EERSTE DUIZENDEN GEDUPEERDEN VAN COURT LINE TERUG Metula kost Shell f 60.000 per dag CcidócSouoant Moeder en zoontje gedood bij ongeluk Lonen en prijzen in 1975 hoger dan verwacht Ford populairder dan Kennedy Mgr. Gij sen wil praten over pastorale raad Help leeuwen MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 LONDEN (UPI) Dertig speciaal gecharterde vliegtuigen hebben gisteren ongeveer vierduizend Engelse vakantie gangers huiswaarts gebracht, die in het buitenland waren gestrand als gevolg van het failliet gaan van de Britse reisorganisatie Court Line. Ze keerden voornamelijk te rug 'uit Spanje, Italië en Oostenrijk. Vele anderen waren echter niet zo gelukkig. Meer dan dertigdui zend toeristen die bij Court Line hadden geboekt zitten nog ver spreid in een groot aantal lan den. Van de Sowjet-Unie en Joe- go-Slavië tot Spanje en Afrika, met het vooruitzicht van een be korte vakantie en financiële stroppen. Volgens Court Line is het faillissement voornamelijk het gevolg van de gestegen olie prijzen. De curators van Court Line's faillissement tonen zich niet zo somber over de terug keer van de vakantiegangers. Zij zeggen dat de borgsom van 20 miljoen gulden, die de onder neming volgens de wettelijke bepalingen heeft moeten stor ten, toereikend is om allen zon der problemen te repatriëren. Inmiddels is de regering In deze kwestie al onder het eerste vuur van de critici gekomen. Michael Heseltine, woordvoerder voor commerciële aangelegenheden van de conservatieve partij, heeft de minister van nijver heid, Anthony Wedgwood Benn, ervan beschuldigd het publiek te hebben misleid. ,Hij misleidde het parlement en daarmee Suizenden vakantie gangers, die, vertrouwend op zijn verzekeringen hun geld neertelden voor vakantiereizen, terwijl hij al van de risico's af wist", aldus Heseltine. De liberale leider Jeremy Thorpe noemde Benn „blind" maar de minister antwoordde dat de de- bècle van Court Line niet zijn schuld was, maar geweten moest worden aan de slechte leiding van de reisorganisatie. supertanker Metulo bij him aankomst zaterdag op Schiphol Gestrande mammoettanker nog niet vlot SCHIPHOL - De gestrande olietanker van Shell, de „Metula" die vrij dag 9 augustus op de rotsen tussen het vaste land van Chili en hel eiland Vuurland opd e rotsen liep, Is gisterenn iet vlotgetrokken, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Volgens een woordvoerder van Shell was er te weinig sleepkracht aanwezig. Het uitvallen van deze mammoettanker kost de Shell 60.000,- per dag en deze schade is op geen enkele verzekering te verhalen. De Shell moet ook het opruimen van de ion zee gestroomde olie en de aan het milieu aange brachte schade betalen. De ei genaars van tankers in de gehe le wereld hebben echter een fonds gesticht, waaruit kosten voor schade aan het milieu, ont staan door ongelukken met tan kers, worden voldaan. Deze kos ten worden dan ook in het geval van de Metula door dit fonds gedragen. Dit verklaarde de heer D. Rodenburg, direkteur Shell Tankers BV zaterdagmor gen bij terugkeer op schiphol van 27 van de 36 bemanningsle den van de Metula. Hoe het ongeluk is ontstaan is nog niet duidelijk. Het schip be vond zich die vrijdagavond in de Straat van Magelhaen en was op weg naar Chili. Er wa ren twee Chileense loodsen aan boord. „Het was goed weer, er stond heel weinig wind en er was geen deining. Plotseling voelden we een licht schokken. Dat gebeurt wel meer, dus we waren niet onder de indruk", vertelde een van bemanningsle den op Schiphol. Dat de Metula toch ernstige schade had opge lopen (volgens de berichten is het schip 80 meter over de rot sen geschuurd) bleek spoedig daarna. Twee tanks waren lek geslagen en de ruwe olie stroomde naar buiten. Twee da gen later hebben -op negen man na, waaronder de kapitein- alle bemanningsleden het schip ver laten, omdat door de sterke