Landbouw zet Tweede Kamer onder druk In huurnota te weinig aandacht eigen huis-bezit CcidócSontcnit Onderzoek naar Rockefellers financiën GASBEDRIJVEN TEGEN NIEUWE TARIEVEN Kleuren-tvs verschillen in prijs, niet in kwaliteit INVALIDE DOODT VIJF MENSEN Vakbroeders vertellen eikaars goochelkunst Boeren willen weer actie Markt voor babykleding in de knoei 4 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Taalbarrière tvas te groot ROTTERDAM De U-ia- rige Turkse zeeman Yilmas Cemal, die zich in een an dere taal dan het Turks nauwelijks kan uitdrukken, werd het allemaal te mach tig. Hij sprong op de Nieu we Waterweg van boord en zwom naar Maassluis. Daar werd hij opgevangen en vond onderdak in het zee manshuis „Stella Maris" waar men hem wél ver staat. De taalbarrière aan boord van het Duitse schip „Sundern" gaf zoveel pro blemen, dat de Turk besloot niet meer het zeegat uit te (Van c parlementaire redactie) Den Haag - Het Landbouwschap blijft ook na nadere bestudering de aangekondigde regeringsmaatregelen tot steun aan de land- en tuin bouw volstrekt onvoldoende vinden. Het schap is zelfs zo teleurge steld dat het geen ruimte meer ziet voor nadere besprekingen met de minister van Landbouw. Hem en de Tweede Kamer zal dan ook schriftelijk worden medegedeeld, welke verschillen er bestaan tus sen de eisen van land- en tuinbouw en het aanbod van de regering Intussen hebben de drie centrale landbouworganisaties een werk groep ingesteld die een program van activiteiten moet opstellen voor het geval de Tweede Kamer, die dinsdag over de situatie in de landbouw beraadslaagt evenmin de eisen van land- en tuinbouw zou honoreren. De drie c.I.o.'s zien die eisen als minima. ,We constateren een zeer sterke drang bij onze leden om op nieuw te gaan optreden. Een schriftelijke mededeling dat de regeringsmaatregelen onvol doende zijn, wordt niet genoeg gevonden. Als er spontane ac ties ontstaan, zullen wij als cen trale organisaties er alleen ach ter staan als zij bedoeld zijn om ons beleid te onderlijnen. Ook onze eigen komende acties, die nu dus in studie zijn zullen dat doel hebben", zo zei gisteren ir. Knotnerus, voorzitter van het overlegorgaan der drie clo's. Het georganiseerde landbouwbe drijfsleven wijst in feite alle re geringsmaatregelen als tekort schietend af. De regering heeft een btw-verla- ging toegezegd van 1 3/4 pro cent van 1 september tot 1 fe bruari, het Landbouwschap wil 2 procent en dan gedurende het hele produktiejaar (van septem ber tot september). De boeren en tuinders wensen een nog ver dergaande btw-verlaging als ..Brussel de EEG-prijzen niet of onvoldoende tussentijds ver hoogt." Het Landbouwschap eist voorts dat het toegestane uitstel van belastingbetaling niet alleen slaat op de inkomstenbelasting over 1973 maar ook op die over 1974 alsmede op de premiehef fing voor de volksverzekeringen. Ook ten aanzien van de nieuwe regeling voor de aardgasprijzen en de olievoorschotregeling blijft ontevredenheid. Onaan vaardbaar wordt het geacht dat de volksverzekering arbeidson geschiktheid pas op 1 juli 1976 ingaat. Het wordt betreurd dat nog niet alle komende fiscale maatregelen bekend zijn ge maakt, zodat nog geen totaal oordeel mogelijk is, wat niet wegneemt, dat ook het thans aangebodene als onvoldoende wordt bestempeld. DEN HAAG —Tussen de di verse in de winkels aange prezen kleurentelevisies is nagenoeg nauwelijks kwali- teits— maar wel een aan zienlijk prijsverschil. Di blijkt uit een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek, die