SCHONE ANTIEK VAN DELFT Jongerenconcilie Taizé: „Als 'n rivier die stroomt" Over9dagen kunnen uw 6 kruisjes goed zijn voor een enorme geldprijs. In de nieuwe Nationale Lotto. Haal meteen een formulier bijuwclubof /TTX winkelier. v^^/\ U herkent ze aan dit embleem: vroeger jareii 26ste Beurs brengt weer „toppers" als in Onderzoek naar mijnen Salomon KERK EN WERELD Miljard minder voor kerken in West Duitsland Verdwijnend zondebesef oorzaak van geestesziekten VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT HEIIlllSllilllillllilIliIllillliBIlW Kunst en Kunstenaars De Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars heeft brieven gestuurd naar de minister van CRM, de Tweede Kamer en Provinciale Staten van Noord- Brabant, waarin verontwaardi ging wordt uitgesproken over het stopzetten van de provincia le subsidie aan toneelgroep Pro loog. „Dit op straat zetten van 39 Proloogmedewerkers bete lent de zoveelste onaanvaardba re vergroting van de werkloos heid in de cultuursector", aldus de brieven. Galerij A.R., Oude Molstraat 18 Den Haag. toont van 24 augus tus t/m 7 september werk van tien debuterende edelsmeden: Mike Groot, Roanna v.d. Molen, Albert Olthof, Eduard Vrijdag, Gonny Ballegooyen. Roy Jonge ling, Ruudt Peters, Dereyck Sedney, Hans Ansemd en Rea van Hoofstad. De Rotterdamse Kunststichting organiseert tot 16 septembeT in expositiezaal De Doelen aan het Kruisplein de tentoonstelling „Net echt". Er is werk te zien van 14 realistische schilders: Rob Baard, Ernst Blok, Hans Boer, Cees Bouw, Jack de Co- nonck, Hans Kemner, Burgert Konijnendijk, Louis Anne, Johan van Oord, Frank Oudshoorn, Hans van der Plas, Peter Ver hoef. Hans Walgenbach en Diet Wiegman. In Kunstzaal Zuid aan het Zuid plein te Rotterdam wordt van 24 augustus .tot 23 september de tentoonstelling „Debuut II" ge houden. Er is werk te zien van kunstenaars die dit jaar eind examen deden aan de Academie van Beeldende Kunsten te Rot terdam. De Stichting Federatie Haa Amateurtoneel neemt op woer dag 28 augustus haar nieuwe petitieruimte aan het Zieken 1 officieel in gebruik. De openii wordt verricht door de wetho der van Onderwijs en Kunstn- ken drs. H.J. Wilzen. Raad voor de Kunst tegen verhoging museum- entreegeld Den Haag - De raad voor kunst heeft minister van Doo van CRM dringend geadvisee terug te komen op zijn beslu om de entreegelden voor rijksmusea met vijftig proce te verhogen. De raad vindt, d deze verhoging de relatie tussi kunst en publiek „in sterk neg tieve zin" beinvloedt: een sch de, die moeilijk te herstellen z zijn. De tariefverhoging, die 1 januari aanstaande ingaa acht de raad in strijd met h streven naar grotere toegank lij'feheid van kunst en cultui voor een breed publiek. D Raad betreurt ook, dat de m nister zijn beslissing heeft gen! men zonder advies te vrage aan de raad. Universitair Nieuws Aam de Erasmusuniversiteit I Rotterdam zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen econora sche wetenschappen: J. C. N v. Rutte (Den Haag); het doctt raalexamen rechtsgeleerdheid J. Brouwer (Hazerswoude), V Goedhart (Berkel en Rodetr rijs). Niet alleen de Madonna van Ro gier van der Weyden in de ver zameling S. Nystad te Den Haag, waar aller ogen op ge richt zijn, (ook al vanwege de enorme prijs: een miljoen en 600.000 gulden...) maar er zijn ook door de andere standhou ders stukken op deze beurs ge bracht die ver boven het gemid delde goede peil liggen. Het is niet zo moeilijk die er uit te ha len hoewel de gezamenlijke kunstschatten die een massa van schoonheid vormen de toe schouwer wel weer aan het wei felen kunnen brengen. Want voortgaande ontdekt men weer een klok of 'n beeldje dat toch nog mooier is dan wat u zoëven zag staan. Het stuk van Van der Weyden (135x108,5 cm) Is inderdaad een der schoonste en meest bekende panelen van de Vlaamse primi tieven, wereldwijd beroemd al was het alleen maar door de duizende reproducties in alle mogelijke kunstuitgaven: Sint Lucas, in een schitterend rode tabbaard, maakt een schetsje van de Moeder Gods die haar Kind de borst geeft, gezeten in een luchtige Italiaans aandoen de portiek met op de achter grond 'n rivier die door de stad stroomt. Maar!er zijn vier versies van dit werk bekend, beschreven door de grote primitievenkenner Friedlünder. Dit