fieldde Soiuta/rit HUUR KOPPELEN AAN HOOGTE INKOMEN Benzineprijs niet omlaag US en Engeland proberen Cyprusoverleg op gang te brengen Problemen met aardgas bij strenge winter Vertrouwen in vertrouwensarts soms beschaamd Varken gegijzeld Vermoorde vrouw gevonden langs weg in Nieuwveen 65e JAARGANG No. 19893 1 -DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 j Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. i Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal f 32,21; jaar f 125,25 - Losse DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Zapata Op Ned. I om 21.25 uur Colditz (2) en Achter het nieuws om 22.15 uur met huurnota en stakende mijnwerkers in Kentucky. OPNIEUW ZONNIG. Droog en zonnig weer met een overwegend zwakke verander lijke wind. Min. temp. van 12 gr. vlak aan zee tot 5 graden in het binnenland. Maxima mot gen omstreeks 22 gr. (Van onze parlemntaire redac tie) DE N HAAG- Voor de komende jaren wordt uitgegaan van acht- percent huurverhoging per jaar. De huurverhogingen moeten meer in verhouding komen tot de stijging van de grond- en bouw- ko ten, maar mogen in beginsel de inkomensverhogingen niet overtreffen. Dat zeggen minister Gruijters en de staatssecretaris sen Van Dam en Schaerer (Volkshuisvesting) in de vandaag uitgebrachte nota over het huur- en subsdiebeleid. Aan de Tweede Kamer hebben zij ingrijpende wijzigingen van dat beleid voor gesteld. Uitgangspunt van de nota is dat iedere volwassene recht heeft op zelfstandige woonruimte van goede kwaliteit tegen een prijs die in redelijke verhouding tot het inkomen staat. Bijzondere aan dacht is hierbij nodig voor de huisves ting van minder -draagkrachtigen. De beleidsvoorstellen die uiteraard door de Tweede Kamer moeten wor den goedgekeurd zien er als volgt uit: voorkomen moeten worden dat subsidies gedeeltelijk terecht komen bij verhuurders. Er wordt voor bijna alle huurders een systeem van inkomenshuren inge voerd, waarbij de huur meer in ver houding tot het inkomen wordt ge bracht. Als het belastbaar inkomen ge lijk is aan het minimum-loon (in 1975 ruim 14.000 gulden) hoeft niet meer dan tien percent aan huur te worden betaald. Dat percentage loopt op tot 17 percent bij een belastbaar inkomen ge lijk aan dat van de gemiddelde werk nemer (in 1975 zo'n 18.000 tot 19.000 gulden). Verder loopt dat percentage op tot ongeveer 19 percent bij een be lastbaar inkomen in 1975 van ongeveer 25.000 gulden. In het algemeen wordt de subidie direct op de huur in mindering gebracht. De positie van de huurders wordt blij vend versterkt, waardoor zij worden beschermd tegen ongemotiveerde of te grote huurverhogingen, tegen gedwon gen ontruiming en tegen onbillijke ge volgen van ontruiming. Er komt een huurprijzenwet die zal gelden voor alle huurwongen in het hele land. Hierin wordt voor de ver huurder een meldingsplicht opgenomen als huurverhogingen het normale per centage te boven gaan. De minister krijgt de bevoegdheid om huurverho gingen aan een maximum te binden. De doorstromingen zal worden bevor derd aan mensen die van een goedko pe naar een belangrijk duurdere wo ning verhuizen wordt een zgn. huurge- wenningsbijdrage gegeven. Zie verder pagina 9. Ondanks overproduklie (Van één onzer verslaggevers) Den Haag Hoewel er sprake Is van een overproduktie van ruwe aardolie en de benzineprijs op de vrije markt daalt, blijven de olie maatschappijen van mening dat de pompprijs voor merkbenzlne In Nederland te laag is. De oliemaatschappijen wensen nu. als gevolg van de gewijzigde om standigheden, wel genoegen te nemen met een geringere prijsverho ging dan in maart j.l. aan het ministerie werd gevraagd. Een van de argumenten voor een prijsverhoging is volgens de maatschappij en, dat de Nederlandse benzineprijs (zonder accijns) de laagste is in heel Europa. Het overschot aan olie en olieprodukten is ontstaan, doordat de we- reldolieproduktie nog niet is afgestemd op de verbruiksdaling, die overal in de wereld valt te constateren. Bepaalde olieprodukten da len in prijs als gevolg van deze situatie, maar of dit van blijvende aard is valt nog te bezien, zo stelt de olie-industrie. Stookolie en gasolie zijn tot nu toe zeer stabiel in prijs gebleven en vertonen zelfs een lichte stijging. ■iiHviiiiiiniii