Failliete aannemer laat kopers zitten met onafgemaakt huis "Mijn moeder is getrouwd en toch huilt ze vaak" Hermien verfrommelt alle roddel over Gert lees de nieuwe J Chauffeur op de vuist met Italiaanse politie Verzet Vaticaan tegen plan geboortebeperking Discussienota vakbonden vol strijdpunten CeidóeSoiritant VN op zwart zaad BOUWDRAMA IN VAASSEN Stroom kritiek staat Defensienota te wachten (66) sM VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 NEW YORK (AP) De Amerikaanse ambassadeur bij de V.N., John Scali, heeft de leden van de V.N. verzocht hun schulden aan de we reldorganisatie te voldoen daar deze in ernstige financiële toestand verkeert. Hij zei dit bij het overhandgen van een cheque ter waar de van 10 miljoen dollar als gedeeltelijke betaling van de 23,2 mil joen dollar die Amerika had beloofd bij te dragen, in zijn fiscale jaar 1975, tot de UNWRA, de VN-dienst die de Palestijnse vluchte lingen voedsel en werk verschaft. De moeilijkheden van de V.N., aldus Scali, zijn veroorzaakt doordat een aantal leden weigert tot bepaalde activiteiten der organisatie bij te dragen. Jegen het eind van 1972 bijvoorbeeld bedroeg het tekort van de V.N. 44 miljoen dollar, voornamelijk omdat de Sowjet-Unie, Frankrijk en een aantal kleinere staten hadden geweigerd mee te betalen aan het instandhouden van de vredesmacht van de V.N. in Congo en in het Midden-Oosten. MILAAN (AP) Drie Neder landse vrachtwagenschauffeurs zijn woensdagavond bij Milaan gearresteerd na een fors hand gemeen tussen een veertigtal Nederlanders aan de ene zijde en een tiental Italiaanse poli- tie-agenten aan de andere zij de. Het gevecht vond plaats bij de douanepost Concorrezzo waar de Nederlandse chauffeurs en tientallen andere chauffeurs stonden te wachten op afhan deling van hun papieren. Vol gens de zienswijze van de poli tie begon het ermee dat een paar Nederlanders bierblikjes en stenen naar een passerende politie-auto gooiden. Toen de auto stilhield en de agenten uitstapten werden zij direct aangevallen door de Necerlan- ders, zo vertelt de politie. Twee auto's met politieverster- king verschenen op het toneel en het handgemeen nam grote vormen aan. Volgens de politie waren enkele chauffeurs dron ken. Een hoofdagent heeft een arm gebroken een agent brak een hand en twee agenten lie pen lichte verwondingen op. De drie aangehouden chauf feurs, afkomstig uit Tilburg, Best en Waalwijk, zullen wor den voorgeleid wegens beledi ging van en geweldpleging te gen de politie. Mohammed Ali alias Cassius Clay keert zijn eigen posters de rug toe terwijl hij op zijn lichamelijke gesteldheid in zijn trainingskamp onderzocht wordt. Mohammed Ali al op 24 Septem ber in Zaire met George Foreman ürijd leveren om ie wereldtitel iwaar gewicht. CONFERENTIE BOEKAREST BOEKAREST (AP) De delega tie van het Vatikaan bij de we- reldbevolkingsconferontie in Boekarest heeft er gisteren de nadruk op gelegd dat het afwij zend standpunt van de katho- voorgestelde VN-aktieplan voor het bevolkingsvraagstuk waarin wordt aangedrongen op wereld wijde verbreiding van kennis over methoden van geboortebe perking. lieke kerk ten opzichte van Mgr. Edouard Gagnon, de leider abortus provocatus, sterilisatie van de Vatikaanse delegatie en het gebruik van voorbehoeds- naar de conferentie, stelde dat middelen geenszins is verzacht. „niet de vruchtbaarheid van de armen, maar veeleer het egoïs- öp een persconferentie kondigde me van de rijken" de bevol- de Vatikaanse delegatie aan dat kingsproblemen op de wereld zij derhalve niet akkoord kan heeft veroorzaakt, gaan met de passage in het Hij benadrukte tegenover journa- [Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een veeLheid van kritiek en wensen staat de Tweede Kamercommissie voor Defensie te wachten op de hoor zittingen van 30 en 31 augustus aanstaande over de defensienota van minister Vredeling. Dit blijkt uit de inbreng van allerlei verenigingen, organisaties, pro vinciale en gemeentebesturen. to laat het provinciaal bestuur van Groningen weten, dat het geen militaire oefenterreinen wil. Het ziet daar geen enkel nut in voor de provincie. SS. van