Nog 100.000 mensen wonen te goedkoop Ceidoe Souount potverteren Nederland garandeert Suriname steun bij grensgeschillen Na 1 november twee pilsjes al strafbaar VS blijven Turkije steunen 4 Grieks isolement vermijden Conservatieve én liberale zijde Vakbeweging benadert door Zweedse vliegtuigfabriek WO] WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Als in 1976 het nieuwe huur- en subsidiebeleid wordt ingevoerd zullen zo'n 100.000 mensen een doorstro mingsheffing moeten gaan betalen. Die mensen wonen na melijk, gezien hun inkomen, te goedkoop. In het nieuwe beleid zullen huren, kwaliteit van de woning en het inko men van de huurder scherper op elkaar worden afge stemd. „Met een shocktherapie moeten we een verstarde toestand doorbreken", zei minister Gruijters gistermiddag in een toelichting op de nota over het huur- en subsidiebeleid,, waaruit wij gisteren reeds publiceerden. Hij gelooft met staatssecretaris Van Dam niet dat het nieuwe beleid meer bureaucratie met zich zal brengen. Het hele huur- en sub sidiesysteem wordt doorzichtiger en zal uiteindelijk min der administratieve rompslomp vergen, meent de minis ter. De Tweede Kamer zal overigens eerst zijn goedkeu ring aan de diverse voorstellen moeten geven. ,lEen huurverhoging van acht per cent zal ingaan op 1 juli van volgend jaar. Gemeend wordt dat dit percentage noodzakelijk is gezien de kostenstijging van de laatste tijd. Daar er een dui- 1 delijk verband tussen huur en standpunt daarover nog voor. Op een aantal punten wordt het nieuwe beleid een verbetering genoemd. Toegejuicht wordt dat de indertijd door minister Udink uitgedachte extra huurverhoging 20 percent niet doorgaat. Een Turkse Cyprioot graaft, onder toezicht van een Turkse militair op de plaats waar een massagraf gevonden is van 57-Turks- Cypriotische en kinderen, allen inwoners van het dorp Altilar. Slechts drie van de zestig dorpelingen overleefden de slachting die door Grieks-Cyprioten zou zijn aangericht, zou zijn aangericht. inkomen wordt gelegd, zal de Het Algemeen Verbond Bouwbe drijf, het overkoepelend orgaan van de aannemersbanden, waoht ook met het definitieve standpunt, maar vindt het grie zelig dat zonder slag of stoot de inflatie in een deel van het overheidsbeleid wordt geaccep teerd. De Nationale Woning raad waarin vele woningbouw verenigingen samenwerken, heeft waardering voor de socia le kanten van het beleid. Toege juicht wordt dat de huurverho gingen meer in overeenstem ming worden gebracht met de feitelijke kostenstijgingen van de laatste jaren. huurverhoging voor mensen met lage inkomens in feite minder dan 8 percent bedragen. Voor woningen die de laatste vijf jaar zijn gebouwd en alle an dere woningen waar nog subsi die op rust, blijft het stelsel van verplichte huurverhoging be- staan. wensen die gezien hun inkomen al veel huur moeten opbrengen fj komen in aanmerking voor een subsïiie. In het nieuwe systeem ■4 wordt die individuele subsidie aan de verhuurder verleend en J onmiddellijk van de huur afge- Jg trokken. De huurders die voor A een individuele huursubsidie in aanmerking komen, moeten hun belastbare inkomen aan de ver huurder meedelen. Deze indivi duele subsidies worden belang rijk uitgebreid. Echter zullen al leen huurders van woningen met een huur beneden 5000 gul den per jaar ervoor in aanmer king komen. (uren en inkomens worden scher per op elkaar afgestemd. Een belangrijke factor is de kwali- *it van de woning. Al naar ge- Zing die kwaliteit worden de huurwoningen in acht klassen ingedeeld. In principe komen Jzo'n 2,7 miljoen huurwoningen ]jvoor klassificatie in aanmer- Jfking. De klassificatie moet door I de verhuurder worden aange- I vraagd. Wanneer dit niet wordt gedaan en de huurders vinder, i de huur te hoog, dan kunnen zij I om een klasse-indeling vragen. Jet nieuwe huur- en subsidiebe leid, dat eerst nog in het parle- ment moet worden behandeld, vraagt van de huurders te be kijken of de huur, het inkomen en de kwaliteit van de woning izich redelijk en volgens de wet- jtelijke voorschriften tot elkaar verhouden. Vele huurders van nieuwe woningen