veer tien kleurentelevisies onder de loep nam: twaalf met grootbeeld en twee met een kleiner. Wie graag een tele- meer voor moeten uittrekken, visietoestel met afstandsbe diening wil kan dat gemak kelijk krijgen, maar zal er wel een paar honderd gulden Er blijft een sterke ontwikke lingsgang in de apparaten. De traditionele buizen wor den nauwelijks meer ge bruikt en allemaal vervan gen door transistoren. Dit geeft een geringer stroom verbruik en minder warm teontwikkeling. Steeds meer toestellen worden voorzien van tiptoetsen, die minder aan slijtage onderhevig zijn dan de oude druktoetsen. Voor de kwaliteit van het Phi- lips-toestel en daarmee dan ook Aristona en Erres die vrijwel gelijk zijn) bleken de onderzoekers al met al de meeste waardering te heb- ben Saba en Telefunken kwa men daarna. „De uos van Florida John William Clouser, een voormalig politieman en een van de meest gezochte misdadigers in de VS, geeft zich, na langdurige jacht, over aan de politie van Tallahassee (Florida). Clouser, die de bijnaam had van ,,de vos van Florida" wordt verdacht van ontvoering, poging tot moord en diefstal. BIKIMÉ Prinselijk paar in l v jËf Limburg t* \jb .v..k Gisteren begon voor prinses Bea trix en prins Claus een driedaags be zoek aan de pro vincie Limburg. Hier tekenen zij het gouden boek van Kerkrade en het receptieboek van Rolduc. ■■MM WASHINGTON (AFP-REUTER) - In de Amerikaanse Senaat is man van plan een uitvoerig on derzoek in te stellen naar de fi nanciële praktijken en de belas tingbetalingen van Nelson Rockefeller, de multimiljonair die is voorgedragen Aroor het vice-presidentschap. UTRECHT (ANP) De perma nent teruglopende geboortecij fers blijken in steeds sterkere mate gevolgen te hebben op de markt voor de babykleding. De Nederlandse fabrikanten tricotbabykleding zagen hun af zet van 2,67 min stuks baby-on- derkleding en 4,75 min stuks ba- bybovenkleding in 1972 vorig jaar dalen tot resp. 1,98 min en 3,54 min. Deze cijfers zijn bekend gemaakt naar aanleiding van de vak beurs ,,Het Kind", die van 9 tot en met 11 september in Utrecht wordt gehouden. De producen ten van babykleding hebben hun investeringen gebaseerd op de CBS-prognose, dat de Neder landse bevolking tot boven de 20 miljoen zou gaan stijgen. Er is weinig kans op verruiming de export. Vrouw en kind komen om bij cafébrand SMILDE ANP) Vannacht zijn bij een cafébrand in het Drent se Norgervaart (Gemeente Smilde) de 40-jarige vrouw van de caféhouder en haar 4-jarig zoontje om het leven ge komen. De eigenaar zelf en de vijf andere kinderen van het echtpaar konden ternauwer nood gered worden. Het café is totaal in vlammen opgegaan, de schade wordt geschat op 2 k 3 ton. De eigenaar is verze kerd. De vrouw kwam vermoe delijk door rookverstikking om het leven toen zij probeerde de kinderen naar beneden te hel pen. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. Meisje gedood door vallende kozijiirand ROTTERDAM (ANP) Een 9-ja- rige meisje, de uit Joegoslavië afkomstige Jadranka Udoviceic, is gisteren voor haar ouderlijk huis in Rotterdam getroffen door een omlaag stortende betonnen kozijnxand. Het kind, dat aan het spelen was, liep zeer ernstig schedelletsel op, waaraan zij kort na aankomst in het Dijk- zigtziekenhuis overleed. Volgens de politie is de kozijnrand, die zich bevond op zeven meter hoogte,- losgeraakt als gevolg van schoonmaakwerkzaamhe- den. De brandweer heeft uit voorzorg vier andere aan het huis bevestigde kozijnranden verwijderd. IJsselmeerpolders voedsel- producenten ^FLEVOLAND (ANP De Mar- B kerwaard produceert voldoende |B calorieën om rond anderhalf miljoen Nederlanders van voed- sel te voorzien. En als de nood V aan de man komt, kan het hele IJsselmeergebied in principe een kwart van de Nederlandse 1 bevolking aan voedsel helpen. Dit heeft prof. R. van Duin, j plaatsvervangend directeur van de rijksdienst voor de IJssel- meerpolders, gisteren gezegd. Amsterdam (ANP) De vereni ging Eigen Huis de onlangs opgerichte consumentenorgani satie van (toekomstige) bewo ners van eigen huizen, acht de voorstellen over het eigen wo- ningbezif in de nota huur- en subsidiebeleid „aan de magere kant." Dat er eigen woningen voor minder draagkrachtien ge bouwd worden in positief, maar de vereniging vindt het aantal 5000 in 1975) te laag. Volgens de vereniging zou bij deze wonin gen begonnen moeten worden met het verstrekken van een schriftelijk garantiebewijs op de woningen, iets wat tot dusver in Nederland niet bestaat. De Tweede Kamerfractie van de CHU meent, dat de nota de pro blematiek in de bouw niet zal verminderen, maar eerder zal vergroten. In de nota worden geen aanvullende bouwprogram ma's ontwikkeld ,,Op veel punten blijft de nota in het on zekere". De CHU vraagt zich af wat de gevolgen op langere ter mijn zullen zijn en heeft beden kingen tegen de voorgestelde door stromigsheffing, die ineffec tief en onrechtvaardig genoemd wordt. De CHU-fractie tast ook in het ongewisse over het aan gekondigde puntenstelsel en vindt dat het eigen woningbezit te weinig aandacht heeft gekre gen in de nota. BINNENHOF Naar de voorzitter van de agen dacommissie, Howard Cannon, verklaarde is aan de federale recherche (F.B.I.) en andere soortgelijke instanties gevraagd de achtergrond van Rockefeller na te gaan. Om vice-president te worden heeft Rockefeller de steun nodig van de twee huizen van het Congres. Senator Cannon, een democraat uit Nevada, deelde mee dat hij ook de speciale aanklager in het Watergate-schandaal, Leon Ja- worski, om inlichtingen heeft gevraagd. Volgens senator Ro bert Byrd, plaatsvervangend lei der van de democratische frac tie, zal Jaworski nagaan of Rockefeller betrokken was bij illegale financiële steun aan het comité voor herverkiezing van Nixon in 1972. Cannon noemde geen datum voor het begin van de hoorzittingen inzake Rockefellers benoeming. Naar men verwacht zullen zij over ongeveer een maand aan vangen. Rockefeller zal worden gevraagd zijn belastingaanslagen voor de afgelopen zes jaar over te leg gen. President Ford zal zich waar schijnlijk in 1976 kandidaat stel len voor een volledige ambtster mijn van vier jaar als presi dent. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Terhorst, verklaard. Rommelen in huurpolitiek-pot GEEN MAATREGEL op het gebied van de huurpolitiek. of ze lokte tweeërlei reacties uit. Niemand mag er derhalve zich over verbazen, dat ook minister Gruy- ters en zijn twee staatssecretarissen geprezen en gekraakt worden, nu zij op hun beurt eens stevig in de huurpolitiek-pot zijn gaan rommelen. We vinden het zelfs een beetje voorbarig, als in sommi ge commentaren al de conclusie wordt getrokken, dat ditmaal de lof voor de bewindslieden voor onze huisvesting groter is dan be blaam. In redelijkheid valt, dachten wij, niet te bestrijden, dat terecht wordt voorgesteld in 1975 en daarop volgende jaren een matige huurverho- hoging door te voeren. Dat plan is in elk geval beter dan ex-minis ter Udink's voorstel tot een forse huurverhoging ineens. Wel zal ook in het plan-Gruyters zorgvuldig