Friesland beschouwen de overplaatsing van een aantal militaire eenheden naar de om geving van het oefenterrein in het Louwerszeegebied in strijd met het streekplan voor dit ge bied. te landelijke vereniging tot be- houd van de Waddenzee bepleit vermindering van wat zij noemt de militaire druk op het Lau- werszeegebied en het waddenge bied. b verenigingen „Onze Vloot." „Ons leger" en ..Onze lucht macht" vinden de temporisering van de defensie-uitgaven onver antwoord en vrezen, dat er grote gaten zullen vallen in de parate sterkte van de drie krijgsmachtdelen, b VVDM is van mening dat in de defensienota niet tegemoet wordt gekomen aan de belang rijkste eisen van soldaten: eer dere beloften worden eerder af gezwakt. listen dat de „vrouwen en kin deren" voor het Vatikaan op de eerste plaats komen. In de do cumenten die de conferentie zijn voorgelegd, had hij maar „weinig gevonden over de zin van en de eerbied voor het le ven". „De bevolkingsgroei", al dus mgr. Gagnon, „is niet de voornaamste oorzaak van eco nomische onderontwikkeling, maar het egoïsme van de rij ken". Daarom is er zijns in ziens een nieuwe economische orde nodig, op grond waarvan de overconsumptie door de rijke landen in toom gehouden moet worden. Pater Henri de Reidmatten, plaatsvervangend leider van de Vatikaanse afvaardiging, gaf te kennen dat zijn delegatie zich zal verzetten tegen dat deel van het „wereldactieplan" waarin erop wordt aangedrongen voor 1985 aan alle echtparen die dit willen, de middelen beschikbaar te stellen voor geboorteregeling, lihg. (Van een onzer verslagge vers) VAASSEN Opgekropte, maar ook machteloze woe de heeft zich van zo'n 80 huiseigenaren in Vaassen meester gemaakt. Twee jaar geleden kochten zij de meesten met hun moei zaam bijeengespaarde spaarcentjes in de hand, een aardig huisje in een rij. De oplevering van de eerste woningen moest vo rig jaar Kerst gebeuren. Met moeite zijn er nu een paar woningen echt klaar. De andere nog lang niet. En het allerergste is: de betrokken aannemer failliet en liet de bewoners aan hun lot over. Diverse onderaannemers, die ken nelijk ook naar hun geld kunnen fluiten, stellen pogingen in het werk hun al geleverde spullen terug te halen van het bouwter rein. De opgerichte kopersver eniging verdedigt zich er met hand en tand tegen, maar zij kon den bi-voorbeeld niet voorkomen dat de tegelzetter er met al zijn materiaal vandoor ging. Begin deze week kwam de CV-bouwer met een aantal potige kefels nog niet geplaatste radiatoren en buizen ophalen. Er wordt da gelijks op het bouwterrein wachtgelopen door de (gedwon gen) bewoners. Een aantal be woners is namelijk toch maar vast in de nog lang niet voltooi de woningen getrokken om niet helemaal alles kwijt te raken. Zij kunnen gelukkig op politie- hulp rekenen. Voor vele van de kopers betekent het faillissement en alles wat1 daarmee samenhangt een strop van enkele tienduizenden gul dens. Een paar handige bewo ners willen het grootste deel zelf doen, maar er zal toch een nieuwe aannemer gezocht moe ten worden. En dat gaat geld kosten. Daarmee komt de koop som van hun huisje op een be drag van rond de honderddui zend gulden, een bedrag dat deze woningen gebouwd in een relatief vrij goedkoop gebied, waarschijnlijk bij verkoop nooit zullen opbrengen. STREEFKERK (ANP) Gister avond is de Lekdijk in het Zuid- Hollandse Streefkerk een eind verzakt. De dijkverzakking is vermoedelijk bet gevolg van een dijkverzwaring, enige tijd geleden noodzakelijk geworden in verband met de aanleg van een waterleiding naar Den Haag. Orgel voor appel en een ei In makkelijke stoelen en op ongemakkelijke traptreden bracht een aantal jongelui vannacht de nacht door om vandaag een van de eersten te zijn die van de stuntverkoop van een muziek handel konden profiteren. Tien electronische orgels gingen de deur uit voor zee rmalse prijzen. De eerste bijvoorbeeld voor een appel en een ei, de tweede voor een halve cent en de derde voor een vierkante stuiver. COMMENTAAR VNO: DEN HAAG De discussienota Arbeidsvoorwaardenbeleid 1975, die door de drie vakcentrales onlangs is uitgebracht biedt stellig aanknopingspunten voor overleg, maar bevat daarnaast een aantal strijdpunten die dit overleg bepaald niet gemakke lijk zullen maken. Aldus het Verbond van Nederlandse on dernemingen in zijn commen taar in zijn orgaan „Onderne ming". Volgens het VNO schetsen de vak- berden een veel te gunstig beeld van de economische situa- Dr. Beyers Naudé vrijgesproken JOHANNESBURG (Reuter) - Dr. C.F. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut van Zuid-Afrika, is gisteren vrijge sproken van de beschuldiging dat hij de wet tegen het com munisme zou hebben overtreden door een verklaring te publice ren van een verbannen voorma lige studentenleider. Half maart was dr. Beyers Naudé ook vrijgesproken. Toen ging het om zijn weigering te ver schijnen voor de commissie- Schlebusch, die begin 1973 werd opgericht om een onderzoek in te stellen naar het optreden van organisaties in Zuid-Afrika die kritisch staan tegenover de re- gering-Vorster. Tot deze organi saties behoort ook het christe lijk instituut van dr. Beyers Naudé. Samen met enige ande re predikanten maakte hij er bezwaar tegen, dat de commis sie achter gesloten deuren werkt en dat getuigen zich on der ede tot geheimhouding moe ten verplichten. tie. Het VNO deelt de ongerust heid van de bonden ten aanzien van het groeiende werkloos heidscijfer. Maar de aanpak die de bonden voorstellen direkte overheidsdeelneming in onder nemingen en een greep van de overheid op investeringen van ondernemingen wijst het VNO af. De fundamentele oor zaak van de werkloosheid is de teruglopende bereidheid tot in vesteringen door dalende rende menten. Daarom is een verbete ring van de investeringsmoge lijkheden een juistere remedie, aldus het VNO. Ook zijn er bezwaren tegen de op vatting van de bonden dat een stringent prijsbeleid in 1975 zou moeten worden gevoerd. „Als men aan de ene kant het ar beidsvoorwaardenbeleid na af loop van de machtigingswet meer vrij wil laten, gaat het niet aan om aan de andere kant bijvoorbeeld een strakke prijs- beheersing te vragen". Een verdere nivellering zoals de vakbeweging voorstelt zou, al dus het VNO, grote spanningen oproepen. Minimumprijs melk hoger (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De regering Is be reid mee te werken aan een verhoging van de minimum prijs voor verpakte volle melk. e consumentenprijs zou dan worden verhoogd, tegelijk met een verhoging van de detailhan- delsprijs, waar de melkindustrie om gevraagd heeft. Hierbij staat het belang van veehouders en melkhandelaren voorop. Publiciteit?'en kindermoord NAAR AANLEIDING VAN DE ZOVEELSTE dramatische kinder- moord is in enkele commentaren van communicatie-media de vraag gesteld, of de enorme publiciteit welke rond zulke misdaden ontke ten wordt, misschien niet het hare ertoe bijdraagt, dat misdadi gers in paniek geraken en dan maar besluiten tot moord, in de hoop op die manier niet ontdekt te worden. De vraag is een beetje farizeïsch, omdat vrijwel alle communicatie media (radio en televisie voorop) hun uiterste best doen het betref fende nieuws tot in alle details onder de ogen van hun „klanten" te brengen. En die „klanten" gaan vaak ook niet vrij uit, omdat zij maar al te snel klagen, dat „hun informant" minder onthult of sug gereert dan de concurrenten. Intussen blijft een brandende kwestie, of In het belang van toekomsti ge slachtoffer(tje)s zelfbeheersing van de massa-media niet drin gend gewenst is. Terugdenkend aan een bepaalde televisie-uitzending van deze week zeggen wij onvoorwaardelijk „JA". Pijnlijke hoofdzaak DE TWEEDE HELMENAFFAIRE, waar Nederland mee zit opge scheept, zal meer Nederlanders dieper in het vlees snijden, dan de zaak van de vroegere defensieminister Staf. Zijn militaire helmen deugden weliswaar ook niet, maar in vreedzaam Nederland werden ze (gelukkig) ook niet werkelijk op de proef gesteld. Maar de hel men voor motorrijders en bromfietsers doen op alle Nederlandse wegen dagelijks dienst. WIE ZICH TOT NU TOE maximaal beveiligd achtte, kan met een blik op de foto op onze voorpagina en aan de hand van het overzicht, dat wij vandaag publiceren, in de meeste gevallen vaststellen hoe