Voorhout weigert opname afvalwater van Sikkens in eigen gemeenteriool Woningnood Warmond opgeheven Bezorgde bollenstrekers trekken van leer tegen provinciale planologen College van B. en W. Noordwijk ongewijzigd Politiewagen moest het trottoir op WOONRUIMTE-ADVIESCOMMISSIE: DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Noordwijkse poli lie wil straffer optreden tegem nonchalante automobilist Van onze correspondent NOORDWIJK Teneinde het enorme aantal dief stallen uit auto's enigs zins het hoofd te kunnen bieden, organiseert de Noordwijkse politie mo menteel, in samenwerking met leden van het reser vekorps, een zgn. „cri- me-preventionaktie". In auto's onbeheerd aange troffen goederen worden daarbij in beslag geno men waarna de achteloze automobilist zijn eigen dommen op het politiebu reau weer kan komen af halen. Gezien de steeds groter wordende noncha lance van de automobilist overweegt de Noordwijkse politie het niet afsluiten van auto's te gaan beboe ten. Dat dergelijke controle-ak- ties nog lang rilet overbo dig zijn, blijkt uit de cij fers van een dezer dagen gehouden crime-preventi- onoperatie. Op een avond en nacht controleerden de politiemannen 1050 au to's. Hierbij werden 120 wagens open aangetrof fen. In 19 gevallen bevon den zich daarin goederen van waarde. Bij een tweede actie, dit maal gehouden in het noorderkwartier van de badplaats, werden 1148 auto's bekeken. Hiervan bleken er 56 niet afgeslo ten. In 12 van deze wa gens werden goederen aangetroffen als autopa pieren, paspoorten, kle ding, radio's, koffers weekendtassen, en derge lijke. Zelfs trof de politie een drietal auto's aan, waarvan de sleutel nog in het contact stak, terwijl in een VW-kever boven dien nog de gehele vakan tie-bagage aanwezig was. De onbeheerd aangetroffen goederen werden in bewa ring genomen en aan het politiebureau veilig ge steld. Ten behoeve van de achteloze automobilist werd in deze gevallen een kaart achtergelaten, waarop hij met het inbe- waring nemen van zijn spullen op de hoogte werd gebracht. Gewoonlijk komt men de andere dag onder veel excuses de ei gendommen ophalen. Met het lozen van afvalwater in open water al het rioolwater naar de waterzuiverings- is al zo goed als gereed. Met de aanleg is het binnenkort in Voorhout gedaan. Via installatie in Noordwijk geperst om daar van de persleiding is men druk bezig, dit station wordt over enige tijd vrijwel te worden gezuiverd. Het rioo'.persgemaal Vrees voor gevaarlijke chemische stoffen Van een onzer verslaggevers Voorhout De gemeente Voorhout heeft het Hoogheem raadschap van Rijnland laten weten dat het niet toe zal staan dat de Sassenheimse Sikkens-lakfabrieken, waar veel chemische experimenten worden uitgevoerd, hun af valwater via het gemeenteriool van Voorhout naar het in aanbouw zijnde rioolpersgemaal in de Boekenburglaan, zullen gaan afvoeren. Rijnland stelde zich aanvankelijk op het standpunt dat de gemeen te Voorhout aan Sikkens ver gunning zou moeten verlenen voor het lozen van het afvalwa ter van deze fabriek in het ge meentelijk riool. (De Sikkens Lakfabrieken beschikken over een eigen zuiveringsinstallatie, die echter volgens de huidige normen niet meer gehandhaafd mag worden). Voorhout zegt te vrezen dat moge lijk zeer gevaarlijke stoffen in het gemeenteriool terecht ko men met alle schadelijke gevol gen van dien. Het heeft Rijn land meegedeeld dat het beter zou zijn als Sikkens een recht streekse afvoerverbinding zou krijgen met het rioolpersgemaal in de Boekenburglaan. Een suggestie die inmiddels door Rijnland is overgenomen eti waarschijnlijk ook uitgevoerd gaat worden. Het enige wat de gemeente Voorhout nu toe moet laten is de aanleg op haar grondgebied van een pijpleiding vanaf de Sikkens Lakfabrieken naar het rioolpersgemaal, De leiding zou komen te lopen via de Elsgeesterpolder, Leidse- vaart, Schoonoord en tenslotte de aansluiting in de Boeken burglaan. De kwestie van het Voorhoutse af valwater is weer actueel, omdat de gemeenteraad de overdracht van de zuiveringstaak aan het Hoogheemraadschap van Rijn land, waarover in principe eind 1970 al overeenstem ming was bereikt, nu definitief moet goedkeuren. De regeling komt er in grote lij nen op neer, dat de gemeente