moeten worden nagegaan, waar de som van enkele matige huurverhogingen tot onbillijkheden gaat leiden wat de economische waarde van de woning betreft en waar tot sociale problemen vanwege het inkomen van de huurders. In de nota is wel de aanzet tot redelijke oplossingen te vinden. Maar meer niet. OOK HET TREFFEN van bijzondere maatregelen ten opzichte van huurders die een veel hoger inkomen hebben dan de last waarvoor de huursom hen stelt, mag niet als een onbillijkheid worden wegge wuifd. Zeker niet zo lang het gaat om woningen waarvoor op de een of ande re manier subsidie uit gemeenschapsgelden is verstrekt. De plannen van Gruyters c.s. terzake zijn even sociaal-doordacht als de destijds al door oud-minister Bogaers doordachte huurbelasting. Maar de vraag of bij de bouw van de betreffende woningen gemeen schapsgeld is gebruikt, zal het doorslaggevend clement bij het ne men van een beslissing moeten blijven. De vrijheid om zelf te be slissen over de besteding van zijn inkomen moet voor de Nederland se staatsburger gerespecteerd worden. De één houdt nu eenmaal van een royale huisvesting, terwijl een ander met plezier daarop bezui nigt, bijvoorbeeld om meer aan ontspanning, cultuur en culinaire geneugten te kunnen besteden. WANNEER DE OVERHEID dan een vrij strakke relatie gaat bren gen tussen het belastbaar inkomen en de huursom, mag ze straks ook wel de vraag beantwoorden, of bij andere maatregelen en in de toekomst rekening daarmee gehouden zal worden. In feite wordt immers door allerlei overheidsbeschikkingen het netto inkomen van loon- en inkomentrekkers boven de loongrens steeds kleiner, zonder dat daarmee bij de toenaderingspolitiek qua inko mens rekening wordt gehouden. Weeroverzjcht Geen pakketten voedsel meer voor IRA-leden DUBLIN (AFP) - Naar aanleiding van het uitbreken van negentien leden van het Ierse republikein se leger uit de gevangenis van Port Laoise In Ierland, heeft de Ierse regering het afgeven van geschenkpakketten door familie aan gevangenen verboden. Het waarschijnlijk dat de springstoffen die de negentien bij hun uitbraak gebruikten, op bovengenoemde wijze in hun be zit gekomen zijn. De negentien IRA-leden zijn nog steeds voort vluchtig. SAARBRüCKEN (DPA) In de Westduitse deel staat Saarland heeft een 33-jarige invajide Oskai Robert Sutter vijf mensen doodgeschoten en daar na zelfmoord gepleegd. De man die zijn linkerhand en -onderarm miste, was een geschoold pistoolschutter. Dinsdagavond laat schoot hij eerst op de kermis in Oberkirchen zijn vriendin, een 20-jarige verpleegster, dood. Een 44-jarige bezoeker van de kermis kreeg een schampschot aan het hoofd. Daarop trok de schut ter naar Neunkirchen waar zijn gescheiden vrouvi woonde. Hij bleef bij het huis wachten totdat zij met haar vader naar buiten kwam. Beiden werden doodgeschoten. Daarna ondergingen de schoonmoe der en het zesjarig dochtertje van de man hetzelf de lot. Toen de politie de woning binnendrong pleegde de man zelfmoord. Oskar Robert Sutter: invalide pistoolschutter. 3-DAAGS CONGRES Van een onzer verslaggevers Noordwijkerhout Drie dagen lang zal het congrescentrum Leeuwenhorst In Noordwijker hout een magisch centrum zijn. Op 6, 7 en 8 september wordt (1200 leden) hoopt hiermee de daar een nationaal congres voor goochelaars met elkaar in cim- de goochelkunst gehouden onder tact te brengen en de goochel- het motto „magic-all-in". De kunst te bevorderen. Nederlandse Magische Unie Tijdens dit jaarlijkse congres zul len nieuwe technieken en effec ten worden gedemonstreerd door Nederlandse en buitenland se grootmeesters zoals Fred Kaps en Rink, de Tsjech Petr Krejcik en de Engelsman Roy Baker. Een concours, waaraan dertig vakbroeders onder wie vijf bui tenlanders deelnemen, omvat de algemene goochelkunst, het goo chelen voor kinderen, man pula tiekunst .ner.'