s Ford zet deuren wijd open STROOM SURINAMERS PER WEEK NAAR NEDERLAND Consumentenbond strengere controle toeristenbelasting HP deSJflENE BLANKE KANIBALEN VRETEN ARMEN OP Stress en overwicht bij veel bankmensen Aanrander van 14 jaar gegrepen 50 Naast elkaar leven zonder medegevoel DE NIEUWE LIDIIE Verademing in het Witte Huis DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) De consumentenbond meent, dat de overheid strenger toezicht moet houden op de toeristenbe lasting. Door de manier, waarop de vaste bedragen van de toeristenbelasting nu geïnd worden heeft de consument geen enkele controle op de juistheid van het tarief, zegt de band in het augustusnummer van de consumenten Reis gids. Een strengere controle is des te meer nodig, omdat de positie van de „man met de stacaravan of het vakan tiehuisje op gehuurde grond" toch al zwak is. In dan honderd gemeenten moet nu al toeristenbelasting worden betaald. Wanneer die belasting per overnachting, dus controleerbaar wordt geheven, is er geen probleem. De moei lijkheid zit in de vaste bedra gen per jaar, die voor stacara van, vakantiehuisje en dergelij ke worden geheven. De ver huurder rekent de belasting, die hij aan de gemeente is ver schuldigd, door aan de recreant, maar hoeft daar geen verant woording voor af te leggen. Zijn calculatie zal uiteraard zodanig AMSTERDAM (ANP) Een eer ste onderzoek naar hart. en vaatziekten bij AMRObank-me- dewerkers boven de 40 jaar, dat begin 1972 aanving, is thans af gesloten. Hieruit blijkt dat var de bijna 4000 onderzochte perso nen het lichaamsgewicht bij ruim 30 pet. te zwaar is. Circa een vijfde deel daarvan toonde meer dan 25 pfct overwicht, al dus een artikel over dit onder werp in het personeelsblad AMROscoop. Wat de hoge bloeddruk betreft: ruim 10 pet. bleek boven de grenslijn te liggen"; hetgeen van medische zijde nogal veel wordt geacht. De helft van deze onder zochten was niet bekend met de kwaal. Bij 20 pet. werd een te hoog cholesterolgehalte gecon stateerd. Mer dan 60 pet. van de onder- zochte medewerkers rookt, ruim I de helft van hen sigaretten. Een f derde deel van de rokers steekt meer dan tien maal per dag een sigaret op. Het onderzoek bracht voor sommige medewer kers ernstige risicofactoren aan het licht en in enkele gevallen trad later een infectie of angina pectoris op. Het percentage dat zei: ik ga gewoon dot>r zoals ik leef, het bevalt mij best, was uitermate gering. De meerder heid was best bereid de leefwij ze te veranderen. Het wordt noodzakelijk geacht een dergelijke controle eens in de drie jaar te herhalen. Uit een tweede onderzoek moet o.m. blijken of door opvolging van de gegeven adviezen de risico's zijn verminderd. RIDDERKERK (ANP) De ge meentepolitie van Ridderkerk heeft de 14-jarige J. W. B. uit St. Huibrecht in België aange houden wegens aanranding van een 26-jarige vrouw in haar wo ning in Ridderkerk. De jonge man, die van huis was weggelo pen, dwong de vrouw onder be dreiging van 'n luchtdrukpistool om zich uit te kleden, waarna hij ontuchtige handelingen met haar pleegde. De vrouw bood verzet, waarna de aanrandeT naar buiten vluchtte en er op een gestolen bromfiets vandoor ging. Dinsdag werd de jonge man in Eindhoven in .zijn kraag gegrepen. Het vermoeden is ge rezen dat hij meer aanrandin gen op zijn kerfstok heeft. Schandaal in gevangenis te Mannheim STUTTGART (AP) In de West- duitse stad Mannheim tekent zich een gevangenis-schandaal van grote omvang af. Een woordvoerder van het ministe rie van justitie van de Westduit- se deelstaat Baden-Württemberg heeft in Stuttgart meegedeeld dat tenminste 12 van de 100 ge vangenbewaarders in Mannheim bij misdaden betrokken zijn ge weest. Zeven cipiers zijn gear resteerd. Enige van hen zijn be schuldigd van medeplichtigheid aan de dood van een gevangene en mishandeling van andere ge- j detineerden. Bij de zeven zijn er ook die steekpenningen zou den hebben aangenomen, n Bremen hebben twee politiea genten twee jaar lang de dieven in de stad ..oneerlijke concur rentie" aangedaan. De twee agenten hebben in die periode voor veertigduizend mark aan radio's, televisietoestellen, j schrijfmachines en andere ver- I bruiksgoederen