Voorhout haar afvalwater voort aan niet meer op open water- zal lozen, maar via het bestaan de rioolstelsel in het nieuwe rioolpersgemaal aan de Boeken burglaan. Vandaar moet het water via een persleiding naar de grote waterzuiveringsinstal latie in Noordwijk. Kosten Hoewel Rijnlaind de kosten van de bouw van het rioolpersgemaal geheel voor eigen rekening neemt, gaat de nieuwe wijze van waterzuivering toch ook Voor hout nc.g aardig wat kosten. Voor rekening van de gemeente komt de aanleg van 430 meter persleiding waarvan de kosten 115.000 gulden bedragen. Daar komt nog eens bij de kosten van het aanlsuiten van het ge meentelijk riool op de ontvang- kelder van het gemaal wat de totale Voorhoutse bijdrage brengt op 121.500 gulden. Boven dit bedrag moet Voorhout nog ruim een kwart betalen van de jaarlijkse exploitatiekosten van het persgemaal. Van een onzer verslaggevers BOLLENSTREEK De Streekcommlssle Regio Bollenstreek heeft In een zojuist verschenen lijvig rapport er geen twijfel over laten be staan dat het wat de Bollenstreek betreft op geen enkele manier achter het door een aantal provinciale planologen opgezette plan- doel Streekplan Zuid-Holland west kan staan. De commissie, bestaande uit een aantal bollenstrekers die geen openbare bestuursfunctie (bur gemeester, wethouder etc.), ver vullen is het geenszins eens met de stelling van de planologen van de PPD dat de metropoli- taine ontwikkeling van Den Haag een oplossing zou beteke nen voor de problemen van deze regio. Daarmee onderstre pen ze nog eens het in de laat ste tijd in de Bollenstreek steeds terugkerende gezegde, dat men er weinig voor voelt „als een soort achtertuintje voor Den Haag te gaan funge- Van onze correspondent NOORDWIJK De Noordwijkse politie heeft een 20-jarige lijs tenmaker uit Den Haag aange houden, die op de Duinweg fron taal op een patrouillewagen in reed. De politiemannen konden een ernstige botsing voorkomen door het trottoir op te rijden, waar zich op dat moment geluk kig niemand bevond. De Hage naar bleek teveel bie. te hebben gedronken. Zijn rijbewijs werd ingenomen. Een Duitse vrouw, die voor het eerst een fiets bereed, kwam op de Koningin Wilhelmina Boule vard bij het linksaf slaan te val len. Zij brak een heup. Het slachtoffer, mevr. Baron-Reu ben uit Keulen werd naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht. De commissie wijst het plandoel resoluut af en maakt daarbij de aantekening dat bij de verdere voorbereiding van 't streekplan veel meer aandacht moet wor den geschonken aan de specifie ke regionale vraagstukken en ontwikkelingsmogelijkheden van de Bollenstreek. Daarbij zouden ook de relaties met de aangren- zende gebieden in Noord-Hol land en de oriëntatie op de ste den Haarlem en Amsterdam aan de orde moeten komen. Men vraagt zich af of het niet wenselijk is. om bij de verdere voorbereiding van het streek plan rekening te houden met de in Noord-Holland in voorberei ding zijnde streekplannen die de ontwikkeling van de Bollen streek sterk kunnen beinvloe- den. De plannen voor de bouw van een nieuwe stad in de Haarlemmermeer of in de Bol lenstreek zouden ter discussie gesteld moeten worden, zo is de mening van de commissie. De bezorgde bollenstrekers heb- mben ook hun mening over de kassenbouw in de Bollenstreek breedvoerig geventileerd. Men beschuldigt de samenstellers van de nota Plandoelen Zuid- Holland West ervan de plank volledig mis te slaan als deze beweren dat kassenbouw slechts mogelijk mag zijn op bepaalde aan te wijzen gebieden. De commissie stelt daar als argu mentatie tegenover dat door het aanwijzen van bepaalde gebie den de grondprijzen aanzienlijk zullen stijgen terwijl de ontwik kelingsmogelijkheden van kwe- kersbedrijven elders worden be perkt. Men vint dat de kassen bouw in de Bollenstreek overal mogelijk moet zijn, mits In het kader van een bepaald bestem mingsplan zoiets niet mogelijk Wat betreft de internationale bete kenis van de bloembollenteelt, bollenhandel en bolbloementeelt ln bloemenhandel gelooft men dat deze door de planolegen te weinig wordt onderkend. De Streekcommlssle Regio Bollen streek heeft inmiddels haar rap port opgestuurd aan de P.P.D. In hoeverre de planologen zich iets zullen aantrekken van de