Ook dit onderwerp is inmiddels van de raadsagenda afgevoerd. Eerder meldden ij al dat B. en W. hadden besloten hun voor stel, het aantal wethouders op maximaal vier te bepalen, in te trekken. Een andere belangrijke wijziging in de agenda is de veranderde behandeling, door de raad, van het beleidsplan 1975-1979. Burgemeester M. A. de eerder bediscussieerde doelstellingen komen B. en W. tegemoet aan fundamentele be zwaren tegen hun oorspronkelij ke voorstel. De heide vrouwelij ke raadsleden, Marietje van der Molen (PvdA) en Riet Uhlen- beck (D'66), hadden deze be zwaren in een brief eerder aan het college en de raad uiteenge zet. len zowel Velocitas als Alecto gemeentelijke leningen te ver strekken voor de bouw van nieuwe clubgebouwen in De Bloemerd. De gemeente daarbij, om de kosten van beide clubhuizen te drukken, formeel als opdrachtgever voor de bouw ervan optreden. De gemeente namelijk geen b.t.w. verschul digd. De op deze wijze bereikte besparing bedraagt ruim 100.000. Deze voorstellen zijn alsnog aan de agenda komende raadsvergadering toe gevoegd. STOMPWIJK De Stompwijkse jeugdleidster Marian Jansen (23) is gisteren getrouwd met Ad Vincenten. Het Stompwijkse kaboutervolkje heeft het bruids paar uitbundig ten afscheid ge zwaaid. Marian Jansen is acht jaar een van de drijvende krachten in de jeugdbeweging ter plaatse geweest. „Studenten komen uit isolement" Van een onzer verslaggevers Leiden - "Ik heb de indruk, dat deze generatie studenten zich steeds meer sociaal gaat opstellen", aldus zichtbaar vermoeide Frank Froeling. een van de orgnni- satoren van de vijfde EL- CID kennismakingsweek. die de afgelopen week is ge houden. "De studenten stellen zich veel meer open voor wat er om hen heen gebeurt. Dat is zo wel bij de voorbereiding van de introduktieweek als in week zelf. duidelijk geble ken. Bij de vopraanmelding konden de deelnemende aspi. rant-studenten uit een 53-tal onderwerpen, er 3 kiezen die ze in een keuzemiddag nader belicht wilden zien. Meer dan de helft koos wel iets, dat met vormingswerk te maken had en een op de drie studenten gaf als voorkeur op een tocht langs de ver schillende dienstencentra in Leiden", aldus Froeling. Zijn mening werd bevestigd door de reacties van ver schillende actiegroepen, tijdens de week de aanko mende eerstejaars voorlich ting gaven over hun werk. Vooral Amnesty International kon zich verheugen in grote belangstelling. loopt als een trein: we krij gen erg veel sympathieke reacties, en er hebben zich al heel wat belangstellenden opgegeven". aldus woordvoerder van de Leidse afdeling. Overigens schijnt de toenemen de aandacht voor actiegroe pen en vormingswerk niet ten koste te gaan van de be langstelling voor de gevestig de studentengezelligheidsver- en:gingen, zoals Minerva. SSR en Augustinus. "Het blijkt, dat meer dan de helft van de deelnemers aan de EL-CID week lid wordt een gezelligheidsvereniging en dal is. hoewel typisch Leids, toch veel meer dan in andere Universiteitssteden. In Nijmegen en Amsterdam wordt nog geen 5% lid", al dus Frank Froeling. Overi gens dient hierbij wel opge merkt te worden, dat slechts de helft van de 2200 aanko mende eerstejaarsstudenten hebben deelgenomen aan de introduktieweek. De kennismakingsweek kreeg vrijdagnvddag haar beslag met een groot opgezette Burcht-manifestatie. Hier presenteerden lich nogmaals een groot aantal studenten verenigingen en werk- en ac tiegroepen. Daarnaast kre gen de aanwezigen alvast een voorproefje van Leidens ontzet voorgeschoteld In de vorm vun een hutspot-maal tijd, klaargemaakt door dienstplichtigen van de kok- school. De meeste reacties van deelne mers