uit havenloodsen 1 gestolen. zijn, dat hij er zelf niet bij in schiet. Het is daarbij niet on denkbaar, dat de verhuurder van de recreanten meer belas ting ontvangt dan hij moet af dragen aan de gemeente, meent de Consumentenbond. De bond heeft de gemeenten ge vraagd, hoeveel zij aan toeris tenbelasting ontvangen. Hierop hebben 91 van de ruim 100 ge meenten, die deze belasting hef fen, geantwoord. Zij ontvangen per jaar iets meer dan elf mil joen gulden. Er zijn maar elf gemeenten die meer dan 200.000 gulden per jaar ontvangen. Gro te uitschieter is Amsterdam, dat vier miljoen gulden incasseert Slechts drie gemeenten willen in de naaste toekomst de tarieven verhogen, terwijl 27 gemeenten nog niet wisten of zij dat zouden j doen of niet, de andere gemeen- ten (75) houden het voorlopig op hetzelfde tarief. In Elsevier deze week een groot artikel over de zich boos ma kende middenstanders. Walter Perquin, voorzitter van de ka tholieke middenstandsorganisa tie, voorspelt harde acties. Maar: ,,Niet op de manier zoals de boeren dat deden. Ik weet niet of je met het publiek pes ten. want dat deden ze toch, het belang van je zaak dient. Je kan beter het regeringsapparaat pesten zonder het publiek erbij te betrekken". Dramatisch is het verhaal over de bejaarde Hendrika Buker, die tien maan den dood in haar Haagse wo ning lag. „Ze leven bij elkaar in hetzelfde wooncomplex. Maar ze zijn zo bang voor de dood, dat ze die in het verste hoekje van hun geest wegstoppen. Ieder medegevoel wordt verdrongen. De sfeer in die bejaardencom plexen is te snijden". Een re portage over de populaire kin dermoordenaar van Amsterdam laat zich lezen als een detective. In de Haagse Post zegt een overi gens anonieme NAVO-woord- voerder: „De Russen hebben misschien wel belangstelling voor enige zeggenschap op Cy prus, maar verder gaat dat *3 niet. Er is ook wel een theorie tje ontwikkeld dat de Grieken nu met de Russen zouden gaan aanpappen, maar daar bestaat geen gevaar voor, dat ligt niet in de aard van het beestje". Naar aanleiding van de gestran de mammoettanker Metula een reportage over dit soort „gigan tische vrachtwagens zonder remmen". Citaat: „Rampen met mammoettankers zijn aan de orde van de dag. en dat is geen wonder: de lichtzinnigheid waarmee de oliewereld uit pure winstmaximalisatie mammoet tankers exploiteert, is beklem mend". Vrij Nederland onthult, dat de KLM lastig en verzuurd perso neel opruimt en liever kortver- banders neemt. „Bij de stewar dessen die vroeger langer dan vijf jaar konden vliegen, ging dat niet langer. De vrouwen be gonnen te verzuren. Dit is inhe rent aan het vak. Dit is geen carrièrevak. De hofmeesters in vaste dienst geven de meeste problemen. Als je ze geen snelle carrière kan bieden, dan heb je een sociaal probleem". Een va kantiereportage concludeert, dat Spanje eerder uitraakte dan voorzien was. „De malaise in de traditionele vakantielanden in de komende jaren zal toene men. De lange tijd zo volgzame massatoerist is vele ervaringen rijker geworden. Hij heeft er genoeg van om zich ook in de vakantie, het dierbaarste mo ment van vrijheid, door de toe ristenindustrie te laten koeione ren". Voorts een verslag van een Gronings onderzoek naar het standpunt van acht lande lijke dagbladen tegenover de economische macht. Er blijkt bijvoorbeeld uit dat het socialis tische Parool rechtser is dan het liberale NRC-Handelsblad. Ook een groot artikel over aan randingen. ,60 procent van alle verkrachtingen gebeuren met voorbedachte rade. 50 procent van de verkrachtingen gebeuren binnenshuis. In 50 procent vap de gevallen kende het slachtof fer de dader. Tweederde van de daders zijn getrouwd en hebben een regelmatig sexleven". De nieuwe Linie concludeert, dat de Partij van de Arbeid de con fessionelen blijft omarmen. „Menige afspraak met de pro gressieve partners in akkoor den en keerpunten voor de raadsverkiezingen vastgelegd blijkt nog slechts een vodje pa pier, soms doet men zelfs alsof er nimmer van enig vooroverleg sprake is geweest". Tenslotte een beschouwing die tot de concousie leidt: „Het plan van minister Boersma om de in Nederland sterk toenemende werkloosheid te bestrijden door her- en