zullen voor aanvullende subsidie van de overheid in aanmerking komen. Anderzijds zullen veel huurders van goede oude woningen een heffing moeten gaan betalen. JS'Omdat de huur nu nog te laag is, gezien hun inkomen. Op die wijze wil de overheid deze men sen prikkelen om n^iar een duurdere woning door te stro waardoor de goedkopere woning wordt vrijgemaakt voo U mensen met lagere inkomens, ikele reacties op de ,,nota huur- subsiidiebeleid" zijn vrij posi tief, al worden nog bij onderde len vraagtekens geplaatst.De PvdA-fractie in de Tweede Ka- noemt een huurverhoging •an acht percent niet onredelijk behoudt haar definitieve WASHINGTON (AP Arthur Hartman, assistent-minister voor Europese aangelegenhe den, beeft gisteren tot een sub commissie voor de Navo gezegd dat Amerika voornemens is zijn steun aan Turkije voort te zet ten. Het ministerie van buiten landse zaken, aldus Hartman, had van premier Bulent Ecevit de verzekering ontvangen dat Turkse soldaten hebben in het door hen bezette deel van Cy prus een massagraf ontdekt. In de omgeving van het Turks-Cy prische dorp Atlilar is een mas sagraf gevonden met de lijken van 57 Turkse dorpsbewoners, meest vrouwen en kinderen. Volgens een Turkse overste waren van de 60 dorpsbewoners nog slechts drie blinde vrouwen le vend aangetroffen. Zij hadden verteld dat de overige dorpelin gen op de dag van de Turkse inval door de Griekse Nationale Garde waren weggevoerd. Van de 300 ipwoners van drie an dere dorpen in de omgeving ontbreekt elk spoor. 'ederlandse regering: 'an onze parlementaire redac tie) EN HAAG Volgens de Neder landse regering mag het huidige Griekse bewind niet geïsoleerd worden als reactie op de ge beurtenissen op Cyprus. is de woordvoerder van het linisterie van Buitenlandse Za- mag een isolement vooral larom niet aangemoedigd wor sen, omdat de regering Kara- manlis tekenen vertoont van een constructief streven naar Sdemocratisering in Griekenland, i Haatse politieke kringen heeft |het enige verbazing gewekt, dat ;Nederlandse militairen aan staande zaterdag voor de jaar lijkse NAVO-schietoefeningen Rullen vertrekken naar het Griekse eiland Kreta, plgens het PvdA-Kamerlid Ter •Beek zit hierin het gevaar, dat de Griekse regering wordt uit gedaagd om waar te maken dat zij de militaire samenwerking met de NAVO heeft beëindigd. Bet lijkt hem daarom verstandi ger als Nederland met het stu- *en van zijn squadrons wacht, l°t het klimaat wat is verbe terd. NELSON ROCKEFELLER WASHINGTON (Reuter) De Zijn intrede in de politiek dateert miljonair Nelson Rockefeller die gisteren door president Ford als vice-president is benoemd is lang gouverneur van de staat New York geweest. Enkele ma len heeft hij zich kandidaat voor het landspresidentschap van 1940, toen president Roose velt hem tot directeur benoem de van een pas ingesteld bu reau voor de coördinatie van in- ter-Amerikaanse zaken. Later was hij in andere openbare functies werkzaam. gesteld, maar de keus de In 1958 werd Nelson Rockefeller gouverneur van New York. Hij boette aan populariteit in door in 1962, op 55-jarige leeftijd, te scheiden van de vrouw met wie Nelsort Rockefelh hij 30 jaar getrouwd was ge weest en in het huwelijk te tre den met een gescheiden vrouw. Rockefeller is wel politiek onbere kenbaar genoemd. Nu eens liet hij zich van een liberale zijde kennen, dan weer van een con servatieve. liebedrijf, dat diverse bedrijf- Vooraanstaande politici van beide stakken omvatte. Zijn vier grote Amerikaanse partijen heb- De leider broers en zusters hadden ook ben in Washington de aanwij- fractie leidende posities. zing van Nelson Rockefeller tot Hij is 8 juli 1908 geboren als zoon van John D. Rockefeller, wiens vader van dezelfde naam in de olie een enorm fortuin vergaar de. Nelson heeft economie en architectuur gestudeerd. Nadat hij als bankbediende in New York gewerkt had, werd hij directeur van het fami- links) en president Ford van de VS nadat dezt de benoeming van Rockefeller als vice-president van de VS bekend had gemaakt. 