slecht de eigen helm is. Die helm is dan niet door het ministerie van Defensie aangeschaft, maar veelal onder druk van overheids maatregelen uit eigen zak betaald. Niet alleen dat geld is (in de meeste gevallen) slecht besteed, maar ook bijvoorbeeld de bedra gen die gemoeid zijn geweest met de Veilig Verkeersactie ter be vordering van het dragen van helmen. Wellicht zal er wel weer een minister uiteindelijk verantwoordelijk worden gesteld voor al die miskopen, maar daar is niemand mee geholpen. Er zal snel orde op zaken moeten worden gesteld, zodat vooral de bromfietsers, die nog geen helm hebben aangeschaft, we ten wat hun te doen staat voordat op 1 november het dragen van helmen verplicht is gesteld. EN TEN KOSTE VAN ALLES moet worden voorkomen, dat vooraf onder de jeugd ten onrechte de mening postvat, dat nu wel geble ken is dat het dragen van een helm niets uitmaakt. Een slechte helm is beter dan géén helm, moet voorlopig de slagzin blijven. Een pijnlijke hoofdzaak. Weeroverzicht Amsterdam Het weer gaat de komende dagen WEERRAPPORTEN veranderen, maar de regenkan sen zijn vooreerst nog klein. De «a*. neer as van de rug van hoge lucht druk, die ons een aantal dagen mooi weer heeft bezorgd, is de Deelen afgelopen nacht over ons land Eelde naar het zuiden getrokken. De Dc"n Heldor depressies op de oceaan buigen Luchth. Rtd. vooralsnog ten westen van de Britse eilanden naar het noord- zd.-Limburg oosten af. De snelheid waar- Aberdeen mee bij ons de overgang van Barcelona droog en zonnig weer naar veel Berlijn bewolking met regen zal plaats- Bordeaux vinden, is dan ook niet groot, ^„"fort Zaterdag zullen wel enkele wol- Geneve kenvelden voorkomen, maar het blijft droog. In Zuid-Frankrijk Kopenhagen en het Alpengebied, waar de af- Lissabon gelopen dagen nogal wat on- Locarno weersbuien zijn voorgekomen, knapt het geleidelijk op. Harry Geelen begint aan Nederlandse speelfilm Amsterdam Het produktiefonds van Nederlandse speelfilms heeft op basis van een door Harry Geelen geschreven synop sis een subsidie aan de auteur toegekend voor de vervaardi- gin g van een speelfilm. Het wordt een humoristische mis daadfilm; een comedy-thrlller, waarbj o.m. gebruik zal wor den gemaakt van de gebeurte nissen rond de meesterkraker Aage M. en andere spectaculai re onderwereldfiguren. Men hoopt nog dit Jaar met de opna men te kunnen beginnen. Carl Tewes, die eerder aan de produktie van Fons Radema- kers' „Because of the cats" meewerkte en ook gevraagd is voor de verfilming van „Rooie Sien" zal als producent optre den, Harry Geelen is bekend van teksten voor KRO/kinderse ries en van de vorig jaar door de KRO uitgezonden mini-thril ler „Een meester minder", dat de ontknoping van een misdrijf in Ouderkerk aan de Amstel be- helste. Harry Geelen wil zelf de regie doen voor zijn nieuwe film. Het ligt in de bedoeling om gelijktijdig met de Neder landse opnamen met buitenland se acteurs ook een Engelstalige versie te maken. Mudrl Mol Mul MUnchen New York TelAvlv „Mem in wording" Bronowski overleden East Hampton De Britse ge leerde dr. Jncob Bronowski I» op 69-jarige leeftijd In East Hampton, een plaats op het voor de kust van New York ge legen Long Island, aan een hart aanval overleden. Bronowski is In Engeland en ook daarbuiten vooral bekend ge worden als popularisator van de natuurwetenschappen en de techniek. Hij schreef een reeks boeken en verzorgde radio- en televisieprogramma's om het grote publiek enig Inzicht te verschaffen in de ontwikkeling van de natuurwetenschappen en de techniek. Op het ogenblik zendt de NOS in Nederland een programma van hem uit, geti teld "ascent of man" (mens in wording). zei een meisje tegen Aart Staartjes, toen hij met kinderen over trouwen en huwelijk praatte. Lees het in Libelle. En ook die lekkerlange nieuwsnieuwsnieuwsreportage over de najaarsmode. Ook in Libelle. En nog veel meer: over bloemschikken en Scheherazade op haar best en nóg wel een paar uur leesplezier en kijkgenot, om over de vele informatie nog maar te zwijgen. Libelle moet je er tóch bij hebben! •MHHNMHINIM \A

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9