paneel is uit de verzameling van Graaf Wilczek in Vaduz Roemenië, dat na een omzwer ving van eeuwen teruggekeerd ls in de Nederlanden en nu dus tijdelijk in het middeleeuwse kloosterpand te Delft onderge bracht waar het, naar we ho pen, goed bewaakt zal worden. Maar wat betekent een versie? Heeft V meester hetzelfde on derwerp vier maal geschilderd? Hebben zijn leerlingen het werk grotendeels gedaan of is er sprake van een uiterst deskun dige kopie door een leerling? Is versie twéé, drie of viér in ie der geval een kopie van versie één? Dat zijn ook voor de echte vakdeskundige nog open vragen. Hoe dit zij, we hopen tevens dat dit paneel voor Nederlands of Vlaams openbaar bezit aange kocht zal worden. Cramer, eveneens uit Den Haag, dé specialist in de kleine mees ters, heeft weer de fijne ontbijt jes van Heda en Pieter Claesz meegebracht maar ook een heel mooi duinlandschap van Jacob Van Ruisdael, voorstellend een uit Amsterdam heeft ook een van Ruisdael, voorstellend 'n waterpartij met stenen brug, waaraan men goed kan zien dat ook de grote meesters htm in zinkingen hadden, want de ach tergrond, met molen en de weerspiegeling in de vaart, is slapjes uitgewerkt. En een Van Goyen (de specialiteit van De Boer) „Duinlandschap met boerderij" is een fraai paneel maar met het bewijs dat de ze ventiende eeuwse meesters vaak een zelfde schema in de compositie herhaalde: huis rechts, boom als middel-deel- stuk, links verwijderd dak met bosschages op de voorgrond twee figuurtjes in de zon. Liefhebbers van tekeningen en oude aquarellen zullen heel veel van hun gading vinden in col lectie Beets en Fontein te Benne- broek die een merkwaardige" se rie van Dirk Verrijk (1734 1786) aanbiedt waaronder enke le exemplaren van gezichten op Mechelen met een sterk verte kend Sint Rombouts. Tekenaars en schilders wijzigden naar be lieven als hun dit geschikter voorkwam: expressionisten in spe. „Dorp aan een vaartje", 'n gewassen inktekening, was blijk baar ook in die dagen een ge liefkoosd onderwerp. Onze voorouders, dat js bekend, waren tuk op „rariteiten" en vooral in de pruikentijd brach ten de schepen uit aller heren landen kostelijke kleinodiën naar Holland. Een driedelig sandel houten Boeddha-schrijntje, ge deeltelijk gelakt, uit de collectie Aalderink B.V. spant in dit gen re wel de kroon. Japans eind 17de eeuw. De kunstenaar die dit vervaardigd heeft moet wes terse invloed ondergaan hebben want hetzou, bijna zonder enige wijziging, in een katholieke kloosterkapel neergezet kunnen worden als „Zittende Christus met engelen en geflankeerd door twee onbekende heiligen". In dit verband moeten we toch nog even terug naar de stand Cramer die een unieke Christus- kop van Dieric Bouts bezit (tempera op hout), waarschijn lijk een overgebleven fragment van een grotere altaar-retabel voorstellende „Het laatste oor-- deel". De „klokkenmakers" die niet zo veel ruimten in beslag nemen, zitten op de beurs meestal tus sen de grote stands in. Veel be zoekers lopen dan ook snel aari deze veelal kostelijke vakman- werk-stukken voorbij. Men moest eens wat meer aandacht besteden aan wat Stender uit Sint Michielsgestel te zien geeft, zo'n „Rahmenuhr" b.v. uit 1743, een boerenklok met heel eigen aardige secondenwijzer, waar door men zelfs van verre kon zien dat hij „liep", of de Lode- wijk XVI-pendule van de beken de klokkeman H. Brokke te Heemstede-Alem (Gld.) met zijn vier pilonen die een beeldje dra- gen. Zulk een zonderling e? plaar hebben we nog nooit ge zien. En wie nu echt naar aparte zoekt, doet' er goed even bij Jacques Schulman uit Amsterdam te kijken. Want die heeft een bijna nooit voorko mende medaille van de inname van Naarden door Prins Stad houder Willem II in zijn verza meling opgenomen. Mogen de „toppers" van de schil derkunst al schaarser worden, dit kan zeker niet gezegd wor- den van de antieke meubelen: Weegenaar uit Amsterdam, Aronson mede uit de hoofdstad, Vanderven en Vanderven uit Den Bosch en Nijstad-Lochem hebben weer onvoorstelbaar prachtige dingen aangekocht. In deze collectie bevindt zich ook dat marmeren schoorsteenstuk van Xavery, de grote Antwerpe- nar, gedateerd 1742, dat aange kocht is door het Rijksmuseum te Amsterdam. J.V. Ook voor de vernieuwde Sporttoto bent u hier aan het goede