luidden erg positief. Men had alle lof voor de or ganisatoren en mentoren die hen de afgelopen week weg- w js hadden gemaakt: hebben het uitstekend geor ganiseerd en we zijn overal thuisgeraakt. Het was een hartst kke fijne week", aldus een enthousiast deelneem ster. (ADVERTENTIE) Uitzendbureau luba h«»ft 'n achraeuvend tekort aan aeneen T»naf 18 jur, dl* allerhande iMr goed betaald* baantje» villen doen. DeShood* voor 4tn dagje. Koa «nel! H*lpttJ Leldeni Nieuw* Rijn 35 - Alphen a/d FIJni Donlsettlhof 10 onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Brand Een fel uitslaande brand heeft gistermiddag rond kwart voor drie de tweede etage van auto matiek „City'' aan de Bree- straat 43 volledig verwoest. Door het bluswerk van de brandweer, die snel ter plekke aanwezig was, liep de eerste etage van het pand een lichte waterschade op. De oorzaak van de brand, is nog onbekend. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan: de ex ploitant bevond zich ten tijde van het onheil met vrouw en kind beneden in de zaak. Om de brandweer alle gelegenheid te geven het vuur zo snel mogelijk onder controle te hebben, is de Breestraat enige tijd voor ver keer gesloten geweest. Grote Polder „Nog een paar hoekjes opvullen en het industrieschap De Grote Polder is rond. Met de laatste gegadigden zijn we tn onderhan deling". vertelde ons gister avond wethouder J. Lijten van Leiden, na afloop van de laatste vergadering van de raad van bestuur in zijn oude samenstel ling. De heer Lijten, die naast burgemeester J. A. Detmern van Zoeterwoude voorzitter is van het schap, zal evenals de Leidse leden Portheine, Zunder- man en Sassenheims nieuwe burgemeester Kret niet meer in het bestuur terugkeren na 3 sep tember, als de nieuwe Leidse raad zich presenteert. Gister middag vond de industrie- schapsvergadering plaats in het Zoeterwoudse raadhuis. Eén bedrijf kandidaat-koper had van vestiging afgezien, om dat hij de moedervestiging in Amsterdam nog ruimte was. maar gistermiddag verleende de raad aan de Gebr. Zandber gen. vleesgrossierderij, het recht van eerste koper van een stuk grond van 600 m2. De raad aanvaardde tevens een beplan- tings- en verlichtingsplan. waar door binnen de twee delen van het terrein een eenheid zal ont staan. De werkzaamheden voor het bouwrijpmaken zijn al in volle gang: „over een /aar of 2. 3 zullen al echte grnenwallen te zien zifn", verwachtte voorzitter Detmers. die voorts zei. dat het Industrieschap. geen schimmig geheel meer is. maar een reali teit. die al plaats biedt aan ver schillende Leidse bedrijven. Daarbij hebben we ook de ar beidsgelegenheid in het dog ge houden. Het aantal arbeids plaatsen in de Grote Polder be draagt het dubbele van dat in het naastliggende terrein, dat notabene twee keer zo groot is". Diefstal In de nacht van donderdag op vrijdag zijn bij een diefstal in een huishoudschool aan de Toussaintkade. zes schrijf- en twee telmachines buitgemaakt, de dader(y) verschafte(nzich toegang tot het gebouw door het vernielen van een ruit van een van de leslokalen. Pr. Hendrikstraat, Pr. Hendrikplein, Maurtustraat. L. de Collgnystraai, Waldeck Pyrmontatrast. Mnrnlx- straat, Amallastraat. J. W. Frlso- buiR Stlrumstrunt, v.d Duinstraat, Han- Korteatraat. t.ceuw ptrln, Mussenbroekstraat. Luraa val Lcydenstraat. Bakker Kortstraat Jan Llevcnstraat. Fr. v Miert* straat, Gabr. MeUusstraat, Broek» weg, .Stadspolderweg. Haarlemmer* weg. Raampoort. Raamstraat, Ma redijk. Plet Helnstraat, Vendel airaal, Paelgeeeterstraat, Schutter straat. MaredlJkhof)e, Vaartkade Aioelaan, Rljnsburgerslngel, Marl*

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3