omscholing past hele maal in de traditie dat de over heid optreedt als belangenbe hartiger van het particuliere be drijfsleven. Men gelooft nog al tijd zo heilig in het bestaande produktiestelsel, dat structure le aanpak van de werkloosheid in feite gericht is op verbetering van het ondernemersklimaat. De Groene Amsterdammer pakt nu ook het eerder door Vrij Ne derland bekritiseerde „conditio neringssysteem" aan voor moei lijk opvoedbare meisjes in Zet ten. „De pogingen van indivi duele groepsleiders om verande ringen aan te brengen blijken dood te lopen op de keiharde Willem Arntzachtige bestuurs- mentaliteit van de directie.- Maar ook van de overheid of van de grotere politieke partijen vallen weinig impulsen tot ver andering te verwachten". Ook in dit blad aandacht voor het Groningse onderzoek naar acht landelijke dagbladen. „De kans dat men in een landelijk ver schijnend Nederlands dagblad (ongeacht welk of op welke dag) opinies aantreft die over eenstemmen met die van de lei dende economische kringen, is twee keer zo groot als de kans dat men opinies te lezen krijgt, die daarvan afwijken". Accent wijdt zijn omslagartikel aan Utrechts nieuwe burge meester Vonhoff. „Het jeugd- en vormingswerk, ik spreek weer in het algemeen, moet ook dui delijk op de helling: er is grote behoefte aan club- en jeugdhuis- werk. Maar ik ben beducht voor paternalisme. Vooral voor het paternalisme van hen die er af kerig van zijn. „In het politieke commentaar deze constatering: „Premier Den Uyl kan voor de resterende regeringsperiode re kenen op de onvoorwaardelijke steun van KVP «n ARP voor het voortbestaan van zijn kabi net. De consequentie van het voortbestaan van de huidige coalitie kan verstrekkend zijn voor de toekomstige samenwer king binnen het christen-demo cratisch appèl". n tachtig Surinaamse gezinnen die in de Bijlmer in gekraakte flats zitten, zullen binnen veertien dagen weten waar zij aan toe zijn. Burgemeester Samkalden heeft dit in het Bijlmerhuis aan de Suri namers beloofd, maar tegelijk gezegd dat het geen oplossing is hen zondermeer te laten zitten. De Surinamers voelden zich duidelijk ge rust gesteld en onthaalden de burgemeester op bloemen. PARAMARIBO (ANP) De stroom emigranten naar Nederland blijft zich voortzetten. Niet alleen zijn alle vliegtuigen van de KLM volgeboekt, ook alle extra-vjuchten en de toestellen van Air France die vanuit Cayenne in Frans Guyana naar Parijs vertrekken zijn vol. De Air France biedt dan nog het voordeel dat de vluchten goedkoper zijn dan het zogenaamde koninkrijkstarief. Dit schrijft het Surinaamse blad „De Vrije Stem" in een artikel met een zesko- loms kop „Emigratie vernietigt Suriname". Momenteel vertrekken hele gezin nen naar Nederland. Kortgele den vertrok een gezin dat uit tweeënvijftig personen bestaat. Op het ogenblik vertrekken vijf tot zes KLM^vluchten per week naar Nederland, waarmee onge veer duizend Surinamers hun vaderland voorgoed vaarwel zeggen. De KLM verwacht dat tot de dag van de onafhankelijk heidsverklaring dit aantal nog zal toenemen. Het overgrote deel van de vertrekkende men sen heeft het plan zich voorgoed in Nederland te vestigen, aldus de Vrije Stem, dat verder schrijft „in Nederland zijn deze mensen steeds minder welkom, hebben weinig kans op een wo ning, een betrekking of sociale acceptatie'. In de kranten worden de „Te koop wegens vertrek" adverten ties steeds talrijker. Een make laar verklaarde tegenover het blad dat hij 100 woningen, land percelen en landbouwbedrijven te koop heeft, maar dat er geen kopers zijn. Dezelfde klachten komen van mensen en onderne mingen die in onroerende goe deren handelen. Een politieman zei naar Neder land te gaan omdat er volgens hem na de onafhankelijkheid een explosie van geweld en mis daad zal ontstaan, waartegen de politie niets zal kunnen uitrich ten. „Ik ga weg om m'n vrouw en kinderen te beschermen, al dus deze gezagsdrager. „De rel* len van 1973 zullen kinderspel zijn vergeleken bij wat het wordt na de onafhankelijkheid". BOEKAREST (ANP) Minister Pronk heeft op de wereldconferentie over bevolkingsvraagstukken in Boekarest te kennen gegeven dat Nederland maatregelen om de bevolkingsgroei