adres. Lever op tijd in! ROGIER VAN DER WEYDEN St. Lucas tekent Maria met Jezuskind detail De vraag naar oude schilderijen, meubelen, porselein, tin en ko perwerk klinkt steeds luider. Vandaar de kunstmarkten en antiekbeurzen die hun waren als om strijd aanprijzen -en goede zaken maken. Maar tegelijk weet ledereen in Nederland die er iets mee te maken heeft, dat het echte waardevolle antiek als maar zeldzamer wordt en dat de aangeboden i „topstukken" van jaar tot jaar in kwaliteit achteruit gaan. De beroemde Kunst en Antiekbeurs van de Vereniging van Handelaren in Oude Kunst in Nederland die toch altijd het neusje van de zalm te bieden had, ontkwam in de laatste jaren niet aan dit eu vel. Maar de 26ste beurs die thans tot en met de 11de sep tember weer in het Prinsenhof- museum te Delft gehouden wordt, geeft opeens weer een sterk stijgende lijn te zien. In september beginnen West- dultse en Israëlische archeolo gen in Zuld-Israël aan een on derzoek van de oudste en best bewaarde kopermijnen, die nog dateren uit de tijd van ko ning Salomon. Het onderzoek staat onder lei ding van het mijnbouwmuseum in Bochum (West-Duitsland) en de Arabah-expeditie van de universiteit van Tel Aviv. De onderzoekingen worden moge lijk gemaakt door een gift van bijna twee ton van de Volks wagenfabrieken. De kopermijnen van koning Salomon liggen aan de Golf van Agaba in het Tlmna-dal, het „dal van het bijbelse ko per". Uiteindelijke doel van het onderzoek is te komen tot een volkomen restauratie van de meer dan drieduizend jaar oude mijnen en bijkomende in dustrie. Ook wil men onderzoe ken hoe men in die tijd het ko pererts van het steen scheidde. Ten minste vijftigduizend deel nemers uit de gehele wereld worden vrijdagavond 30 augus tus in het Franse dorpje Taizé verwacht voor de tweedaagse opening van de lang voorberei de manifestatie, die bekend staat onder de naam „Jonge renconcilie". Een gebeuren, dat niet alleen ongetelde jonge ren over de hele wereld bezig houdt, maar ook kan bogen op de belangstelling van de ker ken: op verzoek van paus Pau- lus zal de Nederlandse kardi naal J. Willebrands, hoofd van het secretariaat voor de een heid, aanwezig zijn en namens de Wereldraad van Kerken komt secretaris-generaal dr. Philip Potter. Hoe het concilie, dat vier jaar geleden werd aangekondigd door prior Roger Schutz van de oecumenische communau- teit van Taizé, precies zal ver lopen is overigens nog een groot raadsel, weinig ligt vast. Het internationale team laat weinig los over het program ma. zoals trouwens de hele jongerenbeweging rond Taizé wars is van strakke organisa tie, het is meer een gebeuren, waarop jongeren, meestal be zield door Christus' evangelie, uitwisselde wat hen bezig houdt. Tijdens de voorbereiding zijn twee thema's steeds sterker en onlosmakelijker naar voren ge komen: „strijd en aanbid ding", om zo mensen van ge meenschap te worden. Met Pa sen, toen er in Taizé twintig duizend jongeren bijeen waren, werd de voorbereiding aldus samengevat: „in een grote verscheidenheid van situaties zullen wij ons blijven inzetten, zowel in de strijd om het ge vecht van de mensen en van de onderdrukte volkeren te de len als in de aanbidding om het aangezicht van God te zoe ken. Daardoor worden wij tot mensen van gemeenschap". Het concilie zal geen bureau cratische beweging zijn al dus de paasboodsehap met de gebruikelijke structuren van vergaderingen, stemmin gen, amendementen, commis sies en afgevaardigden, het zal zijn als een rivier, die stroomt en steeds- breder wordt, als een weefsel dat je ziet groeien. In Azië zegt men: als een lotus die ontluikt". Kant en klare oplossingen zal de samenkomst niet bieden, maar wel een „creatieve ruimte" openen. Het zal steunen op de inzet van een ieder, hoever hij ook gekomen is, de een zeer geën gageerd, de ander van het be gin van een bewustwording, de een luisterend naar de ander". In 1972 bezochten vijftigdui zend Jongeren Taizé Vorig jaar waren het er zeventigdui zend, behorend tot meer dan honderd nationaliteiten. Thuis vormen ze vaak kernen van ongeveer zes personen. Vele internationale teams bezochten de derde wereld. Via de drie maandelijkse „brief van Tai zé", verzonden naar 132 lan den, blijft men met elkaar in contact en bezielt men elkaar met deze „veldberichten". De communauteit van Taizé, die thans uit zeventig leden be staat afkomstig uit twintig na tionaliteiten (zeven uit Neder land) en uit verschillende ker ken, wil verzoenend en oecu menisch werken en de samen leving menselijker makén. Vooral sinds de meirevolutie van 1968 kwamen veel studen ten naar Taizé om zich te be zinnen op hun levensoriëntatie. Het werden er steeds meer. Om te bidden, alleen en samen tijdens de officies in de verzoe- ningskerk, in 1971 uitgebreid met een reusachtige tent. Ook om te praten, in groepen en in persoonlijke gesprekken met de broeders. In de zomer zijn er meestal 1500 2500 tegelijk. Meestal blijft men een week; dan moet men weer plaats ma ken voor anderen. Intussen zijn er wel enige voorzieningen getroffen om de bezoekers te ontvangen. Het sanitair werd uitgebreid. Voor de uitbreiding van het tenten kamp hebben boeren velden beschikbaar gesteld, er worden voor de plenaire bijeenkomsten overigens niet het belang rijkste van deze dagen ze ven circustenten neergezet. Reeds zijn er opvallend veel vertegenwoordigers uit de der de wereld aangekomen Ver wacht wordt dat aan hun ge tuigenissen extra veel ruimte zal worden gegeven. Het vol gend jaar zullen in andere con tingenten jongerenconcilies wor den gehouden. Onder de titel „Durven leven, onderweg naar het jongeren- concilie" is onlangs bij uitge verij Ambo de vertaling ver schenen van het door Taizé uitgebrachte boek „Audacieuse Aventure". De Evangelische kerk en de R.K. Kerk van West- Duitsland zullen het in 1975 moeten doen met een inkomen dat ruim een miljard gulden lager Is dan in 1974. Dit is het gevolg van de belastinghervormingen, die per 1 januari 1975 In West-Duits land van kracht worden. De basis waarop de kerkbelas ting wordt berekend, wordt kleiner. Normaliter zouden bei de kerken volgend jaar hebben kunnen rekenen op een inko men van 7.8 miljard mark. Dit wordt nu 6.7 miljard, hiermee zal het inkomen van beide ker ken terugvallen tot het peil van 1973. Voor enige katholie ke bisdommen zal de daling in het inkomen nog scherper zijn. De bisdommen in Noordrijn- Westfalen hadden namelijk voor de belastinghervorming reeds besloten het percentage kerkbelasting te verlagen van tien tot acht procent van de in komstenbelasting. Voor de bis dommen in dit land scheelt dit een kwart aan inkomen. In West Duitsland is kerkbe lasting verplicht. Al degenen die als kerklid genoteerd staan in de bevolkingsregisters, beta len automatisch kerkbelasting via de normale belastingaan slagen. De staat fungeert hier mee als inner der kerkbijdra gen, die in andere landen meestal op vrijwillige bijdra gen berusten. De kerken ho pen door een verschuiving in de prioriteiten en sterke bezui niging de inkomstenverminde ring op te vangen. Het verdwijnen van het begrip zonde en van het zondebesef is een der voornaamste oorzaken van talrijke vormen van gees tesziekten bij de moderne mens. Dit verklaart dr. K. Menninger, hoofd van de Men- ninger-kllniek in Kansas in de Verenigde Staten, in zijn boek „Whatever becomes of sin?" Het begrip zonde, dat bijna ge heel en al door psychologische en sociologisch verklaringen vervangen is. moet opnieuw le vende werkelijkheid worden, inclusief het woord zonde, al dus dr. Menninger. Naar de mening van Menninger heeft men de onderzoekingen naar de symptomen van de geestes ziekten te ver doorgedreven. Men heeft het probleem niet aan de wortel aangepakt en dat is aldus Menninger de morele schuld. Terwijl vroeger het zondebe grip overal aanwezig was, zijn er nu klaarblijkelijk geen schuld en geen individuele schuldigen meer. Niet alleen de biecht, maar ook de zonde is uit het denken van de mo derne mens verdwenen. Zonde wordt nu verklaard als zwak heid, afwijking of verandering op grond van omstandigheden. Maar er bestaat een oplossing, meent dr. Menninger, namelijk „Berouw, herstel van het kwaad, schuldbelijdenis, boe te" Dan wordt het 6cnuiue«. voel onmiddelijk minder. Het menselijk geweten ls vorgens dr. Menninger net zoals A po litie. Men kan de politie ontlo pen, ze onder pressie zetten, verdoven of corrupt maken, maar dat alles niet zonder een zware tol te oetaien. „tn wij kennen in vele gevallen deze tol" aldus dr. Menninger.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12