stroming ook het achterschip te gen de rotsen serd geslagen, en waardoor de situatie bijzonder ongunstig werd. Op dit moment stroomt er echter geem olie meer uit het schup en de Metula ligt door het binnen stromend water weer i. even wicht. Voor het lostrekken van de zeereus zal men nu wachten tot 2 september, wanneer het weer springtij is. Dat zal voor Shelleen schade betekenen van ongeveer anderhalf miljoen gul den. Er zijn nu vier sleepboten bij het schip, waaronder de „Zwarte Zee" van Smit. Het zal volgens Shell nog tien dagen du ren voor andere sleepboten de Metula bereiken. Mevrouw Betty Ford, echtgenote van de nieuwe president van de VS danst met koning Hoessein van Jordanië na een officieel diner in het Witte Huis ter gelegenheid van het bezoek van de Jordaanse vorst aan de VS. WASHINGTON (Rtr) President Ford van de Verenigde Sta ten is senator Edward Kennedy in de afgelopen week voorbijge streefd tn populariteit. Volgens een onderzoek van de National Broadcasting Company is Ford de keuze van 50 procent van de kiezers voor de presidentsverkiezingen van 1976 tegen Kennedy van 30 procent. Een onderzoek in juli door het bureau Harris gaf Ford (toen nog vice-president) 46 procent tegen Kennedy 47 procent. Steeds meer, steeds minder VOOR DE VERENIGDE NATIES. Inclusief haar Veiligheidsraad, gaat op, wat voor meer instituten en organisaties geldt: Hoe meer leden, hoe minder werkelijke invloed. In de eerste jaren na 1945 is de wereldorganisatie slechts moeizaam van de grond gekomen; nu vrijwel alle autonome staten ter wereld in het VN-gebouw te New York een vestiging hebben, blijkt dat haar betekenis in kwesties van oorlog-en-vrede nauwelijks groter geworden is. Niet alleen terzake van allesomvattende kwesties als wereldontwape ning, de controverses tussen Oost en West, Rusland en China of Oude, Nieuwe en Derde wereld, maar ook tot regeling van kleinere conflicten als Palestina, Chili en Cyprus. Goed samenspel, of een min of meer neutrale opstelling van wereld machten wil nog wel eens helpen om bloedvergieten te voorkomen of te stoppen; maar de wereldorganisatie der V.N. speelt meestal een vrij machteloze rol. Meest recente voorbeeld: Cyprus. Partijen luisteren pas naar de Veiligheidsraad, als ze óf machteloos gewor den zijn óf hun doel hebben bereikt. WF. VREZEN DAT OP DE DUUR nog duidelijker zal blijken dat het „één natie, één stem"-systeem niet meer dan een facade van het „Alle Menschen werden Brilder"-ideaal is. In theorie heeft mr. Luns gelijk dat de N.A.V.O. minder macht tot politiek ingrijpen dan de Verenigde Naties heeft. In de praktijk is de secretaris-generaal in New York meestal even onmachtig als zijn collega bij de N.A.V.O. Te vrezen valt dat de wereldorganisatie In de verdere toekomst haar bestaansrecht meer en meer in het secundaire vlak zal moeten vin den en dat een ingrijpende reorganisatie nodig Is om tot reële poli tieke invloed te komen. Zodra het dekolonisatievraagstuk geheel opgelost Is, wordt het moei lijk nog politieke kwesties te vinden waar de V.N. In haar huidige toestand kans maakt werkelijke invloed in de schaal te leggen. Niet ten onrechte gaan staten haar inschakeling dan als louter tijdver lies beschouwen. Weeroverzteht DEN HAAG In tegenstelling tot eerdere, lagere verwachtingen wordt door het Centraal Planbu reau thans verwacht, dat de loonsom In 1975 met dertien procent omhoog zal gaan en dat de prijzen volgend jaar met 9 procent zullen stijgen. In eerde re ramingen was sprake van resp. 12 en ruim 8 procent. In officiële kringen wordt erop ge wezen, dat ook nu nog slechts sprake is van een voorlopige, tussentijdse raming, waarvan er verschillende voorafgaan aan de zogenaamde macro-economische verkenning, d e op Prinsjesdag verschijnt en die een belangrij ke basis vormt voor de miljoe nennota van de regering. Bij stelling van de economische