argumentatie ln dit stuk is de vraag. Nieuwbouw noodzakelijk Leerlingental van Leidsche Buitenschool stijgt weer Van onze correspondent KATWIJK Om de bouw van twee lokalen bij de Leidsche Buitenschool mogelijk te maken zal de gemeenteraad volgende week een krediet van 600.00U gulden moeten voteren. Eigenlijk gaat het hier om de uit voering van een raadsbesluit uit 1963. Toen al stemde de raad in met het uitbreiden van dezo school aan de Duinoordweg met twee lokalen annex eetzaal en keuken. Omstreeks die tijd bleek echter dat de school als instituut niet erg meer functio neerde. tengevolge waarvan het leerlingenaantal terugliep en de niéuw-bouwplannen werden uit gesteld. Op den duur kwam er door het aannemen van een nieuwe categorie leerlingen ech ter een ommekeer. Na enkele jaren begon het leerlingenaantal weer te stijgen en werd ook de nieuwbouw weer urgent. De pogingen van de gemeente om vaste financieringsmiddelen via de centrale overheid te krijgen liepen in het midden en het eind van de jaren zestig op niets uit. Het gemeentebestuur zal geen nieuwe poging meer wagen maar vindt wel dat de nieuw bouw moet doorgaan. Daarom stelt zij de raad voor over de brug te komen. De commissie van onderwijszaken ondersteunt dit advies. NOORDWIJK - De kaarten zijn geschud, het spel is gespeeld en de heren zijn bekend. Zo staat het er momenteel bij met de wethoudersverkiezing in Noord wijk. Na bespreking van alle gegevens en zorgvuldig beraad, is de fractie van het CDA gisteren tot de conclusie gekomen, dat on voldoende argumenten aanwezig zijn om de huidige samenstel ling van het college van B. en W. te wijzigen. Dit betekent dat de CDA-fractie bij de komende wethoudersverkiezingen haar steun zal geven aan de CDA- kandidaten, de heren J. van Leeuwen, en C. van Duyn, en aan de VVD-kandidaat, de heer T. Jansen. Daar het CDA en de VVD teza men over 12 van de 19 zetels beschikken en aangenomen mag worden, dat ook de éénmans- fractie van Gemeentebelang de hierboven genoemde kandidaten zal steunen, staat de uitslag reeds bij voorbaat vast. Als enig voorbehoud geldt nog, dat in de komende week over een aantal praktische zaken met de VVD overeenstemming zal worden bereikt. Uit mededelingen van het CDA blijkt verder, dat aan de PvdA- PPR nogmaals met nadruk is gevraagd mee te werken aan een afspiegelingscollege, be staande uit vier wethouders, na melijk twee van het CDA, één van de WD en één van de PvdA. De beide linkse fracties wezen echter opnieuw - zij de den het op 31 juli jl. ook reeds schriftelijk - de voorgestelde sa menstelling van het college van de hand en handhaafden hun opstelling van twee CDA-wet- houders en een wethouder van de PvdA. De WD ging wel met een afspiegelingscollege ac- coord. Om tot een nadere standpuntbepa ling te komen, heeft de fractie Van het CDA op 6 augustus jl. een 15-tal programmapunten aan de PvdA als met de VVD bleek een grote mate van over eenstemming over dit program ma mogelijk. De inhoud ios vanzelfsprekend van bijzonder groot belang, daar het in grote lijnen het gemeentelijk beleid voor de komende vier jaar weerbeeft. Wat de woningbouw betreft, wil men een snelle aanpak 'en be bouwing in de Grashoek, het ontwikkelen van plannen in het Middengebied-Noord en het Mid dengebied-Zuid (circa 5 ha en 1 ha.), alsmede het verkrijgen van zekerheid over bebouwing in de toekomst zuidelijk van de Beeklaan. Het woningbouwbe leid zal er uitsluitend van uit gaan de Noordwijkse woningzoe kenden te helpen. Dit betekent het bouwen van zoveel mogelijk woningwetwoningen, het bevor deren van eigen woningbezit door de bouw van een ruim aantal premiekoopwoningen en het nog niet overgaan tot de verkoop van woningwetwonin gen. Omtrent de problematiek van de bar-dancings en het uitgaansle ven in de badplaats wordt in het programma gesteld, dat voor de vestiging van bar-dan cings een beleid gevoerd zal worden, dat slechts beperkte mogelijkheden open laat. De sluitingstijden voor café's, bars, dancings, snackbars en caféta- ria's zullen gelijk blijven. De hantering van de sluitingstijden met het oog op de nachtrust van met name de omwonenden moet ruime aandacht krijgen. Voor de vestiging van een speelcasino zullen geen aktivi- teiten ondernomen worden. In