af te remmen wil steunen, als zij een onderdeel vormen van een streven naar snelle sociale en economische ontwikkeling. Daarnaast pleitte hij voor een meer selectieve consumptie in de geïndustrialiseerde landen. Economische en sociale vooruit- zondheid, behoorlijk onderdok, gang wordt soms als het beste passend onderwijs en werk, te voorbehoedmiddel beschouwd, vervullen". belemmering voor ontwikkeling, aldus drs- Pronk. ,.Voor zover dit het geval is, hecht de Neder landse regering een hoge priori teit aan vermindering van de be volkingstoename als politiek doel". (Nederland behoort tot de be langrijkste donorlanden van het VN-fonds voor gezinsplanning, dat geboortebeperking in diver se ontwikkelingslanden stimu leert). Het bevolkingsprobleem, aldus minister Pronk, houdt nauw verband met de huidige crisis in sociale en economische ontwik keling, die voornamelijk een ge volg is van het ontbreken evenwicht tussen enerzijds, de behoeften en de beschikbare hulpbronnen, en anderzijds de ongelijkheid tussen en binnen de naties. Het terugdringen van de bevolkingsgroei kan daarom niet los worden gezien van het gebruik van de natuurlijke rijk dommen. „Ik vraag mij af of het juist is dat men in die geïn dustrialiseerde landen blijft streven naar economische groei in de huidige opzet. De nadelen worden steeds duidelijker, voor al wat betreft de kwaliteit van het milieu, het ontbreken van een ecologisch evenwicht en de uitputting van onvervangbare natuurlijke hulpbronnen. „Dit is geen pleidooi voor zgn. nul-groei in de rijke landen, maar voor een selectievere groei welke leidt tot stabilisatie van de materiële consumptie in deze landen. De toenemende luxe in de rijke landen maakt het de arme moeilijker de meest bescheiden maar elemen taire behoeften als voedsel, ge- vaardigden van India en Peru de blinde, miljarden- verslinden de consumptiedrift in de rijke landen gehekeld. Op de bevolkingstribune, een con gres dat tegelijkertijd met d« regeringsconferentie door niet- gouvernementele instellingen is belegd, sprak de Franse hoogle raar René Dumont over „De blanke kannibalen", die anderen opvreten om hun levensstijl te kunnen handhaven. „Wij, de ontwikkelde landen, hebben da kinderen uit het Sahelgebied op gevreten, door hun de levens middelen die hen van de hon gerdood hadden kunnen redden als voer aan ons vee te geven." In de binnenstad van Arnhem is het verkeer anderhalf uur gpstremd geweest door een nepbom, geplaatst op de vensterbank van een bankgebouw. Nadat veel strobalen waren geplaatst rond de bedreigde plaats, bleek het voorwerp in kwestie een wekker met wat draadjes te bevatten. Expeditielid omgebracht RIO DE JANEIRO (ANP) - De Braziliaanse ontdekkingsreiziger Sebastiae Bandeira is in een nog maagdelijk gebied in het westen van het Amazonegebied bij de grens met Peru door In dianen vun de stam der Maru- bo's om het leven gebracht. Een van zijn metgezellen werd zwaar gewond. De Marubo's. een van de „wildste" stammen uit het gebied, doken uit het oerwoud op en vielen het kamp aan van de expeditie. Met knot sen doodden zij Bandeira. Zijn metgezel Bernardo Muller die zwaar gewond werd, dook de ri vier de Itacoai in en wist zwem mend te ontkomen. (Van onze correspondente Hella Plek) WASHINGTON De openhartige en vriendelijke sfeer, die de nieuwe presi dent in het Witte Huis, Gerald Ford, verspreidt, wordt na het bewind Nixon ervaren als een bijna ongelooflijke ver ademing. Pas nu geven insiders toe dat het Witte Huis onder Nixon een weerzin wekkende plaats geworden was, hoe Nixon zich van bijna ledereen had ver vreemd, behalve van zijn kleine groep adviseurs, hoe hij het contact met de werkelijkheid had verloren en hoe hij de laagste paar maanden het grootste ge deelte van zijn werkdag had besteed aan zijn verdediging In de Watergate-af faire en steeds minder tijd besteedde aan zijn veelgeroemde buitenlandse politiek, om maar niet te spreken van de econo mie, die helemaal was verwaarloosd. Tijdens de eerste tien dagen van zijn presidentschap heeft Gerald Ford al uit eengezet dat hij ziin persoonlijke stem pel op de regering zal drukken. Maar er is nog geen aanwijzing of dit een rechts conservatief