ra mingen betekent teCkens ook weer een correctie aanbrengen op de rijksbegroting. Dit geeft niet overdreven veel „pijn", aangezien tegenover hogere kos ten wegens lonen en prijzen ook hogere belastinginkomsten staan overigens niet, dat de koop kracht met dit percentage toe neemt. Stijging van de kosten van levensonderhoud, belastin gen en sociale premies maken, dat het reëel vrij beschikbaar inkomen gemiddeld met niet meer dan circa üwee procent zal stijgen. In somanige kringen acht men dit laatste cijfer zelfs nog geflatteerd. ROERMOND (ANP) Bisschop Gijsen van Roermond heeft een bespreking op maandag over de verkiezing van een nieuwe dio cesane pastorale raad afgelast, omdat hij eerst wil praten over de bevoegdheden van deze raad. De vorige raad is op zijn laatste Bestuurder tram met gestoken Rotterdam (ANP) Een bestuur der van de Rotterdamse tram is zaterdag op het plein voor het Centraal Station door een passa gier met een mes in zijn rug ge stoken. De dader, volgens de politie in Rotterdam een Suri namer, Is voortvluchtig. De trambestuurder liep geen ern stig letsel op en kon na behan deling door de GG en GD huis waarts keren. foe moeilijkheden ontstonden, toen de dader een portefeuille tracht te te roven van een medepas- sagiere. Haar echtgenoot, die dit zag, wilde het verhinderen. De Surinamer gaf d<* vrouw daaroo een klap op het hoofd, smeet de portefeuille op de grond en wil de ontvluchten. ie trambestuurder zette het voet- tuig stil en l:eo naar arh'eren om te voorkomen, dat de dader de tram zou verlaten. Deze voelde zirh in het nauw gedre ven en greep een mes. waar mee hij de trambestuurder in de mg stak. De Surinamer zag in de consternatie, die eroo volede, kans de deur open te krijgen en nam de benen. vergadering zijn bevoegdheden te buiten gegaan, aldus de bis schop in een brief aan de cen trale commissie van de diocesa ne pastorale raad. Deze zou vandaag bijeenkomen om een voorstel te bespreken. In de brief van de bisschop staat dat de pastorale raad moet functio neren volgens de richtlijnen ge geven in de documenten van het tweede Vaticaanse concilie. Moordenaar mevrouw Park was gehuurd Seoel Premier Kakuel Tanaka van Japan, vlce-premier Hsoe Tsiing-Tsioeng van Nationalis tisch China en vlce-premler Tran Van Dong van Zuid-Viet- nam waren vandaag onder de hoge buitenlandse gasten die in Seoel de begrafenis bijwoonden van mevrouw Park Tsioeng-Hie, echtgenote van de president van Zuld-Korea. Mevrouw Park werd donderdag dodelijk getroffen door de kogel die de 22-larlge In Osaka in Jaoan wonende Kn- reaan Moen Se-Kwang afvuurde op haar man. Moen heeft bekend dat de moord aanslag op touw was gezet en werd gef-'nancierd door de 46- jaripe K:m Ho-Rvom». lid van de Tsiosoren. een broederge- me»T*schao van pro-communis tische Koreaanse ingezetenen van Japan. Kim had Moen aanvankeliik op gedragen de aanslag od 1 maart uit te voeren, maar de datum had moeten worden verschoven omdat Moen niet op tijd in het bezit van een wapen was ge komen. Vreugde Abla Khaire, een dertien jaar oude Egyptische uit Cairo steekt haar vreugde niet onder stoelen of banken nadat haar poging om het Kanaal over te zwemmen, met succes bekroond was. Ze deed de oversteek van Frankrijk naar Engeland in twaalf erteenhalf Eindhoven (Camp) „Help, er zitten leeuwen ln mijn tuin". Met deze angstkreet belde een inwoonster van Eindhoven in de nacht van zaterdag op zondag geheel overstuur de politie op. Hoe wel het geen alledaagse mel ding was togen de politie mannen er met het nodige materieel onmiddellijk op uit. Bij het huls aangekomen zagen zij inderdaad twee leeuwen in de tuin zitten. Langzaam slopen zij nader bij, zonder dat de leeuwen ook maar tekenen vertoon den dat zij op de vlucht wilden gaan of de agenten aanvallen. Steeds dichterbij kwamen de agenten om dan tot hun opluchting te ont dekken dat