.ale magie, micro- en caili-ragij (vlak onder de neus vu:, de tuucjhouwer). Er is ook een junioreiiparade van zes deelnemers onder 18 jaar. Vislossers IJmuiden werken weer IJMUIDEN (ANP) De IJmui- der vislossers, die sinds vorige week donderdag in staking wa ren, gingen vannacht weer aan het werk. Hun werkgeefster, de Stichting Vislosregeling IJmui- den. heeft, na gisteren gevoerd overleg met de vakorganisaties, hun aanbod tot werkhervatting aanvaard. Het ontslag dat hun maandag J.L werd aangezegd is ingetrokken. zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in miüibaren «^3 opklarngen warmtefront H hoge-drukgebied bewoning «ja» sneeuw -r-r kou-front L lage-dnAgebed a-I regen onweer windrichting verplaatsingsnchting DE BILT Het fraaie houdt nog aan. De rug van hoge luchtdruk die zich van de Azo- ren via Zuid-Engeland en onze omgeving naar de Baltische sta ten uitstrekt, neemt weliswaar dn betekenis af, maar houdt nog een gunstige invloed op het weer bij ons. Mogelijk brengt een oud front dat het komende etmaal over de Noordzee naar Scandinavië trekt, in het noor den van het land enkele wolken velden. Een storing in de boven lucht, die in het begin van de week boven Spanje lag, ver plaatst zich nu over de Middel landse Zee in de richting van Noord-Italië. Aan de voorzijde van de storing kwamen het af gelopen etmaal in Zuid-Frank rijk, Noord-Italië en vooral in ihet Alpengebied veel onweers buien voor. Vooruitzichten voor zaterdag: Droog en merendeels zonnig met middagtemperaturen rond 23 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 3—11. Min. temp.: omstreeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 23 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur; 95 pro cent. Kans op een geheel drpog etmaal: 90 procent. WEERRAPPORTEN De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Ktd. Twente VlUslngen Zd.-Limburg Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki iw, bew. 21 O mist 21 n onbew. 20 0 zw. bew. Malaga Mallorct MUnchen LasPulma» York TelAvlv (van onze parlementaire DEN HAAG De gezamenlijke gasdistrlbutiebedrijven in Ne derland, georganiseerd In de VEGIN, hebben zich vandaag fel gekant tegen het gasprij- zenplan van minister Lubbers van Economische Zaken. Niet alleen hebben zij er ernstig be zwaar fegen, dat deze minder voortaan eenzijdig de hoofdlij nen van de tarieven vaststelt, maar ook vinden zij dat Ingaan de 't nieuwe jaar de aardgas- prijs voor de kleinverbruikers te laag zal zijn, wat ten koste gaat van de groter afnemers. Zoals eerder bericht gaat de aard- gasprijs gemiddels met vijf cent per kubieke meter omhoog te gen 1 januari a.s. en in de loop van 1976, zoals men er nu tegen aan kijkt- nog eens met een stuiver. Aldus wil de overheid de gasprijs meer in overeen» stemming brengen met de prijl van een andere, sterk in prljl gestegen energiebron: de stook* olie. De gasprijsstijging is be* strekkelijk gering voor degeneni die niet meer dan 600 kubiek! meter per jaar afnemen, maal sterker naarmate men meet verbruikt. In het verleden wul het omgekeerd: grootverbniil werd gehonoreerd met een lage( 'metertarief. De VEGIN is t<?ge! deze omkering fel gekant.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9