41ste vice-president van de Ver enigde Staten met instemming begroet. Zij voorspellen dat het Congres uiteindelijk de voor dracht van president Ford zal bekrachtigen. an de republikeinse de Amerikaanse Se naat, Hugh Scott, verklaarde, dat hoewel de aanwijzing van Rockefeller een vrij langdurig 1 :nderzoek zou vergen, Rockefel ler toch de toets der kritiek zou kunnen doorstaan. Scott's democratische tegenhanger Mike Mansfield, kenschetste de keus van Rockefeller als „uit stekend". Openheid over nevenfuncties gewenst (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De PvdA-fractle in de Tweede Kamer vindt dat er volledige openbaarheid moet zijn over de nevenfuncties van politieke ambtsdragers. Als mi nister De Gaay Fortman (bin nenlandse zaken) op dit punt te vaag blijft, zal zo nodig bij de begrotingsbehandeling in het na jaar om een uitspraak van de Tweede Kamer worden ge vraagd. De Kamerleden Vellenga en Stof- felen hebben al eerder om een opgave van de nevenfuncties van de commissarissen der Ko ningin gevraagd, maar minister De Gaay Fortman ging daar niet op in. Ze proberen het nu nog een keer en vragen de mi nister welke commerciële en/of tijdvergende nevenfuncties in strijd kunnen zijn met de ambtsvervulling. ,,Als het om commerciële banen gaat moet dit een openbare zaak zijn. Commissarissen worden bepaald niet zuinig gehonoreerd", aldus de heer Vellenga. Uitkeringen WAO en WW gelijk aan minimumloon DEN HAAG (ANP) - De mini mumdaglonen in de wet op de Arbeidsongeschiktheidsverze kering (WAO), de werkloos heidswet (WW) en in de wet werkloosheidsvoorziening (WWV) zal worden opgetrokken tot het netto-minimumloon. Deze optrekking geschiedt met terugwerkende kracht en gaat in op 1 juli. Per dezelfde datum wordt de va kantie-uitkering in de WAO ver hoogd van zes tot zeven pro cent. Een en ander blijkt uit een voor stel van staatssecretaris Mer- tens (Sociale Zaken) aan de Tweede Kamer. De kosten van de optrekking in de WAO wor den geraamd op 60 miljoen gul den op jaarbasis; Voor de WW op ongeveer 5,5 miljoen en de kosten m.b.t. de optrekking van het minimum dagloon in de WWV worden geschat op 6 miljoen. Kinderduel niet dodelijke afsloop BOGOTA (AFP) Twee kinde ren van negen en tien jaar in Moniquira in het oosten van Co- i lumbie hebben een overigens onbetekenend geschil in een1 duel met secondanten uitgevoch- j ten. Ze schoten daar allebei het leven bij in. De kinderen maakten zich mees ter van vuurwapens van hun vaders, kozen hun getuigen, precies zoals de groten dat doen, en gingen naar een verla ten plek. Het ene kind werd dodelijk getrof fen in de borst, het andere in het onderlichaa Straffen en samenleving AMSTERDAMS SPOEDIG MET PENSIOEN GAANDE hoofdcommis saris zal veel Nederlandse burgers aan zijn zijde weten met zijn uitspraak, dat de lichte straffen welke Vrouwe Justitia tegenwoor dig vaak bij delicten oplegt voor de samenleving een even teleur stellende zaak zijn als de strenge straffen van vroeger. Heeft hoofdcommissaris P. Jong ongelijk, als hij kritisch opmerkt dat ge vergrijpen tegen de samenleving uitspreken, een bedreiging voor de vrij lage straffen welke rechters tegenwoordig soms voor ernsti- de samenleving betekenen? Bijna zouden wij zeggen: een vrijwel even ernstige bedreiging voor de samenleving als de misdaden waarvoor ze opgelegd werden zelf', omdat ze als preventief middel voor „zware jongens" te weinig on aantrekkelijk zijn dan dat de preventie zwaarder gewogen wordl dan het eventuele voordeel uit het delict. TOEN HOOFDCOMMISSARIS JONG deze mening uitsprak, gebeurde er in Amsterdams grootstedelijke concurrent Rotterdam iets, waf weer bevestigde dat de eerzame strijd om de samenleving voor de opgroeiende generatie fatsoenlijk te houden door de houding van de overheid soms een hopeloze strijd is. Het partikulier initiatief geeft in de „rosse buurt" Katendrecht de moed en de energie op om verdere expansie van prostitutie met haar begeleidende misdadigheid te voorkomen, omdat het gemeen tebestuur weigert krachtig in te grijpen. AAN MODERNISERING EN VERBETERING van onze rechtsopvat tingen gaan inderdaad verschijnselen gepaard, welke de indruk wekken, dat de rechtsbescherming