UTRECHT (ANP) Vooral bij het uitschrijven van verklaringen voor vrijstelling van het betalen van wegenbelasting maken de ver trouwensartsen, die hiermee belast zijn, zich vaak te gemakkelijk van de zaak af. Dit is de mening van dr. K. Modderaar, adjunkt-di- rekteur van de Rijks Geneeskundige Dienst in een brief in het maandblad van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Volgens dr. Modderaar volstaan de vertrouwensartsen in teveel ge- villen met een telefoontje naar de behandelende arts van de patiënt dit om een dergelijke verklaring vraagt. De behandelende arts I mag deze verklaring juist niet afgeven, maar krijgt op deze manier toch weer de verantwoordelijkheid. Dr. Modderaar is van mening dat de vertrouwensartsen op deze ma nier soms het vertrouwen in de medische stand ondermijnen .Hoe wel hun oordeel achteraf meestal juist blijkt is toch het rechtsgevoel van de persoon in kwestie „niet bevredigd. Hij staat in een wip weer buiten en hij heeft niet het gevoel, dat de vertrouwensarts de nodige aandacht aan zijn probleem heeft besteed", aldus dr. Modde- Kamervragen opheffing bureau luchtmacht DEN HAAG (ANP) r- De PvdA- Kamerleden De Vries en Dan- kert hebben minister Vredeling (Defensie) gevraagd vooralsnog geen gevolg te geven aan de voorgenomen opheffing van" het bureau interne voorlichting van de luchtmacht (Involu). In schriftelijke vragen wijzen zij er op, dat het bureau reeds meer dan tien jaar ,,op zeer ver dienstelijke wijze" binnen de luchtmacht informatie tracht te verschaffen over maatschappe lijke situaties en ontwikkelingen en de discussie daarover stimu leert. De beide Kamerleden vra- DANSLES? jongelui ouderen gehuwden EVERT CASTELEIN Zie kleine advertenties gen minister Vredeling de toe zegging dat een eventuele op heffing van het bureau niet zal plaats hebben voordat de Ka mer de Defensienota zal hebben besproken. Invalide bejaarde bestolen ROTTERDAM (ANP Een 73- jarige invalide Rotterdammer is op het Stationsplein het slacht offer geworden van een bende zakkenrollers. De vingervlugge dieven, waarschijnlijk vier kleurlingen, hielpen de oude man; die zeer slecht ter been is, bij het instappen in een tram. Even later kwam de man tot de ontdekking dat er uit zijn bin nenzak een portefeuille met driehonderd gulden verdwenen LONDEN (RTR/AP) Enge land en de Verenigde Staten proberen de partijen die betrok ken zijn bij het conflict om Cy prus zo spoedig mogelijk weer aan de conferentietafel te krij gen. Londen en Washington zijn in het afgelopen weekeinde met elkaar in contact geweest en zijn het geheel eens over de wij ze waarop de onderhandelingen over Cyprus hervatmoeten wor den. Volgens het Britse ministe rie van buitenlandse zaken is het voor het bereiken van succesrij ke onderhandelingen noodzake lijk dat de Turken een deel van het veroverde gebied op Cyprus terug geven. De Cyprische president Clerides heeft het doodschieten van de Amerikaanse ambassadeur op Cyprus, Rodger Davies, een gru welijke misdaad genoemd. Pre mier Caramanlis van Grieken land sprak in dit verband ook van een afgrijselijke daad die niet gerechtvaardigd kan wor den Integendeel, aldus Cara manlis, dergelijke daden vergro ten de smart en bezorgdheid van de Grieken. De Turkse premier Ecevit noemde de bestorming van de Amerikaanse ambassade in Ni cosia door Grieks-Cyprische be togers. en de dood van ambassa deur Davies. een vorm van Grieks-Cyprische terreur die het militaire ingrijpen van Turkije op Cyprus heeft uitgelokt. President Clerides, die, met opgeschoven gasmasker met gevaar voor eigen teven geprobeerd heep de woedende menigte, die de aanval op de Amerikaanse ambassade in Nicosia ondernam, tot kalmte te brengen. Volgens berichten uit de Griekse hoofdstad Athene heeft de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, dr. Henry Kissin ger, Griekenland de steun van Washington toegezegd, als pre mier Caramanlis zijn invloed ge bruik om de anti-Amerikaanse betogingen tegen te gaan. Cara manlis heeft na de bestorming van de Amerikaanse ambassade in Nicosia de Griekse bevolking ernstig gewaarschuwd geen nieuwe betogingen tegen de Ver enigde Staten meer te houden. De Turkse troepen op Cyprus zijn intussen bezig hun positie rond Nicosia te versterken. De