het stenen leeu- De politie neemt aan dat de beelden ergens zijn ont vreemd. Een aangifte is ech ter nog niet binnengekomen. mist 18 temperaturen ton luchtdruk in mühbaren opklanngen •w-r wormtefront H hoge-dnkgebied bewdkng «fs^ sneeuw -r-r kou-front L lage-daJ<gebied TJ<. onweer windrichting ■—o» verplaatsingsrichting DE BILT Een koufront dat za terdag een einde maakte aan een periode van enkele dagen met warm tot zeer warm zo merweer, lag vanmorgen boven Zuid-Europa. Het zorgde in het Alpengeb'ed op uitgebreide schaal voor zwaar onweer. In de koeie oceaanlucht die gedu rende het weekeinde boven ons land aanwezig was kwamen de temperaturen niet boven de 22 graden uit. In het oosten en zui doosten van het land was het daarmee 7 8 graden koeler dan de voorafgaande dagen. De oceanische luchtsoort zal zich ook morgen boven onze omge ving bevinden. Een hogedrukge- bied boven Engeland dat snel naderbij komt zal daarbij voor vrij zonnig en droog weer zor gen. Een oceaanfront dat het hogedrutogebied op de voet volgt zal het weer bij ons naar ver wacht wordt, niet voor de avond beïnvloeden. Vooruitzichten voor woensdag: Zonnig zomerweer met gematig de temperaturen. Voor woens dag: Aantal uren zon: 7-14; Min. temp: omstreeks 11 gra den. Max. temp: omstreeks 23 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam rw. tx De Bilt I. bei Deelen 1. bei Eclde j, bei Eindhoven j, bev Den Helder j. bev Vllsslngcn Zd.-Limburg Aberdeen Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno MUnchen Nice Oslo Parijs Now York TelAvlv I. bew. gch. bew (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Op diverse plaatsen in ons land hebben zich het afge lopen weekeinde ongelukken voorgedaan waarvan zeker 16 met do delijke afloop. Het ernstigst was een ongeluk op de weg Maas tricht-Vaals waarbij een moeder (28), haar driejarig zoontje en haar 33-jarige zuster om het leven kwamen. Het ongeluk gebeurde doodat de auto waarin zij zaten bij een Inhaalmanouvre slipte en tegen een boom reed. In Breda kwamen twee personen om het leven toen een busje en een personenauto op elkaar bot sten. De oorzaak an het onge luk was waarschijnlijk een voorrangsfout. Daarbij kwamen een 2-jarig jongetje uit Made en Mevrouw Vuurman uit Den Haag om het leven. Op weg naar de vakantiebestem- tegemoetkomende auto. Het meisje werd dodelijk gewond. Haar vriendinnetje, dat naast haar reed werd ernstig gewond. De automobilist reed na het on geluk door. Een 06-jarige landarbeider uit Zuidbrock is gisteravond dood aangetroffen op een weg bij Muntendam. De man lag naast ing in Denemarken veronge- zijn fiets en is naar alle waar- lukte bij Neustadt in Duitsland schljnlijkheid aangereden door de wagen van de journalist J. een auto waarvan elk spoor ont- Redeker. Zijn echtgenote kwam breekt. daarbij om het leven. De auto- In St-Oedenrode kwam gister- mobilist zelf werd levensgevaar- avond een 1-jarge bromfietser lijk gewond in een ziekenhuis om het leven. Door onbekende opgenomen. oorzaak botste hij tegen een In het Brabantse Weijer werd za- boom. Hij werd enige uren later terdagavond een 13-jarig meisje door zijn ongeruste ouders le- op haar fiets geschept door een venloos aangetroffen. In schouwburg schade door blusinstallatie TILBURG (ANP) - Voor enkele tonnen schade Is zondagmiddag aangericht In de Tilburgse Stadsschouwburg, nadat door onbekende oorzaak de sprinkler installatie (blus-apparatuur) in het toneelhuis is gaan werken, waardoor circa 6000 liter water in de grote toneelzaal en ln de elektriciteitsleidingen is terecht gekomen. De schouwburg was tijdens het gebeurde leeg. Naar de oorzaak van de watervloed wordt door de politie een onder zoek ingesteld, mede omdat de apparatuur niet automatisch Is, reden waarom kwaadwilligheid niet geheel uitgesloten wordt geacht.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7