van burgers die de rechtsorde overtreden, soms zwaarder weegt dan de bescherming van mensen die zich aan de rechtsorde, inclusief de goede zeden, willen houden^ Militaire hulp Gisteren zijn militairen begonnen met de opruiming van de glasschade die in 't weekeinde ontstond toen Noord-Limburg door een enorme hagelbui werd getroffen. De schade wordt geschat op 15 miljoen gulden. (ADVERTENTIE) de haagse comedie 1_t/m 5,9 en 12 sept. 20.15 uur. - blijspel van Labiche muziek: Jurriaan Andriessen, regie: Guido de Moor "De regie van Guido de Moor is een pure toneelregie' die van alle hout pijlen snijdt Perfectie in de verschillende bestanddelen doet dan de rest: tempo, spelniveau, decors, kostuums, muziek'. (Pierre Hi Dubois in Het Vaderland) koninklijke schouwburg Van een onzer verslaggevers zocht met de Nederlandse vak- AMSTERDAM In de felle con- beweging, currcntieslag tussen de Zweed- Op initiatief van de Zweedse Amerikaanse en Franse luchtvaartindustrie om Neder land een opvolger van de Star- fighter-straaljager te verkopen, is voor het eerst ook contact ge- vliegtuigfabriek heeft va.idaag een delegatie van Saab-Scania in Amsterdam een informatief gesprek gevoerd met een verte genwoordiging van de drie vak centrales. Het accent lag daar bij op de kansen, die een bestel ling van de Viggen-straaljager aan dc werkgelegenheid zal bie den. Verwacht wordt dat ook de Franse en de Amerikaanse vliegtuigenfabrieken de vakbe weging nu zullen benaderen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nederland zal met spoed en met alle diplomatieke, juridische en politieke middelen er naar streven de grensgeschillen die Suriname heeft met zijn buurlanden, Guyana en Frans-Guyana, op te lossen. Mocht uiterlijk 1975, wanneer Suriname onaf hankelijk wordt, nog geen oplossing zijn ge vonden voor deze problemen, dan zal ook na deze datum Nederland met alle mogelijke middelen proberen om tot een voor Surina me bevredigende oplossing van zijn grens problemen te komen. Dit is het belangrijkste resultaat dat een werkgroep van Koninkrijkscommissie, die bestaat uit Nederlandse, Surinaamse en An tilliaanse leden, afgelopen week heeft be reikt. De werkgroep heeft een aantal advie zen vastgesteld, die op de plenaire vergade ring van de Koninkrijkscommissie in oktober aanstaande in Den Haag, zal worden aange boden aan de koninkrijksregering. Tot de belangrijkste adviezen, die betrekking hebben op buitenlandse betrekkingen, de in ternationale verdragen en ontwikkelingssa menwerking behoort de regeling van de be staande grensgeschillen. Suriname wenste dat voor de onafhankelijkheid, eind 1975, deze grensgeschillen zouden worden opgelost. Aangezien de oplossing van deze geschillen een langdurige procedure is, heeft Suriname de garantie gekregen dat ook na eind 1975 Nederland zich volledig met alle deskundige steun zal inzetten om tot voor Suriname be vredigende resultaten te komen. De Antillen hebben zich echter op het stand punt gesteld, dat eerst de grensgeschillen met Venezuela moeten worden opgelost voor dat een datum voor de onafhankelijkheid van dit gebied zal worden vastgesteld. Ten aanzien van de buitenlandse betrekkin gen heeft Nederland toegezegd de opleiding van Surinamers voor de diplomatieke dienst te intensiveren en uit te breiden. Suriname zal na de onafhankelijkheid vijf diplomatieke posten openen: in Den Haag, bij de EEG in Brussel, in Washington bij de Verenigde Na ties, en een in het Caraibisch gebied. In de overige landen zal Nederland voorlopig de Surinaamse belangen behartigen. De finan ciële middelen voor de opleiding van Suri naamse diplomaten en voor het handhaven van buitenlandse posten zullen gedeeltelijk door Nederland worden gedragen. De gelden hiervoor zullen niet worden onttrokken aan fondsen voor de ontwikkelingshulp aan Suri name. Voor de ontwikkelingssamenwerking tussen Nederland en Suriname zal een ont- wikkelingsraad in het leven worden geroepen die bestaat uit vier Surinamers en drie Ne derlanders. Moslim tot president India gekozen New Delhi (AP) Tot nieuwe president van India is gisteren de 