frontlinie van de Turken ligt nu nog maar enkele kilometers van de weg naar Nicosia naar Li massol. de hoofdweg van de Cyprische hoofdstad naar het zuiden. De Turken hebben ech ter nog geen poging gedaan om verder naar Nicosia op te ruk ken. Gisteren is voor veel Neder landse kinderen de school weer begonnen en dat geldt zelfs voor prinsjes: Alexander en Johan Friso gingen naar de Nieuwe Baarnse School, Constanlijn naar de kleu terschool. V.l.n.r.: Prin ses Beatrix, prins Constan- bijn, prins Johan Friso en prins Willem Alexander. Mej. Jacobs onderwijzeres van Johan Friso) en mej. Volkers (on derwijzeres van Willem Alexander). EDE Een automobilist uit Eist (Utrecht) is sinds zaterdag in het bezit van een varken dat hij thuis m goede cnditie probeert te hou den. Hij heeft de politie laten weten dat de eigenaar van het beest hem terug kan halen als de schade, die ontstaan is na een botsing met het varken, wordt be<aald. Bij de aanrijding werd de auto aan de voorzijde flink beschadigd. Komt de eigenaar t.iet opdagen, dan zal het varken te gelde' worden gemaakt of worden geconsumeerd. SEOEL (AFP) Omdat hij zich moreel verantwoordelijk stelt voor de mislukte moordaanslag die vorige week is gepleegd op president Park Tsjoeng-Hee, heeft premier Kim Jong Pil van Zuid-Korea gisteren dinsdag het ontslag van zijn kabinet aange boden. Bij de aanslag verloor de vrouw van de president het leven. EIlIflllEBii'ilSlSS liïlliiiiQS ■■■■■ill Ministerie geeft toe: DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Economische Zaken heeft dezer dagen toegegeven, dat bij zeer koud weer de komende winter problemen kunnen ontstaan in de aardgasvoorziening in West-Neder land. De Gasunie heeft al enkele malen gewaarschuwd, dat het in de ko mende winter mogelijk is dat zich problemen voordoen. Het uitblij ven van een vergunning voor de bouw van een installatie voor het vloeibaar maken van aardgas op de Maasvlakte is daar een van de oorzaken van. In een dergelijke installatie zou namelijk een aard gasvoorraad in vloeibare vorm gemaakt kunnen worden, die in moeilijke tijden aangesproken kan worden. Overigens is statistisch gezien de kans, dat zich scharaste aan aard-1 gas als gevolg van zeer grote koude zal voordoen, zeer klein. Vol gens de Gasunie is er kans op problemen als de gemiddelde tempe ratuur per etmaal lager is dan vijftien graden onder nul. Een derge- lijke felle kou komt in ons land maar eens in de vijftig jaar voor. aldus de Gasunie. NIEUWVEF.N - Twee agenfn van de rijkspolitie in Nieuwveen hebben gisteravond op een braak liggend stukje grond langs de Schilkerweg in Nieuw veen het ontklede «-n met mes steken zwaar verminkte li chaam van de 44 jarige Gorin- chemse districtsverpleegster Aatje v.d. Plaat gevonden. Zon dagmiddag was de vrouw, die voor een paar dagen bij haar broer en zwager In Nieuwveen logeerde naar de kerk In Ter Aar gegaan. Toen zij 's avonds laat nog niet was teruggekeerd, waarschuwde de verontruste fa milieleden de politie, die pas gisteravond na een uitgebreide zoekactie de gruwelijke ontdek king deed. heeft tot nu toe geen enkel bruikbaar spoor in deze moord zaak kunnen ontdekken. Het enige houvast is de mededeling van de verpleegster dat ze na afloop van de kerkdienst door de polders weer naaj- huis zou komen. Aaltje v.d. Plaat is nog wel in de kerk gezien, maar daarna houdt het spoor op. De heer A. P. F. Moussalt. alge- meen-d nvteur van Huize Ursu- lu. de Nieuwveense verpleegin- rchtng voor zwakzinnigen, acht het volled g u tgesloten dat een van zijn pupillen de hand zou hebben gehud in de moord op de districtsverpleegster. ..Ik was woedend toen ik van die in sinuatie hoorde. Men moet er rekening rhee houden, dat de moord gepleegd is bulten Nieuwveen <>p '"en plek waar mijn pupillen nooit komen." „Bovend en hebben wij alleen jon ge mensen van IT en 18 jaar in het huis bij wie sex nog geen rol speelt en die 's avonds ook niet de poort uitgaan. En het belangr jkste is dat m;jn pupil len niet geestelijk gestoord *jn; ze zijn zwakz nn g en dat ver schil is net zo groot als het kleurverschil tussen een blanke en een neger Mijn pupillen kunnen onmogelijk iets met deze moord te maken hebben gehad."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1