stempel is of dat hij in staat zal ziin zich boven de partijen te stellen. Eenvoud is nu het motto op het Witte Huis. Dat houdt ondermeer in toeganke lijkheid en vastberadenheid om isole ment te voorkomen. Ford wil de grootte en betekenis van de -staf van het Witte Huis verminderen en het kabinet meer echte verantwoordelijkheid geven inzake het politieke beleid, dan Nixon ooit heeft toegestaan. Met zeldzame uitzonderingen, zoals Hen ry Kissinger, minister van defer.st Schlesinger en de voormalige minister van Financiën Schulz, had het kabinet van Nixon niet veel te betekenen. De le den zagen de president slechts zelden en werden vaak overheerst door de Witte Huis-staf. Ford is van plan het kabinet op te lap pen en hij houdt al uitgebreid rugge spraak met zijn vrienden in het congres en veel anderen om te beslissen welke nieuwe gezichten hij in het kabinet zal opnemen. Zijn overgangsteam van vier man heeft nu zijn aanbevelingen klaar voor de reorganisatie van het Witte Huis. Zij ad viseren de president om de staf van het Witte Huis te beperken en buigzamer te maken. Verder zal Ford gemakkelijker bereikbaar moeten zijn dan Nixon ooit het geval was. Het ligt ook in de bedoeling van d~ pre sident om geregeld persconferenties te geven, waarschijnlijk om de twee we ken, en hij hecht duidelijk vc-el woa/io aan goede betrekkingen met de peis. Elke dag geeft hij instructies aan zijn nieuwe perschef Gerry Terhorst, die op zijn beurt weer informatie doorgeeft aan de pers. De persconferenties zijn niet langer meer de oefenbokspartijen, zoals ze onder Nixon waren geworden. Ford is al begonnen met het grondig uit dunnen van de Witte Huisstaf. Nlxons twee rechtskundige adviseurs. St Clalr en Buzhardt, zijn al verdwenen. St. Clair nam vrijwillig ontslag, Buzhardt werd op staande voet ontslagen toen hij en St. Clair hadden geconcludeerd dat de bandjes die Nixon nog niet had afge staan, zijn eigendom waren en dat ze daarom uit het Witte Huis mochten wor den gehaald. Ze zeiden dat ze, vóór zede beslissing genomen hadden, de speciale aanklager hadden geraadpleegd. In wer kelijkheid was dit niet gebeurd. Ford heeft ondertussen besloten dat de bandjes voorlopig in het Witte Huis moeten blijven, vermoedelijk totdat de wettelijke positie van Nixon is opgehel derd. Inmiddels heeft de president Phi lip Buchan, een oud vriend, benoemd als zijn rechtskundig adviseur. De toe komst van Generaal Haig is onzeker. Ford heeft gezegd dal hij hem heeft ge vraagd voorlopig aan te blijven. Of dat zal zijn tot hij een opvolger heeft gevon den, of dat het voor de rest van Ford's ambtstermijn betekent, is nog niet dui delijk. In ieder geval zal Ford de macht van de chefstaf van het Witte Huis be perken, hij zal niet meer de doorlaatpost zijn waar documenten en mensen langs moeten, voordat ze bij de president be landen. Als hij aanblijft zal generaal Haig an dere en minder grote verantwoordelijk heden krijgen. Maar over 't algemeen is men van mening dat hij zich te veel met de zaken van Nixon heeft geïdentifi ceerd. Hij heeft blijkbaar een belangrij ke rol gespeeld in het overhalen van de president om af te treden, maar hij heeft daarbij zijn eigen rol zoveel moge lijk in een goed daglicht gesteld. Een van de eerste belangrijke beslissin gen die president Ford zal moeten ne men is de bepaling van het lot van ex- president Nixon en de Watergate-samen- zweerders. Voordat hij over een even tuele gratie beslist, zal hij eerst zorgvul dig de publieke opinie afwegen. Een van de dingen die hier weinig toe bijdragen is een artikel dat Nixons schoonzoon, David Eisenhower deze week schreef, waarin hij zegt dat Nixon meer uit ver moeidheid dan uit schuldgevoelens is afgetreden. Pas als de voormalige president open lijk verklaard dat hij verkeerd heeft ge handeld, zal er een grotere kans zijn dat men hem met rust laat. (Copyright The Guardian) In de straten van Cannes is geen plaats meer voor hondenvuil. Een bestaande gemeentewet, die nooit werd toegepast, is weer in ere hersteld. Dorden helpen de hondc-eruenaars eraan herinneren. Een overtreding komt hen te. staaa op 20 ironc booto.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7