het kader van de badplaatsver nieuwing is appartementenbouw aan de Koningin Wilhelmina Bouevard en de Koningin Astrid Boulevard aanvaardbaar. Een redelijke schaalvergroting in vergelijking tot ae bestaande bebouwing acht men mogelijk. Absolute voorwaarden zijn ech ter een goede stedebouwkundige begeleiding en architectonische opzet. De sanering en herbouw van het plan „Vreewijk" en het plan „Stille Zuien" zullen krachtig worden voortgezet. In voering van een toeristenbelas ting zal alleen gebeuren wan neer de gemeentelijke financiën dit strikt noodzakelijk maken. Het CDA-programma stelt ver der dat bij de invoering van een onroerend-goed belasting een gelijke lastenverdeling gekozen zal moeten worden tussen eige naar, eigenaar-gebruiker en ge bruiker. Als belangrijke factor in de gemeentelijke autonomie zal zoveel mogelijk steun gege ven worden aan het bedrijfsle ven. Voorts acht men een ver dere uitbouw van het beleid aangaande sport, jeugdwerk en cultuur noodzakelijk en wordt voldoende openheid en inspraak aangekondigd voor inwoners en groepen van Inwoners bij ver schillende beleidszaken. Andere punten uit het beleidsprogram ma zijn de zelfstandigheid van de nutsbedrijven, bevordering van het Samenwerkingsorgaan Bollenstreek en verdere studie over de struktuur van Noord wijk. In het programma ontbreekt de raadhuisbouw, zodat aangeno men moet worden, dat dit als een open aangelegenheid in de gemeentepolitiek wordt be schouwd. Voor het derde achtereenvolgende jaar heeft de StAgnesschool de scho olzwemwedstrijden gewonnen. De St. Antoniusschool werd tweede. Ver meldenswaard is de prestatie van de openbare basisschool De Boehhors t. Deze school heeft nog pas drie klassen, maar klasseerde zich toch nog als 5de. Voor de zwemwedstrijd bestond grote publieke belangstelling (zie foto). Van een onzer verslaggevers WARMOND Met de bouw van de wijk „Endepoel II", zal de woningnood in Warmond omge zet worden in woningbehoefte. Dit schrijft de woonruimte-ad- viescommissie in een brief aan B. en W. Aanleiding van deze brief zijn vragen, die de heer W. d. Zalm in de gemeente raadsvergadering heeft gesteld over het effect van de woning bouw in Endepoel II op de lijst van woningzoekenden. Begin dit jaar is de woonruimte advies-commissie bijeen ge weest om te praten over de toe wijzing van de nieuw te bouwen woningen en de hierdoor vrijko mende woningen. Op de A-lijst van woningbehoevenden stonden toen nog honderdenzeven na men. Dit waren dus woningbe hoevenden die of in gezetenen van Warmond zijn of overigen, die buiten een straal van vijf tien kilometer van Warmond wcr.en c.i ruim een jaar econo misch «jitor.den zijn aan de ge meente. In totaal werden eenen dertig woningwetwoningen ge bouwd. Hiervan zijn er zes be stemd voor „Mariënhave". De overige vijfentwintig woningen werden in de loop van de laat ste maanden aan Warmondse woningzoekenden toegewezen. De toekomstige bewoners laten zes vierkamerflats, zes drieka merflats, vier woningen, twee flats aan de Dekkersgaard en een flatwoning aan de- Bern- hardstraat achter. Deze wonin gen zijn inn.ddels alle weer toegewezen aan woningzoeken den. Van de tweeënzestig pre miekoopwoningen die er ge bouwd worden zijn er tweeën veertig voor woningbehoevenden of zij die voor hun een woning vrijmaken, beschikbaar. Hier door kwamen drie vierkamer flats, twee driekamerflats en twaalf woningen vrij. Nadat deze woningen ook weer waren toegewezen waren er twee vier kamerflats, een dr ekamerflnt. twee flats aan de Dekkersguard en een flatwoning aan de lier- nardstraat. Na toewijzing hier van bleven een driekamerflat en twee woningen over. Die eveneens weer verdeeld konden worden onder woningzoekenden. Nadat alle woningen en flats wa ren verdeeld bleven er vijftig personen op de A-lijst voor wo ningbehoevenden over. Vijf hier van beschikken over een woning die voor toewijzing in aanmer king komt. De laatste maanden zijn er weer negenentwintig per sonen op de !;jst ingeschreven. Hiervan beschikken zes perso» ncn over een won.ng. Op de lijst voor bejaardenwo ningen komen thans achten» twintig personen voor. Vijl hiervan maken een woning vrij. die weer verdeeld kan worden

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5