69-jarige Fachroeddin AU Achmed gekozen. Hij was de kandidaat van de Congrespartij, verreweg de grootste partij van het land. Achmed staat bekend als een be kwame politicus en iemand die kan worden vertrouwd. Dit, ge combineerd met zijn lange staat van dienst als politicus, had premier Indira Gandhi bewogen hem kandidaat voor het presi dentschap te stellen. Dat hij zou worden gekozen stond nagenoeg vast. In India geniet het hin doeisme de grootste aanhang, maar Achmed is een moslim. Daarom is zijn keus als „ver standig" te beschouwen, maar op meer dan een terrein. Zijn benoeming zou, vond premier Gandhi, bijvoorbeeld zeer nuttig kunnen zijn als men trachtte concessies los te krijgen van de Arahisrhe olielanden, AMSTF.RDAM (ANP) - Er be- lijks terugkerende onderzoek staat na 1 november aanstaan- rij- en drinkgewoonten, waar de voor automobilisten met bij onder meer is gebleken, een glaasje op nog weinig kan* dat vroeg op een weekenda- om door de mazen van het po- vond 10% van de automobilis- liticnet te glippen. Al met twee ten al de 0,5 promille-grens pilsjes komt men in de zoge- heeft overschreden. In de vroe- naanide „groene strafbare ge ochtenduren is dat opgelo- zonc" van de blaastest, waar- pen tot 40%. Een op de vijf be- blj de weggebruiker een rijver- stuurders heeft dan zelfs een bod (of meer) wordt opgelegd, promillage van hoger dan 1. Dat bleek gisteren duidelijk bij Volgens ir. Asmussen kan geen de introduktie van de ultge- bepaalde sociale groep als de breide voorlichtingscampagne, „alkohol-zondebok" worden die Veilig Verkeer Nederland aangewezen. Wel Is duidelijk zal voeren voordat de nieuwe dat vrouwen veel minder met alkoholwetgevlng op 1 novem- drank achter het stuur worden ber in werking treedt. aangetroffen. Enig verschil wordt In de leef- Het publiek zal door WN op tijdsgroepen geconstateerd. De alle mogelijke manieren de ..jeugd" blijkt daarbij niet zo- ernst van de wet bijgebracht zeer meer te drinken, maar worden. Daartoe zullen spots wel in de weekendnachten op de televisie worden uitge- meer de auto te gebruiken, zonden, liggen overal affiches Als iedereen strikt onder de 0.5 brochures en mobiles klaar promille zou blijven, aldus ir. met het motto „Weet je wetje, Asmussen, zou dit alleen al tij- laat je rijden" en zullen zelfs dens de weekendnachten een de slijters schenkkurken met daling tot gevolg hebben van die tekst verstrekken. 25% van de lichte ongevallen Ir. E. Asmussen, van de Stich- en ruim 40% van de ernstige, ting Wetenschappelijk Onder- Een omrekening naar dodelij- zoek Verkeersveiligheid ke ongelukken toont aan. dat (SWOV) verstrekte gisteren zich, bij volledige naleving van een aantal gegevens over auto- de 0.5 promille-grens, tenmin- rijden in combinatie met ge- ste 250 dodelijke ongevallen bruik van alkohol. De Stichting per jaar minder zullen voor- verricht sinds 1971 het jaar- doen. Weeroverzicht DE BILT - In de luchtdrukverdcllng boven onze omgeving komt o..k het komend etmaal weinig verandering. WEERRAPPORTEN luch ereker Een Zuld-Engeland nnnr de 11 de noordflank van de Amsterdam lis™ ligt ..boven ZW.6- ISSJov.. Den Helder Luchth. Rtd. Twcnto Vllsslngen vrijdag: Overwe- 2d- Ll,nbu''* gend zonn.g en droog zomerweer. Aberdeen Weersvooruitzichten In cijfer de zuidzijde Frankrijk en net oostdijK aeel het Iberisch Schiereiland een weersstorlng die weinig van pin verandert. In Barcelona viel blnr f bijna 60 r vrijdagAantal ln. temp omstreek» Max. temp.: omstreeks 23 grndi Kans op een droge periode 3 tot 14; Barcelona graden; Berlijn procent; Kans op Frankfort geheel droog etmaal: 80 pro- Genet Helsinki Innsbruck Kopenhagen Z-opleiding Nieuw-I)enneiidaI niet erkend MUncben UTRECHT De opleldingscom- L missie van de zogcoaamde Z-op- ..rijs leidingen (verzorging en verple-, ging van zwakzinnigen), bMft I'-;l£khoIm de examens van leerling-groeps- u leiders van Nieuw-Dennendal, 2u"'-h niet erkend. Het betreft vijf 1 iVtnnboel mensen die eindexamen hebben LasPalmn# gedaan en tien die een over